St. Joris en 't Glaasje. Kapelle. Heden is in verbinding met Goes, een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telefoondienst, voor het algemeen ver keer geopend. KERKNIEUWS. SCKÖOLNIEUWS. fig verwoest het zenuwsteleel op je gezondheid Hij tast de hersenen aan. Op je ge zondheid Hij benadeelt het hart. Op je ge zondheid flü veroorzaakt lever- en nierziekten Altemaal op je gezondheid Toe, schenk nog eens in. Op je gezondheid! Nog een jaartje of wat, misschien nog een maandje of wat, en op is je gezondheid Op gaat je gezondheid, Op gaat je levenslust, Op gaan je krachten, Op gaat je zielernst Op gaat je naam, Je fatsoen en je eer Op gaan je centen Frissche morgen, mijnheer. Zuid Limburger. St. Joris (nu al jaren overleden) Had indertijd den helschen draak bestreden Zijn kop doorboord, tot mooten hem ge sneden, Dies zong elk Ghristenmensch St. Joris lof De Booze, wien een dienaar was ontvallen, Deez' draak was hem de uitnemendste van allen, Sprak„Wreken zal ik mij naar welge vallen Wat denkt die Joris wel, zoo'n mensch van stof!" Straks kwam hij, in een juffrouws pak gestoken, Tot Joris, die zijn Gouw'naar zat te rooken, En sprak„Aan u, die 't monster hebt doorstoken, Zij ook mijn hulde als die van groot en klein. „Maar nu het staat op uw gezicht te lezen Na zulk een werk zult ge ook wel dorstig wezen, 'k Heb hier wat eêls, kom drink eens zonder vreezen Iets lekkerdere tapt u geen kastelein". St. Joris keek naar 't glaasje 't leek begeerlijk. „Nu, uw gezondheid riep hij 't smaakte heerlijk. „U blieft er nog wel eentje „Ja, 'k zeg 't eerlijk", Sprak Joris, „'t maakt je heelemaal gezond". Een derde en vierde volgde, en ten lesten Gaf hem de juffrouw heel de flesch ten besten Maar wee! daar raakte Joris buiten westen, Straks sloeg hij spraak- en machteloos te grond. De piek waar Joris draken voor deed schrikken' Greep snel de Booze, en na twee ferme prikken Aan Joris tot vaarwel, 'met booze blikken fiem honend, vlood hij met het wapen heen. De held zocht, na een etmaal uitgeslapen, Naar pijp en piek helaas, weg was zijn wapen En stuk zijn pijp. Hij zat verbluft te gapen, Straks stond hij rook- en weerloos droef alleen De sterke die der draken kracht kon breken, Was voor den sterkren, sterken drank bezweken, Zijn wapen kwijt, Ajn roemrijkst eereteeken, Wat bleef hem Een gebroken Gouwenaar! '„Dat is voor 't eerst en 't lest. Maar dit is zeker", Zoo riep hij, „nooit verlokt mij weer de beker. Stel ik 't voortaan ook met een Blakken-; steker, Geen glaasjes meer, al word ik honderd jaar 1" 18 Juli '98. Voor het notarieel staatsexamen, tweede gedeelte, ia o. a. geslaagd J. C. Dalebout, te Tholen. Half Augustus vertrekt D. V. Dr. Kuyper naar Amerika, om in enkele groote Amerikaansche steden, zelf» in het verre Westen zijn toegezegde voorlezingen te houden. „Deze voorlezingen hebben naar de Hol lander meldt, ten doel, een principiëele uiteenzetting te leveren van het Calvinisme op allerlei gebied. Hoofdzakelijk zal hij zich, om den bree- den kring zijner toehoorders te kunnen bereiken, bedienen van de Engelsche taal. De Holland8che volksplantingen dringen er echter op aan, dat Prof. Kuyper voor zijn landgenooten in Amerika dezelfde voorlezingen ook in 't Hollandsch zal bonden. Zoo mogelijk, zal Z.Hooggel. zonder twijfel aan dit vererend verlangen voldoen". De Hope, een Amerikaanscb