KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN tan in plaats van de geldboete hechtenis van ten hoogste zeven dagen worden op gelegd. Wordt vervolgd). De minister van koloniën klaagde eenigen tijd geleden in de eerste kamer dat zijne geestverwanten in de beide kamers bem bij de verdediging zijner denkbeelden en wetsvoorstellen aldoor in den steek lieten. Deze gegronde klacht bad hij in de kamerzitting van verleden Dinsdag bij de behandeling van 't Japanneezenwetje wel mogen herhalen. Letterlijk niemand sprong dezen minister bij toen de heeren Kuyper en Mackay hem, en met reden, aanvielen over zijn in den grond revolutionaire handeling tegenover de Kamer, aan welke hij eerst, in 1896, verzekerd had dat een contract met Japan geen wetswijziging noodig maakte en nu toch met een wetje aankwam waarmee duidelijk werd dat de regeering de Volks vertegenwoordiging in '96 bij den neus genomen had. Aanvielen ook over de onoprechtheid zijner meermalen herhaalde verzekeringen dat hij artikel 109 van het Indisch re- geeringsreglement zou herzien, teneinde 't stuitende feit weg te nemen dat de inlander die Christen wordt uitgesloten blijft van de voorrechten der Europeanen. De motie Kuyper-Mackay bevatte een aanklacht in den meest zachten vorm en een aandrang om met de voorgestelde be gunstiging van heidensche „Japanners" jte wachten tot de Christen inlanders in dit zelfde voorrecht, zoo bij rechtspraak als anderszins, door wijziging van 't bewuste artikel 109, zouden kunnen deelen. De geheele liberale partij heeft dit debat tusschen deze antirevolutionairen en den minister stilzwijgend aangehoord en ten slotte als één man tegen de motie ge stemd; zoodat deze, dank zij de tegen- stemming van vier Raomschen en den Christenstaatsman' v. Bylaudt, werd aan genomen. Hadden allen die nog prijs stellen op een Christelijk regeeringsbeleid de motie gesteund zij ware met 46 tegen 44 stemmen aangenomen. Hadden alle vrienden des ministers die gelooven in diens goede woorden dat de Christen-inlander geholpen moet, er voor willen stemmen, op een paar stemmen na, zelfs met Van Kols stem er bij, ware de motie er met algemeene stemmen door ge weest. Men ziet het weer, de Christelijke aspi ration onzer moderne staatslieden de Cremers en Piersons en Borgesiussen zijn zoo van gansch anderen aard. Meer nog dan duizend redevoeringen heeft èn 't spreken van den minister, èn het zwijgen der geheele linkerzijde, èn de afstemming der motie zelve de natie kun nen overtuigen van 't gevaar der Evolutie. Een gevaar waarvoor de oogen der Christelijk historischen, die in 1897 dit bewind hielpen tot stand komen, toch niet langer gesloten moesten zijn. Gelukkig dat ook dr. de Visser de motie steunde, al spijt 't ons dat hij ten slotte met den heer Lohman, zij 't ook om ande re redenen, aan het wetje dat bij uitstel of verwerping allicht door iets beters ware gevolgd, toch nog zijn stem gaf. 8 Maart 1899. Bij de Mij tot expl. van Staatsspoor wegen zijn tot surnumerair benoemd J. V. Abramsen, te Grijpskerke, A. E. Walle man, te Krabbendijke en J. M. Kievits, te Vlake. Bij het regiment grenadiers en jagers en bij elk van de overige regimenten in fanterie kunneu van de korporaals, die voldaan hehben aan de eischen van be kwaamheid voor de graden van sergeant en fourier, doch die, wegens gebrek aan vacatures in die graden, niet voor bevor dering