3CHOOLNIEXJW8. focUdieost naast den onzen mogen dulden, k. geloof niet dat een Bewindsman dit hem zon kunnen nazeggen, en tevens dat als de geachte spreker geroepen werd om het bewind over de koloniën te voeren, hij wel, of hij wilde of niet, dien anderen godsdienst naast den zijnen zou moeten dulden en erkennen." Hierin werd hij door dr. Schaepman ge steund. Deze zei Wy hebben hier t,e doen met een zeer een roudig gevolg van onze geheele koloniale politiek; al wordt zij gevoerd door eene Christelijke Mogendheid kan zij toch, naar mijne bescheiden meening, den naam van eene Christelijke politiek niet verdienen. Nu handelen wij hier op Lombok vol komen analoog aan de wijze, waarop wij op Bali hebben gehandeld. Er bestaat in volkomen rechtely ken zin geen tractaat, maar het zedelijk tractaat bestaat wel, en dat ligt in ons overnemen van de bestuurstaak, zonder dat by dit overnemen van eenige uitzondering mel ding gemaakt is. Indien wij doen willen vrat op dit oogenblik door den den geach- ten afgevaardigde uit Loosduinen wordt voorgesteld, dan hadden wij bij het over nemen van de bestuurstaak op Bali moeten zeggen: nu houden zulk soort van plech tigheden op." De heer Brummelkamp antwoordde ech ter hierop: „Dat wij, omdat wij de bestuurstaak op Lombok hebben overgenomeu, nu ook ten aanzien der offerfeesten precies hetzelfde moe ten doen wat de vorige bestuurders hebben gedaan, dat ben ik zoo vrij te ontkennen. Een feit is het, dat wij thans de souverein, de wetgever op Lombok zijn. Van ons gaat voortaan de wetgeving uit. Eu wanneer |wy dan als souverein-wetgever gelden uittrekken voor heidensche feesten, geheel krachtens onze eigene macht en bevoegdheid, terwijl niets van buiten ons daartoe verplicht, dan doen wij te kort aan ons eigen karakter als Christelijke koloniale Mogendheid. Hier schijnt de geachte voorsteller zich wel wat gemakkelijk vande quaestie te heb ben afgemaakt. Het zou inderdaad mogelijk kunnen zijn dat een bewindsman wel degelijk te reke nen heeft met 't bestaan van meer gods diensten, gelijk immers ook zoo menige verbetering als afschaffing van sterkeu drank, van bordeelbezoek, van staatsloterij groote zaken syn die onze anti-revolutio naire Kamerleden ieder jaar met hun pro test hebben aan te dringen en die een re geering, helaas, evenmin met één penne- streek bewerkstelligt. Waar wij alleen maar op komen willen, dat ia de vraag of hier metterdaad niet frontverandering heeft plaats gehad. En 't spijt ons dat dit den bestrijders van 't voorstel Brummelkamp niet is ge vraagd geworden. De heer Mackay heeft in 1897, of ver gissen wy ons een post voor heidensche offerfeesten op Lombok bestreden, in 1898 heeft hy dien verdedigd. De heer v. Vlijmen dito en is 't thans net de heeren Mackay en Schaepman eens. De heer v. Limburg Stirnm heeft zich stilzwijgend in 1897 bij zijn vriend Mackay aangesloten en heeft thaas gezwegen. Had dit niet moeten worden opgehelderd De Vaderlander schrijft naar aanleiding Van deze quaestie: Is de [genoemde bijdrage waartoe wij de verplichting van den vorst van Lom bok overnamen, wiens gebied wij verover den al heeft zulke politiek onze toe juiching niet zooveel erger dan de toelage voor het propageeren van roomsch e heidenscke ceremonies uit 'slands schatkist gegeven? >0£ is 't [einde] van antwoord 80 van den Heidelbergschen Catechismus voor Protestantsche Christenen niet meer waar Waarom