'HBB' RECHTSZAKEN- Buitenlandsch Overzicht. iERF.NÏEÏÏWa. 8GH00LNIEÏÏW3. Zeer tot genoegen van de Troelstra's en wie met hem van meening zijn dat de sociale quaestie alleen eer. stoffelij ken kant heeft en staatkunde ligt buiten 't geloof. Toch blijft des Heilands woord zoo waar: Zoekt eerst het Koninkrij Gods en zijne gerechtigheid. Het geloof, de geloofsstrijd, zij zijn on misbaar tot de oplossing der maatschappe lijke, rechtskundige en politieke vraag stukken. John Bull is op het oogenblik weer niet in de beste verstandhouding met zijn collega's. Chamberlain, de Er.gelsche minister van buitenlandscue zaken, de spil waarom alles draait, heeft tenminste een rede uitgespro ken, waarin hij de Fransche regeering duidelijk te kennen gaf dat zij had op te passen. Vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk, zoo sprak hij, zyn afhankelijk van het laten varen der verbitterende poli tiek van de Franschen. En hoe deze staatsman tegenover Trans vaal staat, weten wij wel. Met de regeering van dat land is de Engelsche telkens op gespannen voet. Ban is de verhouding met Rusland ook nog niet van de beste. Een schikking, zoo sprak genoemde staatsman, is met Rusland wenschelijk en noodzakelijk, opdat de rech ten der Engelschen in China vaststaan. Bovendien is de regeering ontsticht de wijl de Amerikaansche regeering jegens haar een te gereserveerde houding aan neemt. Zij had verwacht dat Mc. Kinley met groote ingenomenheid zon gesproken hebben over den nieuwen vriend, en zie dat deed hij niet. Op 't oogenblik is Engelaad uitstekend bevriend met Duitschlaod, volgens Cham berlain alleen in 't belang van den wereld vrede. Laten wij hopen dat hier den volken geen blinddoek wordt voor gebonden. Na poleon zei immers ook eens dat het Kei zerrijk de vrede was, en niemand zocht meer oorlog dan hij; eerlijk gezegd wij achten de Chamberlains geen haar beter. Hoe raar het in de politieke wereld loopen kan, is deze week in den Duitschen Rijksdag weer gebleken. Een lid der (Roomsche) Centrumpartij werd tot voorzitter van den Rijksdag ge kozen. Hij heet Ballestrem, hij is geheim kamerheer van den Paus en een voorvech ter van diens wereldlijke macht, zijn be noeming heeft dus wel iets van een kaak slag aan Humbert, Wilhelms bondgenoot in Italië, en kan derhalve ook den Keizer niet zeer aangenaam zijn. Te meer wijl de Keizerlijke boodschap by de opening vau den Ryksdag met geen enkel woord ge waagde van Bismarcks dooden dit thans wel geschiedde door den nieuwen voor zitter. En ook dit laatste is weer opmerkelijk. Want niet alleen dat Ballestrem den staats man in warme bewoordingen herdacht, waarbij alle leden (de socialisten hadden zich verwijderd) van hun zetels opstonden, maar deze zelfde lofredenaar na 's mans dood, had tijdens diens leven en opperbe stuur in de voorste rijen gestaan van ben die hem het felst bestookten, ofschoon zij daar wel eenige reden voor hadden. 