Er verkoopen verkoopen Hoornvee en Varkens. Netten Inboedel Tuinbouwgereedschappen, De Hollandsche Hypotheekbank Een J Het Oosten. li A. Ken dubbel Woonhuis met Krf, Moestuin en Bosch, Ken perceel Bouvvland, Ken perceel Bouwland, C. I). K. Ken Woonhuis met Schuurtje, Krf en Tuin, Keil perceeltje Tuingrond F. Ken Woonhuis met Krf, Maandag 30 Januari 1899, VERKOOPEN 16 prachtige Loopvarkens. Openbare Verkooping. Donderdag 2 Februari 1899, V KIIKÜOPKV Woensdag 8 Februari 1899, De Groot en Hondius. OPENBARE VERKOOPING op Vrijdag 3 Maart 1899, 12 Woonhuizen en Erven met perceel Moesland, vier Huizen en Erven acht dito dito met per ceel Moesland Haal uw Waschartikelen gebruikte Wielen en Assen, een ouderwetsche glazen Wagen of Familierijtuig, Algemeene Vergadering op Maandag 39 Januari 1899, H GE* Beha De S( 2 moo Een Spr E e Esschet Opruim voorstel van B. en W. Adressanten hebben beiden een stukje grond in de „Gou len Poort" in erfpacht gevraagd, de eerste om het te gebruiken ais opslagplaats van pakkisten, de tweede em rijn aldaar gelegen pakhuisje te ver- grooten. Aanvankelijk adviseerden B. en W. het verzeek van Greep in te willigen tegen betaling van fl 'sjaarsen het verzoek van Geldof, dat vergrooting van een bestaand gebouw beoogde, af te wijzen. Da Commissie van Financiën was ech ter ook van meening dat ook op het ver zoek van Greep afwijzend moest worden beschikt, omdat de geringe retributie niet opwoog tegen het groot ongerief dat het opstapelen van pakkisten daar zou veroor zaken. B. en W. op hun aanvankelijk advies terugkomend, stellen nu voor op beide verzoeken afwijzend te besohikken, welk voorste! zonder discussie of stemming wordt aangenomen. XII. Voorstel van B. en W. tot aankoop van het plantrecht op den binnenberm van den zuidwestelijken dijk der oude haven. Zonder discussie of stemming wordt de gevraagde machtiging verleend. XIII. Rekening 1898 Kamer van Koop handel en Fabrieken. Tijdenf de behandeling dezer zaak de zaal verlaten zijude door de lieeren de Stoppelaar en den Bouwmeester als leden der Kamer, wordt de rekening goedge keurd en vastgesteld tot een bedrag aan ontvangsten van f450, aan uitgaven van f 449.64'/, en dus met een goed slot van f 0 35Vs. De agenda hiermede uitgeput zijnde, verklaarde de heer Spreader zich bereid inlichtingen te geven omtrent misbruik vau de duinwater-automaten, waarover de heer van Dunné in een der vorige zittin gen geklaagd had. Mg kon mededeelen dat werkelyk misbruik had plaats gehad, maar niet in die mate als waarvan de heer van Dunné gesproken hadtegen verder miakruik waren echter maatregelen geno men en zou zorgvuldig gewaakt worden. De heer van Dunné dankte voor de ge geven inlichtingen, waarna de zitting werd opgeheven. Of men zich tot do christolijk-histori- schen rekent, dan wel zich schaart onder de vaan der vrij-antirevolutionairen. Of zich meest thuis gevoelt in do gele deren dar ^««/"-antirevolutionairen, ons verleden zoowel als de hoop onzer toe komst vormt een band bij alles wat ons nu scheidt. Ons verleden Immers van onze vroegste jeugd af richtte zich onze blik naar het Oosten. Of liever werd daarheen gericht. De ba kermat der menschheid, het geboorteland van den Heiland, het terrein waarop de Bijbel ons verplaatst wekte reeds vroeg tijdig meer of minder maar altijd meor dan eenig ander land onze belangstel ling. Was het niet wijlen