in aanmerking kunnen komen, per compagnie hoogstens een tweetal worden bevorderd tot sergeant titulair onder genot van 10 centen per dag toelage boven hunne gewone soldij als korporaal, met dien ver stande evenwel, dat de aanstelling in den titulairen graad, in den loop van het jaar gaandeweg tot uitvoering komt. De volkstelling zal dit jaar op 31 December worden gehouden. Men is er reeds druk voor in de weer aan het mini sterie van hinnenl. zaken. Het benoodigde materieel zal niet zooals vroeger langs een omweg, nl. aan de commissarissen der Koningin, maar rechtstreeks aan de ge meenten gezonden worlen. Bovendien zal de bewerking van het eerste gedeelte der uitkomsten niet meer aan de prov. bu reau's voor statistiek, maar aan het dep. van binnenlandsche zaken geschieden, waar daarvoor een centraal bureau zal worden gevestigd. Verplaatst de commies der posterpen 4e klasse J. M. Bekaar van Maastricht naar 's Hertogenbosch. Ned. Herv. Gem. Beroepen te St. Laurens ds. J. H. van 't Hoff te Den Bommel. Bedankt voor Noordgouwe door ds. H. Vermaas te Hensbroek. Drietal te Breda ds. F. J. J. Loefl te Heiloo, ds. A, v. d. Flier te Lemele en ds. J. A. K. v. Leeuwen te Avereest. Beroepen te Appelscha (toez.) ds. A. W. Voors te Heinoo; te Wormerveer ds. J. Verwey te Ooltgensplaatte Niehove J. F. van Dobben cand.te Utrecht. Aangenomen naar Waal en Koog op Texel door W. F. Smits cand. te Nijmegen. Bedankt voor Teikaple door ds. J. L. de Mol Moncourt te Drogeham voor Oldeboltpade door ds. J. J. Bleeker te Knijpevoor Jutphaas door ds. S. Verhoeff te Noordwijk-Binnen voor Jaarsveld door ds. J. Vonk te Oldebroek. Coes. De betrekking van administree- rend diaken bij de gemeente alhier, lange jaren door wijlen den heer I. Wessel Sr. bekleed, is; thans gesplitst in die van secre taris en van penningmeester. De heer P. Verburg Az. is nu in eerstgenoemde, de heer J. de Kruijter in laatstgenoemde functie opgetreden. Biezelinge. Wegens 't bedanken van den heer G. Zuidweg voor zijne benoeming tot ouderling, werd Vrijdag jl. in zijne plaats gekozen de heer C. Lansen. Deze heeft de benoeming aangenomen. Geref. Kerken. Beroepen te Munnikezyl N. Dunrsema te Uiihuizen te Andel ds. A. P. Lan- ting te Gameren te Giesendam A ds. R. P. Haan te Tielte Strijen ds. E. Kropveld te Waddingsveente Nieuw Loosdrecht ds. J. E. Vonkenberg te Voort huizen te Zevenhuizen (Gron.) B. W. ter Meulen cand. te Eefde. Te Breda zijn voor de acte nuttige handwerken geëxamineerd de dames J. v. Dyke van Tholen en J. Larooij van Scher- penisse. Tot hoofd eener nieuw te openen Chr. school te Rochester (N. Amerika) is benoemd de heer J. J. Leijs onderwijzer vroeger te Aardenburg en Ierseke, thans te Doetinchem. Kantongerecht te Goes. In de zitting van 7 Maart zijn veroor deeld wegens jagen zonder acte en vergunning: J. R. H. te Goes 4 maal f 5 b. s. 4 maal 4 d. h., verbeurdverkl. 2 geweren met bevel tot uitl. of te betalen 2 maal f 3 s. 2 maal 2 d. h. en 3 hazen, bevel tot uitl. ot te betalen 3 maal f 1,50 s. 3 maal 1 d. h., C. F. Azn. te Heerenhoek 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h., verbeurdverkl. geweer en geschoten haas, bevel tot uitl. of te betalen f 3 en fl.50 s. 2 en 1 d. h., J. C. de J. te Biezelinge f 2 maal 15 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f2 s. 2 d. h. jagen in gesloten jachttijd zonder consent of machtiging en verg.C. M., A. J., J. B. M., allen te Woensdrecht, ieder 2 maal f5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverkl. 