NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH lo. 90. Dinsdag 2 Hel Decficmlc Jaargang, ferkoopingen enz. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. li E K E N IHH K n G E il taandag 1 Mei. de B ceJe Watering in de ;nj« 11 uar in 2 perc. het aoud der sluizen, gebouwen i levering 350 M. pruisischa eenjarig onderhoud der heulen i bestekken by Kleeuwens b. 'oensdag 3 Mei. derswerk Gasthuis Biljetten ift Besteding Gasthuis bij Motthe voor of op Woensdag anwpzing Zaterdag half 12. rg. Sociteit St. Joris 11 Ul igronden Brakman naby Phi' 3820 M. zeedyk en maken aal. Raming f283.000. ln- ldop'.i6ner domeinen Middel en teekening bij ontvangers ivering biljetten Woensdag 3 bureel directeur registratie I. huis.) oensdag 13 Mai. Gemeentehuis 10 u. onder van den Anr.apoldor. Aanwo ei. Richtingen H. Roelof. Vrijdag 19 Mei. rg. Provinciaal gebouw 11 u.: der boord voorziening van het lid-Beveland. (Raming f5000). lei. Inl. hoofdingenieur Bekaar, enieur Stoel, Goes, enopzich- Hansweert. 'g. Aan het Gebouw van uur is heden aanbesteed van drie ijzeren drijvende met toeleidende bruggen ijzeren lichtopstanden, ten e tramwegbaven aan het d met dsn in aanleg zijnden van Zijpe naar Brouwers- den Willempolder naar Steen- «j ing f 44700). Inschrijvers en Co., Gorinchem f49400, Amsterdam f 43200, F. de 42670, F. Kloos en Zonen, 2609, V. A. Hillen, firma l- en, V. A. Hillen #n Co., de Kon. Nedeil. Grofsmederij Meijer Zalt Bommel f39999. zioning der boorden van het 1 erneuzen. Inschrijvers -. P. 11e 446 M., f42.-, f 17.75, B. n 456 M„ f41.-, 117.—K. de f41.20, f 17.30, C. v.d.Hoott, -, f 16.—, P. J. Dubbelman, 4, f40.—f 16.J.Jansen, f40-, 16—, A. ïholens f39—, 15.—. tal in guldens achter eiken .nheidsprijs (f 25000) zware, Ide eenheidsprijs lichte. TE BERICHTEN. ons uit Vlissingen 'e te» stadhuize heeft toch laat gehai. Er is namelijk stel van de stakers inge- k 1 cent loonsverhooging maanden later nog een. nit de patroons heeft dit omen mits van de zijde activiteit en bekwaamheid behouden zich het recht ming der werkstakers met w aangekomen werklieden, n alle patroons volgt heden, at de werkstaking hiermede ons uit Middelburg raad besloot heden een voor het garnizoen te gemeenten Vlissingen en 5407 waarvan een gedeelte zal worden verkocht voor aad van Vlissingen keurde it ook goed. blken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. H E R IJ K. Wemeidinge, 2 Mei des voorm. lerseke, 3 Mei des namiddags, 4 en 4 Mei. Kruin'ngen, met uitzondering van Hansweert, 5 Mei. Hansweert, 6 Mei. Hoe 't staat tusschen Amerika en de Philippijnen blijkt uit een telegram door generaal Otis van daar naar Washington gezonden De oonferentie met de vertegenwoordi gers der opstandelingen is hedenmorgen geëindigd. Deze verzochten staking der vijandelijkheden voor den tijd van drie weken, opdat de Philippino's een Congres bijeen zouden kannen roepen, waarop be sloten zal kannen worden of de oorlog moet worden voortgezet, of dat er vredes voorstellen zullen worden gedaan. Generaal Otis heeft dit verzoek van de hand gewezen, doch beloofde algeheele amnestie in geval van overgave. Daarna hseft Agninaldo het aanbod gedaan zich met zijn manschappen en zijn ammunitie over te geven ouder voorwaarde van er- kenniag van de onafhankelijkheid, onder Amerik..ansch protectoraat. De verliezen van de Amerikanen in dezen veldtooht bedragen tot heden 198 gedooden en 1111 gewonden. Ook de staatkundige toestand in de Transvaal wordt in de Transvaal met groote belangstelling besproken. De Staa ts- secretaris heelt echter verklaard, dat de regeering den toestand met een kalm oog gadeslaat en er geen aanleiding voor onge rustheid bestaat. Men weet dat Chamberlain in het En- gelsche Lagerhuis gezegd heeft dat de Transvaalsche krijgsmacht aanzienlijk ver hoogd ia. En wat blijkt na? Dit, dat