'I 3CHOOLNIEUW3. RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. LANDBOUW. Ingezond heid van het huisgezin zooveel mogelijk te eerbiedigen, gelyk dan ook in dit wets ontwerp geschiedt. Maar in de eerste plaats is de zoogenaamde son vereiniteit van het huisgezin in de kringen der rainge- goeden veelal eene fictie die souvereinl teit wordt niet zelden aangetast door arm' verzorgers, die de ouders dringen de kin deren naar eene bepaalde school te zenden, of door werkgevers, die pressie op hen uitoefenen om de kinderen reeds te voren te doen deelnemen aan industrieelen arbeid, terwijl zij evenmin geëerbiedigd wordt door den Staat, waar hij de kinderen tot krijgs dienst verplicht. In de tweede plaats kan geen aanspraak gemaakt worden op eer biediging der souvereiniteit, wanneer de kinderen daarvan het slachtoffer zouden worden. Met voldoening werd geconsta teerd, dat dit door sommige tegenstanders van üet wetsontwerp werd erkend. Waar de wet de kinderen, zelfs vóórdat zij ge boren zijn, in hun vermogen beschermt, waar zij waakt tegen bevordering van on zedelijkheid en mishandeling van de zijde der ouders tegenover hunne kinderen, zag men niet in, waarom de wet ter zake van verzuimen betreffende de opvoeding der kinderen de ouders niet zou mogen straffen. Dat het wetsontwerp zou getuigen van een streven naar Staatsalmacht, noemde men een groot woord. Het is eenvoudig te doen om beteugeling van het schoolverzuim en om voorkoming van de daaraan ver bonden verderfelijke gevolgen. Waar dat verzuim zonder dwang niet is te weren, is bestraffing van ouders, die niet be hoorlijk voor de opvoeding der kin deren zorgen, noodzakelijk. En waar eenige leden erkenden dat de bestraf fing van ouders geoorloofd is, wanneer blijkt, dat hunne kinderen bijv. op negen jarigen leeftijd geen voldoend onderwijs ontvingen, scheen de conclusie geoorloofd, dat er tusschen die leden en de voorstanders van het wetsontwerp geen principieel ver schil van meening bestaat ten aanzien van de vraag, of de Staat het recht bezit ouders te straffen wegens verzuim ter zake van het verstrekken van voldoend onderwijs aan hunne kinderen. Alles komt dan neder op de vraag hoelang met bestraffing zal worden gewacht. Ook onder hen, die geneigd waren zich onder de tegenstanders van het wetsontwerp te rangschikken waren er, die, jbij de on zekerheid, welke bestaat omtrent de vraag, welke grenzen aan de Staatsbemoeiing ge steld behooren te worden, aan de princi- pieele bezwaren minder hechten. Huns inziens kwam het vooral hierop aan, of de voorgestelde dwangmaatregelen eoner- zijds noodig zijn, anderzijds beter doel zullen treffen, dan andere. De grieven, tegen ons lager onderwijs ingebracht, werden ten deele onjuist, ten deele overdreven geacht. Al is de rege ling van het openbaar onderwijs voor ver betering vatbaar, dat dit onderwijs fiasco zou gemaakt hebben, is eene ongegronde bewering. Gaarne werd toegegeven, dat de beteekenis van het schoolonderwijs geens zins enkel afhangt van de kennis, die ver kregen wordtdaarnaast is die beteekenis zoowel te zoeken in de zedelijke en socia le vorming der kinderen als in hunne geestesontwikkeling. Doch terwijl men op die vorming zoo aanstonds nog zou Jterug- komen, werd er hier nadruk op gelegd, dat ook het openbaar onderwijs, door verbete ring in leermethode, tot verhooging der geestesontwikkeling sterk heeft bijgedragen. En indien het lager onderwijs niet prac- tisch genoeg is ingericht, dan kan dit toch bezwaarlijk eene reden zijn om niet mede te gaan met maatregelen tot bevordering van geregeld schoolbezoek. Dit laatste immers is in elk stelsel van onderwijs noodig. Ook is het duidelijk, dat getrouw schoolbezoek voor de goedé jwerking van klassicaal onderwijs