m m KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. CM {8 Buitenlandsch Overzicht. RECHTSZAKEN bü j. k. Mil MAR eendeier: Burj Ten vorigen jure zijn verschillende kiezers geschrapt wijl zij voor 1 Febr. hunne achterstallige belastingschuld niet voldaan hadden. Laten de besturen onzer kiesvereeHigingen in hunne gemeente op de lijst '98 nagaan wien dit lot getroffen heeft en laten zij denzulken gaan waarschuwen dat zij er dan toch nu deze maand bepaald voor zorgen. 't Was bg velen een onwillekeurig ver zuim, dat zich derhalve niet behoeft te her halen. Men denke er om dat het dit jaar ver kiezing is voor de gemeenteraden. Eerie herinnering aan belasting-betalenden. Misschien is het voor sommige belasting schuldigen nu de tijd aangebroken is voor de invulling van de aangift-biljetten van het Personeel, nuttig hun de volgende bepalingen omtrent de haardsteden in herinnering te brengen Voor elk vertrek, dat verwarmd wordt, wordt één haardstede gerekend. Een keuken is een vertrekde zich daarin bevindende haardstede is niet vrij. Een vertrek, waarin een kachel of ander kooktoestel is geplaatst en waarin zich een rookuitgang bevindt, wordt ais verwarmd beschouwd, ook al wordt er nimmer gestookt. Daarentegen worden een vertrek met een rookuitgang, maar zonder kachel of stook- toestel, en een kamer met een kachel, maar met een dicht gemetselden of bepleisterden rookuitgang, niet als verwarmd beschouwd. Het eenvoudig wegnemen van de kachel pijp is daartoe niet voldoende. De kamer of alkoof, verwarmd worden de door een stookgelegenheid in een aan grenzend vertrek, is geen verwarmd vertrek. Buizen of andere toestellen, door stoom water of heete lucht J verwarmd, worden als haardsteden aangemerkt. Gas- en petroleumkachels, wier ver brandingsproducten buiten het vertrek worden geleid door een schoorsteen, pyp of andere daarvoor opzettelijk gemaakte opening, zijn haardsteden. Badkachels moeten in dien zin ook als haardsteden worden aangegeven. Wordt een kachel geplaatst in de af scheiding tusschen twee vertrekken, dan wordt elk dier vertrekken als verwarmd beschouwd. Plaatst men in den loop van het jaar een kachel of kooktoestel in eenig oor- spronkeiyk niet verwarmd lokaal, dan moet daarvan onmiddeliyk voor de plaatsing zelfs aangifte worden gedaan ten kantore van den ontvanger. Niet-aan- geven van alle aanwezige haardsteden of stookgelegenheden, of van het bijplaatsen van dusdanige inrichtingen in den loop van het jaar, is strafbaar. De boete kan tot f 1ÜÜ gaan en beloopt, als er meer dan f 20 wordt ontdoken, tot het vijfvoud daarvan. Vry zijn in deze de woningen met slechts één haardstede. Niemand zal beweren dat de inbezit neming van de Filippijnen den Ameri kanen gemak en voordeel bezorgd heeft. Met groot beleid zal de Yankee daar hebbenJ,op te treden. Gelukkig hij doet het dan ook. McKinley heeft bereids aan generaal Otis den vermoedelykeu eersten Ameri- kaanschen gouverneurop genoemde eilanden, opgedragen een voorloopig militair be stuur op de geheele Filippynen in te voeren, een kennisgeving uit te vaardigen dat de rechten en eigendommen der be volking zullen worden geëerbiedigd, zyn best te doen om de Filipinos te over tuigen dat de Vereenigde Staten zich goedwillige overSangen ten doel stellen, en eindelijk zonder aarzelen alle hinder palen uit den weg te ruimen tegen het stichten van een goede, stevige regeering onder de Amerikaansche vlag. Of de roerige bevolking deze toege stoken vriendenhand onverwijld zal aan nemen, is een open vraag die niet zoo gemakkelijk valt