DE ZEEUW BIJVOEGSEL KERKNIEUWS. OPENBARE VERKOOPINGEN 33 ^^cïioooiiïïws. RECHTSZAKEN Afloop Verkoopingen, enz. POSTERIJEN Burgerlijke Stand. BRIEFWISSELING. van van Zaterdag 18 Maart 1899. Goes. Voor ruim een veertigtal per sonen waaronder drie damss trad op uit- noodiging van de Liberale Unie namens de „vooruitstrevend liberale" kiesvereeni- giug „Vooruitgang" op de lieer C. A. Zel- velder uit Utreoht met oene causerie naar aanleiding van „Wat willen de vooruit strevende liberalen?" Spreker werd ingeleid door Vooruitgange- voorzitier den heer ter Haaren begon met te zeggen dat hij had willen «preken over „Wat willen de vooruitstrevende de mocraten doch op verzoek van 't bestuur dezer kiesvereeniging den titel vau zijn onderwerp gewijzigd had als geannonceerd was. Hij begroette met ingenomenheid de aanwezige damo3 en releveerde 't feit dat in Middelburg vele dames lid waren van de vrijzinnige kiesvereeniging, Spreker stelde voorop dat niet de naam over de beteekenis eener partij beslist, maar alleen hare richting, het doel dat zij be oogt, welk doel zijn moet het heil van het gansche volk. Spreker wierp een terugblik op het ver leden der liberale partij wier program was gebaseerd op de staathuishoudkundige leer van Adam Smith, dat de Staat niet behoeft le influenceeien og de poging van 't indi vidu tot krachtsontwikkeling, want dat, wanneer ieder individu er naar streeft, van zelf het geheel moet vooruitgaan. Dit standpunt moge goed zijn geweest een halve eenw geleden, toen inderdaad iedere werk man die zijn brood verdienen wilde, met flinken wil daarin slagen kon, thans is door den invloed der uitvindingen op in dustrie en verkeerswezen de toestand van den arbeider zoodanig verminderd, dat deze leer van het laissez faire niet meer is vol te houden. Toch bleef de liberale partij er aan hangen. De verhouding tusschen chefs en direaj teuren der groote door stoom gedreven fa brieken met hun werklieden is zoo dat zij elkander nauwelijks kennen. De chef weet niets van de levensomstandigheden van zijn knecht. Daarbij komt dat, dank zij den machtigen invloed van het volksonderwijs, zoo zeer verbeterd, sedert het regeeringszaak werd, de werkman leerde meer zelfstandig denken over eigen leven en toekomt. Toch bleef de liberale partij vasthouden aan dat oude dogma. De oprichting vau het Algemeen Nederlandseh Werkliedenverbond was hier tegen een protest. Maar ook in de partij zelve ontwikkelde zich een krachtige groep die vooruit wilde. Onder hen die aan het oude dogma vasthielden waren echter ook weifelaars, die aarzelend vooruit zagen. De Beaufort (thans minister van buiten- landsche zaken) is e.'een van. Wel leerde hiJ nog dat de Staat bij den strijd om maaischappelijken rijkdom zich onzijdig he-ft te houden doch tevens dat de Staat zorg heeft te dragen dat de verdeeling dier rijkdommen geschiedt naar de regels van rechtvaardigheid. In dit laatste meent Spr. toen reeds een meegaan van dezen oud-liberaal in meer linksohe richting op te merken. Trouwens zijn zitting nemen in een vooruitstrevend ministerie heeft dit vermoeden later bevestigd. By den strijd tusicuen de oude en nieawe oeeonomie plaatsen wij zegt Spr. ons aan de zijde der nieuwe. Hij had gehoopt, dat alle democraten uit alle par tijen zich zouden vereenigd hebben bij de stembus doch de werkelijkheid