KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. UIT DE PERS. Ingezonden Stukken. wijze zooals smetpoeder op tarwe, de uit slag was dat het stak op de gewone ma nier gaf 18 HL. zware en 1,3 HL. lichte of 925 kilo, de met aniliet bewerkte gaf 17 HL. zware en 1 HL. lichte of 854 kilo, zoodat de proef uitviel in het nadeel der aniliet, dat de proefnemer toeschreef aan het te geil groeien van de met aniliet bewerkte, en daarom te vroeg legerde, z.i. zou op mindere grond vermoedelijk het gebruiken wel aan te bevelen zijn. Omtrent de bemestingproef op Erwten we.d medegedeeld, dat de proef genomen werd op een stuk land aan den grindweg in den JHeerenpolder in gebruik bij C. Zuijdweg groot 40 aren, verdeeld in vijf gelijke vakjes van 8 aren. No. 1 is be zaaid met 40 KG. superphosphaatno. 2 met 40 KG. superphosphaat en 20 KG. Chilisalpeterno. 3 onbemest; no. 4 met 50 KG. ammoniaksuperphosphaat en no. 5 met 40 KG. superphosphaat en 10 KG. ammouiak-superphosphaaf. De erwten zijn gezaaid den 17 Maart nadat vooraf onder toezicht der commissie de kunstmest over het land was gezaaid en tweemaal ingeëgd. In plaats van de gewone verloting werd aan ieder lid een boekje ter hand gesteld, getiteld Landbouwers-Catechismus .van de Zaadcontrole. Yan den heer Lesnhouts, Landbouw kundige te Koudekerke was een schrijven ontvangen, waarin hij zich gratis beschik baar stelde, om te Wolfertsdijk een lezing te komen houden. Dit werd door de leden dankbaar aanvaard, en als onderwerp zal opgegeven worden Zuivelbereiding en Vee voeder aan Melkvee. Het bekende schrij ven van den heer Jac. Welleman te Krab- bendijke, wekte ook levendige discussie. Na breedvoerige bespreking werd echter met groote meerderheid van stemmen be sloten, de vereeniging te laten zooals zij is, in dien geest zal een schrijven worden gericht aan het Hoofdbestuur der Zeeuw- sche Maatschappij van Landbouw. Voor den a. s. aankoop van Chilisalpeter werd bereids 188 balen opgegeven, dat nog aan zienlijk grooter zal worden. Wegens het vergevorderde uur, werd eene voordracht van den heer A. C. J. Noteboom over kunstmatige bevloeiing, uitgesteld tot later. Te Nieuwvliet is Francois de Keu op 103-jarigen leeftijd overleden. E. N. Biggekerke. Dinsdagnamiddag hield de schietvereeniging met flobertbuks (6 mM.) „Nuttig en Aangenaam" haar eersten wedstrijd enkel voor de leden. Er weid geschoten op een afstand van 12 Meter, op schijven waarop een maximum van 60 punten was te behalen. De prijzen die door de vereeniging waren aangekocht werden behaald door L. Ver- hage, een wekker met 50 p; M. Marijs, een portretalbum, met 48 p; M. Kleine- pier, een inktstel, met 47 p P. Florusse, een tabakspijp, met 43 p; 1. s. 6; J. de Troije een scheerdoos, met 43 p. 1. s. 4 Js. Simpelaar, een sigarenpijp in étui, met 42, 1. 8. 5 A. Wisse, twee sigarenbekers met 42 p. 1. s. 3 en een brie venhanger door P. Vlieger met 37 punten. Voor het schieten van de meeste rozen had de heer A. C. Greep te Middelburg, cadeau gedaan een aschbakje, dit viel ten deel aan M. Kleinepier na kamping met P. Florusse en M. Marijs die er ieder 4 hadden geschoten. Vlissingen. Heden morgen arriveerde alhier met de nachtmailboot een mannetjes- vent die de kolossale lengte had van twee meter 49 centimeter. Op heel de boot was geen geschikte slaapplaats voor hem te vinden zoodat hij al zittende den nacht moest doorbrengen; en toen hij in den trein ging die naar Duitschlanü vertrok bleek dat hij daar ook niet goedschiks in kon zitten. Alles liep uit om