DE ZEEUW G.), BIJVOEGSEL burg. Ie AR, rraagd, :ht [ster, iagd, iecht ?cht iht 20. digd, Lelde. Buitenlandsch Overzicht. KERKNIEUWS. MARKTBERICHTEN. van li van Zaterdag 3 December 1898. 33 r, Rilland. tegen half flinke betnigscbrif- letter D te Goes. jn goed om in de 3 Goes. ers kerke. een Ritthem. Serooak. 7emeldinge. Is- •iudekerke. pe weg, liddelburg. :KE jz. toogelande. 3E bskeike. ,256). ,55. 1,55. 2,15. 3,256) 3,45. hoogstens Vlissingen rwegstatjon tweede kameb. De Kamer heeft twee belangrijke zit tingen achter den rug. Er werd druk ge sproken over de sociale quaestie. De heer Kerdijk had de rij der sprekers geopend met een warme rede voor arbeiderspensi- oneering. De heeren v. Gilse, de Klerk, Waal Malefijt en Van Karnebeek sloten zich er bij aan. De heer de Klerk voegde er nog het vaststellen van minimumloon en maximum- arbeidsduur bij; de heer Malefijt wilde voor de invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring de ziekteverzekering tot stand ge bracht zien, die zich immers aansluiten zou bij wat reeds eigener beweging in het maatschappelijk leven was ontstaan, en op haar beurt den grondslag kunnen vormen van een verzekering tegen invaliditeit en ouderdom. Hij waarschuwde tegen een herziening der Armenwet in de richting van Staats armenzorg, en verlangde ten slotte van het Kabinet, dat het nu eens duidelijk en klaar zou aangeven, hoeveel ^eld noo- dig was voor de sociale hervormingen en uit welke bronueu het dit wilde halen. Verleden jaar zeide de minister var. Finan ciën, dat er bij inperking der gewone uitgaven nog wel het een en ander zou kunnen gedaan worden. Hoe nu bij uit zetting der gewone uitgaven? Do heer v. Karnebeek waarschuwde te gen overdrijving, en wraakte den aandrang naar minimumloon, maximumarbeidsduur en ouderdoom- en invaliditeitsverzekering, tegen welke laatste overkomelijke bezwaren be staan, blijkens de opgedane ervaring in Duitschland, waar met enorme offers een minimam van pensioen verzekerd is aan deH werkman, die er bitter door is teleur gesteld. Bovendien zou de regeling onder régime van ons handelsstelsel nog slechter werken. Het verslag der Staatscommissie heeft hem dan ook slechts in zijn bezwaren versterkt. Hij bestreed voorts verhooging der successiebelasting, die in de richtiDg ligt van het socialistisch ideaal tot naasting van het nationaal vermogen en bracht hulde mix de Begeering voor haar plannen in zake het won ngvraagstuk. De heer TroelBtra bestreed, na acte ge geven te hebben van zijn minacht end zwij gen op de „preek" van den heer Brum- melkamp, eergisteren door ons gereleveerd, de regeering wegens hare weinige eens denkendheid op 't gebied van sociale her vormingen, gevolg van de liberale concen tratie die conservatieven en democraten heel broederlijk naast elkaar doet sitten. Yooral minister Borgesius werd ontrouw aan zijn verleden verweten. Eu 't geen verkregen is, hoe goed ook op zichzelf, had een conservatieve regeering ons ook kunnen geven. Zoolang de arbeiders geen brood in de kast en geen politieke rechten ontvangen, baten alle paperassen niet, die de Regee ring volschrijft. „Sociale rechtvaardigheid" is, gelijk de Liberale Unie zeide, betere verdeeling van den maatschappelijke» rijk dom. Welnu hiervan heeft de Begeering nog niets gegeven. Een hoog ere progressie tn vermogensbelasting en successiebelas ting, verlaging Tan tractem enten boven de f 5000 en verhooging van