L een woonhuis, OPRUIMING PHILIPS VAN MARNIX, Openbare Verkooping. verkoopen Olmen- en Populie ren Stammen, verkoopen MUTSAARDS Wed. J. P. MAGIELSE. Openbare Verkooping op Woensdag 4 Januari 1899, Schuur, Erf, Bouw- en Weiland Meubilaire Goederen, Vrijdag den 23 December 1S98, openbaar verkoopen geschikt voor W e r k h o u t, zware Eikenboomen, Takhout. Kaphout en meer. Essen-, Elzen-. Berken- en Eikenkapbout, droog Hout en meer. Dinsdag 27 December 1898, HUISRAAD, Woensdag 21 December 1898, openbaar verkoopen vijfjarig Essen- Elzen- en Wilgen Kaphout Wegens opheffing der zaak: Dames-Winteren poles, Kinder- Winleiheedcn, gegarneerde en onopgemaakte, Kinderkapers, Manteltjes, Bontjes, Schortjes, Wollen Vrouwenmutsen, Wollen Kinderkapers, Wollen Doeken, Handschoenen, Linten. Veeren, Bloemen, Kant, Fluweel, Voiles, Crêpe enz. enz. De geheele zaak komt eigenlijk hierop neerie het nu verkeerd geweest van den minister, na drie malen vergunning te hebben gegeven dat een leeraar zonder bevoegdheid aan eene hoogere burgerschool les gaf, eindelijk gezegd heeftdat moet uit zijn Dat is de geheele kwestie, want die andere regeling die ik beschouw als etne betereis niet aan de gemeente opgedrongen. Men moest een anderen lee raar hebben en toen heelt men daarbij het advies gevolgd van den inspecteur en ge zegdnu zullen wij te gelijker tijd ook één leeraar voor het geheele vak der ge schiedenis zien te krijgen wat trouwens te gemakkelijker was, omdat de leeraar, die uit Bergen op Zoom overkwam, om les in de geschiedenis te geven, juist in dien tijd eene andere betrekking had aangeno men. Maar ik herhaal het, tot die veran dering in die organisatie is het gemeente bestuur niet gedwongen. Wanneer men ge zegd had: wij willen den leeraar uit Ber gen op Zoom behouden, dan zou de regee ring zich daartegen niet hebben verzet. Het eenige wat dus overblijft, is: had die andere leeraar zonder bevoegdheid in de Staatsinstelling in zijne betrekking moeten worden gehandhaafd De heer De Savornin Lohman spreekt daarover als wilde hij ons doen gelooven dat 2 of 3 maal niet slagen voor een akte-examen eigenlijk als eene eer moet worden be schouwd. Ik twijfel echter of zijne meening op dit punt door velen zal worden ge deeld. Dat de tegenwoordige leeraar op dit oogenblik ook nog niet bevoegd is spreek ik niet tegen, maar de geachte af gevaardigde mag niet zeggen, dat er nu een docent gekomen is, die niet kan do- ceeren. Daaromtrent heb ik mij vergewist en ik ben natuurlijk niet zelf naar Goes gegaan om dien man te hooren les geven uit verschillende rapporten is mij ge bleken dat de nieuwe leeraar een voor treffelijk docent is, die ook in de methode van lesgeven voor zijn voorganger niet behoeft onder te doen. En als de geachte afgevaardigde nu vraagt of deze leeraar, als hij, evenals zijn voorganger 2 tot 3 keer zakt, ook weer weg mott, dan antwoord ik ja, zeer zeker. Volgens de wet moeten de leeraren bevoegd zijn en als men onbevoegden verscheidene jaren achtereen in hunne functie handhaaft, dan is goede uitvoering der desbetreffende wetsbepaling niet meer mogelijk, dan zou de minister ook tegenover andere gemeente besturen niet meer met kracht kunnen optreden. Coes. De opbrengst der collecte van de Nieuwjaarscommissie heden 16 Deo. 1898 