NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. HP. 47. 1899. iDonfafag 19 Innuaci. Detftmde laargang. CHRISTELIJK- HISTORISCH VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Afdeeling Zeeland. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. X X LowboJc. De Standaard schrijft Het gegronde uitzicht bestaat, dat de moeilijkheid der Lomboksche offerfeesten ran de baan zal raken. Reeds ten vorigen jare had Dr. Kuyper die deze zaak ter sprake bracht, er op gewezen, dat het gerezen bezwaar niet zou bestaan, indien de Regeering een subsidie aanvroeg voor een volksfeesten dat alle grief inging tegen het feit, dat gelden werden gevraagd voor een offerfeest. Nu heeft de minister van Koloniën on langs in de Eerste Kamer verklaard, dat deze gewenschte verandering van den naam van het feest bij hem geen overwegend bezwaar zon ontmoeten, ja, dat hij op het aanbrengen van die wijziging bedacht was. En al stemmen we nu toe dat deze wijziging van terminologie, ware ze reeds van 1891 af gebezigd, sterker beteekenis zou hebben gehad, toch zien wij niet in, welke bedenking de Staten-Generaal langer tegen dezen post zou kunnen inbrengen, indien er op de Begrooting van geen offerfeest meer sprake iB. De rustende hoogleeraar dr. Robert Fruin, die kort geleden nog een paar pit tige opstellen wijdde aan Marnix en o. a. een tafelgesprek van dezen staatsman- geleerde met Buehel en Walraven van Brederode uit oude bronnen op te diepen wist, Robert Fruin is gisteren plotseling hevig ongesteld geworden. Zijn toestand baart zorg. Van harte hopen wij dat de professor worde opgericht en voor vader land en wetenschap nog lange gespaard worde 1 Er vertoonen zich rondom ons moedge vende teekenen. Het wordt thans in alle kringen erkend: neutraal onderwijs bestaat er niet, en bovenal, wilt gij uw kind waarlijk ge lukkig maken, breekt dan met een onder- FEUILLETON. Nederlandsche Vereeniging tot hescher- ming van dieren. Ous eerste jaarverslag, dat wij het ge noegen hebben ,u hierbij aan te bieden, moge U toonen, dat wij niet werkeloos gebleven zijn. Hieruit moge tevens blij ken, dat de voorspelling van hen het waren ,er trouwens slechts enkelen, die zoo iets durfden beweren dat eene afdeeling van de Nederlandsche Vereeni ging tot bescherming van dieren hier geene raison d'etre zou hebben, volkomen fiasco heeft gemaakt. Integendeel is het ons ge bleken en zal het ongetwijfeld hoe langer hoe meer bljjken, dat er hier nog een groot arb idsveld voor ons open ligt. De tot standkoming van de Afdeeling is voornamelijk te danken aan den Heer Jhr. L. J. Quarles van Ufford, onder voorzitter van het Hoofdbestuur die zich geen moeite hiervoor ontzien heeft, eu door tal van brieven, èn door persoonlijk bezoek en door zijne boeiende rede op de te Middelburg den 21 April 1898 gehou den constitueerende vergadering, heeft hij den grooten stoot tot de oprichting gege ven. Als blijk van erkentelijkheid onzer zijds werd hem daaiop in de algemeene vergadering van 4 Juli 1898 het eere lid maatschap onzer afdeeling opgedragen. Veel dank zijn wij ook verschuldigd aan de Heeren Prins, Luitenant Kolonel, com mandant van de le divisie Koninklijke Maréchaussée te 's Hertogenbosch en den fleer ven Geuns Inspecteur van de Rijks- veldwacht alhier, die ons hun gewaar- deerden steun en medewerking toezegden. Overste Prins verzocht ons zelfs om hem of den districts-commandant te Sas van wijs, dat stoelt op den anti-ohristelijken wortel en ijvert voor de vrije school voor heel de natie. Nieuwe