dat wonder- mensch te zien. In eene Zaterdag avond te Wol- faartsdijk gehouden vergadering van Wulferts Fanbare werd de heer C. Zuijd weg als bestuurslid herkozen en in plaats van den heer C. Koert, die als zoodanig bedankte, de heer K. van de Slikke be noemd. Als directeur werd de heer F. X. Mannhardt, te Goes, met bijna algemeene stemmen herkozen. Diens jaarwedde werd bepaald op f 125 met een toelage van f 50. Ri|land. Benoemd tot gemeente-ge neesheer alhier de heer Morré te Utrecht met vier van de zes stemmen. Uit Zierikzee schrijft men ons, dat door de firma C. Bal en Co., kassiers al daar, surséance van betaling is aangevraagd. Door onverwachte opzegging van een cre- diet, door een beken ie handelsbank, schijnt de voormelde firma in moeilijkheden ge- f akt. M. C. Door de borgen van den in April van het vorige jaar ontslagen gemeente ontvanger van Leeuwarderadeel is thans het door hem nagelaten tekort, ten be drage van f 7318.85, aangezuiverd. Bij Dinksperloo is een 10-jarig meisje onder het spelen onder een zand hoop bedolven en daarin dood terugge vonden. Om haar zoontje van 5 jaar een goede beurt te geven had een vrouw te Haarlem een emmer kokend water gehaald. De knaap ging, terwijl de moeder even weg was, in den emmer zitten en brandde zich zoodanig dat hij aan de ge volgen overleed. Een 20jarig meisje uil Uithuizen, dat als huishoudstertje in dienst is bij een vader en twee zoons, kwam voor eenige dagen ten gemeentehuize met den oudste der zoons en werd in ondertrouw opgeno men. Het schijnt dat de beide broers het jn dezen niet met elkaar eens zijn geweest wie nu eigenlijk de echtgenoot „moest" worden, althans Donderdagmiddag kwam de bruid met den jongsten broer en ver zocht den ambtenaar van den burgerlijken stand om de eerstgedane aangifte maar te niet te doen en nu werd zij met den jongste der broeders in ondertrouw opgenomen. Een zwaar vergif in de huishouding In hun Maandblad jschrijven dr. Van Hnmel Koos en Harmer.s Wij hadden dezer dagen gelegenheid een onderzoek in te stellen naar de aanwe zigheid van schadelijke hestanddeelen in poetspoeder, voor zilveren voorwerpen als bijzonder doeltreffend aanbevolen. Het poeder bleek kwikverbindingen te bevatten en derhalve aan zilveren en an dere metalen voorwerpen een prachtigen glans te verleenen, door een zich daarop afzettend laagje metallisch kwikzilver. Het behoeft geen betoog, dat het bezigen van een dergelijk poeder een ernstig gevaar in de huishouding zal opleveren. Het laagje kwikzilver, op de lepels, vorken enz. aan gebracht, gaat langzamerhand in de spijzen of dranken over en zal zonder den minsten twijfel jtot chronische kwikvergiftigingen aanleiding geven. Een zeer gemakkelijke wijze om zich te overtuigen of een poeder kwikzilverver bindingen bevat, bestaat in het daarmede poetsen van een blank koperen voorwerp. Indien kwik aanwezig is, wordt het koper bijna oogenblikkelijk met een laagje van dit metaal bedekt en derhalve fraai ver zilverd. Wij waarschuwen het publiek nadruk kelijk tegen het gebruik van dit, naar ons medegedeeld werd, uit Engeland en Ame rika geïmporteerd (rood uitziend) poets poeder. In Engeland zelf wordt bij aan bevelingen van poetspoeders voor metalen, speciaal gewezen op de afwezigheid van kwikzilver; met den uitvoer schijnt men zooals trouwens meestalhet zoo nauw niet te nemen. Voor eenige jaren heeft men getracht hier te lande langs den weg, kwikhou- dende watertjes te slijten ter verzilvering van metalen voorwerpen, hetgeen toen van overheidswege