BOTER. TILLY. LHELM1NA. NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH tr., Middelburg. STERMAN. |*e Karnhonden Vaderlandschc ïeschiedenis. |een MEID te Dienstbode, Handknecht Dertiende laacpug. De rechtbank te Zierikzee. VICTORIA, SM. heel Nederland. M. KONINGIN ISo. ft. 1899. al f 100,000. ACËLT 112. H. TIJSTERMAN. G. f8,25; G. f2,40. TE KOOP VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een By voegsel. IV. V. rdam. No. 13 en 1 September 1897, No. 31 ?h. P. SCHELTES Jr. DROST Dzn., en E.BAEENBEOE1 ie Provincie Zeeland te richten tit 'weg C 105» te MiddelburgInspce- Ien, J. W. DOBBELAIEE, Kleine arkt. J. MEEUWSE, Wagenaar- ïreskens P. HUIJSHEEEE te Go. t 61. Iwereldberoemd en is |fd aanbevelend, tellen daar ik die als ik ze IWING zich niet ontzien op mijnen naam op mijnen naam te teekenen; ven van mijne naastbestaanden en zeggen echte Haarlemmer- \iendtn voor mijn Kantoor te \rlijden van C. DE KONING verkocht, dat deze allen leu- m ik dan ook al mijne heb van mijne handtee- nak, zooals aan het einde van kt. P. GEERSE, Serooskerke, W. Ie vroegste tijden, tot en Inhuldiging van ELBEETS, De Volledige Ge- van one "Vaderland, vanaf de Itijden tot en met de I n h u 1 d i- H.M. Koningin WILHELMINA. erd met ongeveer 200 Platen van IHUSSEN en JAN DE JONG, spotprijs van f 1,25 of in Prachtb. spotprijs van f 1,75. mi j J De rijk geïllnstreerdo volledige Geschiedenis Vaderland, zoo overheerlijk mooi iERTS beschreven, zesde herz. ruim 200 Platen, voor f 1,25 chtband voor f 1,75. 1;baar bij D. BOLLE, Bazaar dkoope Boeken te Botterdam ontvangst Postwissel ad. slechts, slechts f 1,75, waarbij vermeld ferland". niniiiw» TaiwTi—i— Tegen MEI die melken kan, bij I- KODDE m. i gevraagd een wasch kan omgaan. Adres Mej. RD, Oostkerkplein, Middelburg. art of Mei by J. DE KAM. Grypskerke. SftfpïifoQ 28 laiiuati ELken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02s. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vergadering van den Middelburgschen Gemeenteraad van 25 Januari 1899. Afwezig met kennisgeving de heer ran de Ree. De Voorzitter opent de zitting met de jaarlyks terugkeerende toespraak, waarbij hij opsommend het goede dat het afge- loopau jaar tot stand zag brengen, de beste wenschen uit voor het pas begonnen jaar en de hoop uitspreekt dat, in het belang der gemeente, de goede geest steeds moge blijven heerscheu, welken tot hiertoe de verhouding tusschen den Raad en het Dagelij ksch bestuur en omgekeerd heeft gekenmerkt. Zijne woorden werden met levendig applaus begroet. De Secretaris leest hierop de notulen voor van het verhandelde in de laatste zitting, welke onveranderd worden vast gesteld, waarna do Voorzitter aan de orde stelt de volgende punten der agenda I Ingekomen stukken. Daartoe behooren a. een missive van Gedeputeerde Staten, houdende kennisgeving dat zjj de goed keuring der gemeentebegrooting voor 1899 hebben besloten te verdagen tot 1 April a. s., met machtiging tevens om d- inkom sten dier begrooting te innen en, wat de uitgaven betreft, te beschikken over de heltt der daarin genoemde bedragen; b. Een missive van dezelfden, houdende mededeeÜHg dat zij besloten hebben L. Verhulst, die zich t,ot buu Collegie wendde met een reclame tegen zijn aanslag in de inkomstenbelasting, niet ontvankelijk te verklaren in zijn verzoek, op grond dat hy zich niet eerst tot den Gemeenteraad gewend heeft c. eene missive van de Kamer v»n Koophandel en Fabrieken alhier, waarbij zij kennis geeft dat zij tot haren voorzitter er plaatsvervangend voorzitter respectieve lijk heeft benoemd de heeren mr. G. N. de Stoppelaar en J. P. Fokker d. een brief van het bestnnr der typo grafische vereeniging „Harmonie en Vriend schap", waarbij zy aanbiedt een programma der