RECHTSZAKEN. Buitenlandsch Overzicht. van huwelijk en huiselijk léven! De vrouw is door den Heere tot een hulpe gesteld voor den man. Te beter zal zij dit zijn, naarmate zij meer waarlijk vrouw is; als vronw ontwikkeld de rijk dom van haar wezen meer tot mting komt. Wordt de man door het veeleischende en inspannende van het hedendaagsche leven en de taak hem opgelegd, maar al te licht in eenzijdige ontwikkeling zijner natuur getrokken, zoo heeft hij te grooter behoefte aan het tegenwicht, en de aan vulling van het volle, naar eigen karakter en levenswet gevormde, vrouwelijk wezen. In het welbewust of minder bewust besef van de onmisbaarheid der gaven die de Heere schonk aan de vrouw, zal hij door de zuivere ontplooiing harer natuur zich te rijker go voelen in haar bezit, en hare waardij te hooger schatten. De maatschappelijke werkzaamheid vor dert in menigen kring van den man voort durend meer kracht en tijd. Maar in gelijke mate stijgt dan ook de beteekenis van een daarvan geheel verschillend, bloeiend en gelukkig huiselijk leven. En wat dat huise lijk leven is, wordt in hoofdzaak bepaald door de vrouw, en door het spoor, waarin door haar het kroost wordt geleid. Zoo opgevat zal het worden verstaan dat het voornaamste maatschappelijk ar beidsveld der vrouw ten zegeu voor het volk en de toekomst van ons geslacht is te vinden in het huis. Aan het huisgezin, het volle, rijke huisgezin, ie steeds dringender behoefte. Aan de vrouw, die als vrouw ontwik keld, haren heilzamen, voor het welzijn van het volk moeilijk te waardeeren, invloed oefent op de vorming van de jengdop het kweeken van vrouwen nit de dochters haars schoots. „En God schiep den mensch aar zijn beeld, naar het beeld van God schiep Hij hem, man en vrouw schiep hij ze". Man èn vrouw. Ook hierbij worde het woord des Apostels verstaan. Geen stilstand, veel minder teruggang met valsche gelijkheid. Dieper de tegenstel ling indenken, voortvaren tot de volmaakt heid, is naar God-J Woord geboden en alzoo voor het Gereformeerde leven de te volgen ljjn". Wordt vervolgd.) De reis van dsn Hohenzollern die te Berlijn zetelt, naar het Heilige Land, her innert aan de reis naar datzelfde land door een Hohenstanfeu Frederik II die te Weenen woonde, zes eeuwen geleden ondernomen. Hoe verschillen evenwel de omstandig heden 1 Frederik, een einde willende maken aan de kruistochten en daartoe een verbond uitlokkend tusschen Christendom en Mo- hamedanisme, in de kerk van het Heilige Graf, als vriend van den Khalief binnen getreden, de kroon van 't nieuwe konink rijk Jeruzalem zich op 'thoofd plaatsend, door den Paus in den Ban gedaan, van zjjne bezittingen in Italië beroofd, en van 't Keizerschap vervallen verklaard, stierf een ellendigen dood (1289). Wilhelm, eveneens droomend van een vreeverbond met den Christenmoordenaar te Konstantinopel, insgelijks naar het Heilige land trekkend om er een kerk iu te wijden, misschien ook wel om er een gebied te zoeken voor de Duitsche oppermacht, in ieder geval wars van een koningskroon, zich bewust van zijn macht, ook 't Pause lijk ongenoegen trotseerend en beantwoor dend en de Paus maehteloos het te be letten dat 't protectoraat over de landen van het Oosten uit Pransche handen over gaat in Duitsche, uit Roomsche in Pro- testantsche. Gelijk men weet heeft, in verband mei dezen tocht naar Jeruzalem, de Paus zich in dezen geest tot Fransche pelgrims die hem