van groote beteekenis is. Daarom zal de invoering van leerplicht zeker leiden tot vermeerdering van de kracht, die van de langere school uitgaat. (Slot volgt.) Bestrijders van het leerplichtontwerp zeg gen dat de uitvoering der wet op den leer plicht veel geld zal kosten. Maar zij zeggen ook dat de wet onnoodig is want 't schoolverzuim is daartoe niet groot genoeg. Voorstanders van het leerplichtontwerp deze twee argumenten hoorende, hebben gelachen. Voelt gy niet, zeggen zij dat dit niet, kan Veel geld kosten is bewijs van groot schoolverzuim. En gij zegt dat 't school verzuim niet groot is. Maar dan zal 't ook niet veel geld kosten, of anders is 't schoolverzuim grooter dan gij voorgeeft. Wij laten de voorstanders even uitlachen Wij mogen wel een straaltje poëzie in den prozaïschen schooldwangstryd. Maar als zij uitgelachen zijn, dan vragen wij Is 't verschil hier inderdaad zoo groot, heeren veorstanders Is er wel verschil Zeg ik: dat zal geld kosten, dan heb ik 't oog op 't ontwerpen de wijze waarop zij het wenscht uit te voeren. Zeg iker is zoo geen groot schoolver zuim, dan denk ik aan leerdwangmiddelen in 't algemeen. Gij combineert hier twee geheel van elkaar onafhankelijke argumenten. Invoering van schoolplicht op zichzelf behoeft toch niet veel te kosten, wanneer de schoolruimte aanwezig is. Maar ziet u, die is er nu niet overal. Ook niet veel wanneer 't aantal onder wijzers er maar is. Doch, ai mij van dezen zijn er heel wat te weinig. Ook niet veel, wanneer de tegenwoor dige ambtenaren voor de uitvoering konden zorgen. Doch helaas hun aantal zal zeer moeten vermeerderen. Ook niet veel, wanneer 't aantal klas- looze hoofden er door inkrimpt. Doch dit zal juist vermeerderen. Geen kosten Amsterdam alleen zal een miljoen in eens en een ton 'sjaarsmeer moeten offeren. Het Voorloopig Verslag spreekt van 5 miljoen in eens en 3 miljoen jaarlijks in den lande. De heer Schook, een openbare-schoolman, schat er nog een miljoen bij voor tracte- mantsverbetering der onderwijzers. De heer den Hertog, ook een radicaal schoolman, acht 400 nieuwe scholen noodig. En dan de kweekscholen nog En de verhoogde bijdragen aan de bij zondere scholen 1 Dus veel geld zal 't kosten. Maar sluit dit nu in dat 't schoolver zuim zoo groot is dat 'teen rijksschool dwangmaatregel wettigt Deze logica ontsnapt ons. Neen, het feit is er dat het schoolver zuim gering is en steeds afneemt en dus alle aanleiding tot een schooldwangwet ont breekt. Wij houden 't met de Nederlander Onverschillig hoe groot of klein het schoolverzuim is, in eik geval zal dit ont werp ons volk schatten kosten èn om de verlenging van den minimnm schooltijd, èn om de wijze waarop geheel de zaak ge regeld wordt. Beide argumenten gaan niet alleen saam, maar zijn tevens indien de feiten waarop ze steunen, juist zijn, beide en elk afzon derlijk doodelijk voor 't ontwerp. Althans indien de meerderheid der Staten- Generaal genoeg gezond verstand heeft om dit in te zien en te durven erkennen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Stavenisse ds. J. J. Eige- man te De Meern. Beroepen te Wanneperveen (toez.) ds. A. A. Kan Jr. te Boylte Wateringen ds. L. S. de Bruijn te Heukelom te Streefkerk ds. T. Lekkerkerker te Hage- steinte Anna Paulowna (toez.) ds. H. Vermaas te Hensbroek te Jaarsveld (toez.) ds. W. Zijlstra te Waddingsveen. Bedankt voor Poederooijen door ds. H. Snel te Gameren voor HennaBrd door ds. A. K. Magendans te Ter Kaple voor Den Ham door ds. P. Brongers te Kamerik voor Berkel door ds. H. A. Heyer te Lienden voor Dirksland door ds. P. Kuijlman te Oud Alblas. Bij kon. besluit zijn bij de commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Nederlandsch Oost-en West Indië benoemd tot president