NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 4. 1898. Mmfag 8 icfoöcr. Dccftearfe laorgang. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Bij dit nummer behoort een By voegsel. Goes. Waarschuwing flesschentrek- kers 1 elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De Geesche Crt. vraagt hoe met Groens bekende bewering dat het liberalisme als beginsel noodwendig tot anarchisme voert het feit te rijmen is dat van enkele kamerleden de scherpe puntjes af gingen en radicalen teruggingen tot de liberale partij. Zij weet dit niet te rijmen, zegt zij. Laat zij maar geduld hebben. Zoodra het haar gelukken mag het on derscheid te snappen tnsschen partij en beginsel, zal het haar wel duidelijk wor den dat de teruggang van radicalen tot de liberale; en van liberalen tot de con servatieve partij niets van het bekende trapje Liberalisme radicalisme socialisme anarchisme te niet doet. t En wat de herinnering aan Schoterland betreft, die is indien zij generaliseeren wil door Enschedé te niet gedaan, waar Van Kol met liberale hulp gekozen werd, terwijl de verkiezing der socialisten ten vorigen jare door de liberale Gron. Crt. werd toegejuicht met een „het blijft in elk geval in de familie". Een citaat waarbij een noot behoort. Mr. D. P. D. Fabins zegt in zijn uitnemend boek „Voortvaren", (waarop wij hopen terug te komen)bladz. 92: „Bij wordt allengs de voornaamste grief tegen conservatisme en liberalisme wat veeleer hun eenige verdienste is dat zij niet tot het uiterste voortschrijden en nog volhouden in hun overigens hope loos pogen om de logische ontwikkeling der beginselen te stuiten". Bg dat „niet tot het uiterste voort schreden" teekent de schryver aan, onder 1 in een nootOfschoon daarin tevens dé gevaarlijkheid schuilt. „Velen zijn alleen voor ultra-Liberalen bevreesd. Hoe bedriegen zij zich. Een gematigd Liberalisme is de gedeeltelijke ontwikkeling van een valsch beginsel hetwelk bij de eerste gelegenheid zich ver der en geheel ontwikkelen zal (Groen v. Prinsterer, Ned. Gedachten le serie dl. I, bl. 134). „In gelijken trant Stahl, 15 April 1850 „Ich fürcbte nicht die akute Krankheit der Demokratie, ich fürchte die chronische Krankheit des Liberalismusu Par lemen- iarische Beden, bl. 135)". Den antirevolutionair roept dit citaat toe: gebruik mijn eerste helft niet zonder de noot er bij aan te halen. Den liberaal herinnert het in zijn tweede helft, dat wanneer een radicaal zich tijde lijk in het liberaal partij gareel spannen laat, dit den voortgang van het liberalisme tot radicalisme, straks tot socialisme niet verhinderen kan„'t is een hopeloos po gen om de logische ontwikkeling der be ginselen te stuiten". Waar hij knikt en waar hy niet knikt. Sommige liberalen zouden misschien om wat liefs wel wenscben öf dat Cort v. d. Linden geen minister van justiie was, of dat hy zijn „Richting en beleid der li- berale|party liefst maar niet geschreven had. Werkelijk heeft de man dan ook in deze brochure zeer bedenkelijke stellingen verkondigd. Stellingen als by voorbeeld deze „De vraagis in den Staat de bron van macht, is voor den Liberaal niet voor tweeëerlei beantwoording vatbaar. Noch gratie Gods, noch bijzondere voorrechten kunnen als machtsbriev n geldenalleen bij het volk ligt de bevoegdheid om over de regeering te beslissen. (Bladzy 51). „Het volk is sonverein, niet omdat in hetzelve de bron van macht liggen moet maar omdat in het volk in werkelijkheid de bron van macht ligt". (Bladzy 55). „Het parlementarisme is de beste regee- ringsvorm voor het souvereine volk." (Bladzy 61). „Eindelijk (als laatste stuk van het staatsbestuur hebben wij de Koningin) een zelfstandig Staatshoofd ah het groote vlieg wiel om de beweging der Staatsmachine onafhankelijk te maken van het doode punt. Staatsdienaar, de ministers kiezende overeenkomstig den wil der Vertegenwoordi ging maar rekening houdende met den wil des volks." Zoo schreef Cort v. d. Linden eenige jaren geleden. Toen in 1897 het Kamerlid Kuyper naar de homogeniteit der ministers vroeg in verband met deze beschouwingen, zweeg deze minister. Thans nu de