NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 65. 1899. 3)oatCect£ag ilaati Herftmde Jaargang, VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zij die zich met I April a. s. op ons blad wen- schen te abonneeren ontvangen de voor dien datum verschijnen de nummers GRATIS. s Volgens het verslag in de dagbladen heeft een der lekende Katholieke kam pioenen voor't leerplichtontwerp, de heer mr. S. J. Visser, o a. in een vergadering der afdeeling Roisendaal van het (openbaar) Nederlandsch Onderwijzersgenootschap een rede voor dit ontwerp gehouden en eene motie uttgelokt welke werd aangenomen, aldas luidende .,De vergadering gehoord hebbende de inleiding, Bpreekt in beginsal de wensche- lijkheid uit dat in Nederland zoo spoedig mogelijk een wet op den Leerplicht tot stand komt." Dat in beginsel ook Rome naast de Re volutie strydt voor dwang en tegen de vrijheid, zal wel niemand verwonderen al had zoo menige „priesterlijke" uitspraak der laatste jaren ons met het tegenoverge steld vermoeden vortronwd gemaakt. Maar dat men van Roomsche zij er niets om geeft den schresuwers van '97 in 't gevlei te komen, die, schermend met ban vloek en moordschivot, Rome den groot- aten afbreuk deden bij de kamerverkie zingen, is ons een raadsel dat wij niet kunnen oplossen. Of Goeman Borgesius lachen zal Hij en de zijnen hebben 't goede volk eerst met Rome als boeman gebruikt om zich de meerderheid te verschaffen. Thans is Rome weer hun bondgenoot, of erger nog hun spits om 't land voor hen te veroveren. Zoo komt het onredbare leerplichtont werp er door desertie uit 't kamp der tegenstanders ten laatste misschien nog florissant door. Met de samenstelling der commissiën van toezicht op het lager en middelbaar onderwijs zjjn de gemeenteraden die het voorrecht hebben „liberaal" in hun meer derheid te zijn, over 't algemeen zeer par- ty dig. In den regel bestaan de bedoelde com missiën uit liberalen. Dit is vooral wat de samenstelling der CommissiëB voor) het lager onderwij» be treft, zeer stuitend. En het is goed. dat de antirevolutionaire gemeenteraadsleden te juister tijd over deze grievende achter uitzetting hunner geestverwanten eens hun ongenoegen uitspreken. In den gemeenteraad van Terneuzen wasrin de antirevolutionaire minderheid slechts een lid minder telt dan de liberale meerderheid, en deze laatste slechts de oppermacht heeft ten gevolge van een sterfgeval en een tijdelijke verdeeldheid bij de antirevolutionairen, heeft dezer dagen de benoeming van een schoolcommissie plaats gehad. Een der tooagevende liberale raadsleden had met behulp van het liberale dage- lijksch bestuur een vijftal mannen „gezocht" en bereid gemaakt om in dit college zitting te nemen. Hun keuze was gevallen op vier liberale heeren en den pastoor. Reeds lang te voren had een antirevo lutionair raadslid de heer Moes zijn liberalen collega gewaarschuwd dat hij ook een voorstander van 't gereformeerd bijzonder onderwijs zoeken zouen voor de stemming wees hij nogmaals op de onbillijkheid om nu vier liberalen, schoon, natuurlijk, met den pastoor, voorstander van Roomsch bijzonder onderwijs als trekkracht of oogenverblinder er bij, ter benoeming voor te dragen. Natuurlijk benoemde de liberale meer derheid de vijf voorgedragenen en liet de minderheid mei baar èénen candidaat, den voorzitter van 't bestuur der bijzondere school, in deno steek. Dit is in onze oogen machtsmisbruik en stuitende partijdigheid. Men vergete toch niet dat in Ter Neuzen twee bloeiende Christelijke scholen zijn; dat de commissie van toezicht op het lager onderwijs zich ook met de school- opvoeding heeft te bemoeien en dat er ook in Ter Neuzen verschillende ontwik kelde Christenen zijn die in zoodanig een schoolcommissie een goed figuur zouden maken. Het is, helaas! nog altijd gelijk de beer Lohman het vry-antirevolutionair ka merlid reeds in 1875 in zijn Gezag en Vrijheid (blz. 227) schreef: „(Men moet) aan de natuurlijke bescher mers der kinderen de verantwoordelijkheid teruggeven welke men thans opdraagt aam de leden van gemeenteraden, die mesren- deels van paedagogie, noch door ervaring noch door studie eenige kennis bezitten. Kiezers die de noodige veerkracht missen om de scholen