bedraagt f 216.29s. De collecte be droeg op 15 Dec. 1897 1224.06, en met nagiften totaal f 231.86. Dezer dagen werd te Wemeldinge opgelicht de vereenigir.g Ziekenzorgdie zich ten doel stelt het verstrekken van versterkende voedingsmiddelen aan arme zieken of herstellenden, doch alleen op advies van den plaatselijken geneesheer. Genoemde vereeniging wil daardoor de diaconie en het algemeen armbestuur het werk niet uit de handen nemen, doch dit slechts aauvullen. Een achttiental leden 3) FEUILLETON. HERINNERING aan HEER v. ST. ALDEGONDE, 1538 15 Dec. 1598. Ontzaglijk veel was in het gemoed van Marnix omgegaan, sinds hij het strijdtooneel had verlaten. Door velen miskend en diep gegriefd gaf de blijmoedige berusting in de leiding Gods den grooten balling lang zamerhand de kalmte en veerkracht van vroeger weder. Te midden der rustige omgeving houdt de landedelman zich met verschillende, ver uiteenloopende werkzaamheden bezig. Levendig stelt hij belang in alles wat land en tuinbouw betreft. Zooveel mogelijk is hij zijn eigen tuinier en zijne passie voor het kweeken van bloemen en vruchten verraadt den echten kenner en liefhebber. Een uitgebreide correspondentie voert hij met zijne vele vrienden. Onder deze telt hij eenige Leidsche hoog leeraren o. a. Bonaventura Yulcanius, aan wien Marnix de zorg voor zijn eenigen zoon had toevertrouwd, verder een aantal medestrijders van vroeger ook in het bui tenland. Met die allen houdt hij af en toe brief wisseling, zeer geleerd soms. Marnix toch was zeer ervaren in vele takken van we tenschap. Als grondig beoefenaar van Grieksch en Hebreeuwsch was hij in de geleerde wereld bekend. Met het grootste genot kon de wijsgeer theoloog zich ver diepen in eene beschouwing over de echt heid van den Hebreeuwschen bijbeltekst en daarover Let oordeel zijner hooggeleerde vrienden vragen. Uit het stille studeervertrek richt hij ook een schrijven aan de verdrukten, eene Trouwe rermaninge aan de Christehjcke Gemeijnten van BrabantVlaanderen11e- negou ende andere omliggende landen beijde die noch onder H Cruice sitten ende benevens een dertigtal begunstigers traden reeds toe. M. C. Waarde. Alhier overleed onverwachts Woensdag de oudste ingezetene dezer ge meente de heer M. Trimpe, in den ouder dom van ruim 90 jaar. De overledene heeft tal van jaren in verscheidene besturen zitting gehad, ook is hij, toen hij in de kracht van zijn leven was, menig mensch tot st6un geweest. De heer Trimpe mocht zich tot aan zijn dood steeds in eene uit stekende t ezor.dheid verheugen. Onze berichtgever te Wissenkerke meldt ons dat hem, bij nader onderzoek, is gebleken, dat in de raadsvergadering van 5 dezer voor het voorstel Maiousse, tot adhaesieverleening aan het aires der Eriesche Maatschappij, stemden de heeren Marcusse en D. de liegt Mz. Waterlandkerkje. Tot postbode is benoemd J. Enters, geboren en wonende te Goes, gewezen militair. M. C. Te Zevenhuizen (Groningen) was eene vrouw naar de buurtschap Alteveer geweest, haar kind met zich dragende. Op de terugreis had zij het zoo dicht in doeken gepakt, dat het bij de thuiskomst was gestikt. Te Ciessen reden de schoonvader en de knecht van den bak ker met kar en paard uit om de klanten te bedienen, toen 't paard schichtig werd en met kar en voerlni van den dijk tuimelde- De oude man werd gedood, de knecht gekwetst. Ook een bruidschat Vader der bruid (tot den minnaar, een jong advocaat): Baar geld geef ik mijn dochter niet maar ik lieb nog voor f 10,000 twijfelachtige rekeningen die kunt ge gerechtelijk laten opvorderen Iemand uit DoeticLem telegrapheerde naar zijne familie te Wildervank„ont slagen." 