kerkniêïjwbT SCK00LNI2UWS. RECHTSZAKEN. De booze afstand heeft dr. Kuyper eens gezegd tnsschen lijk en arm is thans zelfs onder Christenen nog zoo groot dat de arme zich aan zulk eentafel noch op zijn gemak, noch thuis zon gevoelen. Eerst waar in den arbeid tot leniging van socialen nood, tot sterking van ge meenschapsgevoel, tot verbroedering der standen de hand over de schare wordt uit gebreid terwijl men Jezus naroept: deze zijn mijn moeder, en mijn broeders en mijn zusters, daar heeft men kans ze te weer houden van begeerlijkheid en onrecht, en draagt deze arbeid blijvende vrucht. Maar met al zoodanigen arbeid dient de erkenning van het feit der zonde gepaard te gaan. In een vergadering dezer dagen door en voor werklieden belegd, richtte een woord voerder uit de Joden tot een woordvoerder uit de Christenen zijdelings het z cht ver wijt dat in een Christenland als 't onze nog zoovele misstanden gevonden worden. Laatstgenoemde leidde hieruit de gevolg trekking af dat de zonde onder de mensohen oneindig grooter is dan wij ons voorstellen. Wanneer nu de wedergeboren Christen zich slechts door een groote kracht Gods tot den Christus gebracht weet, en hij daarbij ziet dat zelfs de gezagüebbers niet meer steunen op God maar op eigen kracht de fout ook van de mannen van de Toynbee Hall dan verwondert het hem niet dat de wereld nog niet tot Christus kwam, maar dat zij nog niet veel verder van God is afgevallen. Dit is het ontzettende, zoo ging deze spreker voort, dat wij zelf niet meer weten hoe ver wij van Hem zijn afgevallen. Hoe weingen maar die zeggen kunnen inderdaad: ik heb mijn naasten lief. En zoo is het inderdaad. Wij richten dan ook geen verwijten tot hen die Toynbee's werk verbeterd en voort gezet hebben. Wij verblijden ons niet over de afbre kende critiek waarmede hun pogingen, uit edele drijfveeren ontstaan, worden begroet. Alleen maar die critiek was te verwach ten evenzeer als dat alle pogingen buiten 't geloof in den Christus om, teneinde de menschen braver te maken, altruïsme en solidariteitsgevoel te kweeken, op den daur schipbreuk zullen lijden. Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid, opgevat niet door Tolstoy o.s. die buiten de Christelijke kerk staan, maar door de kerk var> alle eeuwen, blijlt 't waarschuwend woord aan allen, tot op heffing niet van standen, maar van misstan den, tot bevordering van 't heil des naasten. Alleen de Geeet van Christus vermag den Kaïnsgeest onder te houden en den broederzin weer te doen opbloeien uit een menschenhart. 22 Juli '98. Het feuilleton over Transvaal in een onzer vorige no. was uit Eigen Haard en het vers over St. Joris en 't Glaasje uit de Jongelingsbode hetgeen abusievelijk on vermeld gebleven was. Bg Koninklyk besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, de heer I. L, Van Wuyckhuise, hoofdopziener der domeinen in Zeeland, te Middelburg. Middelburg. De heer J. C. Smits, adj. onderofficier alhier, wordt verplaatst naar 's Gravsnhage, waar hy als schry ver wordt werkzaam gesteld. In de Literature" wordt gemeld, dat de heer L. C. van Noppen, een jonge Amerikaan, de eerste volledige Engelache vertaling voltooid heeft van Lucifer „the great Dutch epi". Die vertaling heeft de goedkeuring verworven, volgens genoemd weekblad, van verschillende professoren van Nederlandsche universiteiten, waarde heer van Noppen gedurende twee jaar heeft gestudeerd. Aan 's ryksveeartsenyschool