Prov. Gron. Crt. De minister van financiën heeft een wets ontwerp ingediend, houdende nadere be palingen omtrent de personeele belasting. Ter tegemoetkoming aan de bezwaren van sommige gemeenten tegen de rang schikking in de tabel bedoeld bij art. 5 1 der wet van 16 April 1896, worden enkele gemeenten in een hoogere klasse gebracht. Bij onderzoek naar het vsrlangen van het gemeentebestuur van Goes dat deze gemeente, thans 7e klasse, naar de 5e wordt overgebracht an gelijkgesteld met Middel burgss gebleken dat voor deze gelijkstelling geen grond bestcat, doch wel veor over brenging van die gemeente van de 7e in de 6e klasse. Voorts warden tal van verbeteringen voorgesteld in het belang der tappers; kolfiehuishouders en soortgelijke belasting plichtigen wier aanslagen wel wat hoog zijn berekend. Deze verbeteringen zullen reeds over 1898 gelden. Wat de remissiën .betreft, blijkt o. a. dat de bedoeling van de regeering o. a. het volgende is: B/draagt de belasting naar de eerste drie grondslagen meer dan 150 pCt. van de belasting op het perso neel naar de eerste vier grondslagen over het dienstjaar 1896/97, dan wordt het meerdere na afloop van het jaar ambtshalve afgeschreven en wel over 1898 geheel, over 1899 voor 9/10, 1900 8/10, 1901 7/10, 1902 6(10, 1903 5/10, 1901 4/10, 1905 3/10, 1906 2/10, en 1907 1/10; met dien verstande, dat geen afschrij vingen worden verleend, welke minder dan een gulden zouden bedragen. De toepassing blijft beperkt tot hem, die het perceel bij het begin van 1898 in gebruik had, zijne weduwe of zijne erfge namen. Gent te willen in kennis stellen met die renmishandelingen die ons ter ooren moch ten komen, ook al bestond er maar een vermoeden, opdat hij zijne manschappen zou kunnen aanschrijven daar nog nauw lettender op toe te zien en de Heer van Geuns was o. a. zoo bereidwillig om aan alle rijksveldwaGhters in Zeeland mede te deelen dat zij, na ieder proces-verbaal ter zake van dierenmishandeling in den ruim- sten zin, zoo dat proces-verbaal door een veroordeelend vonnis gevolgd werd, kans hadden op eene, door onze afdeeling toe te kennen gratificatie. Ook de Heer Westenburger, Commissa ris van Politie alhier, nam op zich om dit aan de politieagenten alhier mele te deelen. Zulke gratificaties werden dit jaar toe gekend aan A. Abrahamse, agent van po litie te Vlissingen, D. v. Blois Rijksveld wachter brigadier titulair te St. Maartens dijk, N. de Bruine wachtmeester Brigade Commandant der Maréchaussees te Aarden burg, voor de maréchaussées J. B. Goossens en Pieter Looff (thans gemeente veldwach ter te IJzendijke) en aan J. van Sluis, Brigade Commandant der Maréchaussées te Axel voor de Maréchaussées Johannes Engels en Cornelis de Krom (thans te Sas van Gent). Met veel waardeering maken wy ook melding van het optreden van de Heeren H. Giljam en M. Kloet te St. Maartens dijk, die aangifte deden van eene aldaar gepleegde dierenmishandeling, waarop eene veroordeeling volgde. Hetzelfde deed ook de elfjarige Jacob Stoute Hzn te Ooster- land. De gratificatie die wjj voor hem beschikbaar stelden, mochten wij zenden aan den Edel Achtb. Heer J. C. van der Have, Burgemeester van die gemeente, die zich op ons verzoek bereid verklaard had, Openbare Vergadering van de Afdeeling „Middelburg" van den Chr. Hist. Kiezersbond. De groote zaal van het Schuttershof was Dinsdagavond vrij goed bezet. Telen hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van den Chr. Hist. Kiezersbond voor wie dr. J. Th. de Viss:r lid der 2de Kamer en Mr. H. Verkouteren