er 50 nieuwe staats artilleristen in de plaats van 50 ontslagene gekomen zijnen dat dit heele wapen nog geen 300 man sterk is. Zal er dan aan al dat gelaster nooit een einde komen? Maar de Boeren begrijpen het wel. Zoowel de „krijgstoe rustingen" van de Transvalere, als de „grieven" der Uitlanders dienen als stok om de Boeren te slaan. Men wil te Lon den nn eenmaal de Transvalers te lyf en zoekt naar middelen om de Repnbliek voor goed in te lijven. Nu weer heeft Chamberlain in het Lagerhuis medegedeeld, dat aan President Krnger kennis was ge geven dat de dynamietconcessie een schennis der conventie is. Daarop is van den Pre sident een antwoord ontvangen; een blauwboek over deze aangelegenbeden zal binnenkort aan het Parlement worden voor gelegd. Intusscben wordt uit Johannesburg ge mald, dat zich Jaar een krachtig gematigde party vormt als een protest tegen de aanhitsende politiek en het verder gekonkel van de kapitalisten. Zoo doen de grooten tegenover de kleinen. Ook de regeering te Petersburg gaat maar steeds voort de Finnen te knellen in hit ijzeren dwangjuk harer wetten ter Russificatie der arme bevolking. Zij heeft met name de leerprogramma's van de middelbare scholen in het voor malig groothertogdom opgevraagd. Met welk doel wordt wel niet vermeld, maar «Ogenomen mag worden, dat de veel hoegere ontwikkeling der Finnen een doorn in het oog is van menigen Rns. Verlaging van het verstandelijk peil zal de Russifi- gemakkelijker maken. f ïknnen gevoelende wat hnn te ac en staat verlaten het land hunner *-prei! het Verre Westen een 18 zoeken. Nog dezer dagen A m M met miai*er dan 500 hunner naar KJMtr0kken vooral met het j. tF-j6. vooruitzicht opeen vijfjarigen wil W" o 'V* RQ8si8che leger! Rusland llrl tgMt Tan *"^<1 voor het leger op 7200 man brengen, voor het onderhoud waarvan de Finnen 10 miljoen roebels zouden betalen. Welke donkere schaduwen op de Vredes conferentie Welk eene onoprechtheid I Te meer nog nn Rusland en Engeland het scbynea eens geworden omtrent de verdeeling van het door hen begeerde deel van China. Van den Burgemeester te Gees: WERKLIEDEN die door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, zich opgewekt gevoelen om naar Duitscbland ten behoeve van industriëelc ondernemingen te vertrekken, worden ge waarschuwd, dat menigmaal bij aankomst ter bestemde plaatse blij kt, dat zy daar niet kunnen gebruikt worden. Het iR daarom geraden niet dadelijk op dergelijke berichten of aanbiedingen af te gaan, maar inlichtingen in te winnen, waartoe ter secretarie gelegenheid zal worden gegeven. 1 Mei '99 Jhr. F. X. J. v. Nispen te Pannerden lid der eerste Kamer voor Gelderland sinds 1889, is op by na 69 jarigen leeftijd te .Zutphen overleden. De Tweede Kamer heeft zonder stem ming toegestaan aan dr. A. Knyper om zijn interpellatie tot de regeering te rich ten in verband met de vredes-conferentie. Goes. Vrijdag vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den heer Ramondt wethouder. Afwezig de heer J. Buijse wegens ziekte. Ingekomen goedkeuring door ged. staten van een paar raadsbesluiten. Ingekomen was ook een ver zoek van dr. G. H. Leignes Bakhoven om toelating van zijn dochter op de H. B. school. De voorzitter deelde namens burg. en weth. mede, dat naar hunne meening thans, na de laatste beslissing van den raad eene verklaring, dat het onderwijs voor verdere stadie noodig is, niet meer behoeft overgelegd te worden. De kwes tie van al of niet toelating wordt nu alleen beheerscht door de plaatsruimte. Deze is er thans. Verder is de beslissing op dergelijke verzoeken opgedragen aan hun college. Met die opvatting vereenigde de raad zich. Voorstel om een maand vacaturegeld van een leeraar in 't Duitsch te bestemmen voor de leeraars die de lessen gedurende de vacature hebben waargenomen. De heer v. d. Leeuw zegt dat