NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND, CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 37. 1398. VERSCHIJNT F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KERSTFEEST. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK, te Goes EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wegens het Kerstfeest verschijnt Maandag geen no. van deze Courant. Zij die zicli met 1 Januari a. s. op ons blad "wenschen te ahonneeren, ontvangen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Eere zij God in den hemel der heem'len, Vrede op aardein menschen behagen Hemelsohe koren! verheerlijkt die Jiefde, Halleluja I Wereld! kniel neder by Bethlehems kribbe, 't Kind, daar gelegen, 't is God nooit vol- (prezen, God, die zich neerbuigt naar 't zondige (schepsel, Halleluja I Isrelhet Kind door Jesaja bezongen, 4t Rijsken van Isaï, 't is hier ontsproten. Staamle uw mond by de schamele kribbe: Halleluja! Christen! uw blijdschap, uw roem en nw (Krone Ligt hier, in needrige doeken gewonden: •t Beeld van uw leven, met Christus ver borgen In uwen God. Eens worden doeken en winds'len ver swonden, Eens zult gij kennen gelijk gij gekend waart; Heerlijk zal dan ook uw juichtoon weer klinken Halleluja! G. SWANBORN. Vergadering van den Gemeenteraad van Middelburg van 21 Dec. 1898. Afwezig met kennisgeving de heeren Heijse, van der Swalme en W, J. Sprenger. Ra voorlezing en vaststelling van de notulen der laatste zitting, stelt de Voor zitter aan de orde de volgende punten der agenda: I. Ingekomen stukken. Daartoe behooren o. versohillende missiven van Gedepu teerde Staten, houdende goedkeuring van vroeger genomen besluiten, waaronder dat tot vaststelling der begrooting voor 1899 b. eene mededeeling van dezelfden, dat zij op ingediende reclames tegen aan slagen in de inkomstenbelasting beschikt hebben als volgtGehandhaafd bly ven de aanslagen van J. C. Klaassen en J. J. Sies, terwijl zijn teruggebracht de aanslagen van M. I. de Groot van de 11e naar de 10e klasse, die van ;D. J. Dronkers Jr. van de 10e naar de 7e klasse, die van H. M. Mariens van de 5e naar de 4e klasse die van P. Labruyere van 4e 3e naar de 2e klasse, die van P. van Langeraad van de 4e naar de 3e klasse en die van K. J. van Heusden van de 5e naar de 3e klasse c. een proces-verbaal van de opneming der kas op 20 dezer van den Gemeente ontvanger d. eene kennisgeving van het Bestuur der Oudheidskamer omtrent verschillende geschonken voorwerpen; e. een adres van M. C. Roest o. s. houdende adhaesie aan het voorstel van B. en W. om een deel van het dok der voormalige commercie-compagnie als puin- stortplaats aan te wijzen een verzoek van B. en W. om ge» machtigd te worden het gras op de be graafplaats buiten verpachting te hou den en g. een voorstel van den heer C. Ver- hage tot verhooging van het schoolgeld aan school G. Het voorstel strekt om 't schoolgeld te stellen op f 75 in plaats van op f 60. De stukken sub a, b, c en d worden voor kennisgeving aangenomen, dat sub e gevoegd, bij de desbetreffende stukken; voor dat sub f wordt zonder tegenspraak machtiging verleend, terwijl besloten wordt dat sub g om advies in handen te stellen van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs. II. Benoeming van leden van het Bur gerlijk Armbestuur, Bestuur der Godshui zen, Commissie van toezicht op het m iddel- baar en lager onderwijs, Gezondheid scom- missie, wegens periodieke aftreding. Benoemd worden: bij het burgerlijk armbestuur, de aftre dende heeren D. Hildernisse en A. A. Mes. Met hen stonden op de voordracht de heeren A. P. van de Kamer en A. H. J. Peek bij het bestuur der godshuizen de aftre dende heeren J. B. Boddaert en G. Alberts Lz. Met hen stonden op de voordracht de heeren J. F. Fak Brouwer Mz. en E. H. P. Peek bij de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de aftredende heer J. A. Frederiks. Mat hem stond op de voordracht de heer J. P. Boddaert bij de Commissie van toezicht op het lager onderwijs, de aftredende heeren J. G. Voegler, K. W. Brevet, J. J. Berdenis van Berlekom, M. G. Boasson M.Hz., R. Bijlsma en de dames Voegler-Slothouwer en Bolle-Mulock Houwer. Met hen ston den op de voordracht de heeren H. de