feestelykheden en een gedenkboekje ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der vereeniging e. een adres van H. Jansen Jzn., tim merman alhier, omtrest mil Tan grond 2) FEUILLETON. III. Zoodra het kwalijk beraden plan opdook, hebben de afgevaardigden: jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede en de er varingrijke, duor en door bekwame inge nieur J. J. van Kerkwijk in de Tweede kamer, den 8 December 1898, de stem er tegen verheven. Zij brachten vooral onder de aandaoht, dat zoolang er geen trams daadwerkelijk in het bedreigde ar rondissement zyn, aan opheffing niet ge dacht mag worden. Zeer juist. Sommige ontwerpen hebben het zwak van het argelooze met het schadelijke te vereenigen. Dit biedt het voordeel, de vroolijkheid te bevorderen, en het nadeel, de geestvermogens, welke de ontwerpers mogen bezitten, in een ongewenscht licht te plaatsen. Dat nopens Zieiikzee ge- tnigt het. Er is beweerd „nu tot den aanleg van tramwegen in Zeeland besloten is, wordt aan den geïsoleerden toestand van het arrondissement een einde gemaakt, en vervalt de eenige reden van bestaan der rechtbank." Hier is meer dan éene onjuistheid. Hoe mag het in iemand opkomen, een diep ingrijpenden maatregel te nemen, welks •1 of niet toepasselijkheid eerst kan blijken, met de gemeente by de buitenplaats „Roos en Doorn-1 en het overnemen van drie aldaar op gemeentegrond staande boomen, welke hem hinderlijk zyn by het ter plaatse bon wen van nieuwe woningen. De stukken sub ad worden voor kennisgeving aangenomen en dat sub e mar B. en W. gerenvoieerd om advies. II. Suppletoir kohier no. 2 inkomsten belasting 1898. Dit kohier, voorgedragen tot esn bedrag van f288,87 wordt zonder beraadslaging aldus vastgesteld. III. Suppletoir kohier no. 2 honden belasting over 1898. Ook dit kohier ontmoette geene bezwaren en werdt gearresteerd tot een bedrag van f 13,50. IV. Staat omnbare posten hondenbe lasting over 1896. Deze staat wordt, tot een bedrag van f 132, zonder discussie goedgekeurd. V. Nader voorstel van B. en W. be treffende opdracht aan den heer In 't Hout tot het maken van een plan enz. in zake het afgesnedem gedeelte der vroegere Mid- delburgsche haven. In de laatste raadszitting was voor het maken van bedoeld plan een orediet toe gestaan van f 150. Blijkens een brief aan B. en W. blijft de heer In 't Hout voor het maken van dat plan echter een be drag van f250 vorderen, waarom B. en W. nader voorstellen het crediet met f 100 te verhoogen. Op verzoek van den heer van Bunné gaat de zitting over in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting wordt het voorstel van B. en W. zonder verdore discussie, met algemeene stemmen, behalve die van den heer de Waal, aangenomen. VI. Advies van de Kamer van Koop handel en Fabrieken aangaande het aan vankelijk tot puinplaats bestemde westelijk deel van het dok der vroegere commercie- compagnie (Buikengat) met voorstel van den heer Gratama. Het advies van ds Kamer van Koop handel en Fabrieken, ingewonnen naar aanleiding van een besluit genomen in de vorige zitting, luidt dat zy beslist ontraadt door aanwijzing vau het Balkeugat als puinplaats, dat gat aan den bonthandel te onttrekken. Naar aanleiding van dat advies zond de wanneer een nog niet bestaande toestand aanwezig zal zyn? Wie gaat eene rechtsvordering instellen tot opeisching eener erfenis, «-elke nog niet openviel? Schrijft men in den burgerlijken stand een kind in, dat nog niet geboren is? Zijn het rechtsgeleerden, die van opheffing spreken, terwijl degebeurlijkheid, welke haar, volgens hun eigen beweren, mogelijk moet maken, in de toekomt ligt? De geïsoleerde toestand, als eenige reden van bestaan opgegeven, is er nog. Derhalve heeft men geen recht, te hande len, als ware