„DE ZEEUW" BIJVOEGSEL RECHTSZAKEN. Vervolg van Middelburgs Raadsverslag. KEBKK1EVWS. SCHOOLNIEÜWS. j er 4, Tan van Zaterdag 1 October 1898. B. en W. rapporteeren dat de directeur der gasfabriek over verzoeker tevreden ii en hem na volbrachten diensttijd weder in dieuit zal nemen. Mochten zij dus door den Baad tot eene financiëele tegemoetko ming worden gemachtigd, dan zullen zij niet nalaten van d.e machtiging behoorlijk ge bruik te maken. De machtiging wordt zonder stemming verleend. Alleen vroeg de heer Schorer, of in de behoefte van verzoekers gezin was voorzien nu de diensttijd reeds vol bracht was, waarop de voorzitter ant woordde dat dit op andere wijze geschied was. Nadat nog, conform het advies van de Commissie van Toezicht, zonder discussie of stemming eervol ontslag verleend was aan Mej. M. B. Bourdrez als onderwijzeres aan school C, gaat de zitting over in eene met gesloten deuren ter behandeling van de ingekomen bezwaarschrilten tegen de aanslagen in de inkomstenbelasting voor 1898. -1 Na heropening der openbare zitting deelt de Voorzitter mede: lo. dat vernietigd zijn de aanslagen van M. Bosselaar en Wed. W. Ver meulen 2o. dat van de 9e naar de 6e klasse is teruggebracht de aanslag van Wed. W. Pelle 3o. dat omtreht de bezwaarschriften van D. J. Drónkers Jr., S. Sies en Wed. Guliiik-Bouwens eerst in eene volgende vergadertng eene beslissing zal genomen worden 4o. Dat gehandhaafd worden de aansla gen van P. Verhagen, H. A. Martens, A. H. J. Peek Jz., W. P. de Jonge, H. Boas- son, M. Gr. Boasson, U. Denevers, H. P. A. Beekman, C. Vijgenboom, J. J. Schenk, C. A. Kalis, K. J. van Heusden, Wed. J. Vergauwen, J. C. Klaassen, M. van Os, J. H. Vallikhof, J. P. A. Bozen berg, C. Labruyere, J. Lako, A. F. H. Blokhoff, P. van Langeraad, J. M. Hoogendam, J. Haogendam, J. Gr. Vlind Jz., I. H. Mey- boom, C. Mey, J. Andriessen, S. A. van Keulen, P. A. A. Kuypers, A. van der Weel, L. Piet'erse, J. J. Holthuyzen, A. P. Deckheer, A. Bouwens, M. J. de Groot, J. B. Brons, M. Huysae, I. L. Schoonho ven en A. Pluymers. Dje agenda daarmede afgehandeld zijnde, brehgt de heer Gratama zijn dank aan B. en W. voor de gelegenheid, die zij geopend hebben om op straat zuiver drinkwater te verkrijgen. Hij zou gaarne vernemen of die gelegenheden zullen blijven bestaan gaarne zou hij dit zien ter wille van de gezondheid. De heer W. H. Snouck Hurgronje sluit zich bij den heer Gratama aart en vraagt inlichtingen of bij die altijd doorloopende fonteintjes niet veel water verloren gaat. Dé heer W. J. Sprenger antwoordt dat zy zjjn aangelegd by gelegenheid der feesten, vooral ten behoeve van de vreem delingen. Het voornemen van B. en W. is oïn die drinkgelegenheden op te ruimen als de groote warmte voorbij is. De tegen woordige fonteintjes zijn niet geschikt voor blij vends gelegenheden, daartoe zyn andere noodig, die men des winters kan afsluiten en bovendien voorzien zyn van een kelder voor aflaatkraam Wat de tegenwoordige doorloopende fonteintjes betreft, merkt hij op dat het waterverlies onbeduidend is, er staat weinig druk op en het water loopt zeer langzaam. De heer Gratama doet hierop het voor stel om B. en W. te verzoeken bij den Baad in te dienen eene raming van kosten voor blij vende fonteinen. Dit voorstel wordt echter verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de heeren Gratama, W. H. Snouck Hurgronje, van de Be# en den Bouwmeester; :tegen de heeren Heyse, Verhage, de Waal, iSprenger, van der Harst, Brevet en Schorer. De heer Gratama vraagt nu of B. en W. hem niet de verzekering kunnen geven flat de fonteintjes den volgenden zomer wreder in werking zullen worden gesteld, wjaamp de voorzitter antwoordt dat hij kwaljjk hierop repliaeeren kan, omdat de zaak in quaestie nog geen punt van over weging by B. en W. heeft uitgemaakt. Hierna gaat de vergadering uiteen. 