te beantwoerden. Amerika heeft nn den eersten stap ge zet op den weg der kolonisatie. Maar hij zal ondervinden dat er distelen en doornen langs dien weg groeien. Keeds vernam men geruchten die vreezen doen dat Aguinaldo, die eerst gevlucht heette, bezig is met de organisatie zijner troepenmacht om den Amerikanen het recht van den sterkste te betwisten. En wat 't zeggen wil een volk tegenover zich te zien dat vecht voor zyn eigen land, dat hebben de Perzen tegen de Grieken, de Spanjaarden in ons land, Na poleon in Spanje en de Nederlandsche troepen in Atjeh met schade en schande ondervonden. Intusschen generaal Otis is vol moed. Hij ziet in de moeilijkheden te Ilo-Ilo niets dan een gevolg van 't verlaten dezer vesting door den Spaanschen bevelhebber teneinde den Amerikanen een minder aan gename kennismaking te bezorgen met insnrgenten in plaats van met een vrede lievende bevolking. In Egypte en Soedan wordt de strijd tegen de Derwischen met kracht voortge zet. In den jongsten slag verloren de Engelschën 7 officieren en 150 soldaten die gewond of gedood werden; terwijl van de andere zijde vijfhonderd Derwisjen sneuvelden en 1500 krijgsgevangenen ge maakt werden. Het Hoogaarsche Volkshuis gaat maar steeds voort in zyn pogen om de regee- ringstaak onmogelijk te maken. De oppositie wilde spreken over 't koninklijk besluit waarbij de bijdrage van Hongarye in de gemeenschappelijke kas der beide rijks helften werd vastgesteld. Maar de minister antwoordde dat de re geering geen woord over deze zaak spreken zou, zoolang geen pretident verkozen was. Het Huis doet 't nu zonder president en de opposanten maken daar gebruik van om over nietswaardige onderwerpen uren lang het woord te voeren. De zaak is te moeilijker dewijl de be lastingwetten nog niet aangenomen zijn en er derhalve geen belastiugeu dit jaar kun nen geheven worden. Gelukkig heeft een der Hongaarsche volksvertegenwoordigers een oproeping tol 't volk gericht om toch de belasting te gaan betalen en hebben daaraan zeer velen voldaan. Men verdrong malkaar letterlijk aan de belastingkantoren. Eene uiting inderdaad die doet zien dat de mo tieven tegen de regeering te Weenenniet by allen van zoo Jaag allooi zyn als men uit de houding van de meerderheid der volksvertegenwoordigers zou mogen op maken. Men weet dat de Keizer van Duitsch- land ten vorigen jare bij zijn terugkeer uit het Heilige Land Egypte willende be zoeken, onverwacht zyn reisplan veran derde en Egypte links liggen liet. Men vernam dat er een complot tegen hem gesmeed en ontdekt werd. Thans bericht men dat van dit heele complot niets bestaan heeft, doch dat de Engelsche regeering het loos gerucht van een voorgenomen janarchistiscben aanslag verspreiden liet, teneinde te beletten dat Keizer Wilhelm Egypte aandeed. Of deze tegenspraak waar is, kunnen wij natuurlijk niet uitmaken; doch zoo zij waar is, werpt zij een treurig licht op de welgemeendheid van het Duitsch- Engelsch verbond, door de Salisbury's en Chamberlains ten vorigen jare op touw gezet. Laat men toch niet denken dat met de twintigste eeuw de geloofsververvolgingen zullen ophouden. De Russische regeering is nog steeds den belijders van den Chris tus gram. Een treffend staaltje leveren daarvan de mishandelingen die de getrouwe prediker Vasili Puwloff, thans 44 jaren oud, al sinds jaren heeft te verduren. Op 16 jarigen leeftijd werd deze merk waardige Rus te Hamburg voor den Heere gewonnen en deswege door zyn ouders verdreven. Te Hamburg teruggekeerd werd hy daar voor den predikdienst opgeleid en na