verboden is geworden. Nu echter groote fabrieken dergelijke waren gaan afleveren, is het van publiek belang te voorkomen, dat zulke zware verg'ften een plaats in onze huishouding vinden. De 16-jarige Schellingerhout, te Zaandam, een lichamelijk zwakke knaap gevoelde een jonweerstaanbaren drang in zich tot de muziek. Daar zijn ouders niet bij machte waren om dan dat verlangen te gemoet te komen, trok de knaap de stoute schoenen aan en schreef aan H. M. Koningin Wilhelmina. Zijn verzoek werd goed opgenomen. Terstond gaf H. M. last om den jongen als proef een half jaar piano-les te geven. Luiden dan de rapporten daaromtrent, welke aan H. M. moeten worden ingezonden, gunstig, dan worden deze lessen voortgezet en ontvangt hij van H. M. ook een pianino ten geschenke. Een zonderling geval van vergifti ging wordt uit Philadelphia bericht. De directrice van een voiksinrichting aldaar, Miss Mary Biddle, ontving per post een deel gedichten van Browning, met een leesteeken bij het gedicht May and Death. Dat leesteeken had een bijzonder aange- namen geur, en Mej. Biddle hield het bij het lezen van het gedicht onder Jen neus. Maar het duurde niet lang of zij viel bewusteloos op den grond. Ondanks spoe dige geneeskundige hulp, duurde het een uur vóór de dame weder tot bewustzijn was gebracht, en zij is nog niet volkomen hersteld. Bij onderzoek is gebleken, dat het zoet- geurend leesteeken een zwaar vergift bevatte. De Engelsche stoomboot „Stella" is de vorige week in het Kanaal gezonken. Deze schipbreuk is zeker de droevigste zeeramp, welke gemeld werd sedert de aanvaring van de „Bourgogne". Wat deze ramp nog droeviger maakt, is de omstan digheid, dat de slachtoffers meest allen Engelschen waren, die een bescheiden reisje maakten van Londen naar het eiland Guernsey, om daar gedurende de Paasch- dagen ontspanning te zoeken na langen tyd van onafgebroken werkzaamheid, en die nog weinige minuten vóór de ramp vroolyk zongen. De „Stella" had Londen 's morgens ver laten en moest 's avonds ongeveer halfzes te Guernsey aankomen, lieeds bij het ver trek mistte het zwaar en voortdurend werd de nevel dikker. Maar de gezagvoerder, die dacht, dat de nevel tegen den midlag wel zou optrekken, liet de bootfnll speed, 20 knoopen in het uur, loopen. Plotseling bemerkte de officier vaii de wacht zwarte stippen onduidelijk door den nevel uitkomenhet waren de Gaskets, gevaarlijke riffen, in de nabijheid van Guernsey. Het hoogste dezer (riffen draagt een vuurtoren, doch door den mist was deze niet te zien. Zoodra den kapitein gemeld werd, dat men de riffen naderde, gaf hij last de snelheid van het schip te verminderen maar het was reeds te laat. In volle vaart liep de „Stella" op een rif, dat zich onder water bevindt, en de romp werd als het ware van voor naar achter opengereten. De passagiers, die op dat oogenbiik gezellig byeen waren in de kajuit, werden door den hevigen schok opgeschrikt en snelden gillende naar het dek. De „Stella" begon toen reeds te zin. ken. De kapitein en zijn bemanning, ;wier kalmte en moed door de overlevenden worden geroemd, begonnen onmiddellijk reddingsgordels uit te deelendoor hun voorbeeld voorkwamen zij een paniek on der de passagiers. Tegelijkertijd werden zes reddingsbooten te water gelaten, waarin eerst de vrouwen en de kinderen werden gebraeht. Aandoenlijke tooueelen vielen bierbij voor. Zonder dat de matrozen en de passagiers elkaar hun voorgevoelens mededeelden, begrepen allen, dat de ramp hen zou verpletteren en de vrouwen en