30 Sept. '98. ■_i_ Namens 191 dilettant harmonie- en fanfare-gezelschappen is aan Bare Majes teit de Koningin een adres van hulde aangeboden. Zij deelen in 't adres mede dat „het voornemen om uit alle provinciën des lands samen te komen om zich voor een enkele thaal te vereenigen tot een machtig orkest, een orkest zoo reusachtig groot als wellicht nog nimmer te zamen geweest was en aldus vereenigd uit dui zenden instrumenten (Haar) hun jubellied toé te zingen, ten bewijze dat ook hoe 'verscheiden van rang eu stand en positie <en uit welke streek des lands ook, zij een >en onverdeeld zyn in de huldiging hnnner «Her geliefde en geëerbiedigde Koningin", wegens gebrek aan eea geschikt terrein niet kan worden uitgevoerdwaarom zy Hare -Majesteit verzoeken hunne hulde in den vorm van dit adres wel te willen aanvaarden. Het adres is o. a. geteekend door de fan faregezelschappen Zuidzande eronica), St. Annaland (Accelerando) 's Heer Arends- kerke (Excelsior)Kruininge (Eendracht maakt macht) ea Stoppeldijk (Cecilia)en de Harmoniegezelachappen „Hurmonie" te Cadzand, „Horanna" en „Euphonia" te Goesen „Cecilia" te Hontenisse. Tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Middelburg is bij koninklijk besluit benoemd mr. C. de Witt Hamer JGZn. advocaat en procureur te Middelburg. Naar aanleiding van een uitnoodiging van den Keizer van Duitschland zal de hofprekiker, dr. Van der Flier, namens de Koningin, de inwijding der Evangelische kerk bij Jeruzalem door den Keizer gaan bijwonen. Bij kon. besluit is de heer P. A. v- d. Velde te Terneuzen toegelaten als lid van den raad van Terneuzen. Te Arnhem is tot lid van den ge meenteraad gekozen mr. E. G. C. Scheidius (antir.) met 421 tegen 346, stemmen op den liberalen candidaat. Vrij-Antirevolutionairen. Afgevaar digden van verschillende vry-antirevolu- tionaire kiesvereenigingen zyn de voiige week te Utrecht samen geweest. Het in- deitijd gepubliceerd concept-program werd behoudens enkele zeer geringe redactie wijzigingen, onveranderd goedgekeurd en is alzoo het definitieve program. De stem ming der vergadering was zeer opgewekt en de bespreking geanimeerd. De organisatie der nieuwe partij is, naar de Nederlander meldt, antirevolutionair, in dien zin, dat de districten autonoom zyn, de provinciale comités en de centrale commissie van advies alleen adviseerend optreden, en partijkommando's van leiders of door leiders beheerschte vergaderingen dus te eenanmale zyn uitgesloten. De eenige band is het program van beginselen. lerseke. Kaadsvergadering van Donder dag 29 Sept. namiddag 6 uur. Tegenwoordig 8 leden, voorzitter de burgemeester. Ingekomen is een verzoek van de wed. C. van Oosten Jr. om ontheffing van 4 maanden hoofd. omsl. Hieraan wordt vol daan. Aan de orde is vaststelling der veror deningen op de heffing en invordering van haven- en kaairechten. Ee Yz. zegt dat de behoeften door de leening voor de havenvergrooting aanmer kelijk gestegen zyn, en op f2654,50 ge raamd worden, terwijl de haven in 1894 1896 gemiddeld slechts f 1767 en in 1897 f 1500 opbracht. Daarom wordt voorge steld het havengeld van 5 tot 6 c. per ton te verhoogen, het abonnement van 75 tot 90 c. per ton en per jaar. Alleen voor schepen boven 50 ton is dit voor het meerdere dan 50 ton slechts de helft. De kaairechten worden in vele opzichten gewijzigd en eenigszins verhoogd. Beide verordeningen worden ongewijzigd volgens het ontwerp van B. en W. goed gekeurd. Hetzelfde lot ondergaan ie verorde ningen op de heffing en invordering van begrafenisrechten. Ook hier is de bedoe ling verhooging der inkomsten. Alleen het luiden der klok wordt met f 1 ver minderd. Het gebruik van den pas aan geschaften lijKwagen wordt in 4 klassen verdeeld: le kl. f 10, 2e kl. f 5, 3e kl. f '2, 4e kl. kosteloos. Bij de laatste rondvraag wenscht de h. Muller het nieuwe groote havenlicht ver vangen te zien door een lantaren van geslepen, wit glas met petroleum als brandstof. Dit zal goedkooper en minstens even voldoende