hier het personeel van 't lager onderwijs niet zoo billy k wordt behandeld als dat van 't middelbaar. Daar toch komt het vacatu regeld de gemeentekas in plaats van den onderwijzers ten goede. Deze hebben wel geen meerdere lesuren, doch wel grootere klassen voor hun rekening. Bovendien beboeft het volmaken van een lesuur met lezen of iets dergelijks niet betaald te worden, wijl immers niet in hetzelfde vak van den vertrokken leeraar onderwezen wordt. De Voorzitter antwoordt dat de verge lijking met de lagere school niet opgaat. De leeraren hebben een bepaald aantal lesurenwanneer men hun nn meerdere lesuren oplegt dient dit betaald te worden. Het voorstel wordt met 11 tegen 1 stem aangenomen. Goedgekeurd werd een af- en overachrij- v.ng op de begrooting voor 1898. De heer v. d. Leeuw zegt op gezag van des kundigen te eonstateeren dat de boompjes in den Paralelweg zijn dood gegaan ten gevolge van slechte verzorging. De voor zitter zegt een onderzoek toe. Het stond bij B. en W. ook niet vast of de boompjes uit zichzelf of wegens slechte verzorging waren gestorven. De behandeling van het kohier voor den hoofdclijken owslag voor 1899 werd tot eene volgende vergadering uitgesteld. Middelburg. Vergadering van den gemeenteraad van 28 April 1899. Afwezig met kennisgeving de heer Schorer, zonder kennisgeving de heer van Teijlingen, terwijl 2 vacaturen bestaan. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Aan de orde stelt thans de Voorzitter het eenig punt der agenda: Voorstel van B. en W. betreffende een oefeningsterrein voor het garnizoen. Bij brief van 27 dezer schrijven B. en W. daaromtrent aan den Raad: dat de Generaal Majoor Inspecteur der Genie hun den 28 Maart jl. heeft mede gedeeld, dat het garnizoen alhier wordt opgeheven, tenzij de gemeente een behoor lijk oefeningsterrein ter beschikking stelt van het Departement van Oorlog; dat zij tevens vernamen, dat een terrein in de gemeenten Vlissingen en O. en W. Souburg, grenzende aan het aan bet Depar tement van Oorlog behoorend reduit van het gesloopte middenkroonwerk, aan de ge.telde eischen zou voldoen, terwijl tevens ter hunner kennis werd gebracht, dat de gemesnte Vlissingen zou willen dat het Departement van Oorlog aan haar afstond het zoogenaamde glacis in ruil tegen een ander stuk grond, dat dan voor oefenings terrein voor het garnizoen te Vlissingen zou moeten dienen, doch dat dit stuk grond niet aan den Minister van Oorlog voldeed. dat, wanneer zy het terrein om boven genoemd reduit konden machtig worden, het Departement van Oorlog aan de ge meente Vlissingen den eisch zou stellen, daarvan een deel te koopen dat zij toen omtrent den koopprijs van het terrein inlichtingen hebben ingewon nen en tot de ervaring gekomen zijn dat het, ter grootte van 32.7265 hectaren, voor den, naar hunne bescheiden meening, zeer billijken prijs van f 65407 te koop is; dat zij dit resultaat hebben medegedeeld aan den Kapitein Eerstaanwezend Inge nieur der Genie te Bergen op Zoom, die op 28 Maart j. 1. den Generaal Majoor vergezelde, waarna zy op 25 dezer ander maal een bezoek van laatstgenoemde ont vingen, die mededeelde dat hij zyne goed keuring aan het plan hechtte en aan de gemeente Vlissingen den eisch gesteld had tot overname van 15.5466 hectaren voor de som van f 35000, en afstand van een gedeelte zijkant aan de gemeente Middel burg voor de som van f 1 dat zy verder met W. Brielsman, pach ter tot 25 November 1906 van sommige der aan te koopen perceelen, eene over eenkomst hebben getroffen, waarbij bij zich bereid verklaart, tegen betaling eener som van f 500, in de onmiddellijke ontbin ding der pacht toe te stemmen dat eindelijk van de Gemeente rog ge vorderd wordt een crediet van f 1800 voor door de genie op bet terrein uit te voeren werken, terwijl alles aan het De partement van Oorlog worft afgestaan, doch de Gemeente het recht van ver pachting behoudt onder door de Genie goed te keuren voorwaarden dat de Gemeente dns zal hebben te betalen: voor aankoop van het terein f 65407. voor aankoop van een ge deelte zijkant van de gemeente Vlssingen - 1. voor kosten - 2300. voor schadeloosstelling aan den pachter W. Brielsman - 500. voor een crediet aan de Genie voor uit te voeren werken - 1800. Samon f70008. af restitutie van het te ver- koopen deel aan de gemeente Vlissingen - 35000. Bljjft f35008.