NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- «r HISTORISCH Middelburg. Safecifag 21 lamiari, ^ROTTERDAM. de, Hulst-Vlak®. Vesterschelde. >9. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Afdeeling Zeeland. OMBOOTDIENST Middelburg en Zierikzee. ie Zierikzee Spoorweg Go#» Jan. urgVan Zierikzee: 's midd 'smorg. s midd Jlo. 48. 1899. Derfipnrfp Jancgftng. 1.45 1,45 1,45 1,45 1,45 1,45 1,45 1,45 1,45 1,45 1,45 Dond.19 Vrijd.20 Zater.21 Zond. 22 Maan,23 Dinsd24 Woen25 Dond.26 Vrij d.27 Zater.28 Zond.29 Maan.30 Dinsd31 6,30 7.50 7,50 7,50 7,50 7.50 7,50 6,30 7,— 7,50 7,50 7.50 2- 1,30 1,30 2,- 2.— 2.— 2,- 2.— 2,- 2- 2,- 1MB00TDIEN8T -MIDDELB.-ROTTERDAM Jan. Van Van gen. Middelburg. Rotterdam. 6- 7,30 n 8.15 6,— n 7,30 n 8,15 6,- n 7,30 n 8,15 6- n 7,30 8,15 6,- 7,30 n 8,15 n 8,15 RAMD1ENST. •EN—MIDDELBURG, singen Zeilm. vm. 4,50 r. ,30, 11, 11,45; nm. 12.30, 3,30, f4.15, 5,10, f5,55, f9,15, 10,15. Remise. Idelburg (Markt) vm. 5.20 c, 11,50, nm. f 12.35, 1,20 4,20, f5,15, 6, f7, 7,50 1,11. geen goederen. Jan. ROTTERDAM ve Maandag) 's morg. 7.u INT WERPEN: Ve Maandag) 's morg. 7.a E STOOMBOOT. Jan. rd. Zondag 22 'smorg 8. >ensdag 25's morg. 4. dan. •damsche tij d. se: Van Rotterdam: 8.— Dond.19 10,30 8,— Vrijd.20 11,— 8,— Zater.21 8, 9,— Zon. 22 9,_ 8,— Maan.23 9,30 8,30 Dins. 24 9.30 9,30 Woen25 9,30 O,— Dond.26 9.30 0,30 Vrijd.27 9,30 7,— Zater.28 9,30 8,Zond. 29 9,30 - Maan.30 9,30 - Dins. 31 9,30 POORBOOTDIENST op de BOOTDIENST. en naar Vlake vm. 5,20 W alsoorden onmiddellij k den correspondeerenden .0.31, 2,15, 5,15 uur. ENDIENST. ir Walsoorden vm. 7, ,5 uur. sn onmiddellijk na aan- ongeveer vm. 9,—, en 6,15 uur. 11,55a) nm. 3,25J). 2,25a) nm. 3,55. 10,20 nm. 1,55. 2,15. io'i* 3'256) 12,15 3,45. 8,10. 8,40. aar Breskens hoogstens 6,10 vaa Vlissingen gemaakt. sn het spoorwegstatiog elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 centiedere regel meer 10 cent. Wij herinneren nogmaals alle belasting kiezers, dat zij, willen zij ook dit jaar hun kiesrecht behouden, voor 1 Febr. hun belasting hebben aan te zuiveren. Alle belastingen moeten betaald zijn, behalve de bedrijfsbelasting die van 1 Mei 1898 tot 1 Mei 1899 loopt. Volgens sommige bladen hebben eenige grondeigenaren en verpachters van hof steden en landen, naar aanleiding van de groote strooperijen, die in den laatsten tijd in Znid-Beveland hebben plaats ge had, in overweging genom-n om in de huurcontracten de volgende pachtvoor- tcaarde op te nemen „Indien de pachter of een zijner onder geschikten wegens stroopery wordt ver oordeeld, zal hy verbenreu een boete van honderd gulden ten behoeve van de armen der gemeente, waarin zijne woonplaats gevestigd is, te betalen binnen acht dagen na de veroordeeling" Het oprichten van een bond onder ds stroopers, die, uit de door hem te betalen coutributiën, de betrekkelijk geringe boeten en kosten van veroordeeling voldoen, door bekeuringen wegens stroopery verschuldigd schyiit tot bespreking van bovengemelden maatregel aanleiding te hebben gegeven." Naar aanleiding dezer mededeeling nemen wy de vryheid nogmaals de aandacht te ves tigen op de noodaakelykheid eener nieuwe jachtwet". Verbeeld u, wanueer een arbeider een haas stroopt, wordt de pachter by wien de arbeider ia dienst is, beboet met hon derd gulden! Er staat niet bij dat die arbeider be hoeft betrapt te worden op bet land van den pachter. Onverschillig waar hij be trapt wordt, zijn baas zal er voor worden aangesproken. Dat is onbillijk. Maar bet is ook on billijk wanneer 't slechts in eerstgenoem de» zin is bedoeld. Een arbeider kan wat FEUILLETON. Nederlandsche Vereeniging tot hescher- ming van dieren. ii. (Slot.) Op verzoek van de commissie, benoemd door