NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. n. 1899. Duisdiii} 9 Met. Dertiende Inarpng. De arme Dorpspredikant. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 1 feuilleton! BEKENDMAKINGEN. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Met 43 tegen 39 stemmen besloot de Tweede Kamer, spijt de praetische waar- uwing van den voorzitter der commissie van rapporteurs, om de Ongevallenwet (rrids maanden geleden noemden wij haar Omgevallen wet!) van den minister van waterstaat niet naar de afdeelingen ter nadere kalme onderzoeking en bespreking terug te zenden. Dit is een slag in 't aangezicht van de vele mannen der practjjk die tegen deze op meenig punt met de practijk strijdige wet ernstige, degelijk gemotiveerde bezwaren hadden ingebracht. Bijna alle chefs van de grootste inrich tingen van nij verheid v. Marken, v. Raalte, Stork en Regout, en vele anderen de MiddelbuAgsche Courant verklaarde zelfs vanwege de veelheid der adressen ze niet alle te willen opsommen/ heb ben hunne ernstige klachten ingezonden. En de minister bracht slecnts zeer onbe- teekenenie wijzigingen in 't ontwerp. Stork en Regout hebben dan ook bereids hunne klachten herhaald en gehandhaafd. Toch is de meerderheid deze grieven eenvoudig voorbijgegaan. Met een enkele wat zondering stemde de jjlinkerzijde hier tegen de rechterzijde alleen de heer Tak, die goed op de hoogte is met de Schelde bij voorbeeld, stemde met ^e rechterzijde. Welnu, dan moeten de verschillende klachten van de mannen dbr practij k maar in 't openbaar behandeld. Fiat, zei dr. Kuyper terecht, wilt gij dat, dan moet gij 'tzelf weten, maar prac- tisch is 't niet. De debatten zullen er door gerekt worden en de kans blijft onverminderd bestaan dat het ontwerp halverwege toch steken blijft en naar de afdeelingen terug moet. Dat is onder deze regeering met hare zwakke wetgevende talenten, al meer ge beurd. Naar aanleiding van de ook door ons verspreide mededeeling dat een fourier van het 2e regiment vesting-artillerie op grond van eeu voor eenige jaren geleden onder gane straf, door zijn tegenwoordigeu regi ments-commandant van de lijst voor be vordering tot sergeant-majoor is geschrapt vraagt een inzender in De Tel. of dit niet In het Engelsche Graafschap Rochester ligt een stadje, welks predikantsplaats een zeer rijk kerkelijk inkomen bezit, en waar de predikant zijn Vicar (hulpprediker of onderpredikant) niet alleen voor het stadje zelf maar jook voor al de vele derpen heeft, die den Graaf van Rochester toe- behooren. De tegenwoordige predikant was er dan ook een rijk man geworden, terwijl zijn Vicars, die voor hem 't werk deden, in diepe armoede verkeerden. Daar bij was hij een hardvochtig, gierig en hebzuchtig mensch, die zich hartelijk verheugde, wanneer hij de eene guinje (Engelach goudstuk) na de andere kon op stapelen. De aanblik van de steeds ver meerderende goudstukken in zijn kast was hem zoo verkwikkend, dat hij menigmaal uren lang daarvoor kon staan en zijn ziel er in verlustigen, hoewel 't anders onge twijfeld beter geweest ware, als hij de zielen van zijn parochie en vooral die van het stadje meer verkwikt had en zulks niet alleen met Gods Woord, maar ook met zijn guinjes, zoodat hij daarmede den armen ha 1 goedgedaan en zichzelven vrienden gemaakt door den onrechtvaar- digen mammon. Maar zulke gedachten kwamen in zijn ziel niet op. Nu gebeurde het dat, als in het Evan gelie zoo ook hier, de rijke man stierf en begraven werd, terwijl het desgelijks zeer in strijd is met het laatste gecursiveerde gedeelte van onderstaande mededeeling Op den 31 Augustus 1898 werd aan de korpsen van het leger bekend gemaakt dat „ingevolge de wenschen van Hare Maje steit de Koningin aan de militairen die cachot-, provoost-, politiekamer- of arrest- straf ondergaan, kwijtschelding van die straf wordt verleend, alsmede van alle, ge volgen van die straffen en van dergelijke reeds vroeger opgelegde straffen Tot de vraag bestaat onzes inziens alle aanleiding. Ook wij begrijpen niet hoe de Koningin kwijtschelding van alle ge volgen van opgelegde straffen geven kan en tegelijk een commandeerend officier toch nog naar eigen believen deze koninklijke order krachteloos mag maken. Volgens het Dagblad is de minister van buitenlandsche zaken in Rusland, graaf Mouravieff, benoemd