NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- er HISTORISCH lo. 58. Dinsdag 14 Mtuatu ONS VOORUIT. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN FEUILLETON. Buitenlandsch Overzicht. "ijdag 17 Febr. S 10 uur bij wed. Lous door een hoefje met boomgaard 2o. 1 H. bouwland en zQ- en Grindweg 4 stukken. D. Schipper door dturw ir inspan ais5 werkpaar aarden, 12 melkkoeien, 17 vers, 3 vette en 11 loopvar- n en hanen, karnhond met i wagentje, tilbury, 3 men- ilskar, 5 ploegen, 6 eggen dorschzeil, harnassementen de Laval, stal-, zolder-, land- ;ereedschap enz. landag 20 Febr. «pachten landerijen van Bur uur door not. L. A. Liebert ïur. nsdag 21 Febr. id, by v. d. Meulen half 10 ner inspan als 4 werkpaarden jaar, 1 hengstveulen, hoorn- n- en melkgereedschap. ensdag 22 Febr. bij Matthijsse 11 uur door eff het holsteeaje van S. 170 H. in 2 perc. en in massa, d, voor dhr. A. v. Leeuwen ner 9i/s uur inspan als: lerdag 23 Febr. 5. 8 uur in de Vergenoeging lo. een hnis, erf en tuin traat 2 A. 38 cA. 2o. een ar 60 cA. 3o. een karotery, mestuin, boomgaard, goud- ir 77 A. 30 cA. Te zi LO—12 en 2 4 uur. j wed. v. Damme 9 uur i Houwer inspan als13 iar1 veulen, 8 uaatgevenda vare koeien, 1 vette os, ders, 5 kalvers, 18 varkens, iden, 2 karnhonden, 1 kap- agens, 1 zaaimachine, rol- chiue, rosmolen, snijmolen, smaker, 2 sleepers, 2 wind- orschzeilen, mustert, bees- delyke goederen. by P. Mol 10 uur door oer Overman inspan als 1, 11, 16 en 20 jr. jaarling baatgevende melkkoeien, 7 rs, 1 vette Os, 50 kippen en ikens, 7 biggen, 2 menwa- ioren, klaver wagen, tilbury, eeren, driewielskar, stal- edschappen, mest, brand- dag 24 Febr. voor L. Huissoon door uur 120 schapen met sdag 1 Maart. ffol door not. Paardekooper inspan als: srdag 2 Maart, dhr. A. Nieuwenhuyse uur inspan als: ek, bij C. Braamse door esser 9 uur insrr.n als: 9 iar, 1 bruine hengst 1 28 runderen en kalveren, kippen en hanen, 18 eenden, oenen, 1 karnhond en hok, 6 menwagens, lemoenkar, loegen, 6 eegden, enz. stal- 'ereedsehap 1 meubels enz. iag 3 Maart. door not de Vos by ir 5 huizen en 8 dito met le N. VI. weg. ij Chr. Welleman door not. O uur inspan als rdag 9 Maart, oor not. Overman by v ispan als: iag 21 April. Veersche Rijweg bij Abr. Huvers inspan als: iag 24 April. uur door not. Verhulst ?an als: iag 25 April, door not. Tak by elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Recht op ondersteuning. Naar aanleiding van de door mr. Van Houten in de vergadering van de Grond wet te 's Gravenhage gebezigde phrase „Er is evenmin een recht van den zwakste als een recht van den sterkste" schrijft de Nederlander „De arme heeft geen recht op onder stand, evenmin als de gegoede. Dit is vol komen correct. „Ook de „demoGraat" zou dit toegeven, zoodra een „bourgeois" aandrong op het aanschaffen van nieuwe baantjes op grond van toeneming van het geleerde preletariaat. „De zwakke, nl.de economisch zwakke, heeft geen recht op ondersteuning „Maar daaruit volgt niet, dat de zwakke niet vaak juist om zijne zwakheid bijzon dere bescherming noodig heeft". „De minderjarigende vrouwende fabrieksarbeidersde schuldeischeis, zij allen kunnen in omstandigheden komen dat de wetgever hen beschermt tegen overmachttegen inhaligheidtegen slim heid en bedriegerij". „Maar bescherming is iets anders dan ondersteuning". Een „pensohetser" in het Ned. Dagblad had evenals de heer Alberda in de Eerste Kamer, van de bijzondere scholen gezegd dat zij „richting- om niet te zeggen sectescholen" zijn en hij verklaarde zich voor de bekende christianiseering der staatsschool, gelijk de vroegere antirevo lutionair thans Chr. liberaal dr. Bronsveld dit wil. Niemand minder dan de heer dr. de Visser heeft tegen deze redeneering gepro testeerd en aan 't christelijk historisch blad, dat zoo afwijkende meeningen in zijn kolommen drukt, de