bezochten, uitgelaten dat aan Frank rijk het besshermheerschap over Palestina en andere landen in Azië toekomt en heeft de Keizer dezen demonstratie beant woord met de terugroeping van zijn zaak gelastigde bij het Vaticaan, den 70-jarigen Von Bulow, om deze te vervangen door een jongeren meer haar op de tanden too nenden diplomaat. En toch, al moge deze wederkeerige vijandschap van onbloedigeu, meer onschul- digen aard zijn dan in de dagen toen Keizers en Pausen streden om het opper gezag, een niet minder geduchten vijand ontmoet Keizer Wilhelm op zijn weg in an.rchisme. Vele maatregelen zijn genomen om dezen tocht voor den hoogen reiziger zonder gevaar te doen zijn. Daartoe hadden arrestatiën plaats, en werden wachten uit gezet langs den weg, in Italië, bij zijn bezoek aan koning Humbert te beryden en Turksche troepen uitgerust om den Keizerlijken stoet te vergezellen tot in het beloofde Land. En zie, nog zouden bijna de vijanden ontsnapt zijn. Eenige anarchisten hadden op een boot die naar Palestina voer plaats genomen en een hofmeester omgekocht om eenige ontplofbare bommen mee te nemen, bestemd om er de keizerlijke karavaan op haar weg mee te dooden. Dit complot werd gelukkig in tijds verijdeld. De ontplofbare stof in de bommen bestond uit een kwikverbinding. E n der gevangen genomen personen had zich te Jeruzalem verhuurd als kellner. Doch voor den keizer is 't een onaange name herinnering te meer hoe gedücht de vijand is dien hij heeft te weerstaan en hoe weinig hij zijne bedreiging zal kunnen uitvoeren om te verpletteren wie hem in den weg treedt. Wij begroeten de reis van dezen Vorst naar het land van Abraham, Izaak en Jacob, overigens met zeer groote sympathie. 't Is waar, er kunnen politieke bedoe lingen bij komen. Engeland pakte Egypte in, Frankrijk heeft Tunis, Rusland krijgt mettertijd Tur kije allicht en Dnitschland zou met Syrië en Palestina gebaat zijn, en de heele kust langs de Middellandsche zee ware alzoo in banden van deze vier sollicitanten om de heerschappij in het verre China. Maar 't zou ook kunnen zijn dat deze reis van den eigenaardigen Christenvorst de vervulling der profetieën omtrent de Joden en bnn land ten goede kwam. Gods Woord zegt duidelijk dat Jezuza- lem niet altijd door de Heidenen zal ver treden worden, het land niet altijd woest zal zijn. En reeds zien wij tal van gunstige voor teekenen dat de profetie vervuld zal worden. Omtrent de vruchtbaarheid van 't door Christenen bezette gedeelte is maar één roep. Spoorwegverbindingen en telegraaf- verkeer hebben een begin van welvaart aan dit „Heilige Land" meegedeeld. De Christelijke kerk breidt zich uit; en zoo nu san een Evangelisch Luthersch vorst de bescherming der Christenheid wordt opgedragen, zal dit zeker ook de Evange lische Zending ten goede komen, ook al blijft 't waar dat het werk des Heeren de bescherming van een zwak menschenkind niet noodig heeft. Daarom volgen wij belangstellend dezen schitterenden stoet, met zijn duizend paarden, zijn drie enorme bagagewagen», die de kleederen en briljanten dragen en door wachten zijn omringd, zijn honderden muil dieren medevoerende de tenten en mond behoeften, en de honderden knechten, door Turksche soldaten eu officieren gevolgd met zijn Keizerlijken wagen door vijftig Duitsche edelen, ridders der Johannes-orde, omring 1, omdeVerlosserskerk te gaan helpen „inwijden". Frankrijk, vooral Parijs, is op 't oogen- blik, in een