NIEUWSBLAB VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 70. 1899, Drnsilug 14 Haatt Hecfimde lanrgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN "feuilleton. Vat goedheid vermag. Buitenlandsch Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichte» van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Standaard, zijn reohtmatig ongenoe gen over de tegenstemming van vijf christelijke mannen tegen de motie Kuyper- Mackay om door wijziging van art. 109 ook eindelijk da Christen-inlanders eens te helpen, volhoudende, bestrijdt het betoog van De Nederlander dat die mannen eigen lijk correct gehandeld hebben. „Dat men" (diezelfde heeren met de heeren Lohman en de Visser) „al was men voor de motie, na haar verwerping toch achtte voor de wijziging van artikel 109 te moeten stemmen, is aan deze heeren door ons niet als een grief aangerekend wol dat zij" (diezelfde heeren doch zonder de heeren Lohman em de Visser) „wei gerden mede te werken om tegelijk de Christen-inlanders en de Japanneezen te helpen." De Standaard stelt tegenover het betoog van De Nederlander de feiten en merkt zeer terecht daarbij op „Dat de heer v. Bylandt eenige goede woorden te hunnen behoeve ten beste gaf, is oazerzijds niet ontkend. Maar wat hel pen bun lieve woorden wanneer men als het er op aankomt, ze in den steek laat en de liberalen helpt? Heeft dit niet maar al te veel van een protestatio actui contrario „Immers men bedenke wel, hier gold het nu eens geen kleinigheid maar een bevrijding der Javaansche Christenen uit een harden druk." Een portret Een schrijver in Omen Kring, het or gaan der socialistische Protestantenbonders, teekent aldus het portret van ds. Louis Bahler, hervormd-predikant te Schiermon nikoog. „Een der merkwaardigste figuren onder de moderne theologen, eene verschijning in de phrasen-bouwende onverschillig heid, die schuil gaat onder den naam en vorm van godsdienst, een buitenbeentje onder onze moderne dominé's is voorzeker (Medegedeeld door een ooggetuige.) Ruim dertig jaren geleden lag een Engelsch koopvaardijschip voor anker in de baai van Bermuda. De lading was nagenoeg ingenomen e« men was druk bezig met de toebereidselen voor den terugtocht naar Engeland. Eèn deel der lading echter was nog niet aan boord ja zelfs wist de kapitein nog niets daaromtrent. Een boot naderde het schip en daaruit steeg een officier naar boven en naderde den bevelhebber, die inmiddels naderbij was gekomen en op de vraag of hij kapitein Potts was, toestemmend ant woordde. „Dan meneer Jieb ik de eer u te melden dat gij u er op moet voor bereiden twee gevangenen naar Engeland te brengen, soldaten van hare Majesteit 1" „Twee soldaten riep de kapitein, in de grootste verbazing. „Ja", antwoorde de officier, „het zijn de twee slechtste men- schen van ons heele eiland, zij zyn in de boeien, en daar moet gs hen gedurende de reis vooral inhouden." „Dan wil ik hen niet aan boord nemen". „Ge hebt geen keus, hier ziju uwe orders, door den Gouverneur onderteekend" en tegelijker tijd reikte de luitenant, Potts een brief over, waarna hij groette en, na gezegd te hebben dat de gevangenen morgenoch tend zouden gebracht worden, verliet hij het schip. Het werd avond, het seheepsvolk had den arbeid gestaakt en de kapitein trok zich in zijne hut terug. Waartoe? Om zyn schrijven te hervatten? Neen, maar óm na te denken over den last, die hem was opgedragen. Waarom ben ik gekozen om twee zulke gevaarlijke menschen te transporteeren ent den goeden geest op die intelligente „rumoermaker" te Schier monnikoog