VOOR ZEELAND. NIEUWSBLAD HISTORISCH CHRISTELIJK- Ho. M. 1898. Mecifag 24 Sepfemficc. fumaffrfe Haotgatig. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIÊN G. M. KLEMK2RK, te Goes F. P. D'HUIJ, t Middelburg. STRAFFEN. Buitenlands^ Overzicht. UITGAV VAN eixen MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5' cent. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. El Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers0,025. meer 10 cent. Zii zich met 1 Oct. a. s. op ons blad abonneeren, ontvangen de nog voor dien datum verschijnende nummers gratis. (De overheid) ia Gods diena resse, eei;e wreekster (der ge rechtigheid) tot straf dengenen die kwaad doet. Kom. 13:4. Het Schriftwoord dat wij als motto hier boven plaatsen is, ondanks zijne duidelijk heid en eenvoudigheid, nimmer zoo mis verstaan, veronachtzaamd, verloochend, ontkend, ja verguisd, als in onzen tijd. Domela Nieuwenhuis heeft er eens in gezien „de zoogenaamde vergeldingstheorie de onde harde wet van den oertijd, het ius talionis (recht der wraak) gelijk wij het in de afschuwelijkste naïviteit vinden by den ond-testamentischen Mozes." Wat men van socialistische zijde over 't algemeen van de straffen en strafrechts pleging maakt, is bekend. De „klassenjustitie" is nu eenmaal daar in den Jban; en kan niets goed meer doen, alleen bederven. Yan het Goddelijk recht en ambt der Overheid gelooft men aan die zijde niets meeren een prijsstelling door de justitie op het vinden van den pleger van zeker strafbaar feit wordt daar eenvoudig „prijs op verraad" gescholden. Toen eenige jaren geleden te Osch de wachtmeester Hoekman door een onbekende werd doodgeschoten en een prijs op 't aanbrengen van den dader werd gezet, heette een socialistisch blad Voorwaarts dit een prijs op verraad. En hare zusteren zullen 't stellig ook „verraad" noemen, wanneer straks de ver- minker van den Tilburgsehen Wilhelmina- boom wordt aangewezen. Zoo wordt feitelijk zonder 't rechtstreeks te zeggen, gemeene zaak met de sluip moordenaars gemaakt. Maar zoo is 't beloop van den afval, wij wezen er reeds op, altijd geweest. Op den weg der revolutie schrijdt men van schrede tot schrede voorwaarts. Eerst onverschilligheid jegens God en Zijn gebod; dan verharding der consjji >i- tie daarna rechtstreeksche aanranding Gods gezag door prediking van den vr wil, van een leven hoogstens bij contiv.it van gelijke partijenvan verscheuring der banden die den mensch binden uan Gods wet. En is men daar gekomen, dan klinkt al spoedig de vraag, waaraan de mensch het recht ontleenen zou om anderen te straffen. Eene consequentie waartegen op zich zelf niets is in te brengen. Indien er geen God is dan is er ook geen dienaresse Gods en dan vervalt ook het recht van eenige overheid om als dienaresse Gods het zoogenaamde kwaad te straffen. En eindelqk indien er geen God is die 't kwade straft, dan is er ook geen bezwaar tegen om iemand uit den weg te ruimen. De moderne wetenschap ging met de ontkenning van God voorop. Zq randde het Schriftgezag aan, trachtte het geloof te vernietigen en voedde het msnschdom met losbandige twyfelzueht. Wat de geleerden hun hebben „voorge praat, brengen thans de mannen van de practgk in toepassing. En nu schrikt dat wel menigeen terug. Maar wie zonder God in de wereld leeft en de losbandigheid predikt in de ge- dachtenwereld, die moet ook maar niet voor de losbandigheid in de toepassing terugschrikken. Of hy moet door het schrikkeiyke van de toepassing afgeschrikt, in plaats ran met geweld van wapenen de toepassing verhinderen, liever medewerken dat de beginselen des ongeloofs als het zaad des verderfs worden verworpen, en erkennen, dat er nog een God is, die hoort en ziet al wat er geschiedt, en die recht heeft op de aanbidding en vereering van al het geschapene. Yoor wie Gods Woord en Zijn aller hoogst gezag erkent, staat 't vast dat de Overheid als Gods dienaresse het onrecht heeft te wreken, den kwaaddoener heeft te straffen. De overheid vindt met hare rechtsoefe- ning hy dezulken eerbiediging, ook al hadden zij er zeiven de schade van. De antirevolutionair