Buitenlandsch Overzicht. &EII&HIEUWS. SCHOOLNIEU W sl slecht beklijft, en dat de kinderen in deu regel eerst op dien leeftijd de vatbaarheid verkrijgen tot zelfstandige verwerking der leerstof. Het onderwijs op twaalf- en der tienjarigen leeftijd heeft dus voor de ont wikkeling der kinderen groote waarde. Deze meening wordt gedeeld door verschil lende vereenigingen van onderwijzers. De arbeid van twaalfjarige kinderen werd voor de nijverheid geenszins onmis baar geacht. Het tegendeel is vroeger, bij de behandeling van de wet Van-Houten, ook beweerd ten aanzien van kinderen beneden 12 jaar. Intusschen is gebleken, dat de industrie zich naar die wet heeft weten te schikken en dat de gezinnen zich aan het gemis der verdiensten van die jeugdige kinderen hebben gewend. Her innerd weid aan de bij de behandeling der arbeidswet gememoreerde verklaring van werkgevers in tal van vakken, die het verbod van kinderarbeid tot het dertiende jaar in het belang der industrie achtten, mits de school ingericht zij tot het verkrij gen eener goede aanpassing aan het maat schappelijk leven. De verdiensten, door den arbeid der kinderen verkregen, zijn zeker menigen huisvader welkom, maar zij zijn een vloek voor de eenheid van het gezin. De kinderen worden op die wijze kost gangers van hun ouders en stelleu hunne eischen ten opzichte van hunne behande ling. Overigens zal het gemis dier ver diensten voor een groot deel worden inge haald doordien de kinderen, beter voorbe reid, op lateren leeftijd meer zullen kunnen verdienen, en ook ten deele vergoed wor den door de verhooging van loon, welke uit de beperking van den kinderarbeid, die van invoering van leerplicht het ge volg zal zijn, voortvloeit. Verscheidene van deze leden waren echter zeer teleurgesteld door het Regee- ringsvoorstel, omdat zij meenden dat het einde van den verplichten leertijd op veer tien jaar gesteld behoort te worden. De argumenten die de Minister aanvoerde getuigden huns inziens van te groote angstvalligheid en inschikkelijkheid. Een der leden ver klaarde geneigd te zijn tegen het wets ontwerp te stemmen, wanneer de tot ver betering der volksontwikkeling noodige maatregelen met zooveel bekrompenheid werden genomen. Verder werd door enkele leden in overweging gegeven de lagere scholen te verdeelen in twee klassen, met verschil lende programma's, zoodat de scholen der eene klasre zouden doorloopen zijn op dertienjarigen, die der andere op vijftienjarigen leeftijd. De eerstbedoelde scholen zouden dan aansluiten aan het meer uitgebreid lager onderwijsde andere aan vakscho len. Voor zeer velen zou dan de keuze van een beroep tot het vijftiende jaar verdaagd kunnen worden. Er is op aard geen wijzer man, Dan die zijn tong bedwingen kan, Veel weet, maar't zwijgen ook kan dragen, Geen antwoord geeft op alle vragen. R. N. Zaterdag is de Amerikaansche vloot onder bevel van Sampson te New-York met grooten luister ontvangen. De schepen stoomden de Hudson op tot aan de tombe van Grant den overwinnaar uit den burgeroorlog van 1863—65 tusschen Noordelijken en Zuide lijken, en van 1869—1873 president der Vereenigde Staten. Na aan 't graf van dezen staatsman-soldaat een saluut gebracht te hebben, begaven de overwinnaars zich naar Taupkinsville. Sampson en zijne officieren ontvingen het freedom (vrij burgerschap) van New-York. Wij zeiden reeds in een vorig overzicht dat deze Westersche Samson met zijn Ooster- schen naamgenoot gemeen had dat hij de schrik zijner vijanden was. Nu de Amerikaansche