NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- r HISTORISCH kerknieuws! Ho. 64. 1899. 3)tns{£ag 28 #c6ruacL 3)crftfti(fc fancfjatijj. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Buitenlandsch Overzicht. FEUILLETON. ONS VOORUIT. RECHTSZAKEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Op den dag der begrafenii hebben Dé- roulède en een paar anderen geprobeerd, aan het hoofd van de zeogenaamie Vaderlan ders (Ligue des Patriotes) te Parijs de sol daten die van den dienst bij de begrafenis plechtigheid in da kazerne terugkeerden, mee te tronen naar de Place de la Nation. Voor wat toch, mag men vragen. De politie die op verzoek van den generaal ben arresteerde, zegt dat zij tot de soldaten gezegd hebben „Redt ons van de anarchie, redt het landRoget had hun hierop toegevoegd dat zij die dwaasheden laten moesten en toen zij zich niet wilden ver- wjjderen liet hij hen arresteeren. Terstond diende de minister van justitie een verzoek in bij de Kamer om hen te vervolgen. Dit verzoek is met groote meerderheid van stemmen ingewilligd. Hunne misdaad is derhalve wel een weinig grooter dan zij door henzelven wordt voorgesteld. Zjj hebben de soldaten slechts mee willen nemen voor een wande lingetje Neen, 'tis poging tot opruiing,misschiet wel landverraad geweest. Zij hebben waarschijnlijk een aanslag op de regeerin» in den zin gehad om een nieuw bewind te vestigen met de anti-semieten en Dref- fusards aan het roer. Dit is gelukkig verijdeld. Wat hun nu te wachten staat Art. 25 der wet van October 1893 be paalt, dat elke poging om do soldaten van hun plicht af te brengen, gestraft wordt IV. (Slot.) In zijn achtste artikel heeft ar. Kuyper 't over de Amerikaansche vrouwen. Van dezen heeft hij een goeden indruk mee gebracht, al is hij niet blind voor de enkele buitensporigheden van hetFeminisme. Het type der echt „Amerikaansche vrouw staat" zegt hij, „metterdaad hoog. Het calvinisme heeft in de Oostersche staten van meet af, niet de actrice, niet de co quette salonbezoekster, niet de spoitexcen- trieke, maar de huismoeder als het ideaal der vrouw gekozen. Huismoeder, niet huismusch is zjj. Zeis intelligent en leeft mee in de groote le vensproblemen. „Ze spreekt met den man al. met haar evenknie. Zonder bedeesdheid spreekt zij u zelf aan zonder af te wachten dat gij haar tot spreken uitlokt". Zij is vrij, zonder vrijpostig te zijn. Haar heer- schen is de huishoudfng is geen overheer- schen van den man, „maar een voeren van het bewind over de huishouding onder hem, naast hem en zonder dat hy het zelf an ders zou willen." Zij kan niet te veel op dienstboden steunen wijl deze zoo schaarsch zijn, zij regelt derhalve alles zelve, en is daarbij gedwongen weinig omslag in de huishouding te maken. Als moeder voor haar kinderen is zij goud waard. En juist haar optreden in 't huislijk leven schonk haar zoo ongemeenen, onbetwisten sooi- alen invloed, Dr. Kuyper trad onder anderen op in een College Womenclub waartioch van de pedanterie des „blue-stockings" noch van de arrogantie der feministen ook maar iets viel te bespeuren. „De gehuwde en on gehuwde dames vau dezen kring vatten hun studiën nochtans zoo ernstig op dat ze dit jaar de Nederlanden tot voorwerp van onderzoek hadden genomen en hiervoor omtrent 50 „papers" door de leden op schrift lieten brengen en hoewel onder deze 50 lectures niet ééne van Hollandsehe af komst was, drongen zjj veel dieper in onze vaderlandsche historie door, dan dit zelfs bij beschaafde dames in ons eig'n land het geval is. En desniettemin vonden zij hierin niets