dr. L. A. Bahler. Hij is te bcsohouwen als een gemoedsmensch met een versteend idealisme. In Frankrijk blijft de Dreyfus-zaak de gemoederen in beweging houden. Het Hof var, Cassatie, thans op grond van het bekende gelegenheidswetje ge roepen in zyn geheel onderzoek te doen, zal weldra beslissen of er, nu alle leden de gsdrukte getuigenissendoor de Straf kamer afgenomen, gelezen hebben nog aanleiding bestaat om een aanvullende enquête te gelasten. Ook zal de datum worden vastgesteld, waarop de „uitra- gebeime" dossiers andermaal, nu voor het geheels Hof, zullen gebracht worden. Men zegt dat de generaal Mereier in dertijd voor de strafkamer, evenals in het Zola-proces geweigerd heeft te antwoorden op de vraag of hy aan den krijgsraad van 1894, zonder voorkennis van den be klaagde Dreyfus geheime stukken heeft medegedeeld, die weigering wekt bevreem ding te meer wijl de regeering Mereier van het ambtsgeheim had ontheven. De strafkamer heeft hierop zyn weigering als een bevestiging harer vraag uitgelegd. Reeds onder het kabinet Brisson was er by den toenmaligen minister Zurlinden, een der verraders in deze netelige quaestie, door zyn ambtgenoot van Justitie op aan gedrongen om in zijn tegenwoordigheid der generaal op dat punt van onwettig heid te doen verhooren docu Zurlinden weigerde. En inmiddels blijft de balling van het Duivelseiland wachten en zich vermoeien met overleggingen waaraan toch de weinige haast moet toegeschreven die men in Frankrijk met zijne zaak schynt te willen maken. De president van het Hof van Appèl, mr. Darius, heeft met den gouverneur der strafkolonie Daniel, een bezoek gebracht mijn schip in gevaar te zien brengen Stel, dat zij weten te ontvluchten 1 Deze en meer andere overleggingen doorkruisten zijn brein en brachten hem tot de slotsom het is eene groote verantwoordelijkheid, alleen bij mijn Meester kan ik de noodige wijsheid en hulp vinden. En wie op dat oogenblik in de nabijheid zijner hut was gekomen, zou hebben kunnen hooren, hoe onze kapitein zijnen Keer om licht en kracht en bijstand smeekte. In den loop van den volgenden morgen werden de gevangenen zwaar geboeid aan boord gebracht, waar de stuurman een ledige hut aanwees, beiden werden door bunne kameraads daarin opgesloten, terwijl de kapitein den sleutel in bewaring nam. Een paar uren later werden de ankers gelicht en aanvaardde het schip de verre reis. Reeds dien eigen avond kwam een zware storm opzetten, en menigeen zou dit als een kwaad voorteeken hebben be schouwd. Niet alzoo onze Potts, hij wist wie hem bewaarde, wie ook wind en golven gebiedt, ea kalm en rustig gaf hy de noo dige bevelen. Er volgden een drukke en moeilijke vier en twintig uren, alle haaden hadden volop werk; toen echter bedaarde den storm en den volgenden morgen was alles ten naastenbij weer tot de gewone orde teruggekeerd. De zon neigde zich weer ten ondergang en de bootsman riep de bemunning ts zamen, voor zoover die ge mist kon worden. Daarop verscheen de kapitein met zijn Bijbel onder den arm en allen verzamelden zich eerbiedig rondom hem, want zij wisten sedert lang de dag werd aan boord der „Hoop" altoos met gebed en Bijbellezing besloten. De kapitein zag den kring rond en zeide „Ik mis twee mannen waar zijn die?" „het zijn de gevangenen", antwoordde de bootsman, „zij zijn beneden opgesloten". „Haal hen hier", beval Potts. aan den gevangene in diens hut om hem over een en ander te vragen doch Dreyfus weigerde te spreken zoolang de gouver neur er bij washij wilde niet andermaal zich aan het gevaar blootstellen