te bekostigen die zij voor richzelven de beste achten, zij zijn het aan wie in werkelijkheid het oordeel over de opvoeding van onze eigen kinderen wordt overgelaten Aan de regeering is officieel geseind dat de gernchten omtrent Toekoe Oemars dood zich bevestigen. Men weet zelfs al den datum zijner be grafenis 19 Febr. en de plaats van vestiging zyner weduwe te noemen. Verwacht mag derhalve dat wij nu vele moeielijkheden te boven zijn. Natuurlijk blijft oppassen de boodschap. De Atjehneezen zullen altijd een krijgs haftig, goed geoefend en gewapend, vader landslievend volk blijven, dat in eiken Nederlandschen soldaat een indringer ziet, zelfs tegen de moeielijkbeid eener guerilla niet op zal zien en gedekt is door zijn, alleen hemzelven bekend en dienstig, binnenland. Alsdan, als Dan, zou 't wel eens in 't eind blijken te zijn „«ene adderslang ne vens het pad, bijtende ds verzenen des paards,dat zijn rjjder achterorer valle". (Ge nesis 49 17). Moge het Nederlandsche leger en 't Neder- landsshe gouvernement dan bljjken te zijn als Gad omtrent wien zijn vader profe teerde dat een bende hem zou aanvallen maar hij baar aanvallen zou in 't einde. (Genesis 49 19). Door wijlen den heer J. P. Visser te Leiden, is een legaat vermaakt van f 1000 aan de Chr. school aan de Middelstegracht en een van f500 aan de Chr. school aan de Pieterskerkgracht, beide aldaar. Dergelijke berichten hopen wij voortaan meer op te nemen, teneinde daardoor de aan dacht onzer vermogende lezers te vestigen op de groote behoeften der christelijke scholen in onze provincie en bun te verzoeken och gedenkt ook het christelyk onderwijs in uw testament. Wanneer gij ter keuze van den juisten naam u in 'tgeheim tot een vriend der scholen in uwe woonplaats wendt, zal die u zeker de beste inlichtingen willen verschaffen. Vele huismoeders zien er tegen op erw ten of boonen te koken, dewijl niet alle huisgenooten er van gediend zijn, en zij zeiven ze ook niet lusten. Dat is jammer. Erwten en boonen tooh hebben groote voedingswaarde. In vet vleesch zit 10 procent eiwit en 45 procent vet. In mager vleesch zit 18 procent eiwit en 6 procent vet. In erwten zit 22Va procent eiwit, 2 pet. vet en 52Vs procent zetmeel. In boonen zit 25 procent eiwit15 pro cent vet en 46l/2 procent zetmeel. In linzen zit 23Vs procent eiwit, 2 pro cent vet en 52Vs procent zetmeel. In tarwe zit 12 procent eiwit en 1,7 pet vet (en 70 pet. koolhydraten). =f.In vette kaas zit 29 procent eiwit en 30 procent vet. In magere kaas zit 35 prooent eiwit en 8 procent vet. De voedingswaarde in getallen eiwit voor 4, vet voor 3 en zetmeel voor 1 ge rekend, is aldas: Vette kaas 206; Vet vleesch 175 Ma gere kaas 164Linzen 152VsBoonen 151; Erwten 148Vs; Mager vleesoh 90. De cijfers ontleenden wij gedeeltelijk aan een statistiekje van den heer Bertels van de Biesea. Door den minister van Oorlog is een wetje voorgesteld, om de achterdeur door welke volgens het plan „Coolen" de plaats vervangers in strijd met den geest der wet werden binnen gelaten, zoo stevig te gren delen, dat niemand dergenen, die door loting tot het dragen der wapenen is aan gewezen, zich aan den persoonlijken dienst plicht zal kunnen onttrekken. Met uitzondering van enkele R. Katholie ken wordt dit voorstel door alle staatsparty en toegejuicht. We wenschen de billijkheid van dit wetsvoorstel niet te bespreken maar alleen maar te vragen: Waarom duidt men den R. Katholieken toch zoo euvel, dat zij in hnn belang gahrnik maken van een dubbelzinnig wetsartikel? Waarom moet hun direct de pas worden afgesneden, terwijl de libsralen hetzelfde doen ten opzichte van de wet op het lager On- derwjjt? Wat toch geschiedde te Middelburg en te Goes toen eenige jaren geleden de ry kssubsidie voor de H. Burgerschool voor meisjes werd ingetrokken? Met een scherpzinnig heid gelijk aan die van dea heer Coolen wist men spoedig de wet op het lager onderwijs toe te passen op deze middelbare sehool. Slechts naamsverandering was voldoende. De school zou voortaan heetenschool voor m. u. lager onderwijs; de leeraressen werden verdoopt in vak-onderwijzaresien, maar overigens bleef alles hetzelfde. Men kan alleen op zekeren leeftyd en na een toelating tot deze „lagere