A. Pierson, die in zijn oudere tijdyenootenzoo kernach tig en juist hseft gezegd dat aan den Neder- landschen christen, door den invloed van zijnen Bijbel, de heuvelen van Galilea en de dalen van Judea beter bekend zijn dan de rivieren en polders van zyn eigenland. Zoo is het. En wat op later leeftijd ook wijzigde, het oog van de meesten onzer wendde zich niet geheel van het Oosten af. Bij het vele en velerlei dat onze aandacht waardig scheen verflauwde misschien de eerste liefde voor het land waar de zon was ondergegaan en het bleeke schynsel der Halve Maan in de plaats trad, toch geheel aan onzen blik ontsnapte het land nooit waar eenmaal de Koniug geboren werd, eu leefde en leed, die Koning voor wien de Christenheid aller eeuwen zioh buigt. Is het slechts weinigen vergund door eigen aanschouwing dat land te zien, wie het bezoekt en tot mededeelen in staat is, hetzij door de pers hetzij door het woord, kan op belangstelling en sympathie in vrij broeden kring rekening maken. Als BoiBsevain onze litteratuur verrijkt met zijn „Van Dag tot Dag in het Oosten" of dr. de Viseer zyn Christus en Mohammed, of ds. Kraayenbelt zijn beschrijving van het Heilige Land geeft wordt de aandacht van menigeen getrokken. En als ds. Gezelle Meerburg van zijne reis daarheen in onze Jongelingsvereeni- gingen komt verhalen wacht hem een be langstellend gehoor. En toen in het najaar van 1898 de Duitsche Keizer zich opmaakte om de Verlossers Kerk te Jeruzalem, naar de eigenaardige kerkbegripprn van de Evan- gelischen in Duitschland, tot den dienst des Heeren te wijden, volgde hem op zijne reis derwaarts de belangstelling van dui zenden verspreid in alle landen der be schaafde wereld. De Duitsche Keizer, als Evangelisch Vorst naar Jernzalem Men gevoelde de beteekenis van dezen modernen kruistocht. Indien iemand toch, dan was het Hoofd van het Duitsche Rijk geroepen en ge rechtigd tot dezen tocht. Wat had zyn grootvader, de Duitsche heldenkeizer, niet gedaan voor Palestina! Was niet het Sy rische weeshuis met al zijn nakomelingen het symbool van barmhartigheid in Pales tina, en een Duitscue schepping? Waren niet de Diaconessen van Kaiserswerth de pioniers ter verzachting van het lijden hij uitnemendheid in het land waar een maal de Heiland der wereld, niet alleen predikende maar ook genezende, rond wandel' e Lag het niet op de lijn der ontwikke ling «lat, na dertigjarigen arbeid, het te genwoordige Hoofd van bet inmiddels zoo machtiggeworden Duitsche Keizerrijk heen- toog om, te midden der monumenten van barmhartigheid door zijn grootvader en zyn volk gesticht, de Verlossers Kerk te openen en met haar slanken toren een plaats der eere te doeu innemen te mid den van de moskeeën met üare minarets Waardoor Davi Is stad zich onderscheidt. Was het wonder dat gisteren avond velen uit ons midden opgingen em een der reisgenooten bij dien tocht te hooren van zijne ervaringen verhalen. Door H. M. de Koningin werd verleden jaar aan dr. v. d. Flier, den hofprediker de eervolle opdracht verstrekt, by de in wijding van Je eerste Evangelische Kerk in Jeruzalem het Nederlandsche Hof te vertegenwoordigen en namens H. M. den Duitseken Keizer aldaar te begroeten. Aan die opdracht is voldaan en het was dr. v. d. Flier die ons gisteren avond, in eene improvisatie vol geest en leven en in de fijnste vormen eenige zijner reis indrukken ten beste gaf. De