NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. DOES, EID CHRISTELIJK- HISTORISCH noodigd, enstbode NECHT IU. 19. 1898. Idelbiirg. A, )00. 3afect£ag 12 flooem6ec. lijke Kmc. gende week K, Kruiningen, Ifvaarzen, 'en kantore van l. JANSSEN, kt te Goes, zijn OOR DE ts-Loterij. ovember. TIK E L E N. LBURG, r iëIs e n en Matrassen. erkmeid, knecht - VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel- eptember 1897, No. 31. ,LTES Jr. en E.BARENBROEK- Dertiende laacpng. -12. Zeeland te richten tot Ite MiddelburgInspee lt BBEL AIRE, Kleine EETJWSE, Wagenaar- IHTJIJSHEERE. DELFTSCHE VEE- l) afname van minstens aagden p r y s. aanvraag gaarne ver- er en 23 December, lande. NENDRAAK" Middelburg. alen en ongemalen n LIJNKOEK, che Kwaliteit. K 388-89-450. es voor tige sorteering BOOG- AHONIEHOUT, NO- EEREN- en DAMES o x t e 1 vraagt een voorzien. Adre» fr. h. MESTDAGH, Vlisaingen. Jen aan een n, bij C. COSTER, rland. terstond gevraagd eene ER—Veetbegt, Goed does. n bekwame OPPOOLSE, Domburg. an stonden aan een DE KAM Jz. Smid ri of met Mei Meid benoodigd, t den boerenstand, by Yliseingen. Kjckn MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vergadering van den Middelburgschen Ge meenteraad van 9 Nor. 1898. —o Tegenwoordig al de leden. De notulen der beide zittingen van 26 October worden, na voorlezing door den Secretaris, onveranderd vastgesteld. Sedert die zittingen zijn ingekomen a. eene missive van Ged. St., waarbij bericht wordt dat blijft gehandhaafd in de 9e klasse de aanslag in de inkomsten belasting van C. Mey en derhalve is af gewezen zijn verzoek om dien aanslag tot eene mindere klasse terug te brengen b. eene nadere mededeeling van G. Al berts Lzn en Co. omtrent het in hunne kanden gesteld rapport van den gemeente- bouwmeester in zake het als stortplaats van pain aanwijzen van het Balkengat c. een adres van C. A. Hackenberg, die onder kennisgeving dat hij zich metterwoon te Serooskerke gaat vestigen, voor zijue woning aldaar, even als Mej. van Vollen hoven, aanslniting verzoekt aan de Mid- delburgsche drinkwaterleiding d. een adres van A. C. Greep, verzoe kende hnur van een stnk gemeentegrond in de Gouden Poort; e. een adres van L. P. de Rijke te St. Laurent betreffende het brengen van pnin op de aarden wegen der gemeenteen f. een adres van Ie Cointre om subsidie voor de uitgave van een jaar boekje in den trant van den laatsteljjk in 1894 versohenen „Middelburgschen naam- wijzer." Wordt besloten, het stuk sub a voor kennisgeving aan te nemen, dat snb b te voegen bij het nog onafgedaan dossier van eene stortplaats van pain, die tube, d en t te stellen in handen van B. en W. om advies en dat sub f in dadeljjke behande ling te nemen. De Voorzitter stelt voor afwijzend te beschikken op het voorstel van K. Ie Cointre, te meer nu het gebleken ie dat de heeren J. C. en W. Altorffer voorne mens zijn, de sinds 4 jaren afgebroken uit gave weder ter hand te nemen. De heer Koole vraagt of de heeren Al- toTffer een subsidie zullen erlangen. De Voorzitter moet hierop, naar zyn zeggen, het antwoord schnldig blijven inteskenlysten hebben van wege de hee ren Aitörffer gecirculeerd, maar een ver zoek hunnerzijds om snbtidis kwam tot heden niet in. Bet voorstel tot afwijzende beschikking wordt nu zonder verdere discussie of hoof delijke etemming aangenomen. Daarna hebben, nadat op verzoek van den heer Schorer eerst eene vergadering met gesloten deuren had plaats gehad, na heropening der openbare zitting de vol gende benoemingen plaate, als lo. van een lid in de Commissie van Toezicht op het lager onderwij», noodig geworden door het bedanken van Mevr. de Casembroot. Aanbevolen werden Mevr. Bolle en Mevr. de Liefde. Bij eerste stem ming werden nitgebraoht 8 stemmen op Mevr. Bolle, 6 op Mevr. do Liefde, 2 op Mevr. Appel en 1 op mej. Jansen. Bjj eene daarop gevolgda nieuwe vrije stem ming verkiegen mevr. Bolle 8, mevr. de Liefde 7 en mevr. Appel 2 stemmen. Bij herstemming tusschen de twee eerstgeneem- den word gekozen mevr. Bolle met 9 stemmenmevr. de Liefde had er 7 en 1 was in blanco uitgebracht. 