Een is en Ti, P. ROT Cz., een Moestuin JAGQ. FRANK. %fiet7Qfoonfiui met Woonhuis, van Goud en Zilver, SABANRAB. C. Hondsnierk Wz., De Holiandsche Hypotheekbank een Merrie veulen, 11 marktberichten - BdHtiKHLIJKK STAND- De 's Gravenhaagsche Hypotheekbank Op DINSDAG 2 AUG. 1898, en ERF, OPENBARE VERKOOPING HORLOGES, oude en uieuwe Bloedkoralen en Granaten, p|p~ worden OUDE WAL- CHERSCHE KRULLEN zoo mo gelijk in iedere verlangde IfWP** De ZAAK is sinds I AUGUSTUS verplaatst naar LANGE DELFT B 142, Middelburg. AFLOOP YERkOOPIWJLN Ml- Ingezonden Stukken. Woensdag 10 Augustus 1898, openbaar verkoopen: Houthandelaar te Westzaan, in Buifenlandsch en eigen ge zaagd llout, Ellens, Juffers, Kol- ters, Sparren, Geschaafde- en geploegde Deelen, enz. DOOR VERANDERING VAN WOONPLAATS. op Dinsdag 16 Augustus 1898, met Schuurtje en Erf, ingericht tot Broodbakkerij en Winkel, IX HET MAGAZIJN wicht verzwaard en vergroot Bestel geen Scheurkalender voor dat U kennis hebt gemaakt met het proefschild van BARNABAS. J. A. Zip en Van Teijlingen, Koudekerks. Dr. de Vrij, de bekende sohei- en plantkundige die de kinadroppels in den handel bracht, en die eenige weken gele den door de Utrechtscbe boogesehool tot eershalre doctor in de geneeskunde werd genoemd hij was doctor in de wis- en natuurkundeis gisteren overleden. Te Kromvoort (N.-B.) had een met gelaar bet buitenkansje bij het afbreker Tan een huisje een klomp te vinden, waarin een bedrag van f 90 aan bankpa pier en specie. De pastoor van het dorp, die door erfenis eigenaar van het huisje geworden was, schonk den vinder de helft, Zondagavond is te Amsterdam een vrouw met haar 6 jarig dochtertje aan ie hand in het IJ gevallen, terwijl zij op de boot wilde stappen om over te varen Het kind verdronk, de vrouw werd gered. In den IJsel te Deventer is een 13 jarige knaap bij het zwemmen verdron ken. Een slager te Maastricht werd frijdag door een vroegeren knecht aange vallen die hem een messteek toebracht welke tot in de longen doordrong en zijn toestand zorgelijk maakt. Aan den Am- stelveenschen weg te Amsterdam heeft ten sigarenmaker zijn kameraad die hem Bteeds plaagde en laatstelijk met een vorm- blok naar 't hoofd wierp, in drift ontstoken dezen met een dergelijk blok op het hoofd geslagen, aan de gevolgen waarvan deze overleed. Yoor het wegmaken van wratten geeft een Fransch arts het volgend middel dat het dubbele voordeel heeft volstrekt niet pijnlijk te zijn en geen litteeken achter te laten. Men maakt een geconcentreerde oplossing van kali bichromicum in kokend water, door gedurende het koken van het water er zooveel van het zout bij te doen dat het niet meer oplost. Bij het afkoelen «laat dan later een zekere hoeveelheid zout neer. Met de overblijvende oplossing make men dagelijks de wratten eenmaal nat, Zij zullen dan langzamerhand vanzelven Terd wijnen. Werklieden, die reparaties maakten in een oude kerk te New Jersea, deden een zonderlinge vondst. In de kerk waren nl. steeds bijen aanwezig, die gedurende de godsdienstoefeningen steeds heen en weer en in en uit vlogen, niemand kwaad deden en dus ook met rust gelaten werden. Toen de werklieden nu aan een der muren be gonnen, vonden zij tusschen twee paneelen een groote hoeveelheid honig die bij weging bleek vijftig pond te zijn. De honig zal op een door de