NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH 81. 1899. Dinsdag 11 HpciC. Derf lende faargatig. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Een billijke regeling Buitenlandsch Overzicht. r gegund. 2e pereeel van 9 zinkstukken, werd door P. Dron- de Jonge Middelburg Giesendamf89388 reld f38888, J. Pijl in de Plasse Jr. Har- 7ildeAz. Kattendyse Sliedreont f37545, A. 7400, J. C. den Exter ndijke f37200, P. A. 37100, P. J. Visser J. de Bree Fz. lek id. 136870, J. van f36563, H. de Klui- B. den Exter van 3 135240. 3e perceel, verdoelen van 20.000 >estoi ting, waarvoor Jan Janso Neuzen drecht f 47900, P. A. f47845, terwijl 3 werden verklaard, sen der inschrijvers hands besteed aan te Botterdam voor door den sectie- orwegen aanbesteed angs den spoorweg Bozendaal Belgi- >or perceel 1 A. Ba- voor f2922. perc. 2 eert en A. Jacobs, 'oor perc. 3, 4, 5 en Brugleman, Roosen- rc. 7 A. C. Korteweg, voor perc. 8 M. 170. M. C. het gebouw van heden aanbesteed en het doen van euwingen aan de ibdy te Middelburg suring van de aan- 31 December 1900. >ij Vlissingen f14000 3937, J. A. van der oethals f13890, A. Huson, Vlissingen lee en Zoon f13795 80, P. L. van Miert ars en Zoon f 13520 13288. (3 Biljetten tijdstip ingeleverd)- bij gemelde plaat»- ïrg. g werd aanbesteed an overeen gedeelte liet naar Philippine Geertruidadyk ter 1200 meters. Inge- egen den Beer te jé Breskens f4097, J. B. van Acker J. Sturm Biervliet g c. s. te Terneuzen 40, J. Drabbe c. s. aan den minsten Vrijdag werd op ichter van fortifi.- re goedkeuring van door den kapitein ir te Bergen op het eenparig en gebouwen enz. immekens. .Raming Ihier f5487, M. J. lurg f 5525, A. Ha- 'eij en Stroo alhier d., f5770, J. Loois ger alhier f5800, 800, J. Willemse was ongeldig, irhond der kazerne- '2960. Inschrijvers 2895, J. M. van ddelbnrg f 2898, J. A. Vertregt, Vlissingen f 2965. burg f 2970. P- 2970. Gr. H. Ver- April. weer opbouwen Mairepolder bij G. uwen van een re- ndyko op hofstee mr. Liebert voor April. mr der waterkee- :hap Bruinisse 11 en onderhoud tot le-, kram-, rijs-en een dyksverzwa- ril. Samenkomst tpril. Bestuur 11 uur rleiding bewesten tusschen duiker L3000. April. ur door B. en W. - en telegraalkan- r. Bestek bij Krjj- blken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. O De mededeelingen, vorige week in de vergadering van de Unie gedaan, hebben nog meerderen de oogen geopend voor de schromelij ke onbillijkkeid waaraan partijdige of tegeningenomen gemeentebesturen zich schuldig maken tegenover de Christelijke school in zake de schoolgeldregeling. Terecht werd er op gewezen dat alleen van de eerlijke uitvoering der Wet op het Lager Onderwijs, bepaaldelijk van eene billijke sehoolgeldheflfing het einde van den schoolstrijd is te wachten. De schrijver van dePaciiicatie heeft evenals de toenmalige minister van binnenland- sche zaken en de gansche toenmalige anti revolutionaire Kamerclub en de antirevo lutionaire pers van die dagen onder de bezielende leiding vau den toenmaligen redacteur van „De Oranjevaan", de school wet van '89 aanvaard als het uiterste wat in de gegeven moeilijae omstandigheden en 't was op zichzelf reeds zeer veel te verkrijgen was en beëindiging van den schoolstrijd geconstateerd wanneer namelijk de schoolstrijd kou verlegd worden naar de gemeenteraden. De sprekers op de Unie-vergadering, met name de heeren Pierson en Wiersinga lieten niet na hierop te wijzen, doeh con stateerden eenstemmig en de heer Pier son meende ook namens den schrijver van Pacificatiete spreken dat deze laatste allereerst zou erkennen dat de schoolstrijd, daDk zij de onbillijke uitvoering der wet door de liberalen, en wij voegen er bij dank zij de laksheid der kiezers die verzuimden bij de verkiezingen voor de gemeenteraden van de gunstige omstandigheden waarin de wet hen bracht, gebruik te maken nog niet geëindigd is. De voorzitter het lid der eerste kamer baron Schimmelpenninck, stelde uitdrukke lijk vast dat de