8CIIOOLKIEUW3. RECHTSZAKEN. üiSi» De Picquart-zaak komt boren. De ex-minister Constans is den minister ran oorlog de Freycinet reeds voor dit gevaar wezen waarschuwen. 23 November '98. De heer J. A. v. Boven, burgemeester van Terneuzen, is Maandag onverwacht overleden, 66 jaar oud. Coes. Op het stadhnis alhier vergader den Dinsdag 21 burgemeesters van Zuid Beveland, en kozen tot leden voor den schuttersraad voor het 3e bataljon rustende schutterij in Zeeland de heeren Van Dam te Kapelle, Scbimmelpenninck te Kloetinge, Marcus te Ovezand, Van Liere te Krabben- dijke, en De Koster te 's Gravenpolder. Coes. Met dank aan den vriendelijken inzender geven wij onderstaand verslag van de vergadering van den Christelijken "Volksbond, alhier gehouden jl. Maandag in de Prins van Oranje. Tegenwoordig waren 20 leden. Aan de bestuurstafel ontbrak alleen de heer J. Donner, wegens uitstedigheid. De voorzit ter J. M. Kakebeeke opent de vergadering en geeft het woord aan den Secretaris, den heer C. R. v. Lelyveld, die de notulen leest, welke worden goedgekeurd. De secre taris wordt dank gezegd zoowel voor de getrouwe notulen als voor de redactie van het aan de leden rondgezonden verslag. Over dit verslag wil de Voorzitter gaarne het woord verleenen. Daar niemand het woord verlangt, stelt de voorzitter voor het verslag voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. P. v. d. Meulen brengt als lid der commissie voor het nazien der reke ning verslag uit. Hjj aarzelt niet voer te stellen de rekening goed te keuren. Na mens zijnen mederapporteur, dhr. L. Duve- kot, brengt ghy tevens een woord van hulde aan de heeren J. Adriaanse en Joh. d# Jonge Az. voor de hoogst zuinige wijze, waarop ze hebben gereisd naar Kam pen tot aankoop van biezen aldaar. Ook spreekt bij de wenschelijkheid uit, dat naar beter afvoerkanalen wordt gezocht voor de sigaren, die in de werkverschaf fing worden gefabriceerd en die werkelijk van goede kwaliteit zijn. (De leden worden nu in de gelegenheid gesteld ze te proe ven hunne bevinding is lang niet slecht). Met algemeene stemmen keurt de ver gadering nu de rekening goed, die, zooals de voorzitter opmerkt, de laatste rekening van den Penningmeester, dhr. A. Dekker is. De leden kunnen maar half bevroeden, wat in dhr. Dekher wordt verloren en het woord van hartelijken dank, dat de voorzitter spreekt, welt uit zijn hart. Hij heeft echter het genoegen te kunnen mede- deelen, dat dhr. Dekker voor het Bestuur behouden is gebleven, welke mededeeling met luid applaus wordt begroet. Op de vraag van den Voorzitter aan den heer v. d. Meulen, of hij soms in staat is wegen aan te wijzen om onze sigaren van de hand te doen, antwoordt deze, dat het aanstellen van een agent wei een stap in de goede richting kon zijn of wel het belasten van eenige leur ders met den verkoop van sigaren. Hierop merkt dhr. Joh. de Jonge Az. op, dat in die richting reeds lang gewerkt is, evenwel zonder het gewenschte gevolg. Uit de discussie, waaraan nog wordt deel genomen door den Voorzitter, dhr. J. W. v. d. Weert, dhr. Dekker en dhr. B. M. den Boer, blijkt dat de sigaren „merk Zeelandia" uit onze werkverschaffing hun weg zelfs reeds vinden Daar Duitschland en geregeld te Gouda en te Waddingsveen worden verkocht. Er is nog een groote voorraad aanwezig, die met den dag in qualiteit vooruitgaan. Het groote kapitaal, dat daarin gestoken is, mag niet als ver loren worden beschouwd. Een voornaam punt mag evenmin