Een praatje over de Walcher- sche plaatsnamen. AFLOOP YEMOONltó ENZ. BUMifcMrUkfc STAM)- van tractement is te beurt gevallen. Het tractement van sommigen is daardoor met f 100, van anderen met f 150 'sjaars verhoogd. Telegrammen van vrouwen. Een vrouw en een enkel woord gaan niet samen Zij moest op reis naar Zwitserland en hij moest thuis blyven, maar hij was vol zorg voor haar en droeg haar op, hem met een enkel woord te seinen, als zij goed en wel in Frankfort was. Hij ontving des avonds het volgend telegram „Lieve Kareigoed en wel hier aange komen, kwart na zes. Een heerlijke dag gehad. Ben niets vermoeid. Alles gaat goed. Pas vooral goed op het huis. Zorg geen kou te vatten en denk om hetgeen ik zei van je kousen en hemden. Yergeet niet de deur te sluiten. Schrijf iederen dag. Hoe aardig van je me te laten gaan. Jammer dat je niet mee kunt. Yoor altijd de uwe: Anna." Een uur later had Anna een telegram terug: „Sein niet uit Zwitserland. Ik ben anders geruïneerd. Karei". Als eerste bluschmiddel bij brand, ontstaan door het omvallen van eene petro leumlamp, geeft een blad den raad, zand te nemen en dit altijd gereed te hebben in de vazen, die bijna in elke huiskamer op den schoorsteenmantel prijken. Bij den intocht van H. M. de Konin gin te Amsterdam op 6 Sept. zullen naast het portier van het Koninklijk rijtuig Indische generaals rijden. Ook de 73-jarige generaal Van der Heijden is daartoe uit- genoodigd en heeft die uitnoodiging aan genomen. Als een bewijs dat sommige doktoren te Amsterdam het soms nogal druk kunnen hebben, haalt een der Amsterdamsche bla den volgend, schier ongelooflijk voorbeeld aan Een van hen, wonende aan de Heeren gracht, had het geluk tusschen Woensdag avond elf uur en Donderdagnamiddag 1 uur bij 14 geboorten hulp te bieden. Behalve bij deze plechtigheden verleende hij nog hulp bij kleine ongevallen, ver wondingen en kon hij een arme krank zinnige tot kalmte brengen. Een welbesteed nachtje dus. Zakkenrollers! Op de tentoonstelling te 's Gravenhage is van vijf dames de portemonnaie gerold. Vijf dames die van Haarlem per spoor naar Zandvoort terug moesten trof hetzelfde lot, vier hunner waTen zelfs de plaatsbiljetten mede ontfutseld. Nog een andere dame een Friezin werd in den trein Roo sendaalDordrecht door een medereizigster in de coupé van haar handkoffertje ont roofd. Zij ontdekte dit pas toen de dievegge reeds lang vertrokken was. In het koffertje zat zelfs veel goud geld. Yan de porte feuille met f825 er in, door een oud ingezetene van Ierseke te Goes verloren op een weg van slechts enkele passen, is ondanks alle nasporingen, nog niets terecht gekomen. Op een eilandje in een plas bij Hil- ligersberg heeft Maandag een ontzettend onheil plaats gehad. Daar iB een fabriek van kunstvuurwerk, die, vooral nu, veel te doen heeft. De eigenaar was voor zaken naar Scheveningen. Drie jongens waren des middags achtergebleven, doch wegens den grooten voorraad kruit was hun verboden in 't magazijn te komen. Toch schijnen zij dit wel gedaan te hebben vermoedelijk hebben zij eenig vuurwerk willen vervaardigen of wegnemen, daar de vader van een hunner jarig was. Een hun ner was een boodschap gaan doen doch de beide anderen bleven achter. In ieder geval heeft er een ontptoffing plaats gehad die 't magazijn in de lucht deed vliegen en de jongens op verren afstand tegen den grond wierp. Terstond na den knal, schoten vele menschen te hulp die den brand in het overige deel der fabriek bluschten en op eenigen afstand een der knapen zwaar verwond terug vonden, en na lang zoeken aan de overzijde eener breede sloot het deerlijk verminkte lijk des anderen ont dekten. Door groote drukte kan zelfs de kalmste man de kluts kwijt raken. Getuige een landbouwer uit Venray, die met een korf biggen naar de Venloosche markt ging. 