NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. delburg Derfaife fimrflftnij. CHRISTELIJK- HISTORISCH r ld. 89. 1899. Metifftjj 29 Iptif. DE LIGNY, GOES. per 5 ons 10. ïii per 5 ons 12. Noordstraat. tdienst iddelburg. Zeilm. vm. 4,50 r. |1, 11,45; nm. 12.30, f4.15, 5,10, f5,55, f.5, 10,15. aise. kl Jtoomboot. ssterschelde. VERSCHIJNT h.kbn maandag-, woensdag- en vrijdagavond. G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel FEUILLETON. EEN DROOM. EDING 1AR MAAT. ze nieuwste ugelsclie PEN 1^. Deinlsaisons u afwerking Ie gegaran- iterst billijk. sn Zierikz«e. zee Sj oor weg Gosi -Mei. Van Zierikza®: 'smorg. s midd )ond.27 6.30 3,30 rrijd.28 7.50 iater.29 7,50 'ond.3G 7,50 7,50 7.50 7,50 6,30 7,50 6,30 11,30 1 2 3 4 5 6 6 7 3,30 3,30 3,15 3.15 3,15 3,15 3,15 laan. )insd Voen )ond. /■rijd. 'ater. later. 6 11,30 3,— ïond. 7 3,15 daan. 8 3,15 linsd 9 3,15 WoenlO 3,15 Dond.ll 3,15 irijd:12 3,15 5ater.l3 3,15 üond.14 3,15 tfaan.15 3,15 Dins. 16 3,15 Woenl7 7,50 3,15 Dond.18 6,30 3.15 Frijd.19 7,50 Vrijd.19 11.30 üater.20 7,50 5ater.20 11,30 6.— 3.15 6,— 3,15 6,— 3,15 6,30 3,15 6,— 3,15 6,30 3,15 7,50 3.15 7,50 3,15 7,50 3,15 7,50 3,15 7.50 3,15 ^DIENST IE VEER—GOES. Indering van Dinsdag. Tertrek Veer 's morg, 's avonds 5,uur. Is morg. 8,37, 's namid. 's avonds 6,30. Des 's morg. 9,'s av Slot Ostende), 's nam «DIENST. Tg (Markt) vm. 5.20 50, nm. f12.35, 1,20 20, f5,15, 6, f7, 7,50 goederen. IERDAM jandag) 's morg. 7.u SERPEN landag) 's morg. 7.u I—Mei. pndag30 'smorg. 3 tg 3 's morg. 10. |a) nm. 3,25 en 6,20è). 5a) nm. 3,55 en 6,50. |5 nm. 1,55a) en 4,45. 2,15a) en 5,05. 11,55a 3,25 en 6,20b)f. 2,15a 3,45 en 6,40f.) Breskens ten hoogste ingen naar Borsselen Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer i cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. HE RIJ K. Wemeldinge, 1 Mei en 2 Mei des voorm. lerseke, 3 Mei des namiddags, 4 en 4 Mei. Kruiningen, met uitzondering van Hans weert, 5 Mei, Hansweert, 6 Mei. KANTOOR voor sociale aangelegenheden. Men verzoekt ons met een enkel woord de aandacht te willen vestigen op het Bureau voor sociale adviezendat wij lie ver kantoor voor sociale aangelegenheden zagen genoemd. Aan net verzoek willen wij gaarne vol doen, want de zaak, die het hier geldt, is voortreffelijk. Over de groote waarde van de levens- vraag dezer eeuw voer Kerk, Maatschappij en Staat te spreken, zonder bereid te zijn eeu hand tot oplossing van de quaestie nit te steken, heeft geen zin. Men is dan gelijk aan hen, dio aan den oever der rivier druk over het redden van drenkelingen staan te redeneeren, zonder een enkele poging aan te wenden om den man, die voor hunne oogen dreigt te verzinken, van een wissen dood te redden. Er moet dus iets worden gedaan. Maar het moeielijke ligt dikwijls hierin, dat iedereen niet den rechten weg weet te vinden, die daarbij moet worden inge slagen. Door gebrek aan kennis van feiten, toestanden, wetsbepalingen, kosten enz. dreigt men dikwijls in de praktijk op klippen van allerlei aard te stranden. Vooral ep sociaal gebied komt het op kennis, degelijke kennis aan. Er maar op goed geluk in te slaan, gaat aller minst op dit terrein aan. Met de beste bedoelingen wordt hier daa niet weinig bedorvem. Daarom juichen wij het van harte toe, dat enkele mannen een ernstige poging willen wagen, om de gelegenheid ter ver krijging van kennis, als resultaat van studie en onderzoek, te vermeerderen. In navolging van het Buitenland, van Duitschland en Frankrijk, wil men tot dit doel een Bureau voor sociale adviezen of inlichtingen in het leven roepen. Het voorloopig Bestuur van dit Bureau behoort tot de „vogels van diverse plui- Over haar naaiwerk gebogen, liet juf frouw Duncan haar