is het diploma als veearts nog uitgereikt aan de heerenJ. P. L. Goemans van Dreischor en A. Ri88eeuw van Groede. Door den directeur van het Haagsch Gemeente-Museum zyn, ter gelegenheid van de opening der historisch-oudheidkundige afdeeling van de internationale tentoonstel ling van bakkerij, maalderij en kookkunst, welke zoozeer de aandacht trekt, in de groote benedenzaal van het museum geëx poseerd 2 teekeningen, voorstellende de beide zilveren bekers van het Haagsche bakkers- of St. Obersgilde. Een der beide bekers bevindt zich in originate in de vitrine van het Gemeente- Museum. Deze is van zeskanten vorm. Op het deksel het verguld zilveren beeld, ten voeten uit, van den patroon van het gilde, en daaromheen de volgende rijmregels, ook afgedrukt in den uitmuntenden catalogns dier hist.-oudheidk. afdeeling der tentoon stelling Sint Obert was eertijds een backer Maer God getreu' een Bisschop wacker in Camerick, daer yder zeyt tot lof van 's mans onsterffijckheyt die Ziel en Lichaemshonger stilde Verblijf Patroon van 't Backersgilde. Op elk der zes kanten vindt men de wapens, waarbij dat van St. Obert, van Deken enHooftmannen omstreeks't laatst der 17e eeuw. De andere beker, alleen in teekeningin feet Gemeente-Museum voorhanden, werd in de 18e eeuw geschonken aan Barent van Haften, ter gelegenheid van diens huwelijk. Daar de tegenwoordige bezitter van dezen beker onbekend is, geeft deze expositie misschien aanleiding om hem op 't spoor te komen. De teekeningen der beide bekers werden indertijd vervaardigd door de heeren Van Kinschot en Mazel, leden der oude Ver- eeniging ter beoefening der Geschiedenis van 's Gravenhage. Vergadering van den Middelburgsche» Ge meenteraad van 20 Juli 1898. o Afwezig zijn de heeren Gratama eu Koole, de laatste met kennisgeving, terwijl ééne vacature bes'aat. Onmiddellijk na het openen der zitting deelt de Voorzitter mede van de familie Sprenger eene kennisgeviug te hebben ont vangen van het overlijden van het mede lid wijlen den heer F. G. Sprenger. In eenige gevoelvolle woorden herdenkt de Voorzitter wat de overledene voor de Ge meente geweest is, hoe hy steeds zijne beste zorgen aan haar wijdde, zoolat hij wel geloofde de tolk te zyn der gansche vergadering, wanneer hij beweerde dat zijn afsterven diep betreurd wordt en een werkelijk groot verlies is voor Middelburg, dat met hem ziet verdwijnen oen goed burger en ijverig raadslid, wiens adviezen, steunende op grondig onderzoek, hier steeds zeer werden gewaardeerd. Daarna verleent hy het woord aan den Secretaris, die de notulen van het verhan delde in de laatste zitting voorleest, welke onveranderd worden vastgesteld. Thans komen aan de orde de volgende pnnten der agenda I. Ingekomen stukken. Deze zyn o. missieven van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van vroeger genomen besluiten b. eene beschikking van dezelfden, waar bij de aanslag in de inkomstenbelasting van D. J. Dronkers Jr. wordt teruggebracht van de 10e naar de 2e klasse en J. H. Meiboom niet ontvankelijk verklaard wordt in zijn bezwaar tegen zyn aanslag in die belasting c. een adres van de Kam eu Theune om verlenging van erfpacht van grond aan het Domburgsche Schuitvlot; d. een adres van C. Slabber om ge meentegrond aan de Dampoort te mogen koopen e. een adres van het kerkbestuur der Israëlitische hoofd synagoge om een stukje grond bij de Israëlitische begraafplaats voor 100 jaar in erfpacht te