tot ridder grootkruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw. Een Nederlandschen Leeuw had deze man van het Vredescongres nu toch wel niet zoo direot verdiend met zijn uitsluiting van onze Transvaalsche taal- en stamverwanten. Het crediet van f 75000 voor de vredes conferentie is toegestaan. Vooraf had de heer Dobbelmanm namens de Roomscbe leden geprotesteerd tegen de uitsluiting van den Paus, en de hoer Van Kol namens de sociaal democraten verklaard dat deze conferentie aan den vrede niet zou bevorderlijk zijn, en in verband met de toenemende oorlogstoerustingen, zelfs van den Czaar, niet oprecht gemeend sohijnt. De heer F. v. Bylandt gaf de Regeering een lieven wensch mee voor 't welslagen der conferentie. Alleen de 3 socialisten en de heer Staal man weigerden aan de crediet-aanvrage hun stern. In de verklaring van v. Kol, c.a. was een kern van waarheid; doch de erkenning waar van,dunkt ons, geen recht gaf de hoffelijkheid jegens de buitenlandsche hoven uit 't oog te verliezen. Men kan er mee instemmen en toch de conferentie stil door laten gaan. Op dit standpunt plaatsten de overige partijen te betwijfelen staat, of zijn ziel wel in Abrahams schoot werd gedragenwant Christus heeft immers gezegd, dat het lichter is, dat een kemel ga door het oog van een naald, dan dat een rijke inga in het Koninkrijk der hemelen. Gemakkelijk kunt gij nagaan dat, zoodra de rijke Predikant zijn oogen gesloten had, de arme Vicars van alle zijden zich op deden, om zijn opvolger te worden. De Graaf van Rochester, die de .betrek king had te geven, was een zeer groot heer en Minister, die in Londen woonde. Dagelijks kwamen vele personen tot hem en wendden al het mogelijke aan, om de rijke predikantsplaats te bekomen. In het stadje Rochester zelf was ook een Vicar, William Brown genaamd, en deze, die een vrouw en zes kinderen en boven dien nog zijn ouden vader in huis had, had mede steeds den honger onder de oogen gezien, en dat des te meer, daar hij, uit goedhartigheid, de armen van zijn kerspel louter om Gods wil bediende. „William!" zeide nu zijn vrouw tot hem, zoudt gij ook niet naar zijn Lord schap in Londen gaan, om mede naar de predikantsplaats te dingen I Wij moeten ons toch waarlijk al te zeer behelpen." „Ach ja!" zei de Vicar, „Het was wel te wenschen, dat wij het een weinig beter hadden. Maar daartoe is weinig of geen uitzicht. Ik ben eerstelijk met den Lord geheel onbekend, en bezit in Londen geen vriend, die voornaam genoeg jjis, om mij bij den Minister aan te bevelen." „Maar," viel zijn vrouw in: „De Lord moet een goed menschlievend man zijn en zich blijkbaar, en terecht. Met het protest van Dobbel mann c. s. hebben wij echter geheel geen sympathie dewijl immers de Paus van Rome niet meer behoort tot de wereldlijke vorsten. Den Statenroof die den Pau3 onttroonde, hebben alle antirevolutionairen destijds streng afgekeurd. Nn 't geval er echter toe ligt, voegde het niemand den Paus te behandelen, als ware hij nog wereldlijk vorst. Waarom hem wel en niet de eveneens onttroonde vorsten van Hessen en Hanover zouden behooren gevraagd te worden, is de vraag die onwillekeurig het protest der Roomsche Kamerleden in de gedachte bracht. Tot op zekere hoogte steunen wij de bede van den heer F. v. Bylandt maar hadden aan die bede gaarne nog een en ander toegevoegd gezien, zooals hoogst waarschijnlijk nu wijlen Keuchenius het zoo meesterlijk zou gedaan hebben. Laat de conferentie nu maar komen. De beteekenis der verwerping van de algemeen-kiesrechtmotie-Troelstra is dat 30 vooruitstrevend liberalen met pak en zak naar de sociaal democraten zijn over- geloopen. Zij hebben zich de lijn (de Zeeuwsche boer zegt „de liene") uit de handen laten nemen door de vier mannen met roode neuzen (om in de tale Ketelaars te spreken); en, zij 'tal meesmuilend, gelijk Pyt- tersen, of met oen air van groote luchthartig heid, gelijk Kerdijk, zij hebben den sprong gedaan, een sprong te gewaagder, en te min der verantwoordelijk nade heldere uiteenzet ting der beteekenis van dien sprong in Troelstra's tweede rede gegeven, aangedikt door v. d. Zwaag en in de gevolgen zoo juist geteekend door dr. Kuyper. Dat tegenover dit feit de Middelburgsche Courant zich krampachtig vastklemmen zou aan de rokspanden van haar jongste fami lielid den