NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 15. 1898. DonMag 3 flotiemGec. Detfimife laacgang. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Buitenlandsch. Overzicht. De restauratie der Kerk te Wemeldinge. Middelburg. De Chr. Jongel. Ner- eeniging Romeinen 1 16a herdacht Maan dagavond in de zaal van bot Schutters hof haar 25 jarig bestaan. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p, p 0,95. en Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,025. meer 10 cent. Het Franseke volk keeft weer een mi nisterie. Met genoegen begroet men De Freycinet, den ouden, liberalen protestant en burger, als minister van oorlog. Vooreerst wijl hij door deze twee omstandigheden vrij is van clerical® en militaire sympathieën, die den Jood en den Kapitein Dreyfus al zooveel kwaads bezorgden uit 't bureau van de ministers van oorlog Mercier, Cavaig- nac, Zurlinden, Chanoine en dan dewijl hij al zoovele campagnes heeft mee gemaakt, zoodat hij voor geen klein geruchtje behoeft bang te wezen. Een minder aangenamen indruk maakt het echter dat in dit ministerie de leiding berust bij denzelfden minister Dupuy die ook premier was toen Dreyfus veroor deeld werd. Laten wij hopen dat hun optreden geen r.ieuwe verwikkelingen brengt in eigen boezem en niets in den weg legt aan den rustigen gang van het nieuw bevolen onderzoek in zake den balling. In elk geval is 't onderzoek door den Hojgen Raad bevolen, derhalve gaat 't door. En de vrienden van Dreyfus en van diens eigenlijken redder Picquart, zijn vol msed. De vroegere en de tegenwoordige advo caat van Esterhazy hebben beiden gepro testeerd tegen de sehenning van 't geheim der verdediging. Het is namelijk gebleken dat Mornhardt, de advocaat van mevrouw Dreyfus, in staat geweest is een telegram te lezen door Esterhazy aan diens verdediger gericht geweest. Pioquart schijnt eindelijk een weinig op de hoogte te komen. Wel zit hij nog altijd in de cel, doch zijn zwager, Gast, heeft permissie hem wekelijks twee maal een half uur te bezoekenin tegenwoordig heid van den gevangenisdirecteur, en door twee ijzeren hekken gescheiden, houden thans deze twee gesprekken over koetjes EEUILLETON. Even als verscheidene plaatsjes in ons land, bezit ook de Gemeente Wemeldinge op Zuid-Beveland eene zeer oude kerk. Deze kerk, in gebruik door de Ned. Herv. Gemeente aldaar, was niet alleen door den tand des tijds maar ook door ver schillende onoordeelkundige veranderiugen in zulk een toestand geraakt, dat Kerk voogden overtuigd waren dat ingrijpende herstellingen en veranderingen noodig waren. Kerkvoogden besloten toen in Mei 1897 mijne hulp in te roepen daar ik ook in het voorgaande jaar de zoo merkwaardige Kerk te Kapelie eveneens op Znid-Beve- land gelegen, inwendig geheel had geres taureerd en verbetering had aangebracht in den vorm en de indeeling der zit plaatsen. Bij myn eerste bezoek aan de kerk te Wemeldinge trof mij dadelijk de ver vallen toestand van het oude gebouw en werden mij toen, na een voorloopig onder zoek, door Kerkvoogden de twee navolgen de vragen ter beantwoording opgedragen. lo. Of hef Kerkgebouw genoeg archi tectonische waarde bezat en of het mogelijk was het geheel te behouden en te restau- reeren en of er verbetering was aan te brengen in den stand van iden preekstoel en in den vorm en de indeeling der zit plaatsen. 