KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. visschers adressanten dringend gewen sell t schijnt, wijl bij deze bedrijven de ongeluk ken talrijk zijn en de artikelen 422 tot 427 vvu het Wetboek van Koophandel aan de bij deze bedrijven betrokkenen geene voldoende bescherming verleenen. Dat adressanten verder noodig achten dat reeds bij deze wet voorzien zou wor den in de gevolgen voor de arbeiders van gevaarlijke bedrijven, zooals loodwitfabr. en lucifersfabrieken. Ook waar deze ge volgen niet rechtstreeks onder ongelukken kannen gebracht worden, docb als bedrijf- ziekten moeten worden beschouwd. Dat verd r de uitkeering eener vergoeding dient in te treden niet zoo de ongeschikt heid tot arbeiden [langer dan zes weken duurt, doch van den aanvang af der ge schiktheid of zeker na zeer weinige dagen- Dat by een aantal ongelukken van lichten aard de ongeschiktheid totarbeiden korter dan zes weken duurt, doch niettemin de gevolgen voor de gezinnen der betrok ken arbeiders by afwezighefd van uitkee- rtng hoogst ernstig zijn, niet zelden voeren tot blijvende of langdurende verarming van het gezin. Dat voor een zoo langen termijn waarna eerst de uitkeering aanvangt geen redelijke grond schijnt te bestaan, vooral daar hier te lande verplichte uitkeering van loon aan arb< iders bij ziekte niet is geregeld. Dat verder voor de beperking tot70pCt vau het verzekerde of verdiende loon in het geval van volledige ongesshiktheid tot arbeiden niet is gemotiveerd, wijl voor het grootste deel der arbeidersklasse ook het volle loon nog steeds een karig levenson derhoud beteekent. Dat deze j beperking daarom dient te vervallen en in de 2e alinea van art. 17 dient gelezen te worden, a. ingeval van volledige ongeschiktheid tot arbeiden het volle verzekerde dagloon. Dat het vervallen dezer beperking in artikel 17 te meer noodig is, wijl art. 65 van het ontwerp de arbeiders belet om, ook al zouden zij het kunnen, door eigen verzekering de nitkeering van hun loon boven de genoemde 70 pCt aan te vullen. .Redenen waarom adressanten U dringend verzoeken een in dezen geest gewijzigd ontwerp ten spoedigste met uwe goedkeu ring te bekrachtigen. 't Welk doende. Te 's Gravenhage is overleden jhr. mr. W. M, de Brauw, oud-commissaris der Koningin in Zeeland, oud-minister van koloniën, uit welk laatste ambt hij aftrad na de aanneming der afkeurende motie in zake de verlenging van het Billiton-contract. In zijn ambtelijke loopbaan was hij refe rendaris aan het departement van Kolo niën en administrateur der generale thesaurie van Financiën. De vader van jhr. de Brauw ook een W. M. was geboren te Zierikzee, officier vaa ju-tirie, en, van 1853 tot 1874 lid der tweede kamer voor het kiesdistrict Gouda, toen hij overwachts aan een beroerte overleed en, steunpilaar der conservatieve partij door den leider der antirevolu tionaire party dr. A. Kuyper vervangen werd. üok de nu overledene oud-commissaris was de conservatieve beginselen toegedaan. Tweede Kamer. d. Voort Zijp, cand. te Hilversum voor Waterlandkerkje ;door II. G. Brink cand. te Ruinerwold -- voor St. Laurens door E. Klaassen cand. te Oosterbeek. Tweetal te Lienden ds. J. G. Klomp te Lunteren en ds. W. de Lange teRhenen. Beroepen te Klundert ds. J. L. Dippel te De Biltte Engelen ds. W. Beek huis te Den Helderte Vlieland ds. P. H. Kapteijn te Oterleek te Kan tens ds. B. H. Gnst te Losdorp te