Raaf, A. A. Bekaar, W. Hioolen, J. de Vos, J. Meijers en de dames de Liefde- Cramer en Dumon Takvan Trigt bij de gezondheidscommissie, de aftre dende heeren J. P. Berdenis van Berlekom en A. J. Wynne. Met hen stonden op de voordracht de heeren J. Meijers en M. J. van der Stadt. III. Benoeming van twee leden in de Commissie van Toezicht op de Bijschool. Benoemd worden de heeren W. H. Snouck Hnrgronje en E. A. O. de Casem- broot, met wie op de voordrachtstonden de heeren K. W. Brevet en H. Lenshoek van Zwake, geschiedende deze benoeming ter voorziening in de vacaturen F. G. Sprenger en J. C. Lantsheer. IY. Aangehouden voorstel van B. en W. tot teruggaaf van pacht aan L. J. van Pagé. Zooals onze lezers zich zullen herinneren was, op voorstel van den heer E. P. Schorer, omtrent deze teruggaaf besloten dezelve aan te houden, totdat zal zijn ge bleken wauneer de verzoeker erfpachter is geworden. B. en W. hobben hiernaar een onder zoek ingesteld en het is hun gebleken dat, bij de scheiding der vroegere firma Ditmars en van Pagé in 1874, de erfpachtsgrond was toebedeeld aan den firmant L. J. van Pagé. Dientengevolge vinden zij geen vrijheid hun vroeger gedaan voorstel te wiizigen. Dat voorstel wordt dan ook nu zonder verdere disoussie of stemming goedgekeurd. Alleen merkte de heer van Dunné op dat hij zichpomtrent andere in de zitting ver leende erfpachten, ten opzichte van de kadastrale grootte van den uitgegeven grond, op het hypotheekkantoor vergewist had en daarin onnauwkeurigheden had gevondenHy spoorde tot voorzichtigheid aan, opdat zich niet met anderen herhalen de geschiedenis thans aan de orde met L. J. van Pagé. YAdres af deeling Middelburg der so ciaal democratische arbeiderspartij, hou dende verzoek dat ran gemeentewege voor alle kinderen, die kostelooze lagere scholen bezoeken, in de behoefte van voldoende voeding en kleeding worde voorzien. In hun praeadvies, dat op verzoek van den heer van Dunné in zijn geheel wordt voorgelezen, achten B. en W. het verzoek niet voor inwilliging vatbaar, eensdeels omdat de wet tot regeling van het lager onderwijs in art. 44 niet de kosten noemt •wegens voeding en kleeding als hierbe- doeld en anderdeels omdat volgens het Koninklijk besluit van den 3 Juni 1892, is uitgemaakt (dat uitgaven in bovenbe doelden zin noch de armverzorging, noch de voorziening in onderwijs betreffen en in geenerlei opzicht kunnen gezegd wor den tot de gemeente-hnishouding te be hooren. De heer E. P. Schorer brengt in het midden dat vroeger besloten is het adres om advies in handen te stellen van B. en W. en van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs: het advies dier Commissie heeft hij echter niet onder de stukken gevonden. Op voorstel des Voorzitters gaat de zitting nu over iu eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting constateert de heer E. P. Schorer, dat een advies van de Commissie werkelijk be staat, indien men althans de door haar ingezonden ongemotiveerde conclusie als dusdanig betitelen wil; hij zou liever de motieven kennen waarop die conclusBie gegrond is en stelt derhalve voor een verzoek te richten tot de Commissie om mededeeling dier motieven en tot zoolang de beslissing der zaak aan te houden. Dienovereenkomstig wordt zonder ver dere discuesie of stemming besloten. VI. Foorstel van B. en W, betreffende den prijs van het duinwater benoodigdvoor het verpleeghuis te Middelburg Het voorstel, in aanmerking nemende dat de ziekenverpleging van onvermogen- den in het Verpleeghuis gratis geschiedt, strekt om op den prijs van het in dat Huis gebruikte duinwater eene korting van 25% toe te staan. Nadat de Voorzitter op eene vraag van den heer van Teylingen eenige nadere inlichtingen verstrekt had, wordt het voorstel zonder stemming goedgekeurd. VII. Voorstel van B. en Wtot vast stelling van bepalingen omtrent minimum loon en maximum-arbeidstijd in bestekken en voorwaarden van aanbesteding van ge meentewerken. B. W. hebbea hun voorstel samen gevat in 14 artikelen, die zij in de ge meentebestekken willen inlasschen. Volgens huR voorstel zou het minimum-loon zijn, voor personen boven 23 jaren, van een ambachtsman 18, van een vakarbeider (geen ambachtsman) 15 en van een hand