naald snel door het goed glijden, toen haar man haar plotse ling deed opzien bij de onverwachte vraag „Agnes, gelooft ge aan droomen?" De toon, waarop deze woorden werden ge sproken, was zoo haastig en bekommerd, dat zij moeite had er haar gewoonlijk zoo kalmen en opgeruimden echtgenoot in te herkennen. „Wat bedoelt ge Edward Aan het bestaan er van twijfelt ge toch niet „Zeker niet, maar gelooft ge dat ze f ons worden toegezonden om ons te leiden, en moeten wij dan die aanwijzin gen volgen?" „Mij du-kt, dat een gehei ligd gezond verstand alleen dat zal kun nen beslissen, hernam zijne vrouw, maar wat scheelt er aan, ge schijnt zoo bekom merd „Och, bekommerd ben ik eigenlijk minder dan wel geslingerd omtrent hetgeen mij te doen staat. Ge moet weten dat ik van morgen wakker werd onder den sterken indruk van een droom, waarin mij werd opgedragen aan den heer Carr de som van ze» en veertig gulden vijftig cent (er hand te stellen. Daar de heer Ainaly mage", met andere woorden: het bestaat uit mannen van uiteer.loopende politieke en sociale levensbeschouwingen. Haast treft men hier het ongelooflijke aan. Mannen als Mr. Kerdijk, Dr. Alph. Ariens, J. C. van Marken, Ds. A. S. Talma, W. H. Vliegen en Dr. J. C. Eringaard zitten hier voor dit doel broederlijk bijeen. In dit verschil van richting heeft men min of meer esn waarborg, dat men bui ten het terrein der algemeene beginselen zal blijven, om zich uitsluitend tet de puur practische kanten van het sociale vraagstuk te bepalen. Wat de heeren willen, blijkt duidelijk uit de ontwerp-statuten, waarin het doel der te stichten vereeniging aldus wordt omgeschreven „a. het verstrekken van gevraagde raadgevingen ten opzichte van de op richting, organisatie, leiding en admini stratie van instellingen en regelingen, welke ten doel hebben, de maatschappe lijke positie der arbeiders op eenigsrlei wijze te verbeteren; b. het verzamelen en verspreiden van gegevens omtrent instellingen en rege lingen, als onder a bedoeld. c. het vormen van een bibliotheek, bevattende werken en bescheiden over het maatschappelijke vraagstuk in zijn verschillende vertakkingen." Men wil dus een bureau of kantoor, dat, zonder aan eenig partijbelang te den ken, allerlei inlichtingen geeft omtrent sociale aangelegenheden. En wat kan daar niet onder vallen Regelingen betreffende verhoudingen tusschen patroon en werkliedende noo- dige gegevens tot oprichting van instellin gen in het belang der arbeiders modellen, plannen, waarschuwingen, wenken voor al len, die practisch willen optreden om iets goeds tot stand te brengen. Men wil dus een vraagbaak zijn voor practische sociale aangelegenheden. Een voorbeeld. Een patroon wil wo ningen voor zijn arbeiders laten bouwen, om hen aan den dikwijls zoo treurigen invloed van een vosr lichaam en ziel on gezond verblijf te onttrekken. Hij weet echter niet welken weg hij hierbij in het belang der onderneming moet inslaan, welnu bij schrijft aan het Bureau en de gegevens, die hij noodig heeft om zich voor groote teleurstellingen te vrij waren, worden hem verstrekt. Een ander voorbeeld. Arbeiders wen- schen zich aaneen te sluiten tot het he reiken van een bepaald doel, zeg tot het in 't leven roepen van een of ander fonds, maar zij weten niet hoe het aan te leg- mij verleden week zestig gulden gaf om die te besteden waar ik het noodig oor deelde, levert het geld zelf geen bezwaar op ook vroeg ik God mg toch duidelijk aan te wijzen hoe ik het gebruiken moest; maar, in verlegenheid brengt mij de per soonlijkheid van den heer Carr, die zeker geen man is om spoedig in geldverlegen heid te komen, en dan die vreemde som, daar hij in zulk eeu geval, zeker een ronde som zon behoeven." „Ik zou er hem ook