NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 54. 1899. Saterdag 4 Mcuaii «Dertiende Jaargang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. «s De voortvarende journalist van' vóór dertig jaar mr. Goeman Borgesius zou zichzelf in den levensmoeden staatsman van dien naam,welke thans in het Torentje zetelt, moeilijk herkennen. En toch is de minister Borgesius die nu den strijd voor de openbare school opgeeft dezelfde man die een kwarteeuw lang den kamp voerde tot hehoud van dit bolwerk der liberale partij. In 't licht van zijn politiek verleden krijgt 't woord beteekenis dat hij op 14 December jl. in de Tweede Earner sprak. Hij zei „De oude sohoolwetmannen waartoe ik zelf behoord heb, zijn laugzamerhand uit gestorven, Men laat tegenwoordig aan onze zijde de bijzondere school in waarde •1 blijft men nog evenzeer gehecht aan de openbare schoolmen maakt geen bezwaar te erkennen dat ook de bijzondere school nut stioht". Dat wij van deze bekentenis met genoe gen kennis namen, zullen wij wel niet behoeven te zeggen. Ook in de Eerste Kamer wat tot voor eenige jaren niet mogelijk was! is het eeresaluut aan de bijzondere school gebracht. Er zijn toch zoo werd daar herinnerd in ons land 4500 openbare, 3100 bij zon- dere soholen12700 openbare, 5600 bij zondere onderwijzers 488 duizend leerlin gen op de openbare221 duizend leerlin gen op de bijzondere scholen. „Aan deze oijfers zoo meldt het Voorloopig Verslag ontleenden eenige leden een sterk vermoeden voorde levens kracht der bijzondere school, die te meer uitkomt wanneer men bedenkt dat zij zich onder druk heeft ontwikkeld. De tegen stand van Staatswege kwam dezen leden weinig gerechtvaardigd voor, wanneer men let op de miljoenen die het byzonder onderwijs den staat uitwint." Ook dit laatste is waar, zoolang de rechtsgelijkheid tusschen openbare ea bij zondere school niet volkomen is. Nog altijd wordt slechts f4 voor een kind aan de bijzondere sohool; en f30 voor een kind aan de openbare school, door den staat jaarlijks betaald. Wij zijn er met onze rechtsgelijkheid nog lang niet. De heeren ter Borg en Wiersinga heb ben een statistiek opgemaakt van de soho len die door de wet Mackay vooruit- of aohteruit geboerd zijn. De uitkomst is nogal verschillend. Immers de invloed dezer wet op den geldelijken toestand onzer Chr. scholen was wel gunstig in 91 maar ongunstig in 48 en onmerkbaar in 76 gevallen. In Zeeland is de toestand voor 5 chr. scholen verbeterd, voor 4 slechter gewor den bij 5 niet merkbaar van de overige scholen was zeker geen antwoord inge komen. In ieder geval zijn de uitkomsten zoo weinig schitterend, dat wel op betere maatregelen mag worden aangedrongen. De wet Mackay bracht, ondanks zich- zelve, voor velen de gewenschte verade ming niet. Laat ons hopen dat 't ideaal van't Unie rapport beter begrepen, desnoods verbeterd, in ieder geval verwezenlijkt worde. De vrije school voor heel de natie. De vrije sehool voor heel de natie. Ook in de eerste kamer schijnt de zin daarvoor ontwaakt. Immers wij lezen dat, toen door eenige leden over het karakter der openbare school gesproken werd in verband tot de hou ding van socialistische en anarchistische onderwijzers, wier houding vooral ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten werd afgekeurd, andere leden „vroegere voorstandera der openbare school,'1 ver klaarden tot hetzelfde resultaat te zijn gekomen. „De persoon des onderwijzers" zoo zeiden zij „kan niet in twee helften worden gedeeld, de eene in, de andere buiten de school". Daarop volgen in genoemd verslag deze merkwaardige woorden „De onderwijzers, waarvan hierboven sprake is, hebben de openbare school een slechten dienst bewezen. Door de kracht der omstandigheden en ook door de verschillende waarde welke men aan de dogmatiek hecht voor het leven, moei men het denkbeeld van de neutrale school, xooals die in 1857 werd bedoeld, opgeven en overgaan tot het stelsel van vrije scholen onder de noodige regelen en waar borgen, en die subsidiëeren Dit laatste cursiveerden wij. Het is een toon dien men met genoegen verneemt binuen de wanden van 't verga dergebouw der eerste kamer, van ouds het bolwerk van conservatisme, eerst der conservatieven, daarna der oud-liberalen. Er is een