Provinciale Staten van Zeeland. SCEOOLNIEUWS". lijke betrekkingen op losse acbroeten zet, - hebben wij ous krachtdadig te verzetten. Ik begrijp best, boe men er toe komt. Inderdaad kan geen mensch trouw beloven, tenzij hfj bet doet in God en onder .Diens on- misbaren zegen. Man en vrouw hebben gedurig in God hunne onderlinge liefde weer te bevestigen. Alle mensch is leugenachtig, God alleen kan hem waar heid en bestendigheid verleenen. Gods persoonlijkheid moet onze persoonlijkheid verheffen en bezielen, zal alles zijn wat het zijn moet. .Wat toch onderstelt de belofte van tróuw? Zij onderstelt, dat wat er ook ov.er ons korae: tegenspoed, armoede, ziekte, ouderdom, ons hart zich van al die uit wendigheden kan losmaken en zal losmaken, en'al liep alles tegen, toch aan de ziel van den ander verbonden blijven. Trouw mag niet afbangen van omstandigheden '.„en, kan, dus alleen beloofd worden, als men zijn hart in Gods handen stelt, als men Hem de zorg daarvoor opdraagt. Panlus verzekert dat geen uitwendige dingen ooit Gods liefde tot hem zullen wegnemen. Wie dat heeft leeren kennen, heett zijn ziel veilig gesteld voor alle uitwendige, nadeelige invleeden, op dien grond kan hij in God en voor Gods aan gezicht trouw beloven. .Waar dal gemist wordt, is m«.i een baar der zee geiijk of dobbert op de baren der wisselende indrukken van het leven. Geen wonder, dat men daar ook het staatshuwelijk een onaangename» band vindt. De mensch is dan speelbal van het lot en verlangt dat dit erkend worde als neodzakelijk. Wie deze leer voorstaan behooren dus wel te weten, dat zij alle menschelijke persoonlijkheid, alle trouw, vriendschap eenvoudig met een pennestreek vernietigen. Als de mensch slecht» speelbal is van het lot, dan is aan alle zedelijkheid gelijk aan allen godsdienst voor goed de bodem ingeslagen, want de ziel heeft geen eigen bestaan meer en men kan van haar niet vergen, wat niet van haar afhangt. Merkwaardig mag het evenwel heeten, dat men op dit standpunt nog op eenige verbetering der maatschappij hoopt, eu dat men die nog wel verwacht van het los maken der bestaande banden. Gaat het thans al zoo slecht, hoe zal het zijn als de laatete uitwendige baud is gebroken en elke samenwoning VBn mannen en .vrouwen afhangt van de grillen der msest ontrouwe zielen. Arme moeders vooral, die dan naaf den aard der vrouwhet meest aan hare kinderen gehecht,, door hare mannen op allerlei wijze kunnen gedwongen worden aan hun luimen te voldoen. Een maatschappij zonder God is een maatschappij, waarin de vrouwen eu kin deren de eerste diep beklagenswaardige slachtoffers zullen zijn. H. P. 7 Nov. '98. Middelburg. Woensdag- 9 Nor. te 2 uur, gemeenteraad ter behandeling van t 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzeres voor school C. 3. Voorstel van de heeren Van Dunné, tot verlaging van den gaspiqjs tot 7 caet en tot heffing van oene belasting, bedoeld bjj art. 240 lett. i der gemeentewet. 4. Adres van den Miédeiburgscbe bestuur- dersbottd, houdende verzoek dat in de bestekken voor uit te voeren gemeente werken Jeene bepaling worde opgsnomen, vooischrijvende eeno minimum-loon eu een maximum arbeidstijd, met .voorstel van burg. en Weth. dienaangaande. 