2o. Of het wenschelijk was het oude gebouw geheel te sloopen om een nieuw gebouw te kunnen bouwen. Gelukkig kon na behoorlijke opmetin gen en achtereenvolgende onderzoekingen van het oude gebouw, de eerste vraag gunstig beantwoord worden en werd daar door het oude gebouw voor ondergang en kalfjestoch heeft de ander al zooveel kunnen loslaten dat Picquart nu begrijpt hoe goed alles gaat, eu dat tot de revisie besloten is. Melden wij nog omtrent het nieuwe ministerie dat onder hen besliste voorstanders der revisie zijn, terwijl uit 't oude kabinet Brisson ook nog vier leden opgenomen zijn, van welke drie aan Dreyfus' zijde staan. Yoor't oogenblik echter heeft het meer te doen dan op de revisie te influenceeren. Er dreigen oorlogen of oorlogsgeruchten, in een van welke de naam van Frankrijk ge noemd wordt. Frankrijk heeft zich voor te bereiden om by een mogelijken oorlog met Engeland klaar te zijn. John Buil, wij wezen er reeds vroeger op, bast hard doch bijt. dientengevolge ook niet. Toch is Frankrijk blijkbaar ook op dat gebas niet gerust. De vloottoerustingen, onver wachts in Engeland bevolen, schijnen dan ook wel gegronde reden tot ongerustheid te geven. Fasjoda zal dan 't struikelblok voor een van beide zijn. Wij zullen niet alle toebereidselen in by zonderheden nagaan. Doch een feit is 't dat in Nieuw Schotland (Halifax) en in Canada (Esquimault) nacht en dag op de Britsche werven gewerkt wordt en reeds zeven nieuwe kruisers gereed zyn; in de Engelache maritieme arsenalen met al le krachtsinspanning aan de samenstelling van een reusachtig vliegend eskader ge arbeid wordt, dat uit negen groote slag schepen en een aantal oorlogsschepen zal bestaan de admiraliteit 200,000 ton beste steenkool kocht en moet besloten hebben, onmiddellijk het kust- en havenwachtschip- eskader mobiel te maken, torwijl te Ply mouth onverwacht versaheiden oorlogsche pen zyn binnen geloopen. Misschien komt het evenwel zoo ver nietdaar Rusland en Duitschland ook hun woordje wel meespreken zullen. Reeds besloot de Duitsche Keizer zyn B—nae—ctaa— door slooping gespaard. Het gebouw is hoogst schilderachtig ge legen aan het einde der bloeiende gemeente Wemeldinge, die zich meer en meer in tegenovergestelde richting, ten opzichte der ligging van de Kerk, uitbreidt. Zij (de Kerk) ligt eenigszins op eene hoogte en is omgeven door een afgesloten terrein dat als begraafplaats gebruikt wordt. Het terrein is van den dorpsweg door een toegangshek afgesloten. De toren staat in het Westen, zooals bij de meeste oude kerkgebouwen het geval is en is, evenals de kerk zelve, in hoofdzaak, in baksteen uitgevoerd. Van binnen is het gebouw ingedeeld in twee schepen, waarvan het Noorderschip, dat eene afmeting heeft van 20 by 9.5 M., het oudste is en het Zui derschip dat by dezelfde lengte twee Meter smaller is, van jongeren datum dag- teekent. De hoofdtoegang tot de kerkruimte be vond zich aan den Zuidermuur van laatst genoemd schip. Het Koor, dat 16 by 8.5 M. groot is en afgesloten wordt door een halven tienhoek, grenst aan de oost zijde van het Noorderschip der Kerk, ter wijl de Consistoriekamer op haar beurt weer grenst aan de oostzijde van het Zui derschip tegen het Koor aan, zonder in den laatsten tijd daarmede communicatie gehad te hebben. De twee schepen der kerkruimte zyn van elkander gescheiden door drie vrij staande en twee wandzuilen waarboven een muur is aangebraoht die door een viertal afgeschuinde spitsbogen ondersteund wordt. De zuileu hebben schachten, basementen en kapiteelen uit witten zandsteen die het karakter der 15e eeuw