zyn. Den koopprijs schat spreker op f 50. De voorz. zal dezen wensch aan B. en W. ter overweging geven. Teneinde een richtige naleving van de Arbeidswet, de Veiligheidswet en de Hinderwet, voor zoover deze laatste de bemoeiing der arbeidsinspectie eischt, mo gelijk te maken, is het den minister nood zakelijk voorgekomen om de taak der in specteurs en adjunct-inspecteurs te ver lichten, door hen zooveel mogelijk te ontlasten van de vele administratieve werkzaamheden, opdat zij zich meer bij voortduring aan het eigenlijke toezicht kunnen wijden. Daarom wordt voorgesteld twee ambtenaren, een chef de bureau en een klerk aan iederen inspecteur toe te voegen. Zal door dezen maatregel in de meeste inspectiën voldoende in de behoefte van den dienst worden voorzien, in enkele bleek de noodzakelijkheid om den inspec teur meer technische hulp te verleenen. Vandaar het voorstel, om he, korps met twee adjunct-inspecteurs aai te vullen. Tevens wenscht de minister over te gaan tot de benoeming van een adjunct-inspec- trice van den arbeid. Da Tweede Kamer heeft na ver schillende stemmingen, ten slotte, waar schijnlijk bij partijstemming, tot commies griffier benoemd mr. G. J. H. Schepel (zoon van het liberale kamerlid van dien naam) met 51 stemmen tegen 35 op -den heer Wykersioot (kath). De Tram. Wij waren in de gelegeuheid in October 1897 onzen lezers mede te deelen, dat te Middelburg eene vergadering was gehouden van belanghebbenden en belangstellenden in eene verbetering der vervoermiddelen op Walcheren. Deze vergadering constitueerde zich tot eene commissie tot voorbereiding van den aanleg van tramwegen op Walcheren en benoemden de Heeren A. Lantsheer toi voorzitter, J. A. Zip tot penningmeester en Grüber tot secretaris. Dat deze commissie niet stil heeft gezeten blijkt ous uit de dezer dagen gedane aan vragen aan het rijk en de provincie, om geldelijke steun voor een tramwegverbinding van Noord-Westelijk Wacheren met den Spoorweg en het kanaal door Walcheren. Dat de commissie deze verbinding het eerst in arbeid nam, lag voor de hand, geen strook van het eiland is zoo misdeeld, heeft zoo direct behoefte aan verbeterde vervoermiddelen als de Noord-West streek. Behalve het ontwerp van eene paarden tram in 1884 van Middelburg naar Domburg hadden alle in deze zaak sederr 1883 ge maakte projecten of plannen ten doel ver betering der vervoermiddelen langs den Noord-West kant van Walcheren- De commissie heeft alle bestaando plan nen aangekocht en bestudeerd en daarai- met de noodige verbeteringen eu veran deringen een eigen plan opgemaakt, waarin wellicht bij onderzoek enkele wijzigingen zullen gemaakt worden, maar dat toch in algemeene trekken het plan is, welk de commissie bij voldoenden steun van Rijk en provincie bereid is uit te voeren en te exploiteeren en welk plan bij energieke exploitatie een machtige factor zal ziju om den tegenwoordigeu toestand op Wal cheren te verbeteren en den algemeenen welstand op Walcheren te verhoogen. In de memorie van toelichting behooren- de bij de aanvrage om subsidie betoogt de commissie het groote nnt dezer tram binding voor landbouw, industrie, polder- belang, zeewering, gemeenten en defensie. Het voornemen toch bestaat om later zoo mogelijk de lijn uit te breiden ook tot Middelburg en alsdan meerdere Walcher- sche gemeenten direct met het spoorweg net in verbinding te brengen. Het belang van den landbouw vereischt een gemekkelijk snel miduel van vervoer tot aan- en afvoer der bohoeften en pro ducten. In den strijd om het bestaan staat de Walchersche landbouwer achter bij de land bouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid- Beveland en spoedig ook bij die in Schouwen en Duiveland. Dat de landbouw in de te verbinden streek door een tramweg zeer gebaat zoude zijn, wordt door de commissie uitvoerig met cijfers aangetoond. Hoe voortreffelijk de Walchersche veld vruchten ook zijn, van den marktprijs