toestand van zeer bedenke lijke agitatie. Er zal wat gebeuren, en men weet niet goed wat. Er dreigt gevaar en men weet niet goed waar van daan. De werkstaking der spoorwegwerkers de kuiperij van oude kroonpetendenten, de verstoordheid der generaals; de zwakheid der regeering, de rechtsonzekerheid door 't wederrechtelyk gevangenhouden van Piquart, de pers, de anti-semietische be- toogingsn tegen de revisie, de gejaagdheid die onder de rechterlijke ambtenaren open baar werd, en dit alles by 't geheimzinnige stilzwijgen der van alle zyden voor 't ge vaar gewaarschnwd»| minister», dit alles te zaam maakt den toestand zoo hachelijk. Wat is er toch? Men weet het niet. Wel vertelt men veel. Maar veel praten doet veel liegen, en 't rechte i» nog niet bekend. Men kan op 't oogenblik niet» anders dan zeker verband zoeken tassohen eenige feiten die aan 't licht kwamen. Natuurlijk is van al deze onrust Dreyfue, schoon de man zelf er niets van weet, het middelpunt. Maar de schuld ligt by den staf. Al weer wordt openbaar hoe bitter deze gelogen heeft in de rechtszaak van dezen West-Indischen balling. Dan «preekt het van zelf dat de generaals o. a. Boisdeffre, Mercier en Peliieux niet op hun gemak zijn dat de staf en 't leger zoo worden doorgehaald en dat de regeering niete doet om hun goeden naam tegen aanlanding te beschermen. Voorts heeft 't aandacht getrokken dat indertijd, na den val van den minister Mé- line, een dezer generaals een lang onderhoud had met prins Victor Bonaparte te Brussel, en dat er na dien tijd tot heden toe tusschen de twee druk moet zijn gebriefwisseld. Dan moeten de generaals in de laatste dagen nog al eens geheime vergaderingen hebben gehad en hebben de besturen der werkstakers aan deze laatsten in overweging gegeven, met het oog op den kritieken toe stand hun eischen te matigen. Maal bepaalde feiten kent men niet. En steeds meer wint 't vermoeden veld dat er van een militair camplot ten einde de regee ring omver te werpen, gelyk eerst gevreesd werd, niets aan geweest is, althans dat er wel niets van komen zal. Dit laatste kon wel eens een gevolg zyn van de gebleken waakzaamheid der regeering. Doch, waar of niet, dat een gansche natie door een dergelijk gerucht nog maar, zoo danig den kluts kwijt kan raken zegt al genoeg, hee ziek zy is, van den grootste tot den kleinste. „Meer licht 1" in de Dreyfuszaak is op 't oogenblik het eenige dat aan de gejaagd heid een einde maakt, ook al blijft 't ver trouwen veor goed weg. 17 Oct. 1898. Bij kon. besluit zijn benoemd tot raad in het polderbestuur van Walcheren J. Borsiuetot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Willem Annnpolder J. Weststrate tot lid van het bestuur der waterkeering van het calami- tenze wateaschap Oud en Jong Breskens J. van Male; tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den polder Cats A. Marknsse. Verder is aan E. M. van Aartsen wed. W. Alewijnse, poetbode, een pensioen toe gekend van f 144. Met 148 van de 161 uitgebrachte «temmen is gekozen tot lid vau het bestuur van de „Broederschap van Rijks-ont vangers", de heer A. L. Thieren», te Mid delburg. Het voorbereidend militair-ondericht iu deze provincie z<l deor officieren en onder officieren uit de garnizoenen Middelburg en Vlissingen in de volgende gemeenten op de daarbij aaugegeven dagen gegeven worden: Mfddelburg: Maandag, Woensdag en Zater dag; Zierikzee: Donderaag en Vrijdag; Goes: Woensdag en Zaterdag; 's Gravenpolder: Woensdag en Zaterdag St. Philipsland Donderdag en Vrijdag; IJzendyke: Dins dag en Woensdag; Biervliet: Dinsdag en Woensdag Groede Dinsdag en Woens dag en Ternenzen Dinsdag en Vri dag. &EKKNIEXJW8. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Klnndert ds. J. Hoekstra te Heteren te Nienwerkerk a. d. Ysel dg. A. de Visser te Herwynen te Vuren ds. G. v. Kempen te Westbroek te Assendelft dr. W. H. Kapteijn te Oterleek. Aangenomen naar Harderwijk door ds. F. G. Moeton te Heemse. Bedankt voor Maklium door ds. H. Vis ser te Piaam voor Enter (toez.) door H. J. v. d. Zee cand. te Elbnrgvoor Venendaal door ds. N. P. E. G. v. ücheten te Ren8woude. Wissenkerke. J. 1. Zondagmorgen werd de hier beroepen predikant ds. C. J. H. Verweys, laatst predikant te Burg daar ds. Ter Hasr Romeny van Middel burg bij de gemeente ingeleid naar aan leiding van 1 Corr. 39, terwijl ds. Verweijs des namiddags by zijn intree- preek tot tekst had gekozen 2 Corr. 47. Vooral in den namiddag bevatte het Kerk gebouw eene groote menigte om den nieuwen predikant te hooren. Men meldt dat de Heer F. W. N. Hugen- holtz Jr. te Schiedam tegen 1 Mei 1899 zijne betrekking als voorganger van den Ned, Prot. Bond zal neerleggen. De reden voor dit besluit moet gezocht worden in het feit, dat de Heer H. de zedelijke begin selen, door zijne gemeentenaren gehuldigd, consequent meent te moeten toepassen ook op maatschappelijk gebied, en dezen over het algemeen hierin niet met hem willen meegaan. De heer Hugenholtz is de zoon van ds. Hugenholtz vroeger te Zierikzee thans te Grandrapids. Geref Kerken. Tweetal te Giessendam ds. J. W. A. Notten te Velp en ds. H. Meyering te Winsum. Aangenomen naar Kamerik door ds. J. v. d. Bijl te Doornspijk. Baarland. Zondag werd alhier door den heer ds. Donner van Nieuwdorp, onze beroepen leeraar ds. G. J. Hekkert van Appelscha bevestigd met de woorden uit 1 Tim. 4 16. Des namiddags deed de bevestigde zijne intrede met de woorden uit Jeremia 3114. Een talrijke schare woonde beide plechtigheden by. Ev. Luth. Kerk. Bedankt voor Winschoten door ds. H. J. Loman te Bergen op Zoom. SCHOOLNIEUWS. Benoemd tot onderwijzer aan de Openb. school te Wilhelminadorp dhr. G. Meulen- berg volentair te 's Heer Arendskerke. De Unie-collecte bedroeg te Zierikzee ditmaal (geref. kerk en huizen) f 68,32V». Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Namens den alhier gedetineerden J. O., onderwijzer te Waarde, is door diens ver dediger de heer mr. A. A. de Veer Gzn. advocaat te Middelburg hooger beroep aan- geteekend tegen het op 4 October 11. tegen hem gewezen vonnis, waarbij hij ter zake van „het plegen van ontucht door een onderwijzer met eene aan zijne zorg of opleiding toevertrouwde minderjarige" is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en met ontzetting van rechten gedurende den tyd van 5 jaar. Waarde. De gemeenteraad besloot jl. Zaterdag bij te dragen in de afkoopsom der tolheffing op den Rijksweg no. 3 in den provincialen weg van Goes naar 's Gra venpolder. Plattelands-plagerijen 1 Mag een openbaar onderwijzer tevens directeur zijn van een muziekgezelschap De muziekvereeniging „Geduld Over wint" te IJzendijke was in onmin gekomen met bet gemeentebestuur eu daarom verbood genoemd bestuur den heer Dellaert, open baar-onderwijzer, nog langer, zonder ver gunning der Staten, als directeur te fnn- geeren. Deze wendde zich