Heveskes ds. N. P. v. Es te Boornbergum te Huins H. G. Brink cand. te Rui nerwold. Aangenomen naar Eemties Binnen door ds. J. A. de Vlieger te Maasland naar Ytens-Henna rd door O. Hokwerda cand. te Oosthemnaar Vuren-Dalem door C. v d. Voort v. Zijp cand. te Hilversum. Bedankt voor Noorden door ds. A. F. Krull te Mijdrecht voor Stellendam door C. A. v. d. Akker cand. te 's Gra venhage; voor Oudendijk door H. G. Brink cand. te Ruinerwold voor Makkurn en voor Midlum door O. Hok werda cand. te Oosthem voor Feyen- oord door ds. A. de Haan te Zwolle voor Hemelum door ds. H. Visser te Piaam. Waarde. Aan de Maandag gehouden verkiezing van een notabele door de aftre ding var. den hoer J. Oudshoorn is door GU kiezers deelgenomen, gekozen werd de heer A. C. de Smit met 33 stemmen de overige stemmen waren verdeeld over verschillende personen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Sneek door ds. D. P. Koopman te Ee. Bedankt voor Boxum door ds. S. H. Groene veld tc Marum voor Groote- gast door ds. T. Rispens te Oenkerk. Ds. P. van Son, predikant bij de Geref. Kerk te Amsterdam, heeft, daar hij wegens familieomstandigheden tot een anderen staat des levens wenscht over te gaan, aan den kerkerasd dezer kerk medegedeeld, dat hij met 1 Febr. 1899 zijn ambt van leeraar zal neerleggen. De kerkeraad heeft Z.Eerw. na goedkeuring der classis eervol van zijn taak ontheven. Ds. P. van Son, diende deze kerk sinds 31 Aug 1873, hij zal 28 Febr. 1899 den dag herdenken, waarop hij voor 35 jaren zijn ambt aan vaardde. Voor dien tijd stond hij te Kethel. Warmond en Nijmegen. De classis verleende ook tegen 1 Febr. 1899 op diens verzoek eervol emeritaat aan ds. C. A. Renier, mede te Amsterdam, wegens voortdurende ongesteldheid. Ylissingen. Zondag I Januari zal in het kerkgebouw (Geref. kerk Peperdijk) voor het laatst worden gepreekt. Zijn wij goed ingelicht dan is aan den heer G. Guillaume bouwkundige alhier het maken van een plan en teekening voor een nienw kerk gebouw van 25 M. lang en ongeveer 12 Meter breed met kosters woning en consistorie door den kerkeraad opgedragen. Men zal nu, voordat het nieuwe kerkgebouw ge reed is, Zondagsmorgens in bet vereenigings- gebouw en des avonds waarschijnlijk in het kerkgebouw (Coosje Buskenstraai) ver gaderen. Chr. Geref. Kerk. Van een minister in de Volksvertegen woordiging ten aanhoore van 't gansche land „geen uitzicht bestond\u Hier schijnt 't het best dat de minister maar schuil gaat achter zijn ambtenaar, ook al heeft hij in de zitting van 15 Dec. alle denkbeeld van loopen aan den leiband van zijn ambtenaar zoo ver mogelijk van zich geworpen. Namelijk, naar aanleiding van een op merking vau den heer Lohman in betrekking tot de vermoedelijke oppermacht van den referendaris de Stuers in de afdeeling Kunsten en Wetenschappen. Of heeft de minister gedachtnu, vol gens zeggen van anderen, bedoelde leeraar een slecht examen deed, zal hij voorloopig wel blijven zakken Dan is hem nu wel gebleken, wat ook de heer Lohman getracht heeft hem aan 't verstand te brengen, dat men op examens doen niet te zeer moet afgaan. Deze leeraar althans is er, en naar thang blykt ten onrechtevooreen deel dupe van_ Mr. Levy is een oolyk man. Af en toe komt hij zoo eens als een wolf de schaapskooi in beroering brengen, en wanneer hij deswege berispt wordt, pakt hij een schaap uit de kudde weg, en steekt 'tin de pij van den wolf