't Is met name Ballestrem geweest, die in 1866 een geweldig stormachtig tooneel in den Ryksdag uitlokte, door Bismarck luid „foei" toe te roepen, toen de rijkskan selier beweerde dat de sluipmoordenaar Kullmann die te Kissingen een aanslag op zijn leven had gepleegd, door de ultramon- taausche geestelijkheid was opgezweept en aan de jaspanden van het Centrum hing. Hoe de tijden veranderen kunnen Labori en de betoogers voor de invrij- heidsstelling van Picquart hebben een groote overwinning behaald. Picquart, door Labori voorgelicht, had aan het hof van cassatie regeling van rechtsgebied gevraagd, met het oog op 't feit dat nu èn de burgerlijke, èn de militaire overheid beslag op hem legden als be schuldigde, in eenzelfde zaak. Het Hof is hem gunstig geweest en heeft beslist dat alles zal worden medegedeeld aan de parketten der correctioneele recht bank en van den krijgsraad, met verzoek om gemotiveerd advies. Al wat betrekking heeft op de beschul diging en militaire instructie tegen Picquart zal nu aan het Hof worden overgelegd. Deze rechtszaak is derhalve geschorst, juist wat de duizenden requaestranten be doeld hebben. De belangstelling voor Picquart is zoo groot en toenemende dat de Dreijfus-qnaestie er geheel door op den achtergrond is ge raakt. 9 Dec. '98. De heer J. J. Crucq, klerk-telegrafist by de Staatsspoorwegen, is als zoodanig overgeplaatst van Gilze-Rijen naar Goes. Bij kon. besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den Sluispolder G. J. de Graaff Azn. en tot plaatsvervangend dijk- graaf van den Hollarepolder M. J. Ampt. Omtrent de betooging op 17 Dec. bij het graf van Marnix van St. Aldegonde te West Souburg, verneemt de „Midd. Ct." thans nader, dat uit Antwerpen ongeveer 30 personen komen, terwijl, met de raads leden, den secretaris van Souburg en de leden van het comité van ontvangst in *t geheel een 70 heeren aan de betooging zullen deelnemen. Het Antwerpsch comité zal aan het monument, dat in de laatste dagen z er veel is opgeknapt, een bronzen lauwertak hechten, welke door den beeld houwer Frans Joris vervaardigd wordt. Aan het gemeentebestuur van Oost- en West Souburg zal voer het archief een adres aangeboden worden. De heer Fokker heeft voorgesteld uit de Staatsbegrooting te doen wegvallen een bedrag van f3927 voor een gebouw ten behoeve van het nieuw archief, alsmede het bedrag ad f4000 voor een nieuw ge bouw met vier bureau-lokalen voor het Prov. Bestuur van Zeelaud. Door den neer Henri Lucas, directeur der „Maatschappij van Bataafsche Toon kunstenaars", is protest aangeteekend bij den minister van Binuenlandsche Zaken tegen de naturalisatie van L. K. O. WollT, stedelijk muziekdirecteur te Maastricht, en van F. X. Mannhardt, muziekonderwijzer te Goes. U. Ct. Benoemd voor 1899 tot secretaris bij den geneeskundigen raad voor Zeeland en WestelykN. Brabant J. J. v. Berlekom, arts te Middelburg. Het Algemeen Nederlandsch Verbond. Ingevolge volmacht van het bestuur is door prof. dr. A. Kuyper, tijdens zijn verblijf in de üostersche Staten van N. Amerika, aldaar eene sectie van het Al gemeen Ned. Verbond opgericht. Het be stuur van deze sectie bestaat uit de navol gende heeren: Hou. Geo. Birkhoff Jr., Nederlandsch consul te Chicago, voorzit ter; prof. dr. Henry El Dosker, hoog leeraar aan het west. theol. seminarie, Holland. Mich., lste secretaris: Hon. John Steketee, Nederlandsch vice-consul te Grand Rapids, Mich., penningmeester; Hon. G. J. Diekema, advocaat Holland, Mich.; Hon. H. liospers, lid van den Senaat van lowa te Orange City; prof. dr. G. J. Kollen, president van Hope College, Holland, Mich.; Rev. A. ten Hoor, predikant der Christ. Geref. gemeente, Oakdale Park, Grand Rapids, Mich.; Rev. R. H. Jolders- ma, predikant der lste geref. gemeente Chicago Rev. A. Keizer, predikant der Chr. Geref. gemeente te Graafschap, Mich.en mr. |J. H. Hulst, uitgever te Grand Rapids, Mich., 