gemeente opzettelijk te geven pic-nic gegeten worden, en de bijen knnnen dan opnieuw beginnen met de vulling van hun vreemdsoortigen korf. In het graafschap Down is Maandag de oudste bewoner van het Britsche rijk, de postdirecteur van Scarva Robert Taylor, overleden. Taylor's ouderdom werd geschat op 119 a 120 jaar; zeker is in elk geval dat hij in 1798 dienst deed als pijper. De grootste ploeg ter wereld bevindt zich te San Bernardino County in Californië. Deze ploeg is 18 voet hoog en weegt 16 duizend kilo. Het werktuigwordt door stoom in beweging gebracht en heeft 12 ploeg scharen, elk 12 duim lang. Met behulp dezer machine, die met een snelheid van vier mijl per uur zich voortbeweegt, kunnen dagelijks 50 acre land omgeploegd worden. Zy verbruikt slechts één a anderhalf ton steenkool. Een achttienjarige boerendochter in Italië, was dezer dagen bezig met gras maaien, toen zij eensklaps door een adder in den linkervoet gebeten werd. Haar vader was radeloos, want de stad was veraf. Hij plaatste haar op een kar en reed zoo hard hij kon naar Recale, maar ondertuBschen was de voet en het geheele been zoo opgezwollen, dat de geneesheeren verklaarden er niets meer aan te kunnen doen. In zijn wanhoop herinnerde de man zich een verhaal van zijn grootvader, namelijk, dat een boerenjongen, die ook door een adder in het been gebeten was, in den grond was gestopt, zoo, dat alleen zijn hoofd er maar boven uitstak en vier- en-twintig uur in die positie was gebleven, gedurende welken tijd men hem zeer heete zwarte koffie en gebraden vleesch toege diend had, een en ander met het gevolg, dat de jongen hersteld was. En zoo deed dan de man ook met zijn dochter. Hij liet zich, noch door den burgemeester, noch door de politie, noch door de om standers overreden, om zijn dochter toch uit den grond te halen, maar liet ze er een vol etmaal in, terwijl ze niets anders kreeg, dan kokende zwarte koffie en ge braden vleesch. En werkelijk was ze na afloop daarvan geheel genezen Bij de ontruiming eener oude ijzer smelterij te Molenbeek (nabij Brussel) varen drie werklieden op een 12 meter liooge stelling aan 't werk, toen plotseling een plank of luik, waarop ze zich bevon den, kantelde en de 3 werklieden naar omlaag tuimelden. Twee hunner waren onmiddellijk dood: zij hadden een schedel breuk bekomen en armen en beenen ge broken. De derde werd, zwaar aan hoofd on armen gewond en met inwendige kneu- ringen, voor dood opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Een paardehandelaar te Rensz (Duitschland) had op de markt te Luik een aantal paarden gekocht, die hij in twee waggons naar zijn woonplaats ver voeren wilde. Er bevonden zich twaalf veulens onder, die bij elkaar werden ge zet. Zeker bevreesd, dat dit speelziek goedje ontsnappen zou, sloot de begeleider den waggon goed dicht, ja drukte zelfs de luchtkokers toe. Het gevolg was, dat de dieren in Rensz aangekomen, alle waren gestikt 162 kilometers onder een waggon. Een spoorbeambte van het station Kings Cross te Londen was eergisteren bezig het remtoestel te smeren van denj trein die van Londen naar Aberdeen in Schotland gaat. Op eens, terwijl hij onder den waggon zat, bemerkte hij tot zijn schrik, dat de trein zich in beweging zette en het hem onmogelijk was tusschen de rij tuigen uit op den rand van den