anden zeer nette Inboedel. De Landerijen aff—ütf n een Hofsteedje Woensdag 25 Januari a.s. verkooping van ;re e» Hoornvee en Varkens. verkoopen verkoopen Openbare Verkooping. verkoopen Buitenlandsch Overzicht. Burgerlijke Stand. 36 perceeleu op Woensdag 8 Februari a. s. De Groot en Hondius, Vrijdag 17 Februari 1899, veilen en verkoopen: Maandag den 23 Januari 1899, Hanson te Kapelle publiek verpachten Openbare Verkooping. Dinsdag 24 Januari 1899, Openbare Verkooping. Woensdag 25 Januari 1899, VERKOOPEN Kabinet, Tafel, Stoelen, Kachel, Bed en verdere huishoudelijke goederen DONDERDAG 26 JANUAR11899, VERKOOPEN Notarishuis Middelburg, o Bedden met toebehooren, Ta pijten, Vloerzeilen, grootc Koffiehuis-en andere Kachels, Biljart met toebehooren, De Groot en Bondius. Donderdag 2 Februari 1899, voor vrijheid eri toch een neutrale sohool gedwongen wil opleggen ook aan hen die er niet van gediend zijn, dit is een tegen strijdigheid, die toelichting eischt. Van den heer Happee heelt hij de beste reclame gehoord tegen de ogenbare school en tegen de neutraliteit. Wat hy daaronder verstaat is niets anders dan de opvatting der mo dernen een Jezus naar eigen opvatting geheel in strijd met dien der orthodoxe Christenen dus schending der neutraliteit. Ziedaar juist de fout van het huidige stelsel, onder de leuze van neutraliteit brengt men een eigen opvatting van bijbel en Christendom, daarom stellen wij op den voorgrond geen bevoorrechting maar geiy kstelling en dus verhooging der sub sidie. Den beer Bos wil hij ook een wedervraag doen. Wanneer deze volledige scheiding van kerk en staat wil, hoe is het dan mogelijk, dat de overheid, die ook door het antir. program als dienaresse Gods beschouwd wordt, en daarom aanraking wil hebben met het godsdienstig leven van de natie met haar in verbinding kan treden anders dan door een betrekki g tusschen Kerk en Staat. Ik kan wel het gods dienstig leven van het individu beoor- deelen, maar niet dat van een volk, tenzij dan door den kerkelijken vorm, waarin zich dit leven openbaart. Spieker eindigt met een aanhaling van dr. Schaepman, die aangaande deze zaak gezegd heeft: Waarom ik tegen scheiding van Kerk en Staat ben Omdat in werkelijkheid die scheiding nooit is in ie voeren; ik ben lid van den Staat, ik ben ook lid van de Kerk, deel mij nu eens in tweëen die twee, Kerk en Staat gaan van zelf samen". Opmerkelijk is het dat men in landen waar men volledige scheiding wilde tea slotte niets anders heeft kunnen doen dan een andere wijze van contract tusschen beide maken. De heer Verkouteren b antwoordt den heer Bos. De kerk krijgt subsidie van den Staat op gansch andere gronden dan de school. De Staat heeft de kerk van hare goederen beroofd en nu vergoedt de Staat dit door hare uitkeering, men is in dezen zelfs verder gegaan, dan noodig was door ook gelden te verstrekken aan andere kerken dan de hervormden. Wat de geschillen in de Herv. Kerk zelve betreft, als mijn persooelijk gevoe len verklaar ik niet te begrijpen, dat iemand lid kan blijven van een kerk, met wier grondstellingen hij het niet eens is. Zoo handelt men niet tegenover eenige vereeniging, maar dit is een kwestie die den Staat niet aangaat en door de Kerk zelve moet worden uitgemaakt. Hij geeft den heer Happee toe, dat ook onder de soci alistische onderwijzers enkele verdienstelijke personen gevonden worden, maar het gros kent geen algemeene menschenliefde, maar wel haat en afgunst. De kennis van de meesten kenmerkt zich door oppervlakkig heid en veler socialisme is dan ook een gevolg van den jeugdigen leeftijd zoodat zij op later leeftijd van gevoelen veran deren. De gevaarlijkste socialisten zyn de „baardelooze knapen van 18 tot 23 jaar." Uinister Thorbecke verstond onder neu traliteit heel wat anders dan de heer Hap pee. Deze minister wilde het godsdienstig karakter van de Openb. School handhaven