het hoofdbestuur, om een onderzoek in te stellen naar de beste slachtmethode, hebben wij hier zooveel mogelijk inlich tingen by deskundigen ingewonnen, en die aan genoemde commissie doen toekomen. Wanueer die commissie haar rapport zal hebben uitgebracht, hopen wy tot bevor dering van de beste wijze te kunnen medewerken. In éen geval, het slachten betreffende, wendden wy ons tot den bur gemeester van de betrokken gemeente om zyne aandacht te vestigen op het feit, dat in zyne gemeente door een slager vaak geslacht werd op de publieke straat, door tiet te slachten dier vast te maken aan eenen ring op straat, en dan den nek af te snijden. Daar wy later geen bericht dienaangaande meer kregen, denken en hopen wy, dat dit daarna niet meer is voorgekomen. Op verzoek van het hoofdbestuur stelden wy voorts een onderzoek |in of hier by het vervoer van konijnen ook gebruik weid gemaakt van Italiaanscbe eierkisten, waardoor die dieren vaak gekneusd en ge wond worden, en by bet slachten ervan van de Engelsche methode (waarbij ze levend gevild worden.) Gelukkig konden wy mededeelen, dat noch het een, noch het andere, voor zoover wy konden nagaan, hier voorkwam. Naar aanleiding vau een paar klachten omtrent vertraging by de doorzending en driftig uitgevallen of aangeschoten zyn en bij ziet een baas de veldvruchten van zyn baas opvreten; hy schiet, hy stroopt en zyn baas verbeurt honderd gulden. Wordt op die wijze de vryheid van den landbouwer, by 't aangaan van pachtcon- tracte i tocbal zoo beperkt, niet nog al meer bedreigd? Een consciëntieus man zal tegen derge lijke bepaling wel geen bezwaar hebben, maar door de onkunde van zyn onderge schikten er in loopen kan en zal bij on getwijfeld. Bovendien is dat recht, wan neer de overheid iemand wegeRS stroopery heeft gestraft, dat dan de landheer het ook nog eens komt doen Moet stsooperij dubbel gestraft worden Of wy de stroopery dan verdedigen? Integendeel wij veroordeelen haar als diefstal. Maar wy voelen evenzeer bet velerlei ongerief dat de instandhouding van den wildstand met heel bet s elsel van jacht opzichter» enz. den landbouw oplevert. En in plaats van den aristocratischen „honderdgulden" maatregel toe te juichen, dringen wij liever op een meer democra tische wetgeving aan, een regeling die den landbouw van bet overtollige wild verlost en de jacht van een plaag in een zegen voor den landbouw weet te ver- keeren. Indien wij iet» onmogelijks begeeren, dan dringen wy aan liever op wegruiming van den wildstandop onze eilanden althans, door het toestaan van vrije jacht op eigen erf en vergemakkelijking van den afkoop van bet „heerlijk" jacbtrecht. De Goesche Courant bet wetsvoorstel „omtrent nadere bepalingen omtrent de personeele belastingen" en met name de veranderingen voor de gemeente Goes besprekende, zegt er van „Deze klasse-verandering is voor de^e- meente als zoodanig niet van belang. De uitkeering van het Rijk naar de bepalingen van de wet, regelende de financ. verhoudiag tusscben Rijk en gemeente, wordt er niet bezorging van honden by de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegenwend den wy oiib tot den directeur-generaal bij die Mij, die onzen voorzitter later de toezegging deed, dat daarin verbetering zou kon'en. Ook het veevervoer werd door onzen voorzitter bij den directeur-generaal ter spruke gebracht. Ons werd toch bericht dat in Goes op een Donderdag een trans port paarden werd ingeladen, waarvan de koopers zelf aan de verkoopers mededeeldon dat deze bij de uitlading hunne paarden waarschijnlijk niet zonden herkennen, als zy ze dan zagen, omdat ze eerst Zondag daaraanvolgende op de plaats van .bestem ming in Duitschland konden zijn, eu ze al dien tijd eten noch