gaat een groot deel verloren voor locale vervoerkosten aan tol en aan tijdverlies. Groentebouw is onmogelijk wegens hooge locale vervoerkosten. Steenkolen met den tram aangevoerd zullen belangrijk voordeeliger kunnen wor den geleverd. Ook in omgekeerde richting naar de dorpen zijn de hooge locale vervoerkosten een hinderpaal van vooruitgang. Alle verbrniksartikelen weden daardoor duur; bouw en Dijkmaterinlen kosten schatten van geld aan voerloon. Op de goederen uit de briquettenfabriek, de stoom- wasscherij en de stoombrouwerij te Vlissin- gen drukt het verveerloon. De schelpenvisscherij te Westkapelle zal door een tram nieuw leven ontvangen, de mosselzaadvisscherij productiever worden. Weer noch wind zullen meer invloed hebben op den aanvoer van de noodige dijk- en bouwmaterialen. Strandgoederen zyn thans alleen met enorm hooge kosten te vervoeren. Het gebrekkige postvervoer, thans per bode, zal bij een snel vervoermiddel zeker baat vinden. Door een goed en snel middel van ver voer en het telen van vruchten, waarvan de cnltunr thans niet loonend is wegens de hooge transportkosten, zal de rentabili teit van den grond grooter worden, zal nieuw leven en nieuwe werkkracht bij de uit hun isolement verloste bewoners van Noord-West Walcheren ontwikkeld worden. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Middelburg dr. J. B. Slote- maker de Bruijne te Beilbn, dr. J. W. E. Posthumus Meijjes te Heinenoord, ds. D. G. Poatma te Zaandam en ds. N. C. J. de Minjer te Sexbierum. (Dit viertal betreft de vacature dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen. Deze was de laatste moderne deminé alhier. De heeren Callenfels en Schorer hadden 't kiescollege aangeraden in zijn plaats een modern predikant te beroepen. Het antwoord van 't kiescollege was ondubbelzinning in te gengestelden geest. Op de moderne candi- daten toch werden slechts 3 stemmen uit gebracht de orthodoxe caodiditen bekwa men respectievelijk 63, 61, 57 en 47 van de 85 stemmen). Beroepen te Wilhelminadorp de heer B. Knottnernus cand. te De Bilt. Beroepen te Oud Beijerland ds. H. Snel te Gameren; te Venendaal ds. N. P. E. G. v. Uchelen te Benswoudete Har derwijk ds. F. G. Moeton te Heemse te De Wilp J. E. de Vries cand. le Gro ningen te Aalsum ds. C. de Vries te Hellendoorn. Aangenomen naar Berkel door ds. T. Stigter te Grootelindt. Bedankt voor Midwoud en voor Heer Hugowaard door ds. H. Vermaas te Hens broek voor Waspik door ds. T. Stigter te Grootelindtvoor Polsbroek door ds. P. S. Baitstra te Zegveld voor Huizen door ds. A. Benier te IJselmuiden. Ds. P. de Buck te Oostkapelle, be roepen predikant te Giethoorn, hoopt Zondag 16 October afscheid van zijne tegenwoordige gemeente te nemen. Geref. Kerken. Drietal te Tienhoven ds. J. S. Langen te Oldebroek, ds. G. v. Velzen te Ede en S. Vos cand. te Amsterdam. Tweetal te Axel ds. C. Oranje te Berkel en ds. J. E Vonkenberg te Voorlhuizen. Beroepen te Zuidland ds. M. W. C. Plet te Wezep bij Zwolle. Aangenomen naar Emliehheim door ds. P. D. de Groot te Meppel. Bedankt voor Staphorst ds. C. J. Bos te Opeinde. Wolfaartsdijk. Den 19 October a. hoopt onze geachte leeraar zyn 25-jarige cv 'Oii _r iening te herdenken. Ds. Elffers werd den 19 Oct. 1873 bevestigd te Her wijnen, vertrok in 1876 naar Hillegom en werd den 4 Oct. 1885 te Wolfertsdijk be vestigd. De beer T. Bos, onderwijzer te Sint Phi- lipslana, is als zoodanig benoemd te Den Bommel (Z. H.). De Unie-collecte heeft te Goes opge bracht f 225,50 hieronder is begrepen f9,50 van de geref. kerk te Wolfertsdijk. In 't vorige jaar bracht zij met inbegrip van laatstgenoemde collecte, welke toen f 12.60 bedroeg, op de som van f 229,76V2. Blijkens de 5de lyst van de 20ste Jaar collecte voor de scholen met den Bijbel bedroeg die collecte teHeinkenszand (geref. kerk) f 19,79Vs2Schoondijke (geref. kerk) f 29,61 Terneuzen f 173,95. Kloetir.ge. De gemeenteraad benoem de in hare vergadering