ds. L. Overman, thans vice- president tot vice-president ds. A. Loeff thans lid, en tot lid ds. W. L. Weiter te 's Gravenhage. Te Amsterdam overleed, op 60-jarigen leeftijd, de heer J. Brum meikamp, predi kant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. In het jaar 1863 voleindigde hij zijne studie te Kampen en werd in 1864 door zijn vader bevestigd te Tiel. In 1872 uit de chr. ger. kerk naar de hervormde overgegaan, vestigde hij zich te Utrecht, waar hij na een colloquium doctum tot de bediening in de herv. kerk werd toe gelaten.Van 18721876stond hij te Veenen daal en daarna te Amsterdam, waar hij alzoo ruuim 22 jaar gearbeid heeft, voor namely k onder de bewoners der Jordaan. Tijdens de heer Brummelkamp bij de chr. geref. gemeente te Tiel stond, was hij leermeester van H. K. H. Prinses von Wied, welke hij onderwijs gaf in de Ne- derlandsche taal. Tengevolge van een longontsteking, voor eenige jaren opgedaan, was zijn gestel reeds geschokt. Een kuur te Ems mocht hem geen baat geven en na een ziekbed van eenige weken overleed de, vooral onder de armen zeer beminde predikant. De heer ds. A. Lagerwey, geboren te Rotterdam, achtereenvolgens predikant 1881'84 te Ankeveen, 1884'86 te Helenaveen, 1887'89 te Hoogeloon, 1889 '92 te Scherpenisse, 18921896 te Maas sluis, daarna te Heidelberg in Transvaal, is deze week op 42 jarigen leeftijd in het Diaconessenhuis te 's Gravenhage overleden. Met leedwezen vernemen wij dat de ook bij onze Goesche Zendingsvrienden bekende en beminde Zendeling J. J. Wijn- veld te Sawah Loento, is overleden, slechts even 35 jaren oud. Hij had zich bij zijn zwaren, ijverigen arbeid eenige jaren ge leden vooral verdienstelijk gemaakt met de verzorging der vele gewonden op de eerste zoo jammerlijk mislukte expeditie naar Lombok. Hij werd deswege door H.M. de Regentes geridderd. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuw Loosdrecht ds. H. Teerink te Amersfoortte Zuidland W. D' JonkerB, cand. te Dordrecht;te Zuid- wolde ds. B. J. Lamberts te Sleen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Broek op Langendyk M. Schouten cand te Teuge. Geslaagd te 's Gravenhage voor 't eerste examen voor surnumerair bij de belastingen de heer J. W. Roskes H.Jzoon, geboren te Goes. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Fransch mej. E. P. Matthijssen te Goes, en de heeren D. Moolhuijzen te Leden en A. J. v. d. Vijver en W. J. Harist te Vlissingen. De heer J. A. v. d. Brugge, te Gouda heeft zijne benoeming tot onder wijzer aan de bijzondere school te Goes aangenomen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: mishandeling J. O., 20 j. Othene, en F. O., 19 j., Boechkapelle, beiden dienst knecht, de le tot 14 d. en de 2e tot 7 d. gev. straf, en P. B., Fz. 17 j. en H. R. Cbrz. 21 j. landbouwersknechts Drie wegen, gemeente Ter Neuzen beiden tot f 10 b. s. 10 d. h. en J. P. V., 32 j., hvr. van A. B., Hulst tot f 1 b. s. 1 d. li.en diefstalG. G., 15 j., Aarffenburg, tot 1 m. gev. straf. In zake J. M., 22 j., werkman, Vlissingen, op 15 Juni 11. bij verstek wegens diefstal veroordeeld tot 1 m. gev. straf, en daarom in verzet gekomen is op heden diens von nis bekrachtigd. Ontslagen van rechtsvervolgingL. Z., 53 j., sloeproeier en bierhuisbonder, en J. J. de N., 29 j., schilder en bierhouder, beiden Ter Neuzen, appellanten en geap- pelleerden van ten hunne laste afzonderlijk gewezen vonnissen, waarbij zij, ieder voor zich ter zake van overtreding der genoemde verordening te Ter Neuzen (hei geven van bal zonder vergunning) zijn veroordeeld de le tot 4 m. f3 b. s. 4 m. 2 d. li., en de 2e tot 3 m. f 1 b. s. 3 m. 1 d. h. en 14 m. f3 b. s. 2d. h., met vernietiging van de vonnissen van den eersten rechter. VrijgesprokenG. G., 21 