de kinderen, die het schip verlieten, en de mannen, die er bleven, namen schreiend afscheid van elkaar. Twaalf minuten later verdween de laatste reddingsboot in den nevel en begon de „Stella", die nog zeer veel personen aan boord had, sneller te zinken. Toen riep de kapitein„Ieder redde zich, zoo goed hij kan Nog ble /en twee booten aan boord over, die men met veel moeite uitzette. Een gedeelte van de pas sagiers sprong er in en een oogenbiik later was de „Stella" onder water verdwe nen met den kapitein Reeks, het grootste deel der bemanning en 50 passagiers, onder wie er drie of vier levend, op hun red dingsgordels drijvend, later werden ge vonden. De overigen kwamen om tusschen de riffen. Eeuigen waren er in geslaagd zich vast te klampen aan een verhuiswa gen, welke zich aan boord bevond, maar de wagen zonk eveneens, degenen, die er hnn redding in hadden gezien, meedoogen- loos medesleepend. De stoomketels van de „Stella" ontploften en maakten een eind aan het drama daarna heerschte onmiddel lijk de stilte des doods om de riffen. Die passagiers, welke in een reddings boot plaats hadden gevonden, brachten een kouden, akeligen nacht door in den mist. Na 15 uren zwerven werden eenige der booten ontmoet, door de stoomboot „Lynx", die 30 passagiers opnam. De stoomsleepboot „Marsonin" redde 3 matrozen en 5 passa giers van de „Stella", die 17 uren hadden rondgezwalkt en uitgeput waren van ver moeienis en koude. Het stoomschip „Vera" pikte 61 schipbreukelingen opin het geheel worden 66 passagiers en 20 sche pelingen vermist. Een kieken op visr pooten is dezer dagen geboren op een landgoed bij Mün- ehen. Het diertje is flink en gezond en eet voor twee. De Britsche stoomvaartmaatschappij de „Shell Line", welker booten dienen voor het vervoer van petroleum van Batum naar Indië en het verre Oosten, neemt tegenwoordig op groote schaal proeven om de steenkolen, benoodigd voor het verhit ten harer stoomketels, door petroleum te vervangen. Deze proeven werden b. v. genomen aan boord van de Haliotis, een stoomschip van 900 paardenkrachten, bepaaldelijk gebouwd voor het vervoer van petroleum van Borneo. Dit vaartuig volbracht in 36 uren den proeftocht van de Tyne naar Gravesend aan de Theems en verbrandde daarbij slechts 758 grammen olie per paardenkracht en per uur. Een der voornaamste voordeelen van dit stelsel bestaat daarin, dat men de meeste kolenruimen vrij krijgt en het meerendeel der stokers kan ontslaan, daar weinige mannen voldoende zijn om op den geregelden stand der branders te letten. Bovendien heeft de boot slechts 300 ton petroleum per reis noodig, in plaats van 500 ton steenkolen, die zij vroeger behoefde, waardoor 200 ton scheepsruimte wordt uitgespaard voor het laden van koopwaren. Ons „wel bekome 't u" tot niezende menschen schijnt een algemeen mensche- lijkej beleefdheid te zijn. De volksstammen der binuenlanden van Afrika de Jahoma's aan de Oubanghi, de bewoners van Abvias en Mobaye, zeggen bij ieder niezen „Balao!" een woord, dat overeenkomt met boven- genoemden ouderwetschen heilwensch. Achttien maanden geleden vond ie mand te Parijs op straat een hoedendoos waarin een nieuwe hooge hoed, die hij bij de politie bracht. Nadat hij een jaar het voorwerp ter beschikking was gesteld van den eigenaar, werd de hoed naar den vinder teruggezonden, die hem nu als zijn eigen dom mocht beschouwen. Tegen Paschen liet de viuder den hoed opstrijken. Daarbij merkte de hoedaumaker dat achter het kapje in den hoed iets verborgen was. Hij haalde het er uit en vond er 3000 francs aan bankbiljetten in. De vinder bracht den schat naar 't poli tiebureau, doch daar werd hem medegedeeld, dat hij 't geld als zijn eigendom mocht beschouwen. Uit Duitsch Zuid-West-Afrika wordt geschreven: Op bevel van den keizerlijken gouverneur, moesten in geheel Z.