schoolstrijd eerst dan uit zal zijn wanneer de vrije school over 'tge- heele land op de staatsschool zal hebben getriomfeerd. Het is, naar wij meenen de treurige slnimerzucht van bet kiezersvolk voor de gemeenteraden die de schuld is van de on billij Ke schoolgeldheffingen op de openbare school, door welke regeling de concurrentie der christsijke school zwaar en moeilijk is geworden en voorloopig alzoo dreigt te zullen blijven. Daarom moet de toevlucht genomen tot wat in 't rapport der commissie over de schoolgeldregeling is aangeraden, namelijk de regeering en de volksvertegenwoordi ging en het volk met deze schandelijke misstanden op de hoogte stellen en vooral 't volk doordringen van zijn dure roeping om voor Kamer en Staten en Raden geen andere mannen te kiezen dan die, van welke richting ook, voorzoover 't de ge meenteraden betreft, gezind zijn mede te werken of den 5eersten stoot te geven tot de zoo gewenschte veranderingen in betrek king tot de schoolgeldregeling. Frappante mededeelingen bevat het rap port. Op enkele er van gaan wij nn de aandacht vestigen. Gelijk men weet was op de vorige jaar vergadering der Unie besloten een onder zoek in te stellen naar de schoolgeldheffing op de Openbare Lagere Scholenen naar den invloed dien de wet-Mackay op den financiëelen toestand der Bijzondere Scholen heeft uitgeoefend. Het Bestuur der Unie wendde zich hierop tot de hoofden van Christelijke scholen met een zestal vragen en kreeg van 294 hoofden eenig antwoord. Aan de heeren ter Borg en Wiersinga, hoofden van Chr. Scholen te Wolvega en Meppel, mannen met een uitstekenden naam op onder wys- gebied, werd opgedragen naar aanleiding der ingekomen antwoorden een rapport saam te stellen. De indruk was dat er bestaat een laby rinth (doolhof) van verordeningen waarin alleen een weg was te vinden door uit fluitend rekening te houden met het maxi mum schoolgeld, dat per leerling en per maand geheven wordt voor gewoon lager onderwijs. Allerwegen toch heeft men, naar verschillenden maatstaf, verminderin gen voor meer dan één kind uit één gezin en voor minvermogenden. -vj En zoo vond de commissie onder anderen éene gemeente (in Gelderland) waar het hoogste schoolgeld per leerling en per maand bedraagt 10, zegge tien cents35 gemeenten (over 'tgeheele land, zoover de inlichtingen strekken) met twintig cent maximum schoolgeld 14 met vijf en twin tig cent maximum schoolgeld 10 met der tig cent; 28 met vijftig cent; 27 met zestig cent; 21 met tachtig cent; 20 met een gulden maximum schoolgeld en voorts nog enkele met hooger maximum school geld. In een gemeente bedroeg het hoogste schoolgeld f 1.40 in een zelfs twee gulden. Men ziet echter, dat zijn slechts witte ra^en onder zooveel zwarte. Nu hebben deze cijfers groote waarde bg de beantwoording der vraag Kunt n ook wijzen op onbillijkheden, die in deze schoolgeldheffing gelegen zijn? Zoo ja, waarin bestaan zij met het oog op artikel 46 der Wet op het Lager Onderwijs De antwoorden op deze vraag bevatten tal van klachten over de gemeenteveror deningen, en vooral over de toepassing der verordeningen. Yan diepe verontwaardiging, zoo luidt het rapport, getuigde soms de toon der antwoorden waarin gewezen wordt op de stuitende houding van gemeentebesturen, die, zoowel in noodlijdende als in wel varende gemeenten welgestelde ingezetenen „bedeelen" uit de gemeentekas. En de toepassing der verordeningen is op vele plaatsen allertreurigst. By na overal wordt enkel door Burge meester en Wethouders bepaald welke per sonen tot Ie min- of onvermogenden ge rekend worden. De maatstaf waarnaar dit geschiedt is vaak zoodanig dat ook een biliyke heffing dikwijls in de practyk hoogst onbiliyk werkt. Eenige staaltjes daarvan hebben onze geestverwanten in den gemeenteraad te Terneuzen aan het licht gebracht. In die gemeente zijn drie zeer bloeiende Christelgke scholen, die van gemeentewege een zeer onbillijke mededinging hebben te doorstaan, terwijl de liberale meerderheid in