eener verkeerde uitlegging zijner woorden. Daarop verwijderde zich Deniel en nu gat Dreyfus een omstandig verhaal van zijn arrestatie tot aan zijn veroordeeling. Hij wille echter niets schriftelijk verkla ren of onderteekenen. Toen de heer Darius hem vroeg of hij ook iets had aan te mer ken op zijn behandeling, antwoordde Dreyfus dat hij alleen gerechtigheid ver langde. De palissade om zijn verblijf hin derde hem volstrekt nietzij beLtte zelfs dat zyn gezicht verblind werd door de weerkaatsing der zonnestralen op en van de zee. Dreyfus ziet er niet gunstig uit, zegt deze raadsheer, en begint te grijzen, doch bepaald ziek is hij niet. De nieuwe leider der Engelsche liberale partij Campbell-Bannerman maggeen Gladstone zijn in ervaring en bekwaamheid; hij is 'ttoch zeker in oprechtheid en be minnelijkheid hij de blootlegging van het beginsel zijner partij dat den statenroof, waarnaar de conservatieve meerderheid streeft, veroordeelt en de zelfregeering (Homernle) voor lerand als eerste daad van sociale en staatkundige rechtvaardig heid voorschrijft. Gelijk men weet is de liberale partij in Engeland in menig opzicht minder revolutionair, ja zeifs zeer beslist antire volutionair, in vergelijking met de partij der Tory's die tegenwoordig de eer der oppermacht geniet. Homerule en saamwerking met de Ieren waren de schrikbeelden die de conservatie ven van alle gading uit de liberale partij uitdreven, de gelederen zijn dientengevolge geduud en de kracht in het cijfer is ge broken, misschien voor lange jaren maar 't beginsel is bewaard, die voorwaarde voor blijvende krachten het schijnt niet on mogelijk dat onder de bezieling van den nieuwen partyleider de liberale partij Er heerschte doodelijke stilte onder de bemanning, alleen wind en golven zongen hun plechtige avondhymne in den gloed der ondergaande zon. De gevangenen verschenen weldra in den kring en nu luidde het bevel, „maak hunne boeien los." Ook dit geschiedde en nu nam de kapitein, elk der beide mannen, helaas, hos jong waren zij nogbij de hand en knielde neder op 't dek, en met hen al de zeelieden. In een kort gebed dankte Potts daarop den Heer over .even en dood, voor Zijne genadige bewaring gedurende den jongsten storm, hij smeekte voor allen om de kracht om dit opnieuw geschonken leven te besteden in den dienst van Hem, den almachtigen God, den liefderijken Vader. Met de bede dat de Heere alle zonden wilde vergeven om Jezus wil eindigde hij. Allen stonden op, en Potts sloeg den Bijbel open, waaruit volgens gewoonte door allen om beurten een of twee verzen ge lezen werd. Voor heden had de kapitein het gedeelte van Lucas 15 gekozen waarin de gelijkenis van den verloren zoon wordt verhaald. De beurt kwam ook aan de gevangenen. Een hunner begon„Ik zal opstaan en tot mijnen vader gaan en tot hem zeggen: Vader ik heb..." hij kon niet verder en verborg snikkende het hoofd in de handen, zijn makker was niet minder ontroerd en in dit kleine gezelschap bleef geen oog zonder tranen. Na eenige oogen- blikken nam Potts het Boek, las het hoofd stuk ten einde, en sprak daarna een paar ernstige, liefderijke woorden, waarin hij wees op de groote liefde Gods, die ook den grootsten zondaar niet verstoot als hij berouwvol tot Hem komt. De bemanning ging daarop uiteen en de gevangenen werden naar de hut van den kapitein gebracht, waar deze vriendelijk eenige vragen tot hen richtte op vaderlij ken toon met hun sprak en hun ten slotte verzekerde, dat zij, zoolang zij zich be weer op haar oude doen komt. De oogen beginnen al meer open te gaan voor