voltooiing zijuer studiën door de Amerikaansche Baptisten-Unie naar de steppen aan Don en Wolga gezonden waar hij zijn ouden landgenooten het Evange lie preekte. Velen voegden zich daar by hem, tot de regeering hem zonder vorm van proces liet oplichten en naar Siberië verbande. Doch ook daar trachtte hij zielen te winnen voor den Heere en toen hij na vier jaren ontslagen werd knerde hij naar zijn oude woonplaats terug om op nieuw met ijver het Evangelie te predi ken. Andermaal door de Overheid gegre pen weigerde hij de belofte af te leggen van niet meer te zullen spreken in den Eenigen Naam, waarop hij andermaal den droeven toebt naar Siberië had te maken. Thans ging zijn gezin mee, doch de band Gods was daar zeer zwaar op hem. Een dochter van hem verdronk, drie andere kinderen en zyn vrouw bezweken aan d» cholera. Slechts een zoon behield bij doch ook hier bleef de moedige prediker ge trouw en toen zijn straftijd om was, keerde hij met hem naar den Don terug, doch vestigde zich even over de grenzen op Rumeensch grondgebied waar hij thans werkzaam is en velen hem komen hooren. Van dergelijke belijders het kan niet anders moet kracht uitgaan doch arme regeering die zoo hare beste onderdanen vervolgt. De Heere is een rechtvaardig Rechter. 6 Januari 1898. Coes. Wij vestigen de aandacht op de adv. der Geref. Zendingsyereeniging in dit nommer. Met ingang van 1 Februari is de Rijks klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse H. van Nieuwenhuijzeu verplaatst van Hansweert naar Goes. Te 'sGravenhage is op 83-jarigen leeftijd overleden de heer J. F. de Bordes, president-commissaris der Neder'.andsch- Indische spoorwegmaatschappij, directeur der Zuidooster Spoorwegmaatschappij. Voor dien tijd was de overledene officier bij de genie, lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, hoofdingenieur van de Ned.-Indische Spoorwegmaatschappij, in welke betrekking hij het eerste Indische spoorwegnet op Java bouwde, oud-bestuur der van het Kon. Instituut van Ingenieurs, een man, die aan veel op technisch indu strieel gabied een krachtigen stoot heeft gegeven. Volgens verslag no. 140 van het Toevluchtsoord voor weezen, te Nijmegen en Neerbosch, loopende van 30 Juni tot 30 September, bedroegen de ontvangsten over dien tijd aan giften f 17.680.78. Voor druk- en bindwerk werd ontvangen f 15.034.39. Gebr. Hogerhuis. De Staatscourant bevat de openbaarma king van het verslag van den procureur- generaal by het gerechtshof te Leeuwarden en het advies van dat gereohtshof betrek kelijk de requesten om gratie ten behoeve van de gebroeders Hogerhuis. Na een zeer breedvoerig gemotiveerd verslag van den procureur-generaal komt deze ongeveer tot de volgende conclusie Er is dus inderdaad tegenover de eenpa rige verklaringen van de drie hoofdgetui gen in de zaak Hogerhuis, versterkt, en bevestigd als zij zijn door de in het arrest opgenoemde aanwijzingen, niets bijgebracht, wat aan de geloofwaardigheid dier verkla ringen afbreuk doet. De poging om door het werpen van schuld op anderen het geloof aan de on waarheid dier verklaringen ingang te doen vinden, moet voor zooveel betreft hen, die de zaak volkomen kunnen overzien, als mislukt beschouwd worden, te meer, omdat de juistheid der getuigenissen door het nadere onderzoek geheel wordt bevestigd. Die getuigenissen nu zijn ten aanzien van allerlei feitelijke gegevens zoo pertinent e:i zoozeer in bijzonderheden getrouw, dat, indien men ze als onwaar wil beschouwen, alle gedachte aan goede trouw is uitge sloten men staat dan tusschen het