Yeendamschen afgevaardigde die „officieel" te vertellen wist dat ook antirevolutionaire kiezers te Sappemeer, c. a. hem gestemd hebben, en ons met deze mededeeling van haar geestverwant, jongere linie, om de ooren slaat, was te verwachten en 't is te vergeven al ver schillen de feiten nogal wat in qualiteit. iedereen vriendelijk |ts woord staan en aanhooren, die verlangt bij hem toegelaten te worden. Alles schikt zich soms zoo wonderbaar, en een gang naar de stad is toch geen groote moeite, al ware die ook te vergeefs." Daar de Vicar hiertegen niets wist in te brengen, zeide hij slechts„Gij hebt gelijk, Fanny. Het verzoeken staat vrij en die klopt, dien zal worden openge daan." „En die zoekt die zal vinden," voegde Fanny er terstond vol vertrouwen bij." Spreek slechts met den Lord, zooals uw hart het u zal ingeven. Nog geen twee honderd hulden en zes kinderen, dat is voor ouders toch een al te zware taak. En als wij het maar eens zoo verkonden brengen, dat wij dagelijks met een vroo- lijk hart ons genoegen konden eten dat de kinderen er niet armoedig uitzagen, maar 's winters warme kleeding hadden, en dat wij het onzen goeden ouden vader wat beter konden geven, zou dat niet recht aangenaam zijn, William? Ik zou u dan van tijd tot tyd ook eens op soep kunnen onthalen en anderszins goeddoen. Denk daar eens over, William hoe heerlijk dat zou zijn 1 Hoe zouden uwe bleeke wangen die ik niet zonder hartzeer kan aanzien, weldra een gezonde roode kleur aannemen en uwe kinderen mochten hopen, zich tien jaar langer in uwe vaderlijke liefde te verheugen. Ga daarom lieve man, in Gods naam 1 Alsj het maar paste, dan ging ik liever zelve. Zijne Lordschap is immers altijd voor geringe eu arme lieden zeer toegankelijk en voorkomend geweest?" William wist er nu hoegenaamd niets Bij de interpellatie-Kuyper over het verzuim der regeering in sake de passeering der Zuid-Afrikaansche regeeringen voor de uitnoodiging ter conferentie, hebben alle liberalen en radicalen in de Kamer een diep stilzwijgen bewaard. De liberalen en radicalen in de Pers daar entegen hebben zich flink uitgesproken. De liberalen delen het echter voorde radicalen na de interpellatie. Dit laatste maakt wel eenig verschil. Toch zal het ten gevolge hebben dat dit muisje een staartje hebben zal. Amsterdammer (De Koo), Hollandsche Revue (Netsoher), Kroniek (Tak), Vooruit gang (Treub) gaven geen onzeker geluid. Wij spreken elkander nader, na de con ferentie. Dat is de grondtoon van hun aller klaagzang. En de liberale pers zingt wel niet mee, maar zij luistert toch. Het beleid van den minister van bui tenlandsche zaken ligt voor goed geoordeeld. Transvaal is de droppel, die den boorde- vollen beker deed overloopen. De ministers Lely en Goeman Borgesius hebben gestemd voor de motie-Troelstra algemeen stemrechten) daardoor een onherstelbaren slag toegebracht aan de conservatieven in hunne partij en in het ministerie. Troelstra had het hun duidelijk gezegd: gij moet do conservatieve blokken u van het been schudden. En zij deden alzoo. Ook dit muisje zal, zien wij wel, een staartje hebben! Goes. De Secretarie der gemeente zal op a. 8. Donderdag den 11 Mei, uit hoofde van den Hemelvaartsdag, gesloten zij n. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal alleen des voor middags van 9 tot 9Vs ure gelegenheid gegeven worden. Burgemeester en Wethouders van Goes geven kennis aan de belanghebbenden, dat voor de gewone onderhoudswerken de haven van Goes zal gesloten zijn van Zaterdag op Zondag 11/12 Juni tot en met Ma— ritnumnMsaga—E—BI m— meer tegen in te brengen, dan dit eene woord: „Ja Fanny!" Hij ging daarop naar zijn kamer, om zich aan te kleeden, en dan maar aanstonds op weg te gaan naar de residentie. Toen hij zijn kleerkast geopend had, om het eenige gewaad dat hij bezat, er uit te nemen, versahrikte hij. „De kleederen zien er toch wat al te kaal uit 1" zeide hij bij zichzelven, en wierp er een vlnchtigen blik op. Ja waarlijk, William Brown, uw klee deren zijn wel uiterst kaal, als gij het niet kwalijk neemt, arme Vicar. Men kan de draden van het laken wel tellen, en de knieën en ellebogen glimmen van ou derdom. Intusschen moet ik tot eer uwer trouwe gade zeggen, dat zij de doorzich tige plekjes zeer net en knapjes heeft ge stopt. En al zijn de knoopen niet