2de secretaris. Thans worden door dr. Kuyper pogin gen aangewend, om ook in het Westen zulk een sectie tot stand te brengen, ten einde daarna beide onder ééa bestuur te vereenigen. Standaard In den nacht van 5 December is Pa- dang door een hevige overstrooming ge teisterd. De sawahs (rijstvelden) werden verwoest en de pakhuizen beschadigd er is groote schade aangericht in het Chi- neescne kamp. Op de Markt stond het water 5 voet hoog. Twee menschen verloren het leven. De schade wordt op f200.000 geraamd. Een poging om Toeonkoo Mohammed in Atjeh te verrassen is mislukt Twee mindere hoofden werden gevangengenomen. Toekoe Pjoet Toengkoeb heeft zich onder worpen. Tweede Kamer. De tweede kamer heeft heofdstuk Justi tie heden afgehandeld. De heeren Heldt, Ketelaar en v. Kol critiseerden de opvoeding en behandeling in de rijks opvoedinggestichten. De minister keurde ook zeer af hetgeen in de laatste jaren uit die gestichten was publiek geworden; doch ky verzekerde dat op dit oogenblik de toestand niet zoo slecht is als de heer v. Kol ze schetst. Die heer wist in zijn antwoord aan den minister het hart van zijn geestverwan ten op de tribune zoodanig te roeren dat zij hem luide toejuichten. Nu was dit deze week ook al twbemaal met mr. Troels'.ra gebeurd en de voorzitter had de laatste maal gedreigd wanneer weder eenig applaus van 't publiek kwam, dat dan de tribunezou worden ontruimd. Het spreekt dus van zeil dat de publieke tribune nu ontruimd werd. Nog melden wij dat een bezuinigings voorstel van den neer Lehman verworpen werd. Het betrof de schrapping van tractementsverhooging der gevangenisbe ambten, wijt niet deze verkoogiug maar verhooging bij geral van invoering van nieuw personeel bier iets baten zou kunnen. Natuurlijk kwam het radicale lid uit Rotterdam, de heer de Klerk, verteilen het een schande te vinden, van dit amen dement, nu 't geldt arme werklui te be- voordeelen. Het bespottelijke en in deze quaestie geheel misplaatste van dit verwijt kwam by de stemming uit toen niemand minder dan de socialist v. d. Zwaag en de democraat lib. Veegens er met alle aanwezige anti revolutionairen, uitgezonderd Staalman voor stemden. Een amendement van den heer v. Heem stra om f5100 te schrappen \oor trek- of broeikassen ten behoeve van liet tuin- bou,vonder wijs in het rijksopvoedingsge sticht te Averecst werd daarentegen met groote meerderheid aangenomen. De heeren v. d. Bercii v. Heemstede en v. Kerkwijk protesteerden tegen de voor genomen opheffing der rechtbank te Zie- rikzee, terwijl de heer v. Kaalte die of die van Breda noodig vond tot uitbreiding van 't aantal rechters te Rotterdam. De heer Lucasse sloot zich aan bij den aandrang op een algemeen verbod van de politiebeambten tot liet aannemen van premiën door particulieren en corporaties toegekend voor bekeuringen ter zake van overtredingen der jachtwet. De rijkspre- mien zijn afgeschaft, hoe kan de minister dan de particuliere premiën verdedigen? Het premiestelsel werkt natuurlijk de be keuringen in de hand. Bij do aanstelling van onbezoldigde rijksveldwachters moest als voor-vaarde gesteld worden dat er geen premiën worden toegekend. De heer v. Asch v. Wijk pleitte wets wijziging opdat ook de studenten aan de vrije universiteit proiuoveerend9, zich op grond van de aldaar verkregen bul kun nen doen inschrijven als advocaat bij de rechtbanken. Het jus promovendi. De heer Troelstra laakte de partijdige recht spraak in zake Hogerhuis, c. s. en pleitte met den heer v. d. Zwaag afschaffing der celstiaf. De heeren Staalman en Troelstra bak keleiden nog wat naar aanleiding van door eerstgenoemde gerichte scherpheden aan 't adres van den ander. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Scherjienisse C. v. d. Voort v. Zijp tand. te Hilversum te Oudelande J. M. Lammers cand. te den Helder. (N. R. Ct.). Bedankt voor Stavenisse door E. B. Cou- vee cand. te Leiden. Tweetal te Jutfaas ds. C. A. Lingbeek te Kubaard en ds. S. Verhoef te Eemnes te Hcemse J. C. E. v. Herwerden cand. te Leiden en E. Klaassen cand. te Oosterbeek; te Markeloo ds. N. Lofvers te Didam en ds. H. E. J. Verwey te liockanje- Beroepen te Kuinra (toez.) J. M. Lam mers cand. te Deu Helder te Steen- wijkerwold H. C. Briët cand. te Leiden teStellendamC. A. v. d. Akker cand. te 's Gravenhage. Aangenomen naar Valkenburg door ds. J. Koek te Hien. Bedankt voor Vroomshoop door M. G. Blaauw cand. te Schoonhoven voor Daarla door C. A. v. d. Akker cand. te 's Gravenhage voor Aartswoud door II. Klimp cand. te Groningen voor Peize door ds. J. Juursema te Ter Apel voor Garrelsweer door B. Scholten cand. te Groningen. Colijnsplaat. Herkozen tot ouderling J. de Smit en gekozen G. Versluis in plaats van M. de Jonge, die niet meer in aanmerkirg wenschte te komen. Tot diaken werd herkozen A. Deurwaar der, terwijl in plaats van J. SchipperB, die wagens zijn ambt van voorzanger niet meer als lid van den kerkeraad wenschte te fungeeren, gekozen werd W. Potappel. Alle gekozenen hebben de benoeming aan genomen. Waarde. Benoemd tot diaken de heer A. C. de Smit in plaats van den beer J. J. Mof die bedankt heeft. Geref. Kerken. Beroepen :e Giessendam A ds. R. Sme ding te IJselmonde te Weesp B dhr. J. v. Lonkhuizen cand. te Heteren te Tienhoven ds. J. S. Langen te Oldebroek. Bedankt voor Zevenhuizen door ds. F. Diemer te Aalden voor Broek op Langendijk door ds. \V. H. Gispen Jr. te Breukelen. Geslaagd tc 's Gravenhage voor Apo thekersbediende de heer C. de Vos te Zaamslag. Aan de theologische school te Kam pen slaagden: voor het candidaatsexamen de heer B. W. ter Meulen en voor het semi cand. examen de heeren R. J. Schoe- maker en H. v. d. Wal. Den 6 Dec. droeg prof. Lindeboom het rectoraat over aan prof. Bavinck na een rede over „Het protestantsch beginsel en de roeping dor echte Protestanten in onzen tijd". Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Vrijdag zijn vereordeeld wegens: ive&erspannigheidVV. D., 22 jvisschers, en Th. v. A., 19 j., sjouwerman, Terneuzen, de le tot 3 m. en de 2e tot 1 m., en J. M., 34 j., visscher, Arnemuiden, tot 2 m. gev. straf; leleediging van een ambtenaarF. D., 20 jvarensgezel, Terneuzen, tot f5 b. s. 5 d. h., terwijl deze ter zake van open bare dronkenschap is verwezen naar het kantongerecht te Terneuzen bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht en huisvredebreukC. v. d. K., 21 jschippersknecht, Terneuzen, tot 1 m. gev. straf; beleedigingM. L. d. K., 29 j., arbeidster, Hulst, tot 14 d. gev. straf; mishandeling en straatschenderij: A. B., 21 j., Westkapelle, thans verblijvende in de strafgevangenis te Goes, tot 3 m. gev. straf en f3 b. s. 3 d. h.; beschadigingL. F., 17 j arbeider, Westkapelle, tot f 5 b. s. 5 d. h., en diefstal: C. W., 38 j., stoker, O. en W. Souburg, tot 2 in, gev. straf'. Vrijgesproken J. C. M., 