den gemeenteraad, een meerderheid nota bene van slechts één stemstelselmatig weigerde de verordening derwijs te herzien dat aan die onbillijke concurrentie onge veer de helft der bevolking aangedaan, een einde kan gemaakt worden. Een voor stel van het antirevolutionaire raadslid Dees werd wel lang en breed besproken doch men weigerde van die zijde ook zelfs maar te beproeven dit vooretel door zooveel wijzigingen als men maar wilde, aanne- meiyk te maken, ook zelfs by erkenning van de slechte werking der bestaande ver ordening. Dit is één staaltje ons bekend, voor wat de gemeenten in Zeeland betreft. Maar 't rapport der Unie-commissie gewaagt van 140 gemeenten van de ruim 230 uit welke antwoorden op de door haar gestelde vragen inkwam, en, derhalve ruim 60 procent, waar groote willekeur gepleegd wordt by het verleenen van vrijstellingen. Met sprekende cijfers wordt dit aange toond. Wy nemen er enkele nit. By voorbeeldOp een plaats waar het schoolgeld jaarlijks f 16 per leerling be draagt en 500 kinderen zijn, bedraagt het schoolgeld per jaar totaal f 50. Dit is een bespotting. Op een andere school is het f' en van 90 kinderen de jaar- yksche ontvangst f60. Yeel grooter zyn de bijdragen, die voor 't byzonder onderwas worden uitgegeven. Lr is een plaats waar het hoogste school geld per leerling en per jaar 20 cent bedraagt en 316 leerlingen op de openbare school gaan, en waar de totaal opbrengst der schoolgelden slechts f 138 is. Lr is een plaats waar het hoogste schoolgeld 20 cent bedraagt en 480 leer lingen op de openbare school zyn; de opbrengst is f243 per jaar; de christelijke school aldaar telt half zoo veel leerlingen en zou derhalve naar dien maatstaf een schoolgeld per jaar van f 123 moeten op brengen'tis ruim tienmaal meer! In nog een gemeente met 20 cent hoogste schoolgeld brengen 1580 leerlingen op de openbare school f 1270 op, in de bijzondere school met slechts 90 leerlingen f 700. In een gemeente met 30 cent hoogste schoolgeld brengen 2100 leerlingen der openbare school f 17G0 opdie der by zondere school slechts 112 in getal die naar dezen maatstaf dan ook maar f90 behoorden op te brengen, betalen f1250 Een gemeente met 40 cent hoogste schoolgeld ontvangt f900 van 750 leer lingen op de openbaae school140 leer lingen op de chr. school betalen samen nog meerIn een andere gemeente met 40 cent hoogste schoolgeld betalen 130 leerlingen aan de openbare school samen slechts f 200. En 30 leerlingen aan de byzondere school f300. In een gemeente met 60 cent hoogste schoolgeld bedraagt de jaarlij ksche opbrengst van duizend leerlingen aan de staatsschool f800; en van slechts tweehonderd leer lingen aan de chr. school f 160 Neen f1300. En zoo kunnen wy voortgaan. Plaats gebrek noopt ons echter het hierbij te laten. Wy haalden trouwens, dunkt ons, genoegzaam aan om zelfs den tegenstander der christelijke school te overtuigen dat de rechtsgelijkheid in zake de schoolgeld regeling nog niet verkregen is. Nog een paar welsprekende cyfers be treffende een drietal gemeenten ten besluite. In één gemeente wordt aan salarissen 'sjaars uitgegeven f2700 en aan schoolgelden 'sjaars opgebracht f472. In een andere gemeente wordt aan sala- rissem onderwyzers 'sjaars f 34000 betaald en aan schoolgelden totaal ontvangen f 600. In nog een gemeente wordt aan de onderwyzers 'sj aars f 44000 gegeven, terwyl de gezamenlijke schoolgelden slechts f1700 'sjaars beloopen. Op éene school heeft men zes onderwy zers voor 165 leerlingen. Op een andere zyn 24 leerlingen waarvoor f 1250 plus vrije woning plus f650 wordt uit gekeerd. Er is zelfs een reeks plaatsen in het noorden ran Groningen, in de districten Appingadam en Winschoten waar betrek kelijk groote welvaart heerscht en vele rijken wonen, en waar toch de honden belasting per jaar meer opbrengt dan er aan schoolgeld geheven wordt. Nog een andere vraag deed de Unie- Commissie en wel deze Is in de heffing van schoolgeld wijziging van eenig belang gebracht na de