blad, schreef dezer dagen van hem„Geen levend Hol lander staat hooger aangeschreven en is meer een internationale figuur dan Dr. Kuyper, en zeker is niemand, onder het vrij machtig Bestuur des Heeren, van groo- ter beteekenis geweest voor de ongedachte herleving van het Caluinisme, eerst in Nederland, maar voorts ook over heel de gereld, dan hij." Te St. Filiipsland ia tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C, 0. van Nieuwenhnizen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. A. Stolz en T. A. Boudeling. De diensturen zijn geregeld als volgt op werkdagen van 7.30 tot 11.30 uur vm., van 1.30 tot 3.30 en 6.30 tot 8.30 nm. op Zondagen van 12.30 tot 1.30 nm.op algemeen erkende christelijke feestdagen van 7.30 tot 8.30 vm. en van 12.30 tot 1.30 uur nm. (spoortijd). Ingelanden van den Anna Jacoba- polder benoemden tot waterbouwkundig ambtenaar aan dien polder den heer A. van Rooijen, thans opzichter aan de Noord watering van den polder Walcheren te Westkapelle. Benoemd tot gemeente geneesheer te Brouwershaven de heer A. A. Knaap, arts. Tot buitengewoon lid van het Neder- landsch Genootschap voor munt- en penning kunde Concordia res parvae crescunt, ge vestigd te Leiden, is benoemd de heer A. Hollestelle te Tholen. Tot commies ter secretarie te Roer mond is benoemd de heer T. Adriaanse, ambtenaar ter secretarie te Vlissingen, die thans tijdelijk te Roermond werkzaam was. MIDDELBURG. Woensdag 20 Juli, 3 uur, openbare zizting van den gemoenteraad ter behandeling van de onderstaande zaken: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming onderwijzer school B. 3. Benoeming leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de 1. scholen. 4. Voorstel van burg. en weth- betreffende verpachting van bouw-en weilanden der gemeente onder Koudekerke en in de oude haven en in den Mortierpolder. 5. Adres van mej. H. E. G. Gooie om eervol ontsiag uit hare betrekking van ondurwljze- res in de handwerken aan school A, met voorstel van burg. en weth. 6. Adres van de Schietvereeniging „Medioburguin" be treffende het gebruik van de Schietbaan, met voorstel van burg. en weth. Het 24e Zuider-Zendingsfeest te Oisterwijk. Weinig bemoedigend waren de voortee kenen waaronder dit feest werd tegemoet gezien. Het gure weder deed velen terug deinzen den tocht naar Oisterwijk te onder nemen, de afstaDd schijnt voor bewoners van Walcheren een onoverkomelijk bezwaar, en weegt blijkbaar bij velen niet op tegen de heerlijke omgeving van het feestterrein de kroningsfeesten, die wellicht reisplannen scheppenmaar meer nog dan dat, de geestelijke malaise onzer dagen al deze omstandigheden deden vreezen, dat de jop- komst uit Zeeland ditmaal zeer gering zou zijn. Dachten wij er bovendien aan dat de nabijheid van het nationale ifendingsfeest velen uit Rotterdam tot zich had getrokken dan bekroop ons de vrees, dat ook uit Zuid- Holland de opkomst niet bijzonder groot zou zijn, en het feest deerlijk fiasco zou maken. En al scheen de zon Dinsdag helder, de vrees was niet geweken en er behoorde moed toe om nog moed te houden. Toch, niet allen waren pessimistisch gestemd en niet in 't minst de geachte voorzitter van het Hoofdbestuur dr. A. J. Th. Jonker. Zijne bezielende woorden, zoowel als die van ds. J. P. van Melle in de bidstond van Dinsdagavond op het feestterrein, wisten ons op te heffen en