heeft'hem ontnuchterd. In '97 wonnen de vereenigde liberalen dus moest 't ministerie uit staatslieden der beide liberale groepen bestaan. Dat zij niet homogeen zouden zijn, was door dr. Kuyper op grond van citaten uit de geschriften van enkelen beweerd, doch de feiten wij zen op homogeniteit. Met name Pierson is bekeerd in zake zijn opvatting omtrent de mogelijkheid van regeling van 't ar beidscontract, en dat Borgesins met deze mannen wil samenwerken schijnt heen te wijzen naar de bedoeling om hen in vrij zinnigen geest te doen vooruitstreven. Spreker prees den heer Kerdijk die de regeering af en toe in die richting tracht te dry ven en juichte de toezegging van den minister toe dat de kieswet v. Houten, door v. Houten zoo goed als volmaakt geprezen, door hem zal worden verbeterd techniich ©n in overeenstemming met mr. Borgesins' beginselen en verleden. Overi gens moet Spr. bekennen dat „wij" voor de menschen het kiesrecht hebben gevraagd doch dat zij 't niet waardeeren: ar is nog niet veel politiek leven. Spreker constateert dat de scheuring in de liberale partij de oud-liberalen niet er toe geleid heeft een nieuwe partij te vor men, of een program vast te stellen. Dit deden wel zij die getrouw bleven aan de Liberale Unie. Spr. noemt achtereenvolgens de punten Van dat program en wijst op verschillende wetsvoorstellen van den laatsten tijd die aaraan beantwoorden. Wel kwam veel or van nog niet in aanmerking, maar veel m ook toegezegd, en éen punt de p nsioneering van den werkman zal bij ver lezing van 1901 wel de pièce de rémtance zyn; 't 8taat op >t program van ie van minister Pierson. Spr. vertrouwt dat het den minister ernst is dit vraagstuk ter hand te nemsn en op te lossenware het tegendeel 't geval hij zou by de ver kiesingen het volk aanraden dezeu minis ter toe te voegennu zijt gij voor ons oabruikb&ar. Spreker hekelde vooral de politiek van mr. vau Houten, den vader van de radi calen, thans tot het conservatisme terug getreden. In tegenstelling met diens adviezen van verzet uit zelfbehoud tegen de armoede van anderen, wees hij op de taak om 't meeste geluk in den meest uitgebreiden kring te brengen. Dit is beter dan theo- retiseeren. Het verschil vau stand en levensdoel moet wegvallen waar 't het belang van allen geldt: waar het geldt zoowel den proletariër als den minister een goed leven te bezorgen. Voor onze begin selen moeten wij meer over gaan hebben. Spr. stelt hierbij de sociaal democraten ten voorbeeld. Waar hij do vryzinnigen tot grootere offervaardigheid aanspoort daar bedoelt hij den werkman niet, wijl deze in evenredigheid veel meer bijdraagt dan de grootste kapitalist. Het wetsont werp op den leerplicht gaat niet ver genoeg. Velen hadden gaarne het kind op de school gehouden tot zijn veertiende jaar. Laten wij echter niet muggeziften, niet kleinzielig zyn. Laten wij nemen wat wij krijgen kunnen straks wanneer wij met behulp der kiezers een nog grooter meer derheid kunnen krijgen, kunnen wij immers verder gaan en de wet verbeteren door den leerplichtsleeftijd uit te breiden. Al kregen wij nog niet wat en zooals wij 't wenschten, wij steunen kloekmoedig dit ministerie dat althans in de richting der vooruitstrevende democraten werkt. En aan de vrijzinnige democraten blijft de toekomst. Ha een pauze werd gelegenheid tot debat gegeven, waarvan