KERKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. En toch ware eene spoedige, rnstige' be slissing zoo gewenscht, met het oog op de Philippynen vooral. Reeds is te Washington besloten een kamp te vormen te Honoloeloe, te bezetten door vijf duizend Amerikanen uit San Francisco. Aguiualdo toch gaat voort met het maken van sterkten en 't winnen van vriendenen Spanje kan het hem niet beletten. Kan het anders, dan dat Amerika, op eigen veiligheidbedacht,in de bres springt? De meerderheid der bevolking schijnt dit laatste toe te juichen. Men is daar èn Spanje's tyrannieke macht èn der op standelingen griliig machtsvertoon meer dan moede en snakt naar inlijving bij een geregelden machtigen staat. 9 Sept. '98. Met ingang van 1 Oct. a. is de rijksveldwachter-jachtopziener J. Jansen te Capellebrug (Clingej eervol ontslagen. De nos. der obligatiën door den polder Walcheren uitgeloot, zijn 559a tot c, 556a en b, 445, 630a en b, 695, 502, 813a en b en 707a en b. HET WITTE HUIS. Het Witte Huis te Rotterdam is voltooid. Door eenige genoodigden werd 't gisteren bezichtigd. Telkens begaven de bezoekers zich met hun zevenen in een van de twee electrische liften en 18 seconden daarna stonden zij 40 meter boven de straat op de tiende verdieping. Een machtig mooi, indruk- en duizeling wekkend panorama ontplooide zich daar boven voor het oog, uren ver het polderland in. Hog een trapje hooger bereikte men de belvedère en nog een laddertje op en men stond op het platform genietend van een door niets meer belemmerd wordend vergezicht. Van hier af gezien zinkt, uit gezonderd de groote toren, alles in het niet. De tocht naar boven duarde ander halve minuut. Het geheel, bijna voltooid en voor een deel al betrokken, geeft een indruk van soliditeit en practische inrichting. Ziehier eeu klein staaltje van wat er onder anderen voor den opbouw gebruikt is 900 heipalen van 16 meter lengte, ruim 3 miljoen steenen, ruim 300 M' hardsteen, 100 duizend verglaas ie steenen, waarvan de buitenmuren zijn opgetrokken, 300000 kilogram ijzer, en de noodige cement enz. Onder den beganen grond zijn de water dichte kelders, waarin |zich bevinden ma chinerieën voor centrale verwarming en electrische beweegkracht, benevens brand- kluizen. Op den beganen grond bevinden zich winkelhuizen en enkele kantoorlokalen, op de le tot de 9e veriieping kantoren en vergaderlokalen, terwijl zich op de 10e verdieping photographische ateliers bevin den. Eindelijk is op het platdak een ijzeren waterreservoir geplaatst met een inhoud van 15000 liter, wijl de gemeentelijke drinkwaterleiding de bewoners der hooge verdiepingen in den steek zou laten. Met een perspomp, door electriciteit gedreven, wordt dit reservoir gevuld. De trap, naar de bovenverdieping leidend, loopt tot de nok toe, langs een luchtkoker. In het bureau is tot gerief der huurders een centraal telefoonbureau ingericht, ter wijl ook op alle verdiepingen centrale brievenbussen zijn. De verlichting van het gebouw bestaat uit gas- en electrisch licht. De oppervlakte waarop dit gebouw staat, bedraagt 400 vierkante meters. Het is ge heel brandvrij. Van onder tot boven ijzer, steen en glas, terwijl het ijzer nog met onbrandbaar materiëel is bekleed en de ijzeren kap aan de binnenzijde is geïsoleerd tegen warmte en koude door middel van geprepareerde kurkplaten. Het Witte Huis, van welks platform men bij helder weder de torens van Dor drecht en Den Haag kan waarnemen, be hoort tot de nieuwste bezienswaardigheden