drinken kregen Daar het hooflbestunr wederom aan dringt op toezicht van regeeringswege op het vervoer vau vee zoowel te water als te land, hebben wij ook dit geval terstond ter kennis van het bestuur gebracht. Dit geval geeft one tevens aanleiding om nog eens jallen aan te sporen om ons toch kennis te geven, en liefst zoo om standig mogelyk, van ieder feit van die renmishandeling, dat hun ter ooreu mocht komen. Wanneer toch dergelijke feiten, als het zoo juist genoemde, algemeen be kend worden, dan moet er verandering in komen. Reeds kort na ons optreden, hebben wij eene circnlaire verspreid, met het verzoek om ie Ier feit dienaangaande aan ons te willen mededeelen. Slechts op deze wyze toch kan een juist overzicht verkregen worden van alles, wat op dit gebied nog te doen |valt, en zoodoende konden wij de noodige gegevens verzamelen om handelend te kunnen optreden zooals 1de omstandig heden dat medebrengen. Wij verklaarden tevens, en wij doen dit hierbij nogmaals, hocger door. Zelfs zal de gemeente moeten voorzien in de vermindering der tegen woordige opcenten op het personeel, om dat de opbrengst van dit laatste in hoofd som minder wordt. Toch zyn er aan de verandering voor- deelen verbonden voor de ingezetenen, doordien de personeele belasting zelve vermindert. Het voordeel der verandering wordt allereerst genoten doof hen, die in de tegenwoordige 7e klasse nog aangeslagen zijn bij eena belastbar# huurwaarde van f50. Nu zal de vrijdom van personeele belasting uitgestrekt worden tot hen, die perceelen bewonen, waarvan diehuurwaarde f 62,50 bedraagt. Voorts zal nu de aftrek voor alle per ceelen f 47,50 worden, in plaats van f 35 zooals thans. Ook op de haardsteden zal de verandering van invloed zijn. Waren in de 7e klasse, waarin Goes nu staat, de haardsteden vrij, wauneer de huurwaarde f80 bedroeg, thans zal die vrijdom zich ook uitstrekken tot de perceelen van f 100 huurwaarde. Ook in den aftrek voor de kinderen profiteeren de belastingschuldigen. Was in de 7e klasse die aftrek niet toegelaten, wanneer men een perceel van f 350 huur waarde bewoont, thans zal men nog voor de kinderen aftrek krijgen, wanneer dfë huurwaarde f437,50 bedraagt Wordt das het ontwerp aangenomen, dan zal voor velen de belasting op het personeel verminderen, voor anderen ge heel vervallen. Ware het verzoek van ons gemeentebestuur geheel ingewilligd, dan zouden de voordeelen voor de aange- slagenen in de personeele belasting nog grooter zijn. De schaduwzijde der zaak is, dat, aan gezien de gemeente 50 opcenten op het personeel heft, de opbrengst ook daarvan zooveel minder wordt als de helft van de vermindering der belasting in hoofdsom bedraagt. Deze helft zal de gemeente das weder op andere wijze of door verhooging der opcenten moeten trachten te verkrijgen. Voor sommigen gaat tevens het kiesrecht dat wy de namen van hen, die ons jzulke inlichtingen willen geven, niet zullen noe men, tenzij die personen ons speciaal daar toe machtigen.J In het afgeloopen jaar mochten wy ook zoodanige inlichting >n ontvangen, wy er kennen dat met dankbaarheid, maar wy ontvingen er nog veel te weinig. Hoe nuttig het kan zyn ons zooveel mogelijk in te lichten, moge blijken uit het volgende. In het laatst van 1898 vernamen wy, dat de eenden, die onze vesten bevolken op allerlei wijzen werden mishandeld. Om trent de de daders was echter niets bekend ook niet by de politie. Wy loofden toen eene belooning uit aan hen, die ons het eerst de noodige inlichtingen zouden ver schaffen, en reeds nu kunnen wij met ge noegen constateeren, dat de namen van de bedrijvers dier gruweldaden ons bekend zyn en dat er nu een gestreng onderzoek wordt ingesteld. Oiib is gebleken dat die personen zich