NIEU WSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 189. 1898. 3)ontMft(j 25 Hnpsfus. OtiBiiftffdc lancpng. VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN 16. De Plaatsvervanger &EHXNIEUW3. SCHOOLNIEUWS. RECHTSZAKEN. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,025. UITGAVE VAN en i van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Wij hebben een beleefd verzoek aan werkgevers, en allen die dienstboden heb ben namelijk om op 31 Aug. a. s., Ko ninginnedag, aan hnnne ondergeschikten en dienstboden vrijaf te willen geven op de uren dat in de kerken ure des gebeds zal zijn voor H. M. de Koningin. Menigeen die 't zijn patroon niet vragen durft, zou door deze ongevraagde vrij stelling grootelijks verrast zijn en wie Oranje mint heeft 'ter zeker gaarne voor over. De Oranje tentoonstelling te Middelburg is Zondag waarom Zondag door dr. de Man in tegenwoordigheid van den com missaris der Koningin, 't lid van gedepu teerden graaf v. Lijnden en andere stedelijke en provinciale autoriteiten geopend. Wy wekken de Zeeuwen op van de gelegenheid tussehen 22 Aug. en 5 Sept. hun ter kennismaking geboden een ruim gebruik te maken. Daar is veel moois op oudheidkundig gebied te zien. De Standaard publiceert verschillende gevallen van twist, verwonding, zakken- rolling en andere euveldaden op een ker- misnacht gepleegd te Rotterdam. Zij zouden met verschillende andere te vermeerderen zijn, onder anderen met den moord door een 70 jarigen dronken krantenlooper in het Groenendaal op zijn eveneens dronken vrouw gepleegddeze man had, na samen met haar een pintje jenever te hebben gebruikt, twist met haar gekregen, de brandende lamp op haar geworpen enz. Het arme mensch liep in haar wanhoop naar een benedenbuurvrouw die haar van schrik verlamd niet helpen kon en het moest aanzien dat zij levend verbrandde. Wij vragen met de Standaard Is het niet eeue wreede barmhartigheid die het „volk" nog maar steeds zoo gaarne „zijn kermis gunt" Een zonderling besluit. Men schryft aan de JV. R. Ct. De Belgische minister van landbouw heeft een zeer zonderling besluit genomen. Op verzoek van vele grensbewoners heeft FEUILLETON. Door J. de Liefde. Zoo sprak Rondaza en heete tranen vloeiden langs zijne wangen, terwijl hij deze woordden uitte. De beide audere broeders antwoordden niet op deze taal, wier waarheid zij niet konden ontkennen, en zoo vervolgden zij weder een tijdlang onder zuchten Jen steunen hun moeielij- ken weg. Eindelijk, nadat zij twee dagen onder groote hindernissen en smarten voortge- wandeld hadden, kwamen zij aan eene plaats, waar het woud zich opende en den toegang gaf tot een onafzienbare heuvel achtige vlakte. Hier s'.ond een kleine woning onder twee zware berken ver scholen. Harucha klopte aan de deur, die den ingang sloot, en weldra stond een eenvoudig grijsaard met sneeuwwitten baard voor hen, die op vriendelijken toon vroeg wat zij begeerden. „Kunnen wij," zoo antwoordde Harucha, „hier een weinig uitrusten van onze ver moeienissen „Zeer gaarne", hernam de grijsaard „mijn huis is door Edenga gebouwd opdat het aan vermoeide reizigers oen verkwik kelijke verpoozing aanbiede. Treedt bin nen, alles wat gij vindt is tot uw dienst"- De vier reizigers traden binnen. Maar hoe verbaasd waren de drie broeders, toen zij de voorwerpen aanschouwden, die zich hier voor hunne oogen vertoonden. De woning van den grijsaard, hoe onooglijk zij er van buiten uitzag, bevatte inwendig alles wat tot gemak en gerijf van moede hij nl. besloten om het gesmokkelde vee, na keuring levend te verkoopen, in plaats van, zooals nu het geval is, het te slachten. Alzoo kan door deze bepaling gesmokkeld Hollandsch vee gebruikt worden voor fokvee, doch behoorlijk ingevoerd vee, hiervan wil de minister niet weten dat brengt de besmetting. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stellendam ds. W. Zijlstra te Waddingsveen. Bedankt voor Wugeningen door dr. E. J. W. Posthumus Meijjes te Heinenoord voor Aarts woud (toez.) door ds. P. H. Kapteijn te Oterleek. Ds. A. Lagerwey. f Omtrent dezen overleden voorganger, (zie ons no. van 20 Aug.) schrijft Ds. E. van Gheel Gildemeesterin de Nederlander: De overledene vertrok in Dec. 1894 naar Heidelberg in de Transvaal, welke gemeente hij gedurende bijna 4 jaren heeft gediend. Zijn werk daarginds, met ijver en ernst volbracht, was in menig opzicht gezegend. Gaarne was hij in de Transvaal, dat hij als zijn tweode vaderland liefhad, en dat hem ook om zijnen dienst te velde tijdens den inval van Jameson, het volle burger schap verleende. In da vorige maand, in Juli, werd hem door de geneesheeren daarginds de raad gegeven om zoo spoedig mogelijk naar Ne derland te reizen, teneinde zich hier te laten opereeren van eene kwaal, die hem in de laatste maanden het leven ondragelijk maakte: kanker in den endelarm. Hij volgde dien raad, bevond dat onderscheidene doctoren en professoren het ééns waren in hunne diagnose, en eenstemmig in hun oordeel dat geen andere weg dan eene operatie mogelijk was. Dewijl de Amaterdamsche hoogleeraar naar wien hij gezonden werd, uitstedig was, kwam hg in den Haag in het diakonessen- hnis, waar de operatie Dinsdag 16 Aug.jl. plaats had. Toen bleek dat het kwaad veel dieper zat dan eerst vermoed was, en 2Vs uur waren twee bekwame operateurs bezig om het te verwijderen, hetgeen ten slotte ook gelukte, zoodat de eerste indruk reizigers dienen kon. Rijk bekleede stoe len en zachte rustbanken stonden naast de prachtig gepleisterde wanden geschaard. In een aangrenzende kamer bevonden zich donzen bedden en badtoestellen, blijkbaar tot genezing en versterking der afgematte pelgrims verordend. Het was in dit ver trek, dat Harncha zijne medereizigers bracht, en daar wiesschen en baadden zij z:ch naar hartelust, zoodat zij straks als verjongd in de eetzaal terugkeerden. De grijsaard, door twee jeugdige dienaren ondersteund, had inmiddels op rijk ver sierde schotels de smakelijkste spijzen op gebracht, en noodigde zijn gasten uit, zich te goed te doen aan deze overvloedige gaven. Zij lieten zich niet ten tweeden male noodigen, maar aten van de kostelijke gerechten en dronken den geurigen wijn, die als een weldadig vuur door hunne aderen stroomde. Daarna begaven zij zich ter ruste op de donzen bedden en sliepen weldra zoo vast, dat zij eerst den volgen den morgen, toen de zon reeds hoog aan den hemel stond, ontwaakten. Verfrischt en met nieuwe kracht aange gord, namen zij plaats aan tafel, waarop een voortreffelijk ontbijt hen wachtte. Ook de grijsaard zette zich bij hen neder, en terwijl zij zich voor het vervolg van hun tocht van het noodige voorzagen zeide hij ZÜ': gewis de drie jongelingeu, die uit Nasta's roofgebied naar Edenga'» paleis terugkeert? Ik heb u reeds lang ver wacht, en ik dank den hemel, dat ik u eindelijk voor mij zie, daar ik veel om uwentwil geleden heb. Toen ik vernam tot welk een roekeloos