met twee maten gemeten? Wijl deze vraag niet tot ons gericht is, kunnen wij ze laten liggen. Wij merken alleen op dat 't in den laataten tyd by zeker soort protestantBche ehristenen, die overigens weinig op hebben met of den neus optrekken voor de drie formnlieren van eenheid, mode schijnt te worden zich op deze drie formulieren te beroepen. Nu, wanneer men met de studie dezer formulieren van zekere zijde eens ernst gaat maken, zal ons dat zeer verheugen. De natie zal er slechts wèl bij varen. Dooh helaas, die studie schijnt bij som migen, voorloopig althans, slechts tot het laatste gedeelte van een antwoord op één vraag in één Zondag safdeelinq van den Heidelbergschen Catechismus, beperkt. Dit neemt echter niet weg dat wy met genoegen dit begin constateeren. Wie nu meenen dat deze twee Sasak- ache offerfeesten en de Boomsche Zending, gelijk ataan, die moeten natuurlijk even hard tegen laatstgenoemden als tegen •srstgenoemden post opkomen. En onze antirevolutionaire Kamerleden znllen in dit geval wel niet [voor een zunr gezicht ▼an Home terugdeinzen, om ook tegen uitgaven voor deze „afgoderij" op te komen. Natuurlyk heeft de 'Vaderlander met het oog op de bekende samenwerking tus- •chen Antirevolutionairen en Koomschen by de stembus deze opmerking, die veel weg heeft van een hatelijkheid aan het adres der antirevolutionairen, neerge schreven. Wy meenen echter zonder reden. Samenwerking bij de stembus brengt diat mee, dat de eene party de andere ontziet by het ter sprake brengen van wat van haar standpunt ongeoorloofd schijnt. Bij bet wetsvoorstel up den persoonlijken dienstplicht is gebleken dat dit nog altijd de opvatting onzer antirevolutionaire ka merleden is. Maar laat de Vaderlander de vraag tot de regeering richten. Wij verdenken de liberale party niet dat zij ook maar eenig ding doet of nalaat, om hare Christelijk historische vrienden te beleven, en kunnen dertialve met een gerust gemoed dit advies geven. Naar onze opvatting is het echter niet hetzelfde of een Christen verward is in de geldgierigheid elke is afgoderij, of een Christelijke kerk een sacrament in eene „vervloekte afgoderij" verkeert, dan wel of een Heiden zijne afgoderij pleegt. Tusschen de „afgoden" waartegen de Apostel zijne „kinderkens" waarschuwt en die welke de lleiden op Lombok dient, is een groot verschil. Doch gelijk gezegd, deugt ook dit niet, dan zal de antirevolutionaire party wel niet in gebreke blijven; maar en dit weet de Vaderlander ook wel! niet alles kan op eens. Den 10 December komt dr. Kuyper uit New-York naar hier terug. Vele bladen hebben met ingenomen-heid vermeld hoe goed ZHGel. in Amerika is ontvangen geworden. Indien hier niet menschvergoding in 't spel is, weiischen wij er gaarne onze inge nomenheid naast te leggen. Ook wij verheugen ons in 't bezit van dezen alleszins begaafden leider op zoo menig gebied en zien met belangstelling zijn terugkomst tegemoet. De Hieuwe Sprokkelaar keurt 't af dat hij vier maanden lang zyn plaats in 't parlement onbezet liet. Wij voor ens dachten dat het nog geen twee maanden was, en zeggsn het dit Rot- terdamsche blad na „Maar toch moet men van een man van zijne beteekenis aannemen dat dr. K. niets anders doet dan naar plicht, wat het zwaarste is, het zwaarst te laten wegen". Wat een Maori verstaat onder faillisse ment. Een te Wangauni, op Nieuw-Zeeiand verschijnend dagblad gaf onlangs het volgen