■«unnMuiim. Buitenlaiidsch Overzicht. wënich nit d»t deze groote karwei zooveel mogelijk door menschen uit de gemeente zal geschieden. De heer Lenshoek zegt dat de aanleg niet door losse werklui maar door des kundigen behoorde te geschieden. Het werk van nu is gewoon grondwerk, be reids is den heer v. d. Have gezegd dat dit best door menschen van hier geschieden kan. De heer v. d. Leeuw constateert dat de aanleg door gewone grondwerkers, natuur lijk met toezicht van een deskundige had kunnen geschieden. De heer Lenshoek wijst er op dat de heer v. d. Have aannemer was en recht had in 't werk te nemen wie hij wou. De heer t>. d. Leeuw herneemt dat 't hem spijt van dit plan van aanleg niet vroeg genoeg op de hoogte te zijn geweest, anders toch had hij van te voren gevraagd con dities te stellen dat 't werk moest geschie den met menschen uit Goes. Spr. vindt 'teen treurig verschijnsel dat hier vele menschen met de handen over elkaar staan. De voorzitter zegt dat deze quaestie niet aan de orde is maar dat thans met den wenk van den spreker zal worden rekening gehouden. Het voorstel wordt aangenomen, en de vergadering wordt gesloten. Goes. Wij ontleenen 't volgende aan het verslag der Werkzaamheden van de Commissie tot Werkverschaffing, afdeeling van den Christelijken Volksbond alhier, ovee het dienstjaar 189798. Bij de gewone jaarlyksche inschrijving, gehouden den 17 November 1897, kwamen 66 werkelooze hoofden van gezinnen of koatwinnende zonea zich aanmelden, welk getal gedurende den dienst tot 84 klom. Den 8en December werd met het werk in het huis begonnen, en den 4en Maart 1898 werd het geëindigd. In dien tijd werden, behalve de sigaren makers, 56 menschen aan werk geholpen. Aan baas W. Westendorp van lJsel- muiden werl weder de zorg der matten- makerij opgedragen, en ouder zijn goede leiding en toezicht werden er 371 rollen afgemaakt. De afzet der matten ging nogal naar wensch waren wy in den verkoop van een enkele party niet teleurgesteld geworden door het intrekken van de be stelling, dan ware de gansche voorraad, ook het restant van den vorigen dienst, geheel verkocht. Thans bleven er nog 67 rollen onverkocht. Het zagen van kachel blokken en de verkoop daarvan ging als voorgaande jaren. Niet minder dan 2Ü473 verkochtsn wij daarvan, wat met het oog op den zacbten winter en de meer en meer in gebruik komende vulkachels, alle reden tot tevreden heid gaf. Ongeveer 1600 kachslblokken liggen er fn voorroad zoodat wij de ver bruikers direct van droge kachelblokken kunnen voorzien. Van de bosjes kachelhout, waarvan thans de voorraad nog een 1300 tal bedraagt, verkochten wy 11,486 stuks. De handel in het kachelhout en de bosjes verschaft aan vele menschen werk, en is daarbij een verrichting der Werkverschaffing die eenig voordeel oplevert. Het maken van deurmatjes en het vlechten van de schering en inslag is een stille arbeid, maar niet erg voordeelig. Aan degenen die helpen willen onzen voorraad van deurmatjes in geld om te zetten, deelen wy mede dat er nog 68 stuks van ver schillende grootte en soort voorhadden zijn. Neg kunnen wij melding maken van een nieuwe rubriek van arbeid, namelijk het herstellen van graanzakken. Voor een ingezetene der stad mochten wij een groot aantal daarvan doen repareeren, waardoor wy in staat waren een werkloozen kleer maker geruimen tij i arbeid te verschaffen. De sigarenmakery, die ook gedurende den zomer doorging, stond weder onder leiding van den leermeester P. C. Plink. Aan vijf leerlingen wordt daar het sigarenmaken geleerd, van welke er twee al zoover zijn gevorderd dat zij op 't stuk werken, en in het -fgeloopon dienstjaar samen 90.000 stuks maakten. Een andere leerling, die ook wel zoo ver gevorderd is, en cok een aanzienlijk aantal sigaren maakt, wordt meer bijzonder opgeleid tot sorteerder en verpakker. Een leerling, die nog maar een enkele sigaar maakte, werd in den loop van den zomer geplaatst bij een sigarenmaker hier ter stede, en naar wij