spoorweg te komen. In dezen benarden toestand klemde de man zich met handen en voeten en met den riem van zyn kiel aan de rem onder den wagen vast. Tot zijn ongeluk hield de .treiD, die een vliegende vaart had, eerst aan het station Grantham stil, dat is na een afstand van honderd twee en zestig mijlen. Zoo kwam na een rit van twee uur, tot groote verwondering van de reizigers een man onder het achterste rij tuig uitkruipen met verwilderden blik, onkenbaar van stof en smook, verfonfaaid en smerig, maar overigens ongedeerd aan het lichaam. Calixto Garcia Iniquer, of kortweg generaal Garcia genoemd, is een onver schrokken soldaat. In den tienjarigen oorlog streed hij reeds in de gelederen der insur- genten en in 1874 wetd hij door de Span jaarden gevangen genomen. Hij werd toen door Spaansche troepen omsingeld en, daar hij niet levend in handen zijner vijanden vallen wilde, schoot hij zich een kogel in den hals, die echter tegen den onderkaak stuitte en hem niet doodde. Tot 1877 bleef hij als krijgsgevangene in Spanje en daarna ging hij naar New-York, waar hij een Cubaansche espeditie organiseerde en zich naar Santiago inscheepte. Op Cuba werd hij tchter weer gevangen genomen en naar Spanje gevoerd. Doch het gelukte hem na vele jaren te ontkomen en zich andermaal naar New-York te begeven, waar hij de laatste jaren vertoefde. Bij het uitbreken der onlusten begaf hij zich zonder zijn familie nuar Cuba, waar hij de drie laatste jaren grooten naam gemaakt heeft. Eenige dagen geleden zagen de wan delaars in de straten van Madrid een oud heer loopen, die een bordje op de borst droeg waarop het volgende te lezen stond „Commandant-Kapitein op non-activiteit, tien jaar in de Kubaansche binnenlanden geweest. Men is mij tien termijnen soldij schuldig, ik heb vier zieke kinderen, één is ernstig ziek, en wij bezitten geneesmid delen noch voedsel." Het bordje droeg het onderschriftKapitein Juan Verdich Escalera. Menigeen wierp een aalmoes in den hoed van den veteraan, die het land tien moeitevolle jaren diende en nu door den staat vergeten schijnt te worden. De inboorlingen van Tunis hebben ten gevolge der plaatsgehadhebbende maans verduistering een grooten angst uitgestaan. Ze gelooven nl. dat dit het werk is van booze geesten. Dschins genoemd, die slechts met veel geraas, het luiden van klokken, trommelen, het slaan op petroleumkisten als anderszins, te verdrijven zijn. De vrou wen laten zich gewoonlijk niet onbetuigd en slaan er duchtig op los. Meestal zijn ze bij het einde van het verschijnsel zoo heesch enmoe geworden, dat ze geen ge luid meer kunnen geven. Dinsdag 2 Aug. Goes, door not. mr. Liebert 8 u ur in de Prins v. Oranje voor dames de Backer een huis en erf 2 A. 67 cA. Te zien dagelijks 2-4 uur. Woensdag 3 Aug. Baarland, bfj Traas voor erven Bosman door not. Overman een huis 175 cA. be woond door I. Elenbaas. Biggelterke, bij Schout door not. Tak 1 uur schaap, geiten, hoenders, i troo, mest landbouw-, melk- en zoldergareedschappen, huisraad, veldvruchten. Oostkapelle, bij Rooze door not. Hu- vers 1 uur een hofsteedje 1,8340 H. En een dubbel woonhuis, schuurtje en erf 501 cA., Kamperland, 9 uur bij A. v. Leeuwen door deurw. Gelner inspan als: 1 zwarte ruin 17, 1 bruine merrie 14, 1 zwarte veu- lendragende merrie 12 jaar; 1 bruin dito 10 jaar, 1 zwart