de te lezen „Een Maori-hoofd die 40 pond sterling had verloren doordien een blanke winke lier door de rechtbank failliet was ver klaard, heeft de volgende duidelijke uiteen zetting gegeven van dit onderdeel van de Britsche rechtspraak „„De pakeha (blanke) die pakarapu (in solvent) wenscht te worden, zet eene zaak op, en schaft zich een hoop koopwaren aan, en betaalt deze niet. Hij schraapt dan ai het geld bijee.i dat hij krijgen kan, bij voorbeeld 2000 pond sterling, en stopt dit op 5 pond sterling na, ergens weg, waar niemand het vinden kan. Met die 5 pond sterling gaat bij naar een lid van de recht bank en deelt dezen mede dat hij pak&rapu worden wil. De rechter roept dan al de advocaten bijeen, en evenzoo al de menseben aan wie de pakeha geld schuldig is, en hij zegt: Deze man is pakarapu, maar hy wenscht ulieden alles te geven wat hy bezit, en hij heeft my verzocht deze 5 pond sterling onder u allen te verdeelen. De rechter geeft daarop aan de advocaten 4 pond, en de overblijvende 1 pond sterling aan de andere mensehen. Eu dan gaat de pakeha naar huis."" Naif van dien Maori. Maar eene eigen aardige kenschetsing tevens van den in druk, dien de handelingen van sommige „beschaafde" Westerlingen maken op een onbedor- en Oostersch gemoed. N. li. C. 5 Dee. '98. Goes. Dinsdagavond vergadert de ge meenteraad tot benoeming van een leeraar in 'tDuitsch aan de Hoogere Burgerschool. Bij kon. besluit is het reglement van den inwendigen dienst bij de verschillende wapens van het leger in dien zin gewijzigd, dat de korps-commandanten en de eomman- deerende officieren bevoegd zij n de straffen, welke door hunne onderhoorige officieren zijn opgelegd, in te trekken, te verlichten of te verzwaren, doch altijd met inacht neming van hetgeen by het reglement van krijgstucht omtrent den aard en den tijd der straffen is bepaald. Bij de maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zijn benoemd tot surnumerair de heeren D. Slothouwer te Ylake, P. H. Fransen te Kruiningen- Yerseke, en E. W. Jermer, ie 'sHeer Arendskerke. Met het oog op de groote belang stelling voor de I)reyfus-zaak, heelt de Wereldkroniek deze week een begin gemaakt met eene bewerking der in Frankrijk veel opgang makende „Onthullingen uit de Dreyfus-zaak, door Etterhazy" met talrijke portretten en iliustratiën en voorzien van ophelderingen en kanteekaningen van de Hedactie. De minister van justitie overweegt de mogelijkheid van de opheifing der recht bank te Zierikzee. Natuurlijk roepende Zierikzeeënaars zoo hard mogelijk om de rechtbank te behouden. De Nieuwsbode bevat in dien geest drie artikelen van mr. A. J. F. Fokker. De Thoolsche Courant schrijft in een anderen geest, onder anderen: I „Mi.n erkent ten volle, trouwens de feiten I spreken, „dat de Zierikzeesche rechtbank is een klein gebied en weinig te doen heeft en dat eene verandering te verdedigen is". Daarom wil men het geheel nitbreiden door er Noord-Beveland en F'lakkee aan toe te voegen, hoewel, wat het laatste betreft, er „zeker vooralsnog zeer ernstige bezwaren wegens de reisgelegenheid zouden zijn". Juist, de reisgelegenheid, die doet't hem ook hier in het eilaud Tholen, en daar spreken de Schouwenaars niet van ons eiland, hetwelk geheel geïsoleerd is van Schouwen, dat langs een anderen weg bui ten het eiland Tholen om, weldra groo- tendeels uit zijn isolement verlost zal zyn, wordt door hen vergeten. De