navolgenie terecht wijzing toegediend, welke wij den lezer verzoeken uit te kuippen: „Als het geldt het belang van het christelijk onderwijs als zoo* O I. Het lijdt geen twijfel, of Amerika is Europa in de ontplooiing van maatschap pelijke veerkracht en in de opheffing van ons menschelijk leven tot hooger standpunt vooruit. Nog altoos behoudt Europa in meer dan één opzicht boven de nieuwe wereld zekere voorkeur, aller eerst door zijn meerdere historische rijp beid. Maar kiest ge tot maatstaf het verzekeren van het hoogste percent le vensgeluk aan het hoogste percent der bevolking, dan is geen tweeërlei oordeel mogelijk, en legt onze oude wereld het af. Te zeggen, dat in Amerika geen ar moede geleden wordt, ware overdreven. Met name in de groote steden wordt in de afgelegen „tenements" door ouden van dagen en weduwen soms getobd; werke loosheid komt voor; en er is wat men noemt de SlumbMaar wie de diepe ellende van het pauperisme in de ach terhoeken van Londen en Parijs, van Berlijn en Weenen, van Amsterdam en Brussel, in al haar bitterheid en demo- raliseerende strekking leerde kennen, voelt zich toch verrast door in de Vereenigde Staten een maatschappij te vinden, die dusver nog altoos aan den eigenlijken vloek van het pauperisme wist te ont komen. Wat hier de „lagere klasse" heet, be staat in dien zin aan de overzij van den oceaan eenvoudig niet. Er is in den spoortrein geen „derde klasse." Een ander soort kleeding voor dea mindere houdt men er niet op na ook de werkmansstand komt „gewoon gekleed" voor den dag. Heel de bevolking eet er vleesch, meest danig, is het mij een raadsel, dat een Orgaan ter verspreiding van christelijk-historische begin selen zich daarover anders dan sympathiek kan uitspreken en ongenegen zou zijn, krachtig tot de bevordering daarvan mede te werken". Den chr. historischenafgeraardigde onzen dank voor deze ondubbelzinnige sympathie betuiging met de chr. school. De chr. historische bond, waarvan de heeren Muller en Verkonleren de pen voerders zijn, roert zieh in de laatste weken zeer. Wij hebben reeds herinnerd aan de booze opmerking van den een te Middel burg gemaakt aau het adres der heden- daagsehe calvinisten. Thans moet een woord vaa den ander gereleveerd, door hem gesproken te 'sGravenzande, waar hij in een openbare vergadering, doch zonder debat, vertellen kwam dat de „antirevolutionairen groote revolutionairen (zijn), die als echte Roomschen achter aan den Amsterdamschen bisschop aanloopen" en dat „zij geen gees telijkezonen van Calvijn mogen heeten". Ten slotte had de man gevonden dat 't „beter liberaal dan antirevolutionair" was. Wij hopen dat dergelijke stuitende (uit vallen zonder bewijs en zonder gelegen heid tot weerlegging, onder de „Chr. Historische Bonds"-mannengeen regel zullen worden. De regeering heeft bij de kamers inge diend een wetsvoorstel tot afschaffing der rijk-dollen, met 1 Mei 1900. Door dezen maatregel verliest de Staat jaarlijks 6 ton op 30 duizend gulden na wat 't onderhoud van tolboomen, tolhuizen enz. hem kost. Niemand zal er wel rouwig om zijn. zelfs tweemaal per dag. Gelijk de bur gemeester van Baltimore schrijver dezes mededeelde, betaalt de stedelijke regeering aan een straatwerker (bricklayer) f 10 per dag, zoodat zulk een man f 3000 'sjaars kan maken. En dat in de kolenmijnen van Pennsylvanië tijdelijk slechts f 1,75 per dag te verdienen viel, wordt door de arbeidersvereenigingen in Amerika als een ongehoorde ellende beschouwd. AI is het dan ook, dat de „unskilled labourers," niet het loon van den Balti- moorschen bricklayer halen, door elkaar genomen zyn toch de verdiensten, zoo in de steden als op het platteland, toe reikend, om een behoorlijk onderdak, ordentelijke kleeding en volkomen vol doende voeding aan heel het gezin te verzekeren. Op meer dan één plaats kunt ge arbeiderswoningen