't Was nog vroeg en dus eenzaam op den weg. 't Paard was een mak beestje; een dutje op de kar zou onzen landman niet schaden. Want 't is tegenwoordig hard wer ken voor de boeren. Al slapende komen de zoetste droomen in zijn brein op. De biggen waren kolossaal duur, etc. Kortom hij gevoelde zich zoo gelukkig. De tolgaar der wekte hem uit zijn rust. De eerste oogopslag van den boer is natuurlijk op zijn reisgenooten gericht. Hiervan is echter niets meer te bespeuren. Weg de zoete droo men. Er schiet niets ander over dan den terugweg te aanvaarden. Misschien zijn ze Van de kar gevallen. Kortom allerhande gedachten komen in zijn geest op maar de werkelijkheid, neen daaraan had hij niet durven denken want onze leverancier had zijn korf met biggen vergeten op te laden. Tableau. {Centrum.) {Historisch.) Op het landgoed Daalhuizen te Velp beeft men een schildpad en twee witte mollen gevangen. In een herberg te Haarlem maakte een bezoeker kennis met een boertje uit Schalkwijk die naar hij bespeurde, een volle portemonnaie bij zich droeg. Toen de boer vertrokken was ging de bezoeker hem na, viel hem op een eenzame plaats aan, sloeg hem bewusteloos en ontnam hem zijn portemonnaie. De boer, weer bijge komen, gaf de zaak aan en de politie zocht en vond den aanrander en 't geroofde. Te Geesteren is een jongmenseh van een der balken in zijn huis neerge stort en aan de gevolgen gestorven. Te Nootdorp is een 2 jarig kind van een landbouwster ongezien te water geraakt en verdronken. Bij Gilze-Rijen zijn eer gisterenavond drie koeien door den trein overreden, de locomotief ontspoorde en werd derwijs beschadigd dat zij buiten dienst gesteld moest, en een andere machine ont boden. Te Hoogkerk is Maandagnacht een arbeider aan de suikerfabriek bij 't scheppen van een emmer water te water geraakt en verdronken. Te 's Graven deel is een voerman naast zijn wagen loopende, gevallen en er onder geraakt, zoodat een zijner oogen totaal nit was. Op de tram te Oosterbeek stond Maan dag een reiziger toen zijn hoed afwoei; dit hoofddeksel willende grijpen viel hij en kreeg de tram over het hoofd. Hij was terstond dood. Te Uitgeest is een tienjarige knaap bij het scheppen van water voorover in de sloot gevallen en in den modder gestikt. In de Zuiderzee is een 36 jarige visscher uit Huizen, en in de Noordzee een 40 jarige matroos uit Sche veningen overboord gevallen en ver dronken. Te Rotterdam viel een metselaar van boven van een in aanbouw zijnd huis op straat en brak den schedel. Te Capelle a/d I Jsel is gisteren een 5 jarig meisje al spelende te water geraakt en verdronken. In een caoutchouc-fabriek te Puteaux zag Yrijdag een werkman die 's morgens in de fabriek kwam een dikken rookwalm uit een hoop caoutchouc opstijgen. Onder het roepen van „brand, brand begon hij pogingen in het werk te stellen, het vuur te blusschen. Doch hij bemerkte niet, dat een balk waarlangs de electrische draden voor de verlichting der fabriek liepen, om ver gevallen was en hij stapte per ongeluk op de over den grond liggende draden, met het gevolg, dat hij dood bleef.Een waker der fabriek die te hulp kwam, wilde zijn makker helpen, doch nauwelijks had hij hem aangeraakt of de electrische stroom doodde ook hem. De ingenieur van de