stoomboot van .Middelburg op Zierikzee mag niet eens Stavenisse aandoen. Is het daarom te verwonderen dat wij, Tholenaars, gaarne van Zierikzee afgeschei- '1 en zouden worden? Elke andere indee ling is voor ons eene verbetering! En wat, naar veler meening, de beste op lossing zou zijn, is: verplaatsing van de rechtbank van Zierikzee naar Goesdan is Middelburg van een gedeelte ontheven, wat gewenscht is, Schouwen heeft een goece reisgelegenheid op Catsehe veer met de uitstekend ingerichte stoomboot en het eiland Tholen is er ten zeerste mede gebaat." kjfcJi&ïïi&lJ W8. Ned. Herv. Kerk. Zestal te Breda ds. 1'. F. v. d. Berg te Zierikzee, J. J. v. d. Broek te Almeloo, G. F. Haspels te Kralingen, W. Lamers te Goes, J. v. d. Spiek te Schoonhoven en S. Verhoetfte Noordwyk binnen. Bedankt voor's Heerenhoek(?) en Borsele door li. Meeuwenberg cand. te Doorn; voor Burgh en voor Grijpskerke door M. G. Blaauw cand. te Schoonhoven. Drietal te Feijenoord (gem. Rotterdam) J. W. Berkelbach van den Sprenkel te Gouda, ds. D. A. Boss van Charante te Zevenhuizen en ds. A. de Haan te Zwolle. Beroepen te Yselmonde ds. G. Nyhuis te Veuendaal te Muntendam H. C. Brink cand. te liuinerwold te Berli- kum ds. A. A. Schouten te Wamel te Oude en Nieuwe Wetering H. C. Briët cand. te Leiden; te Weert li. Adriani Engels cand. te Midwolda te Ter Kaple ds. G. Tjalma te Veen. Aangenomen naar Yselstein door ds. J. M. iJh. Schippers te Blaauwkapel. Bedankt voor Aalsura door ds. H. Smett te Haarloovoor Enter en voor Kage door H. 0. Briët cand. te Leiden voer Huins door ds. K. Onnekes |te Godinze; voor Polsbroek, Werkhoven en Koeken- gen door ds. J. M. Ph. Schippers te Blaauw kapel voor Kuinre (toez.) door M. G. Blaauw cand. te Schoonhoven voor Nes- en Wierum en voor Waverveen door O. Hokwerda cand. te} Oosthem voor Ureterp (toez.) door H. E. Knappert cand. te Amsterdam voor Leksmond door ds. J. Visser te Woudenberg. Kapelle. Aangezien de aan de beurt van aftreding zijnde ouderling L. Vreke en diaken Jan van Wingen, niet meer in aanmerking wenschen te komon, zijn door het kiescollege benoemd, tot ouderling M. van Weele en tot diaken Jac. Marcusse. Het provinciaal kerkbestuur vau Overysel heeft den heer G. Bruna, voor malig predikant der Herv. Gemeente te Enter, schuldig verklaard aan openbaren strijd met den geest en de beginselen van de belijdenis der Herv. Kerk vervallen verklaard van de bevoegdheid tot het uit oefenen van kerkelijke rechten en tot tiet aanvaarden van kerkelijlre bedieningen voor onbepaalden tijd; en tevens van het lidmaatschap der N. H- K. (De heer Bruna is room8ch geworden). Geref. Kerken. Beroepen te Oudskoorn W. A. v.Es cand. te Rotterdam. Bedankt voor Oosterbierum deor d». F. W. Sluiter te Maassluis. Ckr. Geref. Kerk. Beroepen te Broek op Langendijk ds. P. J. M. de Bruin te Apeldoorn Mejuffr. P. H. Laban, onderwijzeres aan de chr. school te Goes, slaagde Vrijdag te 's Gravenhage voor de acte Middelbaar Onderwijs schoonschrijven. Vlissingen. Vrijdag jl. trad alhier in het lokaal aan de IJzeren Brug op dr. L. H. Wagenaar voor het honden eener TJnierede. De reuenaar wist zijn behoor bijna 2 uren te boeien en sprak over de christelyke school gesticht om de eere van den Christus, ons geboden door de Heilige Schriftuur, geeischt door het karakter der natie en door den nood der iyden. In sehoone irekken ontwikkelde de geachte spreker deze gedachten, alle