bekomen f. een adres van P. de Pagter en J. Joosse, waarbij zij een stuk grond, van 250 M2 by de voormalige Dampoort, in koop vragen g. een adres van C. F. Diesch, houdende bezwaren tegen het verleenen eener ver gunning aan W. A. de Jager tot het ma ken van een plancher voor zyn koffiehuis op de Groote Markt h. een adres van R. A. Papegaaij en L. E. Rivière van gelijke strekking als het vorige t. eeu rapport van de Commissie van Financiën omtrent het voorstel van B. W. om, on Ier garantie van f 140 gedurende 3 jaren van de zij ie van belanghebbenden, over te gaan tot uitbreiding van de duin waterleiding aan den Veerschen weg, en daarvoor de leening, die eerstdaags te sluiten staat, te verhoogen met f5500, uit welk bedrag dan ook kan gevonden worden de som waarmede de begrooting van 1897 door nieuwe werken te veel bezwaard is. De Commissie advisuert die leening slechts te verhoogen met f 1200 voor uitbreiding der waterleiding, daar de overige f 4300 een gevolg zyn van uitga ven gedaan in 1896 en 1897, en tevens om de garantie van f 140 van belangheb benden te vorderen gedurende 5 in plaats van 3 jaren. B. en W. hebben hun voor stel gewijzigd wat betreft het te leenen be drag, dat zy thans ook op f 1200 stellen, doch handhaven hun voorstel aangaande den duur der garantie door beianghebbeh- den, waarvoor zij 3 jaar ruim voldoende schten. Conform het voorstel des Voorzitters wordt besloten: lo. de stukken sub a en b voor kennisgeving aan te nemen, 2o. die sub c, d, e en f te renvooieeren naar B. en W. om advies, en 3o die suby, h en i te voegen bij de stukken, welke op de betrekkelijke zaken regerdeorcn en later in behandeling zullen komen. II. Benoeming van een onderwijzer voor school B. De voordracht van B. en W., in over leg met den arrondissements-schoolopziener opgemaakt, bestaat uit J. de Visser te Nieuw- en St. Joosland, J. Peper en W. Smit, beiden te Middelburg. By eerste stemming wordt bevonden dat de 14 aanwezige ledea hadden ingeleverd 17 briefjes, waarvan 8 op de Visser, 6 op Smit en 3 in blanco. Daar de Voorzitter van oordeel was dat de blanco briefjes van invloed konden zyn op den uitslag der stemming, wordt tot eene nieuwe overgegaan, waarvan de nit- slag was dat benoemd werd de Visser met 8 stemmen tegen 6 uitgebracht op Smit. III. Benoeming van C leden van de plaat selijke Commissie vun toezicht op de scholen voor lager onderwijs. De Commissie van toezicht had de vol gende aanbeveling (dubbeltallen) ingezon den lo. Mevr. Wed. F. M. C. van Deinse, geb. A. C. de Bruijne en Mevr. M. C. Voegler, geb. Slothouwer2o. Mevr. E. Noske, geb. van den Broeke en Mevr. M. A. de Casembroot geb. Wagtho 3o. Mevr. E. H. R. Schorer geb. Plaat en Mevr. M. J. Bolle geb. Mulock Houwer; 4o. Mej. F. C. Sprenger en Mevr. M, de Liefde geb. Cramer; 5o. Mevr. de Wed. B. A. Verheij geb. J. M. M. van der Feen en Mej. E. S. Fokker, en 6o. Mevr. C. C. E. li. J. van Woelderen, geb. Luijken en Mej. A. P. Ogterop. De uitslag was dat de eerstgenoemde van elk der 6 bovenstaande dubbeltallen wer den gekozen met 12, 10, 13, 12, 12 en 13 stemmen. IV. Voorstel van B. en W. betreffende verpachting van bouw- en weilanden der gemeente onder Kou de kerke en in de oude haven en den Mortierepolder. Onder mededeeling dat al de genoemde landeryen tegen bet einde van dit jaar buiten pacht komen stellen B. en W. voor lo. het land onder Koudekerke aan de tegenwoordige pachters J. Sanderse en