ons te doen vertrouwen niet op lucht en wolken, niet op menschen en omstandigheden, maar op den Heer der Zending. Ja, de zegen was er reeds dat gevoelden wij kennelijk in deze bidure, die door pl. m. 40 personen werd bijgewoond en in dat vertrouwen zagen wij den feestdag tegemoet. De Heer zou zegen geven, ook al moest naar onze berekening het getal feestgangers klein zijn. Dan een nieuwe teleurstelling bracht ons de ochtend van den feestdag: weer was het uitspansel met wolken bedekt en de westenwind dreigde met regen. Voor waar ons geloof werd beproefd, maar ods ongeloof werd heerlijk beschaamd. Hoe dreigend de lucht er ook uitzag, het bleef droog, den ganschen dag, tot onder de afscheidsrede. Reeds te 9 ure kwamen de eerste feest gangers en steeds grooter werd de toeloop we hadden ons heerlijk vergist niet de /èesRreinen waren het die ditmaal de meeste bezoekers brachten. Omstreeks 12 ure koa de schare op om streeks lf OO k 2000 personen worden ge schat. Voorwaar een groot getal, de om standigheden in aanmerking genomen onze verwachting werd althans verre overtroffen. Het gehalte der feest gangers was bovendien zeer goedhet meerendeel bleek gekomen te zijn niet uit nieuwsgierigheid, maar om geestelijk genot te smaken. Den ganschen dag waren de spreekplaatsen door een aandachtig ge hoor omringd en reeds het gezicht dier menigte in bonte kleedij, gezeten tegen de glooiingen der heuvelen werkte hartver heffend. Het was een tafereel dat ons de bergrede voor den geest bracht. De dienstregeling maakte het schrijver dezer regelen onmogelijk alle sprekers te hooren, toch mocht hy het voorrecht smaken de rede te volgen van Prof. Valeton. On mogelijk is hier de rijkdom van gedachten weer te geven, die de redenaar in weinige woorden ontwikkelde, maar dat het hem gelukte beslag te leggen op de menigte, bewees de ademlooze stilte, van het talrijk gehoor, bewees het uit volle borst aange heven loflied als een hartelijk applaus van instemming met het gehoordebeter dan vroeger gevoelden wij de beteekenis van de bede Uw koninkrijk kome Als naar gewoonte was de pauze de tijd van gezellig samenzijn aan vrienden van elders werd de hand gereikt en terwijl de cantine-commissie haar best deed alle hongerigen en dorstigen naar behooren te helpen, vergastte ons het muziekge zelschap „Hosanna" uit Goes op een extra- nommer. Ook enkele zangvereenigingen gaven met vergunning der Hoofdcommissie eenige liederen ten beste. Het is mij een behoefte daarvoor ook namens de feest gangers dank te betuigen, met den wensch dat de pauze nog menigmaal op deze wijze veraangenaamd worden moge. Hadden alle sprekers een dankbaar ge hoor, ook de heer van Os die het goed recht der zending onder Israel bepleitte, niet het minst gelukte het den heer Geel directeur der Martha-stichting de schare te boeien. In een van humor tintelende rede, schetste hij wat er gedaan wordt voor de kinderen: zij zijn het die tegenwoordig alle aandacht vragen. In den geest werden wij door de Martha-stichting geleid en op de hooge noodzakelijkheid dezer inrichting voor weezen en veriatenen gewezen. Wtj zijn ervan verzekerd dat ook dit woord doordrong in vele harten. Mochten velen zich gedrongen gevoelen om iets te doen voor dit werk ware het dan ook slechts „voor het breien van een enkele kous." Hoe gaarne hadden wij ook den heer Zimmerbeutel gehoord