voorstanders van het Christelijk onderwijs oproepende schouder aan schouder te gaan staan in den strijd voor het Chr. Onderw. die in geen geval nog uitgestreden is. Vlissingen. Alhier werd gerappor teerd dat de jol van den Nederlandschen Loodsschoener ne. 10, schipper L. Walrave, na het beloodsen van een stoomschip ter hoogte van Dungeness tegen den Loodssch. aankwam en daarna omsloeg waarby de opvarenden H. en L. te water geraakten en na vael inspanning werden gered. Hansweert. Het met beetwortelen geladen Belgisch aakschip Leonora schipper F. Wouters is nabij Bath gezonkeu. Kapelle. Uithoofde de tegenwoordige gemeentebode, door voortdurende onge steldheid, niet in staat is zijne betrekking waar te nemen, is tijdelijk voor drie maanden tot gemeentebode benoemd J. Toolens, gepensioneerd koloniaal. Van Vrijdag op Zaterdag jl. zyn de wildstroopers met de bekende lichtbakken niet gelukkig geweest. Door de beambten Bnteijn en de Kok werd een drietal onder Kapelle en door Hoogesteger te Kattendijke een tweetal anderen aldaar bekeurd. Tot, agent van den Provincialen stoom- bootdienst op «le Wester-Schelde is te Terneuzen aangesteld de heer J. F. Koeovets, sergeant te Bergen op Zoom. Te Vlissingen is bij de Kon. Maat- schappi „De Schelde", met het toezicht op de vervaardiging der stoomwerktuigen voor het pantserdekscliip Koningin Regentes belast de officier-maeh. 2e kl. C. Wiikerlin. Vrijdag namiddag te half vier is een ijzeren 2-mast aakschip van schipper F. YVanters uit Santvliet (Beirendrechtj toon het over den vloed met eeo zwaren Z. W. wiad ier hoogte Van 't Schaaf van Saeftinge voer, plotseling gezonken. Het schip kwam van Ternenzen met peeën voor de fabriek aldaar, zoodat het ongeluk op korten afstand van zijne losplaats ge beurde het scheepsvolk schipper, vrouw, drie kinderen en knecht zyn verdronken? Nog wordt gemeld dat bij den Wande laar de Engelsehe vischsloep Emily Leaser is vergaan. De drie opvarenden redden zich in een bootje. M. C. Te Boeksem hy Roermond viel een landbouwer van zijn kar doerdien 't paard op hol sloeg. Hij bleef met zijn voet in het tuig verward hangen en werd zoo een eind mee gesleurd. Toen men het paard tot staan bracht bleek de man reeds stervende. Te Groningen in de fabriek van Echolten zon een werkman een lamp aan den zolder bevestigen en nam daartoe zijn weg over een batting welke ''met de einden over de onder haar rustende pakken uitstak. Hij stapte op een der einden en tuimelde naar beneden. Hij werd zwaar gekwetst, met een hersenschudding, opge nomen. Te Rheden is een oud man door den storm Vrijdagavond te water ge raakt en verdronken. Vrijdagmiddag wilde eene weduwe te Gouda een emmer water scheppen, zij had het ongeluk haar evenwicht te verliezen en viel in het water. Hoewel sjioedig op liet droge gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Een warm geborgen langoor. Men sokrijft uit Neede aan de Zutph. Crt. 