pers, vertegenwoordigende de afwe zigen, trachte althans iets mee te deelen over een onderwerp dat actueel heeten mag en nu eens niet verdeelt. Dr. v. d. Flier beschreef ons Palestina als het land der historie en der legenden. Der historie. Isdere voetstap door den reiziger gezet herinnert hem aan het verleden. En het moge waarheid zijn dat, na zoovele eeuwen, de juiste plek niet kan aangewezen worden, wat beteekent eenige mijlen of eenige meters? Dit land, het beloofde, overzag dan toch eenmaal Mozes van den Pisga en in dit land leefde en stierf dan toch eenmaal de beloofde Mes sias. Hier is dan toch Rachels graf en Petrus' huis. Hier ontwikkelde zich dan toch de bloeitijd van Isrels volksbestaan, en hier kwam een verwoesting en vernie tiging als de wereld zelden heeft aan schouwd. Ook der legenden. Het Heilige land is het land der legenden. Bespottelijke le genden. Men toont U de plek waar Adam uit de asrde is geformeerd, het jachtveld waar Simsou zyn 3C0 vossen vingde kamer zelfs waar de ryke man uit de gelijkenis woonde. Maar ook zinrijke legenden. Op Golgotha, ook al met een kapel overbouwd, wijst men u in een met zilver beslagene opening der rots, de plek waar het Kruis stond, tevens het middel- pnnt der wereld. Men wijst u Adam's graf. Een druppel bloed van den lijdenden Heiland viel op Adam's schedel en hij, de eerste mensch ontwaakte tot nieuw leven. Voorts werd ons het land beschreven als kaal en arm en woest, zuchtende onder het ïurksche wanbeheer. Daar waait de Sirocco, de verzengende woestijnwind,heet als een oven, daar weet men zich niet te vrijwaren voor de vliegen, als onze spin- nekoppen die het altijd op de oogen hebben gemunt en vooral aan kinderen een naam loos lijden bezorgen, daar was het vorige najaar de hitte geregeld 's daags 97 en 's nashts 85 graden Fahreuheit. Daar heerscht dikwijls behoefte aan water en de terrassen eenmaal door de Israëlieten gevormd zijn verweerd en vergaan, zoodat de weldsdige regen langs rotsen en hellin gen af vliet zonder den bodem langdurig te bevochtigen. Maar erger dan natuur en klimaat is het Turksche bestuur. Hier wordt de waar heid openbaar van het spreekwoord dat geen gras meer groeit waar de Turk zyn voet zet. Ziehier een land zonder burger lijken s and. Hier wordt de mensch geboren, paart en sterft zonder dat iemand daarvan notitie neemt. Het bezit van v. Ie vrouwen is nog geen zeldzaamheid. Iemand verze kerde onzen bezoeker in 't bezit te zijn van drie vrouwen. Hij had er eene aan zyn rechterzijde, eene aan zijn linkerzijde en eene voor zijn hart. Ook de echtschei ding gaat zeer gemakkelijk. Daartoe is geen proces noodig. Alleen het uitspreken van eenige Turksche woorden te vertalen door: Vrouw, hoepel op, is daartoe voldoende. Ziedaar een land waar alle arbeid schande is en het vragen van baksies (aalmoezen of fooien) eene eere. Het kind van twee jaren steekt reeds de hand uit om baksies en het overkwam dr. v. d. Flier dat hij de Omar-Moskee te Jeruzalem bezoekende een zijner sloffen verloor en dat dit euvel door baksiesin 't reine kon gebracht worden. Men moet weten dat de Omar-moskoe, na die van Mekka het grootste heiligdom der Mohamedanen is. Volgens de leer van den Koran is één gebed op die plek ge daan van evenveel waarde als 10,U00 elders. Maar om de buitengewone heiligheid van die plaats, raag dan ook de ongeloovige niet binnen deze