KERKNIEUWS. SCH00LNIEÜW3. RECHTSZAKEN- la dof btgrootiag toot 1900. Conform do veordraoht des voorzitters wordt die com missie somen gesteld ait de heeren Melis, Kodde en Lontsheer, die hunoe benoeming oonnomen. Alsna kemt ter tafel een voorstel von het beetaar omtrent eene pensioensrege ling voor de ambtenaren. Het bestaar stelt voor om ia principe te beslissen dot eene pensioensregeling wensehslyk is. Bij beslissing von dot principe in ganstigen zin, zal het later een uitgewerkt voorstel bij de vergadering indienen. De heer Corré is geen tegenstander van pensioneeringalleen zon hij geen pensi oen willen verleensn aan hen die het niet noodig hebben. De voorzitter merkt den heer Corré op dat zalk eene uitzondering moeilijk hare toepassing zon kannen vinden. Toch blijft het voor den heer Corré een bezwaar pen sioen te geven aan hen, die zonder dat peneioen ook wel kunneo leven. De heer Snijderzon op het tot na toe gevolgde pad willen blij ven voortgaan. In prineipe hier beslissen acht hij gevaarlijk msa is dan gebondsn aan die beslissing •ok tegenover minder goede ambtenaren. Men schreeuwt overal laidkeels om pen- sieneering en wat zal het gevolg zijn? Dat men later evenals by andere lichamen ook aal moeten overgaan tot pensioneering van weduwen en weezen. De meeste onzer ambtenaren syn wel in staat bij de eene of andere der tegenwoordig zoo eterk con- eurreerende maatschappijen eene verzeke ring te elniten is er dan desondanks later nog eene toelage noodig, de polder zal «ion onder gewoonte niet onbetuigd laten. Maar eene vaste regeling acht hij niet wen- sohslykhet is een recht verzekeren aan goede, maar ook aan minder goede amb tenaren. En dan de finauciëele zijde van het voorstel. Onder eigenaren van onge bouwde eigendommen in onzen polder zijn •r verscheidene, die slechts eigenaren in naam zijn mogen wij dezsn zulk een last •p de echonderen leggen, want de gekapi taliseerde pensioenen zullen geen gering bedrag vormen. En men zegge nn niet bij gemis aan eene vaste regeling zal het ons san geschikte ambtenaren ontbreken de 38 sollicitanten voor oppercommies be wijzen hst tegendeel. Eene vaste regeling acht hij dus niet wsnschelyk. De voorzittev merkt op dat de financiëele zijde niet znlk een onoverkoomlyk bezwaar oplevertin 24 jaar zijn slechts drie amb tenaren gepensioneerd, van wie een slechts «eer kort. De heer Snif der i bljjft bij zjjn gevoelen dat, waar de ambtenaren zijn aangesteld aouder uitsicht op pensioen, men hun niet klakkeloos daarop recht moet geven. De heer van der Swelme is van meening dat de heer Snijders de financieels gevol gen ts zwaar acht. Men gssft nu tooh pen sioen; zullen de ambtenaren nu vroeger heengaan omdat er eene vaste regeling bestaat? Spreker geloofde het niet. Bo vendien kan hjf den heer Sngders de ver zekering geven dat er onder de 38 selli- eitantou naer het oppercommiesscbap ver- aehilleade waren, die inlichtingen vroegen omtrent peneionneering. De heer Snijders bljjft vaste regeling niet wensohelijk achten en wijst nog op eon voorbeeld hoe, bjj een ander lichaam (namen wil hij niet noemen) iemand ge- pensionnSerd werd wegens ziekte, omdat men geen raad met hem wist en medelij den had met vrouw en kinderen. Sedert ia er van ziekte geen sprake meer en leidt de man een bedrijvig leven. De heer van der Stealme