uit het oog worden verloren bij de sigarenfabricatie en waarop men in de vergadering het rechte licht doet vallen. Namelyk de opleiding van enkele jongens tot flinke sigarenmakers. Ja, dit resultaat is verkregen. Van hoeveel waarde dit is, kan niet in cijfers worden uitgedrukt. Voor jongens, die naar den mensch gesproken verloren zouden zijn gegaan, is de sigarenfabricatie alhier het middel geweest, dat ze op dit oogenblik reeds een goede plaats hebben. De heer B. M. den Boer vraagt of de Commissie haar aandacht reeds gewijd heeft aan het maken van fruitmanden. De Voorzitter antwoordt bevestigend, doch spreekt zijne overtuiging uit, dat men met het oog op de beperkte financiën er niet toe kan overgaan. De concurrentie in dezsu ,tak van industrie is te groot. De Penningm. merkt terecht op, dat in ge vangenissen, werkinrichtingen deze nijver heid wordt uitgeoefend niet om loon te verdienen, maar om bezig te houden. Nu wordt overgegaan tot de benoeming van 2 bestuursleden. De heer J. M. Ka kebeeke moet als voorzitter aftreden en een nieuw lid, die tevens als penningmees ter moet fusgeeren, zal aan de Commissie worden toegevoegd. De heer Kakebeeke wordt met acclamatie herbenoemd en deze neemt die herbenoeming onder applaus aan. Als nieuw lid wordt met alle stemmen gekozen de heer Joh. Pilaar J.Mz., die niet tegenwoordig i». Als leden voor de commissie tot nazien der rekening worden voor één jaar be noemd de heeren E. v. d. Bosch, L, Du- vekot Cz. en v. d. Meulen. De voorzitter brengt nog een woord van dank aan bet essen tiëele" deel van bet Bestuur, d1. aan de leden van de Commissie voor de Werkverschaffing, die ook dit jaar nog hunne krachten en gaven willen ten offer brengen Voor de Voorzitter sluit, deelt hij mede, dat binnenkort de jaarlijksche omgang zal worden gedaan om een beroep te doen op de burgerij tot ondersteuning van de zoo nuttige zaak der Werkverschaffing. Hij bindt deze zaak allen leden ernstig op 't hart. Zierikzee. Dinsdagavond trad de heer Buijse uit Goes hier voor een kleins schare op ter toelichting van artikel 3 van Ous Program. Na een inleidend woord van den voor zitter der antir. kiesvereeniging den heer D. Mulder, bepaalde de spreker ons bij de beteekenis van den Staat, den oorsprong van het Staatsrecht en de beginselen waar uit het staatkundig leven van een [volk gekend wordt. Vervolgens wees hij op de staatkundige belijdenis onzer partij in tegenstelling met die van de partijen der revolutie en op 't kenmerkend verschil dat de antirevo lutionairen en vrij antirevolutionairen met name van de Friesche christelijkhistorischen scheidt, op 't punt van de gebondenh id van 't Staatsgezag aan de ordinantiën Gods. Duidelyk stelde de spraker in het licht dat tegenover het Roomsche en 't Cesa- ropapistische standpunt dat óf de kerk, óf de Overheid als kerk fungeerend omtrent de 'ordinantiën Gods beslissen zou, geen ander past dan het Calvinistische stand punt alleen in de consciëntie der over heidspersonen zij 't staatsgezag aan die ordinantiën Gods gebonden. Evenwel onder dien verstande gelijk Ons Program leert, dat en door de Kerk, èn door de Pers gedurig op die consciëntie worde ingewerkt en de uiting en noiiting der volksmeening omtrent Gods Woorden Wet zoo beslist en overtuigend zij dat ook de Overheid er door gedrongen wordt om te regeeren naar de van God gestelde rechtsbeginselen. Onze jonge Koningin volgt geheel de werkwijze van Haar verstandige Moeder met