nu tot Ged. Staten met verzoek daarvoor vergunning te willen verleenen, Dezer dagen keeeg de heei Dellaert bericht, dat hij daarvoor volstrekt geen vergunning noodig heeft, zoolang die ^etrekking niet schaadt aan de behoorlijke vervulling van zijne verplichting als onder wijzer aan de openbare school. Te Scherpenisse is overleden in den ouderdom van bijna 88 jaren de heer A. Hartog A.Sz., oud-voorzitter van het be stuur van het calamiteuze waterschap Scher penisse en oud-lid van den raad. In den handel is sedert eeuigen tyd „vinkmeel", gebracht, dat o.a. als voeder voor varkeis bij fokkerij of mestery wordt aanbevolen. Een firma te Vlissingen waar- schuwtechter ernetig tegen vinkmeel.Volgens haar is dit bepaald bet slechtste voedsel. Het voederen daarmee moet een olie-achlig, onaangenaam riekend, week en geelachtig apek geven, geheel naar visch smakend. Bij de loting voor de nationale militie te Bergambacht (Z.-H.) werd No. 11 getrokken door iemand, die onder datzelfde nummer voorkomt op het inschrij vingsre- gieter zoowel ala op de alphabetische lijst. Een nieuwe soort oplichterij komt tegenwoordig in bet Noorden des lands voor. Te Havelte bijv. liep voor een paar dagen iemand met een blikken trommel langs de kuizea, om „briefkaarten" aan den man te brengen. Hij bood die aan voor 2Vs ct. het stuk, dus een hal ven cent beneden de waarde. Hoe dit mogelijk was? Wel zeer eenvoudig de briefkaarten waren niet van een postzegel voorzien. Hoe is 't mogelijk dat zoo'n man nog zaken doet. In het Friesche dorpje Tjerkwerd heeft eene koe werkelijk een haas gevangen. De haas weid door de koe in haar leger verrast, kreeg een tik met de hoeven en werd vervolgens op de horens genomen. De knecht van den boer zag het en haastte zich het beestje prijs te verklaren, Op een der Zuidhollandsche dorpen liep dezer dagen een blinde bedelaar van deur tot deur. By een bakkerswinkel gaat de vrouw die den armen blinde leidt even binnen en laat den man een oogenblik hulpeloos op straal staan. Eenige huizen verder vertoonen zich de blinkenden knoo- pen van een politieagent. Nauwelijks heeft de blinde dit bemerkt, of hij maakt rechtsomkeert, zoo snel hij kan. En toen de vrouw uit den winkel terug kwam, was met haren kostwinner hare broodwinning verdwenen Te 's Hertogenbosch woont zekere H., die, na 1871 naar Duitschland te zyn vertrnkken, daar kerkely k huwde, maar na eenige jaren later zijn vrouw daar, die hem onderwijl 3 kinderen had gescbonnen, en met wie hij vrij ge regeld oneenig leefde, verliet om zich weer in Nederland en wel te 's Hertogen bosch te vestigen. Eenigen tijd geleden ia hij daar wettig gehuwd, maar niet met de Duitsche, die nog in leven is, maar met een Hollandsche, die, toen zij hem hart en hand schonk, van die in Duitich- land afgespeelde historie niets wist, en nu, daarachter gekomen, leelijk op de stang rijdt. Of hier van bigamie sprake is zal wel worden uitgemaakt, want de politie be moeit zich met 't zaakje. Kwart voor 12 kreeg Zaterdag een vrouwspersoon te Breda eeuig geld van wege het armbestuur en omstreeks 2 uur werd zy wegens dronkenschap door de politie ingeloodst. Te Tilburg is op den Bredaschen weg Zaterdagavond bij een twist de pe- tr»leumkoopman Schwerkes deor een onbekende deodgestoken. Te Amster dam is een 14 jarige knaap door een rangeerenden goederentrein gegrepen en gedood. Een meisje te Jou re maakte Donderdag den winkel schoon. De