zijne kennisma king vergoedde ons het gemis zijner rede. En zoo had het feest een gunstig verloop. Alleen bij de rede van ds. [van Paassen bleek de parapluie een onmisbaar wapen, waar dat terdoge gehanteerd voldoende was om „stand te houden" en niet te wijken. Evenzeer was dit het geval bij de slot rede van ds. Stutterheira, den ijverigen secretaris, die zooveel verricht om onze Zendingsfeesten te doen slagen. Geen enkele wanklank werd vernomen, de grenswachters zoowel als de rijkspolitie hadden een ge makkelijke taak. De hulp van een medicus werd voor een zestal patiënten ingeroepen, echter slechts voor lichte ongesteldheden en kwetsuren. En zoo eindigde ook dit feest. Dankbaar en voldaan keerde de menigte huiswaarts, moge bet zijn verkwikt en verfrischt naar den geest. Hoe velen hebben zich om allerlei onbetetkende redenen dit genot ont zegd en zich alzoo van het voorrecht be roofd om zich te verheffen boven het alle- daagsche en te genieten van de gemeen schap der heiligen, die hier heerlijk ge voeld werd. Vooral spijt ons dit voor Zeeuwen, die in zoo klein getal waren opgekomen en inzonderheid voor de Middelburgsche chris tenen. Hoe wenschten wij de jaren van voorheen terug, toen de predikanten Nonhe bei, Rijnders en Heinecken hun arbeid voor het Zendingsfoest beloon'd zagen door de deelneming en mederwerking, van tal van gemeenteleden, voor wie het Zendingsfeest een dag van genot was, die met vreugde werd tegemoet gezien. Schenke de Heere Zijn Geest en doe Hij nieuw leven ontwaken, opdat de oude liefde weder ontvlamme en op ons zilveren Zuider-Zendingsfeest velen, ook uit Zeeland, gevonden worden ten bewijze dat de liefde tot de Zending wel smeult maar nog niet is uitgedoofd. Ned. Herv. Kerk. Ds. C. R. v. Lelyveld te Goes staat op het zestal naar Koevorden. Beroepen te Rozenburg ds. P. de Buck te Oostkapelle. Drietal te Amersfoort ds. W. de Lange te Rhenen, ds. D. G. Postma te Zaandam en dr. E J. W. Posthumus Meijjes te Heinanoord. Beroepen te Streefkerk en te Jaarsveld (toez.) ds. H. A. Heijer te Lienden te Harlingen ds. C. J. v. Paassen te Mep- pel te Valkenburg ds. L. S. de Bruin te Heukelom te Anloo ds. J. Dinge- mans te Imsumte Oudenhoorn (toez.) ds. E. Janzen te Est;teYselmonde dr. E. J. W. Po-thumus Meijjes te Heinenoord te Huizen ds. A. v. d. Sluijs te MonBter. Aangenomen naar Barneveld door ds. D. M. Boornstra te Ouderkerk a. d. IJsel naar Holten door ds. E. G. J. Bal te Nijeveen. Bedankt voor Tzum door ds. J. P. Eringa te Oosterwold voor Dirksland door dr. E. J. W. Posthumus Meijjes te Heinenoord voor Heer Hugowaard door ds. J. ten Brugekate te Barchum. Colijnsplaat. Zondagnamiddag nam Ds. Snoep van Wissenkerke afscheid van deze gemeente, waarvan hij gedurende drie jaren consulent geweest was. Zijn eerwaarde had tot tekstwoorden gekozen 2 Cor. 13 vers 13. Den scheidenden leeraar werd door de gemeente staande psalm 134 vers 3 toegezongen. De heer L. F. A. v. Westerbeek v. Eerten, sedert December 1897 predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Varsse- veld (zijn geboorteplaats), hoopt den 3den Augustus a. s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren te Hall bij Brummen het leeraarsambt aanvaardde. Ds. v. Westerbeek v. Eerten, broeder van ds. Westerbeek v. Eerten te Kampen, is ook te Oud-Loosdrecht, Meerkerk, Serooskerke (op Walcheren) en