het gevaar der slokoppolitiek der Salisbury's en Chamberlains, en voor den eisch om in de buiten- en binnenlandsche staatkunde terug te keeren tot het recht. Voegt men hierbij dat op het program ma ook bezuiniging en sociale hervormingen staan, twee pakkende stembusleuzen dan zal men 't begrijpen wanneer er ook onder 't volk meer sympathie komt voor 't optreden der liberalen. Ongegrond is de klacht dan ook niet over de opdrijving der groote leger- en vlootkosten waartoe de roof- en bemoeial- politiek der regeering voert. Sedert 1868 klommen die uitgaven van 70 tot 114 miljoen. En de nieuwe leider, die tevens gezag heeft in den lande als oud-minister van oorlog, liet dan ook niet na er den nadruk op te leggen dat dit moest uitloo- pen op eene conscriptie, dat wil zeggen loting voor ds nationale militiewaar tot nog toe de miliciens in Engeland uit vrij willigers hebben bestaan. Zoo gaan de oogen open voor de ge dwongen dienstneming waartoe dit alles voert; de dubbeltjes en de dwang; en daarbij de sociale hervormingen, zijn een pro gram om van te watertanden voor eene partij die naar de macht staat. Doch niet he macht maar 't volksbelang bedoelt deze party, zij toonde het reeds meermalen onder Gladstone er mee te willen staan of vallen. Wij hopen de beste leerlingen van den grooten ouden man nog eens aan het bewind te zien. Voor Europa zal het een groote gerustigheid geven. China zit nog altijd ia 't gedrang. Als haaien op 't aas, vlogen de mogendheden een twee jaar geleden op dit groote, zwaar geteisterde, diep vernederde, zwakke land aan. Met iederen dag vermenigvuldigden zich sinds de moeilijkheden. (Gelukkig is de kans op een minnelijke schikking met Italië dat zoo maar een strook land van en in China bezetten wou, nog niet ver keken. De regeering heeft althans naar hoorlijk gedroegen niet meer geketend zouden worden. Zij mochten zelfs vrij op 't schip rondloopen als zij hun eerewoord gaven geen pogingen te doen tot ontvluch ting. Eenige dagen vroeger hadden deze mannen zich door dat eere woord niet laten weerhouden, enthans denkt misschien deze of gene, waren zij op den wijden oceaan niet in staat tot vluchten. Maar de tijd kwam dat de kapitein hen op de proef stelde, zooals uit het verdere van ons verhaal blijken zal. Dag aan dag verliep met de gewone voorvallen van een zeereis, maar eiken avond ver- eenigden zooveel mogelijk allen zich rondom het Woord Gods elke dag vond de „twee slechtsten van het eiland" voort gaande op den weg ten leven. Eindelijk bereikte men Engeland en het schip lag rustig op de Theems. De kapitein moest nu zijne taak voltooien en de gevangenen afleveren. Hij nam een rijtuig, stapte met hen beiden in, en wel dra waren zij aan hunne bestemming. Potts sprong uit de vigelant en schelde aan. Spoedig werd opengedaan, doch de stem van den oppasser klonk kortafan dere deur, links om den hoek De kapiten ging dus daarheen, schelde nogmaals aan, en meldde, terwijl hij zijn orderbrief over reikte, dat hij twee gevangenen bracht. Nadat de papieren nagezien waren, luidde de vraag „waar zyn de gevangenen?" „In het rijtuig hier om den hoek", „onder voldoende bewaking „Neen alleen." „Dan zullen ze wel ontsnapt zijn riep de cipier. „Neen dat doen ze niet", was 't antwoord van den kapitein, die nu heenging om hen te halen. „Waarom", zoo vroeg hij, „hebt ge de gelegenheid om weg te loopen, niet waargenomen Een van hen zeide „als wij dat gedaan hadden, zoudt gij, die zoo goed voor ons waart, gestraft zyn geworden, omdat ge ons de boeien afnaamt." En de ander Rome