kan zich wel herinneren van welk geval de heer Sngders gewaagthij ook wil geen namen noemen, maar juist znlk een geval acht hij bij vaste regeling onmogelijk. De heer Schorer heeft met groot genoe gen kennis genomen van het voorstel. Bij hem is de dnbbeltjeskwestie bijzaak, de reehtvaardigheidskwsstis hoofdzaak. De ambtenaren, die voor de oeververdediging zorgen, moeten het recht hebben onbekom merd hun ouden dag tegemoet te gaan. De heer Snijders merkt op dat de hoer Seherer spreekt van ambtenaren, die voor do oeververdediging zorgen. Hem ook zal niemand onrechtvaardigheid ten laste kunnen leggen, maar het is hem onmogelijk recht op pensioen te verleenen aan ambtenaren, wier peneioen zal moeten komen uit den zak van ingelanden, die, eenmaal ond en krom geboerd, zei ven geen pensioen erlangen. De heer Schorer antwoordt den heer Snodere dat hg gesproken heeft van alle ambtenaren, die in het belang des polders werkzaam zijn. In omvraag gebracht wordt het voorstel van het bestuur aangenomen met 13 tegen 8 stemmen, die der heeren Kodde, Lou werse, Coppoolse, Melis, Koene, Snijders, Allaart en de Visser. De Voorzitter doet hierop mededeeling dat de heer van Krimpen bericht heelt zijne benoeming tot oppercommies aan te nemen en voor die benoeming commissarissen zijn dank betuigt en dal de ondercommies van Rooyen te Weitkapelle eervol is ont slagen en in zijne plaats is benoemd C. M. Bolier, opzichter te Scherpenisse. Daarna doet de Voorzitter namens het bestnnr het voorstel om den ondercommies Minderhout, wegens de vele diensten door hem, tijdens de ziekte van den commies, bewezen eene gratificatie toe te kennen van 1100 welk voorstel zonder discussie of ■temming werd goedgekenrd. Bij de gewone rondvraag verzoekt de heer C|jsouw inlichtingen omtrent de lang zame bestrating van den Noordweg en de hier de Bruiju van Melis- en Mariekerke omtTent een eprinkje iswaterende in den Middelbnrg-V lissingschen sprink. De Voorzitter antwoordt den heer Cijsouw dat aan den leverancier der ktinkers een uitBtel was verleend, omdat hij dan betere kwaliteit kon leveren, terwijl hij den heer de Bruijn van Melis- en Marie kerke een onderzoek en wel dadelijk wegens den geschikten drogen tijd toezegt. Hierna gaat de vergadering niteen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Herbajum ds. L. B. Onnes te IJzendijke. Beroepen te Garsthuizen dis. O. Post humus Meijjes te Halle te Wanne- perveen (toez.) H. J. v. d. Zee cand. te Elburgte Waspik ds. T. Stigter te Grrootelindt; te Den Ham ds. H. Snel te Gameren. Bedankt voor Z waag westeinde door ds. J. L. de Mol Monconrt te Drogeham voor Holten door ds. E. G. J. Bal te Nyeveen voor Jutfaas door ds. P. Bokma te Gorinchem voor Groot Schermer door ds. A. de Pecker to Spy- kenisse. Als oudste dienstdoende predikant bij de Ned. Herv. Kent treedt thans op de 88jarige heer A. J. Lieuwens, pred. te Oudega, die van 1 Sept. 1839 als pre dikant aldaar werkzaam is. De heer ds. A. Mooy te Ermeloo zal 20 Oct. a. 8. den dag herdenken, waarop hij voor 40 jaar de Evangeliebediening aanvaardde. Een commissie bestaande uit de heeren ds. J. G. Smitt te Amsterdam, dr. F. van Gheel Gildemeester te 's Gra- venhage en Jhr. Mr. C. van Asch van Wijck te Berlikum (Fr.), heeft zich gevormd, ten einde den jubilaris op dezen dag een verrassing te