invoering der wet-Mackay En wat bleek by de beantwoording Dat zelfs in sommige gemeenten ook in Zeeland in minstens éene gemeente het schoolgeld werd verlaagd terwyl het in minstens 92 gemeenten onveranderd bleef; in slechts 31 gemeenten de school geldheffing werd ingevoerd en in slechts 33.gemeenten het schoolgeld werd ver hoogd. Daarbij dient nog in 't oog gehouden dat in minstens 140 gemeenten willekeurig verminderingen en vrijstellingen worden verleend. En nn de vraag welken invloed de wet-Mackay op den financieelen toestand der school heeft uitgeoefend. En dan blijkt idat vele scholen na de invoering dier wet zijn gesticht en dat die wet de stichting hunner school had bespoedigd. Van de ruim 200 scholen die reeds voor de invoering der wet bestonden was de invloed der wet Mackay slechts voor 91 bepaald gunstig; voor 76 niet bepaald ongunstig; maar toch nog voor 48 bepaald ongunstig. Yoor twee scholen werd da gunstige invloed met 1 Januari jl. een ongunstige, dewijl 't aantal onderwyzers op 't wettige getal moest gebracht worden. Nog twee andere moesten het subsidie loslaten wijl het zij te schadelijke gevolgen had en nog enkele andere scholen klaagden dat haar wegens de een of andere in formaliteis het subsidie was geweigerd, waardoor zy in groote verlegenheid kwamen, wyl zy op den voet der wet waren ingericht. Tal van scholen moeten het aantal leerlingen beperken; onder haar zyn er 8 waar by de schaal van gunstig naar ongunstig zon overslaan, indien men meer leerlingen toeliet. In cijfers uitgedrukt is de invloed der wet-Mackay op schoolgeld, onderwyzers en leerlingen aldus geweest. In 103 Chr. scholen bleef 't schoolgeld zooals het was in 52 werd het verhoogd. In 59 scholen vermeerderde het aantal onderwyzers niet, in 125 wel. In 68 scholen behoefde 't aantal leer lingen niet, in 26 wel beperkt te worden, terwyi het in 23 scholen kon vermeerderd. Ten slotte werden nog enkele klachten door de Commissie opgevangen en ter tafel gebracht. De voornaamste zijn deze: Uit 26 plaatsen werd gemeld, dat men ten gevolge der door de Wet geeisohte vermeerdering van personeel de schoolge bouwen moest vertimmeren, terwijl in 34 rapporten de klacht werd geuit, dat de oontribntien waren verminderd, wijl vele contribuanten in den waan leefden, „dat het nn niet meer noodig was." In sommige rapporten werd er op ge wezen, das het onderwijs door de ver meerdering van personeel was verbeterd, terwijl de onderwyzers een minder moeie- lijke taak hadden dan voorheen. Enkele salarissen konden verhoogd wor den. Daartegenover staan klachten, dat de financiën niet gedoogen een billijke sa larisregeling in te voeren. Een paedagogisch bezwaar werd inge bracht tegen het imperatief gebonden zyn aan den rooster van lssureu. De onder wijzer diende vrijheid te hebben om nu en dan van dien rooster te mogen afwijken, wanneer niet voorziene omstandigheden zulks wenschelijk maakten. Ook werd gewezen op het feit, dat al gemeen de Hoofden der scholen, verplicht of onverplicht, de staten of modellen, die met het oog op de subsidie door de Be sturen ingediend moeten worden, hebben in te vullen en te verzenden. Verzuimen ze iets, waardoor de subsidie verloren gaat, dan mogen ze al niet gedwongen worden de geleden schade te vergoeden, ze kun nen er op rekenen, „dat ze hun geheele leven lang tegen hun Bestuur gezondigd hebben." Eindelijk zij vermeld, de mededeeling nit een der rapporten, dat noeh Art. 46, noch Art. 33 al. 2 en 4 op de betrokken plaats worden gehandhaafd, terwyl alle klachten tot dusver zonder gevolg bleven. Wy hebben in een vorig no. de con- clusiën meegedeeld, welke kloppende op dit rapport, door de Unie-vergadering unaniem worden aangennmen. Wy hopen dat ook in onze provincie by toenemende belangstelling voor 't Vrije anderwijs, bij steeds meerdere ontvlamming voor de dure roeping in betrekking tot de opvoeding onzer kinderen, een streven zal openbaar wordeu om den strijd voor de rechtsgelykheid mee te helpen