gelijk onder de wet van 1806 en alleen na de aflegging van deze verklaring werd de wet van 1857 aangenomen. Eerst na derhand is men absolute neutraliteit gaan eischen. Spreker vraagt, waarom men nog spreekt van Christelijke deugden, als deze niets specifiek Christelijks mogen bezitten. Dan waren Mohammedaansche deugden misschien nog eer te verkiez en, omdat deze althans het gebruik van sterken drank ver bieden, waaraan ons volk f 80.000.000 jaar lij ks uitgeeft. De Hoer Happee gelegenheid bekomende om de sprekers te beantwoor den zegt dat dr. de Visser hem door een handigheid heeft voorgesteld als propa gandist van het socialisme. Dr. de Visser protesteert daartegenhij haalt de eigen woorden van spreker aan waaruit hij zijn gevolgtrekking gemaakt heeft, dit is geen handigheid maar een principieele bestrij ding. De Heer Bimmel zegt dat het hem slechts te doen was om hierop den klemtoon te leggen, dat andersdenkenden niet mogen gedwongen worden. Socialisten hebben geen behoefte aan byzondere scholen, maar zou den ook recht hebben op subsidie. Dr. de Viseer repliceert zyn stelling; de meening dat de openbare school voor allen geschikt moet zijn, deugt niet en druischt in tegen het begrip van vrijheid Dhr. Bos zegtIk heb gevraagdzou het niet beter zijn dat de Kerken voor zich zelf zorgden hebben de modernen recht van bestaan Volgens Groen hebben de Gereformeerden hot „Kerkgenootschap" ver laten om by de „Kerk" te kunnen blijven. De Heer de Lange vraagt op eenigszins ruwe wijze of zyn vraag niet beantwoord wordt. (Een verstandig woord van dr. de Visser voorkwam hier een incident Op de vraag van den heer De Lange n.l. of ook de socialisten recht hebben op subsidie wenschte dr. de Visser het vol gende te antwoorden. De koninklijke goedkeuring op den socialistischen bond werd door de regeering geweigerd, omdat deze boad in hare statuten bepalingen heeft, die indruisehen tegen ons staatsrecht. Elke groep wier beginselen niet in strijd zijn met de grondwet heeft recht op erkenning, maar partijen wier beginselen daaraan vijandig zyn moet de Staat, ingevolge het „jus con- stilutum" zijne goedkeuring onthouden en dan ook geen subsidie verleenen voor hun scholen.' De Heer Bos heeft o. a. beweerd, dat de „gereformeerden" de Herv. Kerk zijn uitgegaan. Spreker betwist dit, slech(s be trekkelijk weinigen van hen die zich zoo noemen, zyn bij de doleantie uitgetreden, het meerendeel is gebleven. De Heer Verkouteren zal nog een enkel woord ter beantwoording spreken. De Heer Bos meent dat ik hem niet heb begrepen, ik heb hem echter onom wonden mijn persoonlijk gevoelen over den inwendigen partijstrijd in de kerk gezegd, maar ik herhaal nog eens daarmede heeft de Staat niets te maken. Heeft de heer Bos nog op Amerika gewezen als bewijs dat de Staat en Kerk daar volledig ge scheiden zijn spreker toont aan dat dit een dwaling is, die reeds helder en klaar is weerlegd door dr. van Leeuwen. Nergens is de band tusschen Kerk en Staat sterker dan juist in Amerika. De Unie bemoeit zich wel niet met de particuliere aangele genheden der Kerken, maar de afzonderlijke Staten doen dit wel. Zij steunen de Ker ken geldelijk ja sommigen bemoeien zich zelfs met de leer, hetgeen ons herinnert aan de 16e en 17e eeuw. En wat de cal vinisten van heden aangaat, spreker ge looft niet „dat Calvyu in de volgelingen van Dr. Knyper zijne discipelen zou zien." De Heer Koole dankt thans de sprekers en de aanwezigen en sluit de vergadering met dankgebed. Voor het eerst sinds de laatste 28 jaar worden in Frankrijk stemmen vernomen van toenadering tot Duitschland. Men be gint zachtjes aan afkeerig te worden van eene politiek die ltuslands bondgenootschap zoekt, en dat niet wijl de bondgenoot het te bont gemaakt heeft, maar dewijl men 't spreekwoord begint te verstaan dat een goede buur beter is dan een verre vriend. Nu Czaar Nicolaas