5. Voorstel van de commissie v. strafver ordeningen tot wjziging van de verordening van algemeene plaatselijke politie G. Adres G. Alberts Lz. en Co. om ver lenging buur van oen stuk grond op bet Seisbolweik., en eene godeulte dok van do voormalige Coinmeruie-Compagine te mogen hui en, met voorstel van B. en \V. 8 Adressen van Gebrs. Boudevvj se, J A -PennoCk, L. J. van Pagé, I. deBroekert en Co., H. J. de Lange om gemeentegronden in recht van erfpacht te mogen bekomon, alsmede verzoek van L. J. van Page om teruggaaf van een deel der betaalde pacht, met voorstel van B. en W. 9. Adros van bet beituur der Nederlandsch Israëlitische hoofdsynagoge om een stuk gemeentegrond naast de Israëlitische begraafplaats in recht van erfpacht te mogen bekomen, met voorstel van burg. en weth. 10. Voorstel van burg. en weth- betref fende de aanlog van werken ter bevordering van aanslibbing van het afgesneden deel der voormalige Middelburgsclie haven. 11. Nader adres van P. öonius om ver lenging van het recht van erfpacht, op een stuk gemeentegrond ty perceel wijk L no 48. Zweetstehel. Iu cene openbare samen komst, uitgeschrsven door het bestuur van den Amsterdamschen naaistersbond, werd door de presidente mej. Vos, ten betooge dat alle naaisters zich moesten vereenigen om haar lot iets dragelijker te maken, het treurige feit geconstateerd, dat tegenwoordig het gemiddelde loon voor een naaister be- draagtf 3 per week, bij een langen werkdag. Ziet nu eens, zei mej. Vos met een gtem, waaruit heilige overtuiging sprak, als wij uu allen vereenigd waren, dan zouden wij bv. een loon kunnen eischen van een dubbeltje per uur. 'tls toch niet te veel, één dubbeltje voor een uur harden arbeid maar d»t zou dan bij een tienurigen arbeidsdag tenminste zes gulden per week wezen. Maar om het zoo ver te brengen, moeten wij ons allen, allen vereenigen, voegde zij «r bij, en dan wees ze er op, dat de opkomst zoo gering was. Er bleef dus vooreerst niets anders over dan propaganda to maken. Wij wenschen de naaistersvereeniging alle heil met die propaganda, zegt de Tel. Wie zou niet gaarne voor zijn goed een beetje meer willen betalen, opdat de naaisters tenminste één dubbeltje per uur' krijgen De kommieze» bij 's rijks belastingen P. M. A. van den Brandt t» Vlissingen (stad), J. va i Ruoié te Heinkenszand, J. de Bruijne Az. te Goes zij» bevorderd van de 2e tot de le klasse, en \V. C. van de Putte te Vlissingen (st d) van de 3e tot de 2e klasse. Uit 't. ons Zaterdag en heden gezonden verslag der vergadering van Vrydag jl. nemen wij thans slechts het belangrijkste over. Tegenwoordig al de leden, uitgezonderd de heer Kloppers. De Voorzitter deelt mede. dat t t voor zitters der atdeelingeu zijn benoemd de heeren Heyse, tlennequin en De Jonge, tot onder-t uorzitters de heeren Kakebeeke, Van der Have en Vader van 's Graven polder. Aan de orde komt het vooretel van den heer Heijse tut wijziging van art. 102 van het Algemeen leglement voor de polders of waterschappen, met het advies van Gedep. Staten tot aanneming. De heer van Buren zegt Uit de weten schappelijke no'a van ons geacht medelid, den heer A. Hollestelle, ter bestrijding van het voorstel van den heer Heijse om voortaan ook de vroouen te laten bijdragen in buitengewone uitgaven voor wegsver- betering door het aanbrengen van kunst bedekking, vernamen wij lo van welken tijd de vroonen dagteekenen, 2u hoe die vroonen zjn ontstaan en 3od» verschillende soorten van vroonen. De hoofdvraag, welke dit onderworp beheersckt, is of de Provinciale Staten recht hebben, op den bestaande» vrijdom van vroonen nog verder inbreuk te maken, met andere woorden, of men eenmaal verkre gen rechten mag schenden door de vroonen ook voortaan te laten bijdiagen in buiten gewone uitgaven voor eene belangrijke wegsverbetering