vernamen maakt hij het daar wel. Van 1 October 1897 tot 30 September 1898 werden er niet minder dan 92000 stuks verkooht. Toch is nog een vrij ruime voorraad in ons magazijn aanwezig, een niet onbelangrijk kapitaal vertegen woordigend, maar waardoor onze sigaren slechts in qualiteit kunnen toenemen. De verkoop van de versohiliende arti kelen is voor de commissie de moeilijkste taak. Vereischt de vervaardiging van een en ander en de administratie in al haren omvang al veel werk en opoffering van de commissie, die moeite ware gemakkelijker te dragen, wanneer er een andere commissie bestond, die zich belasten wilde met den verksop. Het jaar 1898 was voor geheel Nederland een jubeljaar, wegens de plechtige inhul diging ven H. M. Koningin Wilhelmina. Ook de Werkverschaffing zou meejubelen door deel te nemen aan den optocht bij gelegenheid der kroningsfeesten hier ter stede. Met een versierden wagen, waarop de mattenindustrie werd voorgesteld, mocht zy een premie van f 5 en een berinnerings- msdaille verwerven. Niet de waarde van premie of medaille was het daarom echte wat ons uitlokte tot deelneming aan den f optocht, maar de begeerte drong ons, onze eerbiedige ingenomenheid te betuigen met H. M. de Koningin, wier hoogvereerde Moeder ook vroeger getoond heeft sym pathie te gevoelen voor het werk ten behoeve van hun die in den barren winter aan werk, en dus aan brood, gebrek hebben. De wenscb der commissie is dat dan ook niemand der Goesenaren, die er in staat toe is, achterblijve bij het steunen van onzen arbeid. Daar, waar het Koninklijk huis voorging, zij het onzen stadgenooten een voorrecht te volgen. De Turksche soldaten zijn uit Kreta teruggekeerd. Zij werden naar Smyrna overgebracht en zouden van daar de reis naar de Aziatische provinciën verder moeten maken. Dit lag echter buiten hunne bedoeling. Zij hadden nu, twee jaar langer dan hun verplichte diensttijd was, op Kreta ver toefd en kwamen thans vreeselijk verwaar loosd en uitgerammeld van den honger aan, om naar Azië vervoerd te worden. „Dat nooit", riepen deze anders zoo ge duldige mannen. Zij weigerde de uitlevering der wapenen en dreigden met geweld, wan neer hun niet onverwyld al de achterstallige soldij werd uitbetaald. „Wij hebben ons bloed op Kreta ver goten", zeiden zij, „maar wij willen onze beenderen niet nog dBarbij op de Aziatische hoogvlakte doen bleeken". Zij eischten schepen, die ben dadelijk naar de havens van de Zwarte Zee zouden brengen. Dat hielp. Er werd naar Constantinopel getelegra feerd en 't geld en de schepen werden ge zonden. De soldaten weigerden echter hun wa penen te geven voor zij in de havens van de Zwarte Zee waren aan land gezet. Ook het andere deel der troepen dat te Ismidt aan wal gezet was, werd oproerig. De mannen weigerden de wapens in te leveren en zelfs zich in de treinen te be geven wanneer zij niet binnen 24 uur soldij zouden ontvangen, dreigden zij het door vele Grieken en Armeniërs bewoonde Ismidt te plunderen. Ds sultan zond dadelijk zijn zwager Mehemed Pascha, en dezen gelukte het met de soldaten een overeenkomst te treffen en den vrede te bewaren. Tegelijkertijd werd de nieuwe gouver neur van Kreta, prins George van Grie kenland, in de Grieksche hoofdstad Athene met groote eerbewijzingen en toejuichin gen begroet. Een nieuw tijdvak is door de Kreten zers ingetreden en liet is te begrijpen dat de Grieksche broeders vol hoop de toe komst tegemoet zien. Moge hun hoop niet beschaamd worden. Nu even den blik op Italië. De binnenlandsche toestand in dit land is nog vtrre van rooskleurig. Koning Hum- bert heeft zich de weelde gepermitteerd om van zijn land de zesde groote mogend heid te maken, een mogendheid nota bene mst koloniaal bezit. En daar moet 't volk voor „bloeien". Want wel (heeft de troonrede en de vorstelijke tocht van 't Quirinaal des Konings paleis naar 't parlementsgebouw groote toejuichingen ontmoet; en gelooven nog velen in de beloften van groote her vormingen, doch de