bereiden. Geref. Kerken. Beroepen te Zaltbommel ds. H. Buurman te Meliskerke. Zondag 16 Oct. hoopt ds. G. J. Hekkert van Appelscha beroepen pred. te Baarland, zijn intrede te doen, ia beves tigd te zijn door ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Remonstrantsche Gem. Beroepen te Groningen ds. A. M. A. Reijnders te Alkmaar. De Unie-collecte heeft opgebracht te Domburg f 16,50 's Heer Hendrikskinde ren f 11.65 Kloetinge f 44.25 St. Laurens met Brigdamme f 18.25Vs Oostkapelle (Herv. kerk) f 13die te Kapelle-Bieze- linge met Eversdijk bedraagt f90, zijnde f 31.25 meer dan het vorige jaar. Kattendijke. De gemeenteraad be noemde heden tot hoofd der Openb. School den heer A. Arnoldi, onderwijzer alhier (Wilhelminadorp). Middelburg. Van wege de Vereeni- ging Ambachtsschool alhier had heden Maandag de plechtige uitreiking der prij zen in openbare zitting plaats. Na opening der zitting zeide de Secre taris dat het bestuur hem opgedragen had de leiding op zich te nemen en dankte de aanwezigen voor hun getrouwe opkomst. De rapporten der jury's werden voor gelezen. De leider dankte de jnry's voor hare moeite en bracht mede een woord van dank aan den directeur en de onder wijzers en allen die de nuttige inrichting steunden. Hierop werden de prijzen onder eene hartelijke gelukwensching uitgereikt als volgt Belooningen. Timmeren3e kl. Ie pr. A. P. Lorier, een veerploeg 2e pr. J. N. de Witte, een meetrol; 2e kl. a le pr. W. Poppe, een hossingstaaf 2e pr. J. Besuijen, een stel gudsen 2e kl. h pr. W. Douw van der Krap, een waterpas; le kl. a pr. J. Hnys- man, een voorlooper; le kl. h pr. P. J. Malgo, een booromslag met kuikeDs. Smeden3 kl. pr. J. Stroo, een snijd- yzer 2e kl. a pr. J. Ackerman, een tafel- schroef 2e kl. h pr. A. B. Pundke, een ijzerzaag; le kl. le pr. C. J. Bliek, een drilboor; le kl. 2e pr. W. Midavaine, eeu bankhamer. Getrouw schoolbezoektimmeren W. Poppe, een waterpas, A. J. Francois, een ivoren decimeter, P. J. Malgo, een handzaag; smeden P. v. Meerendonk, een stalen meter, J. Jongepier, een stalen duimstok. Getuigschriften bij H verlaten der school timmeren: J. N. de Witte, en A. P. Lorier als zeer goed, J. P. van Riel en P. Koole ah goed en J. M. v. Nieuwen- hnijsen als voldoende. smedenJ. Stroo als zeer goed, P. v. Meerendonk en A. C. Hildernisse als goed en R. E. Kampmann ah voldoende. Vervolgens richt de leider een hartolijk woord tot hen die de school verlaten en reikt hun de getuigschriften uit. Hij wenschte hen geluk en hoopte dat zij eene aangename herinnering van de school me- denemen en dit later door vlijt en verdere ontwikkeling zullen bewijzen. De bijeenkomst wordt hierna gesloten. Te Groningen heeft terechtgestaan H. A. Schaper, het bekende Groningsche socialistische lid van den Gemeenteraad, lid der Prov. Staten en redacteur van het blad De Strijdbeschuldigd van smaad schrift. Bij bet verboor yroeg Je voorzitter met welk recht 8. van de nooit volprezen vrijheid van drukpers misbruik maakte, waarop de beklaagde antwoordde „Dat is een persoonlijke meeaing van u. Ik geloof volstrekt geen misbruik er van gemaikt te hebben". De VoorzitterHeeft u in uw stuk den Heer Jacobs al of niet bedoeld? Hierop kunt ge eenvoudig ja of neen antwoorden. Beklaagde Ik wensch me daarover niet uit te la-en, gebruik makende van het recht van een