&EBKNIEUWS. SCHOOLNIEUWS^ RECHTSZAKEN. LANDBOUW. Vlissinger verleden week wachtschip met len is heden mc mariniers en e« met den sneltre AFLOOP Namiddagzitting van 14 Jul 1898. Verzoek Gemeenteraad van Hontenisse om afschaffing der tolheffing op de provin ciale wegen. Gedeputeerde Staten stellen voor aan den Gemeenteraad van Hontenisse mede te dee len dat geene termen bestaan tot afschaf fing der heffing van tol op de wegen in onderhoud bij de Provincie, doch dat de Staten bereid zijn een verzoek om afkoop der tolheffing op den weg van Hulst naar Walzoorden in gunstige overweging te nemen. Weinig tegenspraak had het voorstel gevonden in de afdeelingen, blijkens het algemeen verslag, dat wordt uitgebracht door den heer van der Have. Na een warm pleidooi voor afschaffing der tollen van den heer van Waesberghe Janssens, die onder meer in het licht poogde te stellen de ongunstige verhouding in dit opzicht van het 4e en 5e district tegen over Schouwen en Zuid-Beveland (de eer sten leverden een bate aan de Provincie door hunne tollen, de Iaatsten een deficit want het onderhoud der wegen overtrof hun koopsom), aan welk debat ook deel namen de heeren Fruijtier, Heijse, van der Have en Hammacher, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Verzoek van het Bestuur van den Marga- relhapolder om renteloos voorschot voor wegs- verbetering. Bij besluit der Staten van 1896 werd ingewilligd de aanvraag van het bestuur van den Margarethapolder om een renteloos voorschot van f 3380 voor de begrinding van een gedeelte van den Paardendyk. Ge noemde begrinding is niet totstand gekomen, doch aangezien de gemeente Zaamslag zich bereid verklaard heeft gedurende 25 jaren eene bijdrage te verleenen van f 250 per jaar, wil het bestuur tot eeae keibestra ting overgaan en verzocht het om het reeds voor degrindbedekking toegestane renteloos voorschot van f 3380 ook voor de keibe strating beschikbaar te stellen. Gedeputeerde Staten stellen voor on der de gewone voorwaarden het verzoek ia te willigen, met welk voorstel, blijkens het algemeen verslag der afdeelingen uit gebracht door den rapporteur IJsebaart, alle leden zich hadden vereenigd, zoodat het ook thans zonder discussie of hoofdelijke stemming werd aangenomen. Opruiming van den steiger bij de halte Vlake. Daar herhaaldelijk schadevorderingen voorkomen aan den steiger, onlangs nog eene belangrijke, die groote uitgaven zal vorderen, verzoeken oonsessionarissen van den stoombootdienst tusschen Walsoorden en Vlake om den steiger te mogen opruimen te meer omdat, sedert de dienst tusschen Hansweert en het station Vlake per omni bus wordt uitgeoefend, geen gebruik meer van den steiger gemaakt wordt tot hetin- en ontschepen van passagiers en alleen in hoogst zeldzame gevallen voor het laden van vrachtgoed. In dit jaar heeft de boot nog niet aan den steiger aangelegd en bestaat bovendien de mogelijkheid, dat de steiger toch zal moeten worden opgeruimd zoodra van Rijkswege zal worden besloten tot het maken van een tweede doorvaart- opening voor de spoorwegbrug te Vlake. Gedeputeerde Staten stellen voor het verzoek in te willigen, met welk voorstel men zich in de afdeelingen, blijkens het algemeen verslag uitgebracht door den rapporteur ven Deinse, algemeen vereenigde en dat ook thans zonder discussie of hoof delijke stemmiug werd goedgekeurd. Keuze van een waterweg van Dordrecht naar zee. Gedeputeerde Staten deelen mede, dat zij naar aanleiding van verzoeken van belang hebbenden bij de vaart op het Hellegat, zich reeds tot den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid hebben gewend en dien Minister hebben verzocht bij de keuze van de richting van den waterweg van Dordrecht naar zee ook op de belangen van de Zeeuwsche scheepvaart te willen letten. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg verzocht bij brief van 22 Januari aan de Staten ondersteuning van het door haar terzelfder zake tot bo- vengenoemden Minister gericht adres, waar op Gedeputeerde St..ten, den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en den Inspecteur van het loodswezen in het 4e en 5e distriet gehoord wier rapporten zij overleggen, nu adviseeren, de instemming der vergadering met het adres der Kamer aan den Minister te betuigen. Big kens het algemeen verslag der af deelingen, uitgebracht door den rapporteur van Teijlingen, kon men zich, behoudens eenige minder belangrijke opmerkingen, met het advies van Gedeputeerde Staten wel vereenigen en werd hun betreffend voorstel thans ook zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Reglement veeartseriijkundige dienst. Gedeputeerde Staten deelen mede dat op 13 November 1897 ter Provinciale Griffie werd ontvangen een adres van eenige Provinciale veeartsen, waarin aan de Sta ten wordt verzocht niet over te gaan tot de door hem voorgestelde vaststelling van een nieuw reglement op den veeartsenjj- kundigen dienst ter vervanging van het bestaande Reglement op dit onderwerp. Daar de Vergadering echter reeds op 11 November 1897 het nieuw ontworpen re glement heeft goedgekeurd