3 geweren met bevel tot uitl. of te betalen f3 voor elk geweer s. 2 d. h., no. 1 en 2 bovendien verbeurdverkl. 2 hazen bevel tot uitl. of te betalen 2 maal f 1.50 b. s. 2 maal 1 d. h. herstellen wildstrikken W. Ph. te Schore, M. K. Czn. te Kruiningen ieder f5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. en bevel tot ver nietigingder in beslaggenomen wildstrikken. een haas bemachtigen door wildstrik bij nachtP. V. te Kruiningen f6 b. s. 6 d. h., verbeurdverkl. en bevel tot ver nietiging der strik en verbeurdverkl. op brengst haas. zich in het veld bevinden met wildstrik: N. E. te Kapelle f3 b. s. 3 d. h., C. Z. te Oud Sabbinge f5 b. s. 4 d. h., voor beiden verbeurdverkl. en bevel tot vernieti ging der strikken, M. N. te Kruiningen f 5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. 7 in beslag genomen wildstrikken met bevel tot vernie ling en verbeurdverkl. één niet in beslag genomen wildstrik met bevel tot uitl. of s. h. 1 a., en in geval van uitl. bevel tot vernietiging van den wildstrik. Schelde bevisschen zonder consent te kun nen vertoonen en zonder verg.f. K. te Oostdijk Kruiningen 2 maal fl b. s. 2 maal 1 d. h. Schelde bevisschen zonder verg.L. v. d. B. en M. v. Z. te Oostdijk Kruiningen, P. K. te Krabbendijke ieder f 2 b. s. 2 d. h. Schelde bevisschen zonder consentP. J. v. d. K. te Ieiseke f 2 maal f 0,50 b. s. 2 maal 1 d. h. aanleggen loterij f 100 te Wolfertsdijk zonder vergunningF. v. d. K. te Oud- Sabbinge f5 b. s. 2 d. h. zeilen des nachts zonder licht: P. V. Azn. te Yerseke f2 b. s. '2 d. h. J. de W. Azn. te Yerseke f3 b. s. 3 d. h. zonder vergunning rijden over eens anders grond met verboden toegangM. v. I. Pzn. te Kruingen f 2 b. s. 2 d. h. niet nemen van maatregelen om tegen mogelijke gevaar voorbijgangers te waar schuwen: P. B. te's Heerenhoek f2 b. s. 2 d. h. des Zaterdags na 12 uur 's middags rijden met een met mest beladen wagen over straat te KapelleL. Tü. te Kapelle en H. v. d. Y. te Goes ieder f 1 b. s. 1 d. h. rijden met een voertuig op trottoir van de straat te Rilland-BathA. A. teRilland- Bath fib. s. 1 d. h. villen dood paard binnen 20 M. afstand van een weg in ZeelandJ. B. V. te Goes f 1 b. s. 1 d. h. nachtrumoer en dronkenschap: M. V. te Hansweert 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2d. h. dronkenschapA. K. te Driewegen P. B. te Heinkenszand ieder f 1 b. s. 1 d. h. M. v. L. te Oostdijk (Kiuiningen) L. v. D. te Krabbendijke H. H. te Wemeldinge L. W. Wzn en F. J. B. beiden te Goes ieder f 2 b. s. 2 d. h. J. W. te Yerseke en P. B. Dzn te Goes ieder f3 b. s. 3d. h. J. D. te Gravenpolder f 15 b. s. 3 d. h. dronkenschap bij 3 herh.L. V. te Goes en P. B. te Goes ieder 7 dagen hechtenis. dronkenschap bij 5 herh.L. S. te Heinkenszand drie weken hechtenis. Vrijgesproken werd 0. L. E. te Philip pine beklaagd van jagen in een anders veld zonder verg. Land bouw Onder 't opschriftOpgepast Land bouwers schrijft de heer P. Leenhouts in de Midd. Crt. Op het laboratorium van de Rijksland- bouwwinterschool te Goes is door den heer T. S. Hofman en mijn persoon een scheikundige analyse van dat z. g. karn- poeder bewerkstelligd. Daarbij bleek, dat de stof in hoofdzaak bestaat nit chloorzure-natron, verontreinigd met een weinig