door het aanbreuget, van kunstbedekking. In het advies van het Gedeputeerd College lezen wij „De vrijdom van vroo nen of vrijlanden steunt op privaatrechte lijke overeenkomsten of op publiekrechte lijke regelingen. Dikwijls zal niet juist uit te m ken zijn, op welke van beide, daar de oorsprong van vele dier vrijdom men niet na te sporen is en (eene onder scheiding tu8schen publiek en privaat recht eudtijds niet gemaakt werd". Het komt mij voor «lat het tamelijk onverschillig is of de vrijdom van vrooiien steunt op pri vaatrtebtelijke overeenkomsten of op publiekrechtelijke regelingen. De vraag is m. i. alleen deze: hoe is het recht van vrijdom van belasting ver kregen Men denke nu niet aan een privilegie, waarbij de een wordt vrijgesteld van eene belasting, die door een ander moet wor den betaald. Volgens de nota van den heer Holle- stelle, stonden Ambachtsgereohtigdsu, tot inpoldering bevoegd, hunne gorzen ter in poldering aan anderen aten dit geschiedde niet .voor geld, miar vuor goed, voorgoed met zekere rechten daaraan verknocht. De wettige eigenaars bedongen bij de overdracht huinier goederen gewoonlija de grasetting van -de te maken dijken en we gen met het planlrecht daarop zij behiel den het hun toekomende tiendrecht van den binnendijks te brengen grond, vord -r- den het jacht- en viscbrecht in den polder en bepaalden vervolgens bun aandeel daar in, onder beding dat dit laatste „ten ieuwighe d.aghe" als vroonland zou worden aangemerkt, welke vroonlanden, volgens de brieven van uitgifte, vrij waren van alle lasten. Voor die rechten verkochten dus de Am- bachtsgerachtigden hun gorzen aan de be dijkers en deze gaven als koopprijs geen geld, maar goed, goed waaraan zekere rechten waren verbonden. "Uit deze ge- schiedeni» volgt, dat de eigenaar van vroon den vrijdom van belas!ing niet heeft ge kregen als een gift of bij wijze van een privilegie, maar werkelijk dat recht heett jsekocht. door zijn gorzen tot inpoldering af le staan. De heer Heijse spreekt de geschiedenis tan den heer Hollestelle niet tegen liet geachte lid zegt eenvoudig de historische grond, waarvan de heer Holiestella spreekt is reeds lang gepasseerd, de historie staat met het onderwerp in geen betreaking. Mijne meening is dat, bij bet beoordeelen van iemands recht, in de eerste plaats de geschiedenis moet geraadpleegd worden om te trachten te weten te komen, of iemand het recht, waarop hij zich beroept, wettig heeft verkregen. En als het nu vaststaat dat meu een naak of een recht wettig heeft verkregen, dan kan men dat recht zoo maar niet verkorten door te zeggen het is wenschelijk of het is billijk dat gij, die door eene be langrijke wegsverbetering door kunstbe dekking een vroonland verjeterd ziet, ook in de daaraan bestede buitengewone uit gaven bijdraagt, of het schijnt minder recht vaardig dat gij niet bijdraagt in de buiten gewone uitgaven voor buitengewone om standigheden, want deze waren voor eeuwen geleden, toen het woonrecht verkregen is, niet te voorzien. Met wenscbelijkheid, billijkheid, onvoorziene omstandigheden hebben wij niet te maken, alleen met het recht. Wat de geachte voorsteller verlangt, steunt, naar mijn bescheiden meeniug, op gronden van billijkheid, in welk geval ik den beer Heyse zou voorstellen, de vroou- rechten af koopbaar te stellen door eene bepaling in bet Algemeen Reglement op te nemen, dat de vrijdom van polderlasteu ten allen tijde afkoopbaar is. De heer ileyse antwoordt, niet aan de roepstem van Oen heer van Buren gevolg