bladen 't gemeld hebben kunnen wij eenigszins begrijpen waar 't geheim van 's mans kracht en geluk en geduchtheid moet gelegen hebben. Sampson is iemand die God vreest en dit ook tegenover de hoogst geplaatsten niet verborgen houdt. Waar de wereld zoo royaal voor haar koning uitkomt, dienden de Christenen dit voorbeeld te volgen. Helaas hoe weinigen doen het. Sampson doet 't echter wel. De Pms, een te New-York verschijnend dagblad dat een halfmiljoen lezers telt, plaatste dezer dagen het volgende verhaal, haar verschaft door een oud officier, die lang en getrouw onder Admiraal Sampson gediend heeft Sedert ik de eerste maal met Sampson de zee bevaarde, heb ik aan diens moed nimmer getwijfeld. Wij waren destijds officie-en van denzelfden rang. Den eersten avond aan boori hadden wij de uren door- gebracht in zoogenoemd onschuldig vermaak. Het uur waarop we ons ter ruste zouden begeven was genaderd. De dag was broeiend heet geweest en we konden de deuren onzer slaapvertrekken niet sluiten. V an mijne kindsheid af was het mijne gewoonte ge- weest te bidden alvorens ik mij tot slapen nederlegde doch ik moet rondweg beken nen, dat ik den moed niet had mijne knieën te buigen in de tegenwoordigheid van zoovelen mijner mede-officieren. Het was toen, dat Sampsoti den zedelijken moed toonde, die steeds daarna zoo'n rijken invloed ten goede op mij gehad heeft. Toen hij gereed was om ter ruste te gaan ver zocht hij stilte, boog de knieën en bad. Ik besloot in dat oogenblik, toen ik Sampson geknield zag, dat ik, met Gods hulp, mij nooit meer zou schamen, schoon omringd, van mijne makkers, tot den Hoorder des ge- beds te naderen.Sampson is een Godvreezend man een man die gelooft in de wezenlijk heid en waarde van het gebed." En ook onder de officieren van Sampsons vloot zijn dappere bidders. Hetzelfde bovengenoemde blad deelt het volgende mede omtrent den moedigen en nu alom bekenden Hobson. „Eer Samp son's vloot naar Cuba vertrok hielden eenige officieren een feestmanltyd in een voornaam hotel in New-York. Vóór men het eerste gevecht aanvaardde, zei een of ficier, schertsend of in ernstdit is onbeslist gebleven „Luitenant Hobson zal misschien wel eerst willen bidden" Oogenblikkelijk stond Hobson openzeide: 'Hecren, bidden is mij van kinds af door mijne moeder geleerd en is mij dus niet vreemd. Erkennen we nu den Gever voor Zijne gaven," en Hobson bad." Zoo wordt ook verhaald hoe kapitein Philip, (thans tot commodore bevorderd) van het Amerikaansche slagschip „Texas" na den strijd tegen Cervera's kruisers al zijn manschappen op het dek riep en hun aldus toesprak„Ik begeer dat gij allen, officieren en manschappen, uwe hoofden ontbloot en dat gij, met het hart, in de stilte den Almachtigen God uwen dank offert." Kapitein Philip had in het begin van den strijd op de brug gestaan maar toen de granaten dicht om hem heen vielen, ging hij in den pantsertoren. Nauwelijks was hij daar, of dat deel der brug waar hij stond, werd door een granaat geheel verbrijzeld. Wij wenschen geen gevolgtrekkingen te maken omtrent de rechtvaardigheid of momenteele noodzakelijkheid van dezen oorlog. Maar wel moet erkend dat 't Ame rikaansche volk en leger mannen telt die zich de goede belijdenis niet schamen en wier wandel de Heere gebruiken wil om ook hunne omgeving tal van verbeurde zegenegen te schenken. Overigens wenschen wij hierbij de vrij macht Gods niet voorbij te zien. Giloou, Lutzen, Syracuse, Kaap Trafalgar, waar vorstelijke helden (Jonathan, Gustaaf Adolf) en