20 jsjouwer man, Terneuzen, beklaagd van wederspan- nigheid. Ter openbare terechtzitting van boven genoemde rechtbank van Vrijdag 23 Dec a. zal worden behandeld de zaak tegen M. B., oud 26 jaar, blikslager te Goes, ter zake dat hij te Goes in Noveuber 1898 of emstrseks dien tijd in dej Goesche Cou- r nt van 10 November 1898, van 15 Nov 1898 en vau 19 November 1898, welke courant algemeen in Goes en elders in den lande wordt verspreid, heeft doen plaatsen de navolgende advertentie: „Het Goed koopste adres voor lichtbakken van 4 tot 25 gld, tevens alle reparatiën aan geweren M. B., Oostwal Goes", met het doel om in het algemeen en in het bijzonder aan wildstroopers kenbaar te maken dat bij hem te verkrijgen waren lichtbakken, welke voorwerpen in Zuid-Beveland door de wildstroopers veel worden gebruikt om met behulp daarvan 's nachts pogingen aan te wenden om wild te bemachtigen en met welke voorwerpen het, volgens de jachtwet, verboden is wild op te sporen, te bemachtigen of te dooden. In deze zaak zijn vanwege het openbaar ministerie 3 getuigen gedagvaard. St. Maartensdijk. Benoemd tot brieven- en telegrambesteller alhier A. J. v. d. Graaff, thans besteller te Breda. Stavenisse. In de Donderdag ge houden vergadering van den Dijkraad van het cal. wat. Stavenisse werd besloten tot af- en overschrijving der begrooting 1898/99 tot het beleggen van niet voor den loopen den dienst benoodigd kasgeld. Vervolgens werd in eene gemeenschappelijke vergade ring met de ingelanden van het Cal. Wat. voornoemd de jaarwedde van den heer A. F. Hanssens als secretaris-ontvanger en ontvanger-griffier vastgesteld. Vlissingen. Omtrent 't ongeluk 't jongetje van M. alhier overkomen meldt de Vlissingsche Crt. dat het ongeval ver moedelijk aan niemand is te wijten, daar de jongen waarschijnlijk bij het naloopen van een door de lucht vliegende vonk te gen de daar juist aankomende kar van B. is aangeloopen. Hij was n.l. met eenige knapen van zijn leeftijd spelende, vonken die uit den schoorsteen uit de fabriek „De Schelde" vlogen na te loopen en uit te trappen. Scharendijke. Vooreen aandachtig en belangstellend gehoor, trad Woensdag avond in de Ger. Kerk alhier op de heer A. Boot van Zierikzee. Aan de hand van art. II van het Program der Ant. Rev. Partij besprak genoemde heer op eenvoudige én zeer duidelijke wijze u. De verschillende levenskringen, b. de souvereiniteit in iederen kring, c. de bron van het gezag, d. het gezag bij de gratie Gods. e. de souvereiniteit van het Oranje Stamhuis in Nederland. Van de gelegenheid tot het doen van vragen of opmerkingen werd geen gebruik gemaakt. Daarna sloot Ds. Raman de ver gadering, na den spreker bedankt te hebben voor zijn leerrijke voordracht en wees nog naar aanleiding er van op den geest van onzen tijd en hoe wij daartegen onze roe ping niet hebben te verzaken of verzuimen maar te vervullen. In de navergadering zette spreker bree der de werkzaamheden eener Kiesvereeni- ging uiteen, waarna er een Ant. Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd opgericht waarbij zich aanvankelijk 22 personen aansloten. Hieruit werden 5 Bestuursleden gekozen, welke de verdere leiding der zaak op zich zullen nemen. De heer Boot gaf nog verschillende in lichtingen ea verklaarde zich bereid, deze steeds te willen geven, voorzoover het hem mogelijk was, en dringend wees hij op de noodzakelijkheid het lezen van Ant. Rev. bladen te bevorderen opdat onze beginselen steeds meer ingang vinden onder ons volk. Te 's Gravezande (Z.