dito, 1 vos ruin 6,2 bruine 5 en 3 jaar, 2 dito merrien 2 jaar; 3 hengstveulens 13 melkkoeien, 1 vare koe vaarzen, 12 kalveren, 15 eenden, 2 karn honden, 3 men wagens, klaverwagen, tilbu ry met patentassen, ploegen, eggen, rol- blok, harnassemei t, karn- en melkgereed- schap, wilgen mutsaards. Donderdag 4 Aug. Middelburg, 1 uur in de Abdij door not. Verhulst tiendvruchten in de gecombi neerde particulicn tienden in Walcheren. Vrijdag 5 Aug. Ierseke, verpachting bij Klaasse door not. Prins 11 uur 34 H. bouw- en weiland in 30 perc. Donderdag 11 Aug. Middelburg, in de Vergenoeging 8 uur door not. Verhulst een huis en erf St. Pie terstraat A 69. Te zien 10 en 11 Aug. 10—12 en 2—4 uur. Hansweerd, 11 uur voor erven Bek door not. Prins een dubbel woonhuis enz 97 A. 40 cA. Middelburg, 1 uur in de Vergenoeging door not. Tak voor den polder Walcheren voor 7 jaar verhuren weilanden, dijken, vischreeht in 34 kabels. Middelburg, 1 uur op 't Raadhuis ver. pachting bouwland met dijken voor 7 jaar in de Mortierepolder door B. en W. in 22 perc. Vrijdag 12 Aug. Zierikzee, door not. Franse voor het vischbestuur schelpdierenvisRcherij langs den oever van Noord-Bevoland in Zandkreek, enz. zjjnde de nummers 1 tot 10, 12, 14,15 tot 18, 23 tot 30, 34, 39, 40, 43, 44, 47, 48, 51, 52, 56, 59, 60, 63, 64, 67, 68, 71- 78 tot 81, 83, 84, 85. 90 tot 93, 102, 104 tot 110, 112, 113, 115, 117, 118, 119, 121 tot 137, 141, 142, 146, 155 tot 157, 159, 164 tot 167, 170 tot 176, 180, 183, 184, 185, 188, 189, 190, 192, 195, 489i, k, 1, en m voor den tijd van 3 jaren ingaande 1 April 1899. Maandag 15 Aug. Tholen, verpachting voor 7 jaar hel veer. Woeqsdag 17 Aug. Vlissingen, 8 uur bij Bos door not- de Maret Tak het koffihuis den Gouden Leeuw 75 c. A. Te zien Maandag, Dinsdag en Woens dag 10—12 en 2—5 uur. Vrijdag 26 Aug. Aagtekerke, 10 uur bij Maljers door not. Huverseen hofstee van wed. J. Simonse met bouwl. enz. 14 H. 77 A. 10 cA. Goes. Het op Zaterdagavond jl. door notaris Paardekooper Overman geveilde logement en koffiehuis „de Koophandel" aan de Vlasmark t, toëbehoorende aan dhr. Schrijver, is onverkocht gebleven. Hoogste bod was f 5000. riTi Vrijdag 5 Aug. Vrouwepolder, Consistoriekamer bou wen pastoiie. Maandag 8 Aug. Middelburg, verbouwen enz. winkel huis. Inlichtingen Korte Delft F no. 24 en 25. Vrijdag 26 Aug. Zaamslag, door 't bestuur van den Margarethapolder 2 uur bij de Visser het maken van een keibestrating in het onver harde gedeelte van den Paardendijk bij de haven van den kleine Huissenspolder, met bijlevering. Raming f 13986. Het bestek ligt o. a. ter lezing in 'tcafé de Eendracht te Middelburg, in 't hotel de Commerce te Vlissingenbij van Oppen te Zierikzee en bfl Hartman te Goes. Bestek a 27 cent bij Wortman ontv. griffier. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. StHkkeu worden in peen geval terug gezonden. Mijnheer de Redacteur „Te vroeg gehuildzou ik wel als op schrift willen plaatsen boven het antwoord op het mij betreffende stukje in uw voor laatste blad. In de eerste plaats is ondergeteekende nooit student te Doetinchem geweest, zoodat geheel uwe redeneering, om hem in tegen spraak met zichzelven te brengen, vervalt. Vervolgens laat gij ondergeteekende veel meer voor uwe lezers zeggen, dan bij ge zegd heeft, als bijv. „zachtjes aan, de libe