beklaagde. VoorzitterHeeft u den moed niet, in tegenwoordigheid van den Heer Jacobs te zeggen ik heb hem bedoeld BeklaagdeIk ontken niot en ik beken niet, hem bedoeld te hebben. Overigens verkies ik niet door u op zoo'n wijze te worden aangepiktik ben hier machteloos tegenover u.... VoorzitterHoud je kalm en ga zitten anders laat ik je bij den kraag de deur uitgooien. In 1893 werd Schaper door de Rechtbank teAlmeloo tot g&ldboete veroordeeld, wegens beleediging van een regeerend vorst. Tüans wordt een gevangenisstraf van twee maanden tegen hem geëistht. De Minister van Justitie heelt be noemd tot onbezoldigd rijksveldwachter J* van Nieuwenhnize te Kruiningen. Nieuw St. Joosland. In den loop dezer week is alhier op de hofstede van den landbouwer C. Pook, de bijna overal heerschende varkensziekte uitge broken. Reedi zijn twee! varkens ge storven. Nieuw St. Joosland. Zaterdag middag geraakte alhier een paard op hol, terwijl men bezig was het uit te spannen. Het rende met den wagen achter zich door eene gedeelte van het dorp, verbrij zelde een zitbink en werd in den weg die naar Arnemuiden leidt staande ge houden. Waarde. In de jl. Zaterdag gehouden raadsvergadering werd de begrootiug in ontvang en uitgaaf vasgestel i op f 7414,69Vs. De jaarwedde van den te benoemen tijde- lyken onder wijzer werd bepaald op f500. Stavenisse. Tot postbode van Philip pine op Sas van Gent is met ingang van 1 Oct. a. s., op eene jaarwedde van f 350, benoemd G. van den Berg alhier. Woensdag vertrok een arbeider met zijn dochtertje van Rilland naar Rotter dam, om van hier naar Amerika te reizen. Donderdag was hij evenwel weer te Ril land terug do dokters wilden zijn doch tertje niet als passagier toelaten. Een waarschuwing voor velen, om op strenge keuring te rekenen. Vllssingert. De bouw van de ma chines en werktuigen van het ie Amsterdam in aanbouw pantserschip, verbeterd type Kortenaer, is door het Departement van Marine opgedragen aan de tabriek v. de Schelde alhier. Heinkenszand. Vrijdagmiddag zijn van een landbouwer alhier op land in den O.-Kraaiert ongeveer Vs H.L. aardap pelen gestolen. En Vrijdagnacht kwam bij een bakker, na eerst een ruit te hebben stuk geslagen, door opschuiven van een raam een persoon binnen, die reeds eenige voorwerpen die op de tafel stonden had gebroken, toen de bakker, hierdoor gewekt, hem op de vlucht joeg, terwijl bij een anderen bakker in denzelfden nacht een konijn ontvreemd werd. De politie dqet onderzoek en is den vermoedelijken dader van eerstgenoemden diefstal op 't spoor. Een daglooner te Waddingsveen viel in een sloot. Daar zijn hondje gewel dig begon te blaffen, trok dit de aandacht van een anderen werkman, die niet ver van daar op 't land bezig was er. zoodra deze het dier met de pet van zijn baas in den bek zag komen aanloopen, begreep bij de toedraQht der zaak. Hij snelde naar de plaats waar het ongeluk gebeurd moest zijn en slaa gezonken was, te redden. De schouwburg op de Parijsche We reldtentoonstelling van 1900 zal de grootste zijn, welke tot dusverre werd ingericht. Er zijn niet minder dan 15,000 zitplaatsen en het (ronde) tooneel alleen is 300 voet in middellijn. By den bouw van het nieuwe gym nasium te Bonn is o. a. gerekend op eene bewaarplaats voor 100 rijwielen. Te Durham is dezer dagen een St. Bernhardshond van 18 