-H.) is benoemd tot gemeente-ontvanger en klerk ter secre tarie dc heer J. Rijpma, klerk ter secretarie te Ierseke. Aan het station te Roosendaal is eergisterenavond in de douanezaal een reiziger uit Brussel aangehouden die voor een aanzienlijke waarde aan edelgesteenten en gouden sieraden trachtte binnen te smokkelen. Hij trok door zijn vreemde manieren de aandacht der beambten die hem lieten fouilleeren, en toen kwam alles uit zijn zakken te voorschijn. Het werd benaderd, de man moet boete betalen en tienmaal de inkomende rechten wil hij iets lerug hebben. Iemand uit Heijthuizen (Limburg) sprong uit een in volle vaart zijnden goe derentrein, waarin hij zonder voorkennis van deu conducteur was ingestapt en werd later door een spoorwegarbeider, met ge broken beenen op de rails; gevonden.De heer Pijls lid der eerste kamer heeft ver leden week in Den Haag een wagen over zyn lichaam gekregen, welk voertuig juist omsloeg terwijl hij er voorbijging. Naar Maasstricht vervoerd is zijn toestand zoo verergerd dat hij reeds bediend werd. Te Valthermond is een 22 jarige arbeider door [de duisternis misleid te water geraakt en ondanks spoedig toegeschoten hulp verdronken. Te Rotterdam viel een knaapje uit het raam eener tweede verdieping op het plaveisel in de Goudsche Wagenstraat en bezweek aan de gevolgen. Te Meersen is een 26 jarige ge huwde mevrouw, moeder van drie kinderen, met paard op hol geslagen. Zij spong uit 't rijtuig en viel daarbij met 't achterhoofd op de steeuen, zoodat zij terstond dood was. De stijfsslfabriek van Heukmant an Co. te Rozendaal is deze week af gebrand, ruim 500 menschen zijn hierdoor zonder werk. De schade bedraagt ruim anderhalve ton. Te Uivenhout over leden Woensdag op denzelfdeu dag en uur de landbouwer B. en zyn ecbtge- genoote. Te Beets bad een alleenwo nende vrovw 's nachts haar kachel laten doorbranden en den sleutel nagenoeg dicht gedaan. Zy werd dood in haar bed ge vonden. Gisteren morgen is de wacht aan de Boschbrug te 's Gravenhage ingetrokken en zal op last van hoogerhand niet meer worden bezet. Welke bestemming aan het wachthuis zal gegeven worden is nog ou- beaend. Men deelt aan de N. R. C. het vol gende curiense geval mede. Eenige jaren geledeu moest de raad eener plattelands gemeente een wethouder benoemen. Het oudste raadslid, A, rekende er stellig op benoemd te zullen worden maar zijn jonge collega B. werd gekszen. A., zeer teleurgesteld en boos, dreigde B. den voet dwars te zullen zetten; maar deze wist hem te kalmeeren, door hem voor testellen de jaarwedde van f 30, aan het wethouder schap verbonden, samenj te deelen. |A. nam dit voorstel aan. Toen hij echier eenige maanden later lid van 't armbestuur werd en als zoodanig een jaarwedde kreeg van f 15, besloten de vrienden dat A. voortaan jaarlijks slechts f7,50 van B. zou ontvangen en zoo geschiedt nog heden ten dage. In den afgeloopen nacht werd een bewoner eener steeg te Nijmegen (de steeg heet Keumengas en de man heet Theunis- sen) in zijn nachtrust gestoord door een geweldigleven, en meenende dat dit op straat gebeurde, stond hij op om te zien wat er gaande was; doch nauwelyks was hy uit bed of de grond zonk hem onder de voeten weg en viel hij ter hoogte van ongeveer 6 meter in de smederij van Jansen in de Grootestraat. (Men moet namelijk