bijzonders, lieten zich hoege naamd niets er op voorstaan, en bleven ze natuurljjk en eenvoudig in bare gesprekken. met een gevangenisstraf van éen tot vijf jaar en een boete van 100 tot £000 francs. Miar zoo de bedoeling geweest ware de parlementaire republiek omver te werpen, dan wacht hun, blijkens een ander artikel dierzelfde wet levenslange deportatie naar een versterkte plaats. Ken verhaalt dat Déronlèd» en anderen den officieren bloemen en den soldaten si garen hebben aangeboden onder den kreet bve het leger en dat met name eerstge noemde met zijn troep den generaal Roget, lekend als een heftig tegenstander der revisie, heeft toegeroepen „Generaal, niet langs deze zijde. Wend den teugel. Naar 't Elysée Generaal Roget stak hierop zijn degen in de hoogte en riep „Naar de kazerne De troepen vervolgden hun weg. De menigte heeft zich onder hen gemengd en onder groote verwarring be- reikte men de kazerne. Zoodra de soldaten binnen waren, ging de poort dieht. Dé- roulède, Habert en Lasies waren op de binnenplaats. De generaal liet den militairen gouver neur van Parijs waarschuwen en te midder nacht kwamen de chef en de onderchef van den veiligheidsdienst aan, die Déroulède en Habert inrekenden. Natuurlijk wacht hun du niets dan verachting. Ware hun coup gelukt, men zou hen verheerlijkt hebben. Yoor Frank rijk evenwel is deze mislukking een geluk. Van dat soort lieden had 't slechts ver grooting der ellende kunnen verwachten. Wegens plaatsgebrek moeten wij het Overzicht hier afbreken. De zachter levenstoon van den Amerikaan boven den Engelcshman is van dezen invloed der vrouw de vrucht. In Engeland is een gentleman, wat een „cavalier" is in Oostenrijk, de aristocratische vorm be slist daar. In Amerika is iedereen gentle man, die nobel van karakter is. „Het overforsche is er van het excentriek man lijke afgeslepen, en ge ontwaart in de zachter manieren van wie waarlijk gentle man is, niet de zelf inbeelding van den highlife- man maar den verzachtenden invloed der rijpontwikkelde vrouw". En ondanks de vele vreemde volken die zich daar kwamen vestigen, heeft het Amerikaansch element steeds vrijwel den boventoon behouden, dank zjj zijn uitne mende huiselijke opvoeding. Van de En- gelsehe „nursery-education" willen zelfs de aanzienlijkste familiën in Amerika niet weten. Geen nurses of bonnes, gevolgd door kostschool kent men daar. De kin deren zijn er altoos in den familiekring en zitten er niet zwijgend bij, maar leven en spreken mee. Men redeneert met een zoon of dochter van 12 jaar als met zijn gelijken. Dit maakt wel Jwat vroeg rijp, doch ontwikkelt groote zelfstandigheid, degelijkheid en ernst, die „zooveel hebben hijgedragen om het goede Amerikaansche type diep in te snijden en voor de assimi leering van zoovele vreemde elementen bekwaam te maken". Na aftrek van Negers, Indianen, Chi- neezen, enz. telt Amerika 55 miljoen blanken, waaronder 21 miljoen door emi gratie of geboorte vreemdelingen. Maar die zijn met name in de Westersche staten, zoo snel mogelijk in het Amerikaansche type ingegroeid. Gevolg van de volksver huizing uit de Oostersche staten naar het Westen. In Ohio, Illinois, Iowa, enz. zijn de avonturiers uit New England, New- York, New-Yersey en Peunsylvannië de toongevende inwoners geworden. Wat de gelijkheid betreft, maakt de geachte s brij ver insgelijks frappante op merkingen. In Europa leeft men sociaal in een huis met vier verdiepingen, in Amerika woout alles gelijkvloers. In Europa vloeit uit wegneming van de trap verwildering voort in Amerika niet. Geef in Europa aan alle standen gelijke rechten van plaatsbezetting en de laagste klasse zal u vooruitdringen. Op 27 Febr. 1899. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Vlissingen, J. A. Yoerman, ontvanger derzelfde middelen te Oosterhout. De staatscourant bevat de statuten, o. a. der Vereeniging tot bevordering van Gereformeerd schoolonderwijs, te Bruinisse. (Wijziging in de statuten). Bij het reg. gren. en jagers en de overige regimenten inf. zullen de miliciens der lichting 1898 op den len Maart a. s. in het genot van groot verlof worden gesteld en naar hunne haardsteden worden teruggezonden. De minister van Oorlog heeft ook aan de adjudant-onderofficieren der bereden wapens vergund, evenals aan de officieren is toegestaan, om wanneer het te warm is voor dea manteljas met mantel, alsdan den jas zonder mantel te dragen, maar dan voorzien van lossen liggenden kraag. Voor opperwachtmeesters en minderen is die bepaling niet van toepassing. Renter's bureau seint ons, dat ingaande 1 Maart, tot nader order, de invoer in Belgie van melkvee uit Nederland via Santvliet, is verboden. Tel. Koudekerke. Donderdagavond had alhier de aangekondigde openbare vergade ring der Antirev. Kiesver. plaats. De vergadering, die vrij goed bezocht was, werd door den Voorz. met gebed en een inleidend woord geopend. Daarna werd straat gaat menige proletariër opzettelijk niet voor de besohaafde dame uit den weg en wordt zulkeen door erfenis of lotspel eens een heer, dan zal hij als parvenu nog even schoftig zijn, gedekt als hij thans is niet meer alleen door zijn facie maar ook door zijn geld. Gevolg ook van dat handhaven van verschil tusschen minderen en meerderen man. In Amerika is 't. tegenovergestelde bet geval. In New-York is zelfs het militair vertoon der politie alB bijv. te Amsterdam niet noodig. Een politieman wandelt er als heer door de straten, slechts kenbaar aan een insigne op de borst en op den bolhoed. En hij draagt geen wapens, als misschien een revolver in den zak. En toch houden zij de groote steden uitnemend in toom. Alleen na zonsondergang hebben ze een korten stok in de hand. Tammanyhall is, als men wil een fat soenlijke rooverBbende die de stad New- York bestuurt en beheert en met belastingen speelt naar hartelust, maar de burgerij weet dat niemand het jTammanyhall ver betert, en de wijze waarop zulk een stad bestuurd wordt is dan ook voorbeeldig. Natuurlijk komen er fouten voor, o. a. toen in November jl. een blizzard (sneeuw storm) de Oostkust trof en 160 schepen op de kust deed vergaan en de sneeuw op sommige plaatsen een meter hoog lag. Toen heerschte er verwarring in New- York want op zoo vroegen buitengewonen winterdjenst was niet gerekend. Overigens is ook de reinigingsdienst zelfs aesthetisoh- scboon ingericht. „Toen het regiment „heroes" nit San Jago di Cuba triomfeerend New-York bin nentrok, zwermden voor de politie uit, over heel de breedte van de breede avenue, de „heeren" van den reinigingsdienst in hagelwitte pantalans en dito blouses, met even blanken bolhoed op bet hoofd. Ze vormden een rij, die heel de breedte van de straat bestreek, en bewogen zich even snel voorwaarts als de troep, onderwijl met nette vegers heel het plaveisel afstrij kend, of met keurig om den rand geverfd blik, het door anderen saamgeveegde vuil vlug opscheppend. En vlak achter deze in het kleed der onschuld voortwiegelende vegers, volgde een rood gelakte wagen, door even sierlijk getuigde paarden ge trokken, waarin slag op slag het volle blik werd leeggegoten. Een reinigingsdienst, die voor de komende treepen de