hij verdwenen. Er is meer. Geen tramweg kan de reden van bestaan wegnemen. Want geen tram zal de afgronden van Keeten, Mast gat en Zijpe dempen. Zoo lang daar ijs ep golf de wet kunnen stellen, blijven Schoawen en Duiveland op zekere tijden ongenaakbaar. Een onzer groote mannen, de geniale Mr. J. Kappeyne van de Coppelle, had een spoorwegplan, waarin Schouwen en Duive land waren opgenomen. Maar in plaats van opheffing, verwachtte hij daarvan be vestiging der rechtbank. Hy voorzag, dat handel en ny verheid door betere gemeen schapsmiddelen zouden toenemen. Geen zaakkundige betwijfelt dit. Om zich te verheffen, ontbreekt aan de prachtige eilanden snelle en regelmatige aanraking met elders gevestigden. De voorname maatstaf, ter beoordeeling van het vereisohte eener instelling, is de maatschappelijke behoefte. heer Gratama een voorstel in om B. en W. uit te noodigen, om, nevens de onder handelingen met het besluur van den polder Walcheren te voeren aangaande eene wij ziging van de overeenkomst dl. 12 Dec. 1888 ten aanzien van de bestemming daarin gegeven aan het gedeelte vest aan den onden Arnemnidschen weg tot de bocht van den Veerichen watergang, het bouw- land der gemeente buiten de Langeviele- buitenbrug en het gedeelte vest by Poelendale tusschen de Winterstraat en den Vlissingschen watergang, te trachten de beschikking te verkrijgen van een stuk bouw- of weiland, geschikt voor eene puin plaats, welke gedurende een tal van jaren als zoodanig kan gebruikt worden en gelegen is in de nabijheid van de kom der gemeente, en in verband met een en ander een voorstel dienaangaande aan den raad in te dienen. De heer van Dunnê is van oordeel dat, na het advies van de Kamer van Koop handel, nieis overblijft dan hot besluit in te trekken waarbij het Balkengat als puinplaats is aangewezen. jDeu heer Gratama zegt by dank voor de moeite die hy zich getroost heeft, ofschoon hij van meening is dat uit zijn voorstel wel een weinig spreekt wantrouwen ten op zichte ran B. en W, aan wier zorg hij beter had gedaan het doen van voorstellen over te laten. De heer Schorer zegt dat het voorstel Gratama zijne sympatuie niet wegdraagt; het mist opportuniteit. Waarom nu reeds besluiten om een terrein voor puinplaats aan te hoopen of te haren, zonder dat men den uitslag kent van de onderhan delingen over eene puinplaats to voeren met den polder Walcheren. De heer Heijse qualificeert het voor stel Gratama als een vooruitloopen op hetgeen B. en W. blijkens de stukken reeds als laatste hulpmiddel in uitzicht stelden. De heer Gratama beantwoordt de vorige sprekers. Niet uit wanfrouwen jegens het Dagelijksch Bestuur heeft hy het voorstel gedaan, dat men ook geen oppor tuniteit kan ontzeggen, omdat B. en W. zy het dan ook als laatste hulpmiddel, hetzelfde leeds aan de haud gaven. De heer Koole en met ham de heer A. P. Snouck Hurgronje verklaren zich voor het voorstel Gratama. De eerste zou zelfs De rechtbank te Zierikzee is ter plaatse, waar zij behoortin de siad, waar zij nut tig en noodig is; te midden der Schouwsche en Duivelandsche burgerijen, wier behoefte aan wetsbystand zij ie voldoen heoft. Nie mand heeft het recht die landgenooten buiten onmiddellijke rechtsverded'ging te plaatsen. Het was nn de eerste keer niet, d*t de opheffing ter sprake is gekomen. Dit ge schiedde voorheen herhaaldelijk. Entoen hebben bezadigde, kundige staatslieden, na nopens den toestand te zyn ingelicht, verklaard„die eilanden mogen niet van banna rechtbank beroofd worden." Men kan een regeering niet genoeg prij zen wanneer zij naar bezuiniging streeft. Maar de zuinigheid heeft de ongelukkige liefhebberij, de wijsheid te willen bedrie gen. Met onmetelijke schade zouden tal- loozen dat ondervinden, indien karigheid