om daarna zich zelf te hullen in de schapevacht. Hij deed dit reedseenmaal met mr. Keuche- nius, na diens critiek op zijn bekend drei gement. Thans doet hij 't weer met Groen v. Prinsterer, nu mannen als Lohman in de Kamer en allerlei chr. historische bladen Standaard voorop hem zijn onver draagzaamheid jegens de mannen van den „versleten rommel van ritueel en ceremo nieel" verweten hebben. Hij haalt een en ander uit Groens „On- gelooi en Revolutie" aan en constateert dat hij, j-evy, bij zoo'n man vergeleken een engel van zachtmoedigheid is. Maar zoo voegt hij er by „Ik klamp mij niet vast aanhetroks- pand van Groen om voor mij verzach tende omstandigheden te pleitenmaar om het recht op een eigen overtuiging te bepleiten. Het behaagde den heer Lohman in mijn woorden een zonde Vegen de verdraagzaamheid te ontwaren. Deze heeft er niets mee te stellen en verbazing wekt het alleen dat een oud-magistraat zoo kwistig en luchtig met zijn qualificatiën omspringt. Ik weet dat de heer Lohman op mijn be- toogen tegen secte-scholen niets zou hebben af te dingen indien hij ze schreef; maar nu hierop geen kans be staat moet ik 't zelf wel doen, zoo geed en zoo kwaad het gaat. Natuurlijk staat het den geachten spreker vrij ze danig onder handen te nemen; maar dat onverdraagzaamheidsmerk is munt van slecht allooi". De lezer voelt zeker wel dat de verge lijking hier niet deugt. Verdraagzaam, 't is maar al naar men 't neemt; en Groen hielden wij nooit voor verdraagzaam. Niet met hem maar met een verdraagzaam libe raal had mr. Levy zich moeten vergelijken, of hij er dan goed afkomen zou? Natuurlijk naast den onverdraagzamen Groen en den onverdraagzamen Keuchenius komt de man in de schapenvacht er altoos goed af. Welk eene schade eok voor de eeuwige belangen het opium brengt, leert weer de navolgende mededeeling van zendeling De Bruyn van de gereformeerde zending te Kabauiroe,in het Mosterdzaad van November „Chineezeu zijn slaven van het geld en van het opium. Onlangs zeiie er een „Ik durf niet ter kerk komen." Toen ik hem vroeg, waarom niet, antwoordde hij „Indien ik in de kerk kom, en het Evan gelie hoor, zou ik ook mogelijk Christen worden indien ik Christen werd, zou ik ook geen toko meer kunnen houden, want dan zou ik geen overwinst meer mogen nemen en niet meer mogen bedriegen en zoodoende zou ik ook geen bestaan meer hebben."" Het wordt tijd dat de regeering aan het opiumgebruik enz. paal en perk stelle. Offerfeesten, Opium, Staatsloterij, Jene ver, Mekkagang en nog veel meer, het zijn zoo vele hinderpalen voor Christendom en Zending, en voor den bloei en welvaart van moederland en koloniën. 21 Dec.'98. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit, waarbij het bedrag der Rijksbij dragen aan gemeentelijke en bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen voor elk der door hen in den loop van 1899 ter opleiding tot onderwijzer aange nomen personen, nadat deze in den loop van 1901 of later de akte bedoeld in art. 56a der wet op ket L. O. zullen hebben verkregen, vastgesteld wordt als volgt lo. voor hen, die bij gemeentelijke of bijzondere normaallessen zijn opgeleid; gedurende ten minste twee jaren f 300, drie jaren t 400 en vier jaren f 500. 