nooit op hebben aan gezien", antwoordde zijne vrouw, maar ik ben verzekerd dat alles u wel duidelijk zal worden." „Ik denk na de thee er maar eens even heen te loepen, vroeger ben ik toch met vrij, maar met dat al schijnt het mij gekkeman's werk, dien winkel binnen te gaan en eens te onderzoeken of de eigenaar zes en veertig en een hal ven gulden noo dig heeft r" En met die woorden verliet de ijverige stadszendeling het vertrek. Zeven uur had geslagen, toen hg den weibeklanten kruidenierswinkel binnentrad en den eigenaar verzocht te spreken. Vol gens de dadelijke mededeeling van juffrouw Carr was haar echtgenoot voor zaken naar Croydau gegaan, waarop hij met haar een gesprek aanknoopte en belangstellend naar gen, daar op den vaak lastigen weg der praktijk zich onophoudelijk hinderpalen voordoen. Welnu, zij richten zich tot het Bureau voor sociale adviezen met het vriendelijk verzoek hnn alle inlichtingen van wet- telijken of flnautiëelen aard te geven, om schipbreuk lijden te voorkomen, en de zaak komt tot stand. En niet alleen patroons en werklieden, maar ook particulieren, vereenigiugen, ge* meenteraadsbesturen, kortom allen, die iets op sociaal terrein tot verbetering van de positie van den werkman wenschen te doen, zullen bij genoemd Bureau om file mogelijke inlichtingen kunnen aan kloppen. Zal dit Bureau tot stand komen Wij hopen het van ganscher harte, om dat het veel zal kunnen bijdragen voor een goeden, practischen loop der dingen. Het antwoord op die vraag evenwel moet in de eerste plaats gegeven worden door hen, die mot aardsehe goederen niet al te karig zijn bedeeld. De jaarlij ksche kosten worden op 5 a 7 duizend gulden geraamd, maar men heeft voor het eerste jaar nog nauwelijks de helft bijeen- Wij dringen daarom bij onze niet. onbemiddelde lezers dringend om financi- ëelen steun aan. Hier kan iedereen helpen, onverschillig welke kleur hij van den politieken of ker- kelijken regenboog draagt. De sociale arbeid, die het Bureau van sociale adviezen wil ondernemen, komt niet een partij, maar alle partijen, heel Nederland,den patroons zoowelals den werk lieden, ten goede. Voor een klein bedrag, minstens f5 als gewoon lid, kan men zich aanmelden, ter wijl de contributie voor werklieden- en daarmede gelijk te stellen vereeniging en met rechtspersoonlijkheid zeer gering is. Ook andere rechtspersonen kunnen zich aansluiten. Om het geld voor deze zoo nuttige zaak bijeen te krijgen, worden nu in onderscheidene provinciën propagandacom- missiën gevormd. Verschillende personen van allerlei po litieke en kerkelijke kleur zijn reeds uit- genoodigd om straks, door het uitzenden van circulaires als anderszins, warme be wijzen van sympathie te vragen en wij hopen dat die dan niet zullen ontbreken. Het is betrekkelijk slechts een klein bedrag dat jaarlijks wordt gevraagd, nog niet eens 10 duizend gulden. Draagt dus elke provincie 7 a f 800 bij, dan is de zaak gezond. Het zou een schande voor ons land zijn, als zulk een goed plan om financiëele bezwaren niet gelukte. de verschillende huisgenooten vroeg, zonder echter omtrent de vraag, die hem bezig hield, iets wijzer te worden, zoodat hg onverrichterzake naar huis terug moest keeren. De nacht, die daarop volgde, gaf in plaats va:i licht toenemende onrust, waarbij meer dan ooit die zes en veertig en een halve gulden hem bezwaarde zoodat hij besloot den volgenden morgen zoo spoedig mogelijk van den heer Carr zekerheid te verkrijgen. Hij vond hem achter de toonbank en zijn bedrukt gelaat ontlokte de vraag „Vergeef mij dat ik u eene vreemde vraag doe, namelijk of ge misschien niet om eene kleine som gelds verlegen zijt?" „Hoe komt ge daaraan?" vroeg de koopman, bleek van aandoening, terwijl