zwavelzuurverbindingen, die voorzeker bestaan uit eveneens aange toonde kalk en magnesium verbindingen. De kleine hoeveelheid kalk, de sporen magnesium en het weinige zwavelzuur wijst erop dat we te doen hebben met tenigstins verontreinigd keukenzout. En dat goedje wordt dan voor eenige guldens per doos verkocht als karnpoeder, terwijl het blijkens onderzoek is een bijna waardeloos product. Behalve dit theoretisch onderzoek heb ik ook inlichtingen ingewonnen uit de praktijk en daaruit is mij het meer dan schandelijke der zwendelarij gebleken. Gezwegen nog van de lage manier om den boeren wijs te maken wat voor nut dat z. g. poeder zou bezitten, zal ik alleen een stukje publiceeren uit een schrijven, dat ik verleden week ontving, waarin on der meer wordt medegedeeld „De uitkomst van een proef, met dat poeder genomen, was alles behalve bevre digend. De uitkomst was dat er op 100 L. melk acht oi s boter minder werd ver kregen, waarvan de kwaliteit veel te wen- schen overliet. Het karnen duurde veel langer dan gewoonlijk en de onder- noch karnemelk durfde hij niet aan zijne dieren te voederen, omdat zij eene buitengewoon slechten smaak bezat." Waar de practijk aldus spreekt en het onderzoek van het poeder het waardelooze ervan bewijst, zou zeker meerdere waar schuwing overbodig mogen heeten. Maar door practische landbouwers zijn mij tal van feiten genoemd, waaruit mij de nood zakelijkheid bleek om op een en ander nogmaals met nadruk te wijzen. Coes. In de gisteren gehouden ver gadering der coöperatieve Voorschotver- eeniging zijn de borgen door den kassier gesteld goedgekeurdwerd de nieuwe kassier door den nieuwen voorzitter den heer v. d. Bilt laMotthe gelukgewsnsoht, nam de heer la Motthe, wegens bloedver wantschap met den kassier ontslag als controleur en werd na 2 vrije stemmingen en herstemming met 'tlot in zijn plaats gekozen de heer J. Korstauje met 50 stemmen tegen 50 op den heer J. Molhoek. Coes. Op het slot Ostende werd Dins dagmiddag eene vergadering van landbou wers gehouden om van gedachten te wis selen tot den aankoop van een dekhengst. Een vereeniging van 23 personen werd geconstitueerd en eene voorloopige com missie gekozen om te trachten voor dit seizoen een hengst te huren. Tot den aankoop van een eigen rashengst wilde men liever wachten tot het volgend jaar ook omdat de termijn voor mededinging naar de rijkspremie nu verstreken is. Vlissingen. Maandag had de timmer mansbaas F. H. v. B. alhier het ongeluk van een stelling ter hoogte der tweede verdieping van een in aanbouw zijnd huis in de Badhuisstraat, met een raamkozijn neer te storten ten gevolge waarvan hij ernstig inwendig letsel bekwam; hij is niet buiten gevaar. Nlsse. Door het heengaan ven dhr. J. Mol naar elders komt er een vacature in den gemeenteraad welke betrekking hij sedert September 1855 dus 43Vsjaar heeft vervuld, Al was de afstand van zijn woning naar de gemeentekamer voor zijn leeftijd ver, altijd was hij op zijn post. Terneuzen. In den afgeloopen nacht hsbben dieven zich door wegsnyden eener ruit toegang verschaft tot het kantoor van do HH. Little en Johr.son in de nabijheid van het statiën. Hoewel eiken avond het geld word megenomen moeten zij toch nog een en ander hebben medegenomen. Wolfertsdijk. Maandag avond had alhier het eindexamen plaats der leerlingen van den landbouwcursus, die behalve door den landbouwleeraar