tentoonstelling van mar mer en Perzische tapijten gaan zonder jvil- ten sloffen opdat zijne voeten den gewijden grond niet raker, zouden. De bezoeker die een dier sloffen verloor moest op éen been gaan staan, werd overstelpt met scheld woorden en bedreigingen voor dit en het volgend leven, maar redde zioh door baksies. Daarbij komt dat het maatschappelijk leven in het Oosten geringe eischea stelt. Holen en stulpen, zonder glasruit of schoor steen strekken tot verblijf. Als voedsel worden niet zelden gelijk in de dagen van Johannes den Dooper sprinkhanen gebruikt. Het vangen van sprinkhanen levert weinig bezwaar. Men rukt ze vleugels en pooteu j uit, rijgt ze aan een «iraad, droogt ze in de zon, werpt ze in een pot, giet er kokend water op, voegt er maïs bij eu het dinér is gereed. Om tijd sn plaats besparen wij onzen lezers de zoo gemakkelijk te volgen be schrijving van het meer van 'liberias, van Jeruzalem zooals het zich hedendaags aan den bezoeker vertoont met zijn moskee op den Moria en zijn grafkerk, van Naza reth en Bethlehem, om aan de hand van onzen causeur te wijzen op het jongBte belangwekkende feit in de geschiedenis der Joodsche hoofdstad. Het is zeven eeuwen geleden dat de laat ste Vorst zijn intocht te Jeruzalem deed. De kruistochten en de Middeleeuwen zijn voorbij gegaan. Te midden van de ruïnen van Davids Stad, achttien malen belegerd en ingenomen, staat nu een Protestantscli bedebuis. Te midden van de Minarets waar de Muezzin des Vrijdags de geloovigeu ten gebed'; roept, roept nu, op het einde der negentiende eeuw klokgelui ter Chr. samen komst. Ei straks werd het klokgelui bui ten vervangen door het koorgezang der matrozen van de Hohenzollern binnen. Hij die den dag der kleine dingen niet voorbijziet zal ditteekendes tyds opmerken, want door dezen tempelbouw wordt de waarheid der profetie van onzen Da Costa bevestigd in zijn woord Jeruzalem sterft nooit. Middelburg, 27 Jan. '99. P. J. DE KRUIJTER. Middelburg. Woensdag trad alhier op voor den Chr. Volksbond d». Ulfers van Rotterdam met het onderwerp „Oorlog en vrede", Blechts een klein getal belang stellenden was aanwezig, de kleine zaal ware meer dan voldoende geweest. Voor de spreker aan het woord kwam deed ds. Poort eenige mededeelingen be treffende den volksbond, 150 werkloozen hadden zich aangemeld, wel een kleiner aantal dan in vorige jaren, maar daaruit kan niet worden afgeleid dat de werk loosheid minder is, omdat thans alleen in aanmerking konden komen, personen bene den 60 jaren en alleen dezulken, die geen uroces te hunnen laste hadden gehad. Voor den ondervonden steuu werd dank betuigd ea ook de kamer van navraag, die meer in belangstelling wint, werd aanbevolen. Tot het houden van een lezing voor de leden hebben zich bereid ver klaard dhr. Koniug over Gas en ds. Ros- cam Abbiag over Geestdrift. Ds. Ulfers het woord bekomende begint door er op te wijzen, dat er tegenwoor dig zoo veel wordt gedaan om de armoede te lenigen, maar een der radicaalste mid delen zou zeker behalve afschaffing van sterken drank ook zijn afschaffing van de oorlogen die alleen gedurende onze eeuw 170.000.000.000 gulden gekost hebben, waarvan wy den druk nog steeds gevoelen in onze belastingen. Maar ook de gewa pende vrede verslindt schatten. In Europa 5.550.000.0C0 'sjaars. Dit geld kon beter worden besteed voor landbouw, nyverheid en onderwijs.Voorts