Kamerleden Troelstra en Pijnappel hem in 't debat brachten, heeft hij zijn gewichtig stilzwijgen verbroken. Hy heeft tenminste geknikt. Toen mr. Troelstra herinnerde aan zijne oneerbiedige beschouwing omtrent het Ko ingschap, bracht mr. Pijnappel daartegen in dat de minister door dit „vliegwiel" te noemen, slechts een beeld heeft gebruikt. Hierop knikte de minister 1 En liet mr. Pynappel er op volgen „Ik geloof dat hy zelf zal toegeven dat dit woord als beeld onjuist is gebruikt. Het vliegwiel ontleent zijn gang aan de beweging die voorafgaat en die het voortzet. Maar de Koninklijke macht heeft te kiezen, waar zij staat op een tweesprong, welke weg zal worden ingeslagen.,, Hierop knikte de minister niet 1 Hy handhaaft 't beeld. Trouwens voor wie zijn boekje kent en de citaten zich herinnert welke dr. Kuyper pas eenige maanden geleden had voorgele zen, licht te begrijpen. Mr. Pijnappels vertrouwen was tamelyk onnoozel. Troelstra begreep 't beter. Of hield de ander zich maar zoo In dat geval was ook de oprechtheid aan mr. Troelstra's kant. En ook aan de zijde van den minister die eerst knikte, maar op 't oogenblik toen 'ter op aan zon komen, onbeweeglijk zitten bleef. De heer mr. Aalberse (zelf Roomsch) heeft in Het Centrum in een lange be langrijke artikelenreeks gepoogd wat trouwens nogal gemakke'yk was de legende te vernietigen als zon in 1897 tnsschen Roomschen en Antirevolutionairen een bondgenootschap met bepaalde afspraak in {betrekking tot de qnaeetie van den persoonlyken dienstplicht zijn aangegaan. In Het Centrum wordt den geleerden schrijver verzocht zijne opstellen in bro churevorm uit te geven. Indien de schryver daartoe besluit, wat zeer toejuiching verdienen zou, dan herstelle hy den lapsus in zyn 4de Artikel (Centrum 27 Sept.). „Willen de katholieken niet meer strij- den met het oogmerk een christelijke re geering aan 't hoofd van 's Lands zaken te stellen maar ah eenig criterium voor een te kiezen candidaat zijn meening over den persoonlyken dienstplicht nemen, dan pas ik hierop de woorden toe van Johan de Witt in een brief van 18 December 1671 aan Hugo de Groot „lek bekenne gaerne dat remedie erger te houden als het quaet selve." Hugo de Groot stierf 1645 te Rostock. Zijn zoonPieter de Groot dignopatre jilius dignissimusude hier bedoelde, was in 1671 der Staten gezant aan 't hof van Lodewijk XIV. Het kamerlid Troelstra neemt de aan merkingen op zyn eedsaflegging voor den Hoogen Raad tamelyk licht op. Hy antwoordt namelijk in een „Brief wisseling" in zijn blad 't volgende *Een advokaat die pleiten wil moet inge schreven zijn op de rol van advokaten in de plaats zijner inwoning. Verhuist h ij, dan valt h(j er weer af en moet in z(jne nieuwe woonplaats zich weer opnieuw laten inschrijven. Sinds Tr. in Den Haag woonde heeft hij niet kunnen pleiten, nu weer wel. Dat hij zich bij den Hoogen Raad heeft laten inschrijven komt siechts daar van daan dat men het altijd doet bij het hoogste rechtskollege zijner woonplaats Dat is te Utrecht de Rechtbank, te Am sterdam het Hof en te 's Gravenhage de Hooge Raad. De tekst van den eed is zoo als hij in de bladen stond, maar wat is daaraan te doen Als Tr. werkelijk de eerste alinea niet meent, nl. „ik zweer getrouwheid aan don koning", van de 100 advokaten zijn er zeker 50 die de laatste alinea r.iet ernstig meenen, die luidt: (ik zweer) „dat ik geen zaak zal aanvaarden of verdedigen, die ik in gemoede niet geloove rechtvaardig te zijn". Zoo doet men als men zich in 't nauw gebracht ziet, zouden wij zeggen. Dan gaat men de aandacht afleiden door ook anderen te beschuldigen. Als een staaltje van cynisme dat onder onze dapperen in Atjeh niet zeldzaam is, mag wel gelden 't onderstaande bericht dat dezer dagen in de Javabode stond, en door de Nieuwe Rotterd. Conrani zonder commentaar schijnt overgenomen. „Onlangs, bij een nachtelijke verrassing die de marechaussees in het Pedirsche on dernamen, werden in de duisternis eenige verdachte gedaanten opgemerkt, die al spoe dig den Atjehschen hemel werden inge zonden. Verder marcheerende, hoorden de mannen eensklaps een