vertoonen. De oude kerkboeken van Wemeldinge gaven omtrent de stichting van het gebouw weinig licht, hetgeen omtrent het gebouw bekend geworden is, is geput uit verschil lende bronnen, en dit heb ik opgeteekend hoofdzakelijk uit den mond van den reeds ontslapen predikant Ds. J.F. F.v. d. Hamme, aeis door het |Heilige Land te bekorten, 't uitstapje naar Jericho er aan te geven, yan het bezoek aan Syrië af te zien en naar Europa terug te keeren, met het oog op den ernst vau den toestand. Ook moet de Keizer van Rusland, d.e Vredevorst, aan de Engelache regeering hebben te kennen gegeven dat de ontrniming van Egypte aan de orde komt. De reis van Keizer Wilhelm. Zondag bezochten de Keizer en de Kei zerin Bethlehem, waar zy een godsdienst oefening in de Duitsche kerk by woonden onder het gehoor van ds. Böttieher, die tot tekst bad Joh. 1 1. Een tocht werd gdaan naar den Olijf- berg, langss den nieuwen weg opzettelijk voor deze gelegenheid aangelegd. De plek der hemelvaart werd bezocht, en de hof van Getbsemané. Van den Olijfberg had den de reizigers een prachtig gezicht over de vlakte van Jericbo, bet Jordaandal en de Doode Zee. Het stuk gronds „La Dormition" dat de Keizer te Jeruzalem gekocht (en niet van den Sultan verkregen) heeft, is door hem aan de Katholieken cadeau gedaan, waarvan hij den Paus melding deed, onder toezegging van voortdurende bescherming der Katholieken aldaar. De Pans beant woordde dit schrijven met betuiging zijner levendige blijdschap. Zoo is de pauselijke toespraak tot de fransohe pelgrims onscha delijk gemaakt. Omtrent den intocht in Jeruzalem wordt nog gemeld dat de stoet door zes herauten werd voorafgegaan. De Keizer, door trompetters vergezeld, was in uniform met vele ordeteekenen, en over alles heen droeg hij een witten zijden stofmantel als een pelgrimskleed gesneden. De Keizerin en gevolg kwamen in rijtuigen achteraan. De Duitsche gemeenten te Jeruzalem, Jaffa en Haifa boden den Keizer een prachtbijbel aan. By het feest van de inwyding der welke vaji 1887 tot 1895 zyn standplaats had te Wemeldinge en veel liefhebberij bezat om zooveel mogelijk van de geschie denis van het oude gebouw na te snuffelen. „Wemeldinge", oudtijds ook „Wamel- dinghe" en „Wemelingen" genaamd, was oorspronkelijk een afzonderlijk eiiandje, grootendeels aan de geestelijkheid geschon ken, heeft voorheen de Heeren van Baar land toegekomeu. Na de afdamming van de Wiek of Wijtvliet in de 13e eeuw door de Heeren van Kats, waardoor Kattendijke ontstond, werd Wemeldinge op het einde der 13e eeuw met Dijkwel (het tegenwoor dige Kapelie) vereenigd. In 1747 waren in het dorp en Heer lijkheid 123 huizen en 1 korenmolen. Zij (de Heerlijkheid) was toen verdeeld in een Oost-Ambacht, waar vroeger een klooster van Edele Jonkvrouwen stond, en in 9en West-Ambacht, zijnde aan schotbaar land groot 1953 Gemeten 165V2 roeden en be hoorde grootendeels aan den Heer Dr. Pie- ter Coomans, oud-Burgemeester der Stad Goes. Het kerkgebouw te Wemeldinge, staande dus onder dat van Kapelie, schijnt zeer oud te zijn met zekerheid is het jaartal van Btichting niet aan te geven. Wel staat op een steentje, hoog geplaatst in den Noordermuur der kerk ruimte, het jaartal 1411 in Rom. cijfers gebeiteld, en wijst de bouwstijl van het oudste kerkgedeelte, dat het mogelyk is geweest dat de stichting omstreeks dien tyd plaats heeft kunnen hebben zeker heid hieromtrent was echter niet te verkrijgen. Is 1411 aan te nemen als stichtingsjaar