geen gebruik ge maakt werd. De voorzitter dankte hierop den spreker en de liberale unie die „ons" met den heer Zelvelder liet kennis maken en ten slotte de dames voor hunne tegen woordigheid, aandringende tevens dat velen tot deze kiesvereeniging die 't geluk voor allen bedoelt, zouden toetreden. Daarna sloot hij, te ruim 10 uur, de verga dering. Da heer J. Bosch Bruist te Nieuw- leusen heeft zich gewend met adres tot de Tweede Kamer, waarin hij verzoekt het daarheen te leiden, dat het landbouw onderwijs ten plattelande als verplicht vak worde opgenomen bij het herhalings- onderwijs, met vaststelling tevens van de geldel ;ke bijdrage door hvt Rijk vooreen en ander te verleenen. Ned. Herv. Gom. Beroepen te Sliedrecht dr. W. A. Brons veld te Brandwijk te Grosthuizen ds. H. Vermaas te Hensbroek; te Aarts- wond (toez.) ds. J. ten Bruggenkate te Barchem; te Zegveld ds. B. J. v. Heyningeo te Hoogeveen te Hoog- blokland ds. K. E. v. Griethuysen te Ketel te Mantgem ds. J. C. Benit te Terborgte Niebert (toez.) ds. H. Hofstee te Vlachtwedde te Den Helder dr. P. H. KapteLjn te Otterleekj te Harlingen ds. J. W. Beerekamp; te Wil lemstad. Bedankt voor Jutfaas door ds. S. Ver- hoeff te Noord wijk voor Niezijl door ds. E. H. Limborgh t« ïhorstvoor Oldeholtwol le door ds. J. Bleeker te Knijpe voor Aalsum door ds. W. A. Mac Pherson teOoëoga; voor Bergambacht door ds. P. Rappard te Waarder. Geref. Kerken. Beroepen te Oud Vosmeer ds. J. H. Donner te Nieuwdorp te Blija B. W. ter Meniën cand. te Eefde te Broek op Langendijk ds. G. Wielinga te Katwijk aan den Rijn. verbeterd bericht Bedankt voor Lutjegast door ds. J. Veldman te Gees. Op Zondag 16 April a. s. hoopt ds. J. Tholen van Medemblik, zijne intrede te doen in de Ger. Kerk A te Zaamslag. Als bevestiger zal optreden ds. de Jong van Ter Neuzen. Sch. Krabbendijke. Woensdag 15 Maart was het voor de gemeente een plechtige dag, vooral des avonds. Toen toch trad onze geliefde leeraar op met de woorden uit 1 Samuel 7 12, en deed uitkomen, hoe de Heere hem 25 jaar hier geholpen had. Het was een treffende herinnering hoe de Heere leeraar en gemeente die 25 jaar geholpen had, ook de jubilaris kon het getuigen met Samuel hoe er gedenk- steeuen waren opgericht onder den zegen aes Heeren, met het zingen vau Ps. 48 4, sloot hij deze rede voor een groote schare van hier en elders die het kerkge bouw niet kon bevatten. Onder het zingen trad ds. v. Dijk namens de classis Tholen op om den jubilaris geluk te wenschen met wat leeraar en gemeente in die 25 jaren had ondervonden tot uitgangspunt zijner rede koos deze spreker Ps. 48 10 om te ge denken de weldaden des Heeren in zijnen tempel, voor de voorrechten die de oude broeder de Koning en de gemeente in hem genoot. Daarna liet ZEerw. zinven Pg, 122 3. Daarna trad d«. v. d. Kooi uit Bergen op om zijn vriend en ouden broeder een hartelijk woord toa te spreken naar aan leiding vau Spreuken 16 31. Het "was een treffend woord, waarop het gezongen lied, Ps. 92 7 en 8, eeu treffende weerklank wat. Eindelijk trad ds. van der Werf uit Kruiningen op namens den Kerkeraad om da leeraars der classis te dankea ook de Kerkeraad van Rilland was vertegen woordigd, terwijl ook een ouderling uit Baarland (ds. de Konings eerste standplaats) was overgekomen om den leeraar namens den kerkeraad geluk te