burgerlijke helden (De Ruyter, Nelson) bleven, en nog zoovele andere plaatsen prediken ons dit wel anders. Na deze uitweiding keeren wij tot den oorlog terug. Wij laten de napleiters over vermeende of werkelijke fouten der verschillende au toriteiten praten, en melden alleen dat de Spaansche regeering de verdediging van de Philippynen, met name Manila zeer be moeilijkt had, door te verzuimen, ondanks herhaalde dringende hede, aan generaal Augusti de noodige hulptroepen te zenden- Hij moet toen verklaard hebben dat hij by een mogelijk gevecht zijn handen in onschuld waschte. De uitkomst heeft hem in het gelijk gesteld: de Amerikanen hebben aldaar een gemakkelijke overwinning behaald. De generaal kreeg zijn ontslag en Jaudenes volgde hem op. Doch 't is hoogst onbillij k hem de nederlaag te wijten. Officiëel wordt bekend gemaakt dat 19 partijgangers van Rhodes en 14 tegenstan ders van hem in de Kamer der Kaapkolonie zijn gekozen. In 6 districten zullen ver moedelijk tegenstanders van Rhodes ge kozen worden zoodat de meerderheid in 't Kaapsche parlement hoogst waarschijnlijk Hollanders en anti-Engelschen zal zijn. Wel een bewijs dat John Buil en Rab- sake weer wat hard geschetterd hebben over hun maoht en invloed in Zuid-Afrika. In een pas in Zuid-Afrika door hem ge houden redevoering heeft Cecil Rodes hevig opgespeeld. Met de Hollanders, zeide hij, kon hij opschieten maar van het Krugerisme had hij een afkeer. Bleef Kruger het Engelsche ras behandelen als slaven, dan zouden de Engelschen de Transvaal inpakken. En hy zou nooit ut Zuid-Afrika weggaan voor hij zeker wist, dat er geen kans was, dat Kruger er de baas zou spelen. Men is tenminste nu gewaarschuwd 22 Aug. '98. Goes In ee raadsvergadering van a* s. Woensdag 24 Aug. 's avonds 8 uur is aan de orde. Notulen. Ingekomen stukken. Benoeming leeraar Fransch aan de H. B. S.; idem brugwachter-binnenhavenmeester. In diening gemeentebegrooting 1899. Bij kon. besluit zyn geregeld de ver gaderplaatsen van militieraden in verschil lende provinciën. Die in de provincie Zeeland vergadert, behalve in de hoofd plaats der provincie, ook in de gemeenten Zierikzee, Hulst en Oostburg. Gedeputeerde Staten der provincie wijzen de gemeenten aan, voor weike de militie raad te Zierikzee, Hulst en Oostburg ver gadert. Op 29 dezer wordt te Koewacht, in verbinding met Hulst, een Rijkstelegraaf kantoor, ingericht met telephoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zyn geregel! als volgt: op werkdagen van 7.30 uur voor- tot 1 uur namiddags, en van 4 tot 6 uren na middags, op Zon- en feestdagen van 7,30 tot 8,30 uur voor- en van 12,30 tot 1,30 uur namiddags (Spoortijd). Rotterdam verloor de vorige week drie knappe, invloedrijke, nuttige burgers; te Dieren overleed de heer Vaillant, oud president der rechtbank; te'sHage de heer Van Tienhoven, vice-president dier recht bank en te Dusseldorp de heer de Monchy, lid van den raad en oud-president der kamer van koophandel. Middelburg. Woensdag 24 Aug. 2V2 uur, openbare zitting van den gemeenteraad ter behandeling van 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzeres school I. 3. Op making voordracht zetters. 4 en 5. Voorstel burg. en weth. verleenen vergunning aan den eigenaar van het in aanbouw zijnde perceel Molenwater tot plaatsing van een ijzeren hek op gemeentegrond en tot aanleg duinwaterleiding in eon deel van den V6er- schen weg ea het daarvoor aangaan van een leening, groot f 1200. 