sub-commissie benoemd ten einde te trachten tot overleg te komen in zake het unie-rapport. Die sub-commissie bestaat uit de heeren Kuyper enWoltjer (tegenstanders), Lohman, Mackiy en Heemskerk (voorstanders van dat rapport). Een dezer drie schijnt maar een halve voorstander te zijn, zoodat het half om half (2Vs om 2l/g) staat. Hopen wij maar dat men er mee tot een stemmigheid kome. Het gaat ten slotte niet om onze mee ning, om den naam Kuyper of Lobman, maar om onze dierbare school, oui de kinderen onzes volks. Bij dit belang valt alle naam weg, zwijgt de rancune en spreekt alleen de liefde, de liefde die alle dingen bedekt, gelooft, hoopt, verdraagt, lankmoedig zijnde en goedertieren Nu de minister van binnenlandsche zaken aan de eerste kamer op een vraag van den heer v. u. Biesen geantwoord heeft dat aan een reformeering der schut terij geen denken is, wijl dit vijf miljoen zal kosten, geven wij Zijne Excellentie in overweging om een wetsvoorstel tot het tijdelijk buiten werking stellen der schutterij wet iD te dienen. Deze wet is uiets auders dan een erger lijke plagerij voor veie patroons en werklieden. Do „schutterlijke oefeningen" onverdere diensten door schutters te verrichten zijn volstrekt waardeloos en overbodig. De schutters zeiven noemen ze en met reden„flauwe kul". Terrein afzetten bij brand is 't eenige nuttige werk dat de menschen verrichten, en dat kan men ook door spuitgasten laten doen. Yooral in plaatsen waar nimmer gescho ten wordt is eene schutterij al heel mis plaatst. Derhalve, nu de minister verklaart de Bchutterij nog niet te willen verbeteren, zij hem eerbiediglijk gebeden haar maar af te schaffen. Zij ia enne belaching. En in gemeenten waar uitsluitend des Zondags geëxerceerd wordt een ergernis er bij. De rechtbank te Zierikzee. Nu de opheffing van de rechtbank te Zierikzee, daar Schouwen en Duiveiand door een tram met Noord-Brabanl verbon den zullen worden, wordt voorbereid, stelt De Nederlander de volgende vragen Zal dan in gansoh Zeeland, waar niet lang gelsden één gerechtshof en drie recht banken zetelden, maar éene rechtbank (Middelburg) overblijven? Moet, om een kleine bezuiniging, weer een stap gedaan worden om de intellectu eel meest ontwikkelden uit de kleine plaatsen te drijven naar de aroote steden? Wordt die bezuiniging niet. te duur ge kocht door den onvermijdslijken achter uitgang van de oude stad, en door het ongerief van allen die nu telkens, als ze met het recktscollegie in aanraking komen, van Zierikiee zuilen moeten leizen naar Breda Zal die bezuiniging wel van groot belang zijn, als men de kosteu in aanmerking neemt, die van het heen- en weergetrek der getuigen het gevolg zullen zyn? Is zij in elk geval niet voorbarig, omdat, zoolang men de werking van het nieuwe tramuet niet kent, man niet weet hoe groot het verkeer en de bedrijvigheid op genoemde eilanden in de toekomst zullen zijn Kan de bezuiniging niet op veel betere tvijze worden gevonden, ul. door van liet steeds in bevolking zieh uitbreidende arrondissement Rotterdam een deel, b.v. Flakkee, te voegen bij Zierikzee, en door het toevoegen van eenige kantens, die na onder Breda ressorteeren, aan Zierikzee, waardoor de vermeerdering van het per soneel der Bredasohe rechtbank overbodig wordt en Zierikzee genoeg te doen zal krijgen Z )ude door zóa te bandelen niet het algemeen belang kuimon worden gebaat, zonder tal van bijzondere belangen te sehaden, waardoor weer, voor zeer langen tijd, een hoop ontevredenen en ongelukkigon wordt geboren 3 Febr. '99. Prov. blad no. 12, bevat de mededeeling van gedeputeerde staten aan de colleges van Burgemeester en Wethouders in Zee land dat van de ter inly ving opgeroepen militieplichtigen, behoorende tot deze Pro vincie en de lichting 1898, zyn achterge bleven lo. Poerstamper (Cornells), geboren te Middelburg 16 September 1878, banket bakker, zoon van Jan Anthonie en Anto- netta Wilhelmiua Louiza Vos, te Vlissingen. Hij houdt zich waarschijnlijk op in België. 2o. Janszen (David) geboren te Vlis singen, 24 Mei 1878, zeeman, zoon van Jacob en Hermina Meyer, te Vlissingen. Hij is waarschijnlijk op zee verdronken hij het vergaan van het stoomschip Utrecht. 