NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELÏJK- HISTORISCH ito. 82. 1698. SKnsifitg 18 3)ecpnfa, éDerfiMitfe Innrgnng, PHILIPS VAN MARNIX, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK. te Goes F. P. D'HUXJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Dr. Kuyper in Amerika. FfiUILLETON. Waarde. Op voorstel van B. en W. werd in de Zaterdag j.l. gehouden raads vergadering, het hoofd der school J. Ouds hoorn met algemeene stemmen niet eervol ontslagen, op grond vau zijn vonnis, waarbij hij is veroordeeld tot éeri j ar gevangenisstraf. Dit ontslag is ingegaan deu 1 Juli dezes juars. Golijnspiaat. Vr.jdag wercl het laatste punt op 't programma kroningsfeesten alhier afgedaan. Dien dag toch werd de Wilhelminaboom geplant. Door de hoogste klasse der lagere school werden onder leiding van het hoofd der school, eenige vaderlandsche liederen gezongen, waarna genoemd hoofd eenige toepasselijke woorden sprak, daarbij ook den Heer Ph. Engel- vaart, den man van hot initiatief in dezen, dankzeggende voor zijne bemoeiingen. ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. £22SC5UflBffiXHiai Nu dr. Kuyper op punt staat naar zijn vaderland terug te keeren, vestigen wij de aandacht op hetgeen hij in Amerika is wezen verrichten. Hij is er heen gegaan om lezingen Stove-lectureI tB houden aan de Princeton Universiteit en heeft tegelijk van de achoone gelegenheid gebruik gemaakt om in verschillende voordrachten heel Amerika door, zoo wetenschappelijke ais meer po pulaire, de beteekenis vau het Calvinisme uitéén te zetten. In Chicago sprak hij in Marlowe Hall te Englewood, waar hij, na introductie, onder meer 't volgende zeide Gelijk op andere plaatsen in Amerika ontmoette ik ook hier vele Hollanders. Chicago is eene stad van een zuiver Ame- rikaansch type. Niet gelijk NewYork of andere groote steden van Amerika. Neen, zij is bepaald «enig. Verschillende talen en tongen zijn hier samen geatroomd en in dien stroom beweegt zich ook de Hol- 'landache natie. Over het algemeen ben ik voldaan en !zyn zij mij meegevallen de Amerikaansche menschen en toestanden, en niet het minst die der Hollandsche kolonisten en zij zeiven hebben een goeden indruk op mij gemaakt. Voor emigratie en kolonisatie naar Ame rika ben ik van mijne jeugd af aan ge weest, want Amerika is op Calvinistischen grondslag gesticht. Ook in den jongstgevoerden oorlog was mijne sympathie aan de zijde der Ameri kanen. Toen er in Nederland stemmen opgiagen voor Spanje, toen werd het mij al te erg en ik greep naar de pen om het goed recht van Amerika te verdedigen en uiteen te zetten, dat de oorlog niet beoogde de groote geldwolven te verrijken en ook niet om Cuba te exploiteeren, maar om een einde te maken aan het ellendig wan beheer van Spanje. Wat Nederland heeft gedaan in. tachtig jaren, heeft Amerika volbracht in tachtig dagen. Wat Nederland in het klein doet, verricht Amerika in het groot. Wrj, Hollanders, pakken de zaken wat bedaarder aan. Dr. Kuyper trachtte nu het onderscheid en de overeenkomst tusschen beide landen aan te toonen. Nederland is de oude dochter, Amerika de jonge dochter, zeide hij. Bij de troonsbeklimming van Koningin Wilhelmina, toen Nederland aan de schoone traditie van het huis van Oranje getronw bleef, zijn tot mijne vreugde ook de zegen- HERINNERING AAN HEER v. ST. ALDEGONDE, 1538—15 Dec.—1598. Ea bildet sick fin Talent in der Stille, Ein Character im Strudel der Welt. Aan den prachtigen, door hooge olmen overwelfden straatweg, welke Zeelands hoofdstad met Vlissingen verbindt, ligt aan de overzijde van het kanaal, te midden der heerlijkste landouwen, een stil lande lijk dorpje. Hoewel van beide genoemde steden uit gemakkelijker dan vroeger te bereiken, deelt het nog steeds in dezelfde schijnbaar onverstoorbare kalmte van weleer. En toch bezit dit eenvoudig, stil verge ten dorpje een plekje van historische ver maardheid, waardoor het voor immer aan de vergetelheid ontrukt blijft. In de onmiddellijke nabijheid toch van dit betrekkelijk eenzame plaatsje verhieven zich reeds in de 15e eeuw de torens en tinnen van een adellijk kasteel, dat in den loop der tijden aanmerkelijk werd verfraaid. Genoemd slot diende nu en dan tot tij delijk verblijf van hooggeplaatste en vorste- wenschen