NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 7. 1898. Safewfag 15 icfofiec. Dettienrfe lanrgang. VERSCHIJNT F. P. B'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN G. M. KLEMKERK. te Goes en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij mogen niet nalaten het bekende trapje Consersatisme liberalisme radicalisme socialisme anarchisme telkens weer te herhalen. Wie studie maakt van Groens geschriften en deze beschouwt in 't licht der feiten, dien wordt de waarheid zijner bewering met den dag duidelijker. En daarom wij kunnen niet anders, wij moeten de menschen wel waarschuwen tegen deze revolutionaire beginselen. De beginselen zijn s'terker, machtiger dan de personen. Men kan op zich zelf een goed mensch zijn. en toch als drager van een beginsel gevaarlijk. Niemand zal ontkennen dat Van Houten en v. d. Linden aangename menschen zij n niemand gelooft er aan dat Pierson geen goed man is en dat Thorbecke on Buys en Opzoomer 't zoo kwaad bedoeld hadden. Toeh was en is hnnne opvatting omtrent veel wat ons heilig is, bepaald uit den Booze. Neem bijv. de liberale opvatting omtrent Koning, Kroon, Koningschap. Wat zegt Pierson De Kroon ie 't hoofd en het hart der natie. Een nietszeggende phrase die de gedachte wekt aan een St. Nicolaaskoekeen hart met een kroon er op. Wat zegt Van Houten De Kroon is veeleer ornament dan fon dament. Wat zegt Gort v. d. Linden'. De Koning is als 't groote vliegwiel om de beweging der staatsmachine onafhankelijk te maken van het doode punt. En Buys De Koning is slechts mandataris van een corporatie. En Thorbecke1 De Koning is de eenheid der uitvoerende macht. En Opzoomer De Koning is er slechts om de puntjes op de i te zetten. En het (conservatieve) Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhage sprak het reeds in 1866 onverholen uit dat de Koning te regeeren heeft in den zin der meerderheid. Wij vragenwat ondereeheidt in deze bewering den Conservatief van toen, van den voornitstrevenden liberaal van thans Minister Cort v. d. Linden zegt het immers ook dat do Koning zijn ministers kiest naar den wil der volksvertegenwoordiging doch zich schikkend naar den volkswil. Wat onderscheidt den deftigen professor vau tien jaren terug van den socialist in onze dagen die de Koningin tot dienaresse van eene party verlagen wil, of van den anarchist die aldus redeneerto, koningin, of hoe gy u noemen laat, kunt gij eigeniyk niet beter weggaanhet souvereine volk zal zelf zijn wil wel uitvoeren. Of van den man die ten slotte naar 't wapen van den sluipmoord grapt en den Vorst die weigert den volkswil uit te voeren, van kant maakt. Groer zei het dan ook reeds in 1866 en Fabius haalt 't nu nog eens op, dat „conser vatieven en liberalen het zelfstandig Koning schap hebben gesloopt". Ook nabij Port Arthur, in de kolonie Nederland, Jefferson County, Zuid Oost Texas, heeft men den 6 September het Inhuldiginsfeest onzer Koningin gevierd. Dit zegt ons een ons toegezonden krant „extra uitgave van het Port Arthur News" op Oranjepapier gedrukt in het Hollandsch. Het bevat een lang verslag van de daar door onze vroegere landgenooten ge vierde feesten, benevens de portretten der commissieleden en anderen en van de gebouwen der experimental farm, enz en 't portret der Koningindoch dat is zeer klein met rand ongeveer zoo groot als een rijksdaalder. Onder de portretten trok onze aandacht dat van het lid der feestcommissie W. I. v. d. Bosch, een oud Goesenaar. In het Proefnummer van „Yoor onze meisjes," staan eenige meisjesnamen en hunne beteekenis. Ziehier eenige -er van. Agatha, vriendelijk. Anna, vol gratie. Barbara, vreemd. Bertha levendig. Caro lina, sterk. Cathariua, zonder fouten. Char lotte, forsch. Clara, beroemd. Dora, Gods geschenk. Elizabeth, aan God gewijd. Emma, vlijtig. Fanny, vrij. Frederika vreedzaam. Geertruida, lansdraagster. Hen rietta, hoofd van 't huis. Helena, licht. Ida, naar Gods beeld geschapen. Johanna, gave Gods. Jacoba, plaatsvervangster. Julia, de zachthartige. Justina, de recht vaardige. Laura, lauwerkrans. Louise, de stoutmoedige. Margaretha, parel. Maria, ster der zee. Martha, gebiedster van 't huis. Mathilda heldin. Paulina, de kleine. Rachel, ooilam. Rebekka, schoonheid. Roza roos. Sara, prinses. Sofie wijsheid. Suzanna lelie. Wilhelmina, beschermster. 