redacteur van het Ned. Dagblad zouden optreden. De vergadering werd door den heer W. J. J. Koole met gebed geopend, waarna deze de saamgi komenen welkom heet, hen de heeren de Visser en Verkouteren voor stelt en mededeelt dat een korte pauze zal gehouden worden nadat beide heeren het woord gevoerd zullen hebben, terwijl er dan gelegenheid tot debat gegeven zal worden. Dr. de Visser verblijdt zich in de ge legenheid te zijn zoovelen tegenwoordig te zien om de beginselen van den bond uiteen te hooren zetten propaganda toch is voor een jeugdige vereeniging als dc onze allernoodzakelijkst het onbelijnde krijgt daardoor vaster vormen, de broeder schap wordt gesterkt, we leeren zien, dat een centraal punt ons verbindt al vellen wij over de bijzonderheden een verschil lend oordeel. Spreker toont in een korte schets van de politieke partijen in ons land aan, waarom de vorming van eer, eigen partij noodzakelijk was. Een feit is het dat de sociale kwestie de eenheid bij alle partyen heeft verbro ken, wel do»t het huidige ministerie een poging tot concentratie van de liberale partij, maar in der daad bestaat ook bij die partij de eenheid niet meer alleen waar 't de openbare school geldt is zij eendrachtig, maar bij alle andere kwestien is zij verdeeld. TegenoveT de meening van sommigen, die de leer aanhangen, dat men aan ieder individu ongehinderd moet toe staan zich in den wedloop van den strijd om het bestaan mee te bewegen, staat de opinie van anderen, die bet individualistisch streven, waarbij de zwakken ten gronde dat bedrag voor Jacob Stoute op de rijkspostspaarbank te beleggen. De Arrondissements-Rechtbank te Mid delburg, veroordeelde één persoon tot- eene gevangenisstraf van eene maand wegens het steken van een een paard met een mes, de Arondissements-Reohtbank te Zie- rikzee twee personen ieder tot eene ge vangenisstraf van veertien dagen, wegens mishandeling van een hond en van een koede kantonrechter te Oostburg een persoon wegens het door een hond doen trekken van een last, welke kenlijk zijne krachten te boven gaat tot eene geld boete van f 3 subsidiair 3 dagen hech tenis en de kantonrechter te Hulst, een persoon wegens het doen plaats hebben van het vervoer door een paard op eene noodeloos pijnlijke of kwellende wijze tot eene boete van f10 subsidiair hechtenis van 3 dagen. Verscheidene personen werden verder nog vrijgesproken of van rechts vervolging ontslagen. Van twee van der gelijke vonnissen ging de subsiditant, Offi cier van Justitie bij de Arrondissements Rechtbank te Zierikzee in appel, waarvan de uitslag echter nog niet bekend is. Aan hen, die zoo bereidwillig ons op de hoogte hielden van de uitgesproken veroordeelingen, zij hierbij onze welge meende dank gebracht. Het Hoofdbestuur zond ons een aantal boeken en brochures, op het gebied van dierenbescherming betrekking hebbende. Ons medebestuurslid de Heer J. Kraamer Jzn. stond ons een aantal jaargangen van het maandschrift Androoles af. Het bestuur teekende verder ook op dat tijdschrift in, zoodat wij reeds eene aardige verzameling litteratuur op dit gebied bezitten, waarvan onze leden steeds gebruik kunnen maken. Langzamerhand hopen wij die verzame ling zooveel mogelijk te completeeren. gaan, zoeken tegen te gaan tegenover de voorstanders van particulier eigendom staan de strijders voor algemeen bezit liberalen, die de groote vermogens nog meer willen bezwaren, tegenover partijge- nooten die de reeds bereikte grens niet willen zien overschreden. Alles bewijst dat de eenheid in