alter natief Waarheid of opzettelijke onwaarheid. Wat mij betreft zoo eindigt de pro cureur-generaal ik blijf na al wat later gezegd is aan de waarheid der getuigenis sen en aan de schuld der Hogerhuizen gelooven en heb daarom de eer, het Hof een advies tot afwijzing van de requesten in overweging te geven. De conclusie van het advies van het Hof luidt ongeveer aldus: Na hernieuwde kennisneming van alle processtukken en na de nauwgezette lezing van de zeer omvangrijke verbalen van de latere onderzoekfngen, is het Hof eenstemmig overtuigd, dat bij het arrest van 5 Augus tus 1996 de ware schuldigen zyn veroor deeld. Zich voorts refereerende aan het verslag van den procureur-generaal en zich vereeni- gende met de strekking van dit verslag heeft het gerechtshof de eer, eenstemmig H. M. de Koningin te adviseeren tot eeu afwijzende beschikking op de voormelde verzoekschriften. In verband met deze adviezen is door H. M. de Koningin afwijzend beschikt om 't verzoek van J. van Loenen Martinet en anderen om gratie voor de Hogerhuizen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenisse H. J. v. Rooijen cand. te Ridderkerk te Heinkenszand ds. W. G. van Doorne W.K.Jzn. te Over- en Neder Asselt, (Gelderland). Beroepen te Den Ham ds. J. L. Dippel te De Bilt .te Wyckel H. Bakker cand. te Leeuwardente Enter E. B. Couvee cand. te Leiden. Aangenomen naar Soesterberg door C. A. v. d. Akker cand. te 's Gravenhage. Bedankt voor Cocksdorp door S. Dijkstra te Hilversumvoor Stevensweert door ds. C. A. Klinkenberg te Beusichem voor Uitwijk en voor Moerkapelle door C. A, v. d. Akker cand. te 'sGravenhage. Geref. Kerken. Drietal te Blokzijl ds. F. Brninsma te Oldeboorn, ds. J. Meijer te Langeslag en ds. J. Sybrandi te Mildam. Hersteld Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Medemblik door ds. J. H. Schwill te Hoorn. Coes. In de maand Dec. werd de Bijzondere School alhier bezocht door 226 leerlingen, waarvan 207 geen enkelen schooltijd verzuimden 14 leerlingen ver zuimden minder dan 4 schooltijden, en bij 5 beliep hel verzuim van 5 tot 21. In het geheel bedroeg het schoolver zuim in deze maand 0,77 pCt. tegen 0,55 pCt. in Dec. 1897. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Hedeu, Vrijdag, zyn veroordeeld wegens: bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gerichtJ. M., 29 jarbeider, Ka- pelle, tot 1 m. gev. straf het in het openbaar bij geschrifte aanbieden middelen te verschaffen om eenig strafbaar feit te plegenM. B., 26 j., blikslager, Goes, tot f 10 b. s. 10 d. h. diefstal: C. B., 24 j., werkster, Hein kenszand, tot 3 m. gev. straf, en oplichtingA. H., 24 j., kcopman, Oudelande, en J. P. H., 17 j., dienstbode, Vlissingen, beiden tot 2 m. gev. straf. Naar het huis van bewaring te Zie- rikzee is een 52-jarig persoon uit St. Maartensdijk overgebracht, verdacht van den aldaar gepleegden diefstal met braak. Te Middelburg zijn in 1898 145 huwelijken gesloten, waarvan 121 tusschen jongmans en jongedochters, 3 tusschen jongmans en weduwen, 14 tusschen we duwnaars en jongedochters, 6 tusschen weduwnaars en weduwen en 1 tusschen weduwnaars en gescheiden vrouwen. Bij deze huwelijkenhadden5erkenningen plaats van 4 kinderen van het mannelijk en 1 kind van het vrouwelijk geslacht. 