ellende is niet vermin derd, de belasting, vooral die op het. graan, drukt, het anarchisme woekert voort en het wetenschappelijk socialisme, met de noodige onverscbilligbeid jegens het gezag, legt op menige wondeplek der maatschappij den vinger. Paula Lombroso, dochter van den be kenden geleerde die de misdaden der men schen aan bun Schepper wijt die sommige mei schen inet een te lichten schedel voor zien heeft! moet drie maanden gevan genisstraf endergaan, dewijl zij de krank heden der maatschappij, de ellende der armsten, aan de regeering weet. En tech wie zal ontkennen dat veel ellende zoude voorkomen zijn, wanneer het „elk in zijn stand" ook door den Koning en zijne staatsdienaren ware betracht Nu nog even 't derde der Zuid-Euro- peesche schiereilanden bekeken Spanje. Vermoedelijk zal 't heden tot een be slissing komen,. of 't zijn plaats in de rij der koloniale mogendheden verliezen zal. Men vreest het ergste. Reeds heeft de regeering, zich schikkend in het onvermijdelijke, verklaard de zaak spoedig te willen afdoen. Amerika krijgt derhalve de Philippijnen tegen eeL schadevergoeding van 40 miljoen dollars. Spanje heeft thans al zijn aandacht noodig voor de binnenlandsche toestanden. Nog altijd vreest men voor don Carlos, den grooten kuiper, die zijn land reeds zooveel onheil heeft bezorgd en dien alleen geldgebrek belet den troon van den kleinen Alfonsus omver te werpen. Gelijk iu 't begin der eeuw iedereen naar Frankrijk zagen alle bewegingen van Napoleon gadesloeg, zoo ziet men thans naar Dnitschlaud en volgt alle bewegingen van Wilhelm met de grootste belang stelling. Het schijnt al meer gewoonte te worden aan al dieus verrichtingen waarde te hechten. Of de man zijn pet recht of scheef op zet, of hij laebt of zuur ziet, op alles i wordt gelet. En zoo word ook met zekere ongerustheid verteld dat hij weder zyn reisplan van Jeruzalem naar Berlijn gewij zigd hebft-. Men zou anders zoo zeggen, niets is na tuurlijker dan dat een vorst zyn plan tel kens wyzigt, zoolang hij zich bespied en gevolgd weet door anarchistische slnipers. Maar ook, waarom zon de spoedige te. rugreis van bet Keizerlijke echtpaar ook niet in verband kunneu staan met den ge zondheidstoestand der Keizerin. Jntusschen meldt men dat de Keizer te Pola aan knd ging en van daar door Oos tenrijk en Beijeren heen, doch niet over Weenen, naar Berlijn terugkeert. Wat er verder gebeuren zal, moet men afwachten. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenisse E. B. Couvee c nl daat te .Leiden te Grijpskerke M. G. Blaauw eand. te Schoonhoven te Heer Hngowaard ds. L. B. Omnes te ljzendyke te Borsele en te 'sHeerenhoek li. Meeuwenberg cand. te Doorn. {Tel.) Bedankt voor Vrouwepolder doords. W. Westhoff te Harden bergvoor Jutfaas door ds. H. J. L. Poort te Middelburg. Aan ds. H. Snel te Gameren is ont heffing verleend van zyn beroeping naar Oud-Beijerland, zoodat men nu zeggen kan bedankt. Beroepen te fGiessen Rijswijk ds. H. J. Benders te Zijderveld te Daarle C. A. v. d. Akker cand. te 's Gravenhage te Waverveen O. Hokwerda cand. te Oosthem te Valaenburg ds. J. Koek te Hien te Maassluis dr. W. M. Engelberts te Bërgschenhoek te Vrooms- hoop M. G. Blaauw cand. te Schoonhoven te Nieuw Beijerland H. C. Briët cand. te Leiden. Bedankt voor Wageningen door ds. J. M. Conradi tp Schoonhoven voor Rijsoord (toez.)door ds. H.J. Schouten te Om meren; voor Ommelanderwijk door ds. H. A. Stegenga te Gaastmeer; voor Ransdorp door ds. J. Janse te Gasselter Nijeveen voor Maasdam door ds. P. v. Willems- waard te Krimpen a. d. IJsel voor Oldeholtpade door ds. J. Bruins te Ter- wispelvoor Moerkapelle door H, C. Briët cand. te Leiden voor Kuinre door E. B. Couvee cand. te Leiden. Goes. Herkozen tot kerkvoogd de heer M. H. Harinck, on in de commissie van toezicht (aan de beurt van aftreding de heeren E. Sloover en J. W. v. d. Weert WJz.) herkozen eevstgenoemde en in plaats van laatstgenoemde, die tot kerkvoogd be noemd was, gekozen de heer