school" worden toegelaten; bij vacatures worden onder wijzeressen opgeroepen voor bepaalde vak ken en op tractement gelijk aan die bij het middelbaar onderwijs. Zoodoende blijft het karakter der school die van een mid delbare maar do Staat geeft krachtons de wet op het lager ouderwijs 30 vergoeding der kosten. Zou het geen tijd worden deze achter deur ook een» te grendelen door een wij ziging der onder wij s wet, waarbij duidelijk omsahreven werd wat lager onder wijs is? Vervolg van H Maandag no.) Hongarije heeft zijn nieuwe ministerie. De Keizer-Koning nam noode afscheid van den oud premier Banffy en zijn ambtge- nooten. De nieuwe premier is Coloman Szell, die ook reeds vroeger aan het hoofd van een departement heeft gestaan in het liberale ministerie Tisza. Hij voerde steeds een heftige oppositie tegen 't thans afge treden ministerie, niettegenstaande het uit zijn geestverwanten bestond. Hij achtte het eohter een ramp voor 't land. Deszelfs val was zijn werk, en zoo zat er voor hem niets anders op dan het op te volgen. De tijd zal leeren of hij de gewenschte hervormingen brengt die de Hongaren met hun ouden Koning verzoenen. De Eransche regeering heeft haar gele genheidswetje er in den Senaat niet zoo gemakkelijk door gekregen als in de Kamer. Vele leden uit alle partyen voerden oppositie. De aanvoerder der oppositie, ook in de commissie die tot aanneming adviseerde Bérenger werd luide toe gejuicht, toen hij de regeering hare plot selinge, ongemotiveerde frontverandering verweet en haar toegeven aan de Beaure- paires en Déroulèdes. Men toont zich, zoo klaagde hij terecht, uiterst streng tegen de burgerlijke justitie, maar zeer duldzaam tegenover de militaire. Toch besloot de raad nog met kleine meerderheid in beginsel voor de aanne ming te stemmen, Het is haast niet denkbaar dat bij den zedelijken tegenstand van den Senaat de regeering den loop van recht en waarheid iu de Dreyfus-zaak zal durven of kunnen tegenhouden. De revisie is dan nu aan het Hof vau Cassatie opgedragen. Een onverklaarbare politieke daad vaa den Russischen Keizer is de inly ving van Finland bij het ondeelbare Russische rijk. Gelijk men weet hadden de Finnen een krachtig, onafhankelijk bergvolk, tak op zyn vrijheid en trouw aan der vaderen Christelyk geloof de meesten belijden den Lutherschen godsdienst, terwijl eok vole stundisten zich daar hebbea gevestigd van de Russische regeering een eigen beheer en eenige andere concessies verkre gen, waardoor zij den druk der inlijving niet voelden. Thans komt echter de Czaar, als met één ptnnestreek, al deze privilegiën ver nietigen, en zonder vorm van proces het nijvere groothertogdom aan Russische autocratie prijsgeven. Natuurlijk is hier meer de invloed van Probodonoszeff dan van Telstoï aan het woord. Beiden oefenen op den Czaar een mach tigen invloed uit de een dryft hem naar den vrede, de ander naar de eenheid des rijks. Eerstgenoemde is een tiran die den moord en de verbanning der arme stundisten, en de jodenvervolging op zyn geweten heeft, gedreven als hij is door zyn zucht om het groote Czarenryk te doen schitteren als één eenheid van godsdienst en taal en belangen onder eenzelfde kerkelyk en staatkundig hoofd. Het is onverklaarbaar dat de edele vorst, na het charter zijner goede onderdanen aan de Oostzee geteekend te hebben, met zyn sin wen raadsman mee kan gaan en onpolitiek is zyn daad in hooger mate, nn de Lnthersche landen van Scandinavië zich daardoor aan de vredes conferentie onttrekken en de vredesplannen van den Keizer in rook willen doen opgaan. Wat zal de Duitsche Keizer, wat zal het protestanttche Engeland, wat zullen de mogendheden doen by dezen geweldigen roof, by dezen moord op 't nationale bes taan van een verstandig Christenvolk dat in kennis en beschaving den Rus zooveel vooruit is? Zal 't zonder protest aanzien dat zelfs de deputatie uit Finland aan de deur van het Kremlin werd afgewezen, en het arme volk by de inly ving nog de smart moet aangedaan dat het er niet tegen mag pro testeeren Is dat een Christelijke staatkunde die achtereenvolgens Armeniërs, Grieken en Finnen aan dweepzucht en heersehzuekt van Rus en Turk prijs laat? Terwijl de regeering van Italië door die