trap, waarop zij stond, zakte door den vloer en zy viel met de trap om. Zy kwam op het hoofd neer, werd half bewusteloos opgenomen en is eenigen tyd daarna aan de gevolgen overleden. Te Roswin kel (Drente) is een 6 jarig meisje bij 't branden van een vuurtje in de weide, een in den laatsten tyd meer in zwang komend kinderspel, in brand geraakt en bezweken. Een knaapje te Heusden viel 9 jaren geleden met het hoofd deor de ruiten en bekwam daarbij ernstige wonden. Sedert dien tijd leed hy veel aan hoofdpijn. Na een moeielyke operatie is 't een dokter te 's Hertogenbosch thans gelukt een be trekkelijk groot stuk glas uit den schedel te verwijderen. 'tKan schikken 1 Te Dubbeldam deed een vader aan gifte van de geboorte van zyu 31e kind! By de te Sliedrecht gehouden loting voor de Nationale militie, werd het hoogste nummer getrokken door Tennis Elzingen. Hij is de vijfde van de vijf broeders die allen vry lootten 1 Er is sprake van om een gedenktee- ken op te richten, ter herinnering aan het springen van Jan Yan Schaflëlaar van den bekenden toren te Barneveld. Dan mag men er eeret Ernin wel eens op nalezen of de geschiedenis van die springerij wei echt is en of de „gelukzoeker" Schaffelaar een dergelijk monument verdient] In een dorpje ep de Yeluwe, waar een winteravondschool voor volwassenen gehouden zal worden, werd naar aanleiding hiervan in een blad een advertentie ge plaatst, waarvan het slot aldus luidde: „hoewei wij allen hiertoe opwekken, wor den toch vooral degenen, die lezen noch schrijven kunnen, verzocht deze advertentie niet ongelezen te laten". De gestolen schilderij. Indertijd schonk Jacob Maris aan een kunstbroeder te Amsterdam eene schilderij. Zij stelde een echt Marisonderwerp voor: een landschap met molen en een bruggetje met een man te paard er op. Niet lang geleden overleed de bezitter, de schilderij nalatende aan de weduwe. Deze had zich uitgelaten dat zij het doek, wanneer haar een behoorlyke prijs werd geboden, wel van de hand zou willen doen. Als ge velg hiervan kreeg zij onlangs bezoek van mevrouw Artz, een weduwe van wijlen den schilder, die in den Haag een handel in schilderijen heeft. De bei de dames konden 't echter over den prijs niet eens worden, de aangeboden som van f4000 achtte mevrouw B. (de bezit ster) Ie gering, zoodat de onderbandelingon afsprongen. Een paar dagen latsr ontving mevrouw B.een telegram, waarin mevrouw Artz meld de dat zich een liefhebber voor de schilderij had opgedaan. Zij verzocht haar het stuk voor een dag te willen afstaan en zou 't bij aen neming van dit voorstel, den vol genden dag door een vertrouwd persoon laten halen. Het telegram was antwoord betaald. Mevrouw B. seinde naar Den Haag terug dat zij dit voorstel aannam en de schilderij ter beschikking stelde. Den volgenden dag vervoegde zich te haren huize een schipper in het bezit van het naamkaartje van mevr. Artz, aan wien zij de schildery, zorgvuldig ingepakt, ter hand stelde, hem zeer op 't hart drukkende voorzichtig ermede om te gaan. Den daarop volgenden dag kwam het stuk echter niet terug noch gewerd der eigenares eenig teeken waaruit bleek hoe 't er mee gegaan was. Het stuk echter in goede handen wetende, besloot zij een paar dagen te wachten. Toen evenwel niets omtrent de zaak vernemende, vroog zy per briefkaart opheldering, en het antwoord daarop luidde, dat mevr. Artz niets van de zaak begreep, dat zy noch om toezending van het