„DE ZEEUW Middelburg. BIJVOEGSEL e.— 10,- 6,30 7.30 7,30 8.— 8.— Westerschelde. 1899. KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN Burgerlijke Stand. MB00TDIEN8T MIDDELB.-ROTTERDA M Jan.Feb. Van Vau en. Middelburg.Rotterdam. 8,15 7.30 6- 6- ö- 6- ~6,- 6- ~6,~ 6,- 6,- ~6,- ~6,_ 6- 6- n 7,30 _7'30 7,30 7,30 7,30 _7,30 7,30 n _7,30 7,30 7,30 7,30 7,30 7,80 7 30 8,15 8,15 8.15 8,15 8.15 8,15 8,15 8,15 8,15 8.15 8,15 8,15 8,15 8,15 7,30| 8,15 E STOOMBOOT. an.Feb. erd. Zondag 29 'smorg 11. oensdag 1's morg. 8.—, kfcrltOTTËKDAjU. Jan. rdainsche tij d. zee: Van Botterdam: 7- 8,- 8 8- 8,- 8,- Zater.28 Zond.29 Maan .30 l)ins. 31 Woen 1 Dond. 2 9,30 9,30 9,30 9,30 10.— 10,- 8- 9- 8- 8,- 9- 9,30 8,- 8,- 8- 9- 8- 8, 8,- 9.- 10,- 10.— 11.— 7,- 7,30 Vrijd. 3 10, Zater. 4 Zond. 5 Maan. 6 Dins. 7 10,30 9,- 8.30 9,- Woen 8 10,- Dond. 9 10. Vrijd.10 10, Zater.11 10, Zond. 12 10, Maan.13 10, Dins. 14 10. Wotnl5 10, Dond. 16 10,— Vrijd.17 li Zater.18 10.30 Zon. 19 10,30 Maan.20 8.30 Dins. 21 9. Woen 22 10, Dond.23 10. Vrijd.24 10,— Zater.25 10. Zon. 26 10,— Maan.27 10, Dins. 28 10,— MBOOTDIENST iddelburg en ZierikzBe. e Zierikzee Spoorweg Doe» Jan.— Feb. rg 's mirid 1,45 Zater.28 Zond. 29 1,45 1,45 2- 2,- 2,- 2, 2- 2- 2,- 2,- 2- 2- Maan.30 Dinsd31 Woen Dond. Vrijd. Zater. Zond. Maan. Dinsd Woen Dond. Vrijd.10 Zater.11 Zond. 12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Van Zierikm. 'smorg. s inidd 7,- 2,- 7,50 7,50 2 7.50 2,— 7,50 2.15 6,30 2,15 7,50 2,15 7,50 2,15 7,50 7,50 2,15 7,50 2,15 7,50 2.15 6,- 2,15 6.30 2,15 7,- 2,15 7,50 m. 11,55a) nm. 3,25i). 12,25a) nm. 3,55. vm. 10,20 nm. 1,55. 10,40 2,15. 11,55 3,25b) nm. 12,15 3,45. vm. 8,10. 8,40. 5 naar Breskens hoogstens i. van 6,10 van Vlissingen niet gemaakt. en en het spoorwegstation n. van van Zaterdag 28 Januari 1899. JJ De tijden der onwetendheid. Woensdagavond trad voor de Chr. J. V. op Ds. Sluyter van Maassluis, die voor een talrijke vergadering over bovenge noemd onderwerp een boeiende en nuttige lezing uitsprak. Dit woord van Paulus uit Hand. 17 vs. 30, uitgesproken op den Areopagus, moet voor de Atbéners wel een wanklank ge weest zijn. Athéne toch was om bare wijsgeeren beroemd; de stad van Socrates, van Démosthenes, van Plato, van Stoa, van Epicuréus. Zij, die met baar koepels en bogen door niet eene stad kon geëven aard worden. Maar Athéne stond aan den rand van een afgrond. Men hoorde vau haar de angstverwekkende kuch, het on miskenbare t.eeken van eene doodelijke ziekte. Men kende een Stoa binnen hare muren, maar de leerschool van den voor alles koud zijnden wijsgeer, was een leer school ten doode. Daar tegenover stonden de Epicuriërs, de booze lusten en begeerten steeds aanvurende; die nooit moede werden den beker der bedwelming aan de lippen te brengen. Ach, men kon het vergelijken met eene schilderij, door een schennige hand met een zwarte verfstof bedekt, die zich scheikundig verbonden had met de andere kleuren. Slechts hier en daar een flauwe schemering vau vroegere schoonheid. Verloren, hoewel niet vernietigd. Er was wel ingeschapen Godskennis, maar het was de ware niet; men had geen besef van zonde en schuld. Hunne offeranden (ook dierlijke) dienden om zich in de gunst te brenge bij hunnen god, of om hem hulp en ondersteuning te vragen. Het eerst waren die goden de natuur zetf: Zon, aarde, rivieren. Hunne werking was ten goede of ten kwade. De zon rijpt de vrachten, maar verschroeit ook gewassen. Eene vruchtbare, maar ook eene vuur spuwende aarde. Van zelf kwam men toen tot het aan bidden van de natuurkrachten. Men kreeg stroomgoden enz. Er