en heilbeden van hier naar Hol land gezonden. By die troonsbeklimming werd bijna de geheele buit.mlandsche pers ver tegenwoordigd, omdat men gevoelde, dat hier eene daad van beteekenis plaats greep, wiil Oranje en Nederland reeds zoo vele eeuwen aan elkander waren verbonden. In den vreemde acht men Nederland anders vaak klein en onbeteekenend. In Amerika betitelt men ons met den naam „Dutch". Men beschouwt Nederland als een ingedoken goederenwagen, en zijne be volking als stijf en strak. Maar zoowel hier als in Transvaal, waar Nederlanders onder and re natiën verkeeren, gevoelt men, dat er vlot in bet Hollandsch bloed zit. Het msnschom, dat uit éénen bloede is ontsproten, bestaat thans uit driehonderd verschillende valken. Amerika geeft er een beeld van wat bet zegt: volksvermenging. Men heeft mij geplaatst tusschen de Hollandsche vlaggen, doch de vlag van Amerika met zijne sterren en strepen is thans de uwe. De taal van dit land is uwe taal eveneens, 't Is de volkstaal, welke noodig is in den dagelijkschen omgang; doch bij de beoefening der wetenschap ge- bruike men de Hollandsche taal. Als zoo danig leere men haar kennen in al hare fijnheden. De Christelijke vrijheid is hier beter geregeld dan in Nederland. De antirevo lutionaire partij heeft aan de regecring in haar land gevraagd ter gelegenheid der Inhuldiging der Koningin, om het initia tief te nemen een biduur uit te schrijven, doch zij heeft nul op haar request gekre gen. De Amerikaansche president daaren tegen heeft den 24en November als een dankdag uitgeschreven, om God den Heere dank te brengen, voor de vele weldaden ook dit jaar geschonken. En ook in den jongsten oorlog werd na eene behaalde overwinning, door den generaal den man schappen toegeroepen „Jongens, eerst de pet at en God gedankt." Dat doet mijn hart goed. Met een beeld over de tulp bewees Dr. Kuyper, dat wij hier Hollandsche Ame rikanen moeten worden. In Holland is de prijs eener tulp 10 cent. In Amerika echter een dollar. Nu moet men dat Hollandsche tulpenzaad vermengen. Wil men dat niet, dan behoudt men Hollandsche tulpen, maar krijgt ook slechts tien cent betaald. Het Nederlandsch element moet wortelen in den Amerikaan- schen staat. Laat het Hollandsch karakter beheuden blijven. Gij moet volbloed Cal- vinist sch zijn, en gij zult in dit land een lijke personen. Hier had keizer Karei V kort na zijn troonsafstand zijn intrek genomen, wach tende op een gunstigen wini, om met zijn gevolg, de verkorenen uit zijne hofhou ding, van Vlissingen uit, naar Spanje te zeilen. Hier op dezen grond werd, naar men wil, het keizerlijk decreet uitgevaar digd, waarbij het bestuur in zijne Duitsehe Staten aan zijn broeder Ferdinand, den iateren Keizer, werd toevertrouwd. Op bei laatst der 16e eeuw was het kasteel te W. Souburg want zoo heet het lief gelegen dorpje bewoond door een Vlaamsch edelman, van Brussel ge boortig. Hij was van middelbaren leeftijd, achtbaar van houding en manieren. Uit den ietwat stroeven blik, uit het koele gelaat, slechts bij uitzondering, bij gezelligen kout te midden zijner vrienden verhelderd door den vroolijk gullen lach, sprak de diepe ernst van den door erva ring gerijpten man. Bij wijlen placht deze ernstige uitdruk king ongemerkt over te gaan in een veel- zeggenden, fijn ironischén trek om mond en lippen. Echter had deze eigenaardige trek op het anders zoo gesloten gelaat niets gemeen met dien alledaagschen, on- beduidenden glimlach, weike iemand in het onzekere laat omtrent den aard dei- gewaarwordingen, welke dezen lach hebben opgewekt. Stil en rustig bracht de edelman naar zegen zijn want ook uwe verre nazaten moeten kunnen getuigen wij stammen af van Calvijn. De politieke partijen staan hier niet op den grondslag van den godsdienst. In Holland echter wel. De antirevolutionaire partij draait geheel om den spil van den godsdienst. Handhaaft dat Hollandsch element. Bij de oprichting der eerste koloniën heeft er dikwijls een psalm ge klonken, en was Gods Woord het richt snoer. Zoo moet het bij u zijn. Nederland verbaast Europa op het ge bied van wetenschap, kunst, handel, land bouw en nijverheid. Toont hier, dat ontwikkelde Hollandsche karaktertrekken groot kunnen wezen en ten zegen worden voor Amerika, ,'t Wilhelmus van