van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bierum ds. W. H. van Heuven te Niekerk; te Jutfaas ds. P. Bokma te Gorinchem. Bedankt voor Wannepervcen (toez.) door ds. A. J. Kan Jr. te Boyl. Geref. Kerken. Beroepen te Westmaas ds. E. C. B. v. Herwerden te Brielle te Emmelen. kamp [Pruisen] ds. P. D. deGroot te Meppel, Te Rotterdam is 't beroep een week uitgesteld, dewijl een van 't drietal even veel stemmen had als de beide andere samen. Herstemming is noodlg tusschen ds. C. Oranje te Berkel, met 213, en ds. G. Elzinga te Kampen met 131 stemmen. Op ds. L. Kuiper te Hoogeveen waren 82 stemmen uitgebracht. Goes. In de maand Aug. werd de Bijzondere School alhier bezocht door 234 leerlingen, waarvan 165geen enkelen school tijd verzuimden 46 leerlingen verzuimden minder dan 3 schooltijden en bij 23 beliep het verzuim van 3 tot 35 schooltijden. In het geheel bedroeg het schoolverzuim jn deze maand 2,88 pCt., tegen 2,2 pGt., in Juli 1897. Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden in Nederland. Tot Examinatoren in het Boekhouden, Haadelsrekenen en Handelsrecht zijn in jlaats van wijlen den Heer C. J. Theunisse door het Bestuur van den Bond benoemd de heeren: W. C. Gelton, accountant, leeraar aan de Handels- en Industrieschool te Enschedé en J. G. Ch. Volmer, accoun tant en leeraar M. O. te Amsterdam. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Den 23en September a. zal voor boven genoemde rechtbank behandeld worden de zaak tegen den bernchten Leo Miloen, ge detineerd te Middelburg, ter zake lo. van den door hem in den nacht van 8 op 9 Januari 1896 teIJzenhijkegepleegden diefstal van 85 kippen en 5 hanen, en 2o. dat hij op of omstreeks 12 Augustus j.l. te Middelburg in een cel in het huis van bewaring opzettelijk en wederrechtelijk de deur dier cel en den post dier deur heeft beschadigd, door het hout van die deur en deurpost los te breken en daarin met een beitel, althans [met een scherp voor werp, te steken, en tevens op tijd en plaats als bovenvermeld, opzettelijk en weder rechtelijk een in die cel staande ijzeren krib heeft beschadigd, door een ijzeren stijl daaruit te breken. Voor dezelfde rechtbank zal den 27en dezer behandeld worden de zaak tegen J. O., onderwijzer 1e Waarde en te Middel burg gedetineerd, in welke zaak 11 ge tuigen zijn gedagvaard, terwijl op 30 dezer zal behandeld worden de zaait tegen J. W. v. D., ontslagen keurmeester te Vlissingen, in welke zaak 7 getuigen zijn gedagvaard. Goes. Benoemd met ingang van 1 October a. s. tot Agent van Politie 2e klasse alhier Paulus Zandee Mz. wonende te Goes. Er waren 40 sollicitanten. Goes. Namens de Koningin is door den burgemeester aan een tiental ingeze tenen de oudste in eenige betrekking eene gedenkpenning van de troonbestijging ter hand gesteld. Ook op de scholen zijn er enkele uitgeloot. Goes. Zoodra de Kermis ten einde was, toog elk in zijn straat aan het werk. De geestdrift is thans reeds onbeschrijfe lijk groot, en wordt nog meer geprikkeld door de premies, die de hoofd-commissie uitgeloofd heeft voor de mooiste buurt- of straatversiering met verlichting. Reeds maanden lang is men bezig geweest de noodige tropheeën en details klaar te maken, schilden met opschriften te schilderen enz. Men was in 't algemeen voor een jaar reeds begonnen te contribuëeren zoodat voor een paar maanden door eenige buurt- of straatcommissiën al een 4000 gld. op de bank belegd was, uitsluitend te gebrui ken om hun wijk te versieren en te ver lichten, Als