3o. Struijken Boudier (Wouter August) geboren te Kruiningen 13 Juni 1878, zee man, zoon van JohannesHenricus Eduard en Alida Annette van den Horn te Krui ningen. Hp is 1 December 1896 als matroos van Hr. Ms. fregat de Ruijter te Ensenda, Zuid- Amerika, aan wal achtergebleven en dien tengevolge afgevoerd als deserteur.Hij houdt zich waarschijnlijk op te Rio Janeiro. Van de vroeger opgegeven achtergeble venen hebben in 1898 aan hunne verplich tingen ten aanzien van de nationale militie voldaan de Jonge (Theunis) van de liehting 1889 uit de gemeente Goes en Snijders (Wilhelm Christiaan) van de lichting 1894 uit de gemeente Middelburg. De le luit. Van Asperen, van het le batt. 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom, is overgeplaatst bij de 4e comp., 5e (ves ting) bati. aldaar. Gedep. Staten noodigen de inwoners d.r Provincie uit, zoo zij in de Rijks directe belastingen op de kohieren tot den loopenden dienst behoorende in eene andere provin cie zijn aangeslagen, daarvoor door toezen ding van de vereischte bescheiden (aan slagbiljetten of uittreksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen in hoofd som en iu Rijks-opcenten afzonderlijk wordt betaald) voor 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. De kommies te water 2e kl. C. De Meij te Vlissingen (haven) wordt 1 Maart tijdelijk verplaatst naar Hellevoetsluia. De boterwet Door senige groothandelaren, zoowel in natuurboter als margarine, te Amsterdam is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin adressanten in het bijzonder de aan dacht vestigen op twee bepalingen, welke hun bedrijf ernstig dreigen te benadeelen „In de eerste plaats: het bepaalde van art. 3 van hel „Ontwerp", dat rbrbiedt het vervoer gelijktijdig met één zelfde vervoermiddel van natuurboter en marga rine. Wanneer adressanten in een zelfde stadsgedeelte, wellicht in een zelfde straat, ja aan één en denzelfden afnemer beide artikelen hebben af te leveren, zullen zij, wanneer zij hun orders tijdig willen uit voeren, gedwongen worden hun vervoer middelen te verdubbelen, hun personeel te vergrooten, en dientengevolge financiëele offers hebben te brengen. Waar blijft 's Ministers verklaring, dat de handel niet mag worden belemmerd? Even belemmerend is de bepaling dat de ruimte voor den opslag van natuurboter moet worden gescheiden van die, bestemd voor de bewaring van margarine. Dat die bepaling, hoewel niet noodzake lijk, nog eenig nut zoude kunnen hebben voor den kleinen winkeistaud, wordt door adreseanten niet geheel ontkend. Daar toch zyn beide producten in aangebroken vaten, en waar zy in voorkomen niet te onder scheiden zyn, ligt zelfs al sluit men kwade trouw uit de mogelijkheid van verwisseling, van vergissing bij de afleve ring nog eenigszins voor de hand. Geheel anders is de toestand in den groot handel. Hier geen aangebroken vaten of potjes, maar goed verpakte en gesloten fusten, waar het verplichte opschrift „mar garine" voor de vaten die deze waar in houden, voldoende waarborg tegen vergis sing en tegen misbruik mag geacht worden. De verplichte afscheiding Jer bewaar plaatsen wordt derhalve voor het door deu Minister beoogde doel niet gevorderd, en is daarentegen, met het oog op de daardoor aan adressanten veroorzaakte kosten voor den groothandel, in hooge mate belemmerend". Op grond van het bovenstaande verzoeken adressanten, het wetsontwerp niet aan te nemen, dan zoodanig gewijzigd, dat aan hun rechtmatige grieven wordt tegemoet gekoman. Een stemmachine. In De Standaard wordt naar aanleiding van de toezegging van den minister van Binnenlandsche Zaken, dat op technisch gebied in de Kieswet verbeteringen zullen worden voorgesteld, er aan herinnerd, dat te Rochester N. Y,, thans een stemmachine is uitgevonden, en op de proef doeltreffend is gebleken, die metterdaad gozegd mag worden de volmaaktheid bereikt te hebben. Het is een stemmachine, zegt De Stan daard, geheel van metaal, waar noch pa pier noch potlood bij te pas komt, en die het volgende electorale ideaal verwezen lijkt lo. Z6 verzekert in volstrekten zin het stembusgfaheim, en maakt het aan den kie zer onmogelijk, om, hetzij met opzet hetzij bij ongeluk, eonig spoor van zijn handeling buiten het stemmen zelf achter te laten. 2o. Ze geeft de gelegenheid om óf alleen candidateu van eenzelfde lijst, óf candidaten van verschillende lijsten te stemmen. 