electrische installatie kwam daarop met eenige burgers toeloopen, en een van deze laatste had de onvoorzichtigheid één der beide, lijken aan te vatten zoodat ook hem hetzelfde lot trof. Toen de ingenieur be merkte wat er aan de hand was, gaf hij terstond bevel den stroom af te sluiten, waarna men de lijken der drie ongelukkige slachtoffers kon verwijderen. Geen van hen gaf nog eenig teeken van leveu. Twee jongens van twaalf en vijftien jaar te Parijs maakten in plaats van naar school te gaan een wandeling. Onderweg kwamen zij bij een put, waarbij een emmer aan een ketting bevestigd, stond, en gingen zij er heen om te drinken. De jongste, die eerst gedronken had, wilde uit een grapje zijn kameraad verhinderen, ook zijn dorst te lesschen en wierp den emmer met een krachtigen stoot naar beneden. De paal waaraan de ketting bevestigd was, brak door den hevigen schok en viel op den oudste der beide jongens, die omver tuimelde. De andere, die zijn kameraad te hulp wilde komen, liep een verwonding aan het hoofd op. Op bun geschreeuw kwa men voorbijgangers toeschieten, die de on voorzichtige knapen naar het ziekenhuis brachten. Een uur daarna overleed de oudste reeds, zonder bij kennis te zijn ge komen. De zware eikenbalk had hem de hersenpan verbrijzeld. De jongste is ernstig aan het gelaat gekwetst en heeft den rech terarm gebroken. Wat de werkstaking aan de Engelsche machinearbeiders gekost heeft. De werklie den der machinen-fabrieken in Engeland hadden in den aanvang van het jaar 1897, 305,882 pond sterling in kas. De werksta king brak, zooals men weet, uit om de invoering van den achturigen arbeidsdag. In 't begin van 1897 telde de bond 87.455 leden en aaD 'teind van 'tjaar 93,444. Dezen brachten in dat jaar 450.000 pond sterling samen, en voorts kwam er nog 77.765 pond sterling in kas. Aan onbe middelde arbeideis werd 100.000 pond uitgekeerd, zoodat de staking 424.000 pond heeft gekost. Zondag zou te Toulon een stierenge vecht plaats hebben nota bene ten voordeele van de slachtoffers der Bourgogne. Daar de toreadors weigerden op te treden omdat zij geen betaling ontvingen, ontstond een algemeen tumult. Het publiek sloeg de stoelen en de tribunes stuk en stak de arena in brand. Het vuur vernielde de arenas en een gedeelte van het velodrome. Eerst te 8 uur was de brand, die te 5 uur gesticht was, gebluscht. Een wagen met vijf personen er op reed Zaterdagavond op den weg naar Branche le Comte (Henegouwen) een helling af, doch kreeg zoo'n vaart dat het paard werd voortgestuwd en met wagen en al tegen een muur terechtkwam. De menner en een ander werden verpletterd, de drie overige werden zwaar gewond een hunner is reeds overleden. Yrijdag 5 Aug. Vrouwepolder, Consistoriekamer bou wen pastorie. Maandag 8 Aug. Middelburg, verbouwen enz. winkel huis. Inlichtingen Korte Delft F no. 24 en 25 O 't Is niet onaardig, zoo eens na te gaan, hoe onze steden en dorpen aan hun naam gekomen zijn. Dikwijls kunnen we er iets uit leeren omtrent den ouden tijd. Maar niet altijd is 't zoo makkelijk den oorsprong der soms zoo deerlijk verbasterde namen te vinden. Met onze Walcberscbe namen is dat nu juist zoo heel moeilijk niet, een paar uitgezonderd. Laat ons eens even zien. Walcheren is by zonder rijk aan „kerken." Ik tel er niet minder dan twaalf. Zouden dan de menschen in ons eiland in den ouden tijd zoo bijzonder vroom geweest zijn Ik geloof 't haast nietanders was het niet noodig geweest, dat bisschop Frederik hier gekomen was om aan allerlei Heidensehe gebruiken een einde te