bestaan gij u hadt laten verleiden, jammerde het mij om u was „gewonnen". Helaas, in dienzelfden nacht begaven hem de krachten, en Woens dag 17 Aug. des middags om half éen blies hij den laatsten adem uit. Hij wist dat hij henenging en wist waar- henen. „Uit louter genade verzoend", zoo was zijn stil getuigenis. Zijn heengaan was vrede. Maar voor zijne weduwe met hare vijf kinderen een zware slag, en voor de kerk in Transvaal een groot verlies. Vrijdagmiddag werd hij in alle stilte op Eik en Duinen naar zijne laatste rustplaats geleid. Bij het graf werd gesprokeu door Ds. Van Belkum uit Rustenburg (Transvaal) die getuigde met hoe heiligen ijver de overledene gearbeid had, en hoe hij daar ginds bemind werd door den heer Ghiselijn uit zijn laatste gemeente alhier, en namens vele vrienden ook door mij die hem bijna 30 jaren lang gekend heb, en dadelijk na zijn komst in het vaderland een rustig be zoek brengen mocht. Diep bewogen keer den wij van de groeve terug. De heer Dr. Leyds, gezant van de Zuid Afrikaan8che Republiek, had, daar ZEx:c. zelf verhinderd was, een vertegenwoordiger bij de begrafenis gezonden. Over tien dagen hoopt de bedroefde weduwe naar Transvaal terug te keeren. Mochten er van de vrien den zijn die geen bericht van het overigden ontvangen hebben, zij mogen dit ten goede houden en niet toeschrijven aan eenig op zettelijk verzuim. Het adres van Mevrouw Lagerwey is voorloopig Rotterdam, Stations weg 7, ten huize van den Heer en Mevrouw van der Heyden-Lagerwey. Geref. Kerken. Drietal te Assen ds. A. de Geus te De Lemmer, ds. H. J. Kouwenhoven te Gro ningen en ds. W. W. Smitt te Knijpe. Tweetal te Baarland ds. G. J. Hekkert te Appelscha en ds. C. S. van der Voet te Leimuiden. Beroepen te Montfoort enLinschoten ds. R. Brouwer te Roon. Aangenomen naar Geut (Belgisch Evan gelische Zendingskerk) door ds. J. H. Laats- man te 's Gravenmoer. Goes. Di Kerkeraad der Geref. Kerk alhier, besloot op Woensdag 31 Augustus 's avonds 6 uren een bidstond te houden met het oog op de aanvaarding der Re- maar groot was ook mijne blijdschap, toen ik vernam dat Edenga gedachten des vredes over u had, en u dezen goeden bode had toegezonden, o, Welk eene liefde betoonen hij en prins Sesmia u, daar zij zulk een groot offer voor u niet ontzien Onze edele prins smacht nu in de steen groeve, doch, den hemel zij dankzijn tijd is weldra ten einde. Wat zal het eene vreugde zijn, wanueer gij hem weder ziet en hij u aan het hart druktDoch eer gij nu uw weg vervolgt, heb ik u eenige zaken mede te geven, die Edenga hier voor u heeft laten bezorgen. Voor eerst heb ik hier eea brief voor u, dien ik den bode ter hand stel, en dien gij onder weg zult lezen. Ten tweede, neemt deze doos met balsem; zij zal u goed te stade komenwant de weg, dien gij nu nog te bewandelen hebt, is moeilijk. En eindelijk", zoo vervolgde hij, terwijl hij uit eene kast drie mantels te voorschijn bracht, „doet deze mantels om. Zij zijn niet sierlijk, het zijn de gewone kleed eren, die de veroordeelden in de steen groeve dragen maar het is volstrekt noo- dig, dat gij ze draagt, totdat gij aan eene plaats komt, waar u andere en betere ge geven worden want op deze wijze alleen zult gij uw weg veilig kunnen vervolgen. Weet namelijk, dat Nasta overal lieden uitgezonden heeft, om u op te zoeken en u dood of levend tot hem terug te brengen. Indieu gij u dan niet in deze kleeren ver momd houdt, zult gij gewisselijk eene prooi zijner booze listen worden." Met deze woorden overhandigde de grys- aard hun de kleedingstukken, welke zij zwijgend aantrokken. Toen zij elkander echter in die tuchthuiakleederen zagen, steeg geering door onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina. In de Hervormde Kerk zal 't des voor middags ure des gebeds zijn onder leiding van ds. v. Koetsveld. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Kampen door M. Schou ten cand. te Teuge naar Noordeloos door H. J. L. de Vries cand. te 's Gra- venhage. Bedankt voor Broek op Langendijk door M. Schouten cand.voor Arnhem door H. J. L. de Vries, cand. Doopsgezinde Gem. Beroepen te Hollum op Ameland A. Stiel cand. Bedankt voor Ytens door ds. J. W. Kiihler te Terschelling; voor Wolvega door ds. U. cJ. Reinders te Ternaard. Geslaagd te 's Gravenhage voor het Fransch de heer J. Miedema te Dreischor en mej. C. J. A. Remigius van 's Graven polder. Tevens slaagde voor de acte A Middélbaar Engelsch mej. D. Posthumus te Dordrecht. Kantongerecht Goes. In de zitting van 23 Aug. zijn veroor deeld wegens jagen in gesloten jachttijd zonder consent maehtiging of vergunningA. T. te Hein- kenszand 2 maal f 10 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverkl. geweer met bevel tot nitl. of te betalen f 3 s. 3 d. h., C. v. L. te 's Gravenpolder 2 maal f 5 b. s. 2 maal 4 d. h., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 2 s. 2 d. h., J. A. Cz. te Ovezande 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f 1 s. 1 d. h., W. v. L. te 'sHeer Hendrikskinderen 2 maal f3 b. s. 2 maal 3 d. h., verbeurdverkl. geweer met bevel tot uitl. of te betalen f3 s. 3 d. h.; wilde eenden bemachtigen zonder consent of machtigingP. W. W. te 's Graven polder f5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. Hoodemgo het bloed in het aangezicht en sloeg hij van schaamte de oogen neder. „Jongman", zeide de grijsaard op ernsti- gen toon, „schaam u over deze kleeding nietzij is dezelfde, die prins Sesmia om uwent wil draagt." Hoodemgo zweeg maar zag van ter zijde Foelougo aan, die hem met een spotachti- gen blik beantwoordde. Daarop opende de grijsaard de deur, en nadat hij hun eene voorspoedige reis had toegewenscht, begaven de vier toohtgeaooten zich weder op weg. Thans hadden zij, gelijk wij reeds meld den, een onafzienbare vlakte, van henvels en dalen doorsneden, te bewandelen. De weg, die hier doorvoerde, was wel niet zoo pijnlijk als de vorige, maar hij was toch verre van aangenaam. Hoe verder zij kwamen, des te steenachtiger werd de bodem, en hun voetpad was overal met afgebrokkelde steeuen bezaaid, die, vooral bij het bestijgen van heuvels, het gaan zeer bemoeilijkten. Hierbij kwam nog dat de zon hare stralen loodrecht op hunne hoofden nederschoot, terwijl geen enkele boom of struik hun eenigen lommer aan bood. Het duurde niet lang of onze rei zigers begonnen weder te klagen, en zelfs Rondaza bleef soms aamechtig stilstaan, betuigende dat het hem beter ware te sterven dan te leven. Hunne voeten waren ook spoedig weer doorgeloopen, en zoo zij den balsem niet gehad hadden, dien de grijsaard hun had medegegeven, zouden zij hun weg bezwaarlijk hebben kunnen vervolgen. Eindelijk echter liet Foelongo zich door Harucha's bemoedigende toespraken niet meer troosten. „Bode," zoo zeide hij op gramstorigen opbrengst verkochte eenden ad 50 ets., bevelen uitlevering der hooivork s. I d. h. met bevel tot vernietiging daurvan; zoeken van eieren van