E. Bauuut weder voor 7 jaar onderhands te ver huren voor de door hen tot hiertoe betaalde pacht. Die pacht is zeer hoog en B. en W. vreezen dat van eene openbare verpachting een minder gunstig resultaat is te wachten, terwijl de tegenwoordige pachters nooit reden tot klachten gegeven hebben en zich bereid verklaarden tot wederinhuring; 2o. het land in den Mortierepolder en de Oude Haven met de daarbij behooreude dy ken weer in 't openbaar te verpachten. Wel zou waarschijnlijk exploitatie in eigen beheer meer bevorderlijk zijn aan verbe tering van den grond, waarvan de hoeda nigheid volgens deskundigen vrij aanmer kelijk is achteruitgegaan, doch B. en W. verklaren tegen die omvangrijke taak op te zien. Alleen wanneer de gebudei, pacht B. en W. al te gering voorkomt, zouden zij zulks alsnog in nadere overweging wil len nemen; Overigens zal nu op advies van deskundigen de bepaling worden opgenomen in de pachtvoorwaarden, dat gedurende den pachttijd het land eens moet worden rondgebraakt en bemest. Nadat de vergadering zich omtrent de toevoeging van eenige woorden in de voor waarden, naar aanleiding van opmerkingen der heeren van der Swalme en Schorer, met de opmerkers zich vereenigd had en eerstgenoemde op zijne nadere opmerking dat hij het beweiden met paarden zou wil len verbieden daar dit minder goed is voor het land, door den heer den Bouwmeester was geantwoord, dat de beweiding met paarden slechts luttel was en bij een vtr- bod daaaromtrent niet zulk eene kooge pachtsom zou worden uitgeloofd, wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Y. Adres van Mej. H. E. G. Goote om eervol ontslag uit hare betrekking van on derwijzeres in de handwerken aan school A B. en W., den schoolopziener gehoord, stellen voor om een eervol ontslag te ver leenen tegen 1 Augustus a. s. met welk voorstel de Raad zich zonder discussie of stemming vereenigde. VI. Adres van de schietvereeniging „Medioburgum11 betreffende het gebruik van de schietbaan. B. en W. stellen, na herhaald overleg met den majoor-commandant der schutterij voor om aan de vereeniging „Mediobur gum" tegen eene jaarlijkscbe retributie van f 1.te vergunnen om van de schietbaan gebruik te maken met plaalsing van de door haar voorgestelde huisjes, op voor waarde dat de schutterij of het garnizoen daardoor nimmer eenige belemmering onder- vinde in het houden der gewone of vrij- willige schietoefeningen. Nadat ook dit voorstel van B. en W. zonder discussie of stemming was aange nomen, gaat de vergadering uiteen. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor 's Heerenhoek door C. H. Haas cand. te Utrecht. Beroepen te Oud Beijerland en te Al- blas8erdam ds. J. Yonk te Oldebroek te Graft ds. J. W. K. Hoevers te Stolwijk te Finkum ds. J. D. Dardenne Ankringa te Hijlaard te Bierum (Gr.) ds. J. v. Schans te Gaast en Ferwoude te Opënde ds. F. Tammens te Leek. Aangenomen naar Nieuw Helvoet door L. A. Rademaker cand. te 's Gravenhage naar Burgwerd door ds. A. C. A. Rijnenberg te Buurmalsen. De Synode der Ned. Herv. Kerk herkoos als president Ds. M. A. Perk van Amsterdamals vice-president Dr. G. J. v. d. Flier van 's Gravenhage als secundus van dezen Ds. G. W. van Eerde, van Huizinga. Het beRtuur der Ned. Herv. Kerk te Meppel heeft in de laatste instantie beslist, dat het besluit van den kerkeraad te Beilen, waarbij de heer Nijsingh als gods dienstonderwijzer aldaar zou zijn ontslagen vernietigd wordt. In deze