Marnix laat heerlijk en duidelijk Holland? grootsch karakter zien. Niet het lied van Tollens die dichter leefde in een slappen tijd en zong van „Wien Neerlandsch bloed en ons wiegje." Hierna werden door dr. Kuyper Jeffer son's revolutionaire begrippen kort uiteen gezet en de Calvinistische daartegenover verdedigd. Met den uitroep Amerika kan niet huiten de zielsverheffing van hot, Calvinisme en daarom moet het Calvi nistisch bloed ;in Amerika ansche aderen gegoten worden, eindigde dr. Kuyper. De groote zaal was met meer dan twee duizend mensoben gevuld. Onder adem- looze stilte, doch gedurig onderbroken door luidruchtig applaus sprak Dr Kuyper deze rede op de hem eigenaardige, geestige en eenvoudige wijze uit. Nadat de vergadering gezongen had „Dat 's Iieeren zegen op u daal", sloot de. Kuiper van Roseland met gebed. De lezer merkt aan dit verslag dat wij aan de N. Gron. Crt. ontleenen, boe Dr. Kuyper te Chicago in zijn populaire voor dracht voor de Hollanders heeft trachten duidelijk te maken dat ook in Amerika de Nederlandsche taal on Ier hen de taal van het onderzoek moet blijven en het Calvinistisch beginsel de [politiek moet be- heerschen. De N. Sprokkelaareen chr. historisch blad, schrijft naar aanleiding van bet be sluit der Hervormde Synode in zake Bruna het volgende: „Schuldig verklaard aan openbaren strijd met den geest en de beginselen van de belijdenis der Herv. Kerk" Ziju niet al de modernen daaraan schuldig, en wat doen den wensch van zijn hart in deze lande lijke omgeving eenige zijner levensjaren door. „Welk heerlijker lot toch," schrijft hij in ,deze dagen, „ware er te bedenken dan ik hier thans geniet I Ik leef als een landbewoner onder de mijnen." Zoo even noemden wij het woord rustig in verband met 'smans leven. Vrij overbo dig, zoo niet erger, is hier de opmerking, dat met rust geenszins bedoeld wordt, een zich verledigen tot niets doen, eon dolce far niente, gewoonlijk het ideaal van tra gen en levensmoeden. Zulk een toestand toch zou minstens zijn ergernis en veront waardiging hebben gewekt. Of is verandering en verwisseling van werkzaamheid, en wel van gepaste en pas sende, niet het eigenlijk kenmerk der rust Wel verre van ooit lage rust te zoeken had hij daartegen het „Repos ailleurs" tot zijne lijfspreuk gekozen. Aan dit devies bleef hij zijn geheele leven trouw. Die edelman was niemand minder dan Philips v. Marnix, Heer van St. Aldegonde, eene heerlijkheid in Henegouwen, enkele uren van Charleroi. In 1538 te Brassel uit een oud adellijk geslacht geboren, was de vurige jongeling tegelijk met zijn ouderen broeder Jean, Heer v. Thoulouse, te Geneva iu aanraking gekomen met het Calvinisme, welks be ginselen hij met, toewijding verdedigde. Op 21-jarigen leeftijd kwam hij in de de kerkbesturen er tegen Erger nog, staan daaraan niet schuldig die socialisten die als predikant in de Ned. Herv. Kerk den kansel door hunne Schrift en Belijdenis hoonende theorieën ontheiligen Maakte Louis Ballier zich daaraan niet schuldig toen hij naar aanleiding vau de inhuldiging onzer geliefde Koningin een tekst uit de H. Schrift nam om daarmede het „Eert den Koning" en at wat verder tan opzichte van de door God gestelde machten daarin begrepen is, te bestrijden. Waar zulke mannen in eere gehandhaafd worden, had men zich voor den heer Bruna ook niet zoo plechtig behoeven aan te stellen. Hon derdmaal lieve waren wij een eerlijke roomscbe dan socialist op den kansel in de Herv. Kerk. In het eerste geval zou den we godsdienstig en maatschappelijk aanspraak mogen maken op achting. In heit laatste geval ook „De heer Bruna heeft begrepen geen aanspraak moer te mogen maken op het brood der Ned. Herv. Kerk. Beseffen de heeren Bax (Sr. en Jr,) Melchers (-), v. d Heide, de Koe, Biihler, (Klein, Kylstra), enz. dat ook Do hoor Melcher3, predikant te Zuid Schar woude, heeft ontslag gevraagd uit deze betrekking om zich geheel te kunnen wfiden aan de propaganda voor de begin selen der „Sociaal-Democratische Arbeiders partij". De Sprokkelaar vestigde ook 'toog op 't volgende Ds. J. Pot (orthodox predikant) te Oos- terbierum, trad dezer dagen te Tju ui ma- rum op om ds. Mees (modern) te beves tigendoch wijl ds. Mees niet antwoorden wilde op de bevestigingsvragen ging de be vestiging