bij de rechtsbedoeling de overhand kreeg. Nederland heeft eer belang by uitbreiding dan by inkrimping van reebtsmaoht. De bevolking is overal toegenomen; handel, nijverheid en verkeer met het buitenland breiden zich voortdurend uit. Daaruit volgt onvermijdelijk gestadige vermeerde ring van reohtszaken. Zuinig nopens het rechtswezen is Neder land reeds moer dan genoeg. De rechter lijke macht wordt nog altijd veel te bekrom pen bezoldigd. Overal elders betaalt men ruimer. Wie geroepen wordt, zich geheel te wij den aan een aanzienlijk en moeilijk ambt, dat de onmisbare grondslag van elk be- pretereeren, dadelijk een terrein aan te koopen of te huren, liever dan een ge deelte der vesten voor puinplaats aan te wijzen en zoodoende onze schoone buiten singels te ontsieren. In omvraag gebracht wordt het voorstel Gratama jaangenomen. Voor de heeren v. d. Harst, W. H. Snouck Hurgronje, den Bouwmeester, Gratama, A. P. Snouck Hurgronje, de Stoppelaar, van der Swalme, Koole, de Waal en Sprenger; tegen de heeren van Teylingen, Brevet, Verhage, Schorer, van Dunnó en Heyse. De heer Brevet doet nu het voorstel om het vroeger genomen besluit om het Balkengat als puinplaats aan te wijzen, in te trekken. De heer W. J. Sprenger kan met dat voorstel niet meiegaan. Zoolang er geen andere puinplaats is aangewezen zal men genoodzaakt zijn met de vulling van het Balkengat voort te gaan. De heer van der Swalme verklaart zich op dezelfde gronden mede tegen het voor stel. De heer van Dunné brengt in het mid den dat man zich hier de vraag moet stel len, wat. is meer in het belang der ge- m-ieute, de industrie beschermen of tene puinplaats aanwijzen. Ongetwijfeld het eerste. De heer de Stoppelaar merkt op dat door intrekking van het besluit niet alleen de firma Alberts zal gebaat worden, maar ook de firma's de Broekert en den Bouw meester, Borsius en van der Leijé; naar zijne meening is de geheele houthandel er bij betrokken. De heer Gratama acht het voorstel Brevet onnoodig, hij is van meening dat het vroeger genomen besluit door de aan- ueraing van zyn voorstel van zelf is ver vallen. Do heer Brevet kan dit niet toegeven hy verwijst den heer Gratama naar de woorden zoo even nog gesproken door den wethouder Sprenger en handhaaft zyn voor stel, dat hierna in stemming gebracht, wordt aangenomen. Voor de heeren van der Harst, den Bouwmeester, ven Teylingen, A. P. Snonck Hnrgronja, Brevet, Verhage, Koole, de Waal, van Dnnné en Heyse; tegsn de heeren W. H. Snonck Hurgronje, Gratama, de Stoppelaar, van der Swalme, Schorer en Sprenger. VII. Aangekouden adres der sociaal schaafd rijk is, heeft aanspraak op onder houd, overeenkomstig zyn defligen stand. Wie kan ten onzent behoorlijk van zijn rechtersambt leven Men dient kapitalist te zyn als men rechter wordt. Nooit ont breken de stemmen om te eischen dat hy met werk zal overladen zijn. Maar.... de Staat beveelt als een heer, en betaalt als een bedelaar Welkom waren daarom de woorden van een der sieraden onzer rechtsgeleerdheid, wiens kunde, ervaring en doorzicht ieder den plicht opleggen, naar hem te luisteren. Jhr. mr. A. F. de Sivorniu Lobman waarschuwde den 8 December jl. ia de Tweede kamer zeer juist tegen uitbreiding van de macht der kantonrechters. Dezen hebben genoeg hooi op hnn vork. In plaats van den last te verzwaren, zie men, bij vermeerdering van jnsciciabelen, uit, naar vermeerdering der rechtbanken. Aan opheffing, tot onberekenbaarnadeel der daardoor getroffen burgers, kan geen vooruitziend staatsman zich medeplichtig maken. Ten opzichte van Zeeland bestaan rede nen van algemeen vaderlandslievenden aard welke geheel Nederland verplichten, dat gewest niette verdrukken maar ineere te houden. Het verheft zich tegen ver minking. Het wenscht zijn