zyn bekende vredes plannen wat nader omschrijven ging en in zijn twefede circulaire aan Europa's vorsten, door de hand van graaf Murawjeff verzonden op uitbreiding van het arbitrage- stelsel, humaniseering van den oorlog en betere bescherming der neutralen aandrong, wordt het den oorlogsmannen steeds duide lijker dat men aan een bondgenoot met dergelijke gevoelens niets heeft, dat hij zelfs, kwam de nood aan denman, op den koop toe nog een lastige sta-in-den-weg kon worden. Daarbij komt dat velen gaan zeggen ii quoi bon die dure wapening in vredestijd, dat zure gezicht op Duitschland, die re vanche-voornemens welke bij den desolaten binnenlandscheu toestand immers toch niet in vervulling kunnen gaan? Ze hebben gelijk. Gelijk uiteen sociaal-en uiteen politiek oogpunt bezien. Een hunner staatslieden heeft't dan ook openlijk uitgesproken: Duitschland is de vijand niet meer, Engeland is 't. En een der ministers moet zelfs gezegd hebben dat hy een samengaan, ofschoon geen bond genootschap met Duitsc iland, zoolang hij minister is, krachtig zal bevorderen. Jammer dat in Frankrijk bet ministerieel leven zoo kort is. Het varieert in den regel tusschen een maand en anderhalf jaar, maar dit laatste is zeer zeldzaam. Van daar dat wij op de daadwerkelijke vervulling der gedachten niet te vlug rekenen moeten. Edoch 't is al veel ge wonnen, wanneer men over eene toenadering begint te denken waar men vroeger slechts aan wraakneming dachten de hand toe steekt, waar men tot kort geleden slechts de tanden knarste. Doch wel moet 't gevaar dat van Enge- lands zijde dreigt, groot zijn en de kracht der bedreigde natie klein, dat men zelfs den natuurlijken vijand in de armen wensebt te vallen, als de onafhankelijdheid maar gered wordt. Arm Frankrijk. Jammeren van binnen en vrees van buiten. Wanneer zult gij inzien dat de revolutie u 't spoor heeft bijster gemaakt en slechts in terugkeer tot den levenden God heil en heul voor u en uwe verdwaasde kin deren gelegen is Engeland gaat voort met de houding aan te nemen van een bevredigden doch tegelijk op den loer liggenden geweld hebber. Sinds Frankrijk in de Fashoda-qnaestie toegaf, is Engelands stemming er niet ge moedelijk op geworden. Wel heeft de nieuwe Fransche gezant te Londen Paul Cambon bevredigende woorden gesproken, en de schuld aan de heerscbende animositeit op de pers gewor pen doch dat de publieke opinie hierdoor niet is gerustgesteld, blijkt wel uit 't geen wij hierboven meedeelden. Heel voorzichtig toch heeft Cambon dan ook gezegd dat practische moeilijkheden aan de verwezenlijking der edele denk beelden van Czar Nicolaas in den weg zullen staan. Wat eigenlijk niets anders zeggen wil dan lit: Als Engeland zyn overmacht van slagschepen behoudt, dan zullen wij voortgaan met onderzeesche torpedo's te bouwen. In ieder geval blijft, ook bij de vrien delijkste verzekeringen beiderzijds, de ver houding gespannen. Dat deze verhouding, vrucht vooral van de hebzuchtige politiek der Engelschen, in Engeland zelf algemeen wordt goedge keurd, zal welnie uand gelooven. Trouwens de beste elementen in de liberale partij hebben daar altijd tegen geprotesteerd. Nog leeft de geest van den edelen Glad stone in een deel zijner volgelingen voort: de Harcourts en Morley's blijven zyn staatkunde getrouw; doch vele anderen hebben zichtotde politiek derconservatieven: der Salisbury's en Chamberlains laten be- keeren; de leider in het koogerhuis Rosebery trouwens in ernst en door zicht ver bij zyn leermeester, den grooten ouden man, achterstaande, is reeds met pak en zak tot de conservatieven overgeloopen en juicht de dwars- en roofpolitiek die de Transvalere verbittert, de Franschen grieft en op uitroeiing der onbeschaafde volken uitloopt, van harte toe. Dit heeft Harcourt doen besluiten de leiding der liberale party op te geven, onmogelijk en ongezond als by het acht dat