tractementen beneden de f 1500, en dit alles ten bate der arbsidersklasse, dat is sociale hervor ming. En daar deze regeering dit niet wil, moeten wij een nieuwe hebben die dit wel wil en alleen te vinden is bij algemeen kiesrecht. Hij diende in dien geest een motie in: „De Kamer, zich in begin sel verklarende voor de invoering van al gemeen kiesrecht, gaat over tot .le orde van don dag". Op een nader te bepalen dag zal deze motie behandeld worden. De heer v. Baalte sprak een rede uit tot tempering van de donker gekleurde beschouwingen van sommige leden, vooral uit den Katholieken hoek, wien de he r Mees nogal in 't gevlei gekomen was met een keurige doch conservatieve rede. De heer Ketelaar gaf eenige algemeen heden naar aanleiding van 't gesprokene ten beste en de heer Heldt sprak een woord dat van practischen zin, onderzoek en nadenken getuigde. Hij bestreed eener- zjjds den heer Malefijt die de verzekering bij ziekte wilde laten voorafgaan aan de pensioneeringen ter anderer zijdsden heer Troelstra die staatspensioneering verlangt zonder bijdrage der arbeiders. Waar zal de 60 a 70 miljoen, volgens de heeren Stoffel en v. Kol daarvoor benoodigd, van daan moeten komen. Hij verdedigde voorts het rapport_der staatscommissie die wel degelijk een schema gegeven heeft. De heer v. d. Zwaag had natuurlijk den mond weer vol met allerlei ondeugendig- heden aan 't adres der sprekers, en in 't belang van den minderen man en gaf ten slotte als redmiddel a an 't van de 427 millionaire, ten minste officiëeele! die Ne derland telt, te halen. Haal er maar op los, zegt hij, van de successiebelasting, dat is het meest rechtvaardige want de erfge namen hebben voor het bezit niets gedaan. Doet dat maar, risp de heer Ketelaar de Kamer en de Regeering toe. Dat zal welj een paar millionaire minder geven maar dan is de welvaart verhoogd, en al» gij 't nu goedschiks geeft, zal men 't »traks niet van u behoeven te eischen Ook de heer Nolting deed een beroep op die millionaire, van hen verwacht hij redding. De minister van financiën heeft al de sprekers beantwoord, doch bevredigd dat is een andere vraag. De heer v. Kempen had 't voor het protectionisme opgenomen, doch die en zijne medestanders waren alles behalve tevreden, dewijl de minister zijn doctrinair vrijhan delsstandpunt naar hunne meening hand haaft. De minister gaf overigens zeer sympa thieke antwoorden aan de voorstanders van sociale hervormingen, aaide inderhaast ook het socialisme nog wat, en beloofde van de gehoorde wenken een goed gebruik te zullen maken. In zake invaliditeits- en ouderdoms- verzekering van werklieden heeft hij een zoo spoedig doenlijke en allen bevredigende oplossing toegezegd. Wat den maximum arbeidstijd en het minimumloon betreft, het groote gevaar van de regeling ligt hierin dat zij kan leiden tot bescherming van de sterken tegenover de zwakken. Er is een schema ontworpen dat aan dit be zwaar tegemoet komt. In zake de vrijwilligersqnaestie be'ooft de minister dat wanneer het plan-Coolea zoodanige uitbreiding mocht krijgeu dat de bedoeling van de wet op den persoon lijken dienstplicht daardoor wordt voor bijgestreefd, een voorstel tot wetswijziging te zullen doen. In enkele regels kunnen de agiteerende berichten uit het buitenland worden saam- gevat. De pest heerscht op Madagascar en vergt vele offers. De opstandelingen op ie Phl- lippijnen hebben besloten de Amerikaaö- sche heerschappij niet te erkennen en daar tegen tot het uiterste te vechten. De Amerikanen zullen wel 70000 man noodig hebben om in dit wespennest voor den Yankee den opstand te dempen. In zake Picquart Iheerscht op 't oogenblik eet zwoele stilte. 