niet door en deed ds. Mees zijn intrede zonder bevestiging. De modernen zijn hierover slecht te spreken, in plaats van de schuld op ds. Mees te steken, werpen ze die op ds. Pot In de Kerkelijke Crt., officiéél orgaan der Nederl. Hervormde Kerk, schryft ds. Dam- sté nit Wirdutn, een man van 60 jaar en dus geen kleine jongen meer, gelijk de Sprokkelaar opmerkt, op stuitende manier erover en merktprofaneerendop: „Waarom moest van wat ernstig dient behandeld, een kerks'andje -worden gemaakt Maar 't is eenmaal zoo, de menschen zijn nist allen van 't zelfde maaksel „Heeft niet de pottebakker de macht om uit denzelfden leemklomp een pot tot eer, een ander tot oneer te maken", zegt Paulus." Nederlanden terug. Het gezicht van schavotten en brandstapels, een vrij volk onwaardig, deed hem voor eenige jaren de wijk nemen naar Italië. Te dien tijde was Oranje nog weifelend. Hij ziet de beweging, zonder haar te kunnen verklaren. En dit toch is onmis baar om haar leider te zijn. Van daar die langzame, doch zekere worsteling van zijn machtigen geest, om alle kluisters af te schudden en het naderend morgenrood van den nieuwen dag te gaan begroeten. Van daar ook het verschijnsel, dat de eerste kampvechters voor de zaak der vrijheid in di n tijd, behalve andere jeug dige edelen, voornamelijk Marnix ea zijn broeder waren. Zij wisten in het bekende Compromis, den band van den adel tegen de schending der vrijheid, uitdrukking te geven aan hetgeen destijds in aller hart leefde. Jammer voorwaar, dat een misschien onberaden stip, een uitval op deZeeuwsche kust om zich van de havens meester te maken in 1567 de aanleiding werd van Thoulouse's dood. De komst van den hertog v. Alva deed ook Marnix de wijk nemen naar Dnitsch- laud. Aan het hof van den ridderlijken keur vorst van de Paltz, vond hij eene veilige wijkplaats. Het slat te Heidelberg was het centrum, waar velen zich 'ereenigden, die den dwang Dat „pot tot eer" ziet natuurlijk op d?. Pot. En daar moet een der teederste uit spraken nit de fe'chrift voor verdraaid worden O, verdraagzame vrijzinnigheid Dhr. Engelvaart droeg alsnu den boom op aan de kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk, op wier grond hij slaat. (Men had bij gebrek aan eene geschikte plaats, hiertoe vergunning gevraagd en verkregen.) De opdracht werd, lij monde van "den President kerkvoogd, welwillend aanvaard. Gortgfonö. Naar aanleiding van ge wone conditiën van huur en verhuur der weiden, bleek dat een perceel der weiden door het grazende vee, veel schade dezen zomer aan het jonge geplante plantsoen gedaan was, van schellen der boompjes. Men heeft nu schadevergoeding gevraagd of gerechtelijke tussohenkomst. Onder het vee van den [landbouwer F. Geluk te Sf. Aimaland is het mond en klauwzeer uitgebroken. Niet minder dan 31 van de 35 stuks vee zijn door deze ziekte aangetast. Benoemd tot commies ter directie der belastingen te Middelburg de heer 8. P. Tismeer, tijdelijk belast met het waarnemen dier betrekking. Schipper A. van 't Hof van Ieiseke heeft eene gunstige beschikking ontvan gen op zijn verzoekschrift om een over zetveer van de Kanaalstraat naar de aan legplaats .der pennyboot te Vlissingen (haven) te openen. moede en ontkomen, snakten naar de vrij heid. J In dien tijd houdt Marnix zich, be halve met wetenschappelijken arbeid, ook en vooral bezig met theologische werk zaamheid. Hij bezoekt verschillende kerken aan den Neder-Rijn, en neemt deel aan hare synoden. Zijne brieven uit dien tijd ademen steeds een dankbaren geest voor genoten gast vrijheid of roepen op tot geldelij keu steun der verdrukten. Dit laatste blijkbaar niet zonder succes. Maar grooter victorie nog wachtte den leerling van Calvijn. Hier in Duitschland toch ontmoet hij Willem van Oranje. In die ontmoeting ligt een keerpunt in Oranje's leven, maar evenzeer de verkla ring eener innige vriendschap, aan weike slechts een noodlottige dood, zoo onver wacht, een einde kon maken. Marnix n.l. slaagde er in, Oranje lang zamerhand te winnen voor de beginselen van Calvijn. Zoo werden zij één in geloof, één in overtuiging. Alleen in de meer of minder strenge toepassing der beginselen op staatkundig gebied lag eenigermate het verschil. Z. de R.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1