maanden verkocht voor 290 p. st. of f 5880. Hoe iemand brandschade kan lyden bg het baden, is onlaugs op tragisch- komische wijze in een dorp van het Pruisisch district Gumbinneu gebleken. Een man, die dezer dagen in de warmte naar verfrissching smachtend, zich ontkleed en te water bege ven had om te baden, wierp zyn sigaar zoo onvoorzichtig weg dat het brandend eindje op zijn kleederen viel, die daardoor in brand geraakten. En toen de zwemmer weer aan land kwam, vond hij al zijn kleeren „tot een hoopje asch vergaan", als Paulientje in den Struwelpetur. Esterhazy moet aan een Eugelschen in terviewer hebben bekend het bordereau te hebben geschreven op bevel van kolo nel Sandherr. Het geheime document aan den krijgsraad medegedeeld, was de brief bevattende de woorden Cette canaille de er in den man, die reeds D. De brief is inderdaad door graaf Schwarzkoppen geschreven, maar de woor den hebben" betrekking op zekeren Doll- fus, die vroeger aan den Duitschen attaché plannen van de fortificaties van Nice ver schaft heeft. De gesluierde dame was de vrouw van du Paty de Ciam. Oud en nieuw ivoor. Men denkt veelal, dat elk paar slagtanden van oli fanten, die uit Afrika, voornamelijk den Congo, in Europa worden ingevoerd, af komstig is van een geschoten dier, waarop men uitsluitend om het elpenbeen heeft jacht gemaakt. Toch is er niets minder waar uan dit. In het jaar 1897 werden er in Antwerpen 29.985 tanden aange voerd. Er zouden dus 14993 olifanten voor deze toezending gedood zyn, doch onderzoekingen deden zien, dat er slechts 8539 tanden by waren van gejaagde dieren. Het onderscheid tusschen oud en nieuw ivoor bestaat daarin, dat het oude een verweerde, ruwe oppervlakte ver toont door de inwerking van de lucht en de vochtigheid, toen het in of op den grond lag, terwijl het nieuwe glad en zonder scheuren is. Ligt het ivoor nog langer in den grond, dan wordt het bros en krijtachtig. Deze verweering werkt van buiten naar binnen en maakt het elpenbeen voor technische doeleinden totaal ongeschikt. Liggen de tanden op den grond dan gaan ze door den regen en de tropische hitte aan den top en aan den wortel barsten. De scheuren worden hue langer hoe dieper en ten laatste is het aldus gegroefde ivoor nergens meer bruikbaar voor. Treft men dus ruw inge scheurd ivoor aan, dan kan dit onmoge lijk van gejaagde dieren afkomstig zijn, want dan heeft het reeds een geruimen tijd op of in den grond gelegen. De tanden, die van geschoten dieren in den haudel komen, zyn meestal klein, de zoo genaamde „scrivelloes", omdat de jacht van Europeanen op de olifanten om het ivoor weinig te beteekenen heeft en de inboorlingen by voorkeur jonge dieren schieten om het vleesch. De kapitein by het leger te Rijssel Delabie is Woensdag op klaarlichten dag door een anarchist aangevallen en levensgevaarlijk gewond. En waarom? De dader, in verhooring genomen antwoordde dat een schoonbroer van hem het zoo slecht had in dienst en dat hij zieh hier over wilde wreken op den eersten den besten officier dien hij mocht tegen komen Zwit8ersche bladen melden de vol gende akelige bijzonderheiddie tevens weder voor ds zooveelste maal verraadt hoe ontzettende gevolgen de onrechtvaar dige bepaling na zich sleepen kan die het onderzoek naar het vaderschap by de ge boorte van „onechte" kinderen verbiedt. Zij