van jl. Donderdag tot onderwijzer, dhr. A. van Liere, alhier. De Haagsche rechtbank heeft A. W uit Middelburg oud 10 jaar, beklaagd van oplichting, vrijgesproken, doch tevens zijn plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht gelast. Arrondissements-Eechtbank te Middelburg. Bij op heden door bovengenoemde recht bank gewezen vonnissen zijn veroordeeld: L. M., 48 j., werkman te Eecloo (België), te Middelburg gedetineerd, ter zake van diefstal tot 2 jaren gevangenisstraf, met mindering van den in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd, en ter zake van be schadiging tot 2 m. gev. straf, en J. H. B., 42 j., gewezen postdirecteur te Yzendyke, te Middelburg in hechtenis, ter zake van het opzettelijk verduisteren van gelden het opzettelijk vervalschen van registersuitsluitend bestemd tot contróle van de administratie tot 2 j. gev. straf, met in mindering brenging der doorge brachte hechtenis. Bij beschikking van voornoemde rechtbank werd N. M., oud 39 jaar, zonder beroep, te Axel, te Middelburg ge detineerd, buiten vervolging gesteld en hare plaatsing in een krankzinnigengesticht bevolen, gedurende een proeftijd, den ter mijn van één jaar niet te boven gaande. Voornoemde persoon was te laste gelegd, dat zy den 24eu Augustus 1898 te Axel, in de woning van haren vader, opzettelijk hanr broertje M. M., oud ongeveer 3l/a maand, van het leven heeft beroofd, door dat kind op een bed te leggen, vervolgens op het hoofd of aangezicht van dat kind een kussen te plaatsen en dat kussen op zettelijk eenigen tyd vast te houden en daarop te drukken, tengevolge waarvan bovengenoemde M. M. ts gestikt. Goes. Het bekende drietal Orelio- Mann-Wolters, musici, de eerste zanger, de tweede pianist, die zich tevens als voortreffelijk componist kennen deed de derde violist, trad ook alhier op, Donder dagavond jl. voor een talrijk publiek dat met zeldzame voldoening luisterde. Vooral na de pauze was het succes overweldigend. De heer Wolters wist aan zyn viool de hoogste tonen en verrukkelijke melodie ën te ontlokken. Vooral zijn laatste voor dracht was wegsleepend. De bekende bariton-zanger, de heer Orelio zong met onverminderde kracht en duide lijkheid, zuiverheid van toon en helderheid van stem en met meesleepend gevoel de verschillende gevoelens in 't lied vertol kend onder de voortreffelijke begeleiding der pianino, op geestdriftwekkenae wijs, de meest uitgezochte fragmenten. Na de pauze wist hij in een paar slot liederen nog eene snaar van nationale geestdrift in aller hart te doen trillen. Er was een climax in de uitvoering. Bij elk volgend nommer was de indruk meer overweldigend, moest zelfs de meest critische criticus zwijgenen wie hen pre zen, weten nog niet wien uit dit trio den eerepalm toe te kennen. Zy hebben ons een kunstgenot verschaft, als maar zelden in onze provincie op dit gebied door Ne derlander# kan bereid worden. Mogen zij nog ivele malen zich doen hooren en hebbe „de Algoede", wiens de 1 gave der tonen is, ook van hun talentvol optreden, steeds al de eer. Zonnemaire. M. J. Jonker, gemeente en onbezoldigd rijksveldwachter alhier, is door den minister benoemd tot ryksveld- wachter-jachtopziener te Clinge (standplaats Capellebrug). Goes. Heden 30 September nam de hoofdagent van politie alhier, M. van Waarde afscheid van den commissaris van politie en verder politiepersoneel, waarna de heer Commissaris van politie tot hem een hartelijke aanspraak richtte en hem als blijk van hoogachting en van tevreden heid over de eerlijke wijze, wars van zoeken en vleierij, v. aarmee by in 't nu afgesloten bijna 25 jarig tijdperk zijn betrekking bij de politie bad vervuld, een photographic in fraaie lijst als aandenken aanbood. De commissaris herinnerde er aan dat v. Waarde zyn betrekking met eere had vervuld, getuige zyn benoeming tot hoofd agent en de tevredenheidsbetuigingen van den vorigen en den tegenwoordigen burge