NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH aarzen lis. 154. 1898. IR». knecht 1 VERSCHIJNT G. M.KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN Verhooging Jeneveraccijns. P: October Pz. te\Koudekerke. HENST en Zierikzsa. Spoorweg Goe» ct. /an Zierikzes: 'smorg. 8 midd is. 27 7.50 3,30 )en28 7,50 3,30 6,- 3,30 6,30 3.30 7.50 2,15 11,30 7,50 2,15 7,50 2,15 7,50 2,15 6,30 2,30 7.50 2,15 7.50 2.15 7,50 7,50 2,15 7,50 2,15 7.50 2.15 6,'2,30 6,30 2,15 6.30 2,15 11,30 7,50 2,15 7,50 2,15 7,50 2,15 6.30 2.30 7.50 5,15 7,50 2,15 7,50 7,50 7,50 7.50 an. is. jen nd. yd. ér: nd.29 Ljd.30 er. 1 d. 2 3 4 5 6 7 8 9 an.10 ns. 11 oenl2 nd.13 yd.14 ter.15 nd.16 an.17 ns. 18 oenl9 nd.20 yd.21 ter.22 nd. 23 an. 24 ns. 25 oen 26 nd.27 ijd.28 ter.29 nd.30 an.31 6- 6,30 6,30 7,50 6,30 2- 2.15 2,15 2,30 2,15 2,15 2,15 DIENST B.-ROTTEkDAH ct. fan Tan elbnr g. Rotterdam n 77 n 71 ii ii ii ii ii 17 77 77 n 8,45 »7 9,— 8,45 77 9- 8,45 9- 77 9,- 8,45 77 8,15 8,45 77 8,15 8,45 77 8,15 8,45 77 8,15 9, 77 8,15 8,45 8,45 77 8,15 77 8,15 8,45 71 8,15 8,45 77 8,15, 8,45 77 8,15 8.45 77 8.15 9- 11 8,15 9,- 11 8,15 8,45 71 8,15 8,45 71 8,15 8,45 71 8,15 9,— 11 8,15 8,45 11 8,15 8,45 11 8,15 8,45 f* 8,15 8,45 r> 8,15 8,45 17 8,15 8,45 17 8.15 9- 77 8,15 9,- 8,15 9- 8,15 -i ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. pf 0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN EN van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Ret rijk geniet jaarlijks ongeveer 26 miljoen aaa den accijns op alcoholische dranken. Kortheidshalve noemen wij dit den jeneveraccijns. Nu is 't de bedoeling van de Regeering om dezen acoyns nog wat te verhoogea. Een maatregel die getuigt van geldge brek, van geeuwhonger, eigenlijk gevolg is van eens misrekening. De eene verhooging is oorzaak der an dere of heeft haar ten gevolge. Dit blijkt ook hier. De verhoogde uitkeeringen aan de ge meenten maken de verhoogde accijnsen noodzakelijk. Daarom is ingediend een wetsontwerp om den accijns per hectoliter gedistilleerd ad 53 procent sterkte, thans bepaald op f63, thans t« brengen op f66. Een verhooging van f 3. Tegelijk wordt voorgesteld den accijns op wjjn die f20 per hectoliter bedraagt te brengen op f25. Derhalve een verhooging van f5. De wet treedt 1 Januari, a. s. in wer king. En hoe de regeering er nu aan komt deze verhooging voor te stellen Zy zegt dat in de toelichting. Zij heeft eene gedachte misrekening De lezer traohte zich dezen langen vol zin uit de Memorie van Toelichting eigen te maken. „In de Mem. v. Toel. van het op 11 Sept. 1896 ingediende wetsontwerp tot regeling der financieele verhouding tus- sohen 't Rijk en de gemeenten en herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen, is de verwachting uitgesproken, dat na aanneming van dat ontwerp de uitkeering van het Rijk aan de gemeenten zou stijgen met een som van f2,6000,000, welke som, door aanwas van do bevolking, ieder jaar met f150,000 zou vermeerderen." Let wel, er was gerekend op 2,6 mil joen en 150 dnizend maar 't blijkt uit nadere berekeningen dat het moet zijn f 3,316,000 en f300,000. Dientengevolge werd zoo zegt de toelichting het bedrag bedoeld bij de wet van 26 Juli 1885 (uitkeering aan de gemeenten) van 8l/s miljoen tot 12Vi miljoen verhoogd. En misschien is dit nog niet genoeg. Immera, zoo staat er bij, de minister van financien is nog niet in staat nauwkeurig aan te geven hoeveel in 1898 de uitkee ringen verkelijk znllen bedragen. Intussihen