te willen geven tegen zijne bewering dat hij de historie, door den he.er Hollestelle gegeven, Zou genegeerd lubben, moet hij opkomen. Hij negeert ze niet, maar acht ze tevens bier niet van de minste toepassing. liet voorstel wordt hierna m stemming gel racht en aangenomen inet 25 tegen fü stemmen. Voor dn li eren Kakebeeke, de Uasenrbroot, Hsyse, van Deiuse, Eruytier, Hamoiacker, Erasmus, Siegers, van Wuea- berghe Janssens, den Boer, van der Have, M. Bolle, J. A. Bolle, van Datn, Oggel, Ysebaert, Dronkers, de Bats, Houibach Moerdijk, van Lyuden, van Woelderen, van Teylingen, de Veer en de Smidttegen de heeren Maas, van Buren, Vader van 's Gravenpolder, Noordijke, Hennequin, Moes, J.oois, Huvers, Hollestelle, de Jonge, van Rompn, Pompe van Meerilervourt, Lucasse, vau der Lek de Clercq, van der Meer e-n Fokker. Overige voorstellen van gedep. staten worden op een na aangenomen. Bij 't voorstel om iu verband met de overplaatsing der biblioibeek, enz. 'l salaris va» den bibliothecaris van f 70Ö"Sp f 1200 te brengen, en een concierge aan te stellen op een jaarwedde van i ZÓU, vrij woning, vuur en licht, worut door den heer v. d Havemet 't oog op de iinaneiëu der pro vincie de verhouging .bestrede». Toch werd die met 34 Legen 7 stommen die vau de heeren v. d. Have, Fouipe, Huvers, Moes, de Bats en de Smidt goedgekeurd. De post f250 werd bestreden door den hier Huvers, die in den breede uiteenzet welke werkzaamheden aan dat conciorge- scbap zuilen verbonden zijn man en vrouw (de couciergo moet gehuwd zijn) zullen steeds de handen vol hebben. Jij vindt eene belooning van f250 te laag; die belooniug kan geen mensch waardig bestaan voor den concierge opleveren. De meerderheid bleef echter aan de be looniug van f250 vasthouden, want het voorstel van den heer Huvers werd ver worpen met- 22 tegen 19 stemmen. 1 «ij 't voors el om W. F. Harte, agent van den Provincialen stoombootdienst. op de Westerscheide te Neuzen, die de Pro vincie ongeveer 40 jaar diende, een pen sioen te verleenen van f 501), waarvoor tot basis is genomen het gemiddelde vauzjne belooninr over de laatste 10 jaren, zegt de heer Heijse dat deze basis niet correct is dat hooge tfactement van de laatste 10 jaren fs al leep te wijten aan het- hooge aautee- kengel.l, dat men nu, volgens toezegging van Gedeputeerden, voor den nieuwen titularis zal vermindeten. Hij stelt dus voor het bedrag van het pensioen op t 400 te bepalen., De heer van Rumpu verdedigt het voor stel van Gedeputeerde Staten en rs van meening.dat een pensioen van f500 niet te. hoog is voor. iemand, die ongeveer 40 dienstjaren -telt, maar de heer Heijse blijft zjn eenmaal ingenpmen positie handhaven. De beer .de Veer vindt dat onnoodig is al dat napleiten over het tractement, dat de agent bad moeten genieten het is vol doende dat lij genoten heeft het tractement waarvan Gedeputeerden gewagen de door hen genomen basis acht spreker derhalve juist; met den agent een minder bedrag te geven, zou, mei', naar zijne meening, eene onbilljkheid tegenover hem begaan. Het voorstel Hejse wordt hierop ver worpen met 31 tegen 10 stemmen die der heeren Heijse, den Boer, van der Have, M. Bolle, J. A. Bolle, Henwequin. Dronkeits, van der Lek de Clercq, de Smidt en Fokker. Voorstel tot vereeniging van de polders Anna Jacoha en Willem tot een waterschap. liet voorstel van Gedeputeerde Staten hei-ft zjn ontstaan te danken aan een ver zoek van beide genoemde polders. Wel zouden gedeputeerde Staten er de voorkeur aan geven ook den