bleef een drang tot aanbidding over, tot aanbidding van vele goden. Iedere nieuwe was welkom. Men luisterde dan ook naar Paulus- Laugzamerhand ging men verder ach teruit. Er stonden geleerden op, die b. v. deze vraag deden: „Wil Zeus wel met dien naam aangesproken zijn Hoe anders is het als God tot Abraham zegt: „Ik ben God de „Almachtige", of tot Mozes„Ik ben Jehova, de Ik zal zijn, die Ik zijn zal, of waar vindt men profetieën, die niet beginnen met het„Alzoo zegt de Heere Heere". Wanneer zijn de afgoden ontstaan, wanneer is men bogonnen ze te aanbidden? Dit ligt verborgen in den tijd der on wetendheid. Men beeft de goden voorge steld als wonende op den Olympus. Ze leefden daar als de menscben. Maaltijden, zwelgpartijen, brooddronkenheid had men er in den meest groven vorm. Was het ■wonder dat het volk een ontuchtig leven leidde, waar de goden bieriR voorgingen? Alleen omdat deze Godenmaatachappij uit onsterlelijken bestond, stond ze verre boven |de aardsche, maar anders onder scheidde ze zich in niets. Men schreef zs geen heiligheid toe; ze konden veel, maar waren niet almachtig; ze moesten door reuzen geholpen worden. Hoe anders is het ook hier weer in Jesaja 40, waar we van Gods Almacht en 's menschen nietigheid, maar ook van des menschen troost lezen. Of: „Hoe heerlijk zijn uwe werken, Gij hebt ze alle met wijsheid gemaakt". Of: „Gelijk een bert schreeuwt naar de waterstroomen". Maar dat heimwee van P». 42 kennen zij niet, zij verlangen er ook uiet naar. Men leefde voor genot, men sloot droefheid buiten. En kwam er ook al rouw, men wierp de schnld op de goden. Hoe onwetend Trojanen kennen een oogenblik van zwakte in den krijg tegen Griekenland, omdat Zeus aan iets andere bezig is. Men eerde eenvoudige stukken steen of h< ut, die men dacht uit de lucht te zijn gevallen. Maar dit waren toch wel hemelsche dingen, naar hunne gedachten althans. Weldra zonk men nog lager, en men vervaardigde de tweelingen van (Leda?) 2 ruwe balken verbonden door 2 gelijke dwarsbal en. De Spartanen houden hun krijgsgod met ketenen in den tempel vast, uit vreeze dat hij wegloopen zoude. Men bestal de goden. Hog ergerop een keer werd een god met een zending belastonderweg rook hij den geur van gebraden gevogelte, bij gisg er heen en vergat zijn boodschap. Is het wonder dat men de goden ging bespotten Men kan bij den godsdienst der Gnekem geen ontwikkeling, maar alleen achteruit gang bespeuren. 1. Natuur aangebeden. 2. Yereering der goden, die door de Dichters bezongen waren. 3. Yereering van het neer gedaalde uit den hemel. 4. Dienst van bet door Menschenhanden gemaakte beeld. 5. Veraering vau 't schepsel in plaats van den Schepper. Men diende alleen het menschelijkeschoon, Artenis, rijdende door Patrae, op een door herten voortgetrokken wagen. Priesteresse van Hera, enz. De eer der vrouw werd met voeten getreden, ja de vrouw gaf zich zelve over. Nog ergerZelfs een Socrates heeft zich schuldig gemaakt aan de zonden van Hom. 1. Nog een verschijnsel valt ep te merken. De wijsgeeren stonden op. Er bestond geen Zeus, volgens Socrates. Een landman voeg hem: „Wasr komt de regen van daan?" „Uit de wolken". „Eu de wolken „Door een natuurkracht", antwoordde Soerates. „En de bliksem dan, die dient toch om de meineedigen te straffen?" „Zou Zeus dan een eik of zijn eigen tempel voor meinee digen aanzien Zulke spitsvondigheden oefenden invloed nit. Men zondigde niet alleen meer tegen de le maar ook tegen de 2e Tafel der Godelij ke wet. De verhouding tegenover God werd vervalschtmaar ook de ver houding van mensch tegenover mensch. Wij zeggen