ralen niet verbitteren, de openbare school christianiseeren enz." Met zulke bewerin gen en met geheel uw schrijven maakt gij op mij niet den indruk, dat gij veel van uw christelijk onderwijs hebt gepro fiteerd gij zoudt mij anders ook niet in de rede vallen, vóór ik nog uitgesproken heb en het toegezegde vervolg op mijn eerste stukje hebben afgewacht om mijne bedoeling geheel te verstaan. Mij dunkt, die les zal meester u toch wel hebben ge leerd, om den mensch niet te beoordeelen vóór gij hem geheel hebt gehoord en ver staat, wat hij doet. Hadt gij dit gedaan, gij hadt ook zoo niet geschreven en uw huilen was gewis achterwege gebleven. En wat te zeggen van uwe tegenstelling tusschen Paulus' woord„de arbeid niet ij del in den Heere" en mijn woord: „opdat ik met die prediking geen fiasco zoumaken"? Dat is geen tegenstellingHoor slechts. Ik schrijf thans„ik handelde, zooals ik deed, naar plicht, opdat ik met de prediking geen fiasco zou maken dus mijn arbeid niet ijdel zou zijn in den Heere. Dat is m. a. w. zich hoeden voor een ijver zonder verstand, gelijk de apostel Paulus steeds deed en de Geest, die ware wijsheid geeft, ons leert. U vau dien Geest meer toewenschende, Ds. A. VAN VEEN. Hiltegom, 27 Juli 1898. (Gold 'thier niet een strijd om de Chr. Volksschool, in welken wij ons solidair ge voelen met alle Christenen in den lande, wij zouden ons na lezing van dit verweer het zwijgen opleggen met een herinnering aan Spreuken 26 17. Het geldt hier echter eene te belangrijke zaak, en de verdedi ging van ds. v. Veen, immers geen onbe kende in Zeeland, kwam ons zoo bedenke lijk voor dat wij er de aandacht wel op moesten vestigen. Hier was niet noodig hem te laten uitspreken; het'stond zwart op wit dat vrees voor fiasco zijner evan gelieprediking hem weerhield Christelijk Volksonderwijs in zijn poging tot school stichting ter wille te zijn. Maar in ons betoog verdiende meer de aandacht het beginselversehil tusschen de voorgangers van vroeger die een Chr. school oprichtten om steun te hebben in den strijd tegen het liberalismeen die van later, welke dien strijd het veiligst meenen te kunnen voeren zonder dien steun. Red.) AXEL, 30 Juli 1898. Oude Tarwe f af Nieuwe Tarwe f 12.— a f 12.25. Rogge f7.75 a f8. Nieuwe "Wintelgerst f8—. a f8.75. Zomergerstf a Haver f6.- af 7.—Kookerwten f a f—Voererwten f7.50 a f8.—. Paard enboonen f7.75 a 18. Lijnzaad f—af—.-- Koolzaad f 12.— a f 12.25 Alles per 100 kilo. Aardappelen f 1.75 a fl.90 per 100 K.G. Rotterdam 1 Aug. 1898. Tarwe 30 a 40 cent lager. Buitenlandsche flauw. Meel vast, maar stil. NieuweTarwe. - 8.60 -11.— Nieuwe Rogge - 6.— - 6,50 Wintergerst - 6.75 - 7-50 Zomergerst Chevalier - Haver - 3,— - 4 Paarde nbo on en - Erwten0,— 0.— Kookerwten - 7,25 8 BruineBoonen --,— - Witte Kanariezaad - 5.- 6.50 Nieuw Koolzaad - 7.60 - 8.25 Op de Veemarkt van heden waren aan gevoerd 157 runderen 290 kalveren, 2077 scha pen of lammeren, 566 varkens. De prijzen waren als volgtvette runderen lequal. 60, 2equal. 