Kramerspol der iu de combinatie opgenomen te zien, maar zj herinneren er aan dat in '1882 op zulk eene combinatie geen Kouiukljke. goedkeuring is kunnen verkregen worden. Zj vreezen nu hetzelfde by eene combinatie van de 3 polders en hebben daarom ge meend slechts de combinatie vzn de pol ders Anna Jacoba en Willem te moeten voorstellen. De heer Van Tejlingen zal tegen stem men. Door vereenigiug van. polders tet écu waterschap wordt het algemeen belang ge diend in principe.is spr. dus voor het voorstel. Maar in het thans te fonneeren waterschap diende ook de Kramerspolder epgenomen te worden. In 1882 heelt zich de lióoge Regeering daartegen verzet. Spr. gaat hare motieven na en weerlegt die uit voerig. Spr. spreekt ten slotte als zijne overtuiging uit, dat als de Staten het voorBtel aannemen, zij niet handelen in overeenstemming met Grondwet en.Prov. wet. De heer Heyse stelt voor, de behandeling te verdagen tot de zomervergaderingen Ged. Staten te verzoeken, het rapport van den Prov. hoofdingenieur over te leggen. De heer Siegers is daartegen in 1882 is de zaak van alle kanten bekeken. Het nu volgc-nda ontb-ak. in't verslag van onzen verslaggever, w;j ontleenen 't hierom' aan de Gotische Courant. Red. Na repliek van den heer Heyse deelt de heer Fompe mede, dat hij met het denkbeeld van den heer van Tejlingen niet kan me- degaan. Spr. 111-10111, dat juist door eene vereeniging als-de heer Van Tejlingen'be doelt, eene verkeerde uitlegging van de grondwet zou gegeven worden. Een toestand als de tegenwoordige zou spr. uiet willen iu bet leven roepen, maar deze toestand is 'tgeveig van eene contractueele rege- iing. Daarbj is zeker r. kening gehouden met de verschillende lasten; die bedragen in den Kramerspolder f 2,50 in de» Anna- Jaeobapolder f 14. Het gaat niet aan, met één pennestreek te docreteeren, dat dit ver anderen zal, als niet ei-.i algemeen water- staatsbelang -laar oe noodzaakt, wat spr. op dit oogenblik niet inziet. De heer Siegers merkt nog op, dat de toestand van de» polder op dit oogenblik niet in overeenstemming is met het regle ment, zoodat eene beslissing 1100 lig is. Nadat nog de hesreji Heijse eu l'ompe ge- «proken hebben, motiveert de luer Van ff'aesberghe zjn stem. I11 1878 is tegen den zin «au vele belang stellenden een waterschap 'a-Heer Arends- kerite gevormd dit is het recht van Ged. State v. Wordt nu het voorstel auigenoaien 0111 twee polders te vereenige», dan kan later nog een vooistel tot vereeniging van meer polders gedaan worden. De beer Kakebeeke herinnert aan de ge schiedenis van de polders, die liet bier aan gaat. Nemen de Staten liet besluit, dat voorgesteld worlt, dan zou spreker dat on voorzichtig jachten. He Wilieinpolder kan moeilijkheden krijgen dan zal CdUmitens- verklaiing van het nu te vormen waterschap worden gevraagd. De Kraraerpot-ier zal dan niet bjdragen, want er ia geen dijk tusschen dien polder en den Auua Jacoba. De verga dering komt dan in eene impasse, waaruit ze niet zal kunnen komen. De'motje van den heer Heyse wordt daar na aangenomen met 28 tegen 13 stemmen, zoodat de behandeling van het onderwerp wordt aangehouden. De overige voorstellen worden aange nomen en de vergadering gaat te ongeveer 12 uur inden voormiddag uiteen. W8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vrouwepolder ds. W. West- kolf te Harden berg. Beroepen te Ratudorp ds. J. Janse te Gasselter Njeveen te Maasdum ds. P. v. VVillemswaard te Krimpen te Dubbeldam ds. J. W. Beorekamp 'te 'Wil