opzicht tot de afdoening der Regee- lingsz iken. Zij is, als alle Oranjes, matineus en besteedt de morgenuren gewoonlijk aan het bestudeeren van de stukken, die Haar ter teekening worden toegezonden. Geen enkel stuk wordt van Haar handteekening voorzien zonder dat Zij van den inhoud ter dege kennis genomen heeft en wanneer Haar het een of ander niet duidelijk is teekent zij dat aan en vraagt de Ministers die bij afwisseling op het Loo komen, de gewenschte opheldering. Ook naar aanlei ding van de begrootings-verslagen, die H. M. met onverdeelde aandacht leest ge lijk Zij alle budget-stukken heeft doorge worsteld moeten bijzondere rapporten zijn gevraagd over een paar „brandende quaesties." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Burgh M. G. Blaauw cand. te Schoonhovente Ritthem dhr. E. Klaassen cand. te Oosterbeek. Bedenkt voor Sas van Gent door ds. C. H. Kuiperi te Stellendam. Beroepen te Dirksland ds. J. Vonk te Oldebroek te Kage H. C. Briët cand. te Leiden te Ureterp H. E. Knappert cand. te Amsterdam te Goedereede M. G. Blaauw cand. te Schoonhoven te Garsthuizen B. Bruins cand. te Utrecht. Aangenomen naar Zandeweer door ds. H. F. O. H. Ulfers te Horssen. Bedankt voor Dubbeldam door ds. J.W. Beerekamp te Willemstad; voor Zeven hoven door H. C. Briët cand. te Leiden voor Kootwijk door C. v. d. Voort v. Zijp cand. te Hilversum voor Den Hoorn op Terschelling door ds. C. van Wijngaarden te Kamperverveen voor Terhorne door F. H. v." Leeuwen cand. te Utrecht. Coes. Tot diaken in plaats van den heer C. Snoep die bedankt», benoemde het kiescollege den heer J. de Bruyne Az., die de benoeming hoeft aaugenomen. Geref. Kerken. Drieta' te Sneek A ds. D. P. Koopmans te Ee, ds F. G. Petersen te OudePekela en ds. T. S.ip te Wirdum. Bern',])"o te Broek op Langendijk ds. W. H. Gispin Jr. te Breukelen. Bedank, voor Pieterbnren door ds. N. Woldingn te De Leek voor Den Hel der do^i ds. J. v. Haeringen te Katen- dreclit voor Blija door ds. A.Nawijn te Midsland. Remonstrantsehe Broederschap. Beroepen te Rotterdam W. H. Stenfert Kroese te Meppel. Ev. Luth. Kerk. Zestal te Utrecht J. F. Ternooy Apel te Alkmaar, C. A. Evelein, te Leiden, C. de Meijere te Doesburg, F. J. Plaat te Purmerend, J. A. Rust te Groede en C. Th. Scharten te Tiel. Drietal te Woerden (vacature Granpré Molière) G. F. Drejer te Zierikzee, J. H. Grottendieck te Dordrecht, J. C. Knuttel te Terborg. Beroepen te Harlingen (toez.) J. H. Ludwig Ned. Herv. predikant te Berk'.out. Vee re. De heer A. Willeboordse onderwijzer te Peruis, heeft de benoeming ais zoodanig aan de Cbr. School alhier aangenomen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens mishandeling J. B. S., 21 j., en C. M., 18 j werklieden, Stoppeldijk, ieder tot f5 b. s. 5 d. h. en P. F. d. W., 31 j., metselaar, Sas van Gent, tot f 3 b. s. 3 d.h. in dronkenschap de orde verstoren en wederspannightid E. F. B., 22 jdienst knecht, Clinge, tot 3 d. h. en 14 d. gev. straf beschadiging P. v. d. H., 29 j., land bouwer IJzendijke, tot 1 b. s. 1 d. h. beleediging van een ambtenaar P. C., 25 j., landbouwersknecht, Biervliet tot f 5 b. s. 5 d. b. diefstal A. G. V., 12 j., zonder be roep Vlis8ingen, tot f5 b. s. 5 d. h. en schennis der eerbaarheid L. d. M. 33 j., werkman, Assenede (België) en M. G., 2*2 j., zonder beroep Westdorpe, ieder tot f 10 b. s. 10 d. h. en L. W., 27 j., arbei der, en J. v. T., 25 j., zonder beroep, Westdorpe, ieder tot f5 b. s. 5 d.h. Maandbericht