NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. lo. 60. 1899. 3aMag 18 MruarL Durfienifc laarpnij. CHRISTELIJK- sr HISTORISCH ONS VOORUIT. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON. in. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 meer 10 cent. ■5 regels 50 cent, iedere regel Een nieuwe Bond! Aan de leerlingen der H. B. S. voor meisjes te Amsterdam en waarschijnlijk ook van andere scholen is naar het Handelshl. bericht een schrijven gericht, waarby wordt aangedrongen tot het stichten van „een nieuwen Bond". Wat men wil Ziehier iets uit het schrijven: „Wie uwer, geachte lezeres of lezer, zou niet wenscheu, dat de stijve verhou ding, die hier tusschen jongens en meisjes heerscht, voor een meer ongedwongen om gang plaats maakt 9 „Stijve verhouding hooren wij u zeggen, dat heb ik nooit zoo opgemerkt! Toch is dit waarherinner u maar eens, hoe gaarne gij dien jongen op straat had aan gesproken of met dat meisje een eindje had meegewandeld, doch de vrees dat men het gek zou vinden weerhield u. Het fatsoen brengt nu eenmaal mede, dat jmen dit niet kan doen, „Wat is echter fatsoen? [Freule De Sa- vornin Lohman zegt, zeer terecht, in hare brochureDe liefde in de vrouwenkwestie op pag. 38: „Ook laat datzelfde fatsoen toe met jongelui te gaan tennissen en met hen een lange wandeling naar huis te ondernemen, als de jonge dame maar zorgt den tennis bat als ^bewijs van onschuld in de hand te hebben. Maar 't fatsoen laat niet toe met een bevriend jongmensoh te wandelen, zonder dien bat en niet van een tennis-club ko mende, al heeft men overigens de meest onversohillige gevoelens ten opzichte van elkaar". „Tegen dit fatsoen nu, dat we gerust misplaatst kunnen noemen, willen wy ons wapenen. De beste manier om dit te doen is ons te vereenigen tot een bond, die zich ten doel stelt den zoozeer gewenschten vrijen omgang te bevorderen." „Gezellige bijeenkomsten, „afternoon tee's", „picnics", „tennissen", „wandelen", enz. moeten dien „vrijen omgang" bevorde ren, en daarom noodigen wy u uit op een „tee" a. s. Zaterdag, enz" Tot zoo ver dit schrijven. Wij zijn er zoo door verbijsterd, dat wij op 't oogenblik niet weten wat er onder te zetten Het Christendom of de Revolutie. „De geschiedenis der wijsbegeerte toont dat, waar de Rede aan zich zelf is over gelaten, waar het geloof niet meer aan den Hemel verbindt, de bespiegelende o In de overige artikelen dezer reeks wijst de Standaard op het veelal benijdenswaar dig lot van den Amerikaanschen landbou wer. Goed en goedkoop landhet duurste, tevens het beste, kost f 437,50 de bunder. Oude nederzetters van voor veertig jaren (in Iowa) zagen hun land voor f1500 gekocht tot f40000 waarde stijgen. Een boerenknecht wordt er spoedig boer zy 't ook al met hypotheek doch die hy in enkele jaren aflost. De kolonie Oranje-City bestaat bijna geheel uit Hollanders, gesticht door hen die in Pella te veel waren. Hulp van arbeiders is in vele streken moeilijk of niet te krijgen. Daardoor zien hunne boeren er niet zoo goed uit als bij ens. Het zedelijk en godsdienstig peil is er hoog. Welk een schoone toekomst moet een land met zulk een nijvere welgestelde be volking niet hebben. Het Jingoïsme, dat waant niets en nie- Godgeleerdheid, langs Rationalisme en Deïsme, trapsgewijze, maar onvermijdelijk naar den afgrond van ongodisterij, pan theïsme en materialisme gesleept werd. De geschiedenis van het Staatsrecht, tot op Rousseau, toont dat,waar men geen richt snoer heeft dan den individueelen wil, men in een losbandigheid vervalt waartegen zelfs de meest schrikverwekkende dwingelandy, als een noodzakelijk kwaad, begeerd wordt. Genoeg reeds van de theorie. Let op de praktijk; let op de reeks der proef nemingen. Let op de eenheid van het drama en op den loop der gebeurtenissen in het genealogisch verband. Let op de bewegingen van 1789, die in het Jaco- binisme en Socialisme van 1792 voortholt en door het Bonapartisme, met ijzeren schepter an rusteloos zwaard, gestuit wordt. Dit is het eerste, met den val van bet kei zerrijk, na 34 jarei:, afgespeelde bedrijf. De vijftienjarige Restauratie eindigt met de uitbarsting van 1830, waarna de quasi- legitimiteit van Lode wij k-Filips, met