NIEÜWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Dinsdag 16 lugttsfus. ftroaaffrfi! laorgong. VERSCHIJNT PRIJS DER ADVERTENTIËN G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. Het Voorloopig Verslag. v. De Plaatsvervanger. flo. 135. 1398. UITGAVE VAN elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. van 1 5 regels 25 centiedere regel meer 5 cent. Prijs per drie maanden franco p. p 0,95. EN Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel Enkele nummers 0,02^. meer 10 cent. Voorts werd aangevoerd dat by de be oordeling van het betrekkelijk schoolver zuim gelet dient te worden op die ver zuimen, welke het gevolg zijn van wettige redenen. Voor het arrondissement Hoogeveen, waar de toestand ongunstiger is dan in de beide andere arrondissementen, (toont het verslag dit met cijfers aan waaruit blijkt dat) in 't arrondissement Hoogeveen dooreengenomen 9 of wil men den maan- delijksehen bij de wet toegestanen vrijen schooltijd mede rekenen, 12 schooltijden verzuimd zijn, terwijl in Bern (waar leer plicht is) 't schoolverzuim 16 uren bedraagt. Verstrekt de Memorie van Toelichting geen voldoende inlichtingen omtrent het relatieve schoolverzuim, ook in de school- verslagen vindt men omtrent dit voor de beoordeeling van het wetsontwerp zoo belangrijk punt zoo goed als geene ophelderingen. De Regeering heeft het, naar het schijnt, overbodig geacht omtrent deze zaak behoor lijke inlichtingen te verzamelen, maar men meende, dat die niet gemist kunnen wor den, waar vooral op grond van het rela tieve schoolverzuim de invoering van leerplicht wordt voorgesteld. Daarom werd verzocht, dat alsnog eene behoorlijk inge richte statistiek betreffende den omvang, de oorzaken, en de vermeerdering of ver mindering van het relatieve schoolverzuim zou worden overgelegd. Wel werd hiertegen ingebracht, dat voor de samenstelling van zoodanige statistiek minstens twee jaren noodig zou zijn, maar men antwoordde, dat dit geene reden kon zijn om van het verzoek af te zien, aange zien de behandeling van het wetsontwerp niet gezegd kon worden voldoende voorbe reid te zijn, zoolang voor de beoordeeling daarvan onmisbare inlichtingen ont breken. Ook wenschte men gegevens te ontvan- 12. FEUILLETON. Door J. de Liefde. „Deze gedachte was zeer juist", hernam Harucha „alleen gij bedacht daarbij niet, dat de macht van Edenga zoo groot is als zijne barmhartigheid en rechtvaardigheid. En het allerminst kondt gij weten, wat er in de geheime vertrouwelijke raadkamer, waartoe ik alleen den toegang heb, tns- schen hem en zijn zoon Sesmia besloten werd. Daarom ook heb ik het zelf op mij genomen, u de tijding daarvan te bren gen, opdat gij die van de lippen van een bode vernemen zoudt, wien gij uw volko men geloof kunt schenken. Maar nu ziet gij dan ook welk eene groote liefde zij u bewijzen en hoe oprecht uw welzijn hem ter harte gaat. Verblijd u mijn vriend 1 en wees vroolijk; want om uwentwil is gebeurd wat zelfs in de gedachten der oudste en wijste raadslieden des vorsten niet opgekomen is". „o, Hoe is het mogelijk 1" riep Rondaza uit, terwijl tranen langs zijne wangen stroomden, „dat edele vorstenpaar 1 Maar ach! welke smarten ondergaat mijn trouwe prins thans niet om mijnentwil! Welk eene diepte van vernedering heeft mijne snoodheid hem berokkend Hoe verlang ik hem te zien, en met hem de lasten te torsen, die hem thans voor mij doen zwoe gen 1 Ik zal aan zijne voeten vallen en zijne knieën omvattenwant zulk een vriend heeft niemand ooit op aarde gehad". Op deze woorden zweeg