kent geen ziekeiyk medelijden, waar hij de Overheid haar plicht ziet doen. Wel heeft hij medelijden met den moor denaar zoolang deze leeft, en tracht hem te redden, door voor en met hem te bid den doch niet zoodra heeft de justitie zelfs door de doodstraf, aan bem recht, gedaan, of de stem des medelijdens zwijgt er is recht gedaan. Zulk een ziekelijk medeleden is een treurig teeken des tijds, wanneer het onder een volk wordt gevonden. Het wil wijzer zijn dan God, van wien de inzetting der doodstraf is. Het toont hiermede dat het gezonde rechtsbesef te loor ging, dat hartstocht tegen de overheid is ingetreden en de onkundi ge menigte wordt misleid. In zulke iijden van heersehencle begrip pen van medeiyden met het slachtoffer, is 't moeiiyk recht te spreken. En toch moet het. Plichtverzuim zou het zijn van den rechter die zich door het geroep van me delijden zou laten afvoeren van den weg des strengen rechts. Niet te licht mag de straf zijn dewijl ieder mensch 't besef in de consciëntie draagt dat de overheid Gods dienaresse is, een wreekster tot straf dengenen die kwaad doet. Niet te zwaar ook om het rechtsbesef van den misdadiger niet te krenken. Hy moet hebben de welverdiende straf. En dan zal de consciëntie het overige wel doen. Een gezonde rechtspraak is een bewys van kracht en energie bij een volk, even als het ziekeiyk j, medelij den met den mis dadiger bewijs is van verslapping. Daarom deinst ie antirevolutionair ook niet terug voor de leer dat de doodstraf bq een goede rechtspraak en rechtsregeling niet mag gemist worden. Men kan iemands goed, eer of goeden naam aantasten, zonden waartegen het achtste, het zevende, het negende gebod der Mozaische wet waaktmaar overtreed het zesde gebod, ontneem iemands leven en het rechtsbesef zegt dat de allerzwaarste straf de doodstraf op deze daad be hoort te volgen. Wie iemand doodslaat, vernietigt het beeld Gods in dien mensch, een daad die niet anders dan met het leven kan geboet. Een moord met voorbedachten rade en de doodstraf passen volkomen op elkaar. De straf moet evenredig zijn aan bet mis drijf. Zoo is het ook door hoogleeraren in het strafrecht, onder anderen door pro fessor Pfotenhauer gezegd. Helaas in onze dagen heeft men er nog wat anders op verzonnen om den mensch aan zijne gerechte straf te onttrekken. Een Italiaansch hoogleeraar in de phy- siologie (kennis van 't lichaam) is er mee begonnen. Lombroso zoo heet de man heeft geleerd dat de misdadiger het niet helpen kan dat hy tot misdaad kwam. Hy is er als 't ware toe voorbeschikt. De vorm van zijn schedel, 't gewicht zijner hersenen wijzen het uit. Misdaad is volgens Lombroso's school een ziekteverschynse Ook deze leer is le revolutie op en top. Zij is een omkering der begrippen. Van Kaïn leest mn dat zyn aangezicht verviel, tengevolge v,n den haat op zijn broeder. Keen, zegt de tegenwoordige wetehechap, de mensch zondigt oidat zijn hoofd zijn gezicht, de constituti zyner hersenen niet normaal is. Maar zoo worden de laatste spranken van gezond rechtsbese' weggevaagd. Met deze averechsche schedelwijsheid maakt men elke stra, zelfs elke tuchti ging tot beterschap, glijk men dit noemt, onmogelijk. Het is niet te zegen hoeveel kwaad deze fatalistische Ier al uiet gesticht heeft. Toch mag gevraad, wat is bet nu eigenlijk: medelijdenmet den misdadiger of vijandschap tegen len levenden God, die de menschen zoo ppervlakklg doet zyn in hunne redeneering Wij zyn geneigd het laatste te ge- looven, Wy nemen als vorbeeld weer maar de socialistische bladen, n andere bladen toch is men niet zoo eerlft om te zeggen wat men meent of ook tón houdt er niet van zoo ver te gaan. Maar in de socialisische bladen kan men telkens weer oproerde coupletten lezen waarin tot geduchte itrafoefening over de ioMre/coM'-maatschappi wordt aangespoord. Wy denken aan e regels „Koningen en adocaten verdwijnen sleehs door dynamiet". Of aan deze rgels uit de „Car magnole" „Houweeleu in 't kachot Yuur in palis en slot En vrede ii de hutten Door het kanon, door het kanoD. Het parlerent geleegd De rechters veggeveegd etc. VerderHy velt net zyn