de liberale partij niet meer bestaat. Dit is ook het geval bij de andere par tyen. Bij de georganiseerde en vrij anti revolutionaire party is de opvatting der sociale kwestie de diepste grond van schei ding. De mannen van Patrimonium waren niet tevreden met het ministerie Mackay- Lohman. Vooral de kieswet heeft de te genstelling aan het licht gebracht. Toen Dr. Kuyper zeide in '94 dat het ministerie haar boog spande van Utrechtnaar Enschede dacht ik reeds dat de liberalen niet de eenigstc waren, die dit deden. Bij de Roomschen zien wy hetzelfde verschil, met moeite wordt ook daar de eenheid gehandhaafd; vooral onder de jongere geestelijken is zoo goed als in Frankrijk en België ook bij ons een de mocratische strooming duidelijk merkbaar. Spreker acht dit op zich zelf eer een voordeel dan een nadeel; daardoor toch kan een eerlijk man beter zich zelf zijn. Wanneer wij dan nu opgekomen zijn voor de vorming van een Ohr. Hist, kiezersbond daar geschiedde dit, omdat wy gevoelen, dat het beginsel waarvan wij het goede voor land en volk wachten niet tot zijn recht kwam. Wat toch bedoelen wij? Niet de combinatie van personen die slechts alarm blazen om de overwinning van de eene of andere partij te bevorderen of tegen te gaan, geen kerkelijke belangen alleen hebben wy op het oog; wij wen- schen geen slippendraagster te zijn van eenige party. Daarvoor hebben wij geen dagblad op gericht. Bij geen der partijen kon de leidende gadachten onze goedkeuring weg dragen: achter het liberalisme hoorden wij de leuze: alleen de menschelijke wil onze wet; bij de antirevolutionairen een com binatie tot stand gebracht die de diepgaande Mocht de een of ander ons nog iets daar voor willen zenden, zoo houden wij ons daarvoor ten zeerste aanbevolen. Reeds kort na de oprichting van onze Afdeding kwam ons ter ooren, hoe in Zeeuwsch Vlaanderen met de kikvorschen werd omgesprongea. Deze werden daar nl. door een paar Belgen in groote menigte gevangen en in een paar, voor dat doel gegiaven, putten geworpen. Wanneer er een voldoende aantal bijeen was, werden ze dan eenvoudig in tweeën gesneden. De achterdeelen werden dan gestroopt, aan stokjes geregen, en in ijs verpakt ter ver zending naar Brussel of Parijs. De voorste deelen kop, borst en voorpooten werden op hoopen geworpen, waar ze nog wel 6 a 7 uren lagen te zieltoogen. Om zekerheid te hebben, dat deze gruwelijke handelwijze inderdaad geheel onnoodig was, om het beoogde doel te bereiken, wendden wij ons tot Dr. Ham burger, leeraar aan 's Rijks veeartsenij school te Utrecht, die zoo bereidwillig was ons mede te deelen, dat dat werkelijk niet noodig was, maar dat die diertjes ge makkelijk eerst konden gedood worden door met een scherpe schaar in eens de kop, dicht achter de oogen af te knippen. Daarop wendden wy ons tot de Burge meesters der betrokken gemeenten, die ons hunne medewerking toezegden om zoo mogelijk aan dien gruwel een eiude te maken. Inderdaad is er toen ook proces verbaal tegen die Belgen opgemaakt, o.a. ook door de maréchaussées. Eenevervolging is echter niet tegen hen ingesteld. En nu is ons wel van betrouwbare zijde bericht, dat zij, nadat proces-verbaal was opge maakt, in Zeeland althans hun gruwelijk handwerk niet hebben hervat, miar hoe lang zal dat duren, wij vreezen maar al te zeer, dat zij, als zij bemerken dat die geschilpunten veiborg een samenwerking met Roomschen en radicalen alleen op hoop van succos. Daarom behoefte aan eigen partijformatie. Het is onze jeugdige party gegaan als iedere andere de