6. Adressen W. A. de Jager en A. Gabrielse om vergunning tot plaatsing houten vloer op de klinkei- bestrating Markt met voorstel en de tegen eerstgenoemd adres ingekomen bezwaar schriften. 7. Adres A. Bulk om vergun ning tot plaatsing van een bord bij den Segeerssingel met voorstel. 8. Rekeüing godshuizen 1897. 9. Begrooting godshuizen 1899. 10. Gemeente rekening 1897. 11 Voor stel vaststelling verordeningen algemeene begraafplaats; uitgifte gemeentegrond aan voormalige Veersche pooit in recht van erfpacht aan C. Slabber, P. de Pagter en J. Joosse. En tot verlenging huur ijkkan- toor. 14. Adres G. Alberts en Co. betreffende het als puinplaats aan te wijzen gedeelte van het dok der voormalige Commercie Compagnie met voorstel. 15 Benoeming stembureaux. De hitte. Tot 10 Aug. bedroeg de warmtegraad slechts 20 graden Celsius, of 68° F. Ver leden Zondag was hij op eens 42 graden Celsius of 107° F. in de zon. Door dit verschil is de last van de hitte grooter geweest dan bij geregelde verhitting der temperatuur 't geval zou geweest zijn. De maand Augustus vertoonde iu vorige jaren, linds 1870, steeds een temperatuur van tusschsn de 28 en 36 graden C. (alleen in 1880 was zij '27,3°) dat is 86 tot 97 graden Fahrenheit. In 1846 was zij iets hooger: 98,2" F. Zaak Gebr. Hogerhuis. Het request, aan H. M. de Koningin-Regentes om gratie voor de gebroeders Hogerhuis, waartoe het initiatief werd genomen door de heeren J. van Loenen Martinet, redacteur van De Hervormingte Amersfoortdr. G. vV. Kernkam, leeraar aan het gymnasium te Utrecht, Henriëtte van der Mey, redactrice van Belang en Rechtte Amsterdam Mr. Ph. Falkenburg, hoofdcommies ter ge meente-secretarie, te Amsterdam, en P. L. Tak, redacteur van De Kroniekte Amster dam, is thans verzouden. Adressanten geven daarin te kennen dat zfj reeds geruimen tijd verontrust zfjn door hetgeen zoowel in openbare geschriften als in de zittingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ruchtbaar geworden aangaande de inbraak bp Gatze Haitsmate Britsum, voor welk misdrijf by arrest van het gerechtshof te Leeuwarden van vijf Aug. 1896 zijn veroordesld Wiebren Hogerhuis tot eene gevangenis straf van twaalf jaren Marten Hogerhuis tot eene gevangenisstraf van elf jaren Keimpe Hogerhuis tot eene gevangenis straf van zes jaren allen met omzetting gedurende vijfjaren boven hun straf van burgerrechten dat hun onrust is toegenomen, en hun twijfel of de rechter by hernieuwd onderzoek in het licht der thans beschikbare feiten de overtuiging van de schuld der ve oor deelden zou hebben verkregen, vasten vorm heeft aangenomen na de lezing van het openbaar advies i 1 het Paleis van Justitie van 15 Juli jl. gegeven door Mr. David Simons, hoogleeraar in net straf recht aan de universiteit te Utrecht; dat zij met het oog op het bovenstaande U. M. eerbiedig verzoeken als laatste rechts middel gebruik te maken van de bevoegdheid haar verleend bjj art. 68 der Grondwet, om door toepassing van het recht van gratie de straf der veroordeelden te doen eindigen dat zfj van oordeel zyn dat U. M. door het inwilligen van hun verzoek zoowel in dit byzondere geval zou doen wat recht is, als in het algemeen het vertrouwen op de rechtszekerheid in Nederland zou beves tigen dat zy de eer hebben bovengemeld advies van den hoogleeraar mr. D. Simons by dit verzoekschrift over te leggen dat zy op hot voornemen om tot U. M. een verzoak om gratie te richten hebben, hebben ontvangen de schriftelijke betuiging van instemming van de volgende Nederland- sche mannen en vrouwen Het adres