Harncha, want aandoeningen van vreugde en verwonde ring belett'en hem te spreken. Hij drukte Rondaza zacht de hand, en in zijne ziel gen ter vergelijking van den toestand in ons land met de toestanden ir, landen, waar leerplicht is ingevoerd. Bij de samenstel ling van die gegevens dient gelet te wor den op de in elk land geldende wetsbe palingen en omstandigheden. Ook dient in aanmerking te worden genomen, dat in buitenlandsche statistieken in den regel alleen worden opgenomen de ongeoor loofde of strafbare verzuimen, hetgeen eene juiste vergelijking met Ne- derlandsche statistieken in den weg staat. Daarom zal het niet voldoende ziju cijfers te verstrekken, maar behooren die toege licht en verklaard te worden. Uit de ge vraagde opgaven zou ook moeten blyken, in hoeverre in verschillende landen bet absolute en het relatieve schoolverzuim sc- deit de invoering van leerplicht is afge nomen, Eenige leden verklaarden op be hoorlijk toegelichte gegevens omtrent het buitenland te meer prijs te stellen, omdat herhaaldelijk van bevoegde zijde is mede gedeeld, dat elders duizenden overtredin gen ongestraft blijven; dat in Duitschland in tallooze gevallen de kinderen om een ambacht te leeren;ofbet noodige te verdienen de school vroegtijdig verlaten, eu dat in Italië de leerplicht slechts voor de leus is ingevoerd. In afwachting van nadere motivecring van de beweringen der Regeering omtrent het hier te lande bestaande schoolverzuim, verklaarden verscheidene leden, dat naar hunne meening het relatieve schoolverzuim veel minder groot is, dan men uit de Me morie van Toelichting zou opmaken, en dat het niet belangrijk genoeg kan worden geacht om voor invoering van leerplicht een krachtig motief te leveien. Er werd verwezen naar een werk van den tegen- woordigen districtsschoolopziener van Re- nesse, wiens nauwkeurigheid en zaakkennis niet kan worden betwist, getiteld„Het Lager Onderwijs in Nederland sedert 1857, naar officieele bronnen bewerkt." In dit werk wordt aangetoond, dat het aantal schoolverzuimen, indien men daarvan af trekt die, welke door geen billijke wet rees de blijde gedachte op Voor dezen althans zal het dan toch niet te vergeefs geschied zijn. Nadat zij twee dagen onder allerlei aan gename gesprekken voortgewandeld hadden, bereikten zij eindelijk Schedad, den zetel van den roovervorst. Reeds bij den in gang van dit barre oord klonk hun het woest getier en gejoel weder in de ooren, dat hier dag en nacht onder deze half wilde spelonkbewoners gehoord werd. „Ach", riep Rondaza, plotseling stil staande, terwijl hij Harucha bij den arm terughield, moeten wij hier ingaan? Kun nen wij deze afschuwelijke plaats niet ver mijden? Zij was voor mij altijd een oord der verschrikking, maar nu is zij voor mij onverdraaglijk". „Ja, mijn vriendhernam Harncha, „hier moet ik u binnenleiden. Ik zal niet met u naar Edenga kunnen terugkeeren, voordat ik den tijd, die mij gezet is, hier vervuld heb. Indien Foelongo en Hoodemgo gewillig waren mij te volgen, zouden wij reeds dadelijk onze terugreis kunnen aannemen. Thans evenwel, nu zij onwillig zijn, heb ik in last twee jaar lang te beproeven hen nog tot betere ge dachten te bewegen. Wanneer die twee jaren verstreken zijn, zullen ook de drie jaren van Sesmia's vernedering ten einde zije. Hebben zij voor dien tijd hun on willigheid niet laten varen, dan keer ik met u alleen terug, indieu gij namelijk volhardt in uw voornemen om mij te vol gen. Daarom kan het niet anders, of gij moet met mij deze gruwzame plaats bin nentreden maar wees gerust, u zal niets kwaads overkomen want mijn zwaard is machtiger dan dat van Nasta". Terwijl zij inmiddels Schedad binnen- kunnen worden verboden, niet zoo groot is als vaak beweerd wordt. Op bladz. 