van het gebouw, dan is de kerk te Wemeldinge ouder dan die van het aangrenzende Kapelie, welke dagteekent uit het jaar 1427. Waarschijnlijk was de kerk te Wemel dinge gewijd aan St. Andries, wiens wapen thans nog dat der Burgerlijke Gemeente is. (een goud Andries-kruis op een rood veld). In vroegeren tyd waren in het kerkge- Verlosserskerk hield de Keizer in de kerk nog een toespraak. Daarin zeide hij dat Jeruzalem den gemeenschappelijken arbeid aangeeft die alle Christenen boven belijdenis en afstamming in het apostolisch geloof vereenigt. Van Jeruzalem kwam het licht, in den glans waarvan het Duitsche volk is groot geworden. Wat de Germaansehe volken zyn, dat werden zij onder de banier dos kruises, het merkt.eekan van zelfop- opofferende naastenliefde. Gelijk voor welhaast tweeduizend jaar moest ook heden uit Jeruzalem de roep klinken van vrede op aarde De Keizer vernieuwde op deze gewijde plaats de gelofte zijner vaderen: Ik en inyn huis, wy zullen den Heere dienen; en hy spoorde allen aan hetzelfde te doen. 2 November '98. De minister van binnenlandsche zaken heeft een nieuw reglement vastgesteld voor de onderzoekingen aan de rijks-landbouw proefstations. Het is opgenomen in de St. Crt. van 1 Nov. Te Utrecht is overleden de bekende gepensioneerde kapitein der infanterie C. Roelants hy was eenige jaren geleden ge pensioneerd, onder meer dewijl hij zich gevegd had bij de middernaebtzending te Arnhem. De overledene was, vergissen wij ons niet, inspecteur bij de levensver zekeringmaatschappij „Utrecht" en werd slechts 52 jaar oud. Fin de siècle. In de Nieuwsbode wordt per advertentie voor notabele by de hervormde gemeente iemand aanbevolen omdat hij geen vijand is van 's Zondags fietsen 1 Te Zierikzee is, 74 jaar oud, over leden de heer jhr. mr. W. M. H. de Jonge, neef van wijlen het oud-Kamerlid voor Middelburg. De overledene was rentmeester van het Kroondomein en een groot kunstliefhebber. bouw vier „vikarijen", nl. gewyd een aan de H. Maagd Maria, St. Willebrord, Nicolaas en Jacob genaamd „de bedéls (9) kapelierju. Zij stonden hoogst waarschijnlijk daar, waar thans het minder oude gedeelte der kerk of het Zuiderschip gelegen is, en welk gedeelte voor de restauratie ook wel „wandelkerk" genoemd werd, omdat daar slechts gedeeltelijk zitplaatsen aange bracht waren. Of terstond bij de Reformatie de kerk is overgegaan in handen der Hervormings- gezinden, de boeken vermelden daaromtrent niets. Alleen vonden wy vermeld dat onder Pieter van Orliensde 2e Predikant te Wemeldinge, (15791580) vele inwoners dezer Gemeente den Hervormden Gods dienst aannamen. Of de kerk toen al rijke bezittingen heeft gehad, daaromtrent is niets bekend. Volgens overleveringen werd in dien tyd de kerk en hare bezittingen beheerd door Ambachtsheeren, die voor al het noo- dige zorgden, doch nogal eens de kerk goederen als Ambachtsgoederen, dus als privaat bezit beschouwden. „Dit zorg dragen vooral het noodige" schynt soms nog al te wenschen overgelaten te hebben, gelfik eok blijkt uit een der boeken, waarin staat aangeteekend „De toestand van het kerkgebouw is thans (1807) wel. In vorige jaren was het, wegens gebrek aan inkomsten en be zwaard met schulden, zeer in verval. Deze verbetering was te danken aan eeue tes tamentaire dispositie van den Heer en de Vrouwe van Wemeldinge, waardoor na hun overlijden de kerkgoederen zeer ver meerderd zouden worden en dit „tot on derhoud van het kerkgebouw." Van Rijn zegt