o. a. aan de volgende feiten hebben schuldig gemaakt. Eene eend heb ben zy met steenen doodgegooid, eene eend liebben zij alle zwemvliezen doorge knipt, eene eend hebben zij eene poot afgedraaid, eene eend hebben zij met een stuk glas een poot afgesneden, en meer malen hebben zij een omgebogen speld of visschhaak aan een touw bevestigd, aan de speld of haak brood gedaan en dat aan de eenden toegeworpen, waarna zij zich, als eene ee. d dat brood geheel of gedeeltelijk ingeslikt had, zich er ie ver lustigden om die eend den aan het touw heen en weer te rukken en ze eindelijk met die speld of haak in de keel of maag terwijl het touw er bij bleef hangen, aan hun lot over te laten. Nog vernamen wy, Jat dezelfde personen verloren, voor zoever dit op deze belasting steunde Neutrale School. Een modern predikant, dr. Knappert, schrijft: „De algemeene toestand is die van een passieve negatie. (l) En het is alleen le ridicule qui tue.^) Iedereen weet wat dood zwijgen is. Onze kinderen verkeeren ge durende de jaren van hun lager, middel baar en gymnasiaal onderwijs in een we reld waarin de godslienst wordt doodge zwegen." lijdelijke ontkenning. Men maakt oen zaak af do ar haar belachelijk te maken. (Het belachelijke doodt). De afschaffing der sterke dranken als volksdranken wel verr* van de Bchatkist te benadeelen, zon oorzaak zijn dat alle overige bronnen van nationale inkomsten des te rijkelijker zouden vloeien en zelfs zoozeer, dat k»t tekort van 23 miljoen, dat er het gevolg van zon zyn, gemakke lijk eu ruim zou worden aangevuld. Minister Pierson in 1892. Openbare Vergadering van de Afdeeling Middelburg" van den Chr. Hist. Kiezersbond. (Slot.) Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot debat. Daarvan werd gebruik gemaakt door den heer A. J. Bos van Vlissingen. Deze wil slechts een enkele vraag doen. Hij is met de sprekers voor subsidiever- hooging aan de bijzondere scholen, maar vraagt waarom worden ook de kerken niet financieel met elkander gelijk gesteld. Is het niet baatzuchtig om voor de Herv. Kerk van staatswege subsidie te eischen. Spreker wijst op de verschillende richtin gen in die kerk en vraagt of het billijk is deze alle van staatswege te steunen, hij acht het beter dat iedere kerk voor of een van hen reeds langer geleden een vogeltje dat zij, na het met een catapult te hebben getroffen, bemachtigd hadden, op ergerlijke wijze met een mes hadden gefolterd, en het eindelijk toen zy genoeg hadden genoten van de stuiptrekkingen vau het diertje, den hals omdraaiden. Had men o s maar eerder het een ea ander medegedeeld, wellicht waren dan die latere mishandelingen voorkomen. Hoe verdorven moeten toch zulke per sonen zijn, die zich zoo kunnen verlusti gen in het lijden van weerlooze diertjes. En nu meene men niet, dat de bedrijvers van die feiten ruw9 barsche mannen zijn neen het zijn nog kleine jongens. Veelbe lovende uienscben. Dergelijke feiten brengen ons ook tot de overtuiging, dat by de kiaderen gewerkt moet worden op het opwekken van gevoe lens van zachtheid en liefde voor de die ren en zoo is ons plan om in 1899 o. a. den door de afdeeling Rotterdam samenge stelde geillustreerden maand kalender zooveel mogelijk op de scholen en anderszins te vsrjpreiden, om zoodoende den onderwijzers éénmaal per maand een aanleiding te ver schaffen de kinderen op het nut van vele dieren en op het slechte en lage van die renmishandeling te wijzen, en bij hen zachtheid eu toegevendheid jegens de weer looze dieren aan te kweeken. Wy hopen dat wy daarbij op den steun van vele onUerwijzers in Zeeland mogen rekenen. In deze richting zouden wij gaarne nog meer willen werken, maar dat zal ons eerst mogelyk zyn, als ons ledental aan