95 van dit werk leest men „Indien men thans reeds met al die, wellicht geldige,verzuimen rekening hield,dan zou misschien blijken, dat de eigenlijke kwaal wei niet geheel genezen, maar toch voor een goed deel gewe ken is, en er geen genoegzame grond meer bestaat om eene wet in het leven té roepen, die slechts tot verbittering aanleiding geven kan." Op bladz. 51 wordt gewezen op het aantal scholieren, aanwezig op 15 Ja nuari, 15 Apiil, 15 Juli en 15 October. Blijkens de verstrekte opgaven pleegt het schoolbezoek gedurende den loop des jaars wtl af te nemen, maar was van jaar tot jaar de vermindering kleiner. Deze opgaven loopen van 1862 lot 1877. Gevraagd werd, of soortgelijke statistiek niet voor volgende jaren is op te maken. Uit de in het werk gegeven statistiek betreffende de bijzon dere scholen blijkt ook, dat in die scholen de verschillen op de vier genoemde tijd stippen veel geringer waren en dat er in sommige jaren in de zomermaanden zelfs meer seholiereu aanwezig waren dan op 15 Januari. Men hoopte uit de nadere inlichtingen der Regeering ook te zullen vernemen, of het schoolverzuim op de bij zondere scholen even groot is als op de openbare. Yele leden waren van oordeel, dat een groot bezwaar tegen invoering van leer plicht gelegen is in de achterstelling van het bizonder onderwijs bij het openbare. Door de herziening der schoolwet in 1889 is geene rechtsgelijkheid verkregen, en de toen aan het bizonder onderwijs toegeken de Rijksbijdragen zijn geheel onvoldoende gebleken. Zij hebben hoofdzakelijk gestrekt om in het onderwijs de verbeteringen aan te brengen, welke door de wet gevorderd werden, en waren daartoe vaak zelfs niet toereikend. Zij hebben geenszins geleid tot gelijkmaking van de lasten, welke de bevolking ten behoeve van het onderwijs traden, zagen zij op eenigen afstand Foe longo met het hoofd in de hand voor zijne spelonk zitten. „o, Daar is Foelongo riep Rondaza uit, „ik zal tot hem gaan, en zonder twij fel kost het mij weinige woorden om hem te bewegen ons te vergezellen. Vergunt gij mij dat ik dit beproef?" „Gaarne," antwoordde Harucha glim lachend, „niets zal mij meer verblijden, dan dat uwe woorden meer op hem ver mogen dan de mijne. Maar denkt ge dat dit geschieden zai Doch Rondaza was reeds eenige schre den vooruit, en zijn broeder naderende, vatte hij hem met verrukking bij de hand en zeide „Foelongo mijn broeder! hebt gij de blijde tijding vernomen „Welke?" vroeg Foelongo koeltjes en nauwelijks opziende. „Die Harucha ons gebracht heeft van Edenga." „Ach zwijg daarvan. Gij zijt toch waar lijk een kind gelooft gij dat alles? Neen, ik dacht dat gij een andere tijding voor mij hadt, die mij wat beter behagen zou." „En waarom gelooft gij dat niet Houdt gij Harucha dan voor een leugenaar?" „Hm, ik vertrouw de staatkunde niet veel. Waar zij in het spel komt, wordt de eerlijkste borst vaak een schurk." „Foei, Foelongo 1" zeide Harucha die inmiddels genaderd was, „ziet ge mij daar voor aan „Ik heb u niet geroepen", antwoordde Foelongo barsch. „Ik zie niet in met welk recht gy u in een gesprek tusschen mij en mijn broeder mengt". „Welaan", hernam Harucha, „ik zal u alleen laten en mij inmiddels tot Hoodemgo heeft te dragen. Herinnerd werd, dat de Staat geene bijdragen in de kosten van den bouw van bizondere scholen verleent, hetgeen voor het bizonder