-W.-Afrika de geweren gestempeld worden. De Hotter.- totten maakten bezwaar, hun geweer af te geven, vreezend dat men hun geweren wilde afnemen. In 't Noorden, in Damaraland liet kapitein Von Estorff, door luitenant Eggers, die twee jaar geleden ook de inen ting der groote veekudden der Damaras leidde, het belicht verspreiden, dat de geweren meesten „ingeënt" worden, opdat men er beter mee zou kunnen schieten. De Damaras haastten zich nu om hun geweren te brengen en hier had men met de stempeling niet de minste moeilijkheid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergschenhoek (toez.) ds. K. A. de Groot te Houtem te Jaars veld ds. H. Snel te Gameren te Groot Ammer8 ds. E. J. Homoet te Ouder kerk a. d. IJsel te Garijp ds. H. Pos te Losser; te Heilouw ds. W. G. v. Leeuwen te Akkooite Nieuw Stads kanaal ds. G. Boersma te Hollandscheveld te Draehtstercompaguie ds. J. Sevenster te Beets. Aangenomen naar Grosthuizen door ds. H. Vermaas te Hensbroek naar Vrooms- hoopdoor ds.H.W. A.Voorhoeve te Rekken. Bedankt voor Harlingen door ds. J. W. Beerekamp te Willemstad voor Slie- drecht door ds. W. A. Bronsveld te Brand wijk; voor Oudeen Nieuwe Wetering door ds. J. Wartena te Nieuw Vennep. Ds. H. Malcomesius, vroeger predikant te Kollumerzwaag, Franeker, Buitenpost, Herveld, Maassluis en Rotterdam, is op 59-jarigen leeftijd in laatstgenoemde ge- meeute overleden. Hij was onder anderon voorzitter van de Vereeniging Christelijk Volksonderwijs. Geref. Kerken. Beroepen te Aalten ds. G. L. Goris te Hoek van Holland. Aangenomen naar Pieterburen door N. Duurseraa cand. te Uithuizen. Bedankt voor Amsterdam door ds. K. Fernhout te Utrecht voor Buiksloot door ds. G. Elshove te Schipluiden voor Munnekezijl en voor Westerlee door N. Duursema cand. te Uithuizen voor Zevenhuizen door B. W. ter Meulen cand. te Eefde. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Broek op Langendijk ds- T. A. Bakker te 's Gravendeel. Oud Geref. kerk. Beroepen te Oudewater ds. N. H. Be versluis te Middelburg. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Medemblik ds. K. P. C. A.. Gramberg te Harlingen. Te Zwolle is geslaagd voor de acte nuttige handwerken Mej. B. D. G. Mulder van Ovezand. Tot curator van het Stedelijk gym nasium te Gorinchem is benoemd ds. J. van Andel, pred. bij de Geref. kerk aldaar, welke deze benoeming heeft aangenomen. Sehaepman en Bolland. Zooals de lezers weten is onlangs van de hand van Prof. Bolland een geschrift verschenen, getiteld „Petrus en Rome" dat weldra gevolgd werd door „Bolland en Petrus" van Dr. Schaepman. Met instemming nemen wij naar aan leiding van dezen pennestrijd het volgende uit de Nederlander over. Na voorop ge steld te hebben dat eenvoudige Christenen slechts een betrekkelijk belang stellen in de quaestie, of de apostel Petrus te Rome geweest is, schrijft haar redactie Dit belet evenwel niet, dat wfj, bij de beoordeeling van de beide brochures, ons zekerlijk niet aan de zyde van Prof. Bol land zouden plaatsen. Niet natunrlijk, omdat wij, wat de beoor deeling van het recht van den Paus over de Christenheid betreft, aan de zijde .