zaak is de godsdienstige richting de kwestie. De kerkeraad en de predikant, Ds. Slotemaker de Bjruine, orthodox, gaven den heer Nij-nngh, die modern is, ontslag waarop deze de zaak voor 't cl. bestuur te Assen bracht, hetwelk het ontslag ver nietigde. De predikant ging daarop in hooger beroep bij de synode, die de be handeling dezer zaak in handen stelde van het cl. bestuur van Meppel. Geref. Kerken. Drietal te Assen ds. A. de Geus te De Lemmer, ds. S. Oudkerk te Kraüngen en ds. H. J. Konwenhoven te Groningen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Suawoude M. Schouten cand. te 's Gravenhagete Steenwijk R. E. Sluiter cand. te Tietjerk. Geslaagd te Haarlem voor de hoofdacte de heen J. Bal te Tliolen. Op de Rijksschool voor Kunstnijver heid te Amsterdam slaagde bij het eind examen van den vierjarigen cursus o. a. de heer P. Pnype, geb. te Oost- en West- Souburg, voor de afd. decoratieve beeld- houwkiftist. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Yrijdag, zyn veroordeeld wegens mishandeling P. F. v. G., 22 j. werk man Vlissingen tot 1 jaar en D. v. B. Mz., 16 j. Arneiauiden tot 1 in. gev. straf, en H. S., 19 j. scheep8jager Hans weert tot f 3 b. s. 3 d. h. beleediging van eenumbtenaar L. G., 22 j. werkman Domburg thans in hechtenis te Goes tot 14 d. gev. straf en C. d. K. Jz., 58 j. landbouwer Wissenkerke tot f 25 b. s. 25 d. h. bedelarij C. T., 24 j. reizend koopman zonder bekende woon- of verblijfplaats tot 12 d. hechtenis en 3 jaar plaatsing in een rijkswerkinrichting diefstalM. B., 26 hvr. van P. H., Kloetinge tot 1 m. gev. strafen ontucht gepleegd door een vader met eene aan zyne ze.rg toevertrouwde minaerjarige dochterB. F. d. P., 59 j. werkman Biervliet, tot 2 jaar gev. straf, met ont zetting gedurende 7 jaren van de navolgen de rechten: het zijn van voogd, toeziende voogd, eniator of toeziende curatar over anderen dan eigen kinderen, de vaderlijke macht, de voogdij en de curatele over eigen kinderen. Deze persoon is, op bevel van genoemde rechtbank, te Brugge gevangen genomen. Coes. Een onzer vroegere stadgenooten, laatst bakker te Iereeke, die uit zijn zaken ging en op het let punt stond naar Trans vaal te vertrekken, verloor Dinsdagavond op een afstand van hoogstens 10 Meters, uit de woning zijner eene schoonzuster naar die zijner andere schoonzuster gaande, alhier zijn portefeuille, inhoudende f800, zijn geheelen sc.iat. Woensdagmorgen al heel vroeg werd de gansche buurt, doch tever geefs, doorzocht, ook werd het verlies twee maal tevergeefs omgeroepen. Door de bewoners san de Nieuwstraat te Coes is een request aan den gemeen teraad aldaar ingediend om den naam dier straat te veranderen in „Koningin Wilhal- mina-straat." Oudelande. Door38 ingezetenen dezer gemeente is een request aan Gedeputeerde Staten verzonden waarin nogmaals er op aangedrongen wordt dat ook deze gemeente telefonisch met de overige gemeenten van 't eiland worde verbonden. Een dergeLjk verzoek tot den gemeenteraad gericht werd indertijd van de hand gewozen met 4teg -n 3 stemmen. Stavenisse. lil een der eerst gehouden vergaderingen besloot de commissie voor de kroningsfeesten alhier, dat het volgende programma zou worden gevolgd schoolfeest, buitengewone bedeeling aan armen en be- hoeftigen, volksspelen, versiering en ver lichting, muziek- en zanguitvoeringen, even tueel vuurwerk, indien de nader in te zamelen gelden dit toelieten. Deze blijken thans te