is van meer dan 200 name n voorzien. De Inhuldigingsfeesten. Aangaande de feesten deelt het Hbl. nader mede, dat Hare Majesteiten ou 5 September e.k. te 1 uur 9 min. uit Den Haag vertrekkende te 2.15 aan het Staatsspoorwegstation Am sterdam zullen aankomen en ongeveer 3.15 ten paleize zullen wezen. Aldaar zullen tegen 6 uur 's avonds aankomeu de leden der koninklijke familie die de feestelijkhe den bijwonen. Te zeven uur is er gala diner in de ga lerijzaal. Op den 6en Sept., den dag der Inhul diging, is er na de plechtigheid in de Nieuwe Kerk te half twee dejeuner-maarsckalks- tafel in de Mozes-zaalte 2.30 rijtoer der Koninginnente 6 uur gala-diner in de Groote zaal. De rijtoer door de geïllumi neerde straten begint te 9 uur de weg, die dan gereden wordt, zal niet vooruit worden aangekondigd, om groote volksver. zamelingen langs den weg, dien Hare Ma jesteiten gaan te voorkomen. Op 7 Sept. laat zich 's morgens evena^ den vorigen dag, de koraalmuziek op de kerktiansen hoorendit zal ook Donder dagochtend geschieden. Woensdagmorgen te halfelf brengt de Ned. Zangersband de aubade op den Dam en onmiddellijk na afloop zullen tot Hare Majesteit in bet gele salon wordeo toegelaten de commissie voor het Gedenkraam iu de Nieuwe Kerk tot aanbieding van de oorkonde, en de sub-commissie uit de commissie van inge zetenen voor de feestelijke ontvangst van Hare Majesteit binnen Amsterdam, tot aan bieding der gedenkplaat. Om één uur rijdt Hare Majesteit uit om het vuurwerk te gaan zien aan de De Ruyterkade. Donderdags wordt te half-elf de Rem- brandt-tentoonstelling enz. bezochtte half drie wordt gereden naar het Concert-ge bouw te acht uur naar den Stadsschouw burg, van waar Hare Majesteit te tien uur ten paleize terugkeert. Vrijdags te 9.4Ü vertrekken de leden der Koninklijke familie, 10,10 de hofhouding, 10,40 Hare Majnsteiten naar Den Haag. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Burg werd ds. A. C. Rijnen berg te Buurmalsen. Bedankt voor Amersfoort door ds. W. de Lange te Rhenen voor Pols broek door ds. Y. Bootsma te Zoetermeer voor Heerjuveeu door ds. A. Bruining te Krommenie voor Ouderkerk a. d. Ysel door ds. W. Homoet te Groot Am- uiers; voor Harderwijk door dr. F. J. W. Posthumus Meijjes te Heinenoord. Colijnspiaat. Zondagvoormiddag werd onze nieuwe predikant ds. PP. A. Steen bakker Moriljon Loijsen bevestigd door zijn zwager ds. J. van der Spek, van Schoonhoven, naar aanleiding van Efese 4 11 laaste gedeelte: „En dezelve heeft gegeven sommigen tot herders en leeraars." In den namiddag deed hij zijne intrede in deze gemeente, waarbij hij tot tekst had II Corinthe 5 20 laatste gedeelte „Wij bidden van Christus' wege, laat u met God verzoenen." Geref. Kerken. Drietal te Den Helder ds. J. v. d. Berg te Sliedrecht ds. J. v. Haeringen te Katen- drecht en ds. K. Troost te Naaldwijk. Beroepen (met algemeene stemmen) te Oo8tkapelle dhr. M. F. Visser cand. a. d. Vrije Universiteit te Rijsoord te Bui tenpost ds. S. Bosma te Wonmels; te Zuidbroek ds. J. Koppe te Beetgum te Zaamslag A ds. J. Meijer te Langeslag. Aangenomen naar Murmerwoude door M. H. A. v. d. Valk cand. te Groningen. Bedankt voor Assen door ds. S. Oud. kerk te Kralingen. De heer G. Wisse Jr., ber. pred. te Gouda A hoopt Zondag 11 Sept. a. s. aldaar zijn intrede te doen, na bevestigd te zijn door ds. P. J. Baaij van Kamperland. Bij het te 's Gravenhage afgenomen wordend examen in de Fransche taal 1. 