L. de Beste Wz. Allen hebben'de benoeming aangenomen. Geref. Kerken. Beroepen te Knype ds. L. G. Goris te Veenwoudsterwal. Bedankt voor Zalk en Yeecaten door js. J. Visser te Ierseke. Goes. Vrijdagmiddag nam de heer dr. Z. Th. Dkiel, sedert vele jaren leeraar en directeur der H. B. S. alhier, afscheid van de leeraren en leerlingen der school. De leeraren boden hem als bewijs van hoogachting een fraaie ets en de leerlingen een prachtige gaskroon aan. Onze H. B. S. verliest in den heer Diebl een harer beste krachten. Steeds beeft hij met al de kracht die in hem was, de belangen dier school voorgestaan en onze H. B. S. is dan ook onder zijn leiding voortdurend in bloei toegenomeh. Wij kunnen dan ook begrijpen, dat de handelingen van den laatsten tijd, die zoo geheel in gingen tegen zyn gevoel voor recht en billijkheid en naar zijne msening de belangen der school moesten schaden, hem tot heengaan deden besluiten. Wij betreuren dat heengaan zeer en ho pen, dal. het den Heer Diehl in zijn nieuwe betrekking en woonplaats in elk opzicht goed mag gaan. Scherpenisse. Zaterdagvoormiddag ontstond er brand in een woonhuis juist tegenover de school alhier, een pan met vet, die op de kachel stond, was in vlam geraakt. Doordat de klok werd geluid, was er spoedig', veel volk bij het perceel en door krachtig optreden van bet publiek bleef het huis en ook de schuur die er aan grenst, gespaard, alleen de inboedel heeft deor vuur en water veel geleden. Alles was verzekerd. St. Maartensdijk. Naar aanleiding van opmerkingen gemaakt in de laatstge houden vergadering eener vereeniging tot bevordering van den veestapel in het ei land Tholen is door den Burgemeester de zer gemeente het initiatief genomen tot het bij veehouders en bij den veehandel be trokken personen doen circuleeren van een adres, aan te bi-edeu aan H. M. de Konin gin, behelzende bet verzoek bij de Belgi sche regeering aan te dringen op geheele openstelling der grenzen voor den invoer van Nederlandsch vee, en mocht de Belg. regeering daartue niet spoedig besluiten, dan besluite de Nederl. regeering tos het nemen van représaille maatregelende gronden hiervoor worden nader in het adres ontwikkeld. In boveagenoemde ver gadering waren velen van meening dat een algemeene adresbeweging in de/e hoop kon geven op gunstig resultaat. Scharendijke. Vrijdag gerrakten aan het Zuidersirand vier mannen te waierten gevolge van het omslaan «ener te zwaar geladen mosselsloep, waarmee zij naar hun hoogaarts roeiden. Zij werden gelukkig gered door den iu de nabijheid vertoeven- den «chipper v. Beveren. Een geruchtmakende zaak houdt thans de gemoederen te Wormerveer bezig. Daar brandden in den nacht van 14 op 15 Augnstu8 j.l. de oiiefabriek „De Tijd" en de meelfabriek „De Vlijt" van de firma Laan af. Het was en bleef eea raadsel hoe het mogelijk was. dat op Zon dagavond, omstreeks 10 uur, terwijl de fabrieken stilstonden aldaar brand kon ont staan. Dezer dagen ontving een der leden der bovengenoemde firma een ongeteekend briefje van den volgenden inhoud: Aan den heer C. Laan Wormerveer. Mijnheer C. Laan. Uw fabrieken zyn verbrand. Ze zijn in brand gestoken door dengeen die dit heeft geschreven. Ik ben een liefhebber van molens en een vyand van fabrieken. Dus daarom zijn tijd en vlijt verbrand. Liet gij molens bouwen geen nood dat zy zouden verbranden.Maar van de nieuwe fabrie ken heb u weer kans. Vinden doet gij mij nooit. Dit uooit 1 Laat molens bouwen: Nogmaals gewaarschuwd! molens hoor Geschreven door Er is een som van f 300 beloofd aan de(n) persoon of personen, die aanwijzing ver strekken, waardoor de «chrijver van bo vensta nd briefje bekend wordt. Zaterdagochtend gelastte de korpo raal van de duinwacht te Bloemen- daal aan een soldaat een putje te graven om de ton van het privaat te kunnen ledigen. Een kwartier later miste de korperaal een emmer, hij ging zoeken en vond dien op den rand van den gegraven put. Daar de put dicntgevallen was met toe geschoten