heel ongewoon ge luid komen van de plek waar de lijken lagen het geschrei van een kind. Bij onder zoek bleek dit te zijn vastgebonden op den rug van een vrouw, die door het onvol doende licht voor eon man was aange zien en zoo het lot van haar gezellen had gedeeld. Dadelijk verlosten de marechaussees de kleine uit haar onaangename positie, en brachten het wichtje naar Segli. Hier werd het opgenomen door mevrouw Ster- kenburg, de echtgenoote van den comman dant, en verzorgd. En de marechaussees zaten samen en beraadslaagden en werden het eindelijk met elkaar eens, dat de naam van de kleine Atjehsche zou zijn M a- r e c h a u s s i n a". Hoe verschikkelijk zulk eene daad, zulk eene vergissing, zulk een toon van mede- deeling 1 Hulp in nood. By de Bijkspostspaarbank bedroegen in 1897 de inlagen ruim 31 -h millioen de uitbetalingen bijna 24Vs millioen. Het bij deze bank belegde kapitaal is dus in een jaar tij ds toegenomen met 7 mil lioen en bedraagt thans ruim 61 millioeu. Met dat aanzienlij k kapitaal wordt wei nig nut gesticht. In België kunnen soliede bouwmaat schappijen, die arbeiderswoningen stichten en tegen matigen prijs verhuren, van de Rijkspostspaarbank geld te leen krijgen tegen billijke rente. Kan dat ook in Nederland niet Hier zyn de werklieden meerendeels overgeleverd aan de genade (I) van zoo genaamde huisjesmelkers. Ook kon menig landbouwer met geld van de Rijkspostspaarbank uit den nood geholpen worden. Zij keert 2,64 percent uit en maakt zelf gemiddeld 3 pCt. Welnu, indien zij uitsluitend als eerste hypotheek op wei- of bouwland aan de boeren gelegenheid schonk om geld op te nemen tegen 3 pCt. zou menig landbou wer nit den nood zyn. Thans is het moeilijk om geld te krij- gen beneden 4 pCt. Een verschil van slechts éen percent wel is waar. Maar juist jdat éenepercentje kan een boer er onder of er boven op helpen Op het geheele kapitaal der Rijkspost spaarbank zou dat eene percentje den boeren een voordeel verscüaflen van ruim zes ton, zonder dat iemand er schade door leed t Wij bevelen dit denkbeeld ter overwe ging ernstig aan. Getuige. Wanneer wy het bovenstaande uit de Getuige overnemen, voegen wy er aan toe, dat ook reeds van andere zijde op het tegoed van de Rijkspostspaarbank, voor een der doeleinden de aandacht is gevestigd. Wij herinneren ons namely k dat inder tijd door het Kamerlid Smeenge is uitge sproken de wenschelijkheid om 10 pCt. van 't geld der postspaarbank te leenen voor woningbouw. Er is groote behoefte in menige stad aan arbeiderswoningen. In Amsterdam alleen zyn 10 duizend krotten die dienden afgebroken. Ruim zes miljoen zon dus voor arbei derswoningen knnnen geleend worden. Rekent men gemiddeld in den lande iedere woning op f 1500, dan zonden er voor dit geld 4000 woningen kunnen gebouwd worden. Een vlieg in een brouwketel zal men zeggen. Maar dan is er een begin. Op 't jongst gehouden „congres voor openbare gezondheidsregeling" is o. a. door professor Saltet 't voorstel verdedigd om den gemeenten de zorg op te dragen voor de benoodigde hoeveelheid woningen, desnoods door ze zelf te bonwen, en den huurprijs te stellen op het bedrag noodig om rente en amortisatie (aflossing) van het er in gestorte kapitaal te voldoen. Dit voorstel is echter bestreden door het kamerlid Drucker, een vooruitstrevend man, betgeen denken doet dat aan de uitvoerbaarheid van dit denkbeeld wel iets hapert. Het doet echter geen afbreuk aan 't denkbeeld van mr. Smeenge hierboven ge noemd. Het 7e internationaal congres tot be strijding van het misbruik van alcoholische dranken zal in April 1899 te Parijs worden gehouden. Het zal vergaderen in openbare en in algemeene vergaderingen en in sectie-ver gaderingen. Een sectie is aan de school in den strijd tegen den alcohol en aan de opvoeding gewijd; een tweede aan de so ciale oeconomie, de hygiëne en de genees kunde en een derde aan de middelen ter propaganda. De hoofdzaken die in behandeling zullen komen, betreffen de school in haar strijd tegen den alcohol, den invloed van den alcohol op den arbeid, de bestrijding van het alcoholisme in de tropen en in het leger en de rol van de vrouw en van den godsdienstleeraar in den strijd tegen het alcoholisme. 