j. werkman Oostkapelle beklaagd van mishrndeling. Bij bevelschriften van bovengenoemde rechtbank zijn naar de openbare terecht zitting verwezen lo. J. A. P. v. W., oud 23 jaar, koffiehnishouder, geboren te Mid delburg, wononde te Vlissingen, gedeti neerd te Middelburg, ter zake dat hij koop. man zijnde en by vonnis van boven genoemde rechtbank van 15 Juni 1898 in staat van faillissement verklaard, op dien zelfden dag te Vlissingen, ter bedriege- lyke verkorting van de rechten zijnerschuld- eischers aan den boedel heelt ontrokkeu en aan zyn curator in het faillissement mr. A. A. de Veer bij het opmaken van de beschrijving des boedels, niet beeft verantwoord de bij bedoeld bevelschrift omschreven, hem beklaagde toebe- hoorende goederen. Aan den beklaagde is de heer mr. K. W. Brevet, advocaat te Middelburg, ambts halve als verdediger toegevoegd. Bovenbedoelde zaak zal den 26 en Augus tus a. s. voor de rechtbank worden be handeld. 2o. J. H. B., oud 42 jaar, gewezen post directeur, geboreu te Rauwerd, laatst wo nende te IJzendijke, thaus in hechtenis te Middelburg, ter zake van verduistering van gelden en vervalschingen in de registers in zijne betrekking van postdirecteur te IJzendijke gepleegd, zooals in het breede in bovenvermeld bevelschrift is omschreven. Aan den beklaagde is de heer mr. W. Dicke, advocaat te Goes, ambtshalve verdediger toegevoegd. als In de St. Crt. is opgekomen een staat van de gevallen van besmetielyke veeziek ten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Juli. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haak jes duiden het aantal eigenaren aan, onde wier vee de ziekte voorkwam): mond-en klauwzeer 6 (3) kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 3 (3), schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 188 (34), vlekziekte bij de varkens 150 (108), miltvuur by alle vee 15 (15), rotkreupel bij schapen 45 (8). In datzelfde tijdvak kwamen in Zeeland voor 20 (14) gevallen van vlekziekte en 1 (1) van miltvuur. Goes. Heden werd ter begraafplaats gebracht het lijk van den heer J. Adam; onder de aanwezigen merkten wij op de 3 hervormde predikanten, den kerkeraad die de rouwkisi droeg, en enkele staatkundi ge geestverwanten van den overledene, onder welke twee raadsleden. De heer ds. C. v. Koetsveld sprak een woord van troost en vermaning naar aan leiding van het woord ik weet den dag mijns doods niet. De heer Harinck herdacht de groote werkzaamheid door den thans ontslapene ln zijn kerkelijke betrekkingen aan den dag gelegd, en verzekerde dat de ouderlingen, de kerkvoogdij en de commissie van toezicht op de kerkegoedereu hunnen collega noode zullen missen. De oudste zoon dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Te Zi<?rikzee werd een arbeider, die bezig was op het veld koren te snijden, door een zonnesteek getroffen. Hij over- Ized weldra. De man was gehuwd en vader van een talrijk gezin. Wemeldirtge. Bij de Donderdag ge houden stemming voor den gemeenteraad, die noodig geworden was door het be danken van den heer C. Lindenbergh, is gekozen de heer C. van Oosten candid'aat der liberalen met 92 van de 167 stemmen. De candidaat der antirevolutionairen de heer A. Ruisaard bekwam 75 stemmen. Colijnsplaat. Het volgende program ma voor de feesten op 2 September a. s. in deze gemeente werd Woensdag door de feestcommissie vastgesteld als volgt 8 8Vs uur klokluiden 9—lOVs schoolfeest lOVs12 mastklimmen 12VslVs zakloo- den 2—3 Allegorische optocht voorafge gaan door ruiterij 3Vs—4>/s Watersteken 5V27 concert van het Cortgeensche fan- faTencorps „Eendracht maakt macht" 7'/s8Va tweede omgang van den aileg. optocht zonder ruiterij 8 uur begin der illuminatie van de Voorstraat, achter de kerk en zijstraten, en