2o. van eens onderwijzeres voor school C (vacaturs mej. iM. R. Bourdrez). Op de voordracht staan mej. M. F. Pionot en J. W. Meerten», heiden te Middelburgen Mej. E. F. M- L- Jsnssen te Groed». Be noemd wordt mej. Picnot met 9 stemmen, tegen 2 op mej. Meertens en 6 op mej. Janssen uitgebracht. Than* komt in behandeling het voor stel van de heeren van Dunne, Gi*atama; Brevet, van der Harst, Verhage en Heijse tot verlaging van den gasprijs tot 7 cent en tot heffing van eene belasting bedoeld by art. 240 litt. i der gemeentewet. De heer Heijse opent de rij der sprekers. Hij acht het onnoodig nog iets ten voor- deele van het reeds van alle zijden be keken voorstel in het midden te brengen. Alleen wil hij releveeren lo dat het hem bevreemdt dat B. en W. huiverig geweest zyn om te voldoen aan het besluit der vergadering van 22 Juni om tot een ver laging van den gasprijs te geraken en 2o dat hy zijne verbazing moet uitspreken dat B. en W. aau het voorstel der zes heeren de quaestie van gegoeden en minder gegoeden hadden vastgeknoopt. De Voorzitter antwoordt den. hser Heyse dat, otschoon de zaak aan B. en W. was overgelaten, zij zeiven bekend hebben niet by machte te zijn om het voorstel ten uitvoer te leggen en wat aangaat de quaestie van gegoeden en minder gegoeden, nog altijd zyn zij van meening dat het voorgestelde «equivalent te zeer op den minderen man zal drukken. De heer van Dunné brengt in het midden dat de voorstellers, nu de inkomstenbelas ting en de opcenten op het personeel geene verhooging toelieten, niets anders konden doen dan eene straatbelasting voor stellen. Het is waar reeds tweemaal is het voorstel voor eese dergelijke belas ting verworpen. De eerste maal stemde hij tegen, de tweede maal voor en zijns inziens is toen het voorstel alleen geval len, omdat er zulke diep ingrijpende fou ten aan kleefden. Die fouten nu hebben de zes heeren in hun ontwerp vermeden in dat ontwerp wordt voorgesteld eene matige belasting, op geheel vrygevigen leest geschoeid, en die, naar zijne mee ning, geen rnimte laat voor eene quasstie tusschen meer en minder gegoeden. De heer Koole zon, wanneer er alleen sprake van was om den gasprijs te ver lagen, geen oogenblik aarzelen om er zijne stem aan te geven; maar nn er eene itraatbelasting als aeqnivalent voor in de plaats moet treden, zal hy tegen stemmen, üy herinnert aan de laatste zitting, waarin hy ter sprake bracht de hooge kosten die school G aan de Gemeente veroorzaakt; de gasfabriek betaalt jaarlijks f8000 oirca aan de Gemeente voor het recht van het leggen van huizendie f8000 worden geheel geabsorbeerd door de kosten van school G; welnu, herhaalt hy, heft die school op en, zonder ander nadeel voor de gemeentenaren, zult gy in staat zyn om dsn gasprijs te verlagen. De heer Sprenger ontkent dat er eenig verband bestaat tusschen de f8000, die de gasfabriek aan de Gemeente betaalt en de kosten van school G. Hij deelt mede dat er ongeveer 60 groote gasver- brnikers zijn, die 376000 Ms gebruiken, de straatverlichting absorbeert 15600C M3, rest 220000 M3 voor de overige gasver- bruikers. Het is dus zeker dat de groote gasverbruikers, waaronder verscheidene publieke instellingen, minstsus '/s bij de verlaging zullen profitseren niet zonder reden dus gewagen B. en W. naar zijne meening, van een druk die op den min der gegoede zou gelegd worden. De heer van Dunné begrijpt den heer Koole niet. Hij is voor verlaging van den gasprijs, maar tevens er op tegen omdat er een straatbelasting aan vastge knoopt wordt. Spreker verzoekt den heer Koole niet uit het