maken. Ook bestaan er wel gronden, om te onder stellen, dat verscheidene plaatsen reeds „kerke" heetten, eer er nog een kerkge bouw verrezen was. Er zijn dan ook ge leerde menschen, die zeggen, dat dit „kerke" meestal eenvoudig land beteekent en ons woord akker er mee in verband staat en haast zou ik gelooven, dat ze gelijk hebben. De meeste „kerken" heeten naar een persoon, die soms de stichter kan zijn, of wel de bedijker (als althans binnen het eiland werkelijk ooit bedijkt is), en soms ook de patroon of patrones der kerk. Poppe- kerke beet gewis naar een Poppe, Ser Boudewijnkerke naar een heer Boudewijn, Biggekerke naar Bigge, en Serooskerke naar heer Alaerd. Deze laatste naam heeft al een zonderlinge verandering ondergaan. Van 'tjaar 1300 tot nu komt hij achter eenvolgens in deze vormen voorSer (is 's Heer) Alaerdskercke, Ser Olaei ts- kercke, Ser Olertskercke, Ser Oirtskerke, Ser Oortskerke, Ser Oorskerke, Seroors- kerke, Serooskerke. Boudewijn spraken de menschen altoos Boudin uit en zoo komt het, dat de menschen altijd van Buinskerke spreken. St. Janskerke heet naar den be schermheilige zijner kerkJohannes den Dooper, anders gezegd Sint Jan zoo ook Mariekerke naar de Maagd Maria en Aag- tekerke uaar Sint Agatha, de kuische Si- ciliaansche maagd, die liever schande, fol tering en dood. verdroeg, dan een wellus tig stadhouder ter wille te zijn. Als Kle- verskerke wezenlijk Kleopaskerke zou moe ten beduiden, zou't ook tot deze groep be- hooren, doch ik geloof dit niet, want vroeger schreef men altijd Cleeuwaerts- kerke en Cleeuwaert is een gewone naam uit dien tijd. Nieuwerkerke verklaart zich zelf. Maar wat mogen Meliskerke, Koude- kerke en Grijpskerke beteekenen Waar schijnlijk is wel, dat zij ook naar men schen heeten. 't Eerste heet in de 14de eeuw altijd Meylofskerke. Koude kan onze naam Kodde zijn, en Grijp kan Griphus beteekenen, een naam, die echter hoogst zelden voorkomt. Tot zoover over de kerken nukrijgen de kapellen een beurt. Deze vinden wij er twee, nl. Oostkapelle en Westkapelle. Na al wat over deze namen gezegd is, komt 't mij nog 't waarschijn lijkst voor, dat zij niet aan steenbakkerijen en evenmin aan kapen mogen doen denken, maar wel degelijk aan kleine kerkgebouwen. Al spreekt men toch „kappel" uit, de na men komen ook in oude stukken nooit in dien vorm voor en dat men in de spreek taal den klemtoon verlegt is immers zoo ongewoon niet Of heeft men van Marta- kerke ook niet Mariekerke gemaakt? Aan een kaap te denken bij Westkapelle, gaat nog aan, maar bij Oostkapelle immers niet. Voor de afleiding van 't gewone „kapel" pleit ook 't feit, dat Westkapelle, en Oost kapelle met Middelburg en Soeburg de moederkerken van ons eiland bezaten. Yan de kerken en kapellen komen we tot de „burgen". Moeten we bij „burg" noodwendig aan een kasteel denken of be teekent dit woord louter stad, zooals bv. dr. De Man 't wil verklaard hebben We kunnen hier niets beslissen. Alleen komt 't mij niet onwaarschijnlijk voor, dat Mid delburg toch een burcht gehad heeft, ter zelfder plaatse, waar later 't stadhuis stond, dus zoowat daar, waar nu nog 't huis, „de Gouden Burcht" staat, 't Woord „Middel" is duidelijk, al hebben oude af leiders er den Romein Metellus in willen zoeken Domburg heeft een burcht gehad, ofschoon men niet weet, waar hij gestaan heeft, 't Eerste deel van dit woord zal wel duin beteekenen. Soeburg bezat be halve 't bekende kasteel, dat later Alde- gonde genoemd werd, nog een anderen burcht op Oost-Soeburg, zoodat 't tweede deel van