wenschen. Ds. v. d. Werff dankte voorts allen die van hunne belangstelling in den jubileeren den ambtsbroeder ook door hunne tegen woordigheid hadden blijk gegeven en sloot na 't zingen van Ps. 134 3 de vergadering met dankzegging. Sterke de Heere den leeraar voorts tot in lengte van dagen! Ev. Luth. Kerk. Beroepen te Woerden ds. J. C. Knuttel te Terborg. Yoor 't examen Nuttige handwerken te 's Hage slaagde mej. M. C. Meijler te Goes. Tot Onder wijzer in de gezondheids leer aan de Rij ksnormaallessen te Tolen is benoemd de heer A. Luyendijk, directeur aldaar. De Unie. De 21ste jaarvergadering van de Unie Een school met den Bijbel belooft zeer belangrijk te zullen zyn. Zij zal worden gehouden te Utrecht in het g bouw Irenne, aan de Keistraat, op Dins dag 4 April a. s. des voormiddags om HVs ure precies. In de pauze heeft de verkiezing van 2 bestuursleden plaats. Het bestuur biedt, volgens art. 7 der Statuten, de volgende dubbeltallen aan. a. in de vacature van Baron Schimmel- penuinek van der Oye van Hoevelaken (aan de beurt van aftreding, doch herkies baar): De heeren Baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken te Hoeve laken en Jhr. Mr. J. H. C. J. Martens van Sevenhoven te Zutphen: b. in de vacature van Mr. C. Lucasse (aan de beurt van aftreding, doch niet herkiesbaar): de heeren M. de Jonge Jz. te Goes en C. Verhage te Middelburg. De volgende voorstellen en onderwerpen komen na de pauze in behandeling: 1. Van het Bestuur der Unie. Bespreking van het Rapport in zake de sohoolgeldheffing op de Openbare Lagere school en den invloed der wet-Mackay op den financiëelen toestand der bijzondere scholen. (Zie het 20ste Jaarverslag der Unie, Bladz. 185 en v. v. 2. Van het bestuur der Unie. Behandeling van de Nota van bedenkin gen tegen het Wetsontwerp op den Leer plicht. (Zie Bladz., 190 en v. v. van het 20ste Jaarverslag der Unie). 3. Van het bestuurder Unie. Het Unie Rapport voor School wet wijzi ging- Arrondissements-Rechtbank te Middelbu.tg' Heden Vrijdag zijn veroorheeld wehens: mishandeling: A. S., 19 jA. B., 21 j., F. de S., 21 j. en J. J. G., 18 j., werk lieden, Clinge, de le tot 6 w. en de ove rigen ieder tot 1 m., en W. J. M. 18 j., schippersknecht, Biervliet, tot 14 d. geT. straf, en J. L59 j., hvr. van M. S. en M. S., 23 j., hvr. van J. G., arbeidsters Wolfertadijk, ieder tot f5 b., s. 5 d. h. diefstalC. P., 20 jdienstbode, Ierseke, tot 6 m. gev. straf, en L. M. D., 15 j zonder heroep, Sluis, tot f5 b., s. 5 d. h.; beleediging J. d. V. Cz., 22 j. boeren knecht en C. d. V-, 60 j. landbouwer, beiden Arnemuiden, beiden tot f 10 b. s. 10 a. h mishandeling en mishandeling van een ambtenaar J. d. L., 45 j., schoenmaker, Vlissingen tot 1 m. gev. straf, en oplichting H. B., 25 j. zonder beroep Boschkapelle, thans te Middelburg in hechtenis, tot 1 jaar gev. straf met min dering van den in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd. Ontslagen van rechtsvervolgingG. R. 14 j. zonder beroep, Biezelinge, gemeente Kapelle, beklaagd van diefstal. De vereeniging tot veredeling van het Paardenras in het eiland Tholen, die lang zamerhand van hare eigenlijke baan was afgeweken en zich op zijpaden bewoog, waarvan het in stand houden eener Paar denloterij bij gelegenheid der St. Maartens- djjksche paardenmarkt het voornaamste was, heeft in hare laatste