patrijzen J. S., J. Y. te Colijnsplaat ieder f3 b. s. 3 d. h., verbeurdverkl. opbrengst verkochte patrijseieren zich in het veld bevinden met geladeu schietgeweer vonder consentM. Z. teNieuw- dorp f5 b. s. 4 d. h., verbeurdverkl. in- beslaggenomen geweer kreukels rapen op een zeedijkS. B. te Clir.ge f 3 b. s. 3 4. h., J. C. v. d. H. te Clinge f 1 s. 1 d. h. Scheld* bevisschen met verboden vischtuig J. J. de M., W. de M., A. de M., allen te Woensdrecht, ieder f5 b. s. 5 d. h., verbeurdverkl. botscharen en het onge oorloofd vischtuig overtr. Scheldereglem.G. P., It. v. d. Y. Pd., J. G. Jz. allen te Ierseke ieder f 1 b. s. 1 d. h., J. L. D. Lz. te Ter- neuzen f3 b. s. 3 d. h. visschen in eens anders vischwater zonder vergunningJ. M. Mz. te Iersake, f 2 b. s. 2 d. h. id. en zonder acte: J. P.Phz., J.P. Cz., te Ierseke, ieder 2 maal fl b. 8. 2 maal 1 d. h-, G. O. Jz. te Ierseke 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h., verbeurdverkl. kruis- net met bevel tot uitl. of te betalen f 0.50 s. 1 d. h., C. P. te Ierseke 2 maal f2b. s. 2 maal 2 d. h., verbeurdverkl. krnisnet met bovel tot uitl. of te betalen fis. 1 d. h. nie. tijdig aangifte doen van de geboorte van een kindM. J. B. te Ierseke, f 1 b. s. 1 d. h. niel onschadelijk houden gevaarlijk dier A. Z. te Schore f 6 b. s. 3 d. h., M. v. L. wed. J. Z. te Ierseke f 10 b. 8. 3 d. h. vleesch verkoopen van een gestorven niet gekeurd paardP. H. te Ond-Sabbinge f 1 b. s. ld. h. een gestorven afgekeurd paard niet be graven J. M. te Wolfertsdijk f 2 b.s.2 d.h.; de loop eener waterleiding belemmeren O. R. te Wolfertsdijk f3 b. s. 2 d. h. varen onder gesloten spoorbrug te Vlake: A. v. G. Sz. te Bruinisse f 1 b. s. 1 d. h. ooertred. arbeidswet: T. d. R. te Wissen- kerke (N.-B.) f 1 b. s. 1 d. h. muziek maken te Hoedekenskerke zonder vergunning A. K. te Goes fib. s. 1 d. h.; rijden met honden zonder muilkorven toon, „nog eens, waar voert gij ons heen Ik zie dat de weg hier al meer steenachtig wordt. Yoertgij ons ooknaarde steengroeve „Zeker", antwoordde Haruoha op vasten toon, „het is niet mogelijk van hier in Edenga's stad te komen, zonder de «teen groeve aan te doen. Onze weg loopt er vlak langs, ja er door". „Ha, verrader", hernam Foelongo ver bolgen, „nu worden uwe schaudeljjke listen openbaarHeb ik het niet meer malen gezegd? Gij zijt gekomen om om in Edenga's macht te brengen. Reeds zijn wij in de nabijheid van den afschuwe lij keu kerker, waarin gij ous werpen zult! Reeds dragen wij het smadelijke boeven- kleed, dat gij ons behendig om de leden hebt weten te slingeren. Maar het zal u. niet gelukken. Ik ga geen stap verder". „Jongman 1" antwoordde de bode, „in dien ik uw ongepaste taal beantwoordde gelijk zij verdient, zou ik u met éen zwaardslag ter aardb doen zinken. Waar- lijk, het voegt u, die uw koning en uw land verraden hebt, het allerminst mij een verrader te noemen. Doch ik wil niet met u twisten, gij zijt arm en ellendig, en hierdoor is uwe ziel tot bitterheid ge stemd. Dit houd ik in het oog, en daarom zal ik uwe verongelijkingen met geduld dragen. Doch meen daarom niet, dat ik niet in staat ben mijn handelwijze met u te rechtvaardigen. Er bestaan gebiedende redenen,} waarom ik u naar de steengroeve moet voeren, ik zal ze u thans mededee- en zoo gij een hart hebt, dat voor liefde en dankbaarheid openstaat, zult gg u daar over innig verblijden. PatrimoniumWordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1