langer, opperman of sjouwer 13 cent per uur voor personen beneden 23 jaren, res pectievelijk 15, 13 en 12 cent per uur, terwijl de maximum-aibeidstijd is gesteld op 11 uren per etmaal. De Commissie van Fabricage, op dat voorstel gehoord, maakte de volgende be denkingen lo. het voorgestelde minimumloon te verminderen voor personen boven 23 jaren, respectievelijk tot 16, 13 en 11 en voor die beneden 23 jaren, respectievelijk tot 13, 11 en 9 cent per uur 2o. de aanstellingen, door den aannemer nit te reiken, op gezegeld papier te doen schrijven en 3e. art. 14 te doen vervallen, daar de beperking daar gemeld haar voorkwam in strijd te zijn met de openbare orde en de goede zeden. Bij nader schrijven konden B. en W. zich vereenigen met de bedenkingen der Com. missie sub 2o en 3o, doch zij bly ven hun voorstel omtrent het minimumloon hand haven. De heeren van de Ree en van Dunné zetten het standpunt uiteen, waarop de Commissie van Fabricage zich geplaatst heeftdie Commissie is van het denkbeeld uitgegaan dat de Raad niet geroepen was om een loonstandaard te maken, maar om een minimumloon te bepalen. Het door haar voorgestelde minimumloon is nog iets hoo- ger dan het tegenwoordig algemeen vigee- rend en naar hare meening kan thans de werkman tevreden zyn en worden den aannemer geen al te zware lasten opge legd. Bovendien voor een bij uitstek knap ambachtsman zal de aannemer in zijn eigen belang wel een hooger loon toepassen. De Raad heeft alleen te waken dat de aanne mer zich niet verrijke ten soste van den werkman. Eene zeer geanimeerde discussie volgde hierop. Voor het door B. en W. voorge stelde minimum-loon braken de heeren WH. Snouckllurgronje en den Bouwmeester eene lans al de overige sprekers schaar den zich evenwel aan de zijde der Com missie van Fabricage, wier voorstel omtrent het minimum-loon ten slotte met algemeene stemmen, behalve die van de heeren vau der Harst, den Bouwmeester en W. H. Snouck Hurgronje, werd aangenomen. Nadat ook de overige artikelen waren goedgekeurd, wordt het voorstel van B. en W. gewijzigd als aangegeven door de Commissie van Fabricage, aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van de heeren van der Harst en W. H. Snouck Hnrgronje. VIII. Staat oninbare posten inkomsten belasting 1897. Deze staat wordt tot een bedrag van f814 70 zonder stemming goedgekeurd. IX' Voorstel van B. en W. betreffende het doen maken van een volledig plan van afsluiting van het afgesneden gedeelte der voormalige Middelburgsche haven, door be dijking met begrooting van kosten. Het voorstel strekt om deu heer M. in 't Hout het maken van dat plan op te dragen tegen een vergoeding van f250. De heer van Dunné moet zich bepaald tegen de vergoeding van f 250 verzetten. Deskundigen zullen er mede lachen, want voorloopig is niets te leveren dan eene situatieteekening, eene teekening der leng te en dwarsprofielen, eene beschrijving van de dijksrichting en eene begrooting, niet eens een bestek en voorwaarden, die nit den aard der zaak eerst later kunnen volgen. De heer den Bouwmeester merkt op dat B. en VV. die som voorstelden, na ook bekwame deskundigen te hebben gehoord. Hij kan geen namen noemen, maar diezelfde deskundigen hebben hem tevens verklaard dat de belooning van vroegere werkzaam heden armoedig was. Dit ken de heer van Dunné niet toege ven. Hij bleef het betreuren dat men op zijn vroeger gedaan aanbod om voor f 100 alles te leveren geen regard had geslagen. Nu de zaak zulk een wending nam, acht hij zich met de voorgestelde uitgave be zwaard en stelt hij voor de vergoeding thans te bepalen op f 150, dan kunnen de resteerende f 100 dienen voor het maken van een bestek met voorwaarden, nadat de Raad zal hebben beslist dat tot bedijking zal worden overgegaan. Het voorstel van Dunné wordt hierop aangenomen met algemeene stemmen, be halve die van de heeren A. P. Snouck Hurgronje. den Bouwmeester, W. H.Snouck Hurgronje en Gratama. X. Begrooting Middelburg Vlissingschen rijweg 1899. De Commissie van Financiën heeft om trent die begrooting opgemerkt lo. dat het haar wenschelijk voorkwam de jaarwed de van den secretaris-penningmeester en van den opzichter, elk ad f 100 (te zamen bijna 25 pCt. van de totale