geweer De rijke schurken neer etc." Men ziet dat de socialisten tegen de regels alsvuur inpaleis en sloten „de rechters weggeveegden ook: „Hij velt met zijn geweerde 'ijke schurken neer geen bezwaar maker Laat het eens eenoogenblik waar zijn dat de hierboven gechilderde menschen allen „rijke schurke;" of gelijk v. d. Veer ze noemde„.dellijke dieven" zijn, is dan 't vonnis ove: dezulken toch niet wat hard „Spaar vrouw ach kind", zei er eens een. Nog eens, is het riet wat hard Dit zyn dan de vnnissen die het socia lisme, wordt het eem baas, over zijn mis dadigers voltrekken sal. Die vonnissen worcen nu reeds den volke verkondigd. Inderdaad vrij wat harder dan die der hedendaagsche „klasenjustitie". Zeg mij, waar is hier het zoo hoog geroemde medelijdenmet den misdadiger'? Wy herhalen daaürn, en blijven er by, dat geen andere opvatting der Overheids taak aan te bevelen .s, dan die welke de Apostel ons leertI'e overheid is Gods dienaresseeen wreeiater tot straffe den genen die kwaad èet. Daarom is het noodig (haar) onderworpen te zyn. Volgens De Sociacl-democraat heeft de heer ds. Melchers, teZuid-Scharwoude, die tot de socialistische party behoort, tijdens de feesten allerlei oierlast te lijden gehad. „Reeds drie maaiden voor dat het eigen lijke feest begon, vilgen ook de beleedi- gingen van het publiek tegen M. aan. By allerlei gelegenheden werd hy uitgejouwd. Inde feesten is zyn woning bestormd, de tuin uitgeplunderd, rnz. En alsof het nog niet voldoende ware, jouwt men hem op straat nog steeds na, terwijl in de kermis dagen 's nachts tot drie of vier uur de halfdronken benden voor zijn woning oranjeliederen zongen, waarvan het nieuwste is: „Leve Wiliemien, alle socialen in een dorschmachieii"." Wy, die de herinnering maar niet kwijt kunnen worden aan wat geloofshaat der liberalen onzen vaderen in en na '36 be rokkend heeft, en hoe wy zeiven door onkundigen van huD stoep gegooid werden, omdat wij „knikkers" waren, kunnen niet anders dan onze diepe verontwaardiging uitspreken over dit staaltje van geloofs vervolging van een medeburger wien niets anders kan ten laste gelegd dan dat hij onze politieke gevoelens niet deelt. Wij hopen dat de daders zullen opge spoord en voorbeeldig gestraft worden. In het klassieke land der vrijheid be hoorde een dergelij e fatale inbreuk op de consciëntievrijheid o imogelijk te zijn. Het zijn geen vrienden van Oranje die zulke kwajongensstreken in naam van Oranje, en nog wel by hun dominé, uit halen. Eebter men veroorlove ons ééne vraag. Oogst men hier niet hetgeen men ge zaaid had Zuid Scharwoude, moet men weten, ligt in Hollands Noorderkwartier, van ouds het broeinest van 't modernisme. Drankverbruik l In België wordt iederen dag 1 miljoen 370 duizend f.ancs uitgegeven aan sterke dranken, waarvan ruim 400 duizend francs alleen aan jenever! In Nederland is 'took erg. ft Bij de stemming voor een 3den eandi- daat voor het voorzittersohap der tweede kamer waren 26 stemmen uitgebracht niet op den heer Lohman zooals wij op ge zag van de Hollandsche bladen meldden maar op den heer Donner. Indien alle antirevolutionaire leden er waren geweist, zou de heer Donner 2e candidaat geworden zyn. Van de linkerzijde ontbraken er slechts 3, (Gleichman, Troelstra en v. d. Zwaag) en van de rechterzijde niet minder dan 6 leden (Kuyper, v. Dedem, Sohimmeipen- ninck, Staalman, Mutsaers en Smits v. Oyen). Eerstgenoemde is in Amerika en laatst genoemde ligt ernstig ziek. Woensdag zoute Parijs de zaak Pioquart Leblois voor de rechtbank worden be handeld. Er waren vele belangstellenden. De be schuldigden zaten tusschen twee agenten. Picquart onderhield zich voor de zitting zeer ongedwongen, onder anderen met zyn advocaat, mr. Labori. Hem werd ten laste gelegd dat hij te Parijs in 1897, een openbare functie be- kleedende, inlichtingen en geheime docu menten, de verdediging van grondgebied en de veiligheid des ands betreffende, heeft verschaft aan mr. Leblois, die geen recht hid daarvan kennis te nemen. Deze laatste werd beschuldigd, ui' deze geheime stukken en documenten inlicb. ingen te hebben rucht baar