2o. voor hen, die door hoofden van scholen zyn opgeleid gedurende ten minste twee jaren f200, drie jaren f250 en vier jaar f 300. Belast met de tijdelijke waarneming der ontvangersbetrekking te Hulst P. L. H. R. Larose, verificateur 2e klasse te Maastricht. De M. v. O. heeft bepaald, dat het uitbetalen aan de vrijwillig dienende on derofficieren en minderen van het saldo te goed in de uitmeting en reserverekening voortaan weder zal plaats hebben in den loop der eerste 10 dagen van November van elk jaar, terwijl voor ditmaal over 1898 en vorigen jare, die uitbetaling zal plaats hebben in de tweede helft van Januari 1899. Bevorderd bij de staatsspoorwegen met 1 Jan. a. de klerk-telegrafist 3e klasse J. W. Laven te Goes tot idem 2e klasse. Middelburg. 19 Dec. Gaarne maak ten wij gebruik van de uitnoodiging om een kijkje te nemen in het nieuwe badhuis dat eerlang zal worden geopend en naar wij hopen in een dringende behoefte zal voorzien. Het op de Nieuwe haven tegenover de St. Janstraat gelegen gebouw maakt [reeds van buiten een aangenamen indruk. Het is 23 M. lang en 8 M. diep. Twee deuren waartnsschen zich aan de straatzijde de nette Directiekamer met flinke kast voor handdoeken bevindt, geven toegang tot de vestibules die tevens als wachtkamers die nen kunnen in geval momenteel alle bad kamers in gebruik zijn. Voor behooriijke verwarming, ventilatie en verlichting is ook hier terdege gezorgd. In de le klasse bevinden zich 8 badka mers ter grootte van 2.5 bij 1.25 M. waarvan 3 voor kuipbaden en 5 voor dou- chebaden zyn ingericht. In ieder kamertje zijn alle benoodigd- heden voer de bezoekers, spiegel, tabouret kapstokken, laarzenknecht enz. aanwezig. De tegelbedekkingen der wenden geven waarborg voor voortdurende zindelijkheid. De inrichting der kuip-, zoewel als die der douchebaden is hoogst eenvoudig. Bij de kuipbaden bevinden zich een drietal krukken waarvan de le en 2e al naar het noodig is koud, of warm water aanvoeren terwijl de 3e den kuip ledigt. Ook de douchebaden laten zich op de zelfde wijze regelen. Een eenvoudige omdraaiing van een kruk geeft kond, lauw of warm water. Nog bevindt zich in deze afdeeling [een reservevertrek, dat zoo noodig voor dou- chebad kan worden ingericht. Een der badkamers is bij wijze van proef zoowel voor kuip- als regenbad in gericht. De tweede kksse komt wat de inrich ting der badkamers betreft geheel overeen met die der eerste klas, alleen ontbreken hier de kuipbaden. Aan de achterzijde van het gebouw bevinden zich een lokaal voor waschinrichting van handdoeken en het belangrijkste van alles de stookinrichting van waar het verwarmde water naar de op de bovenverdieping gelegen reservoirs gevoerd wordt. Aldaar bevinden zich ook de woning van den concierge en de in richting tot het drogen der handdoeken. Het geheel maakt een allergunstigsten indruk en wij twijfelen er niet aan o£ van deze inrichting zal druk gebruik worden gemaakt, vooral omdat het tarief zeer laag is. le klasse kuipbaden 50 cent, 25 a 110 50 a f 17,60; regenbaden 1 a 25 cent; 25 a f5; 50 a f8.75. 