onderwijs zeer bezwarend is. Ter controieering van de besteding der Rijksbijdragen en ter wille van eene goede administratie zijn in de wet scherpe bepalingen opgenomen, waar aan streng de hand gehouden wordt, zelfs somtijds, naar men meende, strenger dan noodig is. Ten gevolge van het minste verzuim, het éen dag te laat inkomen van een aanvrage of van eene voorgeschreven mededeeling, vervalt de geheele bijdrage. Het is meermalen voorgekomen, dat school besturen, afgaande op hun door de school opzieners verstrekte inlichtingen, later vernamen verkeerd te zijn ingelicht, en dan wegens het verstrijken der gestelde termijnen geene aanspraak op de bijdrage meer konden doen gelden. Wanneer het bestuur eener vereeniging tijdig goedkeu ring heeft gevraagd voor de verlenging der rechtspersoonlijkheid, maar, vermoede lijk ten gevolge van het eindelooze vragen naar adviezen door het Departement van Justitie, de gevraagde goedkeuring eerst wordt verleend na het verstrijken van den tijd, waarvoor rechtspersoonlijkheid was toegekend, vervalt weder het recht Jop de bijdrage. Treedt een onderwijzer éen dag na den lsten der maand in dienst, ornaat hij niet op denzelfden dag van de eene naar de andere standplaats kon gaan of wel omdat de eerste dagen in eene gewo ne schoolvacantie vielen, dan wordt voor die maand de bijdrage onthouden. Terwijl de openbare school ste. ds door Rijk en gemeente wordt onderhouden, ook al ontbre ken er vele onderwijzers, verliest de bizon dere school haar recht op ondersteuning, zoodra er slechts éen leerling meer of éen onderwijzer minder is, dan de wet veroorlooft. Zelfs kan de toepassing van administra tieve voorschriften, die niets te makeu hebben met art. 545/s, zooals bijv. het voorschrift van art. bib, geheel buiten schuld der belanghebbenden leiden tot ge heele of gedeeltelijke ontbonding der bij drage. Is het onderhoud der bizondere scholen nog steeds in hooidzaak afhankelijk Met deze woorden ontkwam hij aan de hand van Rondaza die hem trachtte te weerhouden. „Foeihoe kunt gij dien edelen man zoo schandelijk bejegenen zeide Rondaza. „Ei, laat hem gaan", hernam Foelongo, „zie toe, dat gij u niet met gemaakte vriendelijke woorden in den strik laat vangen" „Maar ik bid u, welk voordeel zou hij daarbij hebben „Wel, weet gij niet, dat er door Edenga een groote som geHs uitgeloofd is aan een ieder, die ons dood of levend aan hem uitlevert Orevro, onze spion, is met dit bericht onlangB nit Edenga's hoofdstad teruggekomen". „Onmogelijk", hernam Rondaza, „maar... „Yind ik u hier", riep plotseling eene ruwe stem van iemand, die hem vrij onzacht op den schouder klopte. Rondaza zag om, en achter hem stond Nasta, die hem met grijnzende blikken aanstaarde, eene huivering rilde hem door de leden, en reeds deed hij eene poging om te ontvluchten, toen de roovervorst hem by den arm greep, en op vriendelij ken toon zijde „St, wees bedaard, gij trillende duif! ik zal u dezen keer geen kwaad doen. Gij hebt nu eenmaal ondervonden wat het zegt Nasta ongehoorzaam te zijn; zorg dat dit niet weer gebeurtMaar hoe is het, stelt gy nog eenig vertrouwen in Harucha?" „Zeker," viel Foelongo in, „hij gelooft alles wat deze leugenaar hem op de mouw spelt." „Ha ha riep Nasta, luidkeels lachend, „arm kind 1 de slimme vogel zoekt aan u eene goede som gelds te verdienen. Bui tendien vertelt hij u allerlei schoone en van particuliere hydragen, de moeilijkheid om in die kosten te voorzien wordt nog grooter, doordat de meeste gemeentebe sturen het schoolgeld zeer laag houden en zoodoende