't Is algemeen bekend, dat de lust om te stroopen bij velen ten plattelande groot is, ofschoon reeds menigeen dit genot met een geldboete of erger heeft moeten be zuren. Een macht van wild wordt ge woonlijk in het najaar, niettegenstaande het toezicht der politie, door de stroopers buit gemaakt en aan den man gebracht. Niet altijd gaat het vervoeren van wild naar het dorp zoo gemakkelijk en moet daarbij de grootste voorzichtigheid in acht genomen worden Een geval, dat Zondagmorgen hier plaats had, willen we even laten volgen. Een boer en boerin komen samen bij den winkelier N. N., waarna het volgende ge sprek enz. plaats heeft. Boer. Goê morgen. Boerin. Ook goê morgen. Winkelier. Wat was er van uw dienst? Boer. Jao zee, wie hebben wat bie ons Wacht, 'k mot effen boeten kieken (na een oogenDlik tot zyne vrouw) Jauneke, ik zie niks. Winkelier. Ik begrijp er niet veel va»; wat bebt ge dan bij u en waarom gaat ge zoo schroomvallig naar buiten? Boer. Jao, zee, wie hebben wat bie ons, (vertrouwelijk) 'tls ook veur de eerste keer dak 't edaon beb, moi wetten. Winkelier. Nu zeg dan toch wat ge by u hebt. Boer. As 't dan wezen mot: nouw allo dan (tot zyne vrouw) Janneke het mot dan maor wèzen, isi neet? Boerin. Zon ie neet efkes wachten, ie kest 't neet wetten. Kiek nog ens boeten de deure wak oe bidden mag. Boer. 'k Geleuve daw neet bange be hoeven te wezen want de groote karke is al an de gang; striek de rökke nouw maar af. De boer helpt haar een handje en werp t fluks een Hinken haas [over de toonbank voor de voeten van den winkelier, die intusschen het beestje betast en schat en de waarie in geld aan den boer uitbetaalt Te Lithoyen waren twee kippendieven op het erf van een landbouwer Vrijdag- nachtgekomen en braken 't kippenhok open. Juist toen zij hun slag wilden slaan, hoorde de boer onraad, schoot zijn kleeren aan, snelde naar buiten en had juist nog den tijd om een der dieven een klap m t zijn klomp in den nek te geven. De andere dief wist te ontkomen. De getroffene viel op den grond, doch stond weer op en dreigde den boer met een mes, zoodat deze hem loslaten moest, en ook den dief ontsnappen kou. De politie iB hem echter op 't spoor. Te Tilburg is een poging tot scha king gepleegd op een tienjarig meisje, het welk 's avonds half 6 door vier kerels werd aangegrepen en weggedragen, terwijl een der kerels het den mond gesloten hield. In een zijstraat werden zij echter gesnapt, zy lieten hun prooi los en sloegen op de vlucht. Twee andere kerels drongen dienzelfden avond een woning binnen, grepen de vrouw die alleen thuis was aan en eischten geld. De vrouw wist zich los te rukken en de straat op te vluchten al schreeuwende, waarop de aanranders de vlocht namen. Naar aanle ding van den brand in de Martha-stichting heeft Jhr. Mr. L. Van den Bereh van Heemstede, penningmeester der stichting wijzende op het geweuschte van spoedige hulp, wegens het verloren gaan van bijna alle kleederen, schoenen euz. medegedeeld dat giften met dankbaar heid in ontvangst zullen genomen worden aan zijn adres: Jan Van Nassaustraat 88, te 's Gravenhage. Uit een pensionaat te Visé zyn twee kinderen ontvoerd door den vader die van de moeder gescheiden leeft. Zij zyn ver moedelijk naar ons land gebracht. De po litie te Maastricht is naarstig aan 't zoeken- Ook een promotie. Een surnumerair by de politie te Zutphen is bevorderd totonbezoldigd adjunct-inspecteur. Prinses Augusta van Saksen-Weimar is Zaterdagmiddag overleden in den ouder dom van 72 jaar. Zy was een dochter van Koning Wilhelm I van Wurtemberg, die op 25 Juni 1864 gestorven is, en huwde 17 Juni 1851 met Prins Hermann vau Saksen-Weimar Eisenach. Eenige ryke grondbezitters van En geland zijn voornemens ;een groote jacht te organiseeren in Abessinië, met toestem ming van den negus, Menelik. Als blijk vas erkentelijkheid zullen ze den vorst bij die gelegenheid een prachtig