weten dat enkele huizen in de Grootestraat greazen met de achterzijde nan of loopen voor een gedeelte onder de hooger gelegen Keumen- gasateeg terwijl de huizen der Keumengas weer gedeeltelijk zyn gebouwd op de daken der huizen in de Grootestraat). De val was een gevolg van het instorten vau een gemetselde steunpilaar in die werkplaats. Ook een brandende petroleumlamp en eenig ander huisraad viel mede naar bereden docb door het uitgaan der lamp werd brand voorkomen. T., die aanvankelijk door den val het bewustzijn had verloren, kwam spoedig weer by en werd door eenige buren langs een ladder weer naar boven gehol pen, terwijl zyn vrouw en drie kinderen die eveneens in bedoeld slaapvertrekje aanwezig waren, door een luohtra&mpje uit hare gevaarlijke positie werd verlost. De lijken van de slachtoffers der ramp op de Heerengracht te Amsterdam zyn gistersn ter aarde besteld, onder groote deelneming. Het echtpaar Selle werd op Zorgvlied begraven, Reael op het R. K. kerkhof. Op 't graf van Selle werd gesproken door ds. Hogerzeil en eenige vakgenooten van den overledene. Op dat van den beer Reael, oud-kapitein der schutterij werd, naar 't verlangen der moeder, niet gesprokende officieren der schutterij waren tegenwoordig. De onverwachte dood van den heer P. Vermeulen te Kaatsheuvel heeft velen een niet onaardig fortuintje bezorgd. Daar hij zonder testament gestorven isen geen naaste bloedverwanten heeft, gaat de nalatenschap aan al de erfgenamen van vaders- en moederszijde over, voor zoover die de wet aangeeft en die moeten hier meer dan 100 bedragen. De minste zal toch nog ongeveer f4000 erven en er zyn er in onze gemeente, wien wel f 70,000 zal ten deel vallen. Het rijk zal ook heel wat aan successie innen, want men schat de nalatenschap op twee k drie millioen. Het Weeshuis met den Bijbel „Bethel" te Dordrecht (van ds. Eigemau) zal worden opgeheven. De weesjes worden naar hunne respectieve familie terug gezonden. Een negtr-millionnair. Te Guatemala (Amerika), woont een negerplanter, bezitter van honderden vier kante mijlen tabaks- en koffieplantages en mahoniebosschen, wiens vermogen men op 18 millioen gulden schat en die vijftig jaar geleden nog een arme negerjongen was, wiens moeder als slavin werkte by een tabaksplanter in Alabama, Daniël Upton genaamd. Juan Knight, zoo heet de zwarte millionnair, had gelukkig in zijn jeugd een goeden meester, die hem een opvoe ding liet geven, zooals geen anderen neger knapen ten deel viel. Toen de heer Upton stierf, werd de 16-jarige Juan aan een boomwolplanter in Midden Alabama ver kocht. Daar bleef hij, tot de slavernij werd afgeschaft en toen ook hij zijn vrijheid verkreeg werd hij kettingarbeider te New Orleans. In 1865 werd hij naar Yukatan gezonden, om toezicht te houden op het verpokken en inschepen van vruchten, die naar New Orleans werden jverzonden. Do schrandere zwarte zag spoedig in, welk een veld hier nog braak lag en hoe bij behoor- lijk9 exploitatie, de handel in vruchten voor de regeering en voor den exploitant een goudmijn zou worden. Hij stelde de regeering voor, een enorm stuk land aan hem af te staan en bleef borg, dat de uitvoer van vruchten naar New-Orleans minstens 4 millioen gulden zon opbrengen. Zijn voorslag werd aangenomen en werkelijk werden zyn verwachtingen niet alleen niet teleurgesteld, doch zelfs overtroffen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2