't Woord kwam echter over als „ontslapen". De familie kwam over, om hem een fatsoenlijke begrafenis te bezorgen, en vond den „ontslapene" gelukkig in gooden welstand. -Te Arnhem was een loteling drie centimeter boven de maat. Wacht, dacht hy, zooveel moet ik zien te krimpen, dan ben ik Vlij. Om dat gedaan te krijgen ging hy des nachts wandelen. Na echter eenigen tijd geloopen te hebben, zette bij zich op een der banken aan den Eusebins- singel neder, viel spoedig in slaap en werd omstreeks vijf nur met een schrik wakker, waarop by weder wilde gaan wandelen, doch slaapdronken in een gracht liep. Een politie-agent, die den plons hoorde, kwam ijlings toegesneld en bracht den loteling huiswaarts die, tot belooning van zijne moeite, werd goedgekeurd. H. M. de Koningin heeft f250 ge schonken aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van den brand in Den Haag op 11 dezer en ten behoeve der ge zinnen, die door dien brand schade hebben geleden. Bij de begrafenis der slachtoffers, welke gisteren plaats had, liet zij zich vertegenwoordigen door haren Kamerheer jhr. v. Suchtt-len. Gisteren heeft de Wester Suikerraf finaderij te Amsterdam een „record" ge maakt. Van 1 Januari tot 14 Dec. heeft zij nl. 85 miljoenK.G. ruwe suiker verwerkt, een cijfer, dat zy tot nog toe in geen enkel jaar bereikte. De directie heeft in dat heugelijke feit die buijten 's lants geweken sijn.u Een lange titel voorzeker, maar de lengte van den titel schaadt niet aan den inhond. Het is een brief vol troost, waardoor hij tracht den ingezonken moed te verleven digen en bet droeve oog naar omhoog te richten. Eenigen tijd later wordt de staatsman in ruste door de Staten tot een eervolle zending naar buitenlandsche hoven geroe pen. Bereidwillig neemt hij die taak van vertrouwen op zich. Hy slaagt naar wensch en keert tevreden en goedsmoeds huiswaarts. Op de terugreis is hy de welkomo gast van Heer Walraven v. Brederode, den eersten Edele van Holland. Ook Brederode's Secretaris, Arnold Bu- chel, is onder de genoodigden. Op luchtigen toon roert Warrix allerlei dagelij ksche onderwerpen aan, schertst met de liefhebberijen en stokpaardjes, die de meeste menschen er op nahouden, zichzelvan niet te vergeten. Het levendig aandeel, dat Aldegonde in de tafelgesprekken neemt, tiekt Buchel's aandacht. Hy maakt op dezen laatste den indiuk van een „bewe gelijk en spraakzaam oud heertje, die over alles meepraat,zy n petit mot pour rire heeft en zelfs vermakelijk den spot drijtt met eigen zwakheden en stokpaardjes." Dit intérieurtje danken wij aan de on vermoeide werkzaamheid van den oud-hoog leeraar Dr. Fruin. Onder de bewerking van Buchel's dag boek vond de bekende histoticus deze interessante mededeelingen onder andere verscholen. Interessant vooral ook daarom, wijl zy ons als ter sluik een kijkje gunnen in Mar nix' gezellig verkeersleven te midden zijner adellijke vrienden. En, eerlijk gezegd, valt ons die