3 vonnissen tet echtscheiding werden ingeschreven. Geboren werden 513 kinderen,behoorende tot de werkelijke bevolking, waarvan waren 244 van het mannelijk en 269 van het vrouwelijk geslacht. Buiten echt werden geboren 10 jongens en 11 meisjes. Bovendien zijn nog in de geraeeute ge boren 2 kinderen, niet behoorende tot ie werkelijke bevolking. Elders werden 3 kinderen geboren, die tot de werkelijke bevolking vau Middel burg behooren. Tweeling gebooiten kwamen 6 maal voor, waaivan 1 jongen en 7 meisjes levend en 2 jongens en 2 meisjes als levenloos werden aangegeven. Drieling geboorte had plaats, waarvan 2 jongens en 1 meisje levend werden aan gegeven. 356 personen, tot de werkelijke bevolking behoorende, zijn overleden, namelyk 168 mannen en 188 vrouwen. Van dez-n waren 100 ongehuwde mannen en 106 ongehuwde vrouwen, 47 gehuwde mannen en 45 gehuwde vrouwen, 23 we duwnaars en 42 weduwen, 1 gescheiden vrouw. In de gemeente overleden nog 7 mannen en 9 vrouwen, niet behoorende tot de werkelijke bevolking van Middelbnrg, ter wijl elders overleden 5 mannen en 3 vrouwen, tot de bevolking van Middelburg behoorende. Er werden 157 personen meer geboren dan overleden. Levenloos aangegeven werden 14 kinde ren van het mannelijk en 9 van het vrou welijk geslacht. Bruiriisse. Door dendijkraad van het calamiteus waterschap Bruinisse werd in zijne vergadering van jl. Woensdag de omschrijving vastgesteld van de dezen zomer uit te voeren werken. De omschrijving is gesplitst in A. en B. De eerste bevat de gewone onderhouds werken tot een bedrag van f 1953,53. Omschrijving B. bestaat in hoofdzaak uit dijksverzwaring tusschen de dijkpalen 16 tot 34; zij is vastgesteld tot een bedrag van f 13827.67. Het totaal bedrag is dus f 15871.20. Cats. Werd onlangs gemeld, dat in de provincie Zeeland in twee gemeenten, namelijk Sint Laurens en Baarland, het plan-Coolen was toegepast bij de levering van miliciens voor de lichting 1899, hierbij kan als derde de gemeente Cats worden gevoegd met één dienstplichtig loteling. Colijnsplaat. Met ingang van 1 Jan. 1899 is aan den postbode van Colijnsplaat op Cortgene, F. Vel, eervol ontslag ver leend wegens vergevorderden leeftijd en steeds zwaarder wordende dienst, behoudens aanspraak op pensioen. Dertig jaren heeft dhr. Vel tweemaal per dag de route van Colijnsplaat naar Cortgene enterug gemaakt. Terneuzen. Inde Donderdag gehou den raadsvergadering werd net voorstel Dees betreffende verhooging schoolgelden, met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Alle libe ra' en stemden tegen. Het ingezonden stukje in de Terneuzensche courant schijnt dus gewerkt te hebben. Behandelde telefoonberichten over het jaar 1898. Baarland verz. 218, oatv. 229, totaal 447. Borssele verz. 240, outv. 202, totaal 442. Driewegen verz. 219, ontv. 284, totaal 503. Ellewoudsdijk verz. 351, ontv. 301, totaal 652. 's Gravenpolder verz. 349, ontv. 365, totaal 714. 's Heer Arendskerke verz. 320, ontv. 356, totaal 676. 'a Heeren- hoek verz. 415, oatv. 344, totaal 759. Heinkenszand verz. 263, ontv. 325, totaal 588. Hoedekenskerke verz. 286, ontv. 377, totaal 663. Kleetinge verg. 99, onjv. 163, totaal 262. Nieuwdorp verz. 238, ontv. 233, totaal 477. Nisse verz. 153, ontv. 171, totaal 324. Ovezand verz. 237, ontv. 267, totaal 504. Wolfertsdijk verz. 520, ontv. 548, totaal 1068. Kapelle (geopend 18 Juli 1898) verz. 233, ontv. 296, totaal 579. 