— te dekken door eene leening tegen pari voor eene rente van 3Vü 's jaars met jaarlijksche aflossingen van minstens f 5t 0. dat zij ernstig hebben overwogen in hoeverre het behoud van het garnizoen voor de Gemeente gewenscht is en tot de slotsom zijn gekomen dat dit be houd werkelijk van groot bblang is te achten dat, ofschoon zij niet ontkennen dat het voor de Gemeente een zwaar druk kende lastpost is, die zij thans op hare schouderen gaat nemen, zy er toch op moeten wijzen dat door het verlies van het garnizoen de gemeente zou moeten missen ongeveer 300 maal f 3.24 wegens uitkeering door het Rijk krachtens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (St. bi. no. 156), de opcenten op de personeele be lasting van hen die buiten de kazerne wonen en een zeker bedrag aan inkom stenbelasting. Ook zou zij gas en duin water (voor kazerne en hospiiaal alleen is dit reeds ruim f2100, 'sjiars) minder debiteeren en f 170, minder ontvangen voor het derven van de faecale stoffen afkomstig van de militaire slachterij, om bovendien slechts ter loops te gelagen van de voordeelen, welke het garnizoen voor menig ingezetene indirect oplevert dat zy, den toestand in aanmerking genomen en geleid door vorenstaande be schouwingen, daarom de eer hebben voor te slellen te nemen de navolgende be sluiten I. a. voor de gemeente te koopen het terrein hoven bedoeld voor de som van f 65407, en van de gemeente Vlissingen een gedeelte zykant voor de som vanf 1 b. van dat terrein aan de gemeente Vlissingen te verkoopen 15.5466 hectaren voor de som van f35000; c. hierop de goedkeuring van Gedepu teerde Staten te vragen. II. a. tot dekking der kosten, voort spruitende uit den aankoop in het besluit sub I genoemd, van de heeren J. A. Zip en van Teylingen te leenen f 35' 00, tegen eene rente van 3Vs> 's jaars, met jaar lyksche aflossingen van minstens f500; b. voor de betaling van rente en aflos sing aan te wijzen alle inkomsten en mid delen der Gemeente. Zonder disenssie of hoofdelijke stemming worden hierop beide besluiten goedge- gekeurd. Daar, op de gewone rondvraag des Voor zitters, niemand meer iets in het midden te brengen had, sloot deze de vergadering. Uit Atjeh schrijft men aan het Centrum De vrouw van Toekoe Oeraar, Tjoet Nja Din, eene energieke vrouw, heeft bloedwraak (of zooals zij het noemen „bela") gezworen oan de bezetting van Melaboeh en aan de bewoners van de passar aldaar, vooral op delaatsten, omdat men beweert, dat zij ons als vsrraders gediend hebben. De troep van wijlen Oemar is vooral woe dend, omdat 't slechts zoo weinig man schappen waren (pl.m. 25 man), die hen zoo te pakken hebben gehad. De zoon van Oemar, die pl.m. 12 jaar oud is, is nn tot radja Batak uitgeroepen (Radja Batak beteekent Radja van de bovenlanden). Tjoet Nja Din moet de ziel der bewe ging zijn. Zij is het ook, die Oemar steeds gesteund heeft en zij geniet ook groot aan zien onder de hoofden. Eenigen tijd geleden hebben wy hier een voorval gehad waarover nog al druk en zeer afkeurenswaardig is gesproken. Er zijn nl. 500 vaten kruit onder de oogen van de marine binnengesmokkeld voor onze Atjehsche broeders. Er wordt schande van gesproken, dat dit heeft kunnen plaats hebben zonder dat door de marine een hand is uitgestoken om het te beletten. Ned. Militaire Bond. Donderdag 27 April werd te Utrecht in het Militaire Tehuis de 28ste algemeene vergadering gehouden van den Ned. Milit. Bond. De vergadering na het zingen van Ps. 27 7 op verzoek geopend door Ds. P. Groote had plaats onder leiden van den Voorzitter Baron Sohimmelpenninck v. d. Oye. In warme bewoordingen gaf de voorzit ter den terugblik over het afge-loopenjaar en wees de vergadering naar aanleiding van 1 Thees. 