daarom niet Goddelijke Wijs geeren, maar leeren dat de Duivel ook verschijnt als een engel des lichts. Het kwaad was een modekwaal geworden. De wortel was verkankerd. Hoe zouden stam en takken leven? En toch hoe deelt men tegenwoordig dezelfde levensbeschouwing. In Frankrijk niet alleen maar ook in ons Vaderland. Of word ook bet N. Malthusianisme niet openlijk door mannen vau talent verdedigd en zelfs aangeprezen? Laat Gr. ten voor beeld zijn. Want wat was het gevolg ervan? Verwerping van alle gezag. Ook van het ouderlijke. Israël was wel diep gezonken bij verlating van Gods or dinantiën, maar zoo diep ais dat volk niet. Zoo veel ontwikkeling had Israël niet, maar daarom werd het ook voor zulk een verval en acuteruitgang bewaard. Nog een enkele marmerzuil, die de doodschhsid nog doodelijker maakt, is er van al die schoonheid overgebleven. Zij is vergaa i, maar wat ook verandert of wat ook vergaat, die ruïnen van Grieken land wijzen er ook weer op God blijft in eeuwigheid dezellde, Hij en Hij alleen is God. Paulus predikt bij die naar genot eu vreugd smachtende lieden, den man van smarte. Ze wenden zich af, en Paulus? Hij gaat heen, tot in het diepste van zijn ziel ontroerd. Maar de teerling ii geworpen. De kransen zijn verdord. De namen zijn vergeten, maar Paulus' naam leeft nog in dankbare herinnering voort. Hij heeft geloopen, geworsteld en gestreden. Hem is de onverderfelijke eerekroon weggelegd. Wie aldus met den Heere wandelt als Paulus, herwint in Christus meer, dan hij in Adam heeft verloren. P. v. DIJK. 27 Januari 1898. Bij Kon. Besluit is aan c mr. J. A* v. Hoekjop zijn verzoek met 1 April eer vol ontslag verleend uit zijn betrekkina van officier van justitie hij de arrondis' sementsrechtbank te Middelburg ouder dankbetnigiug voor de in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. Vlissingen. In eene heden namiddag onder voorzitterscuap van den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Keudekerke, burgemeester, gehouden zitting van den gemeenteraad, werd na het houden van eene toespraak door den Voorzitter bij de intrede vau 1899, en na het lezen der notulen van ds vorige vergadering, die werden goedgekeurd, overgegaan tot de mededecling vau de ingekomen stukken en vervolgens besloten tot den onderhandschen verkoop aan den heer J. Spinnaay van 12 x 32,53 Meter gemeentegrond aan de -5e Dwarsstraat ad f5 de Ma, alzoo tot een bedrag van f 1951,80 en f85,20 voor trottoirkosten. In beschikking op het adres van de Kon. Mij. „de Schelde" wordt besloten tot wij ziging van de bepaling snb I b van het raadsbesluit dd. 23 Maart 1898 idem tot wijziging van de verordening op den hoofdelijken omslag idem tot wijziging van de verordening op de Jaarmarkt, als volgt lo. In art. 1 dier verordening wordt ge lezen voor „de eerste helft der maand April„de eerstehelft der maand Januari" 2o. In art. 1 en in art. 3 dier verordening wordt gelezen „voor den le Meiu„voov den le Februari Wordt besloten tot eene afwijzende be schikking op het adres van de Slagersver- eeniging Vlissingen tot wijziging der verordening op de keurloonen van vleesch. Op het ingekomen adres van Iz. van Brakel c. s. betreffende het rijden in de St. Jacobstraat wordt besloten, te bepalen dat in de St. Jacobstraat niet anders dan stapvoets mag worden gereden. Wordt besloten de jaarwedde vaa een tijdelijken onderwijzer aan school E vast te stellen op f500 of f550; idem tot het toekennen van eene grati ficatie aan den agent van politie P. J. Bartelse, voor zijn bewezen diensten, inzake zijn optroden voor de hondenbelasting; idem tot 4e wijziging van de gemeente- begrooting 1898; idem tot het verleenen van vergunning: a. aan A. van Bremen tot het leggen van een voetbrug voor zijne woniDg aan het Kerkbofvoetpad. b. aan de Kon. Mij de Schelde tot het maken van een vasten beerput op haar terrein aan het einde van het kabelmaga zijn, en c. aan C. van Beers tot alwijking verbod art. 69 2e lid der Alg. Verordening van Politie idem tst de gunning van de boven woning wijk I 35a aan den boogsten in schrijver, zijnde de heer L. E. Geill voor f300 'sjaars. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leilens H. J. v. Rooijen cand. te Ridderkerk te Halle J. Gou verneur cand. te Rotterdam; te Zeerijp ds. J. C. de Hoog te Delfzijl. Aangenomen naar Wyckel door H. Bakker cand. te Leeuwarden. Bedankt vuor Garjjp en Extnorra door H. Bakker cand. te Leeuwarden; voor Etten door ds. H. E. Vinke te Prinsen- hagevoor Tzum door ds. P. Heimens Visser te Ylst; voor Slochtereu door ds. J. Langman te >Bovensmilde voor Wijngaarden door H. J. v. Rooijen cand. te Ridderkerk. Geref. Kerken. Beroepen te Watergraafsmeer ds. H. A. Gezelle Meerburg te Delft. Bedankt voor Hollandse! e veld door ds. G. Meijer te Borger. Geslaagd te Groningen voor het theo retisch geneeskundig examen de heer M. A. v. Noppen, geb. te VVissenkerke N.B. De te Mansinam, op Nieuw-Guinea, gevestigde zendeling Vau Hasselt deelt in de berichten der Utrechtsehe Zendings- veretuiging het volgende mede Hij had, in een heidensche woning een gesprek gehad over Papoesohe gewoonten, en o. a. ook voor de keeboer, een schelp waarop het oorlogssein geldazen wordt men vertelde heua daaromtrent het volgende Wanneer een slavenjacht resultaat heeft opgeleverd eu men de gevangeueu in huil gevoerd heelt, dan neemt do slavenjager een gave schelp, iaat ziju gevangene er in kijken, houdt vervolgens de ach.lp bo ven 't hoofd, terwijl een ander er een gaatje in maakt. Daarop wordt do schelp aa.i den mond gebracht en men maakt den volke zijne dapperheid bekend. Een uer Papoeas liet Van Hasselt toen een gave schelp zien met de woorden „deze schelp is nog heel, en zal wel altijd heel blijven, want wie zon er nu een gat in maken? We jagen geen slaven meer, gij, z.ndeiingen. hebt ons andere dingen geleerd". Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling E. de R., 24 j., zonder beroep Hoedekenskerke tot 4 m., J. 8., 15 j., visscker Arnemuiden tot 2 in., G. J. K., 15 j., schippersknecht Hansweert, tot 1 m., en J. de N., 16 j. eu J. v. B., 15 j., visschers Arnemuiden de eerste tot 7 d. gev. straf en de laatste tot f 5 b. s. 5 d.h.; huisvredebreukwederspannigheid en beleediging van een ambtenaarD. de H., 20 j.. koopman, Wemeldi.nge, tot 1 m. gev. straf wederspannigheid A. de K., 33 j., ar beider 's Heer Arendskerke tot 14 d. g. str. vernieling en beleediging van een amb tenaar P. A. L., 27 j., polderwerker, Hulst, tot 14 d. gev. strat, en bundlooperijM.S. v. W., 38 j., zonder beroep en zonder vasie woonplaats thans, te Middelburg in hechtenis, tot 6 d. hech tenis en opzending naar een rijks werkin richting veor den tijd van 4 maanden. De soldaat van het bataljon infante rie te Vlissingen, die zich ob den laatsten dag van het vorige jaar te Middelburg op listige wijze in het bezit wist te stellen van sigaren, is door den krijgsraad veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, met ont zegging van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te die nen, voor den tijd van 5 jaren. Dood veldwachter Overslag. Voor het hof der assises te Gent werd Woensdag behandeld de zaak tegen den 21-jarigen, te Moerbeke