binnentreden, die wat ruimte, inrichting en meubilee ring aangaat, geheel op éen lijn staan met wat ge ten onzent vindt bij de kleine burgerij. Ook de waan, alsof tegen het hooger loon de duurder voet van leven in Ame rika meer dan opwoog, berust op dwaling. Want wel is de huishuur in de steden duurder en wordt de kleeding hooger betaald, maar de voeding, met name de vleeschroeding, is er merkbaar goedkoopar, en althans in de Westerstaten de levens voet weinig hooger dan bij ons. hooge kringen der groote steden is de levensvoet zeker ongelooflijk hoog. Nog onlangs bekende, bij een interview, een dame uit „de four hundred" te New- York, dat ze maar f 150.000 te verteren had, en daarom New-York uit moest. Ze kon dat tobben om rond te komen niet langer uithouden. En ze rekende dit met preciese cijfers aan den reporter zoo over tuigend voor, dat men onwillekeurig me delijden kreeg met de arme vrouw, die zóó moest passen en meten, om buiten De tollen waren nooit populair en brach ten da gem lederen van rustige burgers maar al te vaak in gisting. Dat de sociaal democratische denkbeelden marcheeren, blijkt weer uit het feit dat te Delft de voorzitter van de sooiaal democratische propaganda-club met groote meerderheid van stemmen tot praeses van den Senaat van het Delftsch studentenkorps gekozen is. Tot voor kort werden daar door velen de socialistische geschriften zeer ongaarne op de leestafel der studenten gezien. De Standaard verneemt dat een klasse onderwijzer aan een der openbare scholen te 's Gravenhage al sedert Augustus weigert aan een kind van dea heer Jochems aldaar huiswerk mee te geven, terwijl de andere kinderen dit wel genieten. De heer Jochems beklaagt zich hierover in een adres aan den gemeenteraad en dselt ter opheldering mee dat deze onderwijzer zich beleedigd acht, wijl de heer Jochems indertijd gedaan heelt gekregen van den Minister dat ook de huiswerkschriften moeten gerekend tot de kostelooze schoolbehoeften. Nu wil bedoelde kUsse ouder wijzer weer wel huiswerk opgeven, mits de heer Jochems 't hem zelf beleefd komt vragen. Het hoofd der school schijnt zich met de zaak niet in te laten en dus „neutraal" te „blijven". Het blad vraagt terecht of wij dan nu naast den onderwijzer-socialist, den onder- wijzer-antiraDgexamen, den onderwijzer- tegenhoofden, den onder wij zer tegen nationale feesten, den onderwijzer niet-nentraal, den antieken onderwijzer, den onderwijzer volksredenaar, nu ook nog een geheel nieuwe variteit moeten krijgen die zoo op staanden voet nog maar niet zoo heel gemakkelijk te benoemen is. Wij vinden dat conflict niet zoo erg als het conflict-De Vletter; maar vragen toch zijn ook dergelijke quaestiën niet 'tbewijs schulden te blijven. Ze had drie dochters, en die konden het niet met minder doen dan met 3000 gulden, d. i. f 7.500 klee- geld elk, en hoe ze ook op allerlei wel dadigheids-inschrijvingen bezuinigde, er ging toch minstens f 15.000 'sjaars mee heen. Als men dan ook hoort, dat eenige heeren in de 52e street een clubgebouw bezitten, dat enkel als gebouw een waarde van zes d zeven millioen gulden vertegen woordigt en in deze Metropolitan-club de keurige en fijne weelle bewondert, die u uit zalen, corridors en traphuizen tegen- adeint, tast men als het ware, hoe volstrekt onmogelijk het is, zich in zulke kringen andeis dan ais overrijk kapitalist te bewegen. Hiernaar echter mag de gewone levens standaard niet worden afgemeten. In de kleinere steden van het Westen leven aan zienlijke ingezetenen zeer fatsoenlijk van een inkomen van f 2400, en zelfs in een stad als Des Moines, de hoofdstad van lows, biedt men u in een prachtig hotel dat voor geen onzer beste hotels onder doet, op de eerste verdieping een keurige kamer, met badkamer erbij, en laat u met inbegrip van drie warme maaltijden zonder eenige verplichting tot het gebruik