2 Dec. '98. Bij 'kon. besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en ac- cijnsen te St. Maartensdijk F. Adriani ont vanger dierzelfde middelen te Hasselttot idem te Aardenburg P. Ie Poole, ontvanger dierzelfde belastingen te Kerkradetot idem te Noordwelle J. D. Noske, surnu merair uit de directie Middelburgtot idem te Amstenrade J. M. Mulder, surnu merair nit de directie 's Hertogenbosch. Benoemd tot Directenr van het post en telegraafkantoor te Klundert C. G. A. Janssen Q. J. Mz. geboortig van Wissen- kerke, thans te Bergen op Zoom. Gedeputeerde Staten, overwegende dat in de vergadering van ingelanden van het waterschap „Groote Boom en Goodsvliet" van 10 Nov. 1898 aan de orde is gesteld de vaststelling der rekening over 189%dat 7 stemmen voor en 8 tegen die vaststelling werden uitgebracht, zoodat het bedrag der ontvangsten en uit gaven over het dienstjaar 189% niet is vastgesteld geworden welk besluit in strijd is met art. 114 van het Algemeen reglement voor de polders of waterschap, pen, welk artikel voorschrijft, dat de ver gadering van ingelanden de aan haar over gelegde rekening en verantwoording zon der uitstel onderzoekt en het bedrag der ontvangsten en uitgaven vaststelt dat die vaststelling in elk geval behoort te geschieden, betzij na wijziging \an het bedrag der ontvangsten of uitgaven, hetzij zonder wijziging hebben bedoeld besluit der vergaderiug van ingelanden van ge noemd waterschap vernietigd. Verplichte Htngstenkeurinien. Gedeputeerde Staten brengen ter kennis: dat keuringen zullen plaats hebbente Kattendijke Maandag 2 Jan. 1899 om 1 uur n. m. (Wilhelminadorp, achterweg achter de kerk)Middelburg Dinsdag 3 Jan. 9 uur v. m. (Rijschool); Oostburg Woensdag 4 Jan. 8 uur v. m. (bij de Wed. M. Luteijn—Maznre) Kortgene Donder dag 5 Jan. 10 nur v.m. (bij de Wed. Noordhoek); Zierikzee Vrijdag 6 Jan. 8% uur v. m. (Havenplein); St. Maartensdijk 12 Jan. 10 uur en Hulst 16 Jan. 8 u. v. m. voor 1899 is als keuringsmerk bepaald de letter z voor 1899 bestaat de Keurings-Commissie uit de heeren districtsveeartsen-plaatsver- vangers C. Fauël te Nieuwenhoorn, voorz., M. C. van Buuren te Zuidland, secr., W. F. Altevogt te Klaaswaal, lid en F. A. Deijermans, gediplomeerd veearts te Dirks- land, plaatsvervangend lid de Commissie voor de herkeuringen uit de heeren H. de Jong, gediplomeerd vee arts te Barendregt, voorz., en de districts veeartsen-plaatsvervangers C. Roodzant te Oude Tonge, secr. en J. J. Hendrikse te Groot Ammers, lid de eigenaar of houder, die zijn hengst wenscht te doen keuren is verplicht daar van ten minste 7 dagen te voren aangifte te doen bij den Secretaris der Keurings- Commissie het onderzoek zal op snuivenden damp (eornage) zoo mogelijk aan de louge plaats hebben; terwijl het van 1 Maart 1899 af verboden is hengsten tot dekking van mer- riën te gebruiken, niet goedgekeurd over eenkomstig de voorschriften van meer genoemd Reglement, tenzij de hengst en de merrie gedurende tien achtereenvol gende dagen aan denzelfden persoon toe behoorden. Bij ministerieel besluit is benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter te Ierseke de heer M. Bek Lz. te Heinkenszand. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Laurens E. Kinassen cand. te Oosterbeekte Oostkapelle ds. J. Willemse te Kruininge te Cort- gene ds. C. Diehl te Ochten. Beroepen te Oudendijk ds. H. Brink te Rninerwoldte Hemelnm, Mirns en Bakhuizen ds. H. Visser te Piaam te Vuren-Dalem C. v. d. Voort v. Zijp cand. te Hilversum te Eemnes ds. J A. de Vlieger te Maasland te Oude schans R. R. Adriani Engels cand. te Midwolda te Oosterend (Texel) ds. E. Steller te Dinxterveen te Hoog Blokland M. G. Blaauw cand. te Schoon hoven te Amersfoort dr. J. D. I. Idenbnrg te Hilligersberg te Ytens O. Hokwerda cand. te Oosthem te Zijpe ds. J. C. Klomp te Lunteren te Wanneperveen (toez.) R. Meeuwenberg eand. te Doorn. Aangenomen naar Staphorst door ds. H. A. Heijer te Lienden. Bedankt voor Foudgum-Raard door O. Hokwerda cand. te Oosthem. Geref. Kerken. Drietal te Grootegast ds. C. J. Bos te Opeinde, ds. T. Rispens te Oenkerk en ds. A. Roorda te Scharnegoutum. Beroepen te Oosterland op Dnivelsnd ds. C. Steketee te Bolnes te Boxum ds. S. H. Groeneveld te Marrum. Aangenomen naar Knijpe door d». L. G. Goris te Veenwoudsterwal. 8CHOOLNIEUWS. Benoemd tot onderwijzeres te Vlissingen mej. J. J. Pleune te Woudrichem. -De heer D. v. d. Velde te Tholen slaagde te 's Gravenhage voor het 3e gedeelte van het Notarieel staatsexamen. De heer Abr. de Heer, hoofd eener openbare school te Rotterdam, herdacht gisteren onder vele blijken van belang stelling hoe hij 50 jaar geleden als hoofd onderwijzer werd aangesteld te Kloetinge. De jubilaris heeft ontslag gevraagd. Goes. In de maand Nov. werd de Bijzondere School alhier bezocht door 228 leerlingen, waarvan 205 geen enkelen schooltijd verzuimden12 leerlingen ver zuimden minder dan 4 schooltijden, en bij 11 beliep het verzuim van 5 tot 30. In het geheel bedroeg het seboolver- znim in deze maand 2,14 pCt. tegen 0,35 pCt. in Nov. 1897. "RECHTSZ A K EN Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de zaak tegen G. W., 57 j. onderwijzer te Wissenkerke, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met eene minderjarige, en tegen wien door het openhaar ministerie 9 maanden gevangenisstraf was geëscht, met ontzetting van het ambt als onderwijzer. Beklaagde werd vrijgesproken op grond dat de rechtbank de door den beklaagde voor den kantonrechter te Goes afgelegde bekentenis wel niet ontzenuwd acht door zijne ter terechtzitting gedane opgaven en mitsdien die bekentenis aanneemt, doch dat zij deze niet voldoende bevestigd acht ook niet door de ter terechtzitting buiten eede afgelegde verklaring van de tienjarige Sara Imanse, tegen wie den beklaagde te laste gelegd is het misdrijf gepleegd te hebben en dat mitsdien het wettig bewijs in deze niet is geleverd. Voorts zijn veroordeeld wegens huisvredebreuk en mishandeling A. B., 25 j. klompenmaker Heinkenszend tot 14 d. gev. straf; diefstal B. J. de J., 15 j. koewachter Stekene (België) thans të Middelburg in hechtenis tot 2 m. gev. straf met minde ring van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht en W. F. S., 12 j. slagers jongen Vlissingen tot 1 m. gev. straf en A. C. v. B., zonder beroep Ellewoutsdijk tot f5 b. s. 5 d. h.; verstoring der orde door dronkenschap en wederspannigheidP, M. 42 j, tim mermansknecht Krniningen tot f3 b. s. 3 d. h. en 14 d. gev. straf strooperijT. M., 21 j. bakkersknecht en C. B., 22 j. scbilderaknecht Domburg ieder tot 7 d. gev. strafen mishandeling: J. F. d'H., 22 j. arbeider Boschkapelle tot 1 m. gev. straf. Het gerechtshof te 's Gravenhage be vestigde het vonnis der Middel burgsche rechtbank waarbij J. O., hoofd der sohool te Waarde veroordeeld was wegens misdrijf tegen de zeden, en dat, waarbij A. F. arbeider te Axel door diezelfde rechtbank veroordeeld was wegens mishandeling. Gemengde Berichten. Coes. Woensdag avond is door de politie alhier aangehouden de minderjarige F. K. uit Vlissingen, die heimelijk haar dienst aldaar had verlaten waarom hare familie dacht dat haar een ongeluk was overkomen. Zij is Donderdag naar Vlissin gen overgebracht. Axel. Van de aanranding eergisteren vermeld, is geen woord waar. De jongen had ze verzonnen om de zes gulden, die hij reeds vroeger van zijn baas ontvangen had, aan zijn oudere te kunnen verant woorden. Bruirtisse. De Christelijke Meisjes- vereeniging „Lijdia" alhier mocht jl. Woens dagavond haar zesde jaarfeest vieren. Als leider van het feest trad op de heer M. Krijger die naar aanleiding van Psalm 133 eene toepasselijke rede hield waarin het schoone van „als broeders saam te wonen" werd aangetoond en geprezen. In deze vereeniging, zoo zegt spreker, werken leden van verschillende kerken te zamen tot een groot doel: oefening van barmhartigheid en opbouwing en versterking van elkanders stoffelijk en geestelijk welzijn. Met een woord van opwekking tot steun dezer vereeniging aan jong en oud besluit spreker zijne toespraak die met aandacht en belangstelling werd aangehoord. Uit de verslagen der bestuurders bleek dat de Vereeniging zich in toenemenden bloei mag verheugen. De lijst van uitgedeelde goederen in het afgeloopen jaar toonde dat de vereeni ging niet stil zat. In menig gezin werd stoffelijke hulp verleend en leniging aangebracht in den nood. Het overige van den avond werd door gebracht met het houden van voordrachten en samenspraken die allen met onverdeelde aandacht werden gevolgd. Krabbendijke. In deze gemeente zal eene tninbonwcursns gedurende dezen win ter worden gehouden onder leiding van den heer K. Wiersma, landbon wieeraar te 's Gra venpolder. Reeds hebben 14 leerlingen zich aangemeld voor het bijwonen der lessen. Kapalle. Donderdag 1 Dee- vergaderde de kolen bond „Ons Voordeel" alhier, tot het honden van de jaarlyksche Algem. Verg. Uit het verelag van den toeetand der vereeniging bleek, dat in den loop van het dienstjaar 97/98 het ledental van 140 tot 154 geklommen is, dat 293/é wagon kolen zijn aangevoerd, die den leden voor 70 cente per H.L. vrij thuis werden bezorgd of voor 75 cents per H.L. uit de pakhuizen werden afgehaald. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten f 2863.77 en de uitgaven f 2588,53, hebben bedragen, zoodat in kas blijftf 275.24. In ds plaats van den aftredenden voorzitter werd dhr. Johs. Staal Jz. gekozen, die zijne benoeming aannam, terwijl tot commissaris van toezicht in de plaats van Johs. Staal, die aftredend was, gekozen werd dhr. Jan Ossewaarde Cz. die eveneens zijne benoeming aannam. Nadat besloten was, voortaan het aan komen van kolen zoo te regelen, dat om de 2 maanden, te beginnen met Febrnari 1899 kolen zullen aankomen, en de opgaven daarvoor znllen moeten geschieden de 3 eerste Zaterdagen van de voorafgaande maanden, werd nog eenig oud-materieel door den Gem. Oproeper, dhr. M. Kosten, bij afslag onder elkaar verkocht. Coes. Het bericht in ons vorig no. als zou er een adres van den