eene partij herhaaldelijk tegen den wensch van den leider ingaat of door verdeeld heid hare kracht als oppositie breekt. En Morley heeft hem gelyk gegeven. Het schijnt, zeide hy, dat het Engelsche volk terugkomt van de oude beginselen eti nu van meening is dut Engeland maar alles pakken moet wat het krijgen kan, met iedereen vechten, van elk verschil een geschil maken. En 't lelroeft mij dat die verderfelijke leer ook onder de libe ralen veld wint. Het jingoïsme, weleer het monopolie der conservatieve party, schjut al meer het blazoen der aloude Whigs, het vaandel der liberale partij te komen bevlekken. De liberale partij heeft ook in België hare eere weggeworpen door een fusiever- bond te sluiten met radicalen en socialis ten van het soort Demhlon, teneinde de clericaten bij de aanstaande parlementsver- nieuwing uit het zadel te lichten. Eene poging die onder 't huidige kiesrecht toch niet slaagt. Terecht heeft een der socialistische lei ders, toen hem gevraagd werd of de libe rale party de afspraken zoo maar goed gevouden had, geantwoord: Er zyn geen liberalen meer; sedert zy in ons fusie-voor stel bewilligd hebben, zyn er slechts anti- clericalen meer. Anti-clericalen! Dat deze negatieve leuze wonderen ver richten kan bij de stembus, hebben de men- schen, ook by ons, in 1897 nog kunuen zien. Maar dat zy zich wreekt in mach teloosheid der regeering, zielloosheid der anti-clericale meerderheid in de Kamer en ontevredenheid onder de kiezers is ook onder ons, nog zelfs in de laatste dagen gezien. Men zou 't in België ook ondervinden, gesteld dat eene actie als die deze fusio- nisten op het oog hebben, ook maar eenig effect kon sorteeren. Maar wat deze manoeuvre voor den goeden naam der Antwerpsche en Brus- selsche doctrinairen immers zoo heftige vereerders vanMarnix! zoo beden- lijk maakt, is 't feit dat een der socialis tische leiders met wieu zy 't zoo goed konden vinden, die de ziel der fusie was, besloten heeft af te treden en de candida- tuur jte bevorderen van den anarchist Moineau, die op 't oogenblik wegens majesteitsschennis en aanhitsing tot moord aanslagen in de gevangenis zit. Wat tedenken van dergelijke „liberalen", en van de geestverwantschap tusschen de mannen van het bekende trapje, langs de lijn Buls-Moineau? Dat eene party onvermijdelijk wegzinken moet, die de vaste basis der heginselen mist. Uit Spanje weinig en toch goed nieuws. Het is den ouden Stgasta gelukt zyn ambtgenooten voorloopig te be vegen aan het bewind te blyven, zoodat in deze critieke dagen een crisis vermeden wordt. Nieuwe organisatiën en geldleeningen schijnen op til. Aan de Cortes zullen terstond alle stukken op den oorlog, den vrede, den afstand van grondbezit en de opheffing van het ministerie van kolo niën «orden voorgelegd. Van 19 —20 Januari 1899. MIDDELBURG. Ondertrouwd: W. P. Pieters jm. 22 j. en M. F. van de Putte jd. 21 j. J. Nierse jm. 24 j. en A. [C. de Jong jd. 22 j. BevallenA. C. Ge'dof geb- Driessens d. - P. J. Anderiesse geb. Castelejjn d. J. C. de Ruflter geb. Verstelle z. F. Adri- aansen geb. Marteijn d- Overleden: J. Fanyn ongeh. z.53j. C C. Radder 5 mnd. d. F. J. Pluymers man van A- Listelle 37 j- Woensdag 25 Januari a. s. hoopt, zoo God wil, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader MARINUS TRAAS 'zyn 70en geboortedag te her-' denken. Zijne dankbare kinderenbehuwd- en kleinkinderen. Namens allen, CORNELIS TRAAS. i Wemeldinge, 21 Jan. 1899. «SM Getrouwd Me. PETRUS DIELEMAN J. CAROLINE F. H. MAGENDANS. De Heer en Mevrouw DIELEMAN— MAGENDANS betuigen, mede namens wederzydsche ouders en familtën, bunnen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van liefde en belang stelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Zaamslag JaD 1899 Wagenborgen Geboren Elize Wilhelmine, dochter van M. DE BROEKERT en N. E. DE BROEKERT—Koole. Trarasingel by Middelburg, 