vergadering besloten te trachten weer aan hare eigenlijke bestemming te beantwoorden. De in kas zijnde gelden der vereeniging zullen be stemd worden tot dat doel, en in .een ver gadering te houden in do maand-October of November zal beslist worden óp welke wijze dit het best bereikt kan worden. De villa „Nuova", aan den Delftschea weg, nabij de Hoornbrug, zal, naar men zegt, ingericht worden tot theologische school van de Ger. Kerkenterwijl het Weeshuis „Bethel" te Dordrecht is aange kocht door de vereeniging Effatha voor doofstomme kinderen, welke inrichting van Leiden daarheen wordt overgeplaatst. Esn van deze berichten zal wel voorba rig weten! Esn diamantwerker te Amster dam had zijn sleutels laten liggen. Zjjn vrouw ging ze hem brengen dooh sloot vooraf haar kinderen in de keuken op, wjjl in de woonkamer de ramen open stonden en zy hen daar niet vertrouwde. In den tijd dat zij weg was klom haar vierjarig doohtertje op een stoel en kreeg een doosje lucifers waarvan zy er enkele aanstreek. Gevolg was dat haar kleertjes vlam vatten. Op 't hulpgeschrei der kleine schoot een buurvrouw toe die met 't kind de straat op liep en met een emmer water de vlammen bluschte. De toestand der kleine is hopeloos. Te Schiedam op den Overschiesehen weg is Woensdng- avond een dertienjarige knaap bewusteloos en met een buil in 't achterhoofd gevon den vermoedelijk was hij van een voort rijdenden wagen gevallen. Tijdens hij ver voerd werd stierf de jongen. Terwyl de moeder even afwezig was trok het 4 jarig dochtertje van een slager te Haar lem haar springtouw van de tafel doch kreeg daarbij een brandend petroleumstel over het lichaam dat hare kleederen aan stak en het kind in vlam zette, ondanks spoedig toegesnelde hulp werd het kind op afziohtelijke wijze over 't geheele li- ohaam gebrand en bezweek aan de gevolgen. Te Made is een 4 jarig meisje onder een beladen wagen geraakt en dood opge nomen. Te Asten is een landbouwer, bezig met hooi af te laden, door een dui zeling bevangen en van de schelf gevallen. Hy bleef op de plaats dood. Te Kat wijk aan Zee is een man die er zijn werk van maakts in het duin konijnen uit te graven, ondsr het instortend duin geraakt en daaruit eenigen tyd later le venloos opgehaald. In N.-Brabant wordt bij wijze van represaille maatregel hy de aanbesteding van de levering van kunstmeststoffen ge annonceerd dat geen Belgischs inschrijvers mogen mededingen. Te Oud-Gastel (N. B.) kocht onlangs iemand een bouwvallig huisje. By het afbreken vond men, ouder deu plavuizen vloer, een aarden pot met onde gouden munten, waarvoor doer een kenner dadelijk f 1500 geboden werd. De bekende Boereuhaier Cecil Rhodes is op 't oogenblik gelogeerd in het Amstel Hotel te Amsterdam. Hy is met eea diplo matieke zending naar Berlijn belast geweest. Dubbele moord te Berkel. Een der familieleden ran den in den avond van 16 Januari te Berkel vermoor den Machiel Ripping, heelt bij den Officier van Justitie te 's Gravenhsge f 1000 be schikbaar gesteld, om afgedragen te worden aan dengene, die aan de Justitie zoodanige gegevens zal verstrekken, welke tot de ontdekking en veroordeeling van de schul digen zullen leiden. Deze maand viert te Winschoten een echtpaar, waarvan 4e man 95 en de vrouw 87 jaar oud is D.V. zyn 60-jarig huwelijksfeest. De man is denkelijk de oudste gepensioneerde