feitelijk het heffen van behoor lijk schoolgeld voor de bizondere scholen verhinderen. Bij aanneming van het wets ontwerp, waaruit ook voor de bizondere scholen vermeerdering van lasten zal voort vloeien, zal de postie van het bizonder onderwijs nog ongunstiger worden. Indien de voorgestelde bepalingen omtrent den duur van den leerplicht aangenomen worden, znllen tal van bizondere scholen zeker niet kunnen blijven bestaan, en zal de school strijd in al zijne felheid herleven. Eerst wanneer gelijkstelling van het bizon der onderwijs met het openbare verkregen is, zal er gelijke gelegenheid bestaan tot het oprichten van bizondere als van openbare scholen, en kan de bevolking in waarheid gezegd worden de volkomen vryze keuze der school te hebben. Tot dusver behelpt men zich tal van kinderen worden, som tijds geruimen tijd, thuis gehouden in af wachting van de opening eener bizondere school. Dwingt de Staat de ouders die kinderen reeds op hun 6de jaar naar school te zenden, dan staat hun geen andere open dan de openbare, indien zij, hoewel zeer stellig aan het bizonder onderwijs de voor keur gevende, toch in gemoede de naar het wetsontwerp voor het verkrijgen vau vrijstelling vereischte verklaring niet kan nen afleggen. Het feit, dat vele ouders hunne kinderen naar de openbare school zenden, indien er geen uitzicht is op bi zonder ouderwijs, bewijst overigens, dat dwang te hnnnen opzichte onnoodig is. Maar, waar nit dat feit geenszins volgt, dat die onders geen bezwaar hebben tegen het openbaar onderwijs, gaat het niet aan hun dwang op te leggen. De Regeering zegt, dat by het onderzoek naar het vol strekte schoolverzuim van circa 60.000 kinderen slechts in dertien gevallen ge moedsbezwaren als reden van het verzuim werden opgegeven. Men geloofde evenwel, dat ook in vele gevallen, waarin andere of geene redenen werden opgegeven, de eigenlijke oorzaak in gemoedsbezwaren was gelegen. aandoenlijke geschiedenissen, om uw hart week te maken, en n aldus in zijne strikken te vaugen. Gij meent misschien, dat prins Sesmia uit liefde tot u in de steengroeve gedaald is? Welk een onnoo- zelheid 1 Er zijn geheel andere redenen, die het (voor hem noodzakelijk gemaakt hebben deze reis te ondernemen. Het is inderdaad belachelijk, aan te nemen dat hij alleen een plaatsvervanger zou kunnen zijn voor u drieën te zamen. Ik meen, dat naar alle recht en wet, een man voor een man geldt. En buitendien, wat zou dan ten slotte het gansche offer nog zyn Binnen drie jaar heeft de geheele grap een einde, en daarmede zou dus een levens lange gevangenisstraf van drie personen vergoed zyn 1" „Ja, waarlijk 1" riep Foelongo, „dat is zoo klaar als het zonlicht. Eene grooter dwaasheid dan deze is niet te bedenken en gij zijt wel een onnoozel schaap Ron daza zoo gy hieraan zelfs het minste ge loof slaat." „En dan," vervolgde Nasta, „wat is de eigenlijke bedoeling van Edenga met uwe zoogenaamde loskooping Het is immerB duidelijk, dat het hem er om te doen is, u wederom in zijne macht te bekomen. Hy weet zeer wel, dat gijlieden bekwame en dappere jongelingen zijt, die mij groote diensten bewijzen kunt in den oorlog, dien ik eenmaal tegen hem voeren zal. Mij van dien dienst te berooven en u voor hem onschadelijk te makon ziedaar het gansche doel zijner zoogenaamde barmhar tigheid. Wegens een oproer in de steen groeve moest Sesmia toch derwaarts reizen, en van deze omstandigheid maakt Edenga gebruik, om u zand in de oogen te strooien". „Patrimonium"{Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1