zand vermoedde hij een ongeluk, nam een schop en na eenigen tijd ge graven te hebben kwam het hoofd van den soldaat bloot, doch het bleek dat de ongelukkige reeds dood was. Door het schichtig worden van het paard geraakte de knecht van een landbouwer te Raams- donk ouder het rijtuig met het noodlottig gevolg dat hij een arm en een been brak. Iu de Friesche gemeente Barradeel is eene vrouw door een paard zoo hevig verschrikt, dat zij vijf dagen sprakeloos bleef en daarna is overleden. Een werkman te Amsterdam, Jie op het dak klimmende!, uit het dakvenster siapte, hield zich daarbij aan een vermolmd torentje vast, dat losliet met het noodlot tig gevolg dat hij uit de goot van het drie verdiepingen hooge huis op straat stortte, en voor dood opgenomen werd. Te Ter-Aar is een oude man door de duis ternis in de Aar gevallen en verdronken. Vrijdagmorgen sloeg bij .ReniSSe op de Noordkust van Schouwen, dichtbij het strand de te zwaar geladen sloep van een mosaelscheepje om; vier personen geraakten daarbij te water slechts aan een van hen, den schipper, gel'kte het zich te redden. De verongelukten, oud 20, 22 en 24 jaar, waren afkomstig van Ouddorp. Op het strand waren verscheidene peisonen aan wezig, die echter onmogelijk hulp konden bieden. Te Winterswijk zijn Zaïer- dag een spoorwegarbeider door een ran- geerende machine beide beenen afgereden. Weerprofeten, zelfs 1 Professor Falb, behooren wel tot de bekende „broodetende" soortmaar het zal misschien menigeen interesseeren wat Prof. Faib voorspelt omtrent den winter 1898—99. De eerste helft van December zal droog zyn en de temperatuur zal beneden de normale wezen. In de tweede helft zal de temperatuur rijzen en er zal veel sneeuw vallen. Voor Januari voorspelt Falb ook veel sneeuwde temperatuur zal in de eerste helft der maand laag zijn en daarna rijzen. In de eerste helft van Februari zal het zeer koud zyn dan slaat het weder plot seling om. Tegen den lOen zijn Noor- derlichtverschijnselen te wachten. Maart zal in het begin zeer koud en tegen het einde warm zyn. Ook in die maand zal er veel sneeuw vallen. Te Kerkdriel is dezer dagen een pee-ontvanger-weger des avonds op eene eenzame plaats onverwachts aangevallen door twee tot nog toe onbekende per sonen, en zoo ernstig mishandeld, dat hij zich onder geneeskundige behandeling beeft moeten stellen. Te Drumpt is een ander insgelijks des avonds op een eenzamen weg van achteren aangevallen, waarbij hem met een mes een diepe snede in den hals werd toege bracht. De vermoedelijke dader is be kend. Te Akkrum heeft een kermisreiziger door middel van een kikvorsch, aan den hengel, een snoek gevangen van 22 halve kilo's en 1.15 M. lengte. In een nieuw aangelegd hoenderpark te Berg-en-Dal zijn dezer dagen ruim 200 kippen vergiftigd met rattenkruid en zaden van gouden regen. Er is nog zoo veel rattenkruid aanwezig, dat het geheele park diep zal moeten omgespit worden, voordat het gevaar geheel verdwenen zal zijn. Men is ijverig in de weer om de daders op te sporen. De onlangs gehouden loting voor de Nationale Militie se Hilversum waar bij, zooais toen gemeld werd, eene fout is begaan blijft volgens beslissing van Gedep. Staten, onveranderd gehandhaafd. Jac. Verver, voor wien de burgemeester lootte omdat de naam „Verwey" werd afgeroepen, in plaats van den zijnen, heeft dat dienstplichtig nummer aanvaard, en kon dat gemakkelyk doen, omdat hij toch wegens lichaamsgebreken zal moeten afge- keurd worden. Iemand plaatste de volgende adverten tie in de courantHem, die mij 10 cent stuurt, zal ik een middel mededeelen, ten einde zich gemakkelijk geld te verschaffen om zyn bunr tc betalen. Een groot aantal dubbeltjes werd hem teegezonden. De slimmerd voldoet hiermede zyn huisbaas en stuurt aan alle dubbeltjes- inzenders deze circulaire „Doe zooals ik". Op den weg van Winschoten naar Noordbroek heeft weder een brutale aan randing plaats gehad. Een j'ongeling ont moette eenige personendezen gaven hem eeu