-an Dr. Schaepmastaan. Evenmin omdat wij den toon prijzen waarin Dr. Schaepman zijn geschrift heeft gesteld. Hij heeft, althans bjj niet - Rooinsch- Katholieke lezers, gevoelens opgewekt, die het hemzelven leed zal doen opgewekt t# hebben. Evenwel mag gevraagd worden of die heftigheid niet haar verklaring, zooal niet haar verontschuldiging vindt in de smadelijke, en schandelijke wijze waarop de hoogleeraar Bolland zich over de moe der des Heeren heeft uitgelaten. Hoeft de man die zulks doet niet zelf de smaadwoor den uitgelokt die hem zfjn toegevoegd Doch wat ons diep ergert is de wijze waarop deze Leidsche Hoogleeraar zich over den Heere der gemeente zei ven heeft uitge laten. Wij willen onzen lezers niet het verdriet aandoen, hun de woorden van dezen ge leerde onder de oogen te brengen. Zij zijn, voor geloovige christenen, eenv/udig Gods lasterlijk. Zy maken van Hem, die nu acht tien eeuwen lang bezig is de menschen tot Zich te trekken en daardoor de wereld te hervormen, een erbarmelijken doch het juiste woord wil ons niet uit de pen' Welnu l w(j kunnen niet nalaten onze verwondering uit te spreken, dat mannen, die toch ook gelooven in Jezus Christus, den Zone Gods meteenig verlangen schijnen uit te zien naar een tweede brochure van den quasi kerkhistoricus Bolland ter beant woording van Dr. Schaepman, en niet ge voelen, dat in dezen strijd geen christen aan Bollands zijde kan staan. ln plaats van Dr. Schaepman te hekelen, en zoetsappig prof. Bolland onder het oog te brengen, dat „tegenover Rome alleen de christen met zijn Bijbel sterk staat" wat geeft prof. Bolland omzijn „Bijbel" heb ben wij te bedenken dat deze Leidsche hoogleeraar, een geschenk van mr. S. van Honter,, niet in de eerste plaats het Paus dom, maar geheel de christelijke kerk be strijdt, en zulks op de aanmatigendste wijze. Zeis in den strijd tegen Rome moeten wij bij het lezen van dergelijke geschriften, zeggen: non tali auxilio! „Zoo is het. Het heeft ons lted gedaan, dat het christ. hist. Ned. Dagblad zich verkneukelt van genoegen over het optreden van den heer Bolland in deze quaestie, en thans nog O Redactie van 'tNed. Dagblad het orgaan der „christelijk historischen" type Bronsveld—Yerkouteren- reikhalzend uitziet naar zyn antwoord op Dr. Schaepmans brochure. Die man is immers vervuld van haat, van fanatieke haat tegen het Christendom en vooral tegen den persoon van den Christus. Dat blad doet dat evenwel uit papen- haat, en brengt zoo de stelling in praktijk, welke het zelf steeds veroordeelt, dat het doel de middelen heiligt. 't Is treurig 1" zegt de Nieuwe Provinciale Groninger en wij zeggen het met haar. Maar wij voegen er dan ook bij dat protestantsche redactiën als bijv. Marnix die prof. Bolland in bun kring van mede werkers en volksvoorlichters opnamen, dit doende blijk gaven van een weinig fijnen neus te hebben. Men schreeuwt nog altijd wraak over sommige antirevolutionairen die in '88 bij herstemming Domela Nieuwenhuie stem den; en zelf geneert men zich niet den Holiandschen Nietzsche toe te juichen wiens grootste verdienste is dat hij spot met 't heilige en dat nog niet eens doet in oorspronkelij ken vorm. Buiten verantweordelijkheid der Redactie Stukkeu worden in gevat Uruj gezonde*. Mijnheer de Redacteur! Als getrouw lezer van „de Zeeuw" komen mij natuurlijk telkens allerlei op merkingen en aanmerkingen onder het oog in betrekking tot de voorgestelde wet op den leerplicht. Naar het mij voorkomt verdienen deze opmerkingen alleszins de aandacht, want het is toch niet tegen te spreken, dat zulk eene ingrijpende wet verdient om van alle zijden te worden