wonende en ge detineerden werkman V. de V., die in den avond van 20 November jl. te Overslag den aldaar wonendeu gemeente-veldwach ter Verdurmen zoodanig heeft mishandeld dat daarop de dood is gevolgd. Het getuigenverhoor bracht in hoofd zaak reeds bekende feiten aan het licht, waarna de supstitnut-procureur Pennaman een strenge straf eischte. De verdedigers, mrs. Broeckman en van Cleemputte daaren tegen pleitten wettige zelfverdediging. De jury antwoordde ontkennend op de eerste vraag „Heeft De V. zich schuldig ge maakt aan moord?" De tweede vraag, be treffende slagen en verwondingen die den dood veroorzaakt hebben, maar zonder opzet den dood toe te brengen, werd be antwoord met 7 stemmen tegen 5. Het hof sloot zich bij de meerderheid aan, en veroordeelde den dader tot acht jaar ge vangenisstraf M. C. Hansweerd. De sleepboot „Wil lem komende van België met de sleepsche- pen St. Jozef, schipper de Both en Martba Petronella schipper Dalmeijer, geraakten bij de Frederik aan den grond. Van eerstgenoemd schip is een gedeelte der lading overgeladen in het aakschip „On derneming" schipper Geervliet. Benoemd tót onbezoldigd rijksveld wachter de heer J. Fiaise te Nieuwdorp. Goes. Aan het financieel verslag der vereeniging „Eigen Hulp" (uitkeering bij ziekte), over het 18e boekjaar, is het volgende ontleend Ontvangsten f 1326,71, uitgaven wegens ziekte f 1024,50, bij overlijden van 5 leden f150,—, aan diversen f 122,03'/s, sauien fl296,83Vj. Zoodat meer ontvangen is dan uitgegeven f 29,81 Vs. Met het kas saldo van 1897 zynde f2655,62Va is er in kas f 2685,50. Het ledental bedraagt 223 gewone, 23 buitengewone leden en 14 begunstigers. In 't bestuur kwam geen verandering. Aan 59 personen is uitkeering wegens ziekte verstrekteen der leden ontving een vol jaar de uitkeeriug, dewijl de kas het toeliet, De Reservekas bedraagt op 31 December 1898 f229,94. Zierikzee. De heer D. Mulder, hoofd der chr. school alhier herdacht Woensdag dat hij 25 jaren de betrekking van hoofd der school: 7 jaren te Dinteloot'd en 18 jaren te Zierikzee had bekleed. Zeer vele waren de blijken van belang stelling en waardeering weike de jubilaris mocht ondervinden. Door het Bestuur der chr. school alhier samengeroepen hadden zich ten 11 ure in de keurig versierde schoollokalen met het bestuur vereenigd ouders en schoolkinderen, benevens veie vrienden en geuoodigden waaronder een deputatie van bet dagelij ksch bestuur der gemeente, de plaatselijke schoolcommissie, een deputatie van den districtsraad, de heer N. J. Bsstmeijer, hoofd der school te Bruinisse e. a. De hh. Mr. C. de Witt Hamer, districts-jchoolopziener te boes, en G. Kok, a rro.nd schoolopziener alhier had den bericht, verhinderd te wezen togen- woord g te zijn. Ten 11 ure werd de jubilaris met zijns ochtgenoote binnengeleid, terwijl de kinde ren hun een gepast welkomstlied toezongen. Na in gebed te zijn voorgegaan werd namens het bestuur en eenige vrienden de jubilaris in hartelijke woorden geluk- gewenscht en hem als bewys van waar- deering van zijn persoon en werk zes prachtige stoelen en een scboone spiegel aangeboden door den voorzitter van het bestuur Ds. v. d. Berg. Daarna nam de heer Boot onderwijzer het woord, om den jubilaris geluk te wenschen en hem namens de ouders en kinderen, en het personeel der school twee sierlijke fauteuils aan te bieden. Vervolgens werd het woord gevoerd eu de jubilaris gefeliciteerd door de hh. Mr. D. v. d. Vliet namens het Dag. best., Jhr. A. C. Roëll namene de Plaatselijke schoolcommissie, M. de Jonge te Goes en C. D. van Noppen te VVissenkerke namens den