melden namelijk dat de moeder van Lucheni, den moordenaar van keizerin Eli sabeth, te Albareto di Bargetari by een rijken jonggezel diende, door dezen werd verleid en toen door hem met een som gelds naar Parijs werd gezonden om hare bevalling af te wachten. Het kind werd als Luigi Lucheni, vader onbekend, inge schreven. De moeder ging vervolgens naar Parma, waar zy het kind naar het von delingshuis bracht. De moeder, door haar verleider verlaten, ging jaren geleden naar Amerika zij woont thans te San Francisco. Ook de vader, die later huwde, is nog in leven en woont als rijk man nabij Parma. In Argentinië is een centrale com missie opgetreden tot het vernietigen van sprinkhanen. Deze centrale commissie heeft 35 commissies georganiseerd, die de gansehe republiek omvatten. Deze commissies ver- deelen haar (Werkzaamheden weder over 1600 sub-commissiën, waarin meer dan 8000 mannen, vrouwen en kinderen werk zaam zijn. De sprinkhanen waren in 1897 in veel grooter aaötal verschenen dan in 1896. Om een flauw denkbeeld te geven van de reusachtige massa's dezer vernielzuchtige diertjes, kan medegedeeld, dat in de pro vincies Santa Fé, Entre Rios, Corrientes, Cordoba en San Luis de enorme hoeveel heid van 30,112,987 vliegende sprinkhanen zyn doodgemaakt; het gewicht der vernie tigde eieren bedroeg 6,659,000 Kilo. Dan zijn er door verschillende personen nog grooter hoeveelheden gedood op ban eigen estancias; in sommige plaatsen waien geen voldoende weegwerktuigen bij de hand, zoodat de vernietigde hoeveelheid misschien nog wel vijf maal zoo groot is als het boven aangehaalde cijfer. De practische geest der Engelschen om overal voordeel uit te slaan, is onlangs schitterend gebleken in den raad van het kerspel Battersen. Daar werd namelijk be sloten voor de vele bezoekers van het kerkhof, die daar hun geliefde dooden kwamen beweenen, een ververschingstent op te richten, waar hun gelegenheid zou gegeven worden na een korter of langer verblijf op den schaduwloozen doodenakker, zich zoowel uit- als inwendig te verfris- schen Een reuzengebouw, niet zoo zeer wat de hoogte, als wel, wat het enorme aantal kamers betreft, staat op den „Fauborg de Wieden" te Weenen. Er zijn niet minder dan 400 woningen in met 1400 kamers, en het huisvest 2112 personen, die gezamen lijk 120.000 gulden huur per jaar betalen! De inwoners van Madagascar zullen voortaan, te beginnen met het volgende jaar, een belasting te betalen hebben, in dien zy, op huwbaren leeftijd gekomen zijnde, geen kind kunnen aanwijzen, van hetwelk zy vader of meeder zijn. Dez maatregel is genomen wegens de termini dering der bevolking, die in de laatsti jaren op het eiland is geconstateerd. Elk man, die den leeftijd van 25 jaren heeft bereikt en nog niet het geluk heeft vad-ij te zyn, betaalt f 12 belasting jaarlijks, elke vrouw, die meer dan 20 lente's tt en nog geen moeder is, wordt voor de he dezer som in de belasting aangeslagen! deze manier kan het gebeuren, dat e echtpaar, welks huwelijk kinderloos blij verplicht zal zijn per jaar 18 gulden betalen voor een zaak, waar ze misschie verdriet genoeg van hebben Een schoenmuker te Szegedin leef sedert eenigeii tijd mef zijne vrouw onmin. Dezer dagen kwam hy in benev den toestand thuis en begon zijne echtg noote te mishandelen, en daar deze zien verweerde, greep hij haar en bond haar vast naby het kot van den waakhc Deze was sinds geruimen tyd uitgehong hy viel op de arme vrouw ain en bra haar gruwelijke beten toe. Op het hi geschreeuw kwamen buren toegesneld, n de ongelukkige bevrijdden. Tegen 4. 