van Engeland gesteund, op voorbeeld der regeeringen van Zweden en Noorwegen, zich aan de vredesconferentie onttrekt, om dat de Cs.ar ook den Paus heeft uitgenoo- digd, komt een bericht dat al dien strubel misschien overbodig dreigt te maken. De Paus is namelijk deze week onge steld geworden en hal gisteren een beden kelijk langdurige bezwijming. Hij lijdt zeer aan pijnen in de ingewanden. Alles is waarschijnlijk een gevolg van de overspanning bij de ontvangst van drie verschillende depntatiën van diplomaten die hem kwamen gelnkwenschen met den verjaardag zijner verheffing. Voor de ontvangst der derde groep was de Paus ongesteld geworden. 1 Maart 1899. Middelburg. Op 1 Maart wordt da kapitein F. W. van Wijk, van het 2de bataljon 3de regiment infanterie alhier, overgeplaatst hy het lste bataljon van het korps te Bergen op Zoom, terwijl de ka pitein A. J. C. de Bruijn, van het lste bataljen, wordt Overgeplaatst hij het 2de bataljon te Middelburg en belast wordt met het bevel over de lste compagnie. Vlissingen 28 Februari 1899. In de heden te Viissingen gehouden vergadering van Aandeelhouders der Kon. Maatschappij „de Scheld»" Scheepsbouw en Werktuigen- fabriek, waren vertegenwoordigd 377 aan- deelen, uitbrengende 93 stemmen, i Uit het door den Directeur uitgebraohta Verslag blij kt, dat aan de Aandeelhouder» over 1897 een dividend van 7% kan wor dend uitgekeerd, na hehoorlijkeafsobrijving. Voor de opriohting van een Ongevallen fonds werd f 3000, bijgedragen. Voor arbeidsloonen aan het werkvolk werd uitbetaald f707032,45. Het aantal werklieden beliep van 1300 tot 1400 en het aantal der op uit. December in dienst zijnde werklieden was 1306. In plaats van de opengevallen vacature» in den Raad van Commissarissen, ontstaan door het overlijden van den Heer F. G. Sprenger en het bedanken door Sir Wm. G. Pearce, werden tot Commissarissen benoemd de Heeren Jan Smit V en Mr. E. E. van Raalte. Tot lid van de Commissie uit Aandeel houders voor het nazien der rekeningen werd benoemd Mr. James van Raalte en tot plaatsvervangend lid de HeerD.Hudig. Wijders werd besloten tot continuatie van het Erfpachtecontract, alsmede tot het sluiten van eene nieuwe overeenkomst met den Staat betreffende wyzigingen in het Erfpachtcontract. Vermogensbelasting. Aan de Tweede kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanval ling der wet op de vermogensbelasting. Het voldoet aan den aandrang naar ster kere maatregelen tegen het doen van on ware aangiften. Volgens den minister van financiën eiseht de toestand voorziening, omdat het aantal aangiften, dat by overly den van den be- lastingschnldige of zyne echtgenoote, min der vermogen aanwijst dan blij kens de aaj- giften voor het recht van successie van dezelfde boedels aan vermogeishelasting- pfichtig vermogen aanwezig was, tusichen de 24 en 30 percent kan worden gesteld. De personen, hij wier nalatenschappen znlk een verschil wordt aangetroffen, vindt men in alle rangen der maatschappij de gezeten burgerlieden zoowel als de zeer gefortuneerien, iederen stand, iedere kring, levert zijn contingent. Het bedrag, dat door te lage aangifte aan de schatkist wordt onthouden, beloopt een niet onaanzienlijke som per jaar. Meermalen is het denkbeeld geopperd tegen onwaar gebleken aangiften straf te bedreigen. De minister heeft deze zaak herhaaldelijk overwogen, daar het denkbeeld om straf te bedreigen tegen gebleken onware aangiften hem op zich zelf sterk toelacht. Maar wanneer hij zich de vraag stelde in welke gevallen zal de bepaling toepassing vinden wanneer zal de administratie bij machte zyn voor den strafrechter aan te toonen, dat een opzettelijk onware aangifte is gedaan bleef het antwoord steeds in hooge mate onbevredigend. Een middel om aan dit bezwaar te ontkomen, meent de minister gevonden te hebben in hetgeen by dit ontwerp wordt voorgesteld. Hij grondt de ontworpen regeling op de onderstelling, dat, wanneer na iemands over lijden zijn vermogen grooter big kt dan het bedrag der laatste aangifte, dit versohil niet alleen op den dag en in het jaar, waarop die aangifte betrekking had, maar ook in vroegere jaren heeft bestaan. Zij geeft aan

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1