lemstad. Aangenomen naar Peperga door S. K. Bakker cand. te Wier; naar 't Woud door A. J. Bosman ennd. te Schiedam. Bedankt vöor Ilóorii op Terschelling door ds. J. L. de Mol .Moncourt te Drogp- ham voor Muntendam door S. F. Bakker cand. te Wier; voor Nieu wer- kerk a. d. Ysèl door ds. A. de Visser te. llerwynen voor Ureterp door J. Buis kool cand. te Heveskes. Geref. Kerken. Drietal te Oosterbiernm ds. H. M. Deth- mers te Paesens, da. ;F. W. Sluiter te Maassluis en ds. W. Bretikelaar to Half weg idem te Winsum (Fr.) ds. C. Lindeboom te Sprang, D„ v. Lonkbnijzen cand. te Kampen -en J.-. Meijnen cand. te Groningèn. Beroepen te Zuidwolde Chr. Bruins cand. te Scherpenzeel. Bedankt voor Nigtevecht door Chr. Bruins cand. te Scherpenzeel voor Tzummarum door ds. W, A. Vrolijk te Zaamslag. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat de Geref. Kerk B te Leiden, die Zondag haar 50-jarig bestaan her-lacht, z(ch nog mag verheugen in het bezit vau halen eersten ouderling, den heer J. Van Dj k, die thans 50 jaar als zuodanig de Gemeente gediend heeff. Doopsgezinde Gem. Aangenomen naar Zwartsluis door A. de Vlies cand. te Grjpskerk. Stavenisse. De voordracht voor on derwijzer alhier bestaat uit de heeren J. Kense te Gr-jede, A. van der Snoek te Doornsjiijk en B. van der Steen te Nieuw Helvoet. Waarde Een aanvallig knaajije van ruim zeven jaar werd Zateidag jl. over reden door een geladen wagen met suikeT- peeën Het kind wilde een pee va-i den wagen bemachtigen en kwam onder het achterste wiel terecht, de dood volgde dadelijk. De knecht die voor op den wagen stond, heeft van het ongeluk niets ge merkt. Mocht dit treurig ongeval- een waarschuwend voorbeeld zjn voor de jengd. Dienzelt'den dag wer-X van een landbou werszoontje het eerste lid van den middel vinger der rechterhand in de moesmaker afgesneden, de andere vingers werden deerlijk- gehavend. Veere. Vrijdagavond had een elfjarige knaaji alhier de onvoorzichtigheid met een anderen jongen op een paard te gaan zitten om het nuar de weide te brengen. Onder weg tuimelden beiden era f, met het ongeluk kig gevolgdateerstgenoemd-9 zijn rechterarm uit het lid viel eu in wendig ernstig kueusde. Wemeldinge. Zaterdagavond geraakte de zuQn van den vraektrjdor op 't Hof met paai-d en wagen op hol, doordat het paard vyor een paar vlaggen en lichten iu de Wilhehuinastraat schrikte. Van voren op den wagen staande viel hij op het lamoen on vervolgens op de steenen, zoo- nat by zijn aim brak en andere kneuzingen opdeed. Bij dr. Krujssa binnen gebracht, zjnde, weid door hem de eerste genees kundige huip verricht. Op 'tooogenblik is de toestand naar omstandigheden redelijk Tot Postbode te Groede, is tegen 1 Dec. benoemd A. Verboom te Kloetinge. M. C. In de Rozendaalschc Vliet, ter hoogte van de Diuteloordsche brug, is een schippersknecht van een bieitiiaak ge vallen en verdronken. Te Wartena sloeg een k- echt bij ongeluk den land bouwer B. met de punt der zeis iu 't enkelgewrieut. Er ontstond bloedvergifti ging, 't been werd afgezet en nog is de toestand van don gekwetste bedenke lijk. - Te Dreumel ging een schipper die suikerbieten geladen had, des avonds naar den wal om den vrachtbrief in ont vangst te nemen. Toen de knecht hem des volgenden daags miste, ging hij zoeken en vond de pet van den schipper drij vende, eenige vissehers gingen terstond aan het dreggen en vo'nden het lijk. lil een bordeel te Rotterdam raakten eenige'personen slaags, waarbij oen hunner, een zeeman, zoodanig werd gekwetst dal