bedragen plm. f365, welke som voldoende is tot uitvoering van genoemd programma. „Muziekuitvoering" wor It misschien geschrapt, maar overigens zal het programma weinig wijziging ondergaan. De feestdag is vastgesteld op Vrijdag 2 September. Vlissingen. Van het station naar de buitensluizen is aangebracht eene leiding om onder water proeven te nemen met het electri8ch licht. Dezen hadden heden mid dag plaats, waarbij tegenwoordig was de ingenieur van 's rijks waterstaat. M. C. Waarde. In de Vrijdag gehouden zit ting van den gemeenteraad werd door den voorzitter medegedeeld, dat de gemeente krachtens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (St. bl. no. 156), een uitkeering ontvangt groot f 1930,44, zijnde f2,565 per inwoner. De rekening der gemeente over het dienst jaar 1897 werd overgelegd, waaruit blijkt dat ontvangen is f9350.04 en uitgegeven f 8773,8lVs, dus een batig slot van f576,21V2. Vlissingen. De Christelijke Jongelings- vereenigingen alhier hielden deze week goed geslaagde anti-kermisvergaderingen. Donder dagavond trad in't lokaal aan de IJzeren Brug de Chr. Zangv. Excelsior op voor de Chr. Jongelv. „Gelijk aan't Mosterd- aad" (Ned. Jong. Bond) en gaf voor het overtalrijk publiek, waarvan velen zich met een staan plaats moesten vergenoegen, een achttal liederen ten beste. Ook de Middelburgsche afdeeling oogstte lof voor haar samenspraak Een gemeente- raadsrergadering 'e Stellendijk (waar tot afschaffing der kermis besloten werd). Ds. Hunnigher dankte de vereenigingen voor hunne medewerking. Dinsdagavond trad genoemde Zangver- eeniging ook op voor de Geref. Jongelingsv. Vrijdagavond trad voor haar op dr. Wagenaar. Dat bet in het land van „duur brood" zelfs den buitenlandschen arbeider nog zoo kwaad niet gaat, blijkt uit het feit dat door de 150 a 200 personen, die uit Lim burg naar Duiischland togen om werk te zoeken meer dan f15000 gezamenlijk is ingelegd op de Rijkspostspaarbank aan het hulpkantoor te Heythuizen. Branden. Te Haps (N. Br.) is een hoeve afge brand 12000 kilo hooi ging daarbij ver loten. Te Uitgeest werden drie wo ningen met bloembolicnschuren in de asch gelegd. Te Alkmaar is bij 't wegbreken van een schoorsteen aan de Hoogere bur gerschool een werkman door 't onver wachts loslaten der geheele steenmassa op de straat gevallen en aan de gevolgen ge storven. le Oudshoorn is een 4 jarig knaapje bij het visschen in een sloot verdronken. Te Bodegraven verdronk een jongetje en stikte een meisje ten gevolge van een stukje wortel dat in de keel bleef zitten. Te Oude We tering is eeii 4 jarig knaapje te water geraakt en verdrenken. Te Montfoort is eene dienstmeid, terwijl zij zat te spoe len, in 't water gevallen en verdronken. Een schippersknecht uit Wormerveer is in 't N. Hollandsch kanaal geheel on gekleed te water geraakt en verdronken. Zijn lijk werd negen dagen later opge- vischt en nu wordt onderzocht of hier aan een misdaad kan worden gedacht. Te Delft vonden eenige jongens overblijfse len van 't ter eere der studentenfeesten afgeschoten vuurwerk op de schietbaan. Een donderbus werd aangestoken met 't gevolg dat deze uitbarstte in een der jongens zijn gezicht, 't eene oog is geheel, 't andere bijna geheel uit. Te Noord dorp is een jongen die de roekeloosheid had aan een der wagens van de tram te hangen en zoo een eind mee te rijden, door de tram gegrepen, en een been afge reden, hij overleed een half uur daarna ten gevolge