dhr. I. G. J. Kake- beeke, en de geheele schooleommissie, nog door eenige belangstellenden werd bijge woond, waaronder een viertal leerlingen van den cureus te Cortgene. Al de leerlingen, zeven in getal, konden overgaan, en wel in deze volgorde: P. Kousemaker, W. van Strien Pz., A. Versohuure, J. Kaboord, met zeer goeden uitslag. C. van de Kreeke Az. met goeden uitslag, J. Huisson en W. Polderman Jz. met voldoenden uitslag. Door den heer Kakebeeke werden de diploma's met een gepaste toespraak uitgereikt, waarna ook nog de voorzitter der schoolcommissie, dhr. G. de Jager, en de leeraar, dbr. K. van der Slikke, het woord tot de leerlingen richtten, en hun geluk wenschten met het behaald succes. Door de leerlingen werd aan den heer v. d. Slikke een fraai inktstel cadeau gedaan, nit dankbaarheid voor de goede ontvangen lessen. Borssele. Maandag is door den dijk- raad van het calamiteuze waterschap Elle- woutsdijkBorssele besloten het vroeger voorgestelde oeverwerk tusschen de peil- raaien 48&«s en 50 te Borssele uit te voe ren. 12 leden stemden voor en 11 leden tegen, 2 leden waren afwezig. De kosten vaD het werk zijn geraamd op 124055.22. Bij de wijziging der loopende begrooting stelde de dijkraad een bedrag van f3210 beschikbaar voor aflossing van schuld. M. C. Axel. De gemeenteraad heeft met 5 tegen 3 stemmen (een lid hield zich buiten stemming), afwijzend beschikt op een ver zoek van P. Dieleman, herbergier, e. a. om de gemeente-verordening, waarbij het en kel vergund is met kermis en jaarmarkt dansmuziek te maken, zoodanig te wijzi gen, dat ook op andere dan de genoemle dagen gelegenheid tot dansen kan gegeven worden. Volgens the Harrismith Newsvan 11 Febr. 11., is onze vroegere landgenoot J. K. Dalebout, geboren te Burgh en voor 22 jaar van Tholen vertrokken, be- Doemd tot burgemeester van Harrismith, de tweede groote stad van den Oranje- Vrijstaat (Z.-A.) De heer Dalebout heeft deze benoeming aangenomen, onder dankzegging aan zijne medeleden van den raad eD aanbeveling voor hunne verdere medewerking. De kerkeraad der Herv. Gemeente teWije is Woensdagavond in de consisto riekamer opgesloten geweest. Er was ver gadering gehouden en toen men wilde vertrekken, kwam men tot de onaangename ontdekking, dat de deur op slot gespron gen was, terwijl de sleutels er buiten in staken. Men beproefde de deur te openen door de schroeven van het slot af te draaien, maar tevergeefs: men moest wach ten tot er van buiten hulp kwam en men besloot, in 't holle vertrek bij 't kaarslicht maar te blijven praten tot de koster kwam. Daar deze echter nog wel een geruimen tijd cp zich kon laten wachten besloot men eindelijk, een middel in 't werk te stellen om verlost te worden eenige stoe len werden op elkaar gezet, om bij 'thooge raam te kunnen komen, een der broederen klom op deze stellage, die door de ande ren vastgehouden werd, sloeg een ruitje stuk, waarbij hij zich eenigszins bezeerde, en verhief zyn stem om iemand aan te roepen en hem te verzoeken den koster met het geval in kennis te stellen. De stem werd spoedig door iemand uit de buurt gehoord, die wel wat schrikte omdat het geluid van zoo'n vreemde plaats kwam. Hij was natuurlijk gaarne bereid, en toen was eindelijk 't bevrijdingsuur voor de broeders geslagen. Te Groningen werd dezer dagen een doofstomme landlooper opgebracht: de politie kon geen woord uit hem