fermen klap, en met een „daar hebben we je nu", wierpen ze hem in het diepe Nooidbroeksterkanaal, waarna ze de vlucht namen. Daar hij zwemmen kon, gelukte het hem weer op het droge te komen. Een correspondent van een Engelsch blad, die den laatsten veldtocht tegen de Derwisjen heeft medegemaakt, schrijft Een van de meest treffende tooneelen, die ik bijwoonde, nadat Omdoerman was gevallen, zag ik in de tent van Slatin Fosja. Ik moest eenige inlichtingen bij Slatin gaan inwinnen en begaf mij daarom na het vallen van den avond, naar zijne tent. Iu de nabijheid gekomen, hoorde ik tot mijne groote verbazing de gedempte tonen van piano-mnziek. Toen ik binnen trad, zag ik, dat Slatin zijn grafofoon in werking had gesteld voor misschien het meeste vreemdsoortige gehoor op da wereld. Naast den toestel zat Carl Neufeld, die vroeger een uitstekend pionist was, met glinsterende oogen te luisteren naar de in lang niet gehoorde klanken, welke de gra fofoon weergaf. Zyn vingers bewogen zich werktuigelijk en schenen in de ruimte te zoeken naar de toetsen, die hij niet had aangeraakt gedurende de tien jaren wefke hij in gevangenschap had doorgebracht. Achter Neufeld stonden, met alle teekenen van vreugde op het gelaat, de twee in boorlingen, die Slalin gedurende zyn ge vangenschap te Omdurman als knechts hadden gediend. Een hunner was kreupel tengevolge van het dragen der keten, die hem om de enkels waren geklonken, nadat zijn meester was ontvlucht en die hem slechts waren afgenomen, om hem in staat te stellen, aan de zijde der Derwisjen, deel te nemen san den slag bij Omdurman. Hoe gevaarlijk maskerade-kostumes van watten zyn, is dezer dagen opnieuw gebleken op een wielerfeest te New-Barnet. Een jonge dame, die den winter voorstelde in een sneeuwkostuum van' watten, is door een vonk nit een toorts in brand geraakt en zoozeer gewond, dat zy na een smartelijk lijden van een paar dagea overleed. Een Amerikaangch verzamelaar heeft onlangs in een advertentie 100,000 dollars (f250,000) geboden voor een echt hand schrift van Shakespeare. Daar zyn slechts zeven handschriften van den grooten dichter bekend, en van drie daaronder wordt de echtheid betwijfeld. Het Britsch Museum heeft er een, waarvoor het f 36,000 heeft betaald. De Y in hel Dreyfus-proces. Toen het proces tegen Dreyfus werd ingesteld, geschiedde dit onder het ministerie Dupny. De mannen, die een gewichtige rol in het proces speelden, hebben- allen een y op het einde van hnn naam, nl. de com mandant Ravary, de luitenant-kolonel du Pnty, luitenant-kolonel Henry, commandant Esterhazy. De naam van Esterhazy brengt dadelijk dien van Madame de Boulancy en dien van Madame Marguerite Pays in herinnering. Een jong electrotechnicus die op een tentoonstelling te New-York voor zyn firma toestellen voor Röntgenstralen in werking had vertoond, heelt zyn baard en snor en de helft van zyn hoofdhaar verloren en nu verlangt hij in rechte een schadevergoeding van 10 duizend dollars van zijn patroon. Een oud-onderofficier der Duitache artillerie, die de veldtochten van 1864 en 1866 heeft meegemaakt, is dezer dagsn ▼oor de tiende maal geopereerd om een kogel uit zijn linker-dybeea te halen, wel ken hij in 1870 bij Straatsburg daarin ge kregen had. De veteraan had niet minder dan 10 kogels in zyn lichaam gehad, negen waren er dadelijk nit verwijderd, doch de tiende was tot nu toe, dus 28 jaar lang, blijven zitten! Hij heeft de operatie met goed gevolg doorstaan. De verwijderde kogel woog 30 gram. Een reusachtige verzekering. De Ame- rikaansche milliardair Charles Yerkes te Chicago, heeft zich bij een assurantie- maatschappij te New-York doen verzekeren voor 2 millioen dollar (5 millioen galden). De premie, die hij te betalen heeft, be draagt 100,000 dollars (250,000 gulden) en de agent, door wiens bemoeiingen de ver zekering is tot stand gekomen geniet daar- vo >r een commissieloon van 75.000 dollars off 187,500.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2