districtsraad, N. J. Bastmeyer namens het bestuur der chr. school te Bruinisse en als collega van den jubilaris en ten siotte door Ds. Esselink. Afgewisseld wer den deze onderscheidene sprekers door een der leerlingen Johan Esselink die een aar dig rijmpje voordroeg, door de oud-leer- liugen J. L. v. d. Vate, M. F. v. d. Houten en J. P. Brouwer die een prettige samen spraak hielden, eu door gezang der kinderen. Aan het einde nam de jubilaris het woord en dankte diep geroerd met aan doenlijke woorden voor al de woorden en blijken van waardeering hem toegesproken en be wpzen, terwijl hij er vooral den nadruk op legde dat niet hem maar Gode alleen eere toekomt. Op verzoek van den voorzitter ging Ds. Esselink voor in dankgebed. Worde het den heer Mulder gegeven nog vele jaren en met rijken zegen de betrekking als hoofd der school te Zierikzee te bekleeden. Groede. In de Dinsdag gehouden vergadering van den dijkraad van het Ca lamitous waterschap Oud en Jong Breskens werd o. a. besloten in de voor den dienst 1899/1900 uit te voeren werken aan strand en zeewering een voorstel te doen tot aanleg van paalrijen op hoofden in de onmiddellijke nabijheid van de haven van Breskens, tengevolge vau het vele zand- verlies in de laatste jaren aan de duinran den ontstaan. Een verzoek om eervol ontslag met toekenning van pensioen van den w« ter bouwkundigen ambtenaar J. M. Masier werd mede ter kennis gebracht en de jaarwedde voor een nieuwen titularis op nieuw geregeld. Wissenkerke. Op ruim 79-jarigen leeftijd overleed Donderdag alhier de heer Jacob Lootens geboortig van Middelburg. De overledene was van 1853 tot '55 lid van het Algemeen- eu sedert '55 voorzit ter van het Burgerlijk Armbestuur en bewees, in die betrekkingen, der gemeente met ijver en plichtsbetrachting trouw zijne diensten. Te Klundert bood gisterenavond bij het afrijden van de Kade naar de Mo lenstraat met een mallejan waaronder twee zware olmen hingen, een 20 jarig jongeling de behulpzame hand. Hij viel en een der wielen ging hem over het lichaam ten gevolge waarvan hij oogenblikkelijk dood was. Te Winschoten geraakte een werkman met de hand tnsschen de zaag machine de hand werd hem bijna geheel afgesneden. Een vrouw, die bij Dui- vendrecht de spoorbaan wilde overste ken, terwijl de trein in aantocht was, werd door dezen gegrepen en vermorseld. Dirk Oosthuijzen, van Hobrede die eeuigen tijd geleden vrouw M. te Ho- brede verinoord heeft is in het krank zinnigengesticht te Medemblik gestorven. Het Staphorster boertje, ook „dokter Stegeman", professor Stegemau" enz. ge noemd, is verhuisd. Hij, heeft, zeer ten gerieve van de DonJerdagbezoekers, een nieuwe woning betrokken meer nabjj het station. Het vervoer per rijtuig is nu niet meer noodig, de wedloopen kunnen weer beginnen. Zoodra de portieren geo pend zijn, spoeden z'nken en niet zieken (waut ook anderen kunnen vooreen zieke komen) zich ilit den trein om maar 't eerst hij Stegeman te zijn, want 't is bij hem wie eerst komt, wordt 't. eerst geholpen. Soms komen de bezoekers dan ook al 's Woensdagsavonds eu logeerm dan te Staphorst. In den Rijn te Renkum b gevonden een geraamte, dut, volgens he> gevoelen van uen gehoorden geueeskund.ge, afkom stig kan zijn van een vrouwspersoon. In herinnering brengende het spoorloos ver dwijnen van de 25 jarige Sarah Anna Juett, in de buurt van Arnhem omstreeks Jnli 1893, aldaar het laatst gezien in ge- zeisenap van Hendrik de Jong, verzoekt de justitie te Arnüem inlichtingen omtrent de herkomst van het lijk of geraamte. In een der groote gevangenissen van ons land werd dezer