nadere kennismaking volstrekt niet tegen. Integen deel, ze valt ons mee. We krijgen er die sombere stroeve figuur te liever om. Zulk een traditioneelen Marnix nn eens met vroolyk, onbezorgd gelaat, te zien aanzitten aaneen rijk voorzienen vrienden- disch, me dunkt bet gezicht alleen er van is voldoende geweest om de opgewekte gtemming onder de hooge gasten in niet aai leiding gevonden om f 10,000 in het Pensioenfonds te storten. Dit bedraagt thans f 70,000. In de strafgevangenis te Leeuwarden be inden zich thans 17 mannelijke gedeti neerden, die tot „levenslang' veroordeeld zijn en in de bijzondere strafgevangenis te Gorinohem 2 vrouwen, die tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld zyn. -DNHMnnav^nNiaiMufn-i 11848. 20 December. 1898. Op Dinsdag a. s. hopen onze ge liefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders WILLEM DE WOLF f en CATHARINA STItOO hun GOUDEN BRUILOFT te vieren. Dunne dankbare kinderen, be huwd- en kleinkinderen. L. DE WOLF. Ritthem, 15 Dec. 1898. i. Psalm 134 3. 11 Op 21 December a. s. hoopt onze ||j innig geliefde moeder JACOBA LAROOIJ, laatst wed. Jacob Geluk, j haar 80sten geboortedag te is, herdenken. Dap zij nog lang moge blyven in den kring harer kinderen, 'ocliuwd- en kleinkinderen is onze bede. Hare dankbare kinderen. Borssele, 17 Dec. 1898. Voor de gewaardeerde blijken van belangstelling op den lOn dezer bij ge legenheid van mijn zeventigsten ge boortedag zoo van hier ats elders ontvan gen zeg ik, ook nameus mijne kinderen en behuwdkinderen, hartelijk dank. Iz. WESSEL. Goes, den 12 December 1898. des voormiddags IOV2 uren, te Wemeldinge in de gemeente-herberg, ten overstaan van den Notaris Mr. J. L. H. LIEBERT te Goes, van ^e Wemeldinge in Zwaakhoek, kadaster sectie C nos. 1024, 1572 en 1579, samen groot 30 A. 41 c.A. bewoond door J. Noels. geringe mate te verboogen. Was het niet onbescheiden, we zouden prof. Fruin, onder dankbetuiging voor zyne kostelijke bijdrage in betrekking tot Marnix, willen verzoeken om meer van die kleine maar fijne trekjes betreffende de mannen onzer historie, trekjes, welke onmiskenbaar aan een karakteristiek zoo veel relief, gloed, kleuren leven bijzetten. Het portret, moge er eenigszins door gewijzigd worden, zulk eene wijziging is verbetering en, wat alles afdoet, er zouden heel wat caricature» worden opgeruimd. Doch we moeten uit de feestzaal naar de studeerkamer terag, Daar vinden we den werkzamen en ge leerden edelman ijverig bezig aan de ver betering van den lievelingsarbeid van vroegere jaren. Bedoeld wordt zijne Psalmberijming, reeds in 1580 aan de Staten van Heiland en Zeeland opgedragen. De plaats waar en de omstandigheden waaronder deze vertaling en berijming plaats vond, drukken op haar een eigen aardige» stempel. Even als Johan Banyan's onsterfelijke allegorie is ook deze beryming grooten- deels onder kommervolle omstandigheden in den kerker en te midden der vijanden vervaardigd. Deze poging om ook door het bede-Jen danklied krachtig op de eenheid des volks in te werken, laaide echter volkomen. Verschillende Synoden gaven aan Datheen's beryming boven ieder andere de voorkeur en volhardden daarin tot de laatste helft der 18e eeuw. Dathenus zelf was eerlijk genoeg te bekennen, dat zyne beryming met groote haast