18 Jan. 1899. V NEELTJE BOOGAARD Wed. Joos Schout betuigt hartelijken dank aan allen, die blijken gaven van belangstelling by het herdenken van haar 85-jarigen ge boortedag. De heer en mevrouw WISBOOM VERSTEGEN-VAN BEUGE betuigen hun dank voor de vele bewijzen van belangstelling by de geboorte van hun zoon Middelburg, 20 Januari 1899. Visites bij voorkeur Dinsdag en Woens dag a.s. De Notaris A. M. TAK zal op Woensdag 25 Januari 1899, voormiddags te 10 ure te Serooskerkein de herberg bij L. Mei.se in het openbaar liggende in de gemeente Serooskerke bij de hofstede Hooiperk en in den Boschhoek, in de gemeente Vrouwepolder in Schellach, en in de gemeente St. Laurens aan den grindweg naar Gapinge en aan den weg naar Grijpskerke, benevens: in de gemeente Serooskerke, alles te samen groot 27 hectaren, 87 aren, 14 Centiaren. Gedrukte r.otitiën dezer veilng zyn ver krijgbaar ten kantore van voornoemden Notaris. Notaris HUVERS is Middelburg \s \oot- nemens te te Domburg aan het woonhnis genaamd Klein Vlaanderen C 24 oud porselein, Delftsch aardewerk, gouden en zilveren wei keu en wat nader zal worden geadverteerd. Deze verkooping zal plaats hebben onder directie van Ondernemers van openb. verkoopingen- De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des voormiddags om 9 uur, op de .hofstede „de Maalstede4 te Kapelle, ten ^verzoeke van den heer O. Schipper Azn. 5 Werkpaarden, 3 jonge Melkkoeien, 17 Hiinders en Kal- '^^rffirgirai vers, 3 Vette- en 11 Loopvarkens, 175 Kippen en Hanen, Karnhond met Hok, Utrechtsch Wagentje, Tilbury, 3 Menwagens, Driewiclskar, 5 Ploegen en 6 Eggen in soort, Sleepbord, Molbord, Pee-, Snij- en Windmolen, Geeselsteen met Paard, Arreslede, Zaaddorscbzeil, Tasklee- den, Harnassement, Bacculen, Melk- centrifuge «de Laval» en verder Stal-, Landbouw-, Zolder- en Melkgereed- schappen, Koebak, 600 Musterd en eenig HUISRAAD. Voor s 10000 kilo Wei- en 10000 ki'o Klaverhooi, Kanthooi, 15000 kilo Mangels, 6000 kilo Paardepeeën, 20 H. L. Pootaardappels, enz. enz. Op de hofstede bestaat geene gelegenheid tot stalling. Notaris LIEBERT te Kapelle, zal op des middags 12 uren in de herberg bij J- toebehoorende aan de Kerkende Diaconie van Kapelle. Alles nader omschreven in paebtboekjes verkrygbaar ten kantore van genoemden Notaris. o De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des namiddags om 12Vs uur op het plein van het Slot „Oostende" van dhr. J. Koens te Goes verknopen: 8 Kalfkoeien, 2 vare Koeien, eenig jong Vee, jonge Kalvers, 8 diachtige Zeugen en eenige Mestputloopers. 0 De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op des namiddags om 1 uur aau het woon huis van Marinus Paauwe te lersek* De Notaris J. W. VER HULST zal op des avonds te acht uren, op de bovenzaal van de Soriëtcit „de Vergenoeging" te Middelburg publiek presunteereu te 1». Een HUIS en ERF met TUIN, in de Lange Singelstraat en uit komende in de Pijpstraat, te Middelburg, wijk N no. 191. 2". Een HUIS en ERF, in de Se- geerstraat aldaar, wijk H no. 90. 3'. Een HUIS en ERF, in de Kui perspoort aldaar, wijk G no. 31. 4». Een PAKHUIS en ERF ldaar, wijk G rio. 79. 5°. Een HUIS en ERF, aan de Kal- vei markt aldaar, wijk K no. 276. Voormelde ONROERENDE GOEDEREN zyn daags voor- en op den verkoopdag te zien, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren, op ver toon van een permissiebiljet, met verdere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris. des morgens ten 10 uren f en wat meer is te zieu een dag voor den verkoop tot 4 uur. De Taxateurs: O De Dsurwaarder HOLLMANN to Goes zal op des morgei s om 10 uur aan de herberg van M. de Baar te Kwadendamme Nieuwe Planken, Latten, Ribbon en Sparren, Damhekken, Kevi's, partij Stroo, Mangels en Beesten peeën. Voorts: Nieuwe Linnen kasten, Tafels, Spiegels en Kar petten benevens:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2