en dus het adres zijne reden van bestaan heeft verloren, blijft er voor Gedeputeerde Staten niets anders over dan voor te stellen het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Jïaar luid van het algemeen verslag der afdeelingen, waarvan het rapport werd uitgebracht door den heer Maas, werd op het voorstel geen enkele aanmerking ge maakt en wordt het ook thans zonder dis cussie of stemming goedgekeurd. Subsidie cursus hoefbeslag. De maatschappij tot bevordering van landbouw en Veeteelt in Zeeland heeft reeds twee achtereenvolgende jaren telkens voor een jaar een subsidie ontvangen voor een cursus in het hoefbeslag. Thans verzocht zij weer om die subsidie, doch voor 2 jaren, den duur van een cursus. Gedeputeerde Staten, den Provincialen veearts der le klasse gehoord, wiens rap port zij overleggen, stellen voor gedurende 2 jaren een subsidie van f 700 per jaar te verleenen, mits ook het Rijk een sub sidie van f 700 per jaar te veGeeaen, mits ook het Rijk een subsidie van f700 per jaar verstrekt, deor de Maatschappij een minimumbedrag van f 400 per jaar tot het zelfde doel wordt beschikbaar gesteld en na afloop van elk jaar aan Gedeputeerde Staten wordt ingezonden eene rekening en verantwoording van alle ter zake ont vangen en uitgegeven gelden, onder bij voe ging van een verslag. Blijkens het algemeen verslag der afdee lingen uitgebracht door den rapporteur Hennequin, waren geene aanmerkingen op het vooistel gevallen en wordt het ook thans zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen, Subsidie snoeicursus. Het bestuur der Maatschappij tot be vordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaanderen's westelijk deel vraagt gedurende 3 jaren een subsidie van f 150 per jaar. Gedeputeerde Staten stellen voor afwij zend op het adres te beschikken. Hierop heeft de maatschappij zich an dermaal tot Gedeputeerden gewend, hare aanvraag tot f 125 beperkende. Volgens het algemeene verslag der afdeelingen, waarvan het rapport wordt uitgebracht door den heer J. A. Bolle, big ken de gevoelens omtrent dit subsidie nog al verdeeld te zijn. De heer Hammacher neemt het voor de Maatschappij op en doet het voorstel, terwijl hij het nut van een snoeicursus in het volle daglicht stelt om eene subsidie van f 125, per jaar te verleenen. De heer Heijse vindt dat marchan- deeren belachelijk; nu men gaat inzien geen f150 te zullen erlangen, beproeft men het met f 125hij vindt zulk eene handelwijze beneden de waardigheid der vergadering. De heer van der Meer, ofschoon de taaiheid van den heer Hammacher bewon derend, of liever zijn moed om telkens op het subsidie terug te komen, verklaart toch met zgn voorstel niet te kunnen medegaan. Eveneens de heer Lucasse, terwijl de heer Hennequin van een tegenovergesteld gevoelen doet big ken. De heer Hammacher, blijkbaar niet ge rust omdat Gedeputeerde Staten hunne weigering gronden op het feit dat de be langhebbende Maatschappij niet een even redig deel van de kosten van den cursus zal dragen, beperkt thans zijne aanvraag tot f100, dan zal het Rijk ook f 100 en de Maatschappij zelve insgelijks f 100 bijdragen. De heer Huvers vindt het voorstel nu nog belachelijkerhij heeft zijne bevreem ding er over te kennen dat men zulke voorstellen durft te doen en dat men zoo ligtvaardig tracht om te springen met de Provinciale fondsen. In omvraag gebracht staken over het voorstel Hammacher de stemmen. Voor de heeren Siegers, van Deinse, de Casem broot, van der Have, Vader van 's Gra venpolder, Heyse, Kakebeeke, van Teylin gen, Hennequin, van Woelderen, den Boer van der Lek de Clercq, de Jonge, Ham macher, van Dam, Erasmus, J. A. Bolle van Lijnden en Lucasse. Tegen de heeren van Waesberghe Janssens, Fruytier, Dron' kens, van Rompu, Moerdijk. Ysebaert, M Bolle, Fokker, Loois, Oggel, Hollestelle Moes, van der Meer, de Bats, Noordijke Huvers, Pompe van Meerdervoort, Maas en de Veer. Het voorstel wordt dus aangehouden (later werd bij acclamatie beslist tot de najaarsvergadering), Reglement heng stenkeuring. Naar aanleiding van eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken hebben Gedeputeerde Staten zich gewend tot het Hoofdbestuur van de Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zee land en tot het Bestuur van de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paardenstam boek om hun gevoelens te vernemen over 's ministers eisch om geen afgekeurde heng sten meer te gebruiken, Daar zoowel het Hoofdbestuur als het Bestuur van genoemd Stamboek als hunne meening te kennen gn ven dat de voorzichtig heid gebood zich bij 's Ministers eisch neer te leggen, zgn Gedeputeerde Staten van oordeel dat eenige wijzigingen in het regie ment noodig zijn en hebben zij een daartoe «trekkend voorstel ingediend. De afdeelingen hebben in hun algemeen verslag, waarvan de heer van der Have rapport uitbrengt, verschillende opmer kingen gemaakt. Bij de algemeene beschouwingen zegt de heer Maas het te betreuren dat men de vrÜbeid aan het subsidie heeft opge offerd, terwgl de heer Hennequin consta- steert dat de Maatschappij