breede Avenue het woord gegeven aan Ds. Bouma van Middelburg, die spreken zou over het on derwerp„Waarom doen wij aan politiek?" In eene schoone rede antwoordt Spr. in de eerste plaats op deze vraagomdat onze tegenstanders ons daartoe hebben ge noodzaakt. In de uiteenzetting hiervan herinnert Spr. aan den strijd tussohcn Israël en de Filistijnen en vestigt de aandacht op het woord der H. Schrift uit 1 Sam. 13 19. „En er werd geen smid gevon den in het ganscbe land van Israël". De Filistijnen zegt Spr. hadden misbruik gemaakt van hun overmacht en Israël weerloos doen worden. Zoo willen ook onze tegenstanders doen en hebben ze ge daan in de eerste helft dezer eenw. Spr. herinnert ten bewijze hiervan aan de ge schiedenis onzes land» na 1813 en toont duilelijk aan, dat allen, die in de H. Schrift de Godsopenbaring zien, verplicht en geroepen zijn ook op politiek gebied den strijd niet te schuwen. In de tweede plaats zegt Spr. moeten wij aan politiek doen, omdat onze levens beschouwing er toe roept. De strijd gaat niet in de voornaamste plaats om uitwen dige en stoffelijke dingen, maar om iets veel hoogers. Hij gaat om de eere Gods, om dierbare belangen op velerlei gebied, om de vrijheid, waarvoor onze vaderen tachtig jaren lang hebben gestreden. Wij dienen pal te staan in de overtuiging, dat het Evangelie van Christus het richtsnoer moet zijn van heel ons leven. De mensch is de microcosmos in den macrocosmos en dies moet vooral ieder Christen zich be- stofschoon opleverde, en tevens een orna ment was van den intocht". Natuurlijk zijn er ook achterbuurten waar niemand zich zonder escorte van de tectives op het late uur waagt, maar de bezochte straten zijn zonder standjes, dron. kenschap en prostitutie zijn er zoo goed als vreemd en de pleinen worden 's avonds niet afgesloten, maar goed zittende banken worden er gezet en er brandt volop licht, men kan er vrij lucht en adem scheppen in Amsterdam dry ft men zo naar de kroeg. In een slotartikel wijst de Standaard op de schaduwzijde die de macht van den Dollar op het Amerikaansche leven werpt. In 1897 is in de Clearing-houses een tetaal bedrag verhandeld van 54000 mil joen dollars (135 duizend miljoen gulden). Het geld vloeit en stroomt er dan ook en tegen geen uitgaven, hoe kolossaal ook, ziet men op. In West Virginië en dergelijke staten, natuurlijk in New-York veel meer verdient een man-letterzetter 18 dollars per week; een vrouw-letterzetter 15; en die met stoomsnelpersen kan omgaan 20. Alzoo verdiensten van f50 tot f37.50 per week. Een gezin kan op die wijze f80 per week verdienen. Natuurlijk zijn er ook veel lager loonenmaar aan alles ziet men dan toch dat er aan geld geen gebrek is. Dit heeft geleid tot Mammondienstde geldhartstocht gloeit er fel, om al speoulee- read de stapel greenbacks meester te worden. Weddenschappen 1 Hoe men aan zijn geld komt is niet de eerste vraag, de hoofdzaak is dat men het in handen krijgt. Vandaar ook die plotselinge rijzing en daling en wisseling van doodarm in schatrijk, op den socialen ladder bij velen. Deze heerschappij van de Dollar ontwikkelt de geldaristocra tie. „Voor een man die gelukkig gespecu leerd heeft, en er bovenop kwam, heeft men een gevoel dat naar hero-worship zweemt. Al leen in de kringen der afstammelingen van de oud-Hollandsehe en oud-Engelsche kolonisten kwam iets op van wat men een geslachtsaristocratie zou kunnen noemen. Wie-in zestien kwartieren genealogisch kan aantoouen dat hij nog zuiver oud- Hollandsehe bloed in de aderen heeft, staat er even hoog in de schatting als een itian met het „blue-blood" onder onzen adel. Doch overigens geeft alleen het geld oen hooger socialen rang, en wordt let terlijk niets ontzien om de fortuin tè wust zijn van zijne roeping om de levens beschouwing, die tegen het Evangelie in gaat, te weerstaan. We mogen niet ver geten, aldus eindigde Spr., dat tot ons allen het Schriftwoord komt: „Bewaar het pand u toebetrouwd." De boeiende rede, hier Slechts zeer in 't kort vermeld, werd nog door eenige ge- daohtenwisseling gevolgd. Daarna dankte de voorz. den Spr. voor zijn aangenaam en leerrijk woord en sloot Ds. Bouma de vergadering met dankgebed. Door J. op 't H., boerenknecht te Kapelle, is booger beroep aaageteekend tegen het vonnis van het Kantongerecht te Goes dd. 14 Februari jl. waarbij hij wegens jagen zonder acte en vergunning werd veroordeeld tot 2 maal f 20 b. s. 2 maal 8 d. h., verbeurdverkl. opbrengst verkooht wild en niet-inbeslaggenomen geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 10 h. 8. 3 d. h. en veroordeeling tot betaling van f 30 schadevergoeding aam den heer de Graaf te Hansweert eigenaar van het jachtveld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noordgouwe dr. H. Vermaas Jr. te Hensbroek. Bedankt voor Kuinra (toez.) door ds. H. A. C. Frijling te Koekange voor Loosdorp door ds. H. J. de Groot t» Zoeterwoude. verbeterd bericht). dwingen. De unions doen dit omlaag, de trnsts omhoog, en overmits er nog meer dan brood voor alle klassen is, wordt er zelfs aan het invoeren van een degelyke sociale wetgeving nog niet gedacht." Men wacht de beslissing alleen van strike of boycotting. „Dat uitvechten iB hartstocht geworden. Men zou zich teleurgesteld ge voelen als een bestand die rustelooze wor steling storen kwam." Het publiek te New York gaf 100,000 gulden uit om twee boksers te zien veoh- ten eu verwedde nog ruim f 100,000 op elk der twee. Men houdt er geen stieren gevechten als in Spanje, maar men veoht er zelf met dollar tegen dollar op het „sociale slagveld". Dit maakt „sharp" en gewiktst maar is gevaarlijk wijl 't de samenleving materialiseert, weelde, oneer lijkheid, misdaad kweekt. Dat Amerika niet bezweek onder deze geldkoorts dankt het aan de veerkracht van het religieuse leven. „Iets wat sym bolisch uitkomt in het feit dat de schraap zuchtige spoorwegkoningen elk der ver over de honderdduizend predikanten met een geestelijkenkaart op alle sporen, luxe- treinen uitgezonderd, voor half geld reieen laat". Het heerlijke vrijwilligheidsbeginsel dat heel de kerk van Christus dwingt van vrijwillige giften te leven, heeft den rijken Amerikaan het lust hebben aan geven ge leerd. Ook dit is zelfs in kringen waar men het kerkgaan verleerd heeft, een hartstocht geworden tegelijk een tegengif. „Zij die thans ook in Amerika bezig zijn den religieusen volksgeest te ondermjjnen" zoo eindigt dr. Kuyper zijn belangrijke beschouwing „de autoriteit der Heilige Schrift te verzwakken, en voor wat reli gieuse aandrift was, philantropisehe be schouwing in de plaats te schuiven, weten dan ook niet met welk soeiaal gevaar zij de Amerikaansche Unie bedreigen". Gelukkig dat hij meerdere het besef ont waakt dat wijziging der constitutie tot stuiting van dat kwaad noodig wordt. Wij hopen dat van deze reeks en vol gende een overdruk verkrijgbaar gesteld worde ter verspreiding in broederen kring, opdat wie ep zijn gemak al wat dr. Kuyper over Amerika, ter vergelijking met ons land, schreef, lezen en overdenken of in breeden kring bespreken wil, daartoe de gelegenheid geopend worde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1