al den toestel der parlementaire Monarchie, achttien jaren van woelige rust geeft. Straks volgt de afkondiging der tweede Republiek. Straks is ook weder het keizerrijk daar, en, met het keizerrijk, de vrijheid en de vrede op Napoleontischen trant. De slag boom is wederom gelegd. Voor hoelang? Ook volgens Stahl geen uitkomst, zoo lang de revolutionaire godverzaking, ook in Staats- en Volkenrecht, de stempel blijft van onzen leefiyd. Geen redmiddel tegen filosofischen waan dan ondergeschiktheid aan geopenbaarde waarheid." Zoo schreef Groen a" 1862 in zijn boekje Ter nagedachtenis van Stahl, bijna veertig jaar geleden. Maar lees deze woorden in het licht der Fransche staatkundige toestanden, nu tien jaar na het eeuwjaar der Revolu tie in het licht ook der godsdienstige en wetenschappelijke toestanden ten onzent gedurende de laatste dertig jaar, ea ge zult die een doorloopende bevestiging vin den van Groens woorden. Het Christendom of de Revolutie, er is geen andere keus. 17 Febr. 1899. Bij kon. besluit is aan H. J. L. Rigail Certon wed. jhr. mr. W. M. de Brauw, commissaris der koningin in Zeeland een pensioen groot f 840 toegekend. By kon. besluit is aan E. Spaan, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als sluismeester by het kanaal door Zuid-Be veland. By kon. besluit is benoemd tot offisier mand noodig te hebben vindt gij wal in de fabriekssteden, niet op 't platteland. Een uiting te verklaren in een volk dat in drie menschenleeftyden zich tot zoo een hoogte op te heffen wist. Maar de land bouwbevolking is zoo niet. Het bezit van onroerend goed en de veelheid der huwelijke* zijn bewijs voor Amerika's socialen bloei. De helft der be volking zit op eigen erf, waarvan onge veer een vierde slechts met hypotheek- last. De andere helft ziju huurders, en daar zijn ook onder begrepen „heel de stede lijke bevolking di.r groote agglomeratiën met 10 k 12 familiën in een enkele tene- tMenf-ark". Groot is ook de religieuss kracht van het volksleven. De gezamenlijke kerken en lokalen voor godsdienstige samenkom sten hebben ruim 42 miljoen zitplaatsen op een bevolking van 65 miljoen en de belangstelling in het kerkelijke leven is er zeer groot1700 miljoen gulden aan kerkgebouwen, ongerekend 23000 lokalen en kleinere halls; 112000 predikanten en geestelijken, wat voor ons land 8350 zou moeten zijn (nu stellig niet meer dan de helft). Eu dat zonder een dollar rijks- of staats- of gemeentegeld, of een jaarlij ksche uitgave van 293 miljoen. „Met dezen bloei van het kerkelijk van justitie by de arron lissements recht bank te Middelburg mr. E. F. M. Mathon thans substituut officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Breda. Verblijdend, getuigenis. In het Friesch Volksblad komt de heer R. van Zinderen Bakker krachtig op tegen de bestrijding, die de werkverschaffing in Friesland van socialistische zijde ondervindt. Hij acht die bestrijding een schandelijke miskenning vau weldaden aan „verschop pelingen" bewezen. „Voor enkele jaren nog arme verschop pelingen, waarvan sommigen de eene helft van het jaar met wat te werken en de andere helft met bedelen of bedeeld te worden, het meest ellendige proletariërs leven leidden, dat denkbaar iszijn zy nu kleine boertjes,; wonendein een ruim en net huis, bij dat huis van 1 tot 4 H.A. best doorwerkten en best bemesten grond, opstal van 2 tot 4 koeien, verder schapen, varkens, kippen enz., de schuur vol hooi en in den kelder proviand voor den gehee- len winter." Geen wonder dan ook, dat de heer Van Zinderen uitroept „Wat pessimist moet men toch wezen,als men nnrk ch genoeg is om in zulk werk iets strijdigs met socialisme te zien, of wat soort socialisme huldigt men toch, als men de bewerkers van zooveel goeds durft schelden voor „uitzuigers" Voor mannen als VV. baron van Heemstra te Driebergen, den heer Jansen te Amster dam en a-deren, die zich zooveel hebben laten gelegen liggen aan de Friesche mis standen en geld noch moeite hebben ont zien, is dit schrijven van zoo „onverdachte" zijde een welverdiende hulde. Voor de socialistische „arbeidersvrienden" een be straffing, die raak is. Bij de Januari-kenring te Middelburg zijn bekroond met prijzen van f300, de dekhengsten