dagen iemand met het cellulaire rijtuig binnengebracht, om enkele dagen hecuieuisstrai te ondergaan. Werktuiglijk tast hij bij het uilstappen van den wagen in den zak en geeft den koetsier een fooitje. De ontslagen werklieden der brood- en meelfabriek te Den Haag hebben zich tot de Kamer van Arbeid aldaar gewend, die reeds een verzoeningsraad benoemd heeft. Te Werkendam kreeg een landlooper tijdelijk nachtverblijf in de zwaveizuurfa- briek en zou een der knechts wat helpen. Een van de andere knechts had toen de la gheid hem zwavelzuur op den rug te spuiteneerst toen in zijn jas een gat ge brand was door het bijtende ,ocht en lijj de warmte reeds op den biooten rug voelde, bemerkte hij 't en ontdeed zich snel van zijn kleeding. Wel willen le ingezetenen voorzagen den man van andere, en 't overige doet de politie. Op de Filippijnen schijnt een oorlog op leven en dood met de Amerikane11 onvermijdelijk. Het congres te Maioloo heeft de grondwet aangenomen, zijn ver trouwen uitgesproken in Aguinaidoen dezen gemachtigd om de Amerikanen den oorlog te verklaren, z oals hij het raadzaam acht Zaterdag heeft een Amerikanasohe schild^ wacht by den voorpost Tondo een kapi_ tein vau de Eilippynsche artillerie doodge_ schoten. Om zyn dood te wrekeu trachtten des nachts vijf Filippijuers door de Ame- rikaansche linie te sluipen. Een Ameri- kaatibche schildwacht schoot er een van dood wijl die een revolver in de hand had. De overigen werden gevangen genomen. Nu de Filippijnen en Cuba verloren zyn, zoekt de Spaanschc regeering naar nog meerdere zondebokken. Generaal Jar- denez die de overgaaf van Manilla teekende en generaal To val die de overgaat' van San tiago de Cuba teekende, zyn beiden ge vangen gezet. De prachtige Niagara met zyn bekoor lijke verschrikkingen en versenrikkelykê bekoorlijkheden heeft dezer hagen weer aan velen eenige oogenblikken vau vreesely- ke spanning bezorgd. Verbeeld u: ongeveer honderd menschen bevonden zich op de ijsbrug, die over de uiterste watervalletjes is gevroren, toen het ijs plotseling in beweging kwam en den stroom afdreef naar den reusachtigen val, die in een oogwenk alles verslindt, wat er zich in waagt. Er ontstond een Hevige schrik onder de personen op de brug. Velen gelukte het bijtijds op den oever te Bpringen, na een hevige worste ling in het gelrang, waardoor verscheidene personen werden gekwetst. Een vrouw werd met een touwladder gered. Een man viel in het kokende water en kwam om het leven. Het ijs dreef over een afstand van 240 meter voort en zette zich toen weer vast. Op den spoorweg, bij Inverness, is een baanwachter vader van vijf kinde ren door een trein overreden en ont hoofd, terwijl hij bezig was, werklieden te waarschuwen voor naderende treinen. NAGEKOMEN ADVERTENTIE. *x* Ondergeteekende betuigt, ook na- meas hare kinderen, haren hartelykeu dank voor de talrijke blijken van be langstelling, zoo van hier als van elders, op 18 dezer ontvangen. Wed. H. DAANEKodde. Oost-Souburg, Januari 1899. Van 26 en 27 Januari 1899. MIDDELBURG. Ondertrouwd: J. L Cam" melot jm. 2*2 j. en C. P. Duhemjd.23j W. Paauwe jm. 24 j. en C. G. de Haan. jd. -,2 A. van der Mijle jtn. 25 j. en J. Meertens jd. 27 j. A Dekker wedr- 28 j. en H. M. Moelikerjd. S3j. Getrouwd: H. Sprink jm. 27j en C C M. Rivière jd. 25 j. - J. j. Boone jm. 22 j. en J. W. Suvaal jd. 24 j. - A. B.van Wel jm, 21 j. en J W. de Pagter jd. 22 j Bevallen: 8. Schuilwervegeb.Minderhoud z. A. Quaak geb. de Looze d. - a. van Scholvon geb. Daano d. Geboreneene onechte dochter, moeder Ol

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 5