merkelijk toeneemt en dat verwachten wy ook. Den korten tijd van het bestaan van de afdeeling Zeeland in aanmerking genomen, zich zelf zorgt. De heer J. W. Happée, openbaar onder wijzer te Middelburg, die nu het woord verkreeg, komt op tegen de beteekenis die men hecht aan het woord neutraal. Z. i. moet dit woord niet zoo erg worden opge vat. De openbare echool is neutraal want zy streeft er naar andersdenkenden zoo min mogelijk te kwetsen. De byzondere school kweekt godsdiensthaat. Ketelaar wijt het kleine beetje vrees voor papisme dat hij heeft aan zijne opleiding aan eene byzondere secteschool. B.j onderwijs in rekenen en aardrykskunde is volgens spreker geen sprake van den godsdienst. Sommige onderwijzers willen de gesohiede- nis laten vervallen omdat deze aanleiding kan geven tot kwetsing van gevoelens, Christus maar ook Socrates waren menschen, die hoog boven anderen hebben uitgeblon ken en hunne woorden en uitspraken lee- ren wat werkelyk Christelijke deugden zyn en daaraan moet de openbare onder wijzer zich houden. Hij vreest niet voor de socialistische onderwijzers, die uitmunten door toewijding en zelfopoffering. Indien er meerderen deden ais zy, dan zon er minder verdeeldheid en onverdraagzaam heid zyn. Dp heer Bimmel, die vervolgens het woord erlangt heeft niet veel in het midden te brengen, nu een openbaar onderwijzer hem voor is goweest in de verdediging van de socialistische gevoelens. Hij vraagt slechts of hetgeen inquisitie zou zijn, wanueer op de openbare schoal godsdienstonderwijs gegeven werd. Daar door wordt antagonisme gezaaid. Hij acht de nentrale school voor allen voldoende en protesteert tegen den aanval op de so cialistische onderwijzers. De heer de Lange, eveneens socialist, heeft maar een enkele vraag. Men wil gelijke subsidie voor openbire en bijzon dere scholen. Geldt dit ook voor de scholen van socialisten Dr. de Visser beentwoordt eerst de hee- ren Happée en Bimmel, daarna den heer Bos, en vraagt aan den heer Bimmel, hoe het mogelijk is, dat deze als socialist ijvert hebben wy daarover geen reden tot kla gen. De eens zoo wakkere, maar klein# atdeeling Axel loste zich in de onze op de weinige in Zeeland verspreid wonend# leden van de iV. V. tot beschermirig van dieren voegden zich allea bij ons, en zoo was ons ledental reeds tot 161 geklommen, waarvan wij er in den loop van het jaar echter weer 4 door overlijden en 1 door bedanken voor het lidmaatschap, verloren. Om te beginnen was dat zeker geen onaardig getal; om te beginnen echter, want als wy in aanmerking nemen, dat onze afdeeling zich uitstrekt over onze geheel# provincie, over 109 gemeenten dus, dan zon onze provincie al een heel droevig figuur maken, als dat getal binnen niet al te langen tijd, niet een paar maal ver dubbeld was. Wanneer ieder in zijne om geving met ijver werkzaam wii zijn om zoovelen mogelijk over te halen ziek bij ons aan te sluiten, dan twijfelen wy er niet aan, of dat resultaat zul spoedig be- Teikt zyn. De contributie kan daartoe toch geen beletsel zyn; die bedraagt slechts f0.25 als minimum. Hoe meer men ech ter wil geven, hoe liever. Wanneer wij nu ten slotte nog een terug blik slaan op het afgeloopen jaar, dan moe ten wij erkennen, dat wy dankbaar zyn voor den ondervonden steun, zoowel van antoriteiten als particulieren, dankbaar, maar nog lang niet voldaan. Van onze leden verwachte.» wy voor het vervolg, behalve hunne financieele, nog meer per soonlijke medewerking, medewerking door ons alle feiten op dit gebied mede te dee- len, medewerking door zooveel mogelyk de zaak van dierenbescherming te bevorderen, medewerking door ons een groot aantal nieuwe leden toe te voeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1