bezien. Het nader bezien van deze wet is echter niet bijzonder geschikt om de sympathie ervoor te vermeerderen, want zij valt schrikkelijk tegen. Vooreerst de verplichte schoolgang van het zesde tot het twaalfde jaar. Hoewel voorstander van goed en getrouw schoolbezoek vind ik toch dat in ons land het absolute schoolverzuim niet van dien aard is. dat dergelijke maatregelen noodig zyn. Zonder wetsbepalingen daaromtrent is zulks in de laatste jaren zoodanig ver beterd, en is de werking van de ver schillende vereenigingeu die zich op dit terrein bewegen, met zoo gunstigen uit slag bekroond, dat het niet te gswaagd was om aan deze de verdere wering van het schoolverzuim op te dragen. Wat het relatieve schoolverzuim betreft ik wil gaarne toestemmen dat dit moeielijker te keeren is, doch de maatregelen daartegen, in deze wet opge nomen, zijn zoo bespottelijk en zoo dra- konisch, dat men zichzelve afvraagt hoe het in het hoofd van menschen, die voor verstandig doorgaan, kan opkomen om daarmede op deze manier om te springen. Verbeeld U, oproeping, berisping, bekend making enz. Wat een diukte. Als mijn kind om deze of gene reden, die ds schoolopziener niet voor geldig houdt, of wegens lichte ongesteldheid, waarvoor ik geen attest vau den dokter aanvraag, een paar maal per maand niet ter school komt dan wachten mij al die ijselijkheden. Mis schien komt het nog wel zoo ver, dat bij bekkenslag wordt bekend gemaakt, wat ontaard vader ik ben. Bovendien is het misschien voor menig vader uit den werkenden stand (ik zeg dit niet om deze menschen te verachten, doch de uitdrukking is dan bevattelijker) wel eene levenskwestie of zyne kinderen tehuis aiet mogen hunne kleinere broertjes oppassen, of op het veld eenige lichte werkzaamheden verrichten. Hoevelen zyn er niet, ook in mijne «mgeving, „die daar door in niet geringe mate worden bemoei lijkt in den toch reeds moeielijken strijd om het bestaan, om zonder schulden te maken eerlijk de wereld door te gaan. Nu weet ik wel dat velen zeggen: dat moet zoo niet zijn, doch deze toestanden, die eeuwen lang bestaan, zijn nu een maal niet met één pennestreek op te ruimen. Verder bespreekt de ontworpen wet ook nog het verplichte herhalingsonderwijs, en wel van 12 tot 16 jaren. Dit geeft natuurlijk aan de onderwijzer» eene massa meer werk, bovendien men kan toch van de onderwijzers niet vergen dat zy eiken dag een paar uur gratis onderwijs zouden geven, dus van zelf weer nieuwe kosten ook. Ook kunnen toch de jongen» van 15 en 17 jaar niet zitten in de bankjes waar de kleine van 68 jaar in zitten, ergo nieuwe banken zijn noo dig, dat wil zeggen nieuwe kosten. Wanneer de avond komt en de groote kinders komen naar de herhalingschool,' moeten de kleine bankjes weg en de groote in de plaats. Moeten de onderwijzers dan voor sjou werlui spelen, of is dit te veel gevergd Vanzelf te veel gevergd. Dus aan elke school nog een sjouwerman om des avonds de kleine bankjes op te ruimen en des morgens ze opnieuw te zetten. Dat wil zegge»nog meer kosten. Moeten de kleine bankjes des nacht» buiten blijven staan, of niet? Dat kan immers niet, dus eene bergplaats voor de banken gebouwd. Alsof er nog geen kosten genoeg waren. Wat moet er komen van de onderwijzer» die voor verdere stuuie hun tijd noodig hebben Men kan toch niet van 's morgens 9 tot 's avonds 8 ure werken, en daarna studeeren gaan. Misschien krijgen wij nog wel plaats vervangers-onderwijzers ook. Dat hoort er zoo by.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2