Raad zijn uitgegaan aan de Regeering tot overneming der H. B. S., berust op een dwaling. Be doeld adres strekte jslechts tot tegemoet koming in de kosten voor het onderwijs der gemeente en hierop is afwijzend be schikt. Den berichtgever heeft hier zijn geheugen parten gespeeld. In ons bericht uit Vlissingen hebben wij door ten verkeerd begrepen woord in 't telegram er stond Fransche ervegemeld dat de gereformeerde kerk B had aangekocht't terrein der Fran sche kerk; dat/«oest zijn de zoogenaamde Fransche erve. Het gecursiveerde woord ontbrak in 't ons gezonden telegram. De losse werkman die verdacht wordt de onbekende te zijn die messteksn toe bracht aan twee dienstmeisjes te Amster dam, is nog in hechtenis. Te Wervershoof is een knaapje door eeu vrachtwagen overreden en ter stond gedood. Te Uithuizen heeft bij een vechtpartij tusschen twee school jongens de een den ander levensgevaar lijke wonden met een mes toegebracht. Nabij Laren is een dronken man uit Hilversum op de rails gevallen en daarna door de stoomtram gedood. Te Vroomshoop is een tweejarig kind bij het spelen, met het hoofd naar beneden in een vaatje met karnemelk geraakt en verdronken. Te Amsterdam is een pasgeboren kindje in doeken gewikkeld op straat ge vonden en nog levend naar een der po- litiebureaax gebracht. Een op een slaapkamer staande kachel waaruit zich kolengas ontwikkelde, kostte aan twee gebroeders te Schoonhoven bijna hel leven. Hunne moeder die niet begreep waarom ze zoo laat opstonden, begaf zich naar hun slaapkamer en vond beiden bewusteloos, terwijl ook de hond voor dood. op de kamer lag. Nadat geneeskundige hulp was ingeroe pen, kwamen beide personen weer bij, Een man te Utrecht, gescheiden van zijn wettige vrouw, zou gisteren met een andere vrouw de stad verlaten om zich in Amsterdam te vestigen. Het huis raad was reeds op de boot gedaau. Man en vrouw zouden per rijtuig ver trekken, maar dit werd door de buren verhinderd, die de vrouw met emmers water nat wierpen en den man een pak slaag toedienden. Het rijtuig kon zonder passa giers terug. Te Amsterdam is Woensdag het huwelijk voltrokken tussehen den man die tot voor twee maanden als vrouw bekend stond, en eene weduwe aldaar. De man was den 16 Jnli 1873 bij den burgerlijken stand aangegeven als Regina Margaretha B.hij werd als meisje opge voed, de ouders zagen later de vergissing doch lieten 't maar zoo. „Hij" leerde naaien costuummaken enz. In 't begin van dit jaar kwam hij („zij") met de jonge weduwe in kennis en deelde haar 't geheim mede. Da weduwe raadde hem aan een dokter ta raadplegen. Dit geschiedde en de dokter zorgde dat het „meisje" een wijziging vaa haar geboorteregister verkreeg. Zij werd officieel tot man gepromoveerd, verwisselde de vrouwenkleeren met manaenkleederen, werd ingeschreven als Reinoud Marius en trouwde iret de weduwe. Het gebeurt meermalen dat sloeper- lieden uit Harlingen met hun vaartuig de zee opgaan om te zien of zich iets wil opdoen waaruit voordeel is te behalen. Zoo was ook zekere P. dezer dagen van daar uitgegaan, en daar dit soort avonturiers gewoon is veel pro- wand mee te nemen, verwonderde men zish ook niet over zijn lang uitblijven. Maar nu hij al vier weken weg was, begon men toch te vreezen dat hem een ongeluk over komen kon zijn. Men ging hem zoeken en vond hem op de zandplaat Grint. Zijn schuit zat vast in het wier en hij kon haar niet los krijgen. Ook was de proviand op, zoodat hij zich met gevangen vischjes moest voeden. Gelukkig werd hij nu uit zijn benarde positie gered. HUHUKiaUivS, STANU- MIDDELBURG. Ondertrouwd E. Vander- wiele jm. 31 j. en M. T. van de Vjjvor wede 40 j. GetrouwdN. P. Dekker jm. 23 j. en A. C- Geluk jd. 24 j. A. Labrujere jm- 19 j. en M. Vinke ji. 17 j. P. Breeljm. 