lijnen zijn getrokken, maar aanvankelijk was veel nog onbestemd. Onze beginselen wortelen in de beginselen die het christendom ons bracht en die zich onder Gods leiding cn Voorzienigheid in onze historie hebben oatwikkeld, maar wij aanvaarden geen politieke dogmatiek als panacé voor alle kwalen, geen politieke dogmatiek die ver kettert al degenen die haar systeem niet aanvaarden Daarentegen willen ook wy niet dat ons volk aan den invloed van het christendom onttrokken wordt, daarom mag bij de invoering van leerplicht geen bevoorrechting plaats hebben van een onderwijs dat aan de meerderheid der christenen niet voldoet. Bij een wet op het onderzoek naar 't vaderschap moeten de plichten der echtelieden op christelijke leest geschoeid blijven. Geen behartiging van het stoffelijk welzijn van den werkman alleen zonder voorziening in zijne geestelijke noodea, bijv. door Zondagsrust. Geen Messiasbegroeting van eenig staatsman, die in de practijk niet zal kunnen geven, wat men wenscht; pensioneering van den werk man van sUatswegedoor allen gewild maar zeer moeilijk uitvoerbaar en daarom ernstige voorbereiding een eerste vereischte. Geen lange programma's achten wij noo dig, maar onze beginselen moetiu worden toegelicht de tijd van polemiek is voorbij; er moet nu worden voortgebonwd op ons fondament, dit is de roeping van onzen bond als voorbereiding tot de vorming van een Chr. Hist, protestantsche staats partij. De letters van ons vaandel heb ik u genoemd, de kleur vindt ge in art. 2 van ons program. We gevoelen ons innig verbonden aan Oranje, waaraan we verknooht zijn door saam gedragen leed eu samen ontvangen zegen, wanneer God ons volk zoo menigmaal in Oranje op wonderbare wijze hiilp. Wij strijden in de overtuiging, dat het rijk des vredes komen zal niettegenstaande bestaan- processen-verbaal niet tot eene vervolging hebbe.i geleid, znllnn terugkomen en daar mede voortgaan. Een afdoend middel zou bot voorzeker zijn als kon worden verkregen, dat de kikvorschen, evenals in België, onder da beschermende dieren worden opgenomen, daar ze toch voor den landbouw zoo hoogst nuttig zijn. Wij weten dat door het Hoofdbestuur en ook door anderen reeds stappen in die richting zijn gedaan. Ook onze voorzitter heeft er bij den directeur generaal der afdeeling landbouw, mr. Siokesz op aangedrongen, hopen wij, dat die po gingen alsnog met succes mogen bekroond worden. Eene andere oplossing zou wellicht ook mogelijk zijn, als van de gemeentebesturen verkregen kon worden, dat zij in hunne politieverordeningen eene bepaling opna men, strafbaar stellende het op noodelooB pijnlyke of kwellende wijze dooden vau dieren. Daaronder zou dan tevens vallen het levend villen van palingen en konijnen, het levend plukken van kippen enz. Voor dat wij hier echter nader op aan dringen, zouden wij gaarne zien, dat door eene speciale commissie, liefst door het hoofdbestuur te benoemen, een onderzoek werd ingesteld naar de wenschely kheid eu mogelijkheid van het opnemen van deze en andere bepalingen op dit gebied in de gemeentelijke verordeningen en tevens naar de beste wijze om de opneming van dergelijke bepalingen in die verordeningen te bevorderen. Zoodoende zouden wij kunnen verkrijgen een zoo volledig moge lijk stel bepalingen op dit gebied, waarvan de opname in die verordeningen wenschelyk is, en zou dan bevorderd kunnen worden, dat die algemeen werden opgenomen. In dien geest hopen wij dan ook een voorstel te doen. {Slot volgt}.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 1