te Nieuwerkerk a.d. IJsel werkzaam geweest. Hollander. Hoek. De ned. herv. gomeente alhier is sedert haar ontstaan door 26 predikan ten bediend geworden. Deze gemeente ontstond uit die van Vremdijke, gelegen in den Braakman. De predikanten, aldaar bekend, waren Lieven Coenen, (15801583) die naar Ovezande vertrok; Geeraert Mai\tz, (1587die tevens predikant was van Neuzen en Biervliet en bij zijne eerste Avondmaalsbediening 18 personen telde en Johannes Bollius, (1592— 1625), een beroemd en geleerd man. In 1600 werd Vremdijke overstroomd, Bollius vertrok naar Mauritsfort en werd predikant van Mauitsfort en polders van Neuzen, kort daarop van Hoek. Hij was dus hier de eerste predikant. Onder de volgende zijn vooral bekend Jodocus van Laaren, (16331653, bijge naamd De Jonge, van een beroemd ge slacht, die, gewoon was zijne standplaats alleen uit te drukken, met de woorden Mauritius Fortius, en Christians s Meeuwse. (18031838), vroeger loods, de schrijver van het best gekeurde zeemanshand boek. Van de gemeente Vremdijke is bekend, dat zij, hoewel klein, een eigen kerk had voorzien van een toren, waarin eene klok hing met het opschrift „Maria heet ick en sal bevrieën, den arme sondare fallen tiën, Ghegoten in de Jaer f XVc f 3 f". Deze klok werd den 29 Juli 1608 in de kerk te Hoek gebracht, en op den 14 Dec. bepaald, dat er drie reizen voor de predikatiën zou geluid worden. Door Fransche soldaten is zij indertijd uit den toren genomen, omdat er alarm mede ge luid was, en naar Axel gebracht, waar zij nog thans in den toren van het stad huis hangt. De Hoeksche kerk werd in 1608" ge bouwd, nadat 6 jaar in ebne schuur was gepredikt en bevatte 27 mannen- en vrou wen banken. Zij werd in 1633 verder in orde gebracht, waartoe eene som van ruim 210 pd. st. noodig was. In 1714 zijn op last van Ed. H. H. het dak, de predikstoel en de bochten vernieuwd. Een brand, op 26 Dec. 1822 in de kerk uitgebroken, werd gelukkig spoedig ont dekt en gebluscht. In 1823 werd het gebouw nogmaals vergroot met 2 vleugels, bevattende ruim 100 plaatsen, waarvoor uit 's rijks kas f 2000 ontvangen werd, terwijl 't overige aan giften inkwam. Ds. Meeuse wijdde het gebouw den 27 Jan. 1824 in met eene feestrede over Joh. 10 22. De gemeente Hoek werd in 1645 bij de E. Classis van Walcheren gevoegd. Geref. Kerken. Beroepen te Naarden ds. J. H. Donner te Nieuwdorp te Arnemuiden ds. W. Mulder te Giessen Oudkerk te Wijhe ds. T. Rispens te Oenkerkte Rijswijk N. Diemer cand. te Apeldoorn. Op den 31 Juli des namiddags hoopt de Wel Eer w. Heer N. G. Kerssies beroepen predikant te Biezelinge, intrede te doen na des voormiddags bevestigd te zijn door zijnen vader den WelEerw. Heer J. Kerssies predikant te Sauwerd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Noordeloos H. J. L. de Vries cand. te 's Gravenhago te Kampen (2de maal) ds. J. Schotel te Haarlem. Toelatingsexamen tot de H.B.S. te Goes. Tot de Voorbereidens klasse zijn toege laten J. Nieuwenhuijse, A. Knitel, J. C. van Eeten, Constance Moens, J. Janssen, J. Fransen van de Futte, C. J. Smit en K. Jellesma. Voorwaardelijk: J. van Daalen met her examen Nederl. en Rekenen, F. Kosters id. Aardrijksk. en F. van Heel id. Nederl. Tot de eerste klasse F. Fokkinga, G. den Herder, J. van den Berge, A. C. Kab- boord en J. P. Bakker. Voorwaardelijk: J. Polderman, met her examen