's-Gravenpolder. Woensdag waren twee jongens, broeders, van 7 en 8 jaren, spelende op een hooizolder in de schuur van den landbouwer van Dyke in den Korenpolder. Een lui a in den zolder stond open en de jongens hadden het ongeluk te gelijk naar beneden te vallen, met het ongelukkig gevolg dat de een het been boven de knie (brak en de andere vrij ernstig inwendig aan den hals gekneusd was. Geneeskundige hulp moest dadelijk worden ingeroepen. Meliskerke. Bevolking 31 Dee. 1897 284 m., 264 vr., totaal 548. Vermeerderd over 1898 door geboorte 8 m. 11 vr. Door vestiging 14 m. 14 vr. Samen 22 m. 24 vr. Totaal 46 Verminderd door overlijden 3 m. 4 vr.door vertrek 21 m. 21 vr. Samen 24 m. 25 vr. Totaal 49. Bevolking 31 Dec. 1898 282 m. 263 vr. Totaal 545. Gesloten huwelijk tusschen jm. en jd. 1. Crijpskerke. Bevolking 31 Dec. 1897: 397 in., 398 vr. Samen 795. Vermeerderd over 1898 door geboorte 10 in., 17 vr. Dnor vestiging 26 m., 35 vr. Samen 36 m. 52 vr. Totaal 88. Verminderd door overlijden 11 m. 7 vr. Idem door vertrek 34 m., 38 vr. Samen 45 m., 45 vr. Totaal 90. Bevolking 31 Dec. 1898 388 nr., 405 vr. Totaal 793. Gestoten huwelijken tusschen jm. en jd. 6. Weduwnaars en weduwen 3. Samen 9. Levenloos aangegeven 1 m. Goes. De bevolking bedroeg op 31 Dec. 1897: 3113 m., 3649 vr. Samen6762. Geboren werden in 1898: 102 m., 108 vr. Samen 210. Gevestigd hebben zich ,198 ui., 218 vr. Samen 416. Vermeerdering 300 ui., 326 vr. Samen 626. Overleden zijn: 53 m.( 60 vr. Samen 113. Vertrokken 181 m., 252 vr. Satneu 433. Vermindering 234 m., 312 vr. Samen 546. De bevolking ging dus vooruit met 66 in., 14 vr. Totaal 80, er waren op 31 Dec. ji. 3179 m., 3663 vr. Totaal 6842. (Zierikzee telt blijkens de jongste tel ling 0833 inwoners, zoo hit Goes wier boven Zierikzoo staat, gelijk 't geval is geweest, voor de at branding der meelfabriek. Red). Goes. Scheepvaartbeweging in 1898 te Sas van Goes. Er kwamen binnen 835 schepen met 52618 tonnenmaat. Er gingen uit de haven 841 schepen met 53109 ton nenmaat. De vaart is alleen gesloten ge weest of werl ailean ougeregeld geschut teugevolge van herstel der bovenboorden of het lichten en schoonmaken der sluisden ren In het burger-weeshuis te Aarden burg word thans maar een wees verpleegd Te Rotterdam werd Woensdagavond een meisje van elf jaar smoordronken aan het politiebureau gebracht. Bij onderzoek bleek dat zij met eenige vriendinnetjes aan boord van vreemde schepen geweest en getractcerd was. Hare ouders werden ontboden om haar af te halen dooh die konden niet, dewijl de vader dronken was en de moeder niet van de andere kinderen weg kon. Een 17 jarige boerendienstbode te Wouw bezig met op den hooizolder eenig werk te verrichten stapte mis en viel, zij was oogeublikkelijk een lijk. In een papierfabriek te Tiel had men om een koperen buis te buigen dien met hars gevuld. Pas was ze in 't vuur of ze sprong waardoor de directeur den gloeienden in houd in het aangezicht kreeg. Zyn gansche gelaat is gebrand, gelukkig niet aan de oogen. In een lading Engelsche kolen in een schip dat in de Mark bij Oud Gastel lag vonden de werklieden een patroon van ongewonen vorm. Niet wetende wat 'twas, begon een der lossers er aan te peuteren met 't gevolg dat de patroon met een zwaren slag ontplofte ea hem vier vingers afrukte en het linkeroog kwetste. Het was een dynamietpatroon. Te Ro- zendaal viel op Oudejaarsavonnd een heer, door de duisternis misleid in het water. Hij werd spoedig gered doch over leed Woensdag aan de gevolgen van het koude bad. Te Meppel is Donderdag de.n uitgaansdag der boerenknechten nit den omtrek, wegens de Nieuwejaar, een hunner in een hevig straatgevecht zoo ernstig gesneden dat men voor zyn leven vreest. Drie jonge meisjes te Venloo klopten Zondagavond uit plaagzucht, her haaldelijk bij een bewoner aldaar op de vensterluiken. De man ten laatste woedend geworden, stond op en liep het vluchtende drietal na. De jongste vluchtte in een pakhuis, waar hij haar greep en haar door