wijzen ue beschikbare gege vens aan dat het bedrag der uitkeering voor de groote meerderheid der gemeenten hooger zal zyn dan verwacht werd, ja, soms aanmerkelijk hooger. Zoo voor Am sterdam f580,693 meer; voor Rotterdam f243,063 meer; voor Utrecht f44,031 en voor Groniagen f 29,025 meer. De oorzaik der misrekening is eensdeels dat men voor de raming der huurwaarde vaststaande gegevens miste en ten andere dat de cgfers welke de gemeentebesturen verstrekt hadden, te laag, dikwijls veel te laag waren. De minister durft zich niet vleien met de hoop dat de uitkeering over 1898 noemenswaardig beneden f 13,412,000 zal zyn en voor 1898 zou eene lager raming Da verhoogde accijns is verschuldigd van den wijn. a- die op of met Januari 1899 wordt ingevoerd of uit entrepot uitgeslagen to. die blijkens aangiften volgens art. 17 der wet van 20 Juli 1870 bij het einde van het vierde driemaandelyksche tijdperk van 1898 voorhanden is in de bergplaatsen bedoeld bij artikel 14 dier wet; c. waarvoor accijns is te betalen inge volge aangiften, volgens art. 3 der wet van 7 Mei 1878 ingeleverd op of na 1 Jan. 1899. dan f 13,560,000 hem 'onvoorzichtig sei nen. Dat is f 1,370,000 meer dan yor 1898 is uitgetrokken, welk bedrag jtr- lijks met f150,000 zal toenemen. Let nu wel op. In plaats van 8Vs moet nu 13V2 miljen worden toegestaan om den geeuwhoaer der gemeentekassen te stillen. En 'tal er wel niet bij blijven. Men ziet het er is geen geld. !et rijk heeft niets, de provinciën klagen,Ie gemeenten zitten met de handen in't h£ r. Spijt de hooge belastingen is en blft het overalte kort, te kort, te kort Volgens de regeering is er zelfs perm- lum in mora gevaar bij uitstel. Dar- om stelt zij een maatregel voor, waar net veel over gepraat behoeft te wordeu. 't Heeft veel van een wetsontwerp net het mes op de keel. De Memorie van Toelichting toch zei „Onverwijld zyn maatregelen noodg. Vandaar deze voorstellen, daar een hsr- ziening van het tarief van invoerrechten of wijziging der successierechten, te vjel aanleiding zou geven tot breedvoerige be schouwingen. Van accijns-verhooging wordt eene jaarlyksche in komsten-vermeerder: ng verwacht van 16 a 17 ton 'sjaars." Na het Rijk er toch geen heen in riet geld te slaan uit de volkszonden, iszeter deze accijns verhooging wel 't minste wtar wij ons om bekommeren zullen. Bloost eene natie niet die 27, striks 28Vs, nog later misschien 30 miljoen 's jaars alleen aan accijns voor spiritualiën naar den fiscus brengt, dan moet wie let aangaat dezen last ook maar dragen. Wie niet drinkt heeft er geen schade van. Toch ligt er iets bijzonder stuitends in dat een groot gedeelte van het jaarlijfach tekort moet betaald door 't gezin van den werkman. Wij voor ons zouden gaarne zien dat de geheele werkliedenstand uit geheelont houders bestond. Het zou in 't stoffelijk en zedelijk voor deel van dien stand zyn. Nederland zou er een degelijk en taai geslacht rijk door worden. Nu wij echter zoo gelukkig nog niet zijn, en wij te rekenen hebben met den feitelijken toestand nu dient de vraag aan de consciëntie van den wetgever gelegd re worden Moet gij nog langer door uw accijns het zegel uwer goedkeuring hechten aan 't drankmisbruik Moet gij nog langer officieele beschermer zijn van deze groote volkszonde Begint 't geld u niet te branden in den buidel, dat gij langs dezen weg int tot bevordering van de geestelijke belangen des volks Deze inkomst kan de Staat niet missen. Wanneer de uitgaven