2e klasse: douche baden 6 cent en by abonnement 50 eent voor 10 baden met gebruik van handdoek en zeep. Het departement „Middelburg van de Maatschappij „Tot nut voor 't alge meen" dat gesteund door enkele stadge- nooten en het Gemeentebestuur, deze in richting in het leven riep, heeft eer van dezen arbeid ten algemeenen nutte. Het met sel- en timmerwerk werd onder opzicht van den heer S. van der Meijden, gemeente bouwmeester aihier uitgevoerd door de firma W. van Uije en Zonen. De badin richtingen werden vervaardigd en geleveri door den heer Th. de Koster, Oud-Middel burger, thaus fabrikant vau verwarmings toestellen, badinrichtingen, enz. aan wien de centrale verwarming van tal van open bare en particuliere gebouwen in ons land o. a. het stedelijk museum te Amsterdam werd opgedragen, en die daardoor toonde dat ook in dit opzicht de Nederlandsche industrie de mededinging met het buiten land aandurft, en haar jgernstelijk het hoofd kan bieden, gelijk ook uit de in richting van ons badhuis glashelder blijkt. Middelburg. Door den Middelburg- schen en Vlissingschen Bestunrdersbond is onderstaand adres (aan de 2e Kamer) voor loopig vastgesteld en onderscheidene ver- eenigingen ter adhaesie toegezonden. Geven met verschuldigden eerbied te kennen dat tot groote schade van de arbeidersklasse, het ontwerp tot invoe ring eener verzekering van de arbei ders tegen de gevolgen van ongelukken in bepaalde bedrijven niet tot wet is ge worden. Dat zij daarom by U we Kamer aandrin gen op eene spoedige behandeling en aan neming van dit ontwerp. Dat zij nochtans wil het ontwerp aan redelijke eischen voldoen in het belang der arbeidersklasse eenige wijzigingen en aan vullingen noodzakelijk achten, die zij hieronder uiteenzetten. Dat in de eerste plaats aan de bedrijven voor welke verzekering verplicht is, hoofd stuk artikel 7 van het ontwerp, eene aan zienlijke uitbreiding behoort te worden ge geven. Dat feitelijk onder de verzekerden be- hooren te worden opgenomen alle loontrek kende arbeiders in dienst van anderen, die gesn hooger loon trekken dan in Art. 3 van het ontwerp als hoogste grens is aangegeven. Dat met name de opname van zeelieden voor de buitenlandsche vaart en van zee- Hoof dstnkken Financiën en Oorlog zijn aangenomen. De minister van oorlog leed een klein echec door de aanneming vau een amendement-Seret om de kosten der verplaatsing van artillerie-directie uit Delft naar Amsterdam vau de begrooting af te nemen. Verworpen daarentegen werd een amen dement om door 't schrappen van f 377ÜO de voorgenomen kampoetening der miliciens ook in den vestingoorlog, binnen de Stel ling vau Amsterdam te doen vervallen. De uieeiderheid wilde met deu minister den oefeningstyd der miliciens zoo vrucht baar mogelijk doen zijn. De oefeningstyd blijft op 8 maanden bepaald, doch de oppositie daartegen is nog al groot. Vermelden wij nog dat de minister van finauciën een lompen uitval aan te hooren had van den heer de Rus, Roomsch lid uit Maasiricht. Er had namelijk dezen zomer een automobielen-wedstrijd plaats gehad, waarbij op last van 't ministerie van finan ciën vrijdom van tol was vergund. De schatkist werd hierdoor tot een gezamenlijk bedrag van f 25 benadeeld. Na zei de heer de Ras dat de minister verplicht was die f 25 te betalen en dat *t er beat af kon. Maar, zei hij, de Minister vooruitstrevend in de politiek, schynt conservatief op zyn eigen zak te zijn. In een ander land zou de strafrechter er mee gemoeid zyn geweest. De minister antwoordde dat dit bedrag op de buitenlandsche wielrijders zou ver haald werden. De vergissing had plaats gehad terwijl de minister voor eenige dagen iii het buitenland was. De heer de Ras maakte toen op twijfel achtige wijze zijn excuus. De heer Rink heeft een motie voorge steld om de regeering uit te nooiigen het schieten met een kanongeweer op water wild te verbieden. Ned. Herv. Kerk. Op het zestal