gemaakt. Terstond na de optning der zitting vroeg de substituut officie:. Lebon verdaging tot een'nader te bepalen aag, dewijl nog geen vol doende inlichtingen tanwezig zijn omtrent het „petit bleu". Het „petit bleu" s een kaarttelegram in 't begin van Mei 1896 aan het bureau van geheime inliohtiugen ontvangen. Het was gescheurd, er gericht aan majoor Esterhazy. Uit den inhoud bleek dat deze betrekkingen had me een buitenlandschen agent. Dit kaarttelog am had Picquart de aandacht doen vesti :n op dezeu majoor en hem in deze richtin doen zoeken naar den vader, gelijk hij steeds Dreyfus als zoodanig had aangemerkt. En nu wordt Picquart beschuldigd dat petit bleu zelf geschreven en verzonden en er gebruik van gemaakt te hebben om een onschuldige te treffen. Dit was een poging om Picquart te onttrekken aan de burgerjustitie en, onge merkt in handen van den militairen rechter te spelen die de zaak in geheime zittingen zou kunnen afdoen of Picquart in tijds onschadelijk maken. Labori verzette zich heftig tegen dit ongerechtig bedrijf. Hij verlangde open baarheid. En Picquart voegde er aan toe: „Misschien is 't de laatste maal, dat ik in het publiek spreek. Van avond slaap ik misschien in Cherche-Midi. En daar zal ik misschien den strop van Lemercier-Piquart of het scheermes van Henry vinden. Dat zal een moord zijn, wantik heb geen plan mij van het leven te berooven". Intusschen sprak de rechtbank toch de verdaging uit. Picquart weigerde echter zijn voorloopige invrijheidsstelling aan te vragen en dus werd hy naar de' gevangenis teruggeleid. Dat hij hieraan goed gedaan had, bleek al dadelijk,dewijl aan de gevangenis sol daten klaar stonden om hem over te nemen, voor 't geval de burgelij ke rechter hem zou nebben losgelaten. Er was derhalve blijkbaar een afspraak tusschen de rechterlijke en militaire auto riteiten om Picquart en de vrienden van Dreyfus een poets te bakken. Die coup is gelukt. Des namiddags heeft men den ex- kolonel naar de militaire gevangenis overgebracht. Men is het er over eens dat de nieuwe instructie tegen Picquart is uitgegaan van Zurlinden, na zijn uittreding uit het mini sterie, in zijn qualiteit van gouverneur van Parijs. De ministers zijn zeer ontstemd geweest over deze coup, en vele bladen noemen hem een verfoeilijken streek. De ministers zyn onmachtig om de be gonnen proceduur te stuiten. Is het on derzoek tegen Picquart afgeloopen, dan zal het parket zijn conolusiën zenden aan den gouverneur van Parijs die dan pas last behoeft te geven om het preces te beginnen of tegen te houden. Men ziet, het wordt een lastige war winkel doch men komt er wel uit. Het schijnt zeker dat Dreyfus in geen der stukken van het dossier genoemd wordt, van daar het valsche stuk van Henry. Er bestaat tegen Dreyfns geen ander gerechtelijk bewijs dan het borderel, de overige stukken zijn door „anderen" vervaardigd om het vooroordeel te ver sterken. De geneesheer die Dreyfus voor zijn vertrek naar het Duivelseiland behandelde, moet zich toen .meester gemaakt hebben van een pak papieren dat in de kleeren van den veroordeelde genaaid was. Deze papieren moeten toen bij een notaris ge deponeerd zyn met 't opschrift van den dokterNa mijn dood te openen. Men vraagt of deze dokter de stukken nu maar niet openbaar zou maken. Daar tech lag allicht de sleutel van het Dreyfus- geheim. Den uitslag der onderzoekingen door de herzieningscommissie houdt de regeering zoo lang mogelijk geheim. Toch moet reeds zijn uitgelekt dat de commissie voor de herziening is. Binnen tien dagen zal haar rapport in den ministerraad, door Faure te presideeren, worden behandeld. De loop dien de quaestie thans neemt heeft 't licht doen vallen op een man die in de laatste jaren op den achtergrond trad en toch meer van de Dreyfus-zaak schijnt af te weten. Wij bedoelen Casimir Perier, die pre sident der jfransche republiek was voor Paure aan 't bewind kwam, doch onver wacht na slechts eenige weken te hebben gediend, zijn hooge betrekking neerlegde. Hij ging heen, vier dagen na de ver oordeeling van Dreyfus,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1