3o. Ze maakt het onmogelijk, dat een kiezer meer dan ééu stem uitbrengt. 4o. Ze stelt hem in staat, om eene begane vergissing op staan den voet te her stellen. 5o. Ze voorkomt alle stemmen van onwaarde. En 6o. na afloop der stemming wijst ze zonder eenige nadere optrekking, onmid dellijk het stemmencyler aan, dat op een candidaat is uitgebracht; en zulks zonder dat iemand vooraf 7an deze cijfers nota kon nemen, of ze kon wijzigen. Voegt men hier nu bij, dat bij de jongste stemming proefondervindelijk gebleken is, dat geen der kiezers moeite had om het mechaniek te begrijpen dat de geheele stemming nog korter afliep dan andersen dat het hier een stemming gold, niet voor één, maar voor 30Jwaardigheidsbekleeders te gelijk, te kiezen uit 210 candidaten, wier namen alle voluit op de machine moesten voorkomendan zal men wel toegeven, dat 'iet niet te sterk gesproken is, zoo we hier spreken van een bereikt ideaal. Goes. Wij haddon het genoegen een kijkje te nemen in de restauratiekamer van het hotel „Zoutkeet", eigenaar de heer S. Verwer. De eigenaar had een paar jaar geleden zijn gelagzaal van fraaie schilderstukken voorzien, gezichten op ver schillende dorpen van Zuid-Bevelaud in vroeger tijd voorstellende. Van denzslfden veelheloveuden nauwe lijks 22 jarigen Hollandschen sohilder, den heer v. Jole te Houtenisse zijn de inder daad fraaie behangsel- en lambrizeering- schilderingen, door den heer Verwer in zyn restauratiekamer aangebracht. Het geheel maakt een aangenamen, rusti- gon indruk en getuigt van des schilders scheppend kunstenaarstalent. Op een der wauden vindt men „Arbeid adelt", op de andere „Vele handen maken licht werk" in verschillende voorstellingen. De voorstellingen van Morgen en Nacht met die van Middag en Avond er tussohen zyn stoat gedacht en juist. Ook de stil levens in geschilderde omlysliug mogen er wezen, terwijl de allegorische voorstellingen op de lambrizeering getuigen van de zinrijke op vatting van den heer v. Jole omtreut de vakken en kunsten door hem gepenseeld. Wij zien hier de tijd, wetenscuap, ver scheidene kunsten met de wapens der kun stenaars, schilderkunst, muziek, handel, land- en tuinbouw en nijverheid vertegen woordigd. Ook de plafondschildering is uitnemend uitgevoerd, terwijl de stotfee- riug der kamer volkomen harmoniëert. Wij brengen hier een woord van hulde aan den energiekeu hotelhouder den heer Verwer voor deze kostbare verfraaiing; en aan den schilder voor den kosteljjken naam dien hij langs dezen weg verwierf. Er is nog kunstzin in onze stad, en de dwaze meaning alsof er geen schilders meer onderons zouden zyn, zoodat alles uit het buitenland moet betrokken, werd hier meesterlijk weerlegd. Ons dunkt hier is een talent aan 't ontluiken, waarop elk Nederlander eens trotsch zal mogen zijn. Men schrijft ons dato 31 Januari '99. Eet was heden een blijde dag voor de Maan. Vereen: „Geloofd zij God met diepst ontzag" te Cadzand. Zij herdacht haar 20 jarig bestaan. Haar voorzitter de Eerw. heer de Smit sprak naar aanl. van 1 Corinthe 5:1 en v. v. een hoogst ernstig en hartelijk welkomstwoord tot de van heinde saam gekomenen. In de ver slagen der bestuursleden werd veel goeds medegedeeld. De vereeniging telt 24 leden en 13 begunstigers. Van begin tot einde heerschte er in de eivolle zaal een op gewekte stemming, waaraan het Muziek corps der Vrye Chr. Gem. niet weinig bijdroeg. Uit de verslagen van afge vaardigden bleek dat de Chr. Mann. Vereen, te Groede 12 leden telt, die te Nieuwvliet 11, te Sluis 20, te Schoon- dijke 5 (Ev. lok.) en te Zuidzande 16. Met- grooten ernst werd gewezen op de teekenen der tijden, en op de roeping der Chr. werklieden. Zegene God deze en andere Chr. werkmansvereenigingen in het land van Cadzand. Vlissingen. Woensdag, op de reis van Amsterdam naar hier, had te Utrecht de conducteur der Staatsspoor Mooij hot ongelux door de gladheid van de tree plank vau den bagagewagen van den in beweging zijnden trein te vallen. De machinist, die dit bemerkte, stopte onmid dellijk. Zwaar aan de beenen gekneusd werd M. opgenomen en op verzoek met denzelfden trein naar zyn standplaats hier vervoord.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1