hij bevend op de toonbank steunde, „ik meende dit alleen mijn vrouw mijn geheim wist. Nn gij er echter zelf [over begint, wil ik n alles vertellen. Nog nimmer was ik in zulke moeilijke omstandigheden tengevolge van de werkstakingen kan niemand mij betalen. Daar ik de armoede der vrouwen niet aan [kan zien, heb ik langer dan verstandig was op crediet ver kocht, en mijn nadeeiig saldo is grooter dan het ooit geweest is. Een heoge wissel putte Zaterdag mijn Men spreekt in ons land zooveel van particulier initiatief en dit is uitnemend maar men toone nu eens met de daad, dat zulk een spreken geen ij del geklap is. Graafschapper. Adressen nit Zeeland aan de Tweede Kamer vegen 't leerplichtontwerp zijn ver zonden uit Axel, Goes, Zaamslag, Ter Neuzen, Driewegen (gem. Ter Neuzen), Sluiskil (gem. Ter Neuzen), Wisaenkerke, Zierikzee, Sluis, Middelburg, Vlissingen, Vere, Koudekerke, lerseke, Kapelle Biezelinge, Hoek, Souburg, Grijpskerke, Kruiningen, Bruinisse, Dinteioord, Bigge- kerke, Serooskerke, Oostburg, Oud Vosse- meer, Hontenisse, Hansweert, Ovezand, 's Heerenhoek, Kwadendamme, Biervliet, Hoedekenskerke, Heinkenszand, Yzendijke, Aarden burg. In de aankondiging door N. in de Ne derlander van 't embryo eener vrij anti revolutionaire districts-kie8vereeniging te Middelburg gebruikt de schrijver het beeld van drie huizen, waarvan twee dat zijn dan wij en de chr. historische Kiezersbond afzonderlijk staan en in „weerstands vermogen tegen den boozen wind der re volutie" zouden toenemen wanuee.' 't derde dat van'de vrij-antir. partij, er tusschen in komt te staan. Hij verwacht dan on danks wat scheidt „één geheel" en „wat ons scheidt is b;trekkelijk gering en wat ons vereenigt hoog gewichtig, ja zoo heilig. Die hoogere eenheid spreekt uit de pro gramma's der drie partgen" al „is het program van den Kiezersbond zoo vaag dat een bonte schare waaronder velen „die misschien met volle recht tot het libera lisme mogen gerekend" er zich om schaar den. En dit gelat vooral voor Middelburg. De schrijver meent dat de vrij antire volutionaire districtsvereeniging in Mid delburg aan de antirevolutionairen den zetel niet mag betwisten, maar alleen heeft te letten met welken candidaat zij komen." „Gevoel van behoefte aan den steun der Vrij-Antir. zou allicht op de keuze van den candidaat invloed hebben." Wij achten 't den tijd niet om reeds op deze beschouwingen in te gaan. Om trent de laatste opmerking van den ano- niemen schrijver hebben wij reeds iets gezegd. Laten wij er bijvoegen dat het gevoel aan behoefte aan den steun der Vrij Antirev. wel nooit de qualiteit onzer can- didaten zal bepalen. Onze partij in Mid delburg staat niet zwak genoeg het wordt zelfs gaande weg sterker om eeuige kas uit, en dien, welke ik strakjes ver wacht kan ik waarlijk niet voldoen. Giste ren ging ik naar Croydon in de hoop dat ik aldaar geld beuren zon, maar ook daar kon niemand betalen, en hoe ik ook optel, altijd kom ik acht en veertig gulden te kort en om twaalf uur moet ik betalen." „Acht en veertig gulden" mompelde Ie heer Duncan, die over dat verschil van een daalder maar niet heen kon stappen. Nu trad juffrouw jCarr naar voren. „Mange vergeet het geld van de kin deren." Dat is waar ook Ge moet weten dat mijne ^vrouw en ik gisteren avond zeer gedrnkt waren onder deze omstandig heden, tot nu toe waren wij, die altijd eerlijk hadden kunnen leven, ja zelf wat sparen konden, niet aan geldelijke zorgen gewend, Jie ons des te zwaarder schijnen, daar wij zeer bevreesd zijn voor schulden, als Christenen onwaardig. Dit hadden wij te zamen lang en breed besproken en meenden, dat onze Hemelsche Vader, die gezegd heeft „Zijt niemand iets schuldig", ons gewis uit d^ze moeielijkheid