doek verzocht noch dit ontvangen had Het bleek dat zij opge licht waren. De politie met het gebeurde in kennis gesteld, kreeg al spoedig deu behendigen dief in de val. Zij kwam te wete» dat een schildery van Maris aan Londensche firma was aangeboden door iemand die ia Krasnapolsky te Amsterdam logeerde. Aldaar moest bij het aangaan van den koop het geld gestuurd of, zoo niet, de sohildery teruggezonden worden. Bij onderzoek bij Kras bleek de polite dat een achildory zoojuist aan 't adres van dien man was aangekomen uit Londen en zoo viel ook de man weldra in hare handen. Hij bekende weldra zelf 't tele gram verzonden, van een oud naamkaartje van mevr. Artz gebruik gemaakt, op 't te legraafkantoor op antwoord gewacht te hebben en de schildery door een kruier die er erg schipp -rachtig uitzag, te hebben doen afhalen. De man is nu in arrest en de sehilderij weer bij haar wettige bezitster. N. v. d. D. Het ongeluk, dat den uitvinder van etn acetyleenlamp van nieuwe constructie te Buide, een uurtje vah Nieuwescbans, op Duitsch grondgebied, overkwam, heeft zich iet» anders toegedragen, dan eerst ge meld is. De lamp had er niet de minste schuld aan. Allee» aan grove onvoorzich tigheid van den man, die helaas het slaoht- offer van zyn ondernemingsgeest werd, is het te wijten. De smid gebruikte by zyn proeven een petroleumvat, dat greotendeels met water gevuld was. Daarin dreef een bus met calciumcarbid. Er bevond zich een buisje in, waardeer het water op het carbid kon druppelen om dus het gas te doen ontstaan. Door een buis werd dit naar een lantaarn buitens buis geleid. De bug met oarbid werd onder water gehouden door een paar zware stukken ijzer welke er op gelegd waren. Tijdens de proef meende Schroder, dat de bus niet luchtdicht gesloten was. Hij str»ek een lucifer aan en hield die er bij. Werkelijk moest reeds veel gas ontsnapt zyn, want een hevige ontploffing volgde. Schr. werd door de «tukken ijzer gedood. Iemand te Breslau was onlangs be schuldigd van majesteitsschennis, van welk feit hij evenwel werd vrijgesproken. Dit vonnis werd hem door de rechtbank per post, in een gedrukte enveloppe gesloten, toegezonden. Hoe was de adressant evenwel verrast en verontwaardigd teen hem de enveloppe niet alleen opengesneden werd bezorgd, doch op het ingesloten stuk met eeu fraaie hand in potlood geschreven stond „L. had 3 jaar tuchthuisstraf moeten krij gen M. N". Een onderzoek, naar den dader ingesteld, heeft geen resultaat gehad. Een hevige brand heeft te Sydney de stapelplaatsen van houf geheel verwoest, verscheidene huizen uit den omtrek zyn eveneens een prooi der vlammen geworden. Door den rook en de warmt» zijn vele brandspuitgasten gestikt. Ook de spoorweg heeft geleden, zoodat de m»terieele schede enorm is. In de Chesapeake-baai in de Veree- nigde Staten wordt sedert eenigen tijd een zonderlinge boot gebruikt by den onder bouw van een brug. Ze heeft vee) over- eeokomst met een torpedoboot, doch is iets korter. Aan beide zyden van den romp draagt ze acht kleine getande raderen en door het openen eener kraan, waardoor het water iu vijf reservoirs binnendringt, kan men ze laten zinken tot een maximum diepte van 30 Meter. De machine stelt de getande raderen in beweging en op deze wijze transformeert de boot zieh in een onderzeesche locomotief, die een tiental waggons, natuurlijk speciaal daarvoor ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2