0. zijn 0. a. geslaagd de heereu A. L. Ame- lunaer van Biervliet en Jacob J. van Doeselaar van Arnemuiden Vlissingen. Zondag morgen kon de nacht Mailboot door zware mist niet op de haven komen maar moest het anker op de reade laten vallentoen werden uit de haven 2 sleepbooten afgezonden die passa giers, post en bagage hebben afgehaald, welke ongeveer 9 uur in de haven aankwa men. De Mailboot zelf is tegen den middag in de haven gekomen nadat het eeuigszins opgeklaard was. Ook was Zaterdagavond de dagboot eerst ongeveer half acht binnen ook konden Zaterdag avond en Zondag morgen door den zwaren mist de Provinciale booten niet varen. Kruiningen. Het programma der In huldigingsfeesten op 31 Augustus luidt aldus 9 uur luiden der klokken en saluut schoten. Koraalmuziek op het Marktplein. Na afloop van de bidstond muziek en zang op de markt. 2 uur. Opstellen v. d. Histo risch Allegorisohjoptooht. Afdeelingl. Heraut, en 6 wapendragers te paard. 2. Landbouw, ambachten en bedrijven. 3. Prins Willem I gevolgd door een stoet van Edelen om- geve met een zegewagen van H. M. Ko ningin Wilhelmina. 4. Allegorische voor stellingen. In den optocht zullen rijden 5 zegewagens met begeleiding van verschil lende muziek en zanggezelschappen. Gym- natische standen met zang en muziek op de markt. Schitterende illuminatie door geheel het dorp. 8 uur. Herhaling van den optocht met bengaalsch vuur en fakkellicht beuevens Maziek en zang. Na afloop schit terend vuurwerk uit de Koninklijke fabriek ie Utrecht 1. Sept. Feestcantate te geven door de schoolkinderen met orgelmuziek en strijkorkest in de Ned. Herv. Kerk. Namiddag schoolfeest. A. van der Burght te lerseke is benoemd tot politieagent, te Dordrecht. Te Filippine ontstond Donderdag avond brand op de hotstede, bewoend door J. de Bakker. Voor ongeveer f 1000 veld vruchten zijn verbrand. Door de werking der brandweer konden de omliggende ge bouwen behouden blijven. De kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Middelburg besloot, volgens de N. Zondagsbodetot bet zenden van een adres van hulde aan H. M. de Koningin bij de troonsbestijging en een adres aan den gemeenteraad om te protesteeren tegen den hinder, door kerkgangers ondervonden op Zondag jl. toen eene groote menigte met muziek dwars door de stad trok, juist toen de menigte zich naar de namiddag diensten begaf. Stavenisse. In de jongst gehouden vergadering van ingelanden van den Nieu wen polder (annex Stavenisse) werd als eenig punt aan de orde gesteldbenoe ming van een ontvanger-griffier. Door het be stuur was de navolgende voordracht op gemaakt: A. F. Hanssens, C. L. Dorst en A. van Zorge. Ingelanden benoemden deu heer Hanssens met algemeene stemmen. Scherpenisse. Het polderbestuur Walcheren heeft benoemd tot adjunct Op zichter den heer C. M. Bolier te Scherpe nisse. Standplaats Westkapelle. Dinteloord. De ongehuwde veldarbei- der A. A. alhier, overleed Zaterdag ten gevolge der groote hitte. Hij was de kost winner voor zijne moeder, die weduwe is. Een kindje van den arbeider C. de F. geraakte al spelende in het water en hoe wel het, nadat het er uitgehaald was nog eenige teekenen van leven gaf, kon de inmiddels geroepen geneesheer slechts den dood constateeren. In korten tijd zyn er nu drie personen in het water omgekomen, twee bezweken tengevolge der groote warm te en een verloor het leven door een val. Eene koe van iemand uit St. An- naland werd in den „Poortvlietschen weihoek", vermoedelijk door een kwaad willigen overlaat, zulk eene diepe wonde toegebracht, dat het arme dier onmiddellijk moest