wees de spreker op het verlies van menschenlevens, gedurende deze eeuw alleen 40.000.000. Als een Europeesoho oorlog los breekt kuunen 25,000,000 soldaten tegenover elkander gesteld worden. Wie zal zeggen welke daden van wreedheid en onmenschelijkheid onze beschaving dan te zien krijgt, nu éen kogel op 5000 passen afstands 6 soldaten doorboort. Na het schetsen van het dwaze en afschuwelijke vau den oorlog doet spre ker de vraag of uet mogelijk is aan dien toestand een einde te maken. Herinnerend san het voorstel van den Czaar van Rusland betoogt hij dat reeds vele middelen ver standige zoowel als belachelijke zijn voor gesteld sommigen meendeu dit doel te bereiken door de vrouwen tot de regeering te roepen een Fransch geleerde wilde den strijd voeren met microben. Volgens spreker moet het den weg op van arbritage. Sedert 1815 werden op deze wijze reeds 70 geschillen beslecht. Ook de vredebonden moeten gesteund, en de publieke opinie moet worden opgezet. Vooral de school heeft in deze een schoone taak, maar ook de kerk moet aan de bestrijding van den oorlog in naam van het Christendom meer dan tot nu gedaan is hare kracht wyden. Met een herinnering aan de schooae profetie die eenmaal de zwaarden tot spa den en de spiesen tot sikkels zullen wor den omgesmeed eindigde spr. zijne rede. Getrouwd H. SPRINK en C ATO RIVIERE die hun dank betuigen, ook namens we- derzijdsche familie, voor de vele blyken van belangstelling ondervonden. Middelburg, 27 Januari 1899. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurige ziekte enze geliefde man en vader AART MARKUSSE, in den ouderdom van 56 jaar en 3 maanden. Wedb J. MARKUSSE—de Biddeb en kinderen. Heden 26 Januari overleed te Kats na een langdurig lijden onze geliefde Broeder en Behnwdbroeder AART MARCUSSE, in den ouderdom van ruim 56 jaar. Breas. Knrfnei» )C. MARCUSSu Mz. hoi tg ene. jF. MARCUSSE— Leendeutse. Kamperland J' MARCUSSE Mz. jM. MARCUSSE Glerum. Heden oveileed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig doeh ge duldig lijden, mijn geliefde Echt genoot en der kinderen Vader W. AARNOUTSE, in den ouderdom van ruim 56jaar. Wed. J. AARNOUTSE— van Sparrenxak. A. AARNOUTSE T. AARNOUTSE-de Wendt. C. AARNOUTSE. A. M. AARNOUTSE- de Witte. W. AARNOUTSE. Koudekerke, 26 Jan. '99. Voor de vele blyken van belang stelling zoo van hier als elders ondervon den, by het overlijden van onzen gelief len Echtgenoot en Vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. VERHULST en kinderen. Kats, 26 Jan. 1899. De Notaris HUVERS te Middelburg is voornemens op DI\SDAG 7 FtiUItU AUG 1899, des voormiddags ti3n ure, in de herberg „de Roode Leeuw" te Domburg, in het openbaar te te Domburg, aan de Sehnitvlotstraat, genaamd Klein Vlaanderenwijk C no. 24, groot57 Are.., 40 Centiaren. In 4 perceelen en combinatiën. te Aagtekerke, nabij den Moleu van Domburg, groot 1.2090 Hectare. In 2 perceelen eu combinatie. aldaar aan Roosjeswegje, groot 33 Aren 30 Centiaren. B te Domburg, aan den Schotschen- hoek, wijk E no. 86 groot 1 Are 51 Centiaren. aldaar, uitkomende aan den Schot schenaoek, groot 5 Aren 70 c.A aldaar, aan den Scholschenboek, wijk E no. 22 groot 66 Centiaren. Te bezichtigen daags voor den dag van verkoop. Breeder bij gedrukte nolitiën, te beko men ten kantore van genoemden notaris aan het Hofplein, waar verdere inlichtingen worden verstrekt. De Deurwaarder