gemaakt was, en edelmoedig genoeg om harteiyk te wenschen, dat de vertaling van Marnix in plaats van de zyne mocht worden aangenomen. Eerst in 1591 werd Marnix' Psalmbe rijming in zyn tegenwoordigen vorm op nieuw aitgegeven. Deze rustige arbeid brengt ongetwijfeld de aandoenlijke momenten van 'smans leven hem voor den geest. Naar vorm en inhoud beide, naar be- De Deurwaarder HOLLMANN te Goes zal op DONDERDAG 22 DECEMBER 1898, des voormiddags om 10 unr, aan het woon huis van dhr. M. Nolet, timmerman te Yerseke, eeno groote partij nieuwe Vuren- planken, Steigerdelen, Latter:, Ten gels, Schroten en Kolders, oude- en nieuwe Kamen en Deuren met Kozij nen, Pannen, Trapper:, Ladders, Bascules, Kruiwagens, Keldewind, enz., Waakhond, Melkgeit, Kippen, enevBni: waaronder: Kasten, Tafels, Ledikan ten, enz. De Notaris A. M. TAK, zal op des voormiddags te 10 uren op de buiten plaats „Duinvliet" by Domburg, in het EENE GROOTE PARTIJ EENIGE En daarna in het Overbosch zeven hectaren De Notaris A. M. TAK, zal op des namiddags te één ure, op bet bofsteedje bewoond door A. P. Wouters Jr. op Zandijk, in het openbaar 4 2 Melkkoeien, 3 Geiten, 2 Meetputloopers, 25 Kippen en lianen, Windmolen, Kot tmolen, Geeselstoe!, Vleeschblok, Kruiwagen, Stampbak, Tobben, Kla- vorhooi. Tarwe-, Gerste- on Boon- stroo, 10 voeten Jaapjesp';en, Mei- kersge reed schappen en waaronder Kant, Roomtonnen, Botertob, Em mers, Kaashorde, Meelkisten, Tafel, Stoelen, Kachel, Eikenhouten IJoog- kabinet en meer andere Goederen. voegden verzekeren, is deze vertaling, ook zonder vergelijk met Datheens arbeid, voortreffely k. Ze bepaalt voornamelijk Marnix' ver dienste als dichter en letterkundige. Vol gens de voorrede heeft hy met voorbe dachten rade in dit werk alle mogelijke vreemde woorden vermeden en zooveel mogelijk de meest gebruikelijke spreek wijzen gevolgd. In dezen is hy de tegenvoeter van Bredero en geeft alzoo de richting aan voor Hoofts purisme. Maar nog in tweede opzicht is Marnix' beryming verdienstelijk wat den vorm ben eft. Ze heeft ook bijgedragen om Hollands taalschat te verrijken met welluidende, zachte vormen, welke later tot wezenlijke schade van ons taaleigen, jammerlijk zyn teloor gegaan. In deze zyn andere volken met hunne taal ons voornit. We bedoelen het gebruik van de zoo eigenaardige enkelvoudige vormen van de voornaamwoorden van den tweeden per soon. De zoo zachte taalvormen „du" en „dijn", beurtelings de uitdrukking van vertrouwen en ontzag, werden door Marnix, evenals nu nog door onze naburen, met voorliefde gebruikt, om bet Opperwezen aantespreken. In zoover dit gebruik diende als eene uiting van het schepsel om meer eerbied voor de majesteit van het goddelijk We zen aan den dag te leggen, geeft het ons onmiskenbaar eene proeve van Alde- gondes innigen, vromen zin. Van dit laatste getuigt echter veel meer de inhoud dezer berijming. Hieruit spreekt meer bepaaldelijk de dichter, die zijne lier besnaart, omdat by in deze zangen de wisselende stemmingen vin eigen zielele- ven heeft weergevonden. Hij greep de Psalmen Davids aan om dat zy hem aangegrepen hadden en wel in de meest beslissende oogenblikken van het leven. Aldegonde had den grondtoon gevonden, waarin deze zangen waren gezet, de mu- De Notaris A. M. TAK, zal op des voormiddags