Fransch. Tot de tweede klasse voor enkele vak ken voorwaardelijk M. Verhage met herexamen Fransch. LANDBOUW. Over wat de landbouwaangelegenheid betreft meldt men ons uit Zuid-Beveland het volgende: De stand der wintervruchten is goed, tarwe, rogge en wintergerst beloven veel; koolzaad, dat heel wat meer gezaad is dan vorige jaren, belooft zeer veel, wel komt het wat laat, men begint nog maar te snij den. De zomervruchten zijn over het ge heel genomen middelmatig, de erwten zijn, enkele uitgezonderd, slecht, sommige zeer slecht, zoodat er worden uitgereden, paar- denboonen zijn vrij wel, bruine boonen zullen wel niet veel geven, van de suiker bieten zal het beschot niet hoog loopen, en over het algemeen zeker beneden mid delmatig blijven. De aardappelen waarin de ziekte zich openbaart in het loof, by de vroege zelfs in den knol, doet vreezen dat ook daarvan het beschot niet boog zal loopen, vooral wanneer het nog langer regenachtig weer mocht blij ven, droog weder kon veel helpen, hoewel hitte er niet goed voor is. Do weiden zijn zeer goed, hooi is er veel en is goed van kwaliteit. De veestapel is goed gezond, er is veel melk en veel boter, en daardoor de markt prijs niet bijzonder hoog. Met den groente- bouw is het niet rooskleurig en wel ten gevolge van te weinig warmte, alles is laat, veel niet best en groeit langzaam. De boomgaardenoogst zal gering zijn, er zullen zeer weinig appels en peren zijn, het natte weder en late nachtvorsten hebben schade gedaan, zoodat aan de meeste vruchtboomen bijna niets te vinden is. Coes. Een nog jeugdig dienstmeisje volgens zeggen te Sluis woonachtig, maar dienstbaar geweest te 's Hage, is Zaterdag nacht in 'een logement te Goes gearresteerd, verdacht van verschillende diefstallen ten nadeele van haar meesteres. Door de politie te Goes is de verdachte Zondag reeds naar den Haag ter confrontatie gebracht. Grijpskerke. Namens den „Algemee- nen Nederlandschen Politiebond" werd Za- teidag door den Burgemeester aan den gemeente-veldwachter A. Jonkheer het bre vet met zilveren dienstmedaille voor 20- jarigen trouwen politiedienst uitgereikt. Eene onderscheiding dien politiebeambte waardig. Borsele. Jl. Vrijdag werd by het snijden van koolzaad op de hofstede van den landbouwer E. v. O. een der vermiste honden gevonden. Het om zijne goedigheid en trouw bekende dier is waarschijnlijk door een geweerschot neergeveld. Aan den vinder, den arbeider A. W. is de uitge loofde belooning ter hand gesteld. Dank de spoedig ingeroepen heelkun dige hulp en het koele weder is de wonde der mishandelde koe, van de wed. C. Rottier aan het genezen, van den bedrijver dezer snoode daad hoort men tot hiertoe niets. Kamperland. Zondagmorgen ontdekte de kerkeraad der Ger. Kerk dat de school- busjes welke bij den uitgang der kerk op hingen er af waren genomen. Na vergeefs gezocht te hebben moest men tot het be sluit komen dat een of meer bezoekers op een ongewonen tijd en langs een niet geoor- loofden weg de kerk waren binnengekomen. Men heeft nl. het raam van de Consisto riekamer opgeschoven en langs dien weg is men in de kerk gekomen. Hoeveel ont vreemd is kan niet nauwkeurig worden gezegd. Alleen wordt nog bericht dat de ge noemde bussen op 2 Juli door den Kerkeraad waren geledigd. De politie is met het voor gevallene in kennis gesteld en is reeds ijverig bezig om de dader of