7 Oct. '98. De afdeelingen der tweede Kamer kozen tot rapporteurs over de algemeene beschouwingen en de hoofdstukkeu 1, 2, 7a en 11 der Staats- begrooting en de middelenweten over 't ontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd en wijnen de heeren de Waal Malefyt, Lieftinck, Van Alphen, Kerdijk en Van Raalte hoofdstuk 3 (buitenlandsche zaken) de heeren y. Bylandt, v. d. Berch|v. Heem stede, Fokker, v. Dedem en Ferf. Toch plaatsvervanging? Ten einde de uitvoerbaarheid van zyn plan te verhoogen, heeft de heer Coolen een contract aangegaan met de directeuren der Amsterdamsche Militie-V erzekering-Maat- schappij, dat kort samengevat het volgende bevat i De directeuren der Militie-Verzekering- My. verbinden zich te zorgen, op boete van f 100 voor iederen tekortkomenden vrijwilliger, dat op den bepaalden tijd zich aangeven bij het gemeentebestuur van Heivoort minstens 5 personen, doch in ieder geval 2 meer dan het contingent dar gemeente bedraagt om te dienen als vrijwilligers by de nationale militiedeze personen moeten in alle opzichten voldoen aan de eischen, gesteld in hoofdstak II der wet op de nat. militie van 19 Aug. 1861 (Stbl. no. 72), Het bestuur der Militie-vereeniging te Hel voort verbindt zich om binnen een maand na de inlijving der vrijwilligers aan de contractanten ter andere zijde te betalen ter vergoeding hunner diensten en gedane uitschotten voor iederen vry- williger die wordt ingelijfd, eene som van f 400 en t 200 voor 2 reservisten. Aan ieder vrijwilliger moet minstenB f200 worden uitbetaald door de Militie- V erzekering-Maatschappy Gebr. Clement alhier ontvingen voor een paar dagen de navolgende briefkaart. Amsterdam, 29 Sept. 1898. Mijne heeren Onder rembours ontvang ik geene goe deren. Betaling en terugzending van ledige zakken volgt, na ontvangst en onderzoek der aardappelen. Gelieve my te melden of U hiermede genoegen neemt, daar ik mij anders by een anderen leverancier moet voorzien. Achtend, Volgt handteekening. Alvorens aan deze, 't was een flinke bestelling, te voldoen, werden informatiën ingewonnen by onzen Commissaris van Politie waardoor zij al spoedig op de hoogte kwamen, met een koopman uit Amsterdam te doen te hebben, op wien door de politie by zonder de aandacht wordt gevestigd. Alvorens aan bestellingen van onbeken den te voldoen, wende men zich eerst tot onzen Commissaris van Politie, die volgaarne bereid is, geheel kosteloos de noodige informatiën in te winnen. In de meelfabriek van de heeren Verschaffel Mechelynok te Ter Neuzen had de vorige week de meesterknecht een ongeluk aan zyn hand, tengevolge waar van een vingerlid moest geamputeerd worden. Men dacht niet meer aan verdere verschijnselen, tot zich Zondag teekenen van bloedvergiftiging voordeden. Ofschoon de ongelukkige dadelijk naar Gent werd vervoerd, om daar in een hospitaal behan deld te worden, mocht hulp niet meer ba ten hy is daar overleden, eene weduwe en vijf kinderen achterlatende. Pe algemeen bekende evangelist Van Woerden, te Smidshoek, die, als verdacht geneesmiddelen verstrekt te hebben aan iemand te Barendreeht, die later is over leden, door den officier van justitie te Dordrecht in verhoor werd genomen, heeft gisteravond in zyn lokaal waar geregeld de oefeningen plaats vinden een verga dering gehouden. Deze werd met gezang en gebed geopend. Lr zullen ongeveer 80 personen aanwezig geweest zyn. Spreker begon met aan te toonen dat hü in zich de roeping gevoelde om als evan geliedienaar op te treden, niet alleen in de vreemde en verre streken maar ook hier in het afgelegen Smidshoek, en op grond der uitspraak van onzen grooten Meester, volgens Mattheus 10, niet alleen voor hun geestelijke maar ook voor hnnne lichame lijke behoeften te zorgen, kranken te ge nezen enz. In verband daarmede deelde de spreker mede, dat tegen hem een aan klacht was ingediend, wegens onbevoegd leveren van geneesmiddelen, hetgeen door h®? suivere liefde tot den naaBte was

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1