ontvangsten) te verminderen en 2o. den post voor aan koop van plantsoen te verhoogen, in ver band met een noodzakelijke beplanting langs den weg van de Parel tot aan de Kleine Abeele. De heer van Dunné vindt f 100 voor den opzichter niet te veel en evenmin f 100 voor den secretaris-penningmeester, nadat de Voorzitter hem eene explicatie van diens werkzaamheden gegeven had. De heer A. P. Snouck Hurgronje consta teert dat de Commissie van Financiën ook niet bekend is met die werkzaamheden, doch zij toch gemeend heeft hare bezwaren in het midden te moeten brengen. Op voorstel des Voorzitters wordt daarop besloten de begrooting goed te keuren en de bedenkingen van de Commissie van Financiën ter kennis te brengen van het Bestuur van den Rijweg. XI. De Puinplaats. Na ernstig beraad blijven B. en W. bij hun primitief voorstel om een gedeelte van het dok der voormalige Commercie Compagnie te gebruiken. De heer Koole blij ft het betreuren dat eene watervlakte aan den handel wordt onttrokken, te meer nu zich buiten de Langeviele eu de Veersehe poort nog ge legenheden roordoen, waar nog wel 1000 voer kunnen geborgen worden. De heer den Bouwmeester moet dit weer spreken. Buiten de Langevielepoort ver langt men slechts gesorteerden afval van steen en buiten de Veerscbe poort is niet meer plaats dan voor 100 a 200 voer. De heer Gratama doet nu het voorstel om de zaak te renvoieeren naar de Kamer van Koophandel om advies. De heer de Stoppelaar heeft er geen bezwaar tegen hij gelooft wel dat de Kamer zich zal verklaren tegen onttrek king van elke wateropvlakte aan den han del, maar men verlieze niet uit het oog dat het niet hare roeping is eene puinplaats aan te wijzen. Het voorstel wordt daarop zonder stem ming aangenomen. Thans doet de heer Brevet het voorstel het storten van puin in bet dole te schor sen tot na ontvangst van bet advies van de Kamer van Koophandel, doch hij trok het weder in, toen de heer de Stoppelaar hem de verzekering gaf dat dit advies reeds half Januari den Raad zal bereiken. De heer E. P. Schorer herinnert er aan dat een vroeger door hem aangewezen terrein tusschen de Wintersa'aat en den Vlissingschen weg geen goed onthaal vond omdat het Polderbestuur van Walcheren het gebruikte tot berging van baggerspe cie, Misschien zal het Polderbestuur zich wel laten vinden om het ook, zij het dan slechts gedeeltelijk, tot puinplaats in te richten. De Voorzitter zegt den beer Schorer hieromtrent een onderzoek toe. XII. Voorstel van B. en fV. omtrent het loon van een zieken werkman van de gasfabriek en duinwaterleiding. B. en W. stellen voor om aan dien werk man, I. 1. Hendrikse, die lijdende was aan gewrichtsrhumatiek en over wien zijne superieuren zeer tevreden zijn, tot 1 Juli 1899 de helft van zijn loon uit tekeeren. Het voorstel ondervond geen tegenkan ting en wordt zonderstemming goedgekeurd. Daar niemand meer iets in het midden te brengen had, Rprak de Voorzitter den wensch uit de leden weer gezond in het nieuwe jaar te mogen terug zien en hief daarna de zitting op. Goes, Vergadering van den gemeente raad Woensdagavond, Voorzitter de heer burgemeester. Ingekomen zijn: Missive van den minister van binnenl. zaken houdende goedkeuring der tijdelijke benoeming van leeraren aan de H. B. S. Idem van Ged. Staten hou dende bericht der verdaging van degoed- keuring van het raadsbesluit tot verzetting der paardenmarkt op grond van dopr den raad van Zierikzee geopperde bezwaren; en verzoek om, zoo de marktverzetting ge handhaafd blijft, daartoe een gemotiveerd besluit te nemen en toe te zenden. De Voorzitter zegt dat B. en W. het advies van de commissie voor de paarden markt hebben ingewonnen en deze ver klaart dat slechts van tijd tot tijd de Zierikzeesche markt na de Goesche zal vallen, terwijl 't niet uitgemaakt is dat dit nadeelig zal zijn voor Zierikzee, ja, volgens deskundigen zelfs voordeelig kan zijn dewijl de vreemde kooplieden het al licht voordeeliger zullen vinden twee markten te bezoeken en eveneens de boeren die toeh in Goes zijn, lichter zullen be sluiten om ook naar Zierikzee te gaan, terwijl 't ten slotte blijkt dat Juli te iaat is voor den handel in veulens.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1