men nagaat, dat er nog steeds geofferd wordt, elke straat nog zijn be grooting overschrijdt en dat de werkkrach ten grootendeels gratis verleend worden, kan men wel begrijpen dat Goes nog Hooit zoo in feestdos gehuld zal zijn geweest als 't thans.op 14, 15 en 16 September a.s. beloofd te worden. Goes zal éenig, éenig mooi zijn. Reeds nu verschijnen er al de geraamten van poorten en andere monumenten die een hoogte van 10 en 13 Meter zullen hebben, bij een diepte van 8 19 Meter. In een volgend nummer zuilen we gaarne de versieringen eenigszins beschrij ven van enkele straten, thans is dit ons onmogelijk, daar tot op heden de meeste commissies zich nog niet uitlaten over hunne geheele versiering en elk alle po gingen aanwendt om met een bekroning voor den dag te komen. Ook zoo is het met den optocht, die door minstens 16 prachtige versierde wa gens zal opgeluisterd worden, waarvoor de animo zoo groot is dat er buiten het programma van den officieelen feestwijzer die thans a 10 ct. bij den heer Klemkerk te verkrijgen is, nog groote uitbreiding aan gegeven wordt. Men schat algemeen dat de optocht eene lengte zal hebben van 1000 Meters en naar men uit goede bron verneemt geopend en gesloten zal worden door maréchaussees te paard. Ook heeft zich nog eene commissie ge vormd uit de leden der fietsvereenigingen Zeelandia en Ganzenbende die ook beslo ten heeft niet-leden op te nemen tot het houden van een optocht met versierde en verlichte rijwielen met een muziekgezel schap voorop. Reeds hebben nu ruim 80 fietsers en fietsters zich aangemeld. Wij willen het voor ditmaal hierbij laten en onze beschrijving de volgende maal voortzetten. Nog brengen we in herinnering dat door de maatschappij van staatsspoorwegen definitief het vertrek der beide extra treinen gesteld is op 11 uur (Green wich tijd) richting Vlissingeu en 11,15 uur (id.) richting Bergen op Zoom. Zoodat de opgaaf van die in de feest wijzers een weinig afwijkt. Vlissingen. Maandagmiddag klom het bijna 5-jarig zoontje van P. A. Liefbroer, (conducteur op de stoomtram) op het ijze ren hek dat op den muur staat rondom de rotonde, met het ongelukkig gevolg dat hij er over heen viel in de gang die naar de Garuizoensbakkerij en het Hoofd loopt. Deerlijk aan het hoofd gewond naar het stedelijk Gasthuis vervoerd is het gisteren overleden. Helnkenszand. Dinsdagnacht is by een ingezetene, de vlaggestok door midden gebroken en de vlag meegenomen. De politie doet onderzoek. Middelburg. De voorgenomen 2e ver siering der kazerne door de bewoners der Noordstraat had Woensdag plaats. Opnieuw waren honderden vetpotjes tusschen het groen aangebracht en glansde de kazerne in een zee van licht. Ook de hulpkazerne op de Balans was versierd en geïllumineerd. Dat een en ander veel bekijks en verkeer veroorzaakte, behoeft wel niet gezegd. Vlissingen. De verplaatsing van den postconducteur D. Hoek naar hier staat in verband met de vrij willige ruiling tusschen dezen ambtenaar en A. Hoogerhei len alhier, door hen aangevraagd en verkregen. Cats. In de op den eersten Dinsdag in Sept. gehouden raadsvergadering alhier is tot wethouder herbenoemd de heer P. Verhulst, die echter heeft bedankt. In de Donderdag daaraanvolgende ge- honden raadsvergadering is benoemd tot wethou Ier de heer P. Breure met het lot tegen den heer E. C. Priester. 