hij hevig bloedende en bewusteloos werd opge nomen. Te Berguui (Fr.) was de dochter van een welgesteld veehandelaar gehuwd met een aechifect in een andere plaats. Wj 1 het huwelijk niet gelukkig was, had de vader zijne dochter met' hare twee kinderen bij zich in buis genomen. Ver leden week kwam op eens de schoonzoon aldaar en loste een schot door de ruiten der woonkamer, waar zijne vrouw ver toefde, zonder echter iemand te raken. Een oogenblik later doodde hij zichzelf met een tweede schot. Reeds op denzelfdéu avond stond zijn dood8advertentie in de Leeuw. Ct. waar- schjnlijk door hemzelven ingezonden. Een landbouwer zat des avonds 11a volbrachten arbeid bj de kachel. Zyu staljongen, die hem geruimen tijd strak heeft aangekeken, zegt op eens Baas, jc ziet er uit als een leeuw. De mau niet weinig gevleid, zegt Maar je hebt nog nooit een leeuw ge zien, jongen. Nou, zeker haas Maar waar dan Rij Fiet den molenaar. Domme jongen, dat is geen leeuw, dat is een ezei. Noq, die meen ik dan 1 Zaterdag werd te Tiel door een vader aangifte ge laan van de geboorte van zijn 20ste kind. Een bouwhoeve te Hillegom, is Vrijdagnacht geheel afgebrand. De bewo ners hebben z.ieh met moeite gered twee kinderen werden bewusteloos uitgedragen. Veertien koeien zijn omgekomen; de voor raad graan en hooi werd gehee'l vernield Een heer te Ginneken. heeft een konijn zoo tam als een houdj,e. Het beest is de lieveling van het gezin en volgt de liuisgeuoote» overal, tot zelfs op den zolder. Het klimt met evenveel gemak als een hond de trappen van drie verdiepingen op en af. „De laatste de eerste", dit kan men in waarheid zeggen als men zich herinnert de twee amateurs naar één en 'i zelfde meisje, die beiden ter gemeente-secretarie te Sleeuwijk de „paujpieren in de niaak deden". De laatst aangekomene tot dat doel is Zaterdag met het zoozeer begeerdo meisje in ondertrouw opgenomen, zoodat eeistdaags, wellicht tot groote teleurstelling van den mededinger, het huwelijk tusschen die twee voltrokken zal worden. In Drenthe wordt tegenwoordig veel jacht gemaakt op egels om die als.-een smakelijk gerecht te doen dienen. Men gaat daartoe twee aan tw_e, vergezeld van teninirtsie evenzoovele honden, gewoonlijk bij maanlicht, db busohvelden langs de esscheu afzetten, om daar ilien onvermoeiden muizenvanger weg te vangeu. Niet zeiden koeren de jagers met 8 ii 10 van deze nuttige dieren in een zak huiswaarts. Eu dit schynt te kunnen geschieden, niet tegenstaande deze „vriend van den land man" door de wet' beschermd wordt. - Te Arnhem kwamen Donderdag bij den heer Bouchette, goudsmid,, twee jonge Duit8chers, van omstreeks twiijt.ig jaren, als heeren gekleed. Zij wenschten heeren- ringen te zien. Mevrouw B. hielp hen, maar de wijze van uitzoeken en bekijken beviel haar niet, zoodat zij scherp toezag. Toen zij bemerkte, dat een der heeren een beweging met de hand naar zijn jaszak maakte en zij tevens meende een ring te missen, was haar besluit genomen. De hee ren zouden terugkomen. Maar daarmee was Mevr. B. niet tevreden. Vlug sloot zij de deur en zeidc „Niet heengaan! Eerst teruggeven wat is weggenomen 1" De een beken-te toen een ring te hebben verduis terd en gaf dien terug. Mevr. B, verzocht aan een voorbijgaand meisje de politie te waarschuwen. Toon deze kwam werden de beide Duitschers ingerekend. De een had 5 centen, de ander f' 1.20 op zak., Levende stukgoederen. M,et de stoom boot „Uampania" kwamen onlangs to New-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2