'vneb beestachtigen kerel .zal de justitie -qb treden. Een gelukkig jagerDe kroonprins"' van Rumenië had reeds eenigen tijl het verlangen te kennen gegeven een beren» jacht in de Karpathen mede te maken. Eindelijk kreeg hij zyn zin en vergezeld ven een aantal jagers ging hij op weg. Nauwelijks had hij tien stappen in hetboscb gedaan, of daar ontmoetten hem twee be ren. Er een neer te vellen was het werk van een oogenblik voor den prins, dota de andere koos het hazenpad. Alle jagers feliciteerden hem met zyn bijzonder geluk en in triomf ging het naar bet naburig dorpje. Doch toen men den buit daar wat nauwkeuriger bekeek, ontdekte men da het middelschot van den neus doorboord was, wat niet door den kogel kon veroor zaakt zyn; waarschijnlijk had het dier vroeger een ring in den neus gedragen. En ten slotte bleek, dat de burgemeester van een Zigeuner twee getemde beren had gekocht, die hy losgelaten had op de plaats, waar hy wist, dat de prins zou gaan jagen I In Italië wordt men niet alleen door het toenemend anarchisme maar ook dooi 't toenemend gevaar van den Vesuvius verontrust. De werking van dezen vuur- spuwenden berg wordt al heviger. De lava heeft reeds alle plantengroei op de helling van den berg verstikt. De spoor- wegdieust is gestremd. Set personeel zocht reeds een veilige schuilplaats. Voortdurend komt een dikke aschregen uit den krater. Een Amerikaan heeft een broodpan uitgevonden, die voorziet in een langge- ▼oelde behoefte. Als men de eenvoudige uitvinding goed berchouwt, verwondert men zich er over, hoe het mogelijk is, dat de wereld zoo lang heeft kunnen bestaan zonder deze broodpan. De pan lost het moeilijk probleem op, hoe men boterham men van een brood kan snijden, die alle even dik zyn, en dat is, zooals iedere echtgenoot, die brood moet saijden, terwijl zyn vrouw op reis was, erkennen zal, een geniale vinding. Nn kan Iedere „strokwitt- wer" zyn boterhammen snyden, niet in dikke onbehouwen hompen, maar in dunne, elegante sneedjes, alsof hy zyn levenlang het huishonden had gedaan. De pan doet het voor hem. De pan is rond en van groeven voorzien, die zoo breed zyn als de dikte van een normale snede brood. Hy bestaat uit twee halve cylinders van zwaar tin, die tegen elkaar passen. Het deeg wordt nu op den bodem der pan gelegd en de cylinders worden aan elkaar beves tigd met een bengel. Door middel van gist rijst het deeg tot het den geheelen cylin der vult en dan wordt deze in den oven gezet. Het resultaat van deze manipulation is een zachte, ronde korst aan den buiten kant en zacht kruim aan de binnenzijde, als van het beste brood van den bakker. Maar het best van alles zyn natunrlykde groeven, die het baksel in sneden ver- deelen. In het nijvere Opper-Silezië begint, naar het schijnt, gebrek aan vleesch te heerschen. De veemarkt te Beuthen kon Donderdag weer niet doorga m, omdat er geen slachtvee aan de markt was. Te Königshntte is zelfs voor een zwaar stnk geld geen pond vleesch te krijgen, zoodat de ongeveer 100000 bergwerkers, die „diep onder de aarde" werken, zonder voldoende voedsel zyn. Uit