's Heer Hendrikskirderen. Woens dagavond is 't lijk van den in 't Ter Lugt-vischwater verdronken Joris de Schip per opgehaald. Kapelle, Donderdagulórgen tusschen half 8-en acht uren luide weder de toren klok, doch nu niet de feestklok maar de brandklok. Een kind had met lucifers gespeeld op den boomgaard van dhr. A. Nijssen en een aldaar staanden hoop zaad- stroo aan brand gestoken, deze is dan ook benevens een hoop musterd verbrand, de brandweer was spoedig ter plaatse wat noodig was om eene nabystaande schaaps kooi te vrijwaren. Nadat de brandende hoopen onder spuiten waren uiteengetrok ken met haken en door de spuit met water wareu overgoten was de brand zonder ongelukken afgeloopen. Veere. Donderdagmorgen 3uur werdende bewoners opgeschrikt door het luiden der brandklok. De brand bieek ontstaan in de woning van den geneesheer den heer Geill, die den brand ontdekkende, terstond be sloten had de brandweer te doen alarmee* ren. Dat hij goed gezien had bleek wel, dewijl door 'ttydig optreden van rappe hulp de brand beperkt bleef tot des dokters apotheek die geheel uitbrandde. Da bewo ners hadden zich slechts ter nauwernood kunnen redden. De spuit behoefde geen dienst te doen. Dinsdagmiddag te half twaalf ver kondigde te Utrecht een zwaar en plech tig klokgebrom aan den wijden omtrek dat de plechtigheid te Amsterdam voltrok ken was, dat Koningin Wilhelmina was ingehuldigd. Velen beklommen den Domtoren tot aan de ruimte waar de klokken hangen om van nabij getuigen te zijn, te midden van een vreeselijk geraas en gedreun en getril, van het in beweging brengen door een 45 tal mannen van de zeven enorme ge vaarten die het geluid voortbrachten. Het was of de toren er van sidderde als die zware klepels tegen den wand der klokken sloegen. Een dezer klokken weegt niet minder dan 16,454 pond met een klepel van 430l/ï pond, terwijl de minste 592 pond weegt met een klepel van 26 pond, terwijl hun gezamenlijk gewicht bedraagt 53,613 pond en men kan zich voorstellen wat een dreuning het veroorzaakt, wanneer deze hangende massa metaal gelijktijdig in be weging gebracht wordt. Rijp voor 't ridderschap. By de feest viering te Surhuisterveensterheide was eeu ijverig socialist lid der feestcommissie. Woensdagavond omstreeks half acht was een gezelschap feestgangers per trein uit Hilversum naar Amsterdam vertrok ken om het vuurwerk te gaan zien. Uit gestapt, ging men naar den Buitenkant, doch bemerkte aldra, dat de groote menigte voetgangers doordringen onmogelijk maakte en de kans om iets te zien verkeken was. Daar komt er een op een lumineus denk beeld: „We moesien terugkeeren naar het Centraal Htation, ons kaartje vertoonen en op het perron plaats nemen. Men heeft daar een prachtig uitzicht, geen gedrang en 't kost niets." Gedaan als gedacht. De manoeuvre gelukte volkomen. Men zag reeds het begin van het vuurwerk. Wat gebeurt echter? De spoorwegautoriteiten plaatsen een trein vlak vóór de toeschouwers en alle uitzicht is benomen. Tuen zegt een ander: „Weet je wat we nu doen, we gaan in den trein zitten. Die vertrekt eerst over een uur, zoodat wij zittende kunnen ge nieten. 't Werd al mooier. De wagens wa ren spoedig gevuld, zoodat de portieren werden gesloten. „Natuurlijk een maatregel van orde, om verder binnendringen te voorkomen." Een klein beetje opgestoomd heel kalm. „Om plaats te maken alweer voor een anderen trein. Wat gaat dat toch geregeld Nu is men vlak tegenover het vuurwerk gekomen... Een verrukkelijke plaats, om alles te zien Maar ziet, daar begint de locomotief wat harder te zuchten, de trein wat harder te ryden en aldra bemerkten de feestgangers dat zy ...alweer op weg