oog ta varliezen dat het voorstel tweeledig is, namely k ver laging van |den |gaspry» en het stellen van een aeqnivalent voor die verlaging. Dit aeqnivalent moet niet per se bestaan in eene straatbelasting. De heer Heyse is het geheel met den heer van Dnnné eens, dat het voorstel tweeledig is, verlaging van den gasprys en het stellen van een aeqnivalent voor die verlaging. Hadden de reeds bestaande belastingen nog ruimte toegelaten, voor zeker eene straatbelasting, hoé matig dan ook zou nooit voorgesteld zyn geworden. In casu echter dringt de nood, als men ten minste uitvoering wil geven aan het raadsbesluit van 22 Juni. De heer Schorer wijst er op dat de Gasfabriek eene privaatrechtelijke bezitting der Gemeente is, die der Gemeente geen moeite of risico kost, en als dusdanig hebben ook de gasverbruikers alleen bet recht op het genot dier bezitting. Tegen verlaging van den gasprys is hij niet, maar nu voor die verlaging iets anders in de plaats moet komen, kan hy aan eene reeds tweemaal verworpen straat belasting zijne stem niet geven. Ook naar zijne meening is het voorstel tweeledig. Dat het voorstel tweeledig is, wil de heer de Stoppelaar niet betwisten, maar het eene is toch een uitvloeisel vau het andere, B. W. verklaren dat het hun onmogelijk is een acquivalent voor te stel len zyn advies is om er in te berusten en te honden wat wij hebben, liever dan eene gewaagde proefneming te doen met eene onregelmatig werkende straatbelasting. De heer Sprenger moet toegeven dat het voorstel tweeledig is, maar zijns inziens zou eerst de straatbelasting in behandeling moeten komen en daarna de verlaging van den gasprys. De heer Heijse meent dat de verlaging van den gasprys de prioriteit moet be- honden. De heer A. P. Snouck Hurgronje wijst er op dat wel in principe besloten is tot verlaging van den g&..prijs maar dat in principe besluiten is niets meer dan de wenschelijkheid dier verlaging uitspreken, zonder zich tot eene bepaalde verlaging te verbinden. De heer van Dunné beantwoordt den heer de Stoppelaar eu zegt dat het voorstel zeer gemakkelijk in tweeën te splitsen is en na het votum van 22 Juni 11. eene beslissing zeer gewenscht is. De heer van Teylingendie de vorige campagnes ten opzichte der straatbelasting niet meemaakte, doch zich door het lezen der Handelingen op de hoogte van zaken heeft trachten te stellen, deelt niet alles wat B. W. tegen het voorstel te berde brachtentoch kan hij zeer goed inzien, dat het hun moeilijk, ja schier onmogelijk was een passend voorstel te doen. Hij is het eens met den heer de Stoppelaar dat het meer gewenscht is onder de gegeven omstandigheden den ouden toestand maar te bestendigen. Daarom doet hij het voor stel, dat de Raad besluite tot intrekking van zyn voorstel van 22 Juni 11. Naar aanleiding van bet gesprokene door den heer A. P. Snouck Hurgronje merkt de heer Heyse op dat hij diens gevoelen niet deelt. In het votum van 22 Juni 11. lag wel degelijk opgesloten, dat de gas prys zou verlaagd worden. De heer Brevet brengt als een motief voor de verlaging van den gasprijs by, dat B. W. zei ven aanvoeren dat ver schillende peroeelsn van f 200 huurwaarde niet van het gas kunnen profiteeren, omdat het te duur is. De heer Heijse wijst nogmaals op het groote belang dat in de aanneming van het voorstel is gelegendruk op de min deren noemt hy machtspenken, want de voorgestelde belasting is zeer matig en naar zyne meening onder ieders bereik en niemands krachten te boven gaande. De heer Gratama zegt dat verlaging van den gasprijs mede zeer gewenscht is voor de nijverheid, die er een prikkel in zou vinden om meer gas te verbruiken dan zij tot dusverre deed. Alsnu wordt overgegaan tot stemming over het voorstel van Teylingen om het votum van 22 Juni j.l. ongedaan te maken. Het wordt verworpen mat 9 tegen 8 stem men. Voor