no. 11 van het Ned. Zen dinggenootschap wijdteen woord van warme waardeering aan de nagedachtenis van zijn voorzitter, dr. Drost, die den 6 October jl. op zoo treffende wijze plotseling aan zijn werkkring en vrienden werd ontrukt. Het bevat voorts o. a. eea verslag om trent de Zending „Swarie" in 1897 ,van Zendeling Louwerier. Met zijn jonge nederzettingen gaat 't zachtaan vooruit, doch Jwijl uit Holland ge n bijdrage kwam voor de ontginnings- kosten, kan hij er niet veel mee opschie ten. En toch is landontginning het meest gezegende middel voor evangelisatie, zegt hij. Nog deelt zendeling Kruijt een en ander mede omtrent zijne „samenkomst met de medehelpers te 3Iodjo-Warno 31 Jan. 5 Febr". Van de 38 ontbraken er slechts 4; deze samenkomst strekt om de helpers meer in te leiden in de Schrift, en blijken te doen geven van bekwaamheid en zui verheid en de kennis en 't voordragen der geschiedenis. Nieuw-Guinea. Hoe noodig het is dat het besluit der Regeering tot het aanstellen van twee controleurs op Nieuw-Guinea spoedig tot uitvoering kome, blijkt weder uit een schrijven van den zendeling W. L. Jens, te Dorce, aan den Amst. Volksbode. De brief is gedateerd 25 Aug. jl. en bevat een dringend verzoek openbaarheid te geven aan den inhoud, opdat men in Nederland wete in welk gevaar men in Nieuw-Guinea verkeert. Wij lezen er een uitvoerig verhaal in vau een iaaghartigen moord, op twee inlandsche vrouwen ge pleegd, waarvoor bloedige wraak genomen is. De schuldigen waren gevlucht, on- schuldigen werden vermoord. Weerwraak werd toen geuomeu. Allen in de Doreebaai en omgeving waren in opschudding. Nie mand was zijn leven zeker; sluipmoorde naars zochten bun prooi. De heer Jens meent dat de hoofden wel geneigd zouden zijn tegen de moordpartijen op te treden, wanneer er iemand was met gezag bekleed, aan wien zij steun hadden. „Intusschen, wij zendelingen gaan voort met prediking en vermaning, doch onze invloed op de bevolking heeft in de laatste dagen een geduchten schok gekregen. Aan wien de schuld Jaren achtereen hebben wij gewaarschuwd en aangetoond, dat de regeeringloosheid op Nieuw-Guinea alle invloeden ten goede verlamt. Toestanden als de hier geschetste roepen luide om de toepassing van het besluit Nieuw Guinea te besturen door haar gevestigde ambte naren. De bearbeiding van den bodem, het drijven van handel in nog anders dan bosch- en zeeproducten, wat de boschpro- ducten betreft menigmaal door list van de binnenlanders verkregen, hangt af van de uitoefening van bestuur. Muskus en mosselen. Een paar jaar geleden bevond zich in ons land een bui tenlander, die op verschillende plaatsen muskus trachtte te vervaardigen. Overal evenwel werd hij gedwongen zijn bedrijf te slaken, wegens den ondragelijken muskus geur, welke nog op verren afstand van zijn houten keet merkbaar was. Toen hem zijn bedrijf op de Noord-Brabantsche en Drent- sche heide onmogelijk gemaakt werd, huurde hij een oud schip, waarop hij in het Sloe tusschen Walcheren en Zuid-Bevelaud zijn bedrijf ongestoord voortzette. De bodem van het Sloe wordt grooten- deels gebruikt voor kunstmatige mossel- cultuur. En nu zijn sedert dien tijd al de in het Sloe uitgezaaide mosselen óf doodgegaan óf voor den handel en het verbruik ongeschikt geworden. Voor de pachters of concessiehouders van deze mos- selperceelen is dit een zware slag ge weest; te meer omdat vroeger de mossels in het Sloe gekweekt, tot de beste behoor den en