naar huis zijn. Een niet te Leiden thuis behoorende man liep daar op den inhuldigingsdag door de Groenesteeg en daaraan grenzende grach ten, uitroepende: „ik draag geen Oranje", „ik ben socialist" en „weg met de Konin gin", terwyl hy zelfs een vlag stuk trok. Dat was te veel voor de Oranjegezinden in die buurt. Na door eenige vrouwen te zijn afgeranseld, werd hij door de mannen beetgegrepen, voorzien van een oranjestrik en in de hoogte gestoken en moest tegen wil en dank roepen: „Leve de Koningin In de Zaan, gemeente Ridderkerk, werd Maandagavond nog| te elf uur, de dupe van zijn anti-Oranjegezindheid de smid C. Immerzeel. Men wilde hem eens inpeperen, dat hij niet verkoos te vlaggen onder het voorwendsel geen vlag te hebben. Men klopte hem op, waarna hij onder geleide van een 3 a 400 gemeentenaren zoo mannen als vrouwen, sommigen reeds in nachtgewaad, naar Rysoord werd ge bracht waar men hem noodzaakte bij W. an den Berg al laar een vlag t.e koopen. Onder zang en gejuich genoot hy de eer en het genoegen weer naar zijn woning teruggevoerd te worden. Te Boskoop is eene dienstbode in den vroegen morgen van een der planken welke de weilanden verbinden, uitgegleden en in het water gevallen. Niemand had dit bemerkt. Toe i zy ver nist werd, werd terstond een onderzoek ingesteld, en men vond weidra haar lijk. Te Rotterdam is een 6 jarige knaap van een sleeperswa gen waar hij op wilde klimmen, gevallen en gedood. Zoo overleed aldaar ook een dienstbode die in brand geraakt was door't omvallen eener brandende petroleum lamp.—In een kermiswoonwagen teOsch heefteen jongen, stoeiende met een meisje,dit meisje onder den schertsenden uitroep, wil ik je eens doodschieten een kogel in de borst gejaagd. Een 24 jarige jongeling verdronk te Nijmegen bij het zwemmen in de Waal. Te Oude Pekela is een doofstomme man door de stoomtram aangereden en levensgevaarlijk gekwetst. - Een bewoner der Waardgracht te Leiden, die nóch op 31 Augustus, nóch op c.en inhuldigingsdag de vlag had uit gestoken en dientengevolge door zijne buren verdacht werd van ongenoegzame konings gezindheid, vond hedenochtend vroeg bij bet verlaten zijner woning de deur daarvan geheel in oranjekleur beschilderd en verder getooid met het opschrift„Leve de Koningin (L. C.) De kerkeraad der Doopsgezinde ge meente te Alkmaar had haar predikant uitgenoodigd, om op 31 Augustus, ter ge legenheid der aanvaarding van de regeering door H. M. Koningin Wilhelmina, een godsdienstoefening te houden, gelijk overal elders in den lande zou geschieden. De predikant, de heer Glasz, onlangs uit Rottevalle naar Alkmaar beroepen, was daartoe op grond zijner persoonlijke over tuiging niet bereid, zoodat de voorgenomen godsdienstoefening niet werd gehouden. De predikant stak ook geen vlag uit. Het gevolg was, dat gisterenavond omstreeks elf uur een volksmenigte zich voor de woning van den predikant (verzamelde en daar de glazen inwierp. Heden wappert uit de predikantswoning de vlag, die, naar men ons verzekert, door leden van den kerkeraad is uitgestoken. N. R. C. Het reeds berichte verongelukken van de familie Hopkinson in de Zwitser- sche Alpen geschiedde op de Petite Dent te Yesivi, een berg van 3189 meter, bij het vlek Handères. De heer Hopkinson, uit Londen, een er varen bergbeklimmer, was zonder gids, met zijn twee dochters van 23 en 19 jaar en zijn 18jarigen zoon, den berg opgegaan. Zyn vrouw en de twee jongste kinderen bleven in het hotel. Toen het gezelschap 's avonds nog niet terug