allen van 't zelfde soort, maar nu eens groot en dan weder klein, zij zijn toch allen zwart en al was de snede van uw rok voor twintig jaren in de mode, en al zullende straatjongevs gewis over uwe zonderlinge panden lachen, wat beteekent dat Er is toch niets haveloos of gescheurd aan 1" De Vicar schudde wel is waar eenigszins droevig het hoofd, kleedde zich toen aan, bezag zich in zijn kleinen matten spiegel en zeide „Zijne Lordschap is immers een vriendelijk en beminnelijk heer? Hij zal mij om mijn armoedige kleeding niet af wijzen." Daarop kwam hij voorzien van hoed en stok in de kamer zijner huisvrouw. „Fanny", sprak hij, „ik behoef mij immers in deze kleeding nog niet tc schamen, niet waar De huisvrouw onderzocht nu alles met Zondag 48 Juni a. s., dat het water in de haven van laatstgenoemden dag tot en met Zondag den 25 Juni, tot 80 cM. be neden het peil zal zijn afgelaten en den 26 of 27 Juni e. k. weer op het gewone peil wordt gebrachten dat wegens het lichten van Sasleuren gedurende het dan nog overige gedeelte der maand Juni en de eerste helft van de maand Juli niet geregeld kan worden geschut. 8 Mei '99. De jaarvergadering der Nederlandsche vereeniging voor evenredige vertegenwoor diging werd Zaterdag gehouden onder voorzitterschap van mr. J. A. van Gilse, die mededeelde dat de vereeniging thans geacht kon worden gegrondvest te zijn, zoodat zij naar buiten kon werken voor het goede beginsel dat zij voorstaat. Uit mededeelingen bleek dat de heeren mr. A. F. Vos de Waal en B. J. Gerritson Jr. aangewezen waren ter vervulling van in het bestuur ontstane vacatures. Aangenomen werd een voorstel tot uit gave van een eigen tijdschrift, dat minstens viermaal per jaar verschijnen zal, en artikelen bevatten en mededeelingen doen zal over de evenredige vertegenwoording en over de verschillende stelsels, teneinde de overtuiging te doen veld winnen dat de tegenwoordige wijze van verkiezing groote gebreken heeft en niet tot het doel leidt. Het eerste no. wil men in October, a. s. doen verschijnen. Een reglement voor bestuursverkiezingen te houden naar het Evenredigheidsstelsol werd vastgesteld en een commissie benoemd van vijf leden om rapport uit te brengen omtrent de hoofdbeginselen die ten aanzien van de toepassing der evenredige vertegenwoordi ging gelden en op grond daarvan voor stellen te doen ter aanwijzing van den meest geschikten vorm voor Nederland. De thans voorloopig vastgestelde lijsten van hoogstaangeslagenen noemen voor de volgende provinciën het volgend aantal namen en het daarachter geplaatst kleinste bedrag der gezamenlijke aanslagen in de rijks directe belastingen (grondbe lasting, personeele belasting, vermogens belasting en belasting of bedrijfs- en andere inkomsten)Noord-Brabant: 339, f 439.45 Gelderland: 341, f735.55; Zuid-Holland: een nauwkeurig oog en bezag haar man van alle zijden deed vervolgens eenige schreden voorwaarts, dan achterwaarts en bedekte eindelijk, het hoofd schuddende, haar oogen met beide handen. „Nn, Fanny, het kan nog wel gaan, niet waar vroeg de echtgenoot. Fanny echter zweeg nog eenige oogen- blikken, maar viel toen, zacht weenende, haar man om den hals en zeide „William, laat ons onze armoede met geduld en lijdzaamheid dragen 1 God heeft tot hiertoe geholpen, Hij zal ook verder helpen." „Hoe?" vroeg de Vicar verwonderd. „Zal ik niet naar Londen gaan „Neen, dierbare vriend 1" voer de vrouw voort. „Ook de bitterste armoede in on» huis geeft niemand recht, ons te bespotten, maar daar buiten in de koude, voorname wereld moeten wij onze armoede en ellende niet ten toon spreiden. Daar buiten vindt men slechts hardvochtige, meedoogenlooze zielen. De geringste glimlach van spot en verachting, die u trof, zou mijn hart doen breken. William, ik kan het ver dragen, dat wij in de gansche stad met medelijden worden beschouwd, waar men de oorzaak van onzen toestand bent. Ik kan het verdragen, dat ik na uw dood, als het God mocht behagen u eerder dan mij op te roepen, met mijn zes kinderen in het armhuis zal moeten maar een smadelijken lach der voorname wereld over u, over onze armoede, zou als een worm knagen aan mijn hart. William, berg de kleederen maar weder in de kast 1 De genadige God zal ons niet van honger laten omkomen." Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1