gereeden aftrek vonden. De be langhebbende visschers allen te Philip pine wonende hebben zich nu tot de Regeering gewend met verzoek om terug gaaf van de reeds betaalde pachten, om dat zij in dej laatste twee jaren volstrekt geen voordeel van deze perceelen gehad hebben. Had zich ditzelfde verschijnsel op de Ooster-Schelie voorgedaan, dan zou de geheele mossel- en oestercultuur On twijfelbaar vernietigd zijn geworden. De schade alhoewel niet gering voor de getroffen visschers heeft zich thans slechts tot het Sloe beperkt. Nws. De veldwachter V»rdnrmon te Over slag die laatstleden Zondagavond door een Belg met een messteek in den buik werd verwond, is in den afgeloopen nacht overleden. Krabbendijke. Met ingang van 1 December a. s. is de heer M. Lever, sta tionchef alhier als zoodanig overgeplaatst naar Wageningen. In zijn plaats is benoemd de heer Weerdestein, stationsussistent te Rotterdam Feijenoord. Te Poortviiet zijn in één gezin gedurende jl. Zaterdag en Zondag drie kinderen van 2Va, 10 en 16 jaar aan de mazelen overleden. Aanrandingen te Amsterdam. De burgerij van Amsterdam was zoo lang zamerhand de aanrandingen, die vorige winters op meisjes plaats hadden, gaan vergeten, doch de avond van Maandag heeft bewezen, dat de geheimzinnige aan rander nog rondzwerft in de stad, want weder heeft hij twee meisjes aangerand. Het gebeurde thans op de Nicoleas Witsen- kade bij de Pieter Pauwstraat. Omstreeks 6 uur werd daar een meisje, genaamd Margaretha Marinus, oud 21 jaar, door een jongen, die haar tegenkwam onver wacht met de rechterhand over haar rechterschouder een stomp toegebracht, die later bleek een steek te zijn, toegebracht met een scherp voorwerp. Die steek was 2 cM. lang en lVs cM. diep. Gedurende haar verhoor door den commissaris van politie, kreeg deze kennis van een tweeden aanslag op dezelfde plaats. Een dienst meisje, genaamd Cato Heiloo, die uit haar dienst kwam en zich wilde begeven naar haar ouderlijke woning, was al. een steek toegebracht ter hoogte van het sleutelbeen nabij den rechterschouder. Dit meisje is door een voermanskneeht die toevallig op de Witsenkade was en den vermoede- lijken dader heeft zien wegloopen door de Nicolaas Witsenstraat naar de Wete ringschans en die in het voorbijgaan mom pelde „ziezoodie vervloekte meiden gebracht bij den apotheker 9n daar voorloopig verbonden. Van daar is zij naar het Binnen-Gasthuis gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Zij verklaarde bij het wederzien den aanrander te zullen herkennen. Opmerking verdient, dat d» thans gepleegde aanrandingen omstreeks denzelfden tijd voorvielen als die in den herfst van 1896 en 1897. De aanslag op Cato Ramus werd het vorige jaar gepleegd in den avond van den 27en November ook omstreeks zes uur. De aanslagen in den herfst en winter van 1896 werden eveneens in den vooravond gepleegd. Ook nu weer, evenals toen, koos de aanrander een stil gedeelte der stad uit om de misdaad te vol voeren. Ook nu, gelijk bij den aanslag op Cato Ramus, viel de aanranding voor dicht bij een dwarsstraat, waardoor de aanvaller gemakkelijk ontkomen kon. Volgens oud gebruik krijgt mevrouw K. op 6 November te Amsterdam een nieuwe dienstbode. Mevrouw is over het algemeen nogal over hare handigheid en vlugheid tevreden. 