tafeistuk ten geschenke geven van massief gond. Het bestaat uit een rensachtig wingerd blad, gedragen door eenige zittende hazen, en ander Engelsch wild. Het geheel moet een waar kunstwerk zyn. Dreyfns-Picquart. Het geheim dossier zal aan het Hof van Cassatie worden ter hand gesteld. De heer Loew heeft met den minister van oorlog een onderhoud gehad, betreffende de maat- regeLen en voorwaarden van ontvangst. Enkele stukken voornamelijk de informaties van geheime agenten in den vreemde zyn niet voor publicatie geschikt. Tydens het verhoor van Picquart liep Vrydag in de vestibule een heer op hoo- gen leeftyd naar Picquart, en drukte hem de hand. Het was de ond-minister Rouche, die aan den rechter van instructie een brief liad overhandigd, geteekend Esteihazy, gedateerd 1893, gericht aan den minister Roche, in zyn hoedanigheid van rapporteur van het budget vau oorlog. Esterhazy schrijftMijnheer de rapporteur, ik ben in staat u voor uw rapport inlichtingen van de grootste waarde te doen toekomen over misbruiken in den generalen staf en in 't byzonder van het inlichtingenbureau. Ik ken een officier van dat bureau, com mandant Henry, myn vriend en debiteur". Hieruit zou blyken dat Henry en Ester hazy reeds in 1893 goed met eikander bekend waren. Eenige dagen geleden is bij een der dokken te Birkenhead, in Engeland, een gelukkig zeldzaam ongeval gebeurd. Een stoomschip kwam twee uren vóór hoog water binnen, stuurde met aanzienlyke snelheid op het Morpeth-dok aan, waarvan de sluisdeuren dicht waren, en vóórdat het schip kon wenden of toe stilstand ge bracht worden, stiet het met zoo veel kracht tegen de sluisdeuren, dat deze open gedrukt werden. Daar het water in het dok onge veer acht voet hooger stond dan in de rivier, laat zieh denken wat er gebeurde. Met vreeselijk geweld stroomde het water het dok uiten sleepte alles met zich voort. De massieve slaisdeuren werden uit hare hengsels gelicht en vlogen ds rivier op. Verscheidene schepen, in het dok liggend, braken van de meertouwen los, doch leden gelukkig geen averij. Maar een aantal lichters werden driftig en door den stroom de rivier opgedreven, waar een dezer zonk. Twee bij de lichters behoorende mannen werden vermist. „Geurig" is wel een adjectief, dat nu eenmaal by een bloem behoort. Maar de meeste bloemen hebben geen geur. Een Oostenryksch scheikundige, die van dat onderwerp zyn studie maakte, heeft be vonden, dat van 4110 verscheidenheden in Europa bekende en gekweekte bloemen niet meer dan 400 eenigen geur hebben. En onder die vierhonderd vindt men er nog ongeveer vijftig, welke onwelriekend zyn. Dat katten zenuwachtige dieren zijn, is bekend. Maar het volgende geval, dat Stephen Artault in de Revue Scientifique van 26 November beschrijft, is toch merk waardig Een jonge kat vangt haar eerste muis, en brengt haar buit in triomf naar huis. Maar op het stoepje van de keuken krygt zij op eens verlamming der beide achterpooten. Een uur blijft zy liggen, maar zoodra zij gaat loopen, bemerkt men, dat zij geheel blind is. De streek, die ver lamd is geweest, blyft volkomen gevoel loos. Twee uren later is alles weer in orde. Blindheid en gevoelloosheid verdwijnen plotseling. Een groote brand heeft te Braine le Comte de boekdrukkery der firma Zech vernield, een schade veroorzaakt van 3 millioen francs eu 200 arbeiders voorloopig

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2