14 Oct. 1898. De chr. hist, kiesvereeniging te Rot terdam stelde tot candidaten voor den ge meenteraad de heeren dr. W. B. v. Sta veren (distr. II) en P. Bliek (distr. III). Voor de prov. staten werd de heer J. M. Voorhoeve gecandideera. De tweede kamer benoemde tot rap porteurs over de marine begrooting (hoofd stuk VIII) de heeren v. Gijn, Merkelbach, Staalman, Tydeman en Goekoop (voorz.); en van hoofdstuk III (buitenl. zaken) de heeren v. Bylandt (Apeldoorn, voorz.), v. Dedem, v. d. Berch, Fokker en Éerf hoofdstuk VII (financiën) de heeren Bastert, v. Kempen, v. d. Kun, Houwing en Smidt en voor hoofdstuk IX (oorlog) v. Asch v. Wijck (Ede), v. Deinse, Smeenge, Heldt en Groen v. Waarder. Te Eindhoven is overleden de heer J. Th. M. Smits van Oyen, burgemeester dier gemeente en lid van de Tweede Kamer. De overledene, die slechts 40 jaar oud werd, vertegenwoordigde het district Eindhoven sinds 1891. Te Waarde wordt op 17 October a., in verbinding met Hans weert, het rij ks- telegraafkantoor, ingericht met telephoon- dienst, voor het algemeen verkeer geopend, De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen van 8 tot 9 uren voor-, van 11 uren voor- tot 1 uur na- en 5 tot 8 uren namiddagsen Zon- en feestdagen van 12.30 tot 1.30 uur namiddags (spoorty d). Goud in West-Indië. Naar wij uit goede bron veremen, heeft de Maatschappy „Suriname" haar eerste goud gevonden. Door drie heeren der Maatschappy werd hiervan volgens de vereischten der wet aangifte gedaan ea aan belasting werd betaald van 7, zegge zeven centen. Wij hopen, dat de Maat schappy, die zooveel over heeft voor het tijdelijk welzyn van velen in Suriname, haar zeven centen moge zien verzwaren met duizenden maal zeven èn tot eigen welzyn èn tot welzyn der schatkist. (De Sur.) Militie-Vrijwilligers. Naar wordt gemeld, zouden Gedeputeer de Staten van Noord-Brabant hun goed keuring hebben verleend aan de besluiten van sommige gemeentebesturen om bijdragen uit de gemeentekas te verleenen voor militie-vrij willigers, doch zou de Commis saris der Koningin van die beslissing der- Gedeputeerde Staten in hooger beroep zijn gekomen by H. M. de Koningin. Veehandel. Men schrijft aan de Telegr. „De ministeriëele mededeeling inzake de openstelling der Belgische grenzen voor den invoer van Hollandsch vee heeft in Friesland eene eigenaardige spanning in den veehandel doen ontstaan. „De veehouders eu de kooplieden staan tegenover elkander als twee kampioenen, die eikaars krachten willen leeren kennen. De eersten vragen hooge prijzen en de handelaars nemen eene afwachtende hou ding aanzij vreezen de quarantaine maatregelen. Daardoor bestaat er op het oogenblik slechts schynhandel. Vraag en aanbod verschillen zooveel, dat er van zaken doen geen sprake kan zyn. Eerst als de vreemde kooplieden op de hoofdmarkt geweest zyn, zal men 't weten." Hulde van Arabieren. Het volgende telegram is afgezonden door de Arabieren van Batavia: „Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, Onze zeer geëerbiedigde Vorstin, Amsterdam. Wy, Arabieren van Batavia, bieden Uwe Majesteit onze meest eerbiedige hulde aan. Eenparig met alle muzelmannen van geheel Nederlandseh-Indië hebben wy allen als trouwe onlerdanen in een algemeenen, plechtigen bidstond, voorgegaan door Sejjid Oesman bin Abdallah bin Akiel binjabja Alawi, Allah's zegen en bijstand voor Uwe Majesteit afgesmeekt. Het hoofd der Arabieren, Said Oemar bin Hasan bin Achmad Aydiet." Men schrijft ons nit lerseke Langzamerhand wordt 't met de oester verzending beter. Tijdens de warme Sep temberdagen was de vraag uit Duitsohland miniem, wat nn echter iets drukker wordt. Naar Engeland zag men enkele proefor- ders zenden, die echter niet door grooter orders gevolgd worden. De Zeouwsche oesters schijnen nog niet aan de tegen woordige eischen van de Engelsche mark ten te voldoen. Bovendien worden de oesters van Engelsche banken meer ge vraagd, ja sehijuen zelfs in België door enkele groote handelaars geïmporteerd te worden. Lettende op de concurrentie met de Eransche oesters en den „lest not least" doo: geldnood grdrangen a tout prix ver koop van inferieure qualiteiten zal de prijs in het begin van het leveringsseizoen niet veel