voor predikant te Veen- dam staat no. 1 as. E. M. van Ysendijk te Kapelle. Beroepen te Sas van Gent en Philippine H. Akkersloot v. Houten Roos cand. te Breukelen. Bedankt voor Scherpenisse door C. Y. Bed nkt voor Broek op Langendijk door ds. P. J. M. de Bruin te Apeldoorn. Gisteren slaagde de heer L. van Bruggen leeraar aan de H.B.S. te Goes voor het examen Middelbaar Staatsinstellingen. Goes. Prijswinners in den gehouden wed strijd onder de leerlingen der Ambacht school zijn: Afd. Timmeren, 3de klasse, D. N. Visser prijs, J. fleijnsdijk, premie. 2de klasse, J. K. Crucq. le klasse, J. I. van Huet. Afd. Smeden, 3de klasse, W. M. Maar- tense. 2de klasse, R. J. de Blaeij. le klasse N. Dominicus, D. Melse. RECHT SZ AKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag, zyn veroordeeld wegons diefstal: D. D., 18 j., schippersknecht, Westdorpe, thaus te Middelburg in hechte nis, tot 1 jaar gev. straf, met mindering van den in verzekerde bewaring doorge- brachten tijd; bedelarijL. A. K., 43 j., koetsier, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans te Middelburg in hechtenis, tot 3 d. hech tenis en met last tot opzending naar eene rijkswerkinrichting gedurende den tijd van 4 maanden mishandelingA. R. 34 j., stoker, Vlis- singen, tot flO b. s. 10 d. h., en ontslagen van rechtsvervolging: I. S- 0., 10 j., Middelburg, aldaar in hechtenis, beklaagd van diefstal, met last tot zijne invrijheidstelling. Door G. deJ. te Oudelande is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis den 13 Decemder 1898 door het Kantongerecht te Goes tegen hem gewezen en waai bij hij wegens het jagen in gesloten jachttyo zonder consent of machtiging en zonder vergunning werd veroordeeld tot 2 m. f 5 b. s. 2 m. 4 d. li., verbeurdverklaring van het geweer met bevel tot uitlevering of te betalen f 10 s. 3 d. h. Coe*. Dinsdagavond hebben J. Br* eu F. T. alhier in 'tgraanpakhuis van den heer J. A. v. H. een mud erwteD gestolen en in deze gemeente verkocht. Op last van den commissaris werden zij, wijl zij ver dacht werden, des nachts van hnn bed gehaald en ten bureele gebracht waar zij in bewaring gehouden werden tot heden. Wijl zij bekend hebben, zijn zij weder op vrije voeten gesteld, de zak erwten is in beslag genomen. Kamperland. Aan de zuidzijde van den Onrustpolder, ten westen van het oever- werk, is Vrijdag eene oeverafschniving ontdekt ter lengte van 98 M. by eene breedte van 42 M. De grootste verdieping bedroeg 5.2 M. terwijl de laagwaterlijn 30 M. landwaarts werd verplaatst. Naar men nit Brouwershaven meld* is het op den Banjaard gestrande stoom schip „Gustave Grisar" gebroken. Voor de Ainsterdamsche reehtbank verscheen gisteren een 64jarige soheon- maakster, beklaagd van diefstal van geld uit eene toonbanklade. Antje kon in de laatste jaren moeilijk meer werk krijgen, maar vond een onderkomen bij een vriendin. Toen echter deze vriendin in het besjeshuis werd opgenomen, bleef Antje alleen over, oud en zonder middel van bestaan. Nu sliep zij meest op een trap en zij mocht soms bij de buren wat schoonmaken of wasschen, waarvoor zij dan een kop warm drinken en een boterham kreeg. Op een kwaden dag trad zij een brooddepot binnen, riep zachtjes „volk" en bezweek, toen nie mand verscheen, voor de goede gelegenheid om de toonbanklade te openen. Zij nam een daalder weg, en werd betrapt door een vriendin der depothoudster. Nu het bleek, dat