de heeren W. H. Snouck Hurgronje, de Stoppelaar, den Bouwmees ter, van der Swalme, A. P. Snouck Hur gronje, van Teijlingen, de Waal eu Spren ger; tegen de heeren Verhage, Koole, van Dunné, van der Harst, Schorer, Heyse, Gratama, van de Ree en Brevet. Onmiddellijk daarna volgde de stemming over het voorstel jder zeB heeren om den gasprijs van 8Vs op 7 csnt per M3 te bren gen. Het wordt mede met 9 tegen 8 etemmen verworpen. Voor de heeren Verhage, van Dunné, van der Harst, Scho rer, Heijse, Gratama, van de Ree en Bre vet tegen de heeren W. H. Snouck Hnr- gronje, de Stoppelaar, den Bouwmeester, van der Swalme, A. P. Snouck Hurgronje, Koole, ven Teylingen, de Waal en Sprenger. De heer Sprenger merkt na deze stem mingen op dat B, en W. nu met nieuwe voorstellen zullen komen, zoodra de om standigheden zulks toelaten. De heer Gratama vindt die verschui ving ad calendas graecas wel wat vreemd, nu de Raad eenmaal besloot den gasprijs te verlagen. De Voorzitter wilde nu art. 1 der ver ordening op de straatbelasting in stemming brengen, hoofdzakelijk, naar hij voorgaf, om te zien in hoeverre die belasting in den smsak viel, ten einde er bij latere voorstellen van B. en W. al dan niet een operatiebasis van te kunnen maken. De heer van Dunné ontraadde het hem echter. De straatbelasting liet den spreker koudelk ander aequivalent zou hem even welkom zyn. Om er een einde aan te maken, ver klaart de heer Heijse het voorstel der zes heeren in te trekken, zoodat de zaak blijft in statu quo ante, totdat B. en W., ge volg gevende aan het votum van 22 Juni j.l. in de gelegenheid zullen zyn een nieuw voorstel aanhangig te maken. De Middelburgsche Bestuuidersboni heeft xich andermaal tot den Raad gewend met het verzoek om in de bestekken voor uit te voeren gemeentewerken eene bepaling op te nemen, waarbij dea uitvoerders dier werken de verplichting wordt opgelegd tot nitkeering van een zeker minimumloon en het niet langer laten werken dan een maximum aantal uren. B. en W. adviseeren tot verwerping van het verzoek, omdat in de vergaderingen van 1 April 1896 en 10 November 1897 dergelijke verzoeken zyn afgewezen. De heer Heijse vindt die motiveering van B. en W. wel wat zonderling zij toch verliezen uit het oog ;dat door per- sonenwisseling, wel niet meer dezelfde stemming in den Raad kon heerschen. De heer van Dunné is dit volkomen met den heer Heyse eens, vooral wanneer hij nagaat, dat sedert de laatste behande ling twee kundige mannen, beiden oud leden van Gedeputeerde Staten, in den Raad zitting namen. Hy ook is omtrent het punt veel van gedachten veranderd en by ernstige overweging is bij tot de conclusie gekomen, dat de proef kan en moet genomen worden. In tal van. andere gemeenten, in Amsterdam zelfs, {is de be paling tot wet verheven en naar hij van bevoegde zijde is ingelicht, werkt zij daar uitstekend. Het advies van B. en W. kan hij begrijpen, waar hij hun oordeel kent over gegoeden en minder gegoeden. Hier geldt het minder gegoeden hier geldt het den werkman te beschermen tegen willekeur van bazen en aannemers. Door aanneming van het verzoek zal de positie van den werkman veel worden verbeterdde quaestie van vraag en aanbod za! voor hem niet meer bestaan. Hij zal gevoelen dat zyne slaafsche afhankelijkheid tot een minimum gereduceerd is. Helpen wij hem daarin. Vroeg of laat zal hij zich die preroga tieven toch weten te veroveren, men schonk hem reeds het kiesrecht, „Ons Huis" ver schaft hem uitspanning, zelfs bestaat eene werkverschaffing om hem den mond open te houden als dejnood te hoog komt. Al zulke za ken kunnen goed zijn, maar den werkman meer zelfstandig maken, gelijk in dit voorstel ligt opgesloten, durft men niet. En toch nolens volens zal men er aan moeten toe geven, want eenmaal zal de tijd aanbreken dat het geeischt wordt en dan misschien zal