Wilgefortius. (2) spreek uit „bedeels". Hij behoorde tot de weinig overgebleven palstaanders op Schouwen der eens zoo bloeiende conservatieve party, en stond in zijne omgeving in hooge achting. Bij kon. besluit is benoemd tot voor zitter van het dagelijksch bestuur voor het waterschap Schouwen mr. A.J. F. Fokker. De St. Crt. bevat de statuten der Vereeniging: Afdeeling Goes van den Christelijken werkmansbond voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes. De vereeniging is aangegaan voor deu tijd van 29 jaren, te rekenen van den dag der oprichting, 3 Juni 1898. De vereeniging stelt zich ten doela. by de leden het besef levendig te houden dat gehoorzaamheid aan Gods Woord de oplossing bevat van alle sociale vraag stukken b. den leden een pensioen, en hunne weduwen eene ondersteuning, als mede bij overlijden van de leden aan hunne nabestaanden of rechtverkrijgenden eene uitkeering te verschaffen. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. samenkomsten te houden ter bespreking van onderwerpen van Christelijk socialen, Christelijk historischen, en Christelijk let terkundigen aard; b. vorming van een be grafenisfonds c. vorming van een fonds tot uitkeering van pensioen d. vorming van een fonds tot ondersteuning van weduwen. Aan den hoofdinging van 't gebouw prijkte de Bonds vlag van het Ned. Jonge lingsverbond, terwijl de zaal zslve zeer fraai versierd was. De aan beide zyden zich bevindende spiegels waren met bloemen- guirlandes getooid op de eene was in schoonschrift aangebracht de zinsprenk der vereeniging „Ik schaam mij het evangelie van Christus nietbenevens het jaartal 1873 en op de andere die van het Ned. Jongelingsverbond„Zij zullen allen Dit legaat bestond in verscheidene landerijen. Was de kerk hierdoor reeds in beter doen, hoogst aanzienlijk werden hare bezit tingen door eene testamentaire dispositie van Jonkvrouwe Maria Coomans of zooals de officiëele stukken haren naam vermelden, „Maria Koomans". Dit testament, gemaakt den 24s ten Maart 1787, ten overstaan van den Notaris Cor nells Dijkwel, geopend den 15en Augus tus 1791, vermaakte aan de kerk en aan de armen van Wemeldinge ieder 1/6 part harer bezittingen, dat op ongeveer hon derdduizend gulden uitkwam. In dat testament was echter eene eigen aardige conditie gemaakt, nl.: „De kerk mag niet uit hare middelen een orgel in het kerkgebouw doen plaat sen. Doet zij dit toch, zoo vervalt daar mede bovenstaande testamentaire dispesitie en komt dit legaat ook aan de armen dezer Gemeente". Alzoo was en bleef tot heden toe de kerk te Wemeldinge, als hooge uitzondering voor eene Protestantsche kerk, zonder orgel. Eenige bijzonderheden hier en daar vermeld gevonden, voeg ik hier nog aan toe. In vroegeren tijd was de ingang tot de kerk door het Koor, waardoor men tevens iu de Consistoriekamer kwam. Een andere ingang had die kamer toen niet. Zij was voorzien van een grooten schouw en had een steenen vloer. Behalve de twee testamentaire disposities bovenvermeld staat nog eene 3e aangetee kend, nl. van Dr. Pieter Coomans, Heer van Wemeldinge, Burgemeester en Raad der stad Goes, bij eigenhandig testament dato 5 November 1756, bestaande in 42 Gemeten, 238 Roeden beplant bosch, als mede revenum van tienden in's Graven polder. In 1746 is in het Koor een schot met deuren aangebracht, waardoor dit van de kerk gescheiden is geworden en wel omdat de tocht zoo voor Predikant als voor Ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1