van bloedverlies. De ma chinist van de stoomtram Bergen-op-Zoom Antwerpen kreeg bij Merxem door het springen van den stoomketel het kokende water over zich heen en was by na onmid dellijk een lijk. Te 's-Heerenberg is een 10jarig knaapje, dat in de nabij heid van den windmolen speelde, met een der wieken in aanraking gekomen en zoo danig aan hoofd en borst gewond, dat het stervende werd opgenomen. Te Lemsterland zag men deze week den 93 jarigen J. Gaastra nog aan 't maaien en hij verrichtte dit werk nog zoo Hink, dat menig jongere 't hem niet verbeteren zou. Gaastra is drager van 't Metalen Kruis. Te Loosdrecht beeft het in den nacht van Woensdag op Donderdag zoo hevig gevroren, dat er ys lag op het weiland. Een roman en drie dagen. Aan den Heikant te Tilburg had verle den week een paar elkander eeuwig trouw gezworen. Woensdag, den 13en, trouwden zy, bur gerlyk en in de kerk. Donderdag, den 14en, had vrouwlief reeds eenige onhebbelijkheden van 's mans kant te verduren. Vrijdag, den 15en, was de vrouw even afwezig. Toen kwam de man, brak in, nam de beste kleeren van vrouwlief by elkander en trok er van door, zonder adres achter te laten. Historische winters in Europa. De afgeloopen winter zal, wegens zijn zacht heid, van historische bekendheid blijven. Onder zijn voorgangers komt om de ge strengheid in aanmerking die van 1402, toen de lagunen te Venetië weken achtereen bevroren waren, terwyl men in 1441 op de bevroren Po feestmalen hield. In 1493 waren niet alleen de lagunen van Venetië met ijs bedekt, maar eveneens de haven van Genua. Die toestand herhaalde zich in 1503, toen de haven van Marseille be vroren was. In den winter 1594'95 was de Middellandsche Zee te Marseille be vroren, eveneens de Adriatische Zee te Venetië. In 1665 was het ijs van de Arno te Florence zoo dik, dat er wedrennen ge houden werden. In 1657'58 waren bijna alle rivieren in Italië met ijs bedekt, en lag Rome bijna onder de sneeuw bedolven, terwijl Karei X van Zweden met een leger van 20.000 soldaten te voet de Kleine Belt overtrok, ofschoon bij het einde van den tocht het ijs bezweek, waardoor enkele escadroii8 cavalerie omkwamen. In 1709 dunrde de vorst drie maanden achtereen alle rivieren in Europa waren bevroren, eveneens die in Noord-Amerika te Parijs daalde de thermometer tot 23° onder nul. In 1740 bouwde men te St. Petersburg een ijspaleis van groote afmetingen, en plaatste in bet front een aitillerie-park van ijs; het schroot, waarmee deze stukken geladen werden, drong op zestig pas afstaud ter diepte van 54 millim. In 1776 waren alle rivieren in Italië bevroreneveneens in 1781, toen de diepste meren met een ijskorst bedekt waren en de temperatunr van het zuiden tot het noorden van Europa tot 20 a 40" onder nul daalde. Buitengewoon streng was ook de winter van 1798 met ean temperatunr van 17° onder nul te Lodi. De winter van Napoleon's terugtocht van Moskou keumerkte zich door hevige koude. In 1819 hield de strenge vorst weken achtereen aan. De winter van 1829 bractit wegens zyn langen duur en streng heid groote nadeelen aan den landbouw toe. ^44 gebeurde het in Italië herhaalde lijk, dat schildwachten op hun post dood- vroren, terwijl de wiuters van 1849, 1853 en 1867 niet veel minder streng waren. Den meesten ligt de winter van 1870—71 nog in het geheugen geheel Europa had daaronder te Inden en dan die van 1890—91.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2