Leonvan Wed J. P. Begheijn te TerneuzenCognac II, van A Moggre, te Schoondijke Cleveland, C. A. H. Wagtho te Tholen Freij, van de Vereaniging tot veredeling van het paardenras op Schouwen, Zonnemaire, Dniveland. De beide laatst genoemde aangekocht uit het Veulendepot te Bergen op Zoom. Van in de laatste 12 maanden inge voerde hengsten zijn bekroondKeiter, van Jan van Dixhoorn Mz., te Axel, prijs f 500, en Millord, van G. M. Harrison, RillandBath, prijs f450. De hoogere pry zen konden niet worden toegekend daarom worden nu nog 2 prijzen uitgeloofd van f1000 ieder. Aan de bladen is geseind dat van den controleur te Melaboeh (Atjeh) be leven houdt dan ook verband de openbare erkenning der religie in den m'ef-confes- sioneelen staat. Publieke biddagen waar op alle gouvernementsbureeien gesloten zyn; de zittingen van het Congres worden met gebed geopendbij leger en vloot is een voorgangeraan de universiteiten een eeren van God. Aan sommige hoo- gescholen wordt elke openbare zitting van den Senaat met gebed geopend. Niet licht zal men een ongodsdienstig man aanbevelen voor de verkiezing van een president. Ook Mc Kinley is een man des gebeds. Ook de pers is er bijzonder ontwik keld. Het Zondagsblad van de New-York Herald vormt gewoonlijk een boekdeel van 1000 bladzijden en heeft vele illu straties en kleurdrukgravures. Elk der twee partyen heeft tot in steden van 20000 zielen een groot dagblad. In kleinere plaatsen vindt men minstens twee dagbladen, elk dubbel zoo groot als De Standaard. De activiteit dezer bladen grenst aan 't wonderbare. Zij kunnen de kosten dan ook alleen dragen ten gevolge der adver- teeringswoede van het publiek, niet door 't abonnementsgeld. Een firma in een stad van een half miljoen inwoners maakte jaarlijks bij één richt is gekomen dat Toekoe Oemar dien wij nu reeds meer dan een jaar na zitten den 10 dezer gesneuveld is in het gevecht bij Melaboeh. Het lijk is overge bracht naar Pasirmogat, waar Oemars moe der begraven ligt. Het Nederlandscbe gouvernement weet echter nog nergens van. Het sociale vraagstuk. In de Utr. Stud. Debattingclub zal de heer ds. A. S. Talma uit Arnhem de volgende stellingen ver dedigen I. Het sociale vraagstuk der 16e eeuw is de vraag om sociale rechtvaardigheid voor den arbeiderskring, die door het ka pitalisme in haar leven gekrenkt wordt. II. De sociale hervorming moet ten hoofddoel hebben, dat de loonarbeiders een zelfstandige plaats ontvangen in de maatschappij. III. In de sociale hervorming kan de wetgever niet de leiding hebben, omdat hij niet bij machte is een recht te hand haven, dat maatschappely ke verhouding regelt en dat geen verband houdt met de wezenlijke Kracht der betrokkene soci ale factoren. IV. De sociale hervorming moet zich daarom in de eerste plaats richten op de versterking van de klasse der loonarbei ders, moet dus voor alles zich richten op de versterking der arbeidersbeweging. V. De arbeidersbeweging moet door den wetgever worden gesteund, zoo, dat uit de wetgeving worde weggenomen wat haar zou kunnen belemmeren en in de wetgeving worde opgenomen, wat in den gang der maatschappelijke ontwikkeling beschouwd moet worden als de normale verhouding der sociale factoren. VI. De roeping der gestudeerde stan den is het, de arbeiders te steunen ir« de beweging naar zelfstandigheid. Dit is niet eenzijdige bevoorrechting maar wettige re actie tegen de eenzijdige bevoorrechting van het kapitaal. San José schildluis De Staats. Ct. no. 38 bevat een Kon. Besluit tot wering van de San José schild- huis, waarbij o. a. de in- en doorvoer, hetzij rechtstreeks hetzij middellijk, verboden wordt van alle soorten van levende hoo rnen en heesters, of levende deelen daar van, afkomstig uit Amerika. Dit verbod geldt eveneens de kisten, tonnen, manden, zakken, vaten en andere voorwerpen, dienende of gediend hebbende tot verpakking van de by het vorige lid bedoelde voorwerpen. De familie van wijlen Prof. Frnin heeft aan de Hoogleeraren P. L. Muller en P. J. Blok te Leiden, en aan S. Muller, blad een rekening van 50 duizend gulden. Aanhoudend en op ruime schaal adver- teereu in Amerika is proefondervindelijk voordeelig gebleken. Een groote schaduwzijde der zoo mach