van wijn, niet meer dan f 7.50 betalen. Een prijs, waarvoor ge hier te lande (pension nu daargelaten) op znlk een voet nergens terecht komt. Vooral ook de ongewoonten om wijn of alcoholia te drinken, keert veel geld verspilling. Al vergist men zich toch, zoo men waant dat in Amerika niet wordt gedronken, toch trett het u terstond, tot wat kleine afmetingen de drinkgewoonte er herleid is. In de groote eetzaal van het Fifth Avenue Hotel te New York, ging middag na middag voorbij, dat op de 500 gasten geen tien halve fleschjes wijn ontkurkt werden. Schrijver dezes zat aan te meer voor de juistheid van den wenk der antirevolutionairen dat men, met handhaving natuurlijk der schoolgebouwen en alles dat „van buiten" is, dat „openbare" karakter der staatsschool tegelijk met het „neutrale" verwijdere en de vrije school voor heel de natie in 't leven roepe, waarbij de school aan de ouders komt en bijzondere door de ouders benoemde commissiën de vuile wasch binnenshuis doen en niet iedere quaestie maken tot een zaak van Staats- of Gemeen teraadsbemoeiing. De verwachting is uitgekomen. De Fransche Kamer heeft met een meerderheid van 100 stemmen den president-minister Dupuy in 't gelijk gesteld en 't wetsont werp tot nieuw onderzoek der Dreyfus- stukken maar nu door het heele Hof van Cassatie, aangenomen. Het is wel niet te denken dat al deze voorstemmers persoonlijke tegenstanders der revisie zijn zoodat het niet onwaar schijnlijk is dat het reeht ten slotte toch nog zegeviert en de zaak doorgaat. Dit zou wel de militairisten en de cle- rieale rechterzijde hinderendoch de geschiedenis is daar om te bewijzen dat de waarheid, eens zich baan brekende, niet te stuiten is zelfs door een phalanx van de beste staats- en krijgslieden. Dupuy geeft al meer blijk zwanger te gaan aan toekomstplannen. Het clericalisme is de vijand, deze dwaze leuze van Gam- betta is reeds sedert lang dood en be graven. Men heeft thans meer vrees voor het Dreyfusisme, of Semietisme of Judaisme, of hoe men 't noemen wil. Of eigenlijk geldt de vrees ook de Joden niet, maar de waarheid die met volhar ding en verbittering wordt ondergehouden en de gerechtigheid die het vlammend lemmet gereed houdt om logen en bedrog te straffen. Yan daar dat een schutse gezocht werd bij het clericalisme en de bittere leuze banketten aan van meer dan 150 personen, banketten die tot diep in den nacht duur den, en waar geen droppel wijn gedronken werd. Ook waar nog wijn geschonken werd geschiedde dit in zeer kleine hoeveelheden. In Philadelphia werd op Zondag zelfs in geen enkel hotel eenige wijn geschonken, en in geen enkel restaurant of café was iets anders dan „aërated" water of thee en koffie te verkrijgen. De moreele quaestie die in Europeeeche hotels bestaat, dat ge voor uw fatsoen wijn moet drinken, is in Amerika dan ook in het tegendeel vekeerd, en eer bestaat er zekere moreele pressie die u iraant om van wijngebruik af te zien. Een geacht hoogleeraar die, uit beginsel om aan geen valsche pressie der publieke opinie voet te geven, op een diner wijn schonk, werd daarover in tal van bladen gekapitteld als bevorderaar van onzedelijke usantiën. En toen het oorlogschip de „Illi nois" van stapel zou loopeu en Miss Leiter, de dochter van den bekenden millionair en speculant, dit schip wat men noemt „doopen" zou, ontving zij petitiën met tienduizenden handteekeningen, om daarbij toch vooral niet de historische flesch champagne te bezigen, maar het af te doen met een kruik water. Tegen het in den grond goddelooze denkbeeld om dit „chris tianizing" te noemen, kwam niemand op, maar „wijn" bij zulk een plechtigheid te bezigen, ergerde de consciëntie. Nu gaat dit zeker te ver wijl het fei telijk de vrijheid aanrandt, en tot het drinken van water in het publiek en het opslorpen van whiskey in het verborgene verleidtmaar ontkend