voeren en zich met de cijfers vertrouwd te maken die den tegenstander kunnen overtuigen. En dan dat de regeering de ongelijke lastver- deeling, die het vrye onderwijs drnkt, door bekwame wetswijziging moge willen opheffen. Wij roepen het haar met aandrang toe maak eerst de school vry, alvorens met leerplicht aan te komea. Omtrent het wetsontwerp op den leer- picht heeft de heer Heemskerk in bovenge noemde Unie-vergadering nog een en ander gezegd dat wij aan de vergetelheid wensehen te ontrukken. Wij hopen dat in een volgend nummer te doen. In ons vorig „overzicht" zeiden wy dat Esterhazy's bekentenissen zyn bedoeling bloot legden om zich geheel los te maken van de misdrijven waarin hij had mee gedaan. Die Esterhazy is niet de eigenlijke falsaris, maar diens neef Christiaan, die zijn oom behulpzaam is geweest by diens zondige daden. Esterhazy zelf is nog even vuil en schuldig als toen hij in dienst van de Gonse's en Du Paty's de grootste schelm stukken verrichtte. En in zijn privaat leven was deze ge ridderde met het Legioen van Eer een liederlijke echtbreker die een zaakje had met een koppelaarster, in wier dienst hg jonge meisjes aan wellustelingen bezorgde tegen hooge betaling, en, wat nog erger is, om deze schanddaden voor een uit officieren bestaan den Raad van Eer ge daagd, van dezen de uitspraak mee kreeg dat hij niet tegen de eer gezondigd had. Tegen de eer, dat kan wezen, maar dan ook alleen de eer van schelmen en schelm- pjesmaats, zooals er in den generalen staf van het Fransche leger helaas maar al te velen schijnen rond te loopen. Thans publiceert het Fransche blad het verhoor van majoor Hartmann, een artil lerieofficier die in bijzonderheden aantoont dat het kanon 120 waarvan in het be ruchte borderel gesproken wordt, niet nieuw was in 1894, ja zelfs in al zijne deelen bekend, en derhalve niet door een artillerieofficier kan beschreven zijn. De majoor houdt het voor mogelijk dat Esterhazy het borderel gemaakt heeft maar onmogelijk dat Dreyfus het deed. In tegenspraak met generaal Roget verklaart hij dat de eveneens in het borderel genoemde schiethandleiding vol strekt geen stuk van vertronwelij ken aard is en dat iedereen het zich kan aanschaffen. Dat Roget het na zyn stoute verklaringen omtrent Dreyfus' schuld ontgelden moet, is te begrijpen. De bekende socialistische volksvertegenwoordiger Jaurêüonderwerptjin een ander blad des generaals getuigenissen aan een vernietigende critiek en stelt hem een reeks van vragen naar aanleiding van de vermoedelijke wegmaking van het door Bertalus bij Esterhazy in beslag genomen papier, waarop de woorden „Bale" en R. C. Hoe, zegt hij, op het oogenblik van uw getuigenis kendet gij alle misdaden van Henry en geen minuut is de gedachte bij u opgekomen dat deze het stuk heeft kunnen doen verdwijnen, hetwelk aantoonde dat hij den bandiet Esterhazy de meest gewichtige mededeelingen verschaft. In derdaad het is niet mogelijk dat gij te goeder trouw zijt. Clemenceau heeft het in het bekende blad „l'Aurore" ook over de verwijdering of vervalsching van bedoeld document, hetwelk noodig was om aan het leugen achtig verhaal van Henry over diens eerste onderhoud met Bertulus een schijn van waarheid te geven. Hieruit is een nieuwe vervalsching door den generalen staf gebleken. Eerst was 't om een on schuldige te treffen, nn was 't om een verrader te dekken. De maat loopt over. Ln zoo gaat het voort, over en weer. Rogets vrienden handen klappende over> diens prachtige onthullingen en Dreyfus vrienden terug schreeuwende over de logenaohtigheid van 's mans beweringen. Een van de meest frappante uitdruk kingen van den generaal was, dat hij wenschte met Picqnart saam gehoord te worden, opdat hij dezen mocht tegenspre ken en ontmaskeren. En thans blijkt dat het ministerie van oorlog had heslist, en Roget was daarmee op de hoogte, dat deze confrontatie niet noodig is. Roget schreeuwde derhalve, en had

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1