stijgen. Puike prima kwaliteit van 75 kilo, die echter dit jaar weinig verkrijgbaar is, zal vermoedelijk wel f50 blijven. Door den koudei» zomer en het verba zend vele vuil ep oesterperceelen zyn de oesters zeer weinig gegroeid. De sterfte is echter ongekend groot. Door enkelen wordt nu reeds, terwyl de visschery pas begint, een tarra van 50 a 60 procent geschat. Ook het zaaigoed van natuurperceelen der Bergsche bank is als gevolg -van den slechten groei, dik en stemp dus niet mooi. De tegenwoordige toestand is voor de kweekers waarlijk nog geen couleur de rese. Stavenisse. In de Woensdag gehou den raadszitting werden de gemeentebe- grooting en die van het Burgerlijk Arm bestuur respectievelijk vastgesteld tot een bedrag van f 14500,33l/s en f 781,72 in ontvang en uitgaaf. De raad besluit, over te gaan tot ver bouw der schooler zullen op het be staande schoolgebouw twee lokalen worden bijgebouwd; daar die verbouw op f8000 wordt geraamd, zal getracht worden, sub sidie van het Rijk te verkrijgen. Eene ingekomen vraag vau Ged. St. of de Raad den aanleg en de exploitatie van een stoomtram StavenisseTholen in het algemeen belang acht, wordt unaniem toe stemmend geantwoord. Afwijzend wordt beschikt op een request van Mej. van Dellen, onderwijzeres, om •verhooging van salaris. Voor extra diens ten, gedurende de bestaande onderwijzers- vacature bewezen, wordt haar echter eene gratificatie van f 25 toegelegd. Er is ingekomen eeu schrijven van het plaatselijk armbestuur. houdende het ver zoek, te voorzien in de vacature van een lid in dat college, op 1 Jan. a. s. ont staande door de periodieke aftreding van den heer C. Steendyk. De aftredende wordt door den Raad met alg. stemmen herbenoemd. Colijnsplaat. De gebouwen, staande op de gronden, die door den polder Nieuw Noord-Beveland onteigend zyn tot het leggen van een inlaagdijk, zijn by inschrij ving toegewezen aan den hoogsten in schrijver, den heer W. D. vau der Moer te Colijnsplaat, voor de som van f295. Weldra zal nu met de slooping worden begonnen, zoodat nu eindelijk aan de kwestie tusschen eigenaren dier gronden en den polder, die reeds meer dan twee jaren hangende is, een einde zal komen, Wissenkerke. lil de zitting yan den gemeenteraad van jl. Maandag werd: lo. besloten, tot hernieuwde aanvraag om vrijstelling van het geven van onderwijs in vak j te Geersdijk, by gemis van daartoe bevoegd personeel aldaar 2o. de begrooting voor het jaar 1899, voor deze gemeente, in ontvangst en uitgaaf, vastgesteld op een totaal bedrag van f21842,85, nadat naar aanleiding van ie in een vorige ver gadering, door het lid Maris ter sprake gebrachte wenschelij kheid hiervan, thans op voorstel van B. en W. was besloten tot het plaatsen van een 3en lantaarn op het gehucht Geersdijk3a. met de, voor de betrokken commissie tot viering van het inhuldigingsfeest onzer Koningin, vleiende opmerking, dat zij met spaarzaamheid van het door de gemeente ter harer beschikking gestelde bedrag, tot een maximum van f 300, had gebruik gemaakt, werd de benoodigde som vaa f 249.70Vs oj» den betrokken post der begrooting van 1898 uitgetrokken. Woensdag abusievelijk blijven liggen. Red.) Te Utrecht is Dinsdag een verga dering gehouden van apothekers uit ver schillende deelen des lands, waarin door mr. A. Slotemaker uit 's Gravenhage eene uitvoerige toelichting werd gegeven tot een plan van stichting eeuer coöperatieve vereeniging van apothekers hier te lande, er» is tot de stichting van zoodanige ver eeniging besioten. Het doel isde aan schaffing in 't groot van stoffen in de apotheek benoodigd, onder behoorlijke controle op de hoedanigheid en om, met behoud van een billyk salaris voor hun arbeid, door de leden-apothekers de mid delen goedkooper aan het publiek te kun nen doen afleveren. De leden moeten twee aandeelen van f 500 ieder verwerven, ren tende 5 pCt. Wat verder als winst_ ge maakt wordt, kan do >r hen tot kapitaal vorming worden gebruikt. Reeds is een kapitaal van f 60,000 bijeen. Aan de suikerfabriek van de firma Laane, Rogier, Daverveldt Co., te Ber gen op Zoom, werd bijna iedere cam pagne gesukkeld met watergebrek. Op zeer vernuftige wijze heeft nu de heer Van den Honert, directeur dier fabriek, dat bezwaar zoeken weg te nemen. Daartoe heeft hij