's Avonds van den tweeden dag is de dienstbode wel zoo vriendelijk om op te merken „Mevrouw, het bevalt me hierwel ik zal morgen me fiets laten brengen." Mevrouw „Je fiets Ben je dwaas Dat zal ik niet permitteeren Zij „Maar mevrouw, dat is toch niet zoo dwaas. Stel, n hebt een haastige verre boodschap, dan heb ik mijn costuum maar even aan te doen en ik ben in een oogwenk terug." Mevrouw gaat zonder te antwoorden heen, denkende, dat het meisje het niet meent. Den volgenden ochtend komt echter in derdaad de fiets. Mevrouw is woedend over zooveel onbeschaamdheid en weigert de fiets in hnis te nemen. He", nieuwe meisje kleedt zich aan, komt in fietscostnum beneden, en zegt mevrouw dat ze bij zulke achterlijke lui niet blij ven wilstijgt op en rijdt groetend heen. Amsterdam in 1891 Bij de rechtbank te Groningen moet eer. eiscb aanhangig zijn gemaakt om den oudsten inwoner van Nederland, den 110- jarigen oudkoopvaardijkapitein Boomgaard onder curateele te stellen. De oude heer verzet er zich tegen. In de duinen, by de schietbanen te Overveen, is Zaterdag een soldaat onder het zand geraakt on daarin gestikt. Niet tegenstaande een ingesteld onderzoek is Diet met zekerheid gebleken hoe het onge val geschied moet zijn. Waarschijnlijk heeft de man die met enkele solda'en op bet terrein was, zich voor enkele oogenb.ikken wil'en verwijde ren, en is hij toen in een onbekende on- dergrondsche holte verzonken, of wel in in een groot onzichtbaar konijnenhol. In elk geval moet het zóo snel geschied zijn, dat niemand den ongelukkige om hulp heeft hooren roepen. Eerst een poosje later ontdekte men het ongeval en moest het lijk geheel uit het zand gegraven worden. Op de noodlottige plek heeft men thans een kruis geplaatst, om anderen voor een dergelijk gevaar te waarschuwen. Te Molenaarsgraaf (Z.-H.) heeft een der huisgenooten van E. van Gilst in een doomer haag op zij nerf een couvert gevonden, inhoudende de hem Zondagavond 6 November door twee gemaskerde mannen die eerst zijn vrouw handen en voeten bonden ontstolen f 300 in bankbiljetten. Daarbij was een brief gevoegd, welke in hield, dat die-en-die wier namen t i»t werden genoemd niet moesten verdacht worden, en dat zij het geld teruggaven omdat zij er niet om verlegen waren. Als een groote bijzonderheid wordt uit Nieuwerkerk a/d. IJsel gemeld dat by A. de Brnin kastelein aldaar, in een tijd van een half jaar 3 zoons en een dochter in het huwelijk zijn getreden. Voor het op te richten Herstellings oord door den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is tot dusver f 21.000 bijeen gebracht. Than» worden circulaire» om steun aan vermogende en welwillende landgenooten buiten het onderwijs verzonden. Zooals men zich herinneren zal, ie de journalist, die H. M. de Koningin bjj haar laatste bezoek aan Amsterdam op zoo eigenaardige wijze zijn hulde betuigde, op last van den officier van jnstitie voor een maand ter observatie naar het rykskrank- zinnigengesticht te MedemUik opgezonden. Gisteren was die termijn verstreken, dooh nasr wy vernemen, bestaan er geen termen den jongen man te ODtslaan. Te Winterswijk is Zondag een arbeider door eene rangeerende locomotief overreden, wijl hij, by het omwerpen van een wissel, op de gladde rails vlak voor de locomotief was gevallen, De ongelnkkige heeft nog een uur geleef l. Hy laat een talryk gezin onverzorgd achter. Te Beilen (Dr.) is Zaterdag een 23 jarige landbouwerszoon die in den koestal eenige werkzaamheden had te verrichten, in d» greb gevallen en gestikt. De ongelukkige leed aan zenuwtoevallen. - Roovers in Klein-Atië. Onlangs werd eea dertienjarige knaap de zoon van een