krijgen en teekenen van iets te kunnen hooren gaf hij ook niet. Een dokter die hem observeeren moest slaagde echter beter. Hy hield den man een paar seconden een chloroformkopje onder den neus, en nau welijks was hij in een lichten nareotischen slaap of hij riep in het Duitsch drie glazen bier. Heel spoedig daarna tot zichzelven gekomen, had hij 't bewustzijn zich vergaloppeerd te hebben en nn be sloot hy maar heeiemaal door de mand te rallen. Hij verklaarde uit Konings bergen gekomen te zijn. Hij werd hierop spoedig over de grenzen gebracht, Te Hengeloo geraakte «en kin derwagen met een kindje van een half jaar er in, in brand. Het kind kreeg levensgevaarlijke brandwonden. De ouders waren niet thuis. Een broertje had het wagentje tegen de gloeiende kachel ge reden. Een dame te Oostzaan stak een lucifer aan, deze brak, het brandende gedeelte vloog haar in de mouw, stak haar kleed in brand en bezorgde haar aulke brandwonden dat zij in deerniswaardigen toestand naar Amsterdam vervoerd werd. De burgemeester van Susteren is door duisternis misleid in een sloot ge raakt en verdronken. Te Delft is een 9 jarig knaapje door de postkar overreden en gedood. Een arbeider te Cene- muiden kreeg Haterdag bij het riet- snijden een wondje aan ds hand. Spoedig daarna deden zich verschyselen van bloed vergiftiging voor. Na een lijden van drie dagen is de man bezweken. Te Ven huizen kreeg een vrouw die aan vallende ziekten lijdt, juist toen zij een petroleum stel had aangestoken, een toeval. Zy vbl met het hoofd in de vlam en bekwam zulke ernstige brandwonden dat men voor haar leven vreest. By het omverhalen van een muur na een onlangs plaats gehad hebbenden brand te Krimpen a. d. Lek is een potje met oude munten gevonden dagtee- kenende van 1591 tot 1650, bevattende 29 zilver- en 5 goudstukken, ter waarde van f 300. De politie te Edam zag gisteren zeer vroeg in den morgen een boer bij zijn melk water doen uit een smerigen put en die aangelengde waar vervolgens bij zyn buurman afleuren die ze rondventte in de stad. Deze had al eenigen tijd opgemerkt dat de melk te dun was en zyn kalvers niet tierden. De vervalschte melk werd in beslag genomen. Te Bellingwolde ls een kolossale boerderij in de asch gelegd. Een idioot had van den boer een kruiwagen vol stroo gekiegen dat hij langen mocht. Toen hy zyn lading had stak hy 't overige in brand. Iemand die 't toevallig zag, rekende den knaap in doch kon niet beletten dat een groot deel der hofstede afbrandde en onder anderen een prachtige dekhengst in de vlammen omkwam. Bij openbare verkooping te 's Gra- venhage is het heerenhuig in het Lange Voorhout, grenzende aan het paleis thans behoorende aan H. M. de Koningin-Moeder, aangekocht ten name van H.M., voor eene som van ruim f46000. Eerstdaags wordt weer een examen voor deurwaarders van de belastiugen ge houden. Sedert 1892 is dit niet goschied. Lenteboden Op het dak van het Maassluische spoor wegstation is reeds een nest met jonge spreeuwen gevonden. In de omstreken van Eindhoven heeft de nachtegaal zich reeds doen hooren. Te Kampen hoort men tegenwoor dig niet anders spreken dan over de 81-jarige Naatje Eikelboom uit het Gasthuis. Wat is het geval Toen het nieuwe Gasthuis in de Nieuwstraat gereed was, moesten kostgevers en kostkoopers uit het oude Gasthuis verhuizen. Bij de kostkoopers vooral ging dit met! tegenzin, daar zy