dezen naam voldoende verklaard is. Maar wat mag dat „Soe" beteekenen, gewoonlijk nog „Sou" geschreven, in strijd met de uitspraak en zonder eenigen ge- noegzamen grond? In oude ty den schreef men Zubburch, en 't komt mij voor, dat Zuid burg wel de aannemelijkste afleiding is. We hebben dan een Zuidburg, een Middelburg en ook een Noordburg, of- schcon deze een anderen raam droegik bedoel Popkinsburg bij St. Laurens. Deze naam doet weer aan een persoon denken ik vermoed, dat Popkin de vrouwelijke vorm van Poppe was. Vroeger noemde men de heerlijkheid waarin laatstgenoemd slot lag Popkinsburg, doch later Sint Laurens, Daar den schutsheilige der kerk, den vromen Romeinschen diaken, die een wreeden vuur dood stierf. Poppekinderendorp heette natuurlijk naar de kinderen van zekeren Poppe. Aan den ouden toestand des lands doen de namen op „inge" of „ingen", op „dijke" en „damme" denken. „Inge" of ing-ce, zooais men wel gespeld wil hebben, schijnt een water aan te duiden, een weel of binnenwater vooral, zooals er weleer overal in de Zeeuwscbe eilanden gevonden werden. Buttinge, Gapinge, Welzinge en Pekelinge, benevens de vroeger bekende Zwalinge ten W. van Meliskerke, en denkelijk ook Vlis- singen houden die oude wateren in ge dachtenis. Werendijke lag eenmaal aan zee en hsd een „weerdijk" noodig. 't Heette ook Sint Jacobskerke, naar den schutspatroon der kloosterkapel van 'tnonnenconvent 'sHemels Poorte. Boonendijke bij Vlissingen lag mede aan zee. De dijk aldaar zal aange legd zijn door een zekeren Boone, d. w. z. Bonefaes of Bonifatius. De naam Zanddijk verklaart zichzelfalleen begrijp ik niet, waarom men immer dien naam met slechts één d gespeld vindt. By Zanddyk stond eens 't schoon en machtig Zandenburg, waar evenals op Pop kinsburg en Westhoven niet zelden vorsten en vorstinnen herberg vonden. Dammen door de oude watertjes zullen by Poppen- damme en Brigdamme gelegd zyn. 't Eerste doet weer aan een Poppe denken. Of „Brig" aan St. Brigitta of aan een simpele „brug" mag ontleend zyn, is twijfelachtigdoch 't eerste niet waarschynlyk. De naam Hoogelande verklaait zichzelf en Zoutelande evenzoo. Toch mag over dien laatsten naam nog wel iets gezegd worden. De menschen zeggen steeds Zoete- lande, wat dr. De Man verleid heeft, hem van Zoete, een vrouwennaam af te leiden. Voorzeker een dwaling. Immers: in 't be gin der 14de eeuw wordt genoemd 't ge slacht „van den Zouten lande" waaruit blykt, dat men toen, dus kort na de be- dykiDg (want Zoutelande is laat bedykt) den naam nog niet als eigennaam beschouwde. De geschreven en gesproken vorm laten zich gemakkelyk aldus verklarentoen Zoutelande bedykt werd, was 't omliggende land reeds lang aan de zee onttrokken alleen de nieuwe polder was nog zout land; vandaar de naam. Doch weldra werd ook hier de grond en 't bodemwater evenals elderszoei en 't volk, dat dit opmerkte veranderde den minder gunsiigen naam Zoutelande van lieverlede in Zoetelande, doch voor hen, die van deze verandering geen kennis namen, bleef de oude naam bestaan. De naam Nieuwland is duidelyk genoeg, terwyl St. Joosland wel St. Jozefsland zal beduiden, wellicht zoo genoemd naar den heilige, op wiens feestdag men de bedyking voltooide. Krommenhoeke is nog een hoek vol kromme wegen. Vere, weleer Camp veer, was de voer plaats voor 't aanzienlyk dorp Campen, dat weleer in Noord-Beveland. lag. De naam behoort met een e geschreven te worden. Rittem of Ritthem, vroeger Riethem moet riet-heim, dus streek, waar veel riet groeit, beteekenen. Arnemuiden is de