niet worden inge krompen, geven wij dit toe. Wij hebben een koopman gekend die onder zyn verdienste jaariijks een som van ongeveer f 1000 had uit den verkoop van een artikel dat door zekeren bond wordt aanbevolen. Tot overtuiging van het zoudige van dezen verkoop gekomen, gaf hij deze ver dienste prijs en weigerde voortaan dit artikel te verkoopen. Die man zal zich misschien wel in zyn uitgaven hebben moeten bekrimpen. Toch schijnt hij er geen scha bij ge had te hebben. Hij heeft nog altijd een zeer bloeiende affaire. Zou een regeering niet eveneens kunnen handelen Zonden niet bezuinigingen op uitgaven van allerlei aard kannen uitgedacht worden Zou bijvoorbeeld de Staat niet zekere bedrijven tot zich kunnen trekken? Zeu de Staat niet wat kunnen doen om de draagkracht en welvaart der natie te verhoogen Zou de Siaat, door instelling van een ry ks-Iandbouw-hypotheekbank en door be scherming van de belangen van den pam- tcrdoor deugdelijker regeling van let groot groidbezit en wat dies meer zij, de belastba neid van het inkomen niet kin nen vernserderen Indien le Staat zoo zijne taak opvrite, wij zoudei haast denken, dat hij spo#dlg het naamiordje De Staatparasiet <)er drinkebroers van voor zyn deur zou kunien wegdoen. Een heziening der drankwet is in I de Troonrede toegezegd. Ook zoider deze toezegging zou de her ziening konen. De bekende fatale terhij n dwingt ertoe. Maar via den minister die haar 'oor stellen moit verwachten wij tal van Irave maatregelei. Hij zelf is afschaffer enheeft reeds een om uit de Rijkskas beschjrbaar gesteld odc de sehool aan de drankttestry- ding diensbaar te maken. De dranibestrijding waartoe de tegen woordige d'ankwet de Overheid ve»licbt, is geen bstryding. Zij is veelejr een sar.ctioneeriig, een wettiging, een reeling, eene bevorcering van deze volkszo/de. Doch in le overtuiging dat de! sterke drank de kinker is die aan den, wortel van ons voksleven knaagt, zal, laar wij hopen, de tegenwoordige regeerin/ einde lijk eens afioende maatregelen te drank bestrijding 'oorschry ven. Beperking van 't aantal draisgelegen- heden stroger straf op den claidestienen verkoop o.teigening van kroeg n en in richting tot volksdrinkhuizen, vaar alleen Kneipp's, Mtlz', Yan Houten's ei Lemon's te bekomen is, tegen den laagit mogelij- ken prijs. Verbod v,n 't honden van vekoopingen, verhuringen uitbetaling, enz. in koffie huizen ware ook gewenscht. Betere wningtoestanden, rgeliug van arbeidsduur, loon, pensioen er dergelijke. Dit alles retenen wy tot de gewenschte maatregelen tot keering vai 't kwaad, tot bestrijdhg dezer volkszcnde, wijl er de stoffelijk welvaart van den werkmans stand door wordt verhoogd. Tot al de:e gedachten kwamen wy door de voorgestelde verhoogirg van den jene- veraccyns. De koninjin heeft by hare troonsbe stijging uit ille oorden der wereld bewijzen van aanhanlelijkheid ontvangen. Nu de btiten Europeescho bladen uit dien tijd er zijn, blijkt metterdaad, hoe groot in Ooi en West en Transvaal onder blanken en lleurlingen, mder inwoner en vreemdeling de belangstelling geweest is. Uit de Trmsvaalsche bladen verneemt men van opgewekte feesten, begonnen te Pretoria, mei een officieile receptie waarop ten huize vai den heer Domela Nieuwen- huis, onzen coisul generial aldaar, de eerste die kwam prjsident K'nger was. Hij kwam in het gda-rijtuig, omringd door de wach". Ontvingen door den heer Nieuwenhuis en echgenoote, bood hun dochtertje den President een groote