een groot waterbassin laten graven, waarin het in de fabriek gebruikte water wordt afgevoerd en na af koeling langs een an der kanaal weer in de fabriek terug komt. Jammer genoeg moest men daartoe echter buizen leggen onder den druk be reden rijksweg, en deze lijkt daardoor nu zoo verzwakt te zyn, dat Dinsdagmorgen plotseling in dien weg een verzakking ont staan is. Wel is dat gat weer dichtge maakt, maar nu mag, op last van den op zichter vau den rijks-waterstaat, van deze inrichting geen gebruik meer gemaakt worden, voor dat de betonbuizen, na een nieuwe aanvrage om verbinding, door ijzeren buizen vervangen zyn. Dit zal echter voor deze campagne niet veel meer helpen. In een weide te Maastricht is gisteren gevonden een te- vondeling gelegd jongetje van vyftien maanden. Het kind was netjes gekleed en had bovendien nog eenige kleedingstukken naast zich liggen. Een bruidspaar te Stolwijk bracht eergisteren een bez iek aan familie te Langeruige weide. Voor den spoorweg al daar gekomen, waren de siagboomen neer gelaten voor een naderenden trein. De bruigom, ziende dat het paard onrustig werd, sprong uit de tilbury en kwam in een sloot terecht. Het jonge paard vloog vooruit en verbrijzelde den eersten slag boom. De bruid waagde toen ook den sprong, doch bleef aan het voetijzer haken, en zoo ging het den spoorweg over, ge lukkig langs den iaatsten wagen van don voorbijsnellenden trein. De tweede slagboom vloog nu uit den haak en verder ging het, terwyl het meisje achteraan sleepte. Toen het dier een eind verder gegrepen werd, bleek het, wonder boven wonder, dat de bruid er met ontvelde handen en lichte beenwonden was afgekomen, hoewol de kleeren haar aan flarden langs het lijf hingen. De bruigom kwam met den schrik en een nat pak vrij. Die fiscus 1 Dezer dagen trouwde in eene gemeente een paartje, en namen huu intrek in een al lerliefst huisje, dat zeer net werd gemeu bileerd, toen op zekeren dag zieh een deurwaarder aan de woning vertoonde, met twee zijner trawanten. De vrouw des huizes liet de heeren binnen, waarna de deurwaarder haar met de omstandigheid bekend maakte, dat man lief als vrijgezel verzuimd had zijn inkom stenbelasting te betalen, waarom nu beslag werd gelegd op de nette meubeltjes, waarvoor bovendien een der trawanten achterbleef om te zorgen dat despulletjes niet zouden verdwijnen. Toen manlief thuis kwam, werd natuur lijk zoo spoedig mogelijk gezorgd, dat d-urwaarders trawant het nette kooitje verliet. Toch plaatsvervanging Van de jongelingen te Gilze (by Breda) die Dinsdag moesten loten voor de nationale militie zal geen enkele behoeven te dienen, wijl zich een genoegzaam getal vry willigers voor die gemeente heeft aangeboden. De lotelingen hadden reeds van te voren geld moeten storten, ieder naar gelang zyner maatschappelijke positie. Deze geldsommen varieeerden van f 30 tot f 450. Een, die f 450 offerde, trok een vry lot In de hervormde gemeente te N. (provincie Friesland) is het met de kerk voogdij fondsen zoo gesteld, dat men een hypotheek heeft moeten nemen op het kerkgebouw. Gemartelde en verwaarloosde kinderen. In het Utr. Dagbl., dat zich in de zaak van het ongelukkige meisje zoo verdienste lijk heeft gemaakt, komt thans een uit voerige beschrijving voor van de Martha- Sti-chting te Alfen aan den Rijn, waar het kind is opgenomen. De schrij ver is vol lof over deze stichting, die zich zoo gunstig van vele inrichtingen van dien sard onderscheidt. „Met denzelfden trein kwam ook hot stiefkind van Teunis Wever wijk, het rnar- telaresje, zooals het nu wordt genoemd overal, 't Was gehaald uit IJselstein door de dame, die de kosten zal dragen, en eene dochter van den directeur der stichting, den heer C. Geel. 't Zag er wel wat beter uit dan toen ik het gezien had, juist acht dagen geleden in het gebouw van Justitie, natuurlijk helder eu zindelijk, maar toch nog erg bleekjes, met nog diezelfde schuwe oogjes en 't in-droeve gezichtje, 't Was maar heel goed, vertelde de directeur ma, een vriendelijk goedhartig man, dat 't nu naar de stichting was gekomen, anders zou men in IJselstein, natuurlijk in eenvtud en goedhartigheid, de zaak geheel bedorven hebben.Want niet alleen dat het in het gezin

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1