52, 3e qual. 42 a c, kalveren le qual. 80, 2e qual. 60 a 70 c. schapen le qual. 552e qual. 50—Var kens le qual. 38 2e qual. 37 c. 3e qual. 36 c. licht soort 34 a 36. Zeeuwsche EIEREN f3.20 a f 3.30. VLAS. 450 steen blauw.steen wit,steen Groningsch, 000 steen Hollandsch geel.Friesch. AARDAPPELS. WestlandscheZand f—af— Westlandsche Klei f af Geldersche Kralen f2.50 a f2.60. Muisjes f a f Elakkeesche Jammen f 0.a f 0. Champions f 0 a f O. Van 30 Juli tot 1 Augustus 1398. MIDDELBURG. Ondertrouwd L. G. van der Weele jm. 44 j. en A. de Rujd. 33 j. I. Snoep wedr. 35 j. en A. J. van Stam jd. 36 jaar. Bevallen M. Kujjs geb. van Loo d. Overleden: A. W. van Hees vrouw van J. Perre 77 j. GOES, le huw. afk.31, Johannis Fran- ciscus Cornu 22 j. jm. te Goes en Maria Elisabeth Krijger 21 j. jd. te Middelburg. Geboren81, Josina Maria d. v. Jan Huige en Jannetje Vroonland. Leonardus z. v. Pieter George de Wijs en Jacomina Rijk. Van 23 tot 30 Juli. VLISSINGEN, Getrouwd M. de Schrijver jm. 23 j. en M. J, Stegers jd. 18 j. C. Schroovers jm, 25 j. en T. Sjjnke jd. 23 j. Bevallen: M. van der Weijde geb. Ver meulen d. C. A, C. van Zandbergen geb. Veekman z. M. L. Laforce geb. Schoijsman d. A. C. van de Poll geb. Voerman z. M. J. Luijten geb. Post d. P. Stroo geb. Marijs d. D. J. C. Schot geb. Danckaerts d. V. P. Marchand geb. Jnngbeker z. J. Jordi geb. Dictus d. D. Vis geb. van Domburg z.' A. M. S. Fontaine geb. Beniest d. P. de Witte geb. Bil z. J. van der Kujjl geb. Poppe z. M, J. G. Kokelaar geb. Troost z. J. B. A. Coppejans geb. van Hilst d. Overleden: R. S. M. Deerop d. 5 m. -v P. Herman d. 11 m. A. Dekker man van J. Jacobse 42 j. C. P. Bernard z 2 m. H. P. Pillault wedr. van M. S. C. Durt 64 j. J. C. Hennefreund ongeh. z. 69 j. C. M. Smidt d. 6 wk. L. van Dilst man van S. C. de Lijser 41 j. Bevallen van een DOCHTER CHR. VAN DIS—DUVEKOT. Pastorie Zuidzande, 29 Juli. De Notaris J. W. VERHULST, zal op des voormiddag? ten 11 uur, in het Kof fiehuis genaamd: „de Vriendschap", in de Nienwstraat te Arnemuiden, in het in de Langstraat te Arnemuidenwijk A no. 9. Daags vóór en op den verkoopdag te zien. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ten kan tore van genoemden Notaris. (bij Zaandam), (GEDEMPTE RAAMSTRAAT 11a) verstrekt gelden ter leen onder eerste hy pothecair verhand en geeft 8Vs pCt. Pand brieven uit in stukken van 50, 100, 500 en 1000 gld. Inlichtingen te hekomen te Middelburg bij den Heer M. J. DOORENBOS. Markt C no 8 en te Goes bij de Heeren VAN HEEL Co. des avonds te 8 uren, zal in „de Prins van Oranje", worden geveild te Goes, sectie D no. 702, groot 2 Aren 67 Centiaren, bewoond door de dames De Backer. Dagelijks te bezichtigen tusschen 2 en 3 uur, mits vooraf belet vragende. DAARNA staande en gelegen te Goesin de Voorstad, groot 20 A. 12 oA., aankomende dhr. Joseph Bookelaar te Goes. Mr. J. L.H. LIEBERT. 's avonds te 8 uien te Goes, in „de Prins van Oranje", voor dhr. C. van Sluis Cz. ten overstaan van den notoris MULOCK Houwer, van te Goes aan de St. Jacobstraat, wijk D no. 75, groot 1 Are 75 Centiaren. Te aanvaarden 19 September a. s. «■WiinirrMPi'WMUmn n ill i WM—wi BS" Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste koers ingeruild en gekocht. een WERKPAARD keur uit 2 en jong VEE bij P. WISSE Fz. Brigdamme Lange Noordsfr. 33/34, Middelburg. Banket 12 en 14 ct. p. ons, Zoetgoed 8, 10 en 12 ct. p. ons. Zout gebak 10 ct p. ons, Oranjebanket. Pepermunt, Flikjes, Ulevellen, Pistassen. verstrekt gelden onder eerste hypothecair verband. Middelburg. Agenten. TE KOOP: bij J. HUIJBREGTSE,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 3