rechterlijke macht ongeschonden te behouden. Men vraagt geen bnitengewonen bijstand; maar verlangt en daar heeft het gelijk in dat men het late bestaan gelyk het is. democratische arbeiderspartij betreffende voeding en kleeding van kinderen die kos- telooze scholen bezoeken. Reeds in eene vorige zitting hadden B. en W. zich grondende op de wet op het lager onderwijs, welke geene machti ging tot voeding en kleeding geeft, ge adviseerd om afwijzend op het adres te beschikken. Er was toen echter op voor stel van den heer Schorer besloteu eerst nog het ad-ries in te winnen van de com missie van Toezicht op het lager onderwijs. Nu die Commissie, blijkens haar inge zonden schrijven, verklaarde het op alle punten eens te zijn met B. en W., betuigde ook de heer Schorer voldaan te zyn eu wordt de conclusie van het vroegere ad vies van B. en W. zonder verdere discussie of stemming aangenomen. VII. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verpachting van eenige perceelen grasetting. Den 15 Deoember 1898 zijn ten over staan van den notaris Tak eenige gemeente- eigendommen publiek in pacht aangeboden. Eenige perceelen bleven toen echter zoo ver heneden de schatting, dat zij niet ge gund werden. Door de zorg van genoemden notaris is toen getracht ze ondershand* te verhoren en wel met het gevolg dat B. en W. thans kannen voorstellen het vroe gere perceel 3 thans te gnnnen aan E. de Smit te Middelburg voor f50 per jaar, het vroegere perceel 8 aan J. Jongepier te Middelburg voor f7 per jaar, het vroegere perceel 9 aan E. de Smit te Middelburg voor f 30 per jaar, de vroegere percee len 12 en 13 aan P. Eret te Middelburg voor f 100 per jaar en het vro ger perceel 14 aan A. Ingelse te Middelburg voor f35 per jaar. Het voorstel wordt zonder discussie of stemming goedgekeurd. IX. Beschikking over den post voor on voorziene uitgaven gemeentebegrooting 1898. Aangenomen werdt zonder discussie of stemming een voorstel van B. en W. om uit den post „Onvoorzien" voor 1898, te betalen een bedrag van f 15 als restitutie aan L. J. van Pagé van te veel betaalde erfpacht. X. Wijziging begrooting 1898. De door B. en W. voorgestelde wijzi ging wordt zonder stemming goedgekeurd. XI. Adressen A. C. G->'eep en J. P. Gel dof betreffende de „Gouden poortmet Geheel Zeeland iseeu historisch gedenk- teeken van ile kracht, de grootheid, de heldendeugd, de vrijheidsliefde der Neder landen. Het bewees eeuwenlang de gewioh- tigste dieneten aan geheel one volk. Zijne zeereuzen, inetMichiel Adriaansz de Ruyter aan het hoofd, deden de vlag aan de verste stranden eerbiedigen. In de hachelijkste tijd perken ging Hollands verlossing herhaalde lijk van Zeeland uit. In 1403 was geheel Holland in de maoht der Zuidelijke vijanden. Gelijk de onster felijke mr. Jacob van Lennep het in zyn Strijd met Vlaanderen bezingt, hielden alleen Dordrecht, Haarlem en Zierikzee nog stand. Wie redde toen het land Witte van Haamstede. Met een handvol onverschrokken Zeenwen, verliet hij zyn kasteel op Schouwen, zeilde den Hoek van Holland om, landde te Zandvoorten braeht, aan het Manpad by Haarlem, den Vlamin gen eene zoo verpletterende nederlaag toe, dat de Spaarnestad, op het punt zich over te geven, behouden bleef, en geheel Holland den vreemdeling kon verjagen. Dit intusschen was alleen mogelijk, dewijl Zierikzee, in een beleg dat tot de roem rijkste bladzijden dergeschiedenis behoort, de geduchte Vlaamsche overmacht, in 1303 en 1304, niet slechts vasthield, maar zelfs de vloot van Graaf Guy van Dampierre op de Schelde zoo deeriyk vernielde, dat het bijgeloof dier dagen de onvergelijkelijke dapperheid der Zierikzeeëers aan bovenna tuurlijke oorzaak toeschreef. Slot volgt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1