uitredden zou, des te meer omdat wij ons nooit aan overdaad hebben schuldig ge maakt. Toen wij 's avonds, voordat de kinderen naar bed gingen, te zamen lazen en baden, legden wij onze zwarigheden andere partij naar de oogen te zien. zij zijn overtuigd dat wij 'ter met den meest positieven candidaat het verste brengen zullen. Toch zullen wij tegen deze broe deren wanneer zij meenen niet meer tot ons te moeten terngaeeren en een eigen huis betrekken geen onwelwillende houding aannemen. Dal ligt niet op onzen weg. Mochten zij echter met den anoniemen schrijver ia de Nederlander nog drooinea van een eenerlei beginsel, bij v. onzer partij en den Chr. Hist. Kiezersbond, en op grond hiervan een „allegaartje" verlangen tegen den „gemeenschappelijken" vijand, laten zij dan dien droom laten varen. De werkelijkheid is er al te zeer in strijd mee. De Chr. Hist. Kiezersbond heeft een program waarin het mees' principieels artikel spreekt van „de erkenning dat in het Evangelie van Jezus Christus beginselen liggen opgesloten die behooren geëerbiedigd te worden", een vage anti-Calvinistische formule, waartegen onzerzijds terstond is geprotesteerd. De Vrij-Antirevolutionairen zouden der halve op dit punt grootere geestes gemeen schap bij hunne buten rechts dan bij h unne buren links he&ben te zoeken. De Chr. Hist. Kiezersbond heeft bij de verkiezingen tegen de antirevolutionaire partij een vijandig standpunt ingenomen, wat zij niet doen zon wanneer zijn program er geen aanleiding toe gaf. De stroom der revolutie komt dan ook niet tegen dat huis aan, en het staat ook niet zoo dicht bij het onze, gelukkig, dat door den bouw van het Vrij Antir. huis het blok net aangebouwd zou zijn, Maar laten wij afwachten en zien de dingen die komen zullen. De 19e eeuw, een eeuw van oorlog. Nu wij weldra aan den levensavond der 19e eeuw staan, herinnert men zich onwil lekeurig de profetieën, welke de revolutie- profeten bij haren aanvang deden hooren. Met de heerschappij van hun beginsel zou de gouden eeuw van vrede en weivaart voor de natiën aanbreken. Eu zie, niettegenstaande die „ontwikke ling en beschaving" is de 19e eeuw meer dan eenige andere een eeuw van oorlog geworden; een eeuw, waarin men bg stroo men het bloed der verslagenen heeft ge dronken. Dit blijkt duidelijk uit dit staatje. 1802. Oorlog tusschen Rusland en Zwe den omtrent Finland. 1805—15. Oorlogen van Napoleon I tegen ongeveer geheel Europa (slagen bij onder- scneidene steden en dorpen). 1830. Fransche expeditie naar Algiers (verovering van het land). aan Zijne voeten neer eerst ik, toen mijn vrouw, waarop ons de last waarlijk scheen te worden afgenomen. De kinderen ver wonderden zich ons zoo te hooren bidden en wg bemerkten, dat zij fluisterend alles met elkander bespraken. Spoedig daarna kwamen zij met hunne spaarpotjes aan- loopen, waarvan zg den inhoud op de tafel legden. „Vader," zeide kleine Jessie, „dat is om den Heere te helpen, om u het geld te geven." Zij was tien stuivers rijk, Walter het dubbele, zoodat wij nu juiBt zes en veertig gulden en tien stuivers te kort komen. De donkere wolk was al sprekende van zijn gelaat verdwenen, maar kwam nu met verdubbelde kracht terug, toen hij [zeide „Hoe het verder moet gaan, weet ik niet gedurig herhaalde ik van morgen bg mij zeiven, dat de zaak in 's Heeren hand is, maar de uren snellen voorbij en wonderen gebeuren niet meer." Nooit had de heer Duncan zoo duide lijk Gods tusschenkomst gezien en terwijl hij de bewuste som op tafel legde voor de oogen van het verbaasde echtpaar, deelde hg hun met groote vrengde mee, hoe een feeder Vader voor Zijne beangstigde kin deren zorgt. Pniël. Historisch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1