commies van geheel Nederland, hy is nog altijd eren opgeruimd en toont nog veel belangstelling in het nieuws ran den dag waarvan hij doorzijn barbier op de hoogte wordt gehouden. Het legerwet-ontwerp dat in den Duitschen Rijksdag een telle oppositie ont moette en bij eerste en tweede lezing reeds- verworpen was, is ten slotte met de door het Katholieke Cemtrum voorgestelde wij- zigingsn met 222 tegen 132 stemmen aan genomen. Te Dresden heeft een vrouw van een vroegeren conducteur der paardentram in een opwelling van moedeloosheid over, diens langdurige werkloosheid, terwyl hij uit was, hare vier kinderen van 11, 5 4 jaar sn 4 weken oud door middel van vergif gedood sn daarna zichzelf door verdrinking in de rivier van het leven beroofd. Dazer dagen vervoegde zich op één der politie-bursaux te Weenen een vrouw, die verklaarde het pleegkind van haar buurvrouw luid hoorende gillen, haar kamer was binnengesneld en gezien had hoe de vrouw het been van haar driejarig jongetje zoolang naar boven trok, tot de voet zich ter hoogte van zijn mond be vond. Ik hoorde (zoo vertelde zij) een harden knak en riep: „Je hebt het kind het been gebrokenDs vrouw ant woordde, dat slechts een spier verrekt was en dat daar die knak vandaan kwam. Ik ging om eea dokter sn deze consta teerde, nadat hij den kleine onderzocht had, dat het been gebroken was De politie arresteerde de ontaarde pleeg moeder en liet den kleinen zieke in een hospitaal opnemen. Een trein van den Cheyennesspoor- weg (Amerika), een drte weken geleden van Orion naar Cheyenne vertrokken uiet 24 reizigers, bleef 50 mijlen van daar in de sneeuw steken, welke meters hoog lag, midden in het gebergte. De ongelukkigen schijnen «r nog te zyn. Na zich een tijdlang met een paar herten en een vos in het leven te hebben gehouden, wis ten eenigen van het gezelschap een tele graafstation te bereiken en naar Cheyenne te telegrapheeren. Men zond onmiddellijk hulp, maar moet er nog niet in geslaagd zyn de noodlijdenden te ontzetten. Vier compagnie ën negersoldaten zijn dag en nacht aan het werk. Zondag hebben in de Protestantgche kerk te Innsbruck weer verscheidene ka tholieken hnn belijdenis afgelegd. De beweging neemt toe. Gapinge. Heden Vrijdag werd door not. Huvers geveild een hofsteedje met 2 perc. bouwland samen 56 A. 96 cA. Koo- per in massa voor f 1460 dhr. Abraham Dourleijn te Oostkapelle. Vlissingen. Heden Vrijdag werd ten raadhnize aanbesteed lo. het bouwen van twee lokalen c.a. op schoei B. Inschrijvers: J. v. d. Ree, Middelburg f 10355, J. v. d. Hell, id. f 10345. J. M. v. Ditmsrs en Zn., id. f 10259, J. J. Krij ger alhier f 9640 Feij en Stroo, alhier f9160. J. Loois id. f8758. F. N. de Rooij, id. f8718. A. Hanewinkel id. f8490. J. Willemse, id f8400. De begrooting was f8245. Gegund aan den laagsten. 2o. het bouwen van 4 lokalen e.a. op school D. Inschrijvers: v. d. Ree, Mid delburg, f20600; v. d. Hell, id. f20525; v. Ditmars, id. f 20050, Feij en Stroo, Vlissingen f19500, A. Huson, id. f19100. de Plaa, id. f 18800. J. J. Kryger id f 18380. F. N. de Rooij, id. f 18357. J. Loois, id. f 18298, J. Willemse, id. f17985, A. Hanewinkel, id. f17850, P. A. v. Beers id. f 16790. Gegund aan deu laagsten inschrijver. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden door het Postkantoor te Goes gedurende de 2e helft der maand Fehrnari 1899. A. H. v. Straate, Rotterdam. W. v. d. Stolp, Rotterdam. Lijst van brieven geadresseerd aan on bekenden verzonden door het Postkantoor te Middelburg gedurende 2e helft der maand Februari 1899. Bosman, Rotterdam. Van 16 - 17 Maart 1899. MIDDELBURG. Ondertrouwd: C. Janse jm. 23 j. en A. Davidse jd. 24 j. A. B. M. Bissen jm. 22 j. en M. J. Brasser jd. 23 j. A. Houseveldt jm. 26 j. en O. Sinke jd. 21 j. GetrouwdTh. Wytman jm. 44 j. en J. J. Julianus jd. 34 j. BevallenC. Buys geb. Maljaars z. P. Drielsma geb. van Gelder d. Overleden M. Bosselaar vrouw van D. Root 82 j. F. van Sorge vrouw van J. de Jongh 62 j. J. J. Klittenberg wedr van L. C. van den Broek 76 j. A. K. Zweede man van M. P. van Gils 69 j, GOES. Ondertrouwd: 16, Jan Borghstyn 23 j. jm. te Hulst en Johanna Jordina Le Clercq 25 j. jd. te Goes. 17, Nanno Kra nenborg Jesse 38 j. jm. te Alkmaar en Jacqueline Henriette van Noppen 25 j. jd. te Goes. Gehuwd: 16, Pieter Wilhelm Schipper 27 j.jm. en Adriana Maria Petronella Ko ning "6 j. jd. Geboren 16, een onechte dochter. ïzaak z. v. Comelis Jacobus de Munck en Pieter- nella ileysrse. Levenloos aangegeven: 16, een dochter van Johaune Zandeo en Cornelia Jacomina van Strien. Overleden 17, Maatje Blondel 77 j. wede van Theodoras Adrianus Mol. Over de maand Februari 1899. 'S HEER ARENDSKEKE. Gehuwd: 23, Albertus Sandee 25 j. jm. en Sara Katte 31 j. jd. Pieter Braam 19 j. jm. en Janua verrjjzer 20 j. jd. Geboren: 8, Elizabeth d. v. Florus Hoog straten en Anthonia van Pienbroek. 10 Anthonls Adriaan z. v. Anthouie van der Maale (overl.) en Maatje Paauwe. 15, Jannetje d. v. Marinus Wiskerke en Jacomina Otte. 21, Johannis z. v. Willem van den Berge en Prina Wisse. 23. Pieternella d. v. Jan Wiskeike en Maria van Woen- sel. 25, Pieternella d. v. Jacobus Welle- man en Johanna Paulina Keukelaar. Overleden Adriaau Leendert 6 maanden z. v. Leonardus van den Berge en Elena vanAntwerpen. 20, Lena 17 j. d. v. Gilles van den Dries en Elisab tli Kole. „Tweede Kamer" moet wsgens plaats gebrek wachten. Dinsdag 21 Maart. Goes, door not. Mulock Houwer in de Prins van Oranje voor J. Kriekaard 7 uur een huis en erf Voorstad 370 cA. Woensdag 22 Maart. Oost-Souburg, in Dorpzicht 2 uur door not. do Marot Tak een hofsteotje aan den steenen weg naar Ritthem 4940 cA. in 7 pero. En het huis no. 225 met erf en tuin. Goes, door deurw. Hollmann, 11 uui in de Prins van Oranje, vendutie, glas- en aardewerk uit 't faillissement van Verlare te Ierseke. Donderdag 23 Maart. Middelburg, half 2 voor den polder Walcheren recht van broed of mosselzaad weg te ha'en van de paalwerken van het strand der Nooidwatering van 1 Mei 99 tot 1 Mei 1900. Voorwaarden bij den hoofd opzichter. Driewege, bij v. Strien door not. v. d. Kloes 10 uur 6840 cA. bouwl. in Coudorpa en 4280 cA. bouwl. voor dhr. v. d. Velde ta Terneuzen. Vrijdag 24 Maart. Brigdamme, 10 uur in Café Bloemen- daal door not. de Vos een huis en erfean driedubbel woonhuiseen huisnog een huis (van 38 tot 43), 5,40 A. bouwgrond een huis en erf te Serooskerke A 54. Iersekendam, door not. Mulock Hou wer voor wed. Mieras by Wisse een huis, scnuur en erf; er kan 6 H. weiland in pacht volgen. 2o. Drie woonhuizen en erven er naast. Ierseke, door deurw. Hollmann, 10 uur oestermaterieel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 5