mond der Arne. Nieuwerve zou ik liever Nieuwwerve schry ven, en ik meen met reden. Immers 't laatste deel van dit woord is denkelyk „werve" en komt van 't werkwoord „werpen" 't wystop een opgeworpen heuvel, gelyk er dan ook een in Nieuwwerve lag. Wat van Schellach en Mortiere te maken zy, is my niet bekend. B. K. W. Dondeidag 4 Aug. Middelburg, 1 uur in de Abdij door not. Verhuist tiendvruchten in de gecombi neerde particulitn tienden in Walcheren. Yrijdag 5 Aug. Ierseke, verpachting by Klaasse door not. Prins 11 uur 34 H. bouw- en weiland in 30 perc. Donderdag 11 Aug. Middelburg, in de Vergenoeging 8 uur door not. Verhuist een huis en erf St. Pie terstraat A 69. Te zien 10 en 11 Aug. 10-12 en 2-4 uur. Hansweerd, 11 uur voor erven Bek door not. Prins een dubbel woonhuis er.z 97 A. 40 cA. Middelburg, 1 uur in de Vergenoeging door not. Tak voor den polder Walcheren voor 7 jaar verhuren weilanden, dijken vischreeht in 34 kabels. Middelburg, 1 uur op 't Raadhuis ver. pachting bouwland met dijken voor 7 jaar in de Mortierepolder door B. en W. in 22 perc. Vrijdag 12 Aug. Zierikzee, door not. Franse voor het vischbestuur schelpdierenvisscherij langs den oever van Noord-Beveland in Zandkreek, enz. zijnde de nummers 1 tot 10, 12, 14,15 tot 18, 23 tot 30, 34, 39, 40, 43, 44, 47, 48, 51, 52, 56, 59, 60, 63, 64, 67. 68, 71- 78 tot 81, 83, 84, 85. 90 tot 93, 102, 104 tot 110, 112, 113, 115, 117, 118, 119, 121 tot 137, 141, 142, 146, 155 tot 157, 159, 164 tot 167, 170 tot 176, 180, 183, 184, 185, 188, 189, 190, 192, 195, 489i, k, 1, en m voor den tijd van 3 jaren ingaande 1 April 1899. Maandag 15 Aug. Tliolen, verpachting voor 7 jaar het veer. Woensdag 17 Aug. Vlissingen, 8 uur bij Bos door not. de Maret Tak het koffihuis den Gouden Leeuw 75 c. A. Te zien Maandag,Dinsdag en Woens dag 10—12 en 2—5 uur. Vrijdag 26 Aug. Aagtekerke, 10 uur by Maljers door not. Huvers een hofstee van wed. J. Simonse met bouwl. enz. 14 H. 77 A. 10 cA. Goes. Op de gisterenavond gehouden verkooping ten overstaan van den not. de Ronde Bresser te Heinkenszand is verkocht lo een woonhuis en erf alhier bewoond door de dames de Backer aan dhr. J. Oelo Hz. alhier voor f 4710 plm. 8'/s pCt. onkosten. 2o een moestuin alhier in de Voorstad, groot 20 aren 12 centiaren aankomende dhr. J. Bookelaar aan dhr. J. B. v. Kalmthout qq. alhier voor f1410 plm. 8 Va J Ct. onkosten. St. Pliilipslaud. Zaterdag werd al hier door den heer A. Ie Clercq, architect te Kruiningen namens Mr. A. W. Hartman te 'sGravenhage aanbesteed: het bouwen van een nieuwe hofstede in den Anna Jacoba polder. Inschrijvers de hh.D. van Hiele, Tholen, f17760; S. Guliker, id. f17723; A. A. de Wilde, Kattendjjke, f16963; L. Raam makers, Wouw, f16300; L. D de Rooij, Dinteloord, f 16299A. Goedemond, Hans weerd, f 16150J. P. Panny, Krabbendyke, f 15700L. Hubrechtse, 's Gravenpolder, f 15260. Een biljet van onwaarde. Gegund aan Hubi\cht e. M. C. Van 2 tot 3 Augustus 1898. MIDDELBURG. Ondertrouwd: H. Ver meulen jm. 26 j. en J. A. de Jager jd. 24 j. A. N. Bouinan jm. 21 j. en L. A. de Jager jd. 19 j. Getrouwd: J. P. Klaarhamer jm. 25 j. en J. C. Boutensjd. 27 j. Bevallen: J. C. Hendrikse geb. Eekmanz. P. C. Lindenberg geb. van Zweeden d. E. Radder geb. van Maldegem d. OverledenP. M. Lorier ongeh. d. 49j. S. van Leerzem wede. van A. Botting 76 j. E. C. Lang ongeh. d. 85 j. GOE8. Geboren31, Jan z. v. Daniel Vier gever en Suzannavan Noort. - 2, Geertruida Maria d.v. Jo ephus Johannes Witkam en Klasina Jobin Elisabeth Martein. Overleden 1, Cornelia Helena 4j. d. v. Jan Anthonie van Boven en Janna Mieras. Jacobus Pet'us Dagevos 78 j. wedr. van Maria Allemekinders. Over de maand Juli 1898. BRUINISSE. Ondertrouwd16, J. de Waal 23 j.jm. en P. M. A. van Dijke 26 j.jd. t0 St. Philipsland. 