foto van Koningin Wilhe'miua aan, gezet in een witte vergalde Ijst, en versierd met een kroon, me welk geccaenk de heer Kruger zeer isgenonen was. Op de receptie diukte de heer Pist Gro- bler den wensih u t dat Holland onder de regeering Van Koningin Wilhelmina steeds in bloei mocht toenemen ais in de dagen van Prins Frederik Hendrik. President Krtegcr wees op de banden des bloeds die Rilland en Transvaal bin den, en verzocht als zijn wensch aan de Koningin te sein<n de woorden van Petrus „Werp al uw lekommernissen op Hem, want Hij waakt over U. Zijt matig, zijt waakzaam; wait Uw vijand, de duivel gaat rond als een briesende leeuw, zoekende wien hij zal verslinden." Op dit telegrim is van H. M. het volgende antwoord gezonden„Ontvang mijn wel- gemeenden dank voor uwe goede wenschen en zegenheden. Ik stel nwe gevoelens en die van den Uitvoerenden Raad, Volksraden en het volk der Zuid-Afrikaansche Republiek op hoogen prijs." Een der Snrinaamsche bladen De Surinamer was in feestgewaad en be vatte gedichten van Hollanders, van En- gelschen, van Portngeezen Dedicado d jovem Rainha da Hollanda), van Kleurlin gen in hunne verschillende talen, namelijk der Arowakken, Caraïben, Koelies en Chi- neezen. Voor de aardigheid staan wij even bij deze liederen stil. Eerst de OPDRACHT. Vrij mag de schilderij in al haar luister (pralen, Als zf] door 't mozaïek-gesteente henen (breekt. Maar toch het mozaïek van deez' verschei den talen Is schooner schilderij, een mozaïek (dat spreekt. Dat bieden wy U aan, Vorstinne Wilhelmina 't Zijn wenschen van een volk, uit aller- (har.de land, Van England, Portugal, van Indië, van China In schaduw van Uw troon, op 't Suri- (naamsche strand. Dan een gedicht in 't Neger-Engelsch waarvan 't opschrift en 't eerste couplet aldus luiden ODI FOE DEN SRANAM SOEMA GI DA KONOE-WENKE WILHELMINA. Gran—Odi, Konde—Wenke, Na tappoe gontoe troon.' Na hanoe koupe—tiki. Na hedde konoe kroon 1 De vertaling van al de coupletten volgt hier Gegroet, Gij Koninklijke Maagd, Op Uw gouden troon zetelend, Deu Koningsschepter in uwe handen, De Koningskroon op uw hoofd. Wij inwoners van Suriname. Uw rijk, Wij komen over de zee, Gelijk eens de drie Koningen Van verre kwamen. Om Koning Jezus Hun groet te brengen en hun eerbied te (bewijzen, Zoo Komen wij, bewoners van Suriname, Zoo komen wij naar U. Jezus nam den groet van den Neger koning, Balthasar genaamd, ook aan; Wil onze eerbiedbetuigingen Alzoo ook niet weigeren. Dan volgt een berijmde wensch der Aiowakken beginnende met deze twee regels Wei lekóene weké flróthosatsi kassa- kabohó kneda wamakwa toewfika. Fanooke abaarlerón Wilhelmina nekajava tékwama. De verteling van 't geheele gedicht is alzoo Als wy Indianen een hoogtij vieren,dan dragen wij allen kronen Heden draagt Wilhelmina voor het eerst hare kroon. Wij vieren dit feest medemaar onze kronen weipen wij voor hare voeten.)) Wy knielen op den gronden bidden; Wilhelmina leve lang voor haar volk, en haar volk voor haarl Ook de wensch der Caraïben is op rijm, in een even onmogelijke negertaal en luidt naar Nederlandsche overzetting Een nieuwe vreugd voor dezen dag. Eene maagd, uitgelezen onder allen, die de liefde van den God des Hemels won, regeert nu door Diens kracht over alle mannen-van- over-zee (Nederlanders) en over alle m e n s c h e n (d. w- z- Indianen). Deze is Wilhelmina. Haar zullen allen liefhebben en gehoorzamen altoos! Het vers der Koelies (werklieden uit Voor Indië in Suriname