worden afgemaakt. In den winkel van glaswerk, lampen, enz. van den heer A. Harmsen Jr. te Am sterdam (lid van den gemeenteraad), op de Lindengracht 76, woedde Zaterdagavond 11 uur een uitslaande brand teu gevolge van 't vlamvatten van spiritus in een kleine bergplaats achter 't magazijn bij 't overtappen in aanraking gekomen met de vlam der lamp. De brand verspreidde zich snel door den winkel en tastte ook 't aangrenzende woonhuis aan waarvan de eerste etage evenals de winkel van den heer H. tot al uitbrandden. In een nauw steegje te Delft woont een echtpaar, dat hoewel zonder kindereu rijkelijk met aardscke goederen is gezegend. Tot nu toe gelukte het den menschjes bij niet-iugewijdeu als onvermogend voor te doen. Hunuc gierigheid strekte zich zoo ver uit, dat toen de man dezer dagen ziek werd en in het Stedelijk Gasthuis moest worden opgenomen, men verzocht om een bewijs van onvermogen. Den ambtenaar van den Burgerlijken Stand die dit zaakje moest behandelen kwam het wat vreemd voor en een onderzoek werd ingesteld, waarvan gevolg was, dat de man zijne verpleging moest betalen en bovendien aan geslagen werd in de inkomsten- en vermo gensbelasting. - Onlangs werd te Amsterdam in de Kalverstraat door burgers gegrepen en daarna door de politie achter slot gezet een Fngelschman, dien men met een beitel had zien morrelen aan het luik van een winkelkast. Met dezen man heeft men in het huis van bewaring heel wat last, daar hij weigeren blijft zijn naam en plaats van herkomst te noemen en tot heden ook met goed gevolg aan het nemen van photo- graphieën tot nasporing in het buitenland wist te ontkomen. Telkens wanneer hij gewaar werd, dat meu het objectief eener camera op hem richtte, sloeg hij de han den voor het gelaat of braent de gelaat spieren in zulke snelle aanhoudende be wegingen, dat het photografeeren tot niets zou kunnen leiden. Dezer dagsn heeft de politie de hulp ingeroepen van een vakman, die op de binnenplaats der gevangenis, waar eenig metselwerk werd verricht, vermomd als metselaar, met zijn camera verdekt opgesteld in een kalkbak, den gevangene zou ver schalken. Maar 't zij, dat het doen en laten van den photograaf, die als ambachts man gekleed, zij n best deed een ongedwongen toon aan te slaan in het gezelschap der ware metselaars; 'tzij, dat ue vreemde ma noeuvres met den kalkbak den gevangene verdacht voorkwamen dit is zeker, dat deze list niet mocht bate.i. Nog vóór de photograaf den Fngelschman in zijn „vin der" had, bedekte deze het gelaat met de handen en hield zich voortdurend in be weging, zoodat de metselaar-photograaf on- verrichterzake met zijn kalkbak kon heen gaan. Nog maar al te weinig maakt men gebruik van laat gezaaide uien. In Augus tus kan men dit gewas uitstekend zaaien voor den winter wordt het dikwijls nog zeer mooi. Komt de vorst dan dekt men ze met blad of ruigte, zoodat men ze ten allen tijde uit den grond nemen kan. De uien die in kelders bewaard worden, ver liezen vaak al vroeg hun smaak en kracht dan zijn echter die late, versche uien heerlijk Te Stad aan 't Haringvliet (Fiakkee) is Vrijdagnacht de kerk der Ned. Herv gemeente een prooi der vlammen gewor den. De toren, het dak en de inhoud der kerk, alles is verkrand, alleen de mureu zijn blijven staan. De brand wordt toege schreven aan het zoeken met licht naar een bijennest onder het dak, wat verge makkelijkt werd, doordien de stelling voor het leggen der leien nog voor de kerk stond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2