was, ging men aan het zoeken. Maar de hulpexpeditie vond alle vier dood zij waren nog aan elkander vastgebonden. De tocht op de Dent de Vesivi wordt niet als gevaarlijk beschouwd. Er hadden zich genoeg gidsen aangeboden, maar de heer Hopkinson had hen allen afgewezen, om de 20 francs uit te winnen. De groote. telescoop van de Parijsche Wereldtentoonstelling van 1900 zal in grootte alle bestaande kijkers overtreffen. De vervaardiging ervan is een zeer moei lijke taak geweest. Reeds het maken van den grootsten kijker die thans bestaat, die van de Yerkes-sterrewacht te Chicago, welks doorsnede 1 M. en welks lengte 19 M. bedraagt, heeft zooveel arbeid en in spanning gekost, dat men aan het gelukken van de vervaardiging van den Parijsehen kijker twijfelde. De lens van dezen kyker zal 125 M. in doorsnede groot zyn. Zy is echter nog niet afgeleverd. De eigenlijke kijker wordt 60 M. lang on is onbewegelijk. Op een reeks in den grond gemetselde fundamenten ligt de koker horizontaal. Aan 't eene einde bevindt zich het oculair, waar het oog van degenen, die zich van het werktuig bedienen, wordt voor geplaatst en op welke pluats ook een photogralische plaat kan worden aangebrachtaan de andere zijde het reusachtige objectief. Hiervoor zijn twee lenzen bestemd, welke op balansen rusten, welke veroorloven, dat men ze gemakkelijk met elkaar kan verwisselen. De een is voor dadelijke waarnemingen, de andere voor photografisehe opnamen be stemd, De lensen zijn van hetzelfde materi aal maar van verschillende! krommingsradius, zoodat de eene de gele, de andere de violette stralen van het beeld in één punt veree- nigt. De mogelijkheid om, ondanks den vasten stand van den kijker toch verschil lende punten aan den hemel te bezichti gen, wordt verschaft door een spiegel, die op zekeren afstand van het objectief een vaste plaats heeft, doch om twee loodrecht geplaatste assen kan draaien. Deze spiegel is het voornaamste deel van de constructie, daar van zyn vlekkeloos geslepen oppervlak de duidelijkheid der heelden minstens evenveel afhangt als van de zuiverheid der lensen. Twaalf glasblok- ken moesten gegoten worden voor men een blok had dat zoo gelykmatig was, dat daaruit de spiegel kon worden gesneden. De spiegel is een glinsterende schijf van 2 M. doorsnede en 30 cM. dikte. Het ge wicht bedraagt 3600 KG. Het beweegbare voetstuk, dat den spiegel draagt weegt met dezen samen 14 ton. De oorsprong vau het dominespel. Een van de meest voorkomende spelen in de huiskamer is wel het dominospel. Nog altijd is het niet duidalijk wie de uitvinder er van is geweest, alsmede, hoe het aan zoo'n zonderliugen naam komt. Onlangs lazen we daaromtrent het vol gende In het beroemde Fransche klooster „du Mont-Casein", gesticht door den H. Bernar- dus, in de vierde eeuw, hadden op zekeren dag twee monniken tegen den kloosterre gel gezondigd. Ze werden daarom in eene cel gesloten, de cel der boetedoening ge naamd, die gelegen was in een der vele kelders ouder het klooster. Voor tijdverdrijf' begounen ze kleine, vier kante, witte steentjes te snijden (misschien van krijt) waar ze zwarte punten in krasten op eiken steen een verschillend aantal. Daar op legden ze deze steentjes aan rijen tegen elkaar, en zoodoende hadden ze eenige af leiding iti hunne gevangenis, daar bijna elke nieuwe plaatsing van steenen van de vorige verschilde. Dit spelletje vonden ze zoo aangenaam, dat zy het bleven spelen, toen hun straf tijd om was. En weldra vertelden ze ook den anderen