Transvaal. De moeder van den heer Botha, een boer te Tweefontein naby Vrijburg, heeft niet minder dan 36 kinderen gehad. Zes maal had zij tweelingen. De heer Botha zelf heeft acht zoons. En dan praten de Rhodes-menschen nog van eene meerder heid aan hun kant- over vijf jaar. (Express). Vrfo'dag 30 's Gravenhage, waterstaat 1 uur onderh graafgebouwen Vlissingei Raming f 1970. Arnwyzl: Inl. dhr. J. Bartels opzie gebouwen te Rotterdam. Dinsdag 27 Sept. Goes, voor Burgerlijk armbestuur rund kalf- en versch inl. varkensvleosch en spek, gewoon tarwebrood 4e kwartaal. Biljetten met opschrift Besteding Burgerlijk Armbe stuur voor 4 uur bij dhr Kakebeeke. Donderdag 29 Sept. Cacl/.and. ten 2 ure, door het Best. fier Waterk. van hot Calam. Waterschap Tienhonderd en Zwarte het maken van zinkwerk en steenbestorting. Raming f11919. Dinsdag 27 Goes, bij wed. Ryk Wouters door not. Vos vaarzen, anderbalfjarige Goes, op 't Slot dooi 12 uur, 12 melk- en kal loopvarkens, N. H. Kalvc Goes, door not. mr. Oostende een huls Molen ket 116 bA. Donderdag f Middelburg, 8 uur door not. Tak huizen N groot 3 A. Heerenstraa cA.Lange Noordstraat Koningstraat E 289 groc lelstr. K 180 groot 44 cA Oct. 10—12 en 2-4 uur. Scbore, 11 uur bij Prins 't recht voor tiendh blok Jonkerhoek en 20,1 weil. MAUKTBRI? AXï Oude Tarwe 19.—a f9. f8 50 af9. Rogge f5 Winterger8t f7.50 a 18. a, f Haver f6.— f8.50 a 1 9. Voererwten 1 denboonon f7.50 a f8.- f Koolzaad f Alles per 100 kilo. Aardappelen f2.— a f Rotterdi Buitenl. granen vast. andsrd. Nieuwe Tarwe. Jarige Tarwe Rogge N. Wintergerst') Zomergerst Chevalier Haver Nieuwe Haver. Paarde nbo on en Erwten Kookerwten BruineBoonen Witte .*»- Kanariesaad Nieuw Keolzaad per 100 kilo. Op de Veemarkt van gevoerd 154 runderen 147 pen of lammeren, 660 Depryzen waren als vi le qual. 62, 2e qual. 54, kalveren le qual. 85, schapen le «jual. 50 kens le qual. 38 2e qual., licht soort 38 a 40. VLAS. 268 steen wit, 265 steen Grot Hollandech geel.I AJÜIN 5000 kilo. K f—90 per 60 kilo Zeeuwsche EIEREN AARDAPPELS, Geldersche b'auwe Qeldevsche kralen 13 Flakkeesche Jammen Zeeuwsche blauwe Spuiactfe f 2.60 a 12. Flakkeesche f 2.30 a Aanvoer redelijk, wei BUUliKHI.l-IK Van 24 - 26 Se MIDDELBURG. Ond< Jm. 28 j. en F. de Voof A. Kommsrs jm. 20 j. j. - W. P. Job e )m. J4. 20 j. Bevallen: W. L. Noe z. J. Vertregt ge Sies geb. Ritmans z. ^Overleden M. H. So leynse 5 wk. z. M. V. de Valk 11 md. vcouw van M. van dei C. Waterman 6 jaar d ws. z. - A. Poortvlie Biavenboer 3 md. d. «OES. le huw. afk- Brtmbacher 30 j. jm. den Hollander 21 j. Overleden24, Marir Duvekot en Cornelia Rotteidam, Jan Corn met Jcbanna Jozepha Van 17 to VLKSINGEN. Onde gö j. e» S- C. Hornei Feytel m. 28 j. en J 36 j. - A. T. Elants D'Jong d. 21 j. - 1 j. en M J- Maters jd man jm 23 j. en A. GetrorwdC. F. P. Leentouts jd. 23 20 j. H- Ravia jd. 2 Bevallen: S. A. vai Steenkiste z. - 3. de R. Aersens geb. d( geb. van Veen d. Waller z. J. M. C M. E. Bukkens geb. Vercouteren geb. Gaz burg geb Heijdens d geb. Pieters d. - L. z. - M. C. Krijger Alewijnse gtb. van 1 van Hecke geb. van geb. Lere z. J- Schwarz z. P- J-I d - M. W. de Roos C. J. Haaze geb. Ve van der Huizen geb Overleden: A. M 1 H. Hakker d. 2 w. J. Joosse d. 2 m. M. Back d. 3 w. m. - A. T. J. Velde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2