aan hunne verblijven, waar zij langen tijd ge woond en samen lief en leed gedeeld had den, de voorkenr gaven. Naatje bleef Jan ook bepaald weigeren over te gaan. Een maal f 800 voor hare opname betaald en later met bijpassing van f 250 voor die woning, meont ze nn ook alle recht op die woning te hebben. Nu is men sedert 8 dagen begonnen met afbreken en ook haar woning kreeg een beurt. Vooraf gewaarschuwd heen te gaan, gaf ze nog geen gehoor. Het dak en de schoorsteen zijn al van de woning; een groote schutting voor haar raam zij blijft wonen en zal volgens haar zeggen niet heengaan, al zou ze ook onder het puin begraven worden. In den afgeloopen nacht was ze echter zoo verstandig niet in haar huis te blijven, en sliep dus bij anderen. Het huisraad is er nog in en alles behoorlijk op zyn plaats. Geven HH. Regenten nu toe aan haar eisch om uitkeering van f 6 per week levenslang, dan is de kwestie opgelost. Het wordt hoog tijd dat er een einde aan deze zaak komt. Macht der verbeeldingMan en vrouw in diepe nachtrust. Plotseling reept de vrouw: „Maak toch lucht, want ik stik!" „Wat is er, vrouwlief," vraagt de ont wakende echtgenoot. „Lucht, lucht, maak het venster toch open, ik stik van benauwdheid!" Hij ijlt naar het venster, maar kan het niet open krijgen. „Sla de ruit dau maar kapot; ik moet frissche lucht hebben." Heldhaftig wordt de ruit stukgeslagen Goddank dat frischt op. Men kan nu weer slapen. Den volganden ochtend bemerkt het ver schrikte echtpaar, dat niet een vensterruit, maar de spiegelruit van de buffetkast is stukgeslagen In een goederenwagen van een passa- gierstrein te Petersburg naar Dwinsk ont plofte Zondagavond een ballon met benzine. De wagen zelf en een personenwagen wer den vernield, zeven menschea kwamen om en zestien werden zwaar gewond. Door een plotseling opstekende hoos kantelde gisteren een bootje in de bocht van Muggia bij Triest. Viji van de jongelui die in het bootje zaten, verdronkende zesde kwam, na zich vijf unr boven water gehouden te hebben, levend aan wal. Te Kiel hebben twee kwajongens duelletje gespeeld en heeft de een den ander doodgeschoten. Dreyfus. Men verneemt uit Cayenne dat Dreyfus zeer terneergeslagen is doordat dat hij in geen vijf weken iets over zijn proces ge hoord heeft. Hij zou om een onderhond met den gouverneur van de I!es-du-Salut gevraagd hehben maar dit werd hem gewei gerd. Toch verklaart het ministerie van koloniën dat Dreytus' gezondheid uitste kend iB. Esterhazy is bezig onthullingen te doen, doch vertelt geen nieuws, Bovendien ver dient hy geen vertrouwen. Nadere bijzonderheden kwamen in •ver de ramp te Lagoubran bij Tonlon. De ontploffing maakte 70 dooden. Van eenige lijken kan men niet zeggen wie 'tzijn. Velen zijn afschuwelijk verminkt. Van een echtpaar d&j rustig lag te slapen werd den man de schedel verbrijzeld, de vrouw bleef volkomen ongedeerd. Welk een kracht er in kruit zit blij kt wanneer men nagaat dat het magazijn door aarden wallen is omgeven van verscheidene meters dikte, dan volgeu een steenen muur van 1,5 M. dik en een gang. Vier ijzeren deuren moet men dan door om bij het kruit te komen. Dit is besloten in kisten van rood koper waaromheen een houten be kleeding. Een kwaadwillige zou er niet by gekend hebben, het is bepaald een zuiver scheikundig verschijnsel geweest. -W ,K

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2