geseind dat men dat land van haar in pacht kan krijgen. Maar het verschil tusschen Rusland en Engeland over den Noorderspoorweg blijft het grootste gevaar dat zy, schoon wel voor't oogenblik, eohter op den duur niet kan bezweren. De spoorwegovereenkomst ia door China met Engeland afgesloten en hiertegen pro testeert Rusland, wijl het er eene schending in ziet van een vroeger door Rusland met China gesloten verdrag. Niet dat Rnsland aan Engeland het voordeel van dien spoorweg betwisten wilo, neen, maar het is van de leer die ook in de kinderwereld zoo vaak verkondigd wordt, dat als de een wat krijgt de ander ook wat moet hebben, en wel dat minstens evengroot is. Geeft China nu Rusland ook nog eenige voordeelen dan zal Rusland zich tegen den verderen voortgang der onderhandelin gen wel niet langer verzetten. Trouwens nu Engeland een dreigende houding aanneemt en van plan schijnt, blijkens een door den gezant te Peking afgelegde verklaring, China tegen eiken vreemden aanval te zullen verdedigen, zal Rusland zich wel tweemalen bedenken alvorens toe te tasten. Het beeft trouwens bereids zyn protest ingetrokken. Het oorlogsnieuws uit de Vereenigde Staten laat zich wachtten. In de binnen landsche staatkunde is ook nog het een en ander troebel. De practische Amerikaansche geest die op de kleintjes past, schynt ook het Congres te bezielen. Tenminste van de 12 oorlogsschepen die aangevraagd zijn, werden er slechts 6 toegestaan en de wet, die millieen dollars voor opmetingen voor het Nicaragua-kanaal voorschrijft, kan slechts als een nederlaag van den president en van het Kabinet worden beschouwd. Voeg hierbij de klachten over levering van bedorven bussenvleesch aan het leger, en men ziet dat ook, ondanks de groote overwinningen der laatste maanden de Amerikaansche regeering niet, in de gunst van allen deelt. Voegen wij hieraan toe dat in Spanje zeide„hoe hadden we dit kunnen doen na al uw goedheid? We hebben slecht gehandeld en verdienen de gevangenisstraf wy willen die gewillig ondergaan, en als de straftijd om is, met Geds hulp een nieuw leven te beginnen." „Amen", zeide de kapitein, „ik geloof en vertrouw dat dit u gelukken zal. Hierop gingen alle drie de deuren der gevangenis binnen, de kapitein verzooht de cellen te mogen zien, waarin zijne beschermelingen zouden moeten verblijven. Daar gekomen sprak hij hen nog eens har telijk toe en wees hen nog eens op Hem, die ook den gevangene uabij wil zyn. Toen hij met den cipier in diens woonka mer gekomen was, verzocht hij dezen de beide gevangenen vriendelijk te willen be handelen, hen voort te helpen in hun pogingen tot verbetering van hunnen le venswandel, en toen de man, die door het gedrag van den openhartigen zeeman ge troffen was, dit had beloofd, verhaalde Potts hem zooveel van het doen en laten der beide jongelieden tijdens de reis, dat hij geheel gewonnen werd in hun belang, iets waarvan zy de aangename gevolgen menigmaal gewaar werden. Wat was 't nu dat deze beruchte mili tairen oo had veranderd Immers de goed heid, het vertrouwen van den braven ka pitein Potts, waren de middelen, die God de Heere tot hun behoud dienstbaar maakte. Waren zy met hardheid en minachting bejegend geworden, vrij zeker zou |er van beiden niets goeds terecht zyn gekomen. Ach, dat wij allen in den omgang met anderen eens de proef er van wilden ne men of liefde en goedheid niet ook ons verder zouden brengen, of daar niet menig plantje zou ontluiken, dat nu hardvochtig of onnadenkend vertreden wordt I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1