rijken Griek, terwijl hij in de laan van Bondja, een voorstad van Smyrna, bezig was met fietsen, onver wachts door drie kerels aangevalleo, dia hem van't rijwiel trokken, in een dikken mantel wikkelden en medevoerden naar een alleenstaande boerderij, ongeveer een half uur van Bondja verwijderd. Daar noodzaakte men hem, een brief aan zijn vader te schrijven, teneinde een losprijs van 7000 Turksche ponden (ongeveer f 78.000) voor hem te krijgen. Nadat deze bri»f verzonden was, voerde men den knaap vier uur verder mede naar het hol, waar de roovers verblijf hielden. Het spreekt van zelf, dat de vader bij het ontvangen van den brief de politie in den arm nam, die denzelfden nacht, door 500 soldaten geholpen, den geheelen omtrek doorzocht, om de roovers op het spoor te komen. Doch, boewei ook de inwoners van Bondja zich voor het lot van den verdwenen knaap interesseerden, bleven alle nasporingen vrachteloos tot op eenmaal de ontvoerde, aan den avond van den vierden dag weder in het huis zijns vaders terugkeerde. Hy had zich zelf ,op de volgende wijze weten te bevrijden Een van de twee roovers, die hem be waakten, had hij een geldstuk gegeven om levensmiddelen te gaan koopen. Toen deze zich verwijderd had, wist hy den tander, onder belofte, dat zijn vader hem 500 Turksche ponden zou geven, te bewegen hem vrij te laten. Werkelijk wilde hy, thuisgekomen, zijn „redder" de beloofde som ter hand laten stellen, toen de politie verscheen en den roover inrekende. Door hem is men ook de beide anderen op het spoor gekomen, die men evenwel nog niet heeft weten te vatten. Men zon meenen, dat nu door de politie dubbele waakzaam heid zou worden betracht, opdat dergelijke schelmstukken niet meer zouden kunnen voorkomen te midden van een bewooude omgevingdoch dan kent men den toe stand niet, waarin het politiewezen in Klein-Azië verkeert. Nog is men niet bekomen van den schrik, welken het voor val met den knaap veroorzaakt heeft, of de roovers hebben weer een rijken man aangevallen en uitgeplunderd I Droom of werkelijkheid Een eer zame burger van Reichenau (Bohemen) had onlangs een zeer onrustigen nacht. Waarschijnlijk had de man de nachtmerrie, want toen hy 's morgens opstond, had hy een razende hoofdpijn niet alleen, maar verbeeldde hij zich, dat een zekere vrouw Boticta hem had beleedigd. Hij diende daarom een aanklacht iu tegen het mensoh, dat van niets afwist, zich daarbij beroepende op de verklaringen van den politieagent Rybak, dien bij zeide, dat bij het geval tegenwoordig was geweestDe vrouw kon echter voor den rechter bewijzen, dat zij op den avond, toen de beleediging zou hebben plaats gehad, in 't geheel niet met den beleedigde in aanraking was geweest, en ook getuige Rybak zeide van niets te weten. Eindelijk herinnerde de man zich, dat hij het geheele geval slechts had ge droomd, waarom hij zijn aanklacht introk. Om hem voortaan wat beter droom van werkelijkheid te doen onderscheiden; ver oordeelde de rechtbank hem tot betaling der kosten. Geen erfgenamen. Eenige weken ge leden nam een rijke Amerikaan zyn intrek in een der voornaamste hotels te Weenen onder den naam van dr. Gnido Bonna Char les de Treye van San-Francisco. Kort daarop stierf hij op zijn kamer aan een slagaderbrenk Onder zijn bagage vond men verschillende geldswaardige zaken, te zamen een waarde vertegenwoordigende van 360.000 gulden. Doch tot heden toe is het den nasporin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2