te 10 uren, ten verzoeke van het Polderbestuur van Walcheren, in het EENE PARTIJ staande aan de Straatwegen van Middel burg naar Grijpskerke, van Grijpskerke naar Meliskerke en vai: Grijpskerke naar Oostkapellebenevens een partij liggende op de Stapelolaats te Oostkapelle De verkooping zal beginnen bij de hof stede van Z. Koene aan den Seisweg. AlIeH tot apotprijzeu. Lange Kerkstraat C 7. Goes. DIAKENEN der NEDERL. HERV. GEMEENTE te Middelburg berichten met dankzegging, dat de op 28 Nov. jl. door gehouden wintercollecte met de later ontvangen giften te zamen heeft opge bracht f 1505,69, waaronder 1 bankbiljet ad. f100, G.B. 1183; 8 dito ad. f 25, L. F. 6026, Q,. G. 4312, Q, J. 6132. Q. K. 1073, Q. O. 4803, Q.F. 7304, R.D. 2976, S. G. 5101; 11 muntbiljetten ad. f 10, 04062 B. D., 06782 D. O., 03688 D. W., 06215 D. W., (2089 E. F., 00405 E. V., 01006 F. A., 03614 F. H., 07252 G. C., 00482 G. U. 08130 Z., 1 Couponpremie- leening Amsterdum serie 05458 n. 4 f 1.50, 3 inschrijvingen ad. f 100, 1 dito ad. f 30, 3 dito ad. f 10, 1 dito ad. f 4, 1 dito ad. f3 en 1 dito ad. f 1,50, ea 5 tiengulden stukken. Voorts zijn nog ontvangen van de commissie voor spijsuitdeeling 1740 kaarten door tusschenkomst van Br. Per- voost 88 dito van S. G. en 44 dito, en van Br. Mantz. 56 dito en van de Vin- eentius vereeniging 50 kaarten eu deor tussehenkomst van Br. Pervoost 50 dito. Diakenen voornoemd M. L. DORMAAR, Yoorz. K. KLAASSE. Secr. 0. C. MANTZ, Kassier. ziek kon hij van het blad weg zingen. Daarbij treft ons de voorliefde van Marnix voor deze Psalmen te meer, omdat hij daarin niet alleen de afspiegeling ran eigen leven vindt, maar ook van dat zijns volks. Voor Aldegonde is ond IsrelB klaagtoon, de treurzang zijns volks te midden der grootste ellende; zijn hart klopt met feilei slagen, als hij het bevrydingslied mag aan heffen, Jehova ter eer. Voor 's dichters gevoel is de psalm der bevrijding de triumtzang van bet verloste Nederland der 16e eeuw. Door deze Psalmberijming beeft Marnix van St. Aldegonde zichzelven, als letter kundige, een waardig monument gesticht voor alle volgende tijden. Maar niet minder door zijn Proza-arbeid. Reeds in 1569 had de totn ruim dertig jarige edelman met groote geestdritt zich aan het werk gezet, om in zyn „Bijen- corf", zijn meesterwerk, de leer der Room- sche kerk belachelijk te maken. Onder het masker van den spot schrijft Marnix zyne diepe overtuiging ter neder. Men behoeft nog niet zóo ingenomen te zijn met doel en strekking van dit geschrift als de schrijver zelve, die het later ge durig overzag en verbeterde om spoedig te bemerken, dat hier de leerling van Calvijn aan het woord is. Hij bezigt den geesel der satire, en toont dat deze aan znlk eene hand wel ia toe vertrouwd. Het doel is niet zoo zeer om den tegen stander te verpletteren maar meer om hem zijn wapens te ontnemen. Hy stelt hem ten toon om daarna den spot te dry ten met zijne machteloosheid. Maar die spot bij Marnix is hooge ernst. Het is de bittere spot van een veront waardigd gemoed over de afwijkingen en dwalingen in de leer der Roomsche kerk. Z. Wordt vervolgd. D. de R. f1) De tegenwoordige vorm van het werk dagteekent uit dezen tyd en ie eerst zynen dood uitgegeven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2