20 j. en A. Janse jd. 19 j. BevallenJ. A. G. Martens geb. Rygers- berg z. GOES GShuwd1, Cornells Pieter Raamsdonk30j. wedr van Johanna Laurina Bosdijk te Vlissingen en Anna Jozinavan Sprang 26 j. jd. te Goes onlangs to Vlis singen. VLISSINGEN, 2 Dec. 1898. Boter f 1.20 a fl.10 per kilo. Eieren f6 40 a(-,= per 104 stuks. MIDDELBURG, 1 Dtc. 1898, De aanvoer uit Walcheren w'aS hedëil niet groot en bestond hoofdzakelijk uit Tarwe. Van andere arrikelen was de aan bieding gering. Veel ging er ïu den handel niet sm, Jar ge Tarwe zonder handel wordt nomi naal f8.25 genoteerd. Nieuwe dito in puike kwaliteit f6.80 a f7 betaald. Nieuwe Rogge was tot f5.50 te bekomen. Wintergerst weinig ter markt en tot t5.50 verkocht Zomergerst f4.90 a 15 betaald. Nieuwe Walch. Witteboonen in puike soort f 11.25 a f 11.50. dito Bruineboonen weinig getoond. Vooi ronde is f 11.50 betaald. Lange dito f 10.75 a f 11,50. Walch. Paardenboonen niet getoond f6 50 a f6.75 nominaal. Kleine Groene Erwten zonder handel nominaal f9. Kroon Erwten weinig ter markt en f7,50 a f7.75 naar kwaliteit betaald. Koolzaad met traag \an 18 50 tot f8.60 gekocht. Karweizaad tot 111.25. Boter tl.00 a 11.10 per kilo. Eieren f6,- a f-.- per 100 stuks. ZIERIKZEE, 1 Dec. 1898. BOTER. Hoogste koers f— 02% a f— Laagste koers f—.50 a f-.—. KIPEIEREN Hoogste koers fl.75. Laagste koers fl.25 EENDEIEREN.Hoogste koers f Laagste koers f de 25 stuks. Afloop Verkoopingen, enz. Middelburg. Donderdag werd door not. Tak publiek verkocht moestuin, bouw land, enz. aan deu Vlissingschen straatweg en onder Souburg en Ritthem. lo4o huis, erf, boomgaard, enz. 3 H. 6 A. 22 cA. aan den heer W. A. de Rijcke alhier voor f6550. 5o. 78 A. boomgaard voor f1752 aan dhr. M. Goote te Vlissingen. 6o. 13830 cA. weiland voor f2817 aan den zelfde. 7o. 14870 cA. id. voor f2343 aan dhr. A Meeuw8e alhier. 8o. 12230 cA. id. voor 11801 aan dhr. I. Theune, alhier. 9o. 11820 cA. id. voor f1639 aan dhr. C. J. Mareie alhier. lOo. 3880 cA. houwl. voor f 652 aan dhr. A. Willemse te Oost Souburg. Onkosten 9 pet. Bijkomende sommen van perc. 1—4 f285; van perc. 56 f 61; van perc. 8 f30. Middelburg. Door den polder Wal cheren is aanbesteed het bestorten van den on derzeeschen oever tussehen dijkpalen 14 en 16 aan de westwatering. Inschrijvers J. Jansen Terneazen f7743 en P. A. v. d. Velde id. f7700. Het schoonmaken van de hoofdwater gangen. Minste inschrijversL. Dinge- manse Kleverskerke, perceel 1 en 20 voor f28 en f17. G. Sanderse alhier perceel 2, 4, 5 en 6 voor f 28, f 33, 54 en f 40. F. Poppe alhier perceel 3, 10 en 11 voor f16, f84 en f130. A. Meijers alhier perceel 7 voor f90. A. Daniëlse alhier perceel 8 voor f 47. J. Stroo Koudekerke perceel 9 voor f 15. P. Joosse alhier perceel 12 en 21 voor f 50 en f 30. J.BroawerGrijpskerke perc. 13voorf 150. L. Melse id. perc. 14 voor f25. H. Habregtse St. Laurens perc. 15 voor f54. P. Koppejan Vrouwepolder perc. 16 en j8 voor f35 en f45. W. v. Oosten alhier perc. 17 vooif 30. P. Goedbloed Vroawe- polder perc. 19 voor f 38.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 5