Antje #1 vyf malen in haar leven wegens diefstal was gevon nist eischte de ambtenaar van het O. M. één jaar gevangenisstraf. Voor het heen gaan vroeg Antje, die er ondanks het sla pen op de trap, zeer proper nitzag, met zindelijke kleeren en een witte schort, nog „een woordje alsjeblieft"„Of ze in een andere gevangenis dan die in Amsterdam mocht zitten en niet in gemeenschap maar alleen". N. R. C. Vele mosseleters zyn hang voor zoo genaamde „teken", waarmee zc kleine krabbetjes bedoelen, die binnen de schelpen worden gevonden. Vooral de „teken" met een roode streep over den rug achten zij zeer gevaarlijk, erg vergiftig zoodat van hem, die ze bij ongeluk tegelijk met de mossel naar binnen werkte, het hoofd ver schrikkelijk dik zou worden. Dit alles zyn bakersprookjes. De krabbetjes zijn zoo onschuldig als pasgeboren kindertjes, en de roode streep krijgen ze door 'c koken, evenals kreeften door die kunstbewerking rood worden. Toch kan men door het eten van mosselen in meer of mindere mate vergiftigd wor den. De sebuld daarvan ligt echter bij bacteriën, die men met het bloote oog niet ziet. Eu deze vergiftigde bacteriën komen vooral voor in zeewater, dat maar zeer weinig in beweging is, of liever maar zelden „ververscht" wordt, zooals in som mige dokken, weinig bevaren zeekanalen enz. In de laatste 20 jaren zijn alle Ne derlandsche meelfabrieken op vier na, ver brand enkele zelfs tweemaal. De nog niet afgebrande fabrieken zijnDe Maas te Vlaardingen Rijst- en Pelmolen en Virnly en Ravenswaay te Rotterdam, en Smeets te Roermond. De meeste molens verbrand den tusschen Zaterdagavond en Zondag morgen. 3. Ct. In de Ten Katestraat te Amster dam had een opgeschoten bengel de bal dadigheid het haar van een 13-jarig meisje met een lucifer in brand te steken. Het vuur was spoedig gebluscht, doch met een geduchte brandwonde werd liet meisje naar het gasthuis gebracht. Omtrent den brand op den Prinsen gracht te Amsterdam waarbij de gep. O. I. overste Geloudemans ia omgekomen, is thans gebleken, dat het ongeval te wij ten is aan de omstandigheid dat de heer Geloudemans zich met een brandende pijp te bed had begeven, waardoor beddegoed in brand was geraakt eu veel rook ont stond. Hij is dus door verstikking om 't leven gekomen. Een arbeider te Wageningen wachtte des morgens vroeg zijn schoonvader met wien hij in gespannen verhouding leeft, op, toen deze zich naar het achterhuis be gaf en trachtte hem met een bijl te ver wonden. De man, die den slag zag aan komen trok snel de deur weder dicht, waardoor de bijl alleen de rechterhand trof. De wende is vrij ernstig. Nadat hij enkels huismeubels had stukgeslagen vlucht te hij en is nog niet gepakt. Door den landbouwer C. Punt, te Zevenbergen, is aan een Frauschen koop man een span vospaarden verkocht voor f1640. Naar men men uit! Den Haag aan het Rott. Nbl. meldt, hebben geneeskundigen bij Hare Majesteit de Koningin-Moeder een ernstige inwendige' vergroeiing geconsta teerd en werd een operatie noodzakelijk geacht. Met het oog op de inhuldigingsfeesten is deze tot heden uitgesteld, doch het voor nemen bestaat haar in het begin van het volgend jaar te ondernemen. Geeft niet aan bedelaars Zondagmiddag werd door den veldwach ter te Zoeterwoude, aan den weg aldaar gevonden een vrouw die zooveel sterken drank had gebruikt, dat hy haar overbren-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2