tige pers is haar serviliteit, het prikkelen van den publieken hartstocht cn het declineeren van den tegenstander. Zoo dikwijls dr. Kuyper door republi- keinsche reporters geïnterviewd werd over de expansion-qnaestie, en hy bestreed expansion, werd stelselmatig al wat hij er tegen gezegd had verzwegen, wijl heel de republikeinsche pers voor expansion wae. Schandalen, moorden, toiletbeschrijvin gen van dames-lezeressen en dergelijke nietigheden ziedaar al wat sommige dag bladen (ook een enkele Hollandsche) mooi vinden. (J). Hierin schuilt natuurlijk ge vaar voor het gezonde volksleven. Die breede moordbeschrijvingen prikkelen niet zelden tot moord, waarvan den weer de beschrijving de kolommen vult, om er duizenden weer van te doen genieten. Nog heerscht in Amerika het stelsel van, „zelfs exslusieveprotectie. Hooge invoerrechten om het binnenkomen van buitenlandsch goed onmogelijk te maken. Van Amerika is ook op dit gebied voor ons land veel te leeren, hetgeen door den Rijksarchivaris te Utrecht, opgedragen om de meer dan 200 verspreide opstellen en verhandelingen van den beroemden ge schiedschrijver te verzamelen en uit te geven. (Fad.) Aan het verzoek van de Vereeniging van hoofden van scholen tot de Tweede Kamer om te bevorderen dat uit artikel 1 der wet van 4 Mei 1872 de mazelen worden geschrapt heeft de Vereeniging van Christelijke Onderwijzeressen en On derwijzers adhaesie betuigd. Terneuzen. Woensdag had de instal latie plaats van den nieuwen burgemeester den heer J. A. P. Geill. De raadsleden v. d. Velde en de Feijter haalden ZEA. aan de boot af. In 't stadhuis aangekomen werd hy in buitengewone zitting van den raad door den heer Hartetoegesproken en aanvaardde de nieuwe burgemeester zijn taak met een hartelijke toespraak terwijl hy na de raads zitting i tegenwoordigheid van de wet houders aan de pui van het raadhuis verscheen. Hij richtte van daar het woord tot de inwoners, (in grooten getale aanwezig) ea beloofde zyn beste krachten aan de ge meente te zullen wijden, waarbij hy rekende op aller steun. Hy verzekerde ieder die raad en voorlichting noodig had, een gunstig gehoor, en hoopte, dat men hem als een burgexvader zou beschouwen, aan wien men zyn belangen kan toevertrouwen. Zijn „leve Neuzenwerd met hoera's begroet en beantwoord met een „Leve de burgemeester!" Vele ambtenaren en autoriteiten kwamen een uur later ter audiëntie. 's Avonds was de gelegenheid openge steld om in de raadzaal met den burge meester en zijne familie kennis |te maken. Van deze gelegenheid maakte het bestuur der Vereenigde Handwerkslieden" gebruik om den burgemeester te complimenteeren en bracht de zangafdeeling dier vereeniging hem eeue serenade. Ellewoutsdijk. Woensdag a. s. stem ming voor een lid van den gemeenteraad alhier. Candidaten zijn J. v. Dyke, land bouwer, en H. Koole, waterbouwkundig ambtenaar. Waarde. Op den staat van niet schoolgaande kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, komen voor twee en twintig namen, van deze 22 kinderen zyn zeventien niet gevaccineerd. m schrijver nader aangetoond wordt. Tegenover het bezwaar ten onzent dat tariefverhooging de lagere klasse ten bate der meer .gegoeden verarmt en den in voer doet afnemen, waarmee vermindering van uitvoer gepaard gaat, stelt hy het feit dat in Amerika de loonen hooger zyn dan ergens elders en dat bij ver kiezingen ai de werklieden stemmen op voorstanders van protectieterwijl in Amerika de uitvoer steeds klimt onder het bijna exclusieve tarief, en kleiner invoer grooter uitvoer medebrengt. Ook in het bouwen, hun locomotie en hotelwezen zyn de Amerikanen onsvooruit. Chicago, herbouwd sinds den brand van 8 October 1871, nam met 400,000 inwoners toe, met een rato van 118 pCt. ieder jaar. Paardentrams zyn in de groote steden niet meer bekend; 't zyn al eiectrische cars. Het lange reizen wordt veraangenaamd door „state rooms" voor een dollar per uur af te hurenalles hotelachtig ingericht; terwijl ook op de waterwegen het reizen zeer comfortable is gemaakt, met saloDbooten als hotels. In Saratoga is een hotel met tweeduizend slaapkamers. (i) Dank aan de Standaard (van Grandrapids.) Red. Zeeuw.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1