22, C. Zoeter 28 j jm en A. J. Gideonse 21 j.jd. Getrouwd16, W. Verstraaten 32j jm. en J. Kik 30 jd. 4 Geboren3, Pieter z. v. A. C. van Gilst en J. Padmos. 8, Jan z. v. H. Stoutjes- dfjk en J. van der Maas. 19, Adriaan Christinus z. v. N. van der Mark en A. E. Onderdyk. 18, Jacobus z. v. J. van den Bos en A. Schouten. 24, Jan Adrianus z. v. J. Jumelet en A. Reinhoud. Overleden: 16, Pieternella van der Heide 37 j. vrouw van M. Flohil. - 17, Pieternella Janna 3 md. d. v. A. van Gilst en T. Okkerse. OVEZAND. Geboien: 13, Jan Jacob z. v. Jan Job Mol en Stoffelina van Wingeu. 23, Isabella d. v. Willem Pantus en Maria Magdalena Langemaare. Overleden: 19, Johannes van de Velde 67 j. man Adriana de Leeuw. NISSE. Gehuwd6, Leendert Marinus Wisse 25 j. jm. te Bergen op Zoom en Johanna Smallegange 27 j jd. te Nisse. Overleden: 1, Henderika 1 j. d. v. Pieter Marinus Smallegange en Adriana den Dekker. 13, Catharina 16 j. d. v. Machiel de Wagter en Anna Ponse. 'S HEER ARENDSKERKE. Geboren :1, Ja coba d. v. Pieter Paardekooper en Neeltje Bliek. Pieternella d. v. Cornelis Hoogen- boom en Maria Mulder. 4, Gillisjz. v. Jan van den Dries en Johanna van der Plasse. 6, Adriaan z. v. Maarten van de Guchte en Wilhelmina de Vriend. 13, Antonina d. v. Johannis Baayens en Adriana de Regt- 24. Gerardus z. v. Pieter de Waard en Cornelia Melio 26, Adriaan Leei,dert z. v. Leonardus van den Berge en Elena van Antwerpen. 29, Helena d. v. Abraham Vogelaar en KorneliaSBlok. 30, Klazina d. v. Nicolaas van Antwerpen en Suzanna Murre. 31, Jan Marinus, z. v. Adam Baayens en Jacomina Murre. Overleden10, Cornelis, 2 m., z. v. Gabriöl Zweedyken Pieternella Schipper. 13,Joos Cornelis, 10 m., z. v. Simon Meyers en Jannetje Oreel. DRIEWEGEN. Geboren1, Neeltje d. v. Jan Bosman en Maria Wagenaar. 21, Johannes z. v. Adriaan Lansen en Adriana Verbage. Maria d. v. Johannes de Witte en Maria Catharina Burgel. 24, Adriaan Marinus z. v. Cornelis Mol en Adriana Smallegange. Overleden3, Jacobus Vaar 81 j. wedr. van Suzanna Njjsse. CO-JJNSPLAAT. Getrouwd: 7, Gilles Bouwense 21 j. jm. en Pieternella Huige 21 j. jd. Geboren 12, Saartje en Maria drs. v. Jan Moermanen Cornelia Kramer. 13, Cornelis z. v. Marinm Moerman en Dina van der Weele. 14, Jan z. v. Leendert van Gilst en Corne lia Vei burg. 20, Tona Cornelia d. v. Pieter Johannis Alebregt-e en Maria Provoost.— 20, Adriaan z. v. Marinus van der Weele en Hendrika, Pieternella Moerman. 27, Corne lls Dirk z. v. Pieter Gillis de Lange en Pieter- i ella Meulenberg. Overleden: 4, Cornelis van Damme 6 j.— 16, Saartje Moerman 4 d. 24, Maria Moer man 12 d. 25, Johannis Gerardus Rie- mens 58j. ongehuwd. Levenloos aangegeven 5, een zoon van Dirk Heystek en Pieternella Schippers. CATS. Geboren: 16, Teunad. v. Marinus de Wild en Janna van Gilst. 18, Willem Cornelis z. v. Jacob Munter en Pieternella Filius. 27, Marinus Pieter z. v. Leendert Pieter Wolse en Johanna Kramer. LlSOTAJflL. Dr. Kuyper, Stichtelyke werken. Tweede Serie afl. 11,12. Volksuitgave. Te Am sterdam Höveker enWormser. De schry ver zet zene bekende belang rijke bijdrage over de particulierheid der genade voort. Moge deze ernstige studie veel gelezen worden en voor menig door Gods Geest verlicht gemoed ten zegen zyn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 3