kloosterbroeders, welke uit vinding ze gedaan hadden. Het gevolg er van was, dat op het laatst iedereen in het klooster, van den prior af tot den portier toe, op dit spel verzot was. Waaneer nu iemand al zyn steenen kwyt was, riep hy om zyne tevredenheid te kennen te geven: „Benedicamus Dolnino", een uit roep, die veel door de geestelijken gebruikt wordt, bijv. als ze zeker werk afhebben of een onderzoek hebben voleindigd. Zoodoen de werd na iedere partij het woord Domino gehoord, en daarom gebruikte men dit woord om het spel aan te duiden waarvoor men nog g en naam ha'. De uitroep domino en de uitdrukking domino zijn, die nog heden gebruikt worden, pleiten wel voor de waarheii van het hier medegedeelde. Anderen zeggen dat de naam domino komt van de bekleeding met zwart hout, die aan alle steenen voorkomt, omdat het hout de steenen bedekt, evenals een domino op een bal het hoofd bedekt van den gemaskerde. De eerste uitlegging komt ons echter veel waarschijnlijker voor. In Japan verstaat men sinds langen tijd de kunst luchtkussens van papier te vervaardigen, die in duurzaamheid, sterkte en doelmatigheid voor gummikussens niet be hoeven onder te doen en zeker veel bil lijker zyn in prijs. Het is te verwachten dat met het oplevende haudelsverkeer met Japan de invoer er van in Europa spoedig zal plaats hebben, en dit zal voor velen een ware uitkomst zyn. Hoevele zieken zyn er niet die tevergeefs rust zoeken op hun veeren bed, en die geen middelen bezit ten de dure gummi-kussens aan te schaffen. In onze spoorwegcoupés zou ook een licht, koel en gemakkelijk papieren lucht kussen zeer op zyn plaats zyu, temeer wegens de gemakkelijkheid het op te vou wen en in een kleine ruimte te bergen. Pneumatische matrassen zouden verder de plaats in kunnen nemen van de „moderne" springveer- of stalen matrassen. En indien liet der Europeesche industrie gelukt deze papieren luchtkussens zelf te vervaardigen is het niet onwaarschynlijk, dat dit een geheelen omkeer teweeg zal brengen in de inrichting der spoorwegcoupés en der woonhuizen. Gevat. Toen Czaar Nicolaas I van Rusland eens op het Marschveld naby Petersburg het Preobrashenski-gzrderegi- ment inspecteerde, trad hij op den rechter vleugelman toe en vroeg hemHoe heet je grenadier? Romanow, sire. Wat, zijn we dan familie van elkaar? Om u te dienen, sire 1 Hoe zoo dan Uwe majesteit isde vader des vaderlands en ik ben er een zoon van. Je bent dus myn kleinzoon en van heden af onderofficier,antwoordde de Keizer. Zionisten- Congree. Uit het jaarverslag, uitgebracht in het Zionisten-congres te Bazel, blij kt, dat er in de geheele wereld 913 Zionistenvereeni- gingen zijn, waarvan 337 in Rusland, 318 in Oostenrijk, 32 in Hongarye, 127 in Rumenië, 26 in Engeland, 25 in Duitsch- land, 12 in Italië, 16 in Bulgarije, 60 in Amerika en 6 in Transvaal. Het vorige jaar waren er ruim 100 van deze veree- nigingen. Bij de debatten heerschte tusschen de anarchistische, socialistische en streng be houdende afgevaardigden vaak heftige on- eer.igheid. Het beheer van baron Edmond de Rothschild te Parys over de Joden- kolonie in Palestina werd geweldig aan gevallen, al geloofde men ook dat zijn bedoelingen wel goed zyn. In het geheel bezitten de koloniën in Palestina te zaraen 20 Joodsche dorpen met 5000 zielen, tel lende ruim 25,000 H. A. land. De kolo nie in Argentinië, door wijlen baron Hirsch gesticht, bloeit. Eindelijk werd besloten een Joodsche

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2