meester, zijn benoeming tot havenmeester en 't hem verleende pensioen. Spreker sloot zich hierbij aan en sprak den wensch uit dat het hem nog lange goed mag gaan en zyn opvolger zijn voetstappen mag drukken. Ook de agenten van politie namen van hun geachten kameraad met woord en handdruk een welgemeeud afscheid. Van Waarde, diep getroffen, dankte deD com missaris hartelijk voor zyn hartelijk woord en geschenk, en de agenten voor hunne vriendschap. St. Maartensdijk. In de gemeente raadsvergadering van Donderdag kwam aan de orde een schrijven van Ged. Staten, inhoudende kennisgeving van eene aanvraag om concessie voor een stoomtram van Tholen langs Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk naar Stavenisse. Den Raad werd gevraagd met betrekking tot deze aanvraag zich te verklaren of hij het in 't algemeen belang zou achten, dat bedoelde stoomtram tot stand kwam. De voorzitter dit punt nader toelichtende, wees er op, dat er hier geen subsidie gevraagd werd, doch dat bij eene algemeen gunstige ont vangst dezer plannen later van de publieke kassen wel een offer zal gevraagd worden, aangezien de totstandkoming dezer zaak alleen met financieelen steun mogelijk is. Ofschoon de ledenlwel enkele bezwaren meenden te moeten opperen, die zich by de exploitatie zouden voordoen, spraken zy toch algemeen als hun gevoelen uit, dat het zeker in 't algemeen belang zou zyn, wanneer dit gemeenschapsmiddel tot stand kon komen. 't Verheugt ons dat de fiaadsladen in deze zaak dit standpunt innamen. Na deze verklaring aan Ged. Staten toch kunnen wij niet anders dan met gerustheid ver wachten, dat de Raad later volle vrij moedigheid zal vinden om door eene krach tige medewerking het tot stand komen dezer zaak van Algemeen Belang verder te be vorderen. Te Oud-Vosmeer is overleden een oud schaapherder, die ontelbare malen te Tholen door het kantongerecht wos ver oordeeld wegens strooperij, ook thans .had hij nog straf wegens dergelijke feiten te goed. Men verhaalt als historisch, dat hij eenmaal aldaar zijn onschuld voor het ge recht stond te bepleiten met een ge stroopte haas onder de blauwe kiel. Het gemoedelijke kereltje wekte niet zelden door zijn koddige onschuldbetuigingen den lachlust op van rechters en publiek lel. Te Middelburg is de kookcursus van de afdeeling der maatschappij tot nut van het algemeen geopend met 24 deel neemsters. Men zal zich herinneren, dat eenigen tyd geleden een poging tot moord gepleegd werd op een vrouw te Weesperkarspel. De vrouw, die te bed lag, toonde zieh buitengewoon kordaat en wist het mes uit de handen van haar aanrander te slaan. Een worsteling volgde, waarbij zij hem de toppen van twee vingsrs af beet en waarna de woesteling de vlucht nam. De toppen der vingers werden later gevonden en naar het paleis van justitie te Amsterdam overgebracht. De politie zocht langen tijd tevergeefs naar den dader, doch nu is het haar gelukt den vermoedelijken dader in Duitschland aan te houden. Te Ammerstol, waar zij ten huize van een bloedverwant haar laatste levens dagen sleet, is overleden mevrouw de we duwe StutenTe Gempt, wier flink eu volhardend optreden eenige jaren geleden den stoot gaf ?an een radicale verbetering van het beheer over het Haagsche krank zinnigengesticht. Iemand te Dongen was bezig hout te hakken. De bijl schoot uit en kwam met kracht op zyn teensn Jterecht, waardoor deze lichaamsdeelen totaal van den voet zyn weggenomen. Te Uithuizen (Groningen) is het lijkje gevonden van een kind, in stukken gesne den. De maréchaussée heeft zich met dit vreeselijke geval bemoeid. De moeder is gearresteerd. Het station Maasbracht (Limburg) is Woensdag door brand j; vernield. Alps is vernieldook de boeken en kaartjes zyn verloren gegaan. Als men ongeveer 20 gram zwart mosterdzaad, in een linnen zakje gebonden, in de ingelegde augurkjes legt, blijven zij vrij yan schimmel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 5