geïmmigreerd op staatkosten) even moeilijk van taal, luidt vertaald aldus In Calcutta, ons vaderland, leefden wy te midden eener talrijke bevolking en vonden weinig werk en brood. Maar hier in Suriname, uwe schoone en vruchtbare kolonie, o verheven Koningin, hebben wy werk genoeg voor voedsel en ondersteuning van allen aard. De dag van Uw hemelscb feest, o dier bare Vorstin, is voor ons dan ook genoegen en vreugde. De wensch der Chineezen, beginnende me t Tai Kwam Tju san thang tjeng thong, maan sanw moe khong tjeng pok, luidt in 't Nederlandseh Aan Haar, die de plaats inneemt van den overleden Koning wensch ik toe Duizend jaar en meer wind gunstig, regen goed, (2) het ryk in rust, het volk in vrede dit is mijn heilwensch. De leeuw heersche tien duizend jaar; (4) da Koningin regeere duizend jaar. (s) Dit is de gelukwensch aller onderdanen. Inderdaad een aardige verzameling. Chineesche uitdrukking voor „zonder einde". (2) Dat wil zeggen „voorspoed en geluk". (8) Op 't wapen. 0) De dichter bedoelt „voortdurend". (6) lang. Uit de Tweede Kamer. De tweede Kamer behandelde Dimdag het antwoord op de Troonrede: Die Troonrede luidt aldus „Mevrouw De inhuldiging van Uwe Majesteit was de aanleiding tot eene indrukwekkende openbaring van de gevoelens van vader landsliefde en gehechtheid aan het Huis van Oranje, welke het Nederlandsche volk bezielen. De hernieuwde bevestiging van den band tusschen vorst en volk verleven digde beo besef der nationale eenheid. Diep werd gevoeld, hoeveel Nederland verschul digd is aan het doorluchtige stamhuis, dat die i eenheid vertegenwoordigt. De Tweede Kamer der Staten-Generaal stemt ten volle in met de geestdrift en het blyde vertrouwen, door de natie be toond. Het is onze begeerte Uwe Majesteit in de vervulling van hare roeping getrouw ter zijde te staan. Moge Uwer Majesteits regeering, onder Gods zegen, strekken tot heil van het Koninkrijk Aangenaam was ons de verklaring, dat de toestand van land en volk in menig opzicht bevredigend is en dat de betrek kingen met de buitenland sche mogendheden zeer vriendschappelijk blijven. Met groote belangstelling namen ook wjj kennis van het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden eener conferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle mogendheden zal worden gehandeld over beperking der krijgstoerustingen. Met ingenomenheid vernamen wij, dat de in Atjeh verkregen uitkomsten het ver trouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Van harte stemmen wij in met de hulde, door Uwe Majesteit aan het beleid, de vol harding en de heldhaftigheid van het Nederlandsch-Indische leger en de vloot gebracht. Nieuwe, hoogst gewichtige voorstellen van wet worden door Uwe Majesteit, naast die, welke reeds aanhangig zijn, aangekondigd. Belangrijk en veelomvattend is de arbeid die ons wacht. 1 Door Uwe Majesteit zal niet te vergeefs een beroep zijn gedaan op onzen ijver en toewijding". Dit adres heeft natuurlijk aanleiding tot discussie gegeven, waar een heele dag mee heenging. Natuurlijk, zeggen wy want ook mr. Troelstra was er, om zijn sociaal demo cratische historiebeschouwing omtrent Oranje en de bourgeois ten beste te geven; zyn principiëelen kijk op het koningschap nog eens te motiveeren de liberalen nog eens hun vet te geven over nun eigen revolutionaire opvattingen in dezende bnitenlandsche pers als getuige op te roepen voor de leugens dat de Kroningsfeesten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1