kan toch niet dat het maatschappelijk verkeer in Amerika aan dit principieel tegengaan van deze drinkgewoonte ongemeene verheffing dankt. De jongelingschap, met name aan de Uni versiteiten, dankt er frisscher kleur, edeler bezieling en reiner leven aan. Het breekt van Gambetta metterdaad in de zoete leuze van Dupuy verkeerd werd het clericalisme is «le vriend! Hoe tijden verkeeren kunnen. Maar met des te grooter kracht dringt zich dan ook het vermoeden op bij het denkend deel onder de staatslieden, dat Dupuy den presidentszetel dnbiëert en geen kans ziet om er op te geraken dan langs de schouders der rechterzijde, die hij nu in alles wenscht te behagen. Uit de broeierige atmosfeer van de laatste weken maken sommigen zelfs op dat gelijk in 1870 een oorlog met Duitsch- land geprovoceerd werd om de aandacht van de binnenlandsche zwakheden af te trek ken nu een oorlog met Engeland wordt gewenscht om de aandacht van de rotheden in 't leger af te wenden. Gelijk in '70 de soldaat den Keizer redden moest, moet de matroos het thans de armee doen zou Frankrijk een nieuwe nederlaag tegemoet moeten Zou 't aan den rand des afgronds staan Zou het, wat velen vreezen, een S psnje II worden De Amerikanen zijn bezig op de Filip pijnen belangrijke voordeelen te behalen. Zij leden weinige, de Philippino's zeer zwaie verliezen. De Philippino's hadden Vrijdag Malabon gekozen als basis van ontmoeting. Hunne ko gels richtten echter weinig schade.aan. Tegen den middag gelukte het den Amerikanen het dorp Cal/ocan stormenderhand te nemen. De aarden werken des vijands werden veroverd; dank zij de groote meerderheid der Amerikanen in geschat, waardoor de arme eilanders letterlijk werden wegge maaid. Aguinaldo en de zijnen vochten als leeuwen, wij kende slechts voei voorvoet. Het is te bejammeren dat de oorlog zoodanig een verloop hebben moest. En het is zeer te hopen dat deze inzet niet het voorspel is van hardnekkige gevechten, waarbij de vraag om een onafhankelijk volksbestaan in bloed wordt gesmoord, en de vanen der vrijheidslievende ^Republiek door machts misbruik en[averechtsch hulpbetoon bevlekt de demonische macht, die in Europa in allerlei drink-nsantiën op geheele lagen der bevolking drukt. Men leeft er nuch terder, ontziet zijn levenskracht, ook in intellectneelen zin, en spaart er schatten gelds door uit. En waar ten onzent Pau perisme en Drankzucht zoo bijna altoos in onheiligen bond leven, mag in het uit bannen van de drinkgewoonte uit de sociale usantiën zeer stellig een der oorzaken wor den begroet, waardoor aan het Pauperisme de mogelijkheid van opkomen in zijne breede vertakkingen belet werd. Beter verdienste, goedkooper vleesch- voeding, en het uitsparen van het anders aan drank verspilde geld, werken dan ook saam om aan den breeden werkmansstand betere levensconditie te waarborgen, en voor een zeer aanmerkelijk deel de klove te dempen, die ten onzent nog altoos tus- sehen de hoogere en de lagere klasse bestaat. Al vindt ge op de Amerikaansche spoor wegen slechts ééne klasse voor alle reizigers ge ondervindt er geen oogenblik dea hin der van, die hier te lande de vermenging van eerste, tweede en derde klassereizigers in eenzelfden wagon geven zou. Ge kunt desnoods u in de „parlor-car" tegen beta ling van een extra-biljet afzonderen, maar ook als ge dit niet doet, gelukt het toch u niet dan met moeite, om onder nw medereizigers den „werkman" van den „burger" en den burger van den „heer" te onderscheiden. Mannen en vronwen, jongens en meisjes nit alle standen zien er in den regel goed gekleed nit, en gedra gen zich ordentelijk. En wat de proef op de som geeft, zoowel de „werkman" als de „heer" houdt zich onder het sporen intellectueel bezig en leest zijn tijdschrift, een boek of een courant. Standaard. Wordt vervolgd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1