een gat, bestemd voor lift naar beneden wierp, waar zy met gebroken been en ernstig gekneusd werd opgenomen.Een veldartillerist te 's Hertogenbosch die op Nieuwjaar in eene vechtpartij aldaar met burgers zoo deerlijk gewond werd is Woensdag aan de gevolgen overleden. Omtrent 't ongeluk van „levend begraven" waarvan wij in ons vorig no. meldden, schrijft men nader De putgraver Dijkstra te Stiens bezig zijnde met het graven van een put bemerkte scheuren, die hij als niet gevaarlijk beschouwde de zoogenaamde „kuip", die veiligheids halve bij dergelijke werkzaamheden wordt gebezigd gebruikte hij echter niet. Toen echter het oogenblik gekomen was om de „kuip" te plaatsen en men hem naar boven zou halen, viel eans- klaps een aardmasBa op hem, die be lette D. naar boven te werken. Een der arbeiders, G. v. d. Woude, werkte veel aarde rondom hem weg, maar een tweede instorting dreigde en noodzaakte v. d. W. den kuil te verlaten. Hartverscheurend moet het geweest zijn Dijkstra te hooren zeggen: „nu ben je aan mijn hoofd toe". Nadat v. d. W. den put verlaten had, volgde ten instorting. Met alle kracht werd er toenrondom den put onder doodsche stilte gegraven, 't Werd duister en bij schemerende lampjes werd in halfdonker gegraven en gezocht, met het gevolg dat het lijk van Diikstra werd opgehaald. Een weduwe met een groot gezin blijft onver zorgd achter. Tijdens een onweer ergens in het Soerabajasche ^schuilde een Inlander met zyn vrouw in een kleine goeboek, die op pim. 15 meter boven den grond op paal tjes was gebouwd beneden schuilden twee inlandsche jonge meisjes; allen waren bij het oogsten van djagoeng op de sawah door het onweer overvallen. Plotseling zag men een verblindenden bliksem door een oorverdoovenden donder slag gevolgdde bliksem had, na de twee meisjes onder de goeboek doodgesla gen te hebben, zijn moordenden weg naar boven genomen en eischte ook daar de in landsche vrouw die in blijde verwach ting was als zijn offer op. De inlander bleef wonder genoeg gespaard, maar werd bewusteloos. Bijkomend was hij dus in gezelschap van drie lijken, het geen de arme man zich zóo aantrok, dat hij zijn verstand er bij inschoot. Hij snelde naar dc dessa om hulp en bleef Jaarn rondloopen letsel man genden naast legd. zicht des dag zijn zijn een hunner te Parij Te versch dollen zyn s ge eeskund genec ettelijke sla biJ de weduwe had. order boden. Het het h OoHtkai) 1 uur hakhi Goes, 11 Houwer 4,1 kinderendyk 158 wilgetrc Middell not. Huvers Veere en 93 Sint Jan. 2< In Schellach Middel!» bof Middelbn Meliske uur door no Middel!» OoHtkap duin door n Kapelle verpachten en diaconie. Oostkaii en Eikenoor kooping. Hiexelin gemeentehei Kapelle Hollmann OomI-Not door not. Lo MeliHkei door not. Lc Boter f 1.1 Eieren f5. BOTER. Laagste koei Hoogste ko koers f De aanvo vonden tot Tarwe is taald, goede deugd. Rogg Wintergerst sen. Zomerj gezocht, ma gelaten. Ha Paardenbooi puike soort f6.75 aangel weinig aanbc Bruine boon deugd te pl soort niet vrij ruim a tegen biedi ■waartoe wei f8.75 nomin 50 kilo geve Boter i - Eieren f4, Van MIDDELB Paauwc Overleden Levenloes Geervliet en GOES. Gel Munck 24 j. Cornelia We Over d UEINKEN Wilhelmina Jannetje Vert Maatje en I de Leeuw ei Maria d. v. Verdonck. Willem van Vjjven. Overleden van Pieter BORSELE Cornelis Mc Adriaan z. v dijk. - 7, J en Cornelia z. v. Jan dc Job z. v. M Walhout. - en Cornelia Adriaan Joo OVEZANI Slaak weg 41 en Magdaler Geboren Boonman er Overleden wede van Pi geb.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1899 | | pagina 2