1 5 op de dure verplichting maar tevens op het groote voorrecht om te handelen in de dingen van Gods Ko ninkrijk zooals dat in dat hoofdstek wordt aangetoond, wetende dat Hij die ons tot dat werk roept, ook getrouw is. Tevens werd ons medegedeeld dat door de gift van H. M. de Koningin en andere giften het tekort over het afgeloopen jaar weder was gedekt. De heer L. Rooseboom, secretaris, bracht verslag uit van hetgeen het vorig jaar verricht was en bracht in herinnering de heugelijke gebeurtenis der kroning welk feit ook duor den Ned. Krijgs man, toen in bijzonder gewaad getooid, naar waarde werd vermeld. Uit het verslag bleek het volgende dat te Dordrecht een afdeeling werd op gericht, dat te Muiden ook behoefte werd gevoeld aan znlk een lehnis en tot niet geringe blijdschap van de afgevaardigden uit Zeeland en N. Brabant kou de secre taris mededeelen dat ook te Middelburg een tal van broeders zich opmaken om daar een Tehuis te verkrijgen voor onze militairen. De berichten van de meesten der 24 Tehuizen tot den Bond behoorende waren gunstig zoodat er stof tot dank was voor hetgeen de Heere schonk in dien arbeid. Thans kwam de penningmeester Generaal van Marle aan de beurt om verslag van de financiën te geven. Het boekjaar loopt tot uit. Maart 1899. Men begon met een saldo in kas. Behalve de contributiën waren de baten aan giften f 1697.54, en aan collecten; in de kerken f821.60Vz, aan coll. jongelingsvereenigin- gen f562.26, aan schoolcollecten f341.88, aan busjes f 37.29, aan bate van den Ned. Krijgsman f74.92, aan rijks-subsidie tot bestrijding van drankgebraik f 220, totaal der inkomsten f 9227.96, waartegenover staat als uitgaven zooveel, dat er een saldo ia van f 128.47. De Bond mag in algemeene sym pathie zich vtrhengen. Moge dit opwekken tot voortgaan in trouw en ijver, waar dit zoo noodig blij kt en gedurig meer noodig blijkt. Nog meer dank mag er zijn als men enkele der rskening-cijfers nog nader nagaat zooals Spr. hierop uitvoerig deed, daarbij wijzende op het gelukkig teeken dat van rijkswege ook een subsidie geg ven was tot bestrijding van 't gebruik van sterken drank. (Luid applaus volgde op dit finan cieels verslag.) De voorzitter slemde me» in den juichtoon over den gunstigen toestand, maar meende toch de afdeelingen er op te moeten wijzen, dat zij matig zijn in het vragen om steun. De vertegenwoordiger de heer Leenhardt had veel gunstigs mede te deelen. In 65 gemeenten had hij de belangen bepleit. Kerken en jong. vereenigingen toonden veel belangstelling hetgeen bleek uit het fin. verslag waarin vermeld werd dat het getal kerken van 79 tot 137 was vermeerderd en dat de jong. vereenigingen van 154 tot 160. Voorwaar een bemoedigend teeken. Veel uitnoodigingen had de Vertegenwoor diger tegen het aanstaande jaar en hoopt hij gesteund door het gebed zjjn arbeid voort te zetten. Ds. Donner van Amersfoort hesprak daarop zijn reeds vroeger ingediend onder werp, om 'twerk van den vertegenwoor diger meer aan de Tehuizen te doen aan sluiten. Zooals 't nn gaat, kan 't niet blijven de Tehuizen visschen allen te veel voor zich af en honden den vertegenwoordiger te veel buiten, omdat men hem te veel beschouwt als nit te gaan van en te werken voor het hoofdbestuur. Kregen de afdee lingen meer voordeel door den vertegen woordiger dan zouden zij minder subsidie noodig hebben van 't hoofdbestuur, dns

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1