HOLLMANN te Coes zal op des morgens om half tien uur, aan de her berg van dhr. M. Korstanje te Wemeldinge, Nieuwe Planken, Latten, Ribben, enz., nieuwe Linnenkasten, Tafels, Spiegels, 500 bos Roggestroo en 0 De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des morgens om 10 uur aan de herberg van M. de Baar te Kwadendamme Nieuwe Planken, Latten, Ribbon en Sparren, Damhekken, Kevi's, partij Stroo, Mangels en Beesten peeën. Voorts: Nieuwe Linnen kasten, Tafels, Spiegels en Kar petten benevens: Notaris HUVERS is voornemens te voor bet woonhuis genaamd „Klein Vlaanderen" C 24 te Domburg w. o. notenhouten Boogkabinet, Lin nen-, Buffet-, Boeken- en Kleer kasten, Bureau. Huisorgel, Chif fonnière, Porceleiiikast, Uittrek- en andere Talels, Stoelen, Pen dules, Spiegels, Ornamer ten, Le- d'kanteu, Veerenbedden niet toe- belmoren, Dekens. Karpetten, Tapijten. Geldkist, Barometer en meer andere huishoudelijke goe- deien. VOORTS Gouden- en Zilveren werker, w. o. Lepels eu Vorken, eene groote sorteering OUD PORCELEIN, Delftsch Aardewerk, Godgeleerde Boeken w. o. Smytegeld, Een hoorn, Luther, Mel, Kulenkamp, van Velsen, de Bijbelsebe ver klaring van l'atrik, Polus, Wels in 17 deelen. Al deze en veel meer andere goederen zyn te bezichtigen alleen Maandag 6 Fe bruari a.s. Nadere inlichtingen ziju te bekomen ten kantore van den Notaris HUVERS en de Ondernemers van openbare Verknopingen TE OOSTSOU3URC, ten overs'aan van Notaris J. DE VOS te Middelburg, 'smorgens te tien uren, in het koffiehui» van A. de Visser te Oost-Souburg, van: alles in de gemeente O. en W. Souburg, t. w.: op en aan het dorp O. Souburg, plaatselij k gemerkt 150ai, 150ah, 231a en 231b en te Abeele, N. VI. weg, plaatselijk gemerkt 107a tot en met 107n. Alles nader en breeder te annonceeren en alles inmiddels uit de hand te koop. Des verlangd kunnen koopers kapitaal op elk der panden bekomen. Informatiën ten kantore van den Notari» ©p de VLASMARKT K 157. Zeep 13 ets. de Kilo, Soda 4 ct« de Kilo, Styfsel (extra) 20 ets. de Kilo, Bleeksoda 10 ets. de Kilo, Blauweelballetjes 6 ets. per ons. Drogisterij JOHAN DE ROOS. Als men VELE GOEDEREN wil zien en GOEDKOOP WIL KOOPEN bezoekt dan het GROOTSTE MAGAZIJN van MIDDELBURG. C. G E E N S E N, Langeviele. TK KOOP: benevens AdresHENDRIKSE Vyf ringen, Mid delburg. VAN LEDEN DER Vereeniging tot verbetering van het paardenras in Walcheren en Nieuw- en St Joosland, DES VOORMIDDAGS TEN II URE, op de Bovenzaal der Sociëteit de Verge noeging. G. BORN, Voorzitter. A. MEEUSE, Secretaris verstrekt gelden onder eerste hypothecair verband. J. A. Zip en Van Teijlitigeit, Middelburg. Agenten te koop, MOLEN DROGI Pastilles Katjesd rop Jujubes 21 25 en 15 middelen Boekh. bestelling! Theol. Sc stel tot belangrijk een sterl schikt voc HUIJS, Om u van het mi ik slechtB De Schipb: De woning smartvol ei: nog daarby JULIA, e Verder: huldigings/ kleurde pla Dan nog kalender v schild. 'T Is om- moeten dat slechts f I,- te laat. Verkrijg! van Goedk markt te franco na f l,IO, waar by M. PIE by C. K rekening 6 op het huis een veuli Febr., een bij SEI Het HOC missarissen e bywonen eei CADERIN verantwoi op Dinsda avonds te ac sociëteit „V. A It Zondag 2' H. WAGENAA te houden ii lijk onderwi alhier, waar meente wort N. me Gy die gaa BORSTEL W] koetsiers, schi allerhande sot Droj

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2