men spijt hebben vroeger niet reeds vrij willig te hebben gegeven, waarop thans in dezen Raad door verzoekers ten derden male wordt aangedrongen. De beer van Teijlingen wil ook wel de belangen der werklieden behartigen, maar hij vindt de zaak toch eenigszins bezwaarlijk welk onderscheid zou er moeten bestaan tusschen den goeden en den slech ten, den kraektigeu en den zwakken, den nij veren en den luien werkman. Dat is zoo r.jaar niet gemakkelijk uit te maken. Dit kunnen misschien verzoekers zeiven beter doen en daarom stelt hij voor hun te berichten, dat huo verzoek nader in overweging zal genomen worden, zoodra zij door gepaste toelichtingen hunnerzijds den Raad in staat gesteld hebben een beter oordeel te kunnen vellen. De heeren HeijseBrevetde Stoppchar en Schorer verzetten zich tegen dat voor stel, z oodat de heer van Teijlingen bet ten slotte intrekt. Alsnu wordt tot stemming overgegaan en het voorstel van B. en W. tot afwij zende beschikking met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Voor de heeren W. H. Snouck Hurgronj e,denBou wweester,van dei Swalme, A. P. Snouck Hurgronje, Koole, Gritama, van de Ree en Sprenger, tegen de heeren Verhage, de Stoppelaar, van Dunné, van Teijlingen, van der Harst, Schorer, Heijse, de Waal en Brevet. De heer van Dunné noodigt hierop B. en W. uit een nieuw advies te geven in verband met de genomen beslissing. De heer Heijse zou maar dadelijk willen beslissen, anders vreest hij dit de zaak op de lange baan zal worden geschoven. Dat kan niet, zegt de heer van Dunnér tegenover de raadsleden zou men dit kun nen doen, maar adressanten moeten toch eene beschikking hebben op hun verzoek. Deze woorden brengen den heer Sprenger in vuur. Hij vindt de woorden van den heer van Dunné beleedigend voor B. en W. Zij toch hebben nooit getoond tegen over de raadsleden met minder respect te handelen. De Voorzitter vindt de woorden van den heer van Dnnné ook wel niet behoor lijk, maar hij gelooft toch niet dat zijn doel was B. en W. te beleedigen. Verre van dat, merkt de heer van Dunné op, ik heb alleen willen doen uitkomen dat wel adressanten, maar niet de raads leden eene beschikking op het rekest kusnen vragen. Om spy kers met koppen te slaan, zooals hij zegt, stelt de heer Heijse voor adres santen te berichten, dat hun verzoek wordt ingewilligd. De heer den Bouwmeester verlangt met het oog op eerlang te maken bestek, dat vooraf worde uitgemaakt of de Raad de bepaling van het minimumloon en maxi- mumarbeidsduur zal maken daij wel of zij aan B. en W. wordt overgelaten. De heer van Dunné oordeelt dat de zaak zoo urgent niet is; zij is in principe be slist en zal zoo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Toch meent de heer W. H. Snouck Hur gronje dat het. voorstel Heijse onaanneme lijk is, als geene tijdsbepaling daarin wordt opgenomen. De heer Heijse vult nu zijn voorstel aan door toevoeging van de woorden „bin nen niet al te langen tijd." Dit is zoo vaag, merkt de heer Koole op, laten wij liever den termijn bepalen met den aanvang van het nieuwe jaar. Alle bezwaar is opgeheveu, zegt de beer den Bouwmeester, wanneer het voorstel luidtaan adressanten te kennen te geven dat hun verzoek wordt ingewilligd en B. W. zyn uitgenoodigi om binnen niet al te langen tijd eene regeling te ont werpen. De heer Heijse verklaarde met het al dus geformuleerde voorstel genoegen te nemen, waarna het wordt aangenomen met algemeene stemmen behalve die der heeren A. P. Snouek Hurgronje en Sprenger. Van den heer Sonius is een nader be richt ingekomen dat het bij hem in erfpacht zijnde stukje grond niet door hem kon werden gekocht omdat de koopsom te duur is. De erfpacht loopt af met het einde van 1912, maar, aangezien hij op het stukje grond wil bouwen, zou hij gaarne

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1