daders op te sporen. Kapelle. Zaterdag had de Gereform. zondagschool alhier onder begunstiging van prachtig weer, het genoegen een rijtoertje te maken door het Oostelijk gedeelte van ons eiland. Wat het genotvolle van het reisje nog verhoogde was de gulle en heer lijke ontvangst ons beschoren door dhr. Jacs Verlare, landbouwer te Krabbendijke, die de kinderen op heerlijke wijze ont haalde en hun een genot verschafte, zooals maar gewenscht kan worden. Naast den Heere die alle eer toekomt, komt dan ook dhr. Verlare met de hh. landbouwers die ons bereidwillig het rijtoertje verschaften, onzen hartelyken dank toe voor de flinke medewerking tot het welslageu van ons aangenaam reisje. Op enkele plaatsen in Zeeland vindt men aan de muren van het gemeentehuis meestal dorpshuis of ook wel rechthuis of parochiehuis genoemd, al naar den ouden toestand der gemeente, een paar zware, meestal fleschvormige steenen hangen, door een ijzeren band en kettingen aan elkander verbonden, welke eertijds den schuldige als een juk om den hals werden ge worpen, en waarmeehij, anderen ten afschrik, onder spot en schimp der menigte, door de gerechtsdienaars moest worden voortgeleid en rondgevoerd. Deze onteerende straf, het dragen der „Steenen van de Wet" geheeten en reeds in de 13e eeuw in zwang, werd voornamelijk toegepast op vrouwen, die zich aan laster- of vloektaal, gskijf of ge vecht hadden schuldig gemaakt en dat on danks die straf de „sceldende wiven" ni.t ontbraken, bewijst menig vonnis in de oude gerechtsboeken ingeschreven. Te Arnemiden, Baarland en Oud-Vosmeer bleven de zoogenaamde „Steenen van de wet" tot den huiden dag bewaard in de laatste plaats zijn ze thans aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middel burg door de eigenaars, de ambachts- heeren van het Zedelijk Lichaam Oud- en Nieuw-Vossemeer in bruikleen afgestaan. Deze Steenen vormen met de metalen vuistjes die men op het stadhuis te Veere kan aanschouwen, een eigenaardige herinnering aan de oude rechtspleging. De drie vuist jes toch zoo onschuldig er uitziende als speelgoed voor een knaap, zijn daar geplaatst als herinnering aan misdadigers, die veroordeeld waren de hand te worden afgekapt, doch de straf „afkochten" maar ter eeuwige gedachtenis van hunne schande deze, met hun schandbedrijf er op gegrift, hier moesten plaatsen. Een dezer vuistjes houdt een bijltje. Ook te Sluis vindt men op het aloude Stadhuis een dergelijk vuistje, waaronder men op een ijzeren plaat lezen kan dat zekere Jan Pauwels Cornelissen dit in 1548 heeft moeten laten plaatsen plaat sen, omdat hij een ambtenoar der stad „met vuisten gesmeten" gad. Onder deze plaat hangt in een beugel een een zware kei, waarmee zekere booswicht, Franciscus de Groote gehetten, te Sluis eene oude mevrouw in hare woning heeft doodge slagen, welke gruweldaad hij op het rad met zijn leven heeft moeten boeten, terwijl ook hem het hoofd met den bloedige:» steen verbrijzeld werd. Tel. Dinteloord. Voor de derde maal in veertien dagen tijds is hier een ongeluk voorgevallen, dat aan een mensch het leven kostte. De arbeider Ackermans van Oud- Gastel, werkzaam bij den landbouwer H. Breure alhier ging Zaterdag middag na het eten met eenige kameraden in de Mark zwemmen. Nauwelijks was hij te water gegaan of hij zonk in de diepte.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2