van het gemeente huis en de school. Omtrent de armenbedeeling werd beslo ten in evenredigheid der vaste armen aan de diaconieën der Ned. Herv. en Geref. gemeenten en aan het Burg. Armbestuur in 't geheel 160 in geld uit te keeren, met verzoek dit in geld of op andere wijze dien dag te geven. Verder besloot de com missie om ook de wed. D. Verburg, wier man eu kostwinner dezer dagen tengevolge der drukkende hitte overleed goed te bedenken. lerseke. Den 10en dezer is de weduwe W. alhier heimelijk bevallen van een kind van het vrouwelijk geslacht. Zij heeft van geboorte noch van overlijden aangifte ge daan bij den burgerlijken stand, maar Maandag verzocht zij een buurman het lijkje in de Schelde te werpen, doch deze vervoegde zich bij de politie. Daarna is de justitie uit Middelburg hier om te onderzoeken. Het lijkje werd in verregaanden staat van ontbinding op den zolder gevonden. Aan de justitie verklaarde de moeder, dut het kind niet geleefd heeft. Het onder zoek der geneesheeren heeft niet geleid tot gevangenneming der vrouw. Om het pijnlijke bij het toebereiden van palingen weg te nemen wordt aange raden eerst een drietal sneden door den kop te geven eene langs-snede, vervolgens eene dwars-snede een halve vingerbreedte dichter bij den hals. De zenuwtrekkingen van het lichaam behoeven dan niet te ver ontrusten, gevoel van pijn is er dan niet meer. De Rotterdamsche politie heeft dezer dagen een goede vangst gedaan. Misschien weet de lezer nog dat in den nacht van 18 op 19 December 1896 te Bodegrave ten nadeele van den landbouwer Beijen een diefstal gepleegd werd van f 40000 aan effecten. Nu werd eenige dagen geleden de politie te Rotterdam gemeld dat de bakker Boulogne te Capelle aan den Ysel een aanzienlijk bedrag aan effecten in zijn bezit had die hij wilde verzilveren, ter wijl de man zich ook uitgelaten had, als de politie hem onverwachts op zijn kwam, dat hij dan subiet de heele boel in den oven zou gooien. Hier was voorzich tigheid dus de boodschap. De commissaris liet onderzoek doen naar 't vermogen van den bakker doch niemand wist beter of het zat er niet aan. Een particulier persoon werd hierop door de politie in den arm ge nomen die met Boulogne sprak en hem onder voorgeven ze tegen 30 procent der nominale waarde te zullen verkoopen, de effecten af handig maakte. Op den Oostzeedijk te Rotterdam werd de zaak definitief tusschen deze twee geregeld en de handlanger keerde naar zijn woning terug met voor vele dui zenden guldens aan Hollandsche, Ameri- kaanBche, Bortugeesche, Russische, effeeten. De politie was er natuurlijk spoedig bij eu bevond dat deze eff afkomstig waren van den Bodegravenschen diefstal. Een huiszoeking te Capelle bij Boulogne volgde eenige verdachte t brie ven werden meegenomen en de man zelf gevankelijk naar Rotterdam gebracht. Daar bekende hij de effecten te hebben aange nomen van den arbeider Cudee te Bode graven en dat hij wist dat er bij den landbouwer Beijen gestolen waren. Toen toog de politie naar Bodegraven waar een huiszoekiug bij genoemden arbeider plaats had. Men vond niets verdachts, doch de arbeider deed zoo raar dat men vrijmoe digheid kreeg ook hem naar Rotterdam te brengen. Daar, op 't bureau van den com missaris van politie, viel hij door de mand. Hij bekende den diefstal gepleegd, een gedeelte aan Boulogne ter verzilvering ge geven, en de rest ingemetseld te hebben in een oud, niet meer gebruikt privaat in zijn eigen woning. Opnieuw ging de politie naar Bodegraven, brak in 't bedoelde sekreet den muur open en vond daar voor een waarde van f 20000 aan effecten diep in het privaat hangende, alle in ongeschonden staat. Op een niet noemenswaardig bedrag na is de gestolen f 40000 terecht. Te Meteren heeft de heer Van Doorn een oranjekleurigen mol gevangen, welke naar „Artis" te Amsterdam is op gezonden. Als een by zonderheid meldt men uit IJmuiden, dat daar in acht dagen niet minder dan 3 gezinnen met de geboorte van tweelingen verblijd werden. Toen een veehouder te Hekendorp met zyn volk van het melken huis waarts keerde ontdekten zij, dat in de voorkamer de bedstede met het daarin zijnde beddegoed in volle vlam stond ter wijl de schilderijen en de spiegel op den vloer lagen, de muren zwart van den rook en bijna alle glasruiten gebarsten waren. Met eenige emmers water en geholpen door de buren was men den brand spoedig meester. Daar gedurende den melktijd niemand in huis was, ging men het huis doorzoeken kwam de dienstmeid tot de treurige dat men een haar toebehoorend enz. ook effecten en ervaring, kastje, staande in het achterhuis, bad open gebroken en 2 bankbiljetten van f 25 be nevens 2 rijksdaalders daaruit genomen had. Verdacht van dezen diefstal en brandstich ting worden twee landloopers, die onder den melktijd op het erf gezien zijn en wien de boer toegeroepen had zich maar te verwijderen, daar er toch niemand thuis was. De politie heeft hen nog niet terug gevonden. Te Brummen verdronk een 18 jari ge knaap bij 't baden in een kolk. Te Giessen IS een woning afgebrand ten gevolge van het spelen der kinderen met lucifers. Zoo verbrandden te Utrecht, Ingen, Loenersloot hofsteden ten gevolge van hooibroei en te Slochteren een boerderij door onbekende oorzaak. Te Putten verwijderde een man een wrat uit zijn band door middel eener nijptang. Er ontstond echter een wond die derwijs gevaarlijk werd dat de geheele hand moest worden afgezet. Te Numansdorp heeft zich Dinsdag en te Nieuw Buinen Woensdag een geval van zonnesteek met doodelijken afloop voorgedaan. Te Zundert heeft een boerenzoon by een twist over een meisje drie schoten op zyn kameraad gelost, en hem levensgevaarlijk gewond. Een schipperszoon bij 't Kater- veer te Zwolle bezig 't sleeptouw op 't schip hij zijn vader uit te werpen, had 't ongeluk achterover in den IJsel te vallen. De ongelukkige verdronk. De 31 jarige dochter van wed. A. F. te Dinteloord, die in het veld werkte, is ten gevolge van zonnesteek bezweken. Een schaap herder te Hoorristerzwaag trof het zelfde lot. Mon vond zijn lijk op de heide- Op de reis naar Rotterdam is de. stoker eener Arnhemsche stoomboot door de hitte dood gebleven, Te Rozen- daal is eene dame uit Goes in den trein door de hitte onpasselijk geworden en nachts overleden. Te Rotterdam overleden door deze oorzaak en 34jarige man en een sleepersknecht. Te Marrum bezweek een arbeider by het koolzaad- dorschen door de warmte. Te Bfadel is een smid door zonnesteek getroffen en op de plaats dood gebleven. Te En schede werd een landbouwer, uit Haaksbergen, die de weekmarkt te Enschedé had bezocht, op den terugweg door een zonnesteek getroffen. Hij bleef op den weg dood. Te Zalt-Bommel is een 5- jarig meisje op straat neergevallen en dood opgenomen. Nog vele andere personen vielen als slachtoffer der hitte. Onder an deren te Amsterdam, |een bierbrou wersknecht, en een melkboer uit Broek in Waterland te Martenshoek een arbeider te Hoogezand iemand die zat te visschen te Ten Boer een, te Werfhuizen een, te Wildervank twee en te Warffum twee veldarbeiderste Stadskanaal een 3 jarig schippersdochtertje te Stiens een schipper bij het trekken van zijn scbjp te Zuid- volde een jongen te Nieuw Buinen een veldarbeider en een vrouw; te Aduard een werkmante Den Ham ook eente lJselmonde ook een te Eindhoven zijn twee koeien in een beestenwagen van den trein dood gevonden. Te Go- rinchem is een militair die van zijn ver lof terugkeerde en zich haastte op den ge stelden tijd in de kazerne te zijn, ten gevolge der warmte bezweken. Een arbeider te Ambt Doetinchem heeft zijn buurman die hem verbood voor diens woningplaggen te steken, tegen 't hoofd geslagan dat die man zijn oor zoe goed als geheel afgesneden werd. Gisterenavond is de fabriek van hout bewerking der fi ma Scholten te Almelo in de asch gelegd, terwijl omliggende heeren huizen zeer werden beschadigd. Te Tilburg' werden een woning en een werk plaats door een hevigen brand vernield. Te NIeuwerkerk a.d. IJsel is een 69 jarige heer bij het zwemmen verdronken. Te Lambertschaag is een vrouw die met een speld een puistje aan haar hand open gemaakt had en daarop haar kleeren ging wasschen, onder vreeselijke zwelling van hand en arm, aan bloedvergiftiging gestorven. Te Zevenbergen ontving iemand dezer dagen de verrassende tijding, dat hem een erfdeel van ruim f 10.000 was ten deel gevallen van een hem onbekenden neef in België. Bij een landbouwer te Hemelum [Fr.] broeide het hooi in de jongste dagen zoo sterk, dat (de man zich genoodzaakt zag een groot deel uit de schuur te ver wijderen. Zoodra men met een wagenvracht in de buitenlucht kwam, sloeg het in vlam. Een groot onheil is alzoo gelukkig nog bijtijds voorkomen. Een postbeambte te Turnhout is door 't breken der as onder den omgevallen post wagen gerakende, door dezen dood gekneld. Te Bronswijk is een man die zyn brandende sigaar op straat in zyn zak ge stoken had, in brand geraakt en kort daar op aan de brandwonden bezweken. Het aantal branden is bij de hitte der laatste dagen legio. Te Brussel werd de Sint Mariama besloeg van 5 Zeven andere hu gedeeltelijk verni id Galioië, is gr legd. Er zyn oo Het dorp N geheel een proo hoeven zijn afgebr lo (Hongarije) is gericht door on huizen en brugg v erkeer is gestr gelegen stadje van houten huiz een met veel gra gelegen, in vla: leeft hoofdzake' vangst. De brand bereider van pe Bij Matjesf trein van Johann leerd. Er werde gewond. Onder 8 kaffers die lev eenige wagens v geraakt, van de den sneltrein ges Te Gent moord door een zich met liefdes- drongen, terwijl veranderen van goede sier maak verhalen deed o genomen inkoop zyn aanwezig da heeft met Hendri vrouwenmoorder hopen dat de po ken krijgt. Som breede mededeeli dien moord maar andere liefdesbetr den persoon onde dames in andere Wij zullen daarv nemen. Pyramid teit I Men denkt ®r pyramiden door gaan verlichten, in onderhandelin Amerikaansche groot electrisch sl watervallen Assoi waar de electric! overgebracht zou electrische pomp irrigatie der veldl de Nyl zyn vruel vlakten zal afstaa weldra met duiz verrijzen zullen. By Iriguy, is een treurig on zeischap van tien geten in een koffi Om naar huis te oversteken. Zij m en staken daarme van een schipper Maar toen zij mii waar de stroomin zy dat de boot t geen tijd meer o te keeren. Een on Hun hulpgeroep alles reeds sliep, door een schippe roeiboot van wal Maar hoe snel hij meer intijds. Het zonken en hij koi de opvarenden. D verdronken. Een Italiaansi in een vlaag v twee andere soldal doodgeschoten. Me moeite meester w Te Nischni een brand uit in voorzichtigheid v^ De bewoners, in hu uit de vensters en velen kwamen Dertien verkoo reeds onder het j| huizen alsmede v houtbergplaatsen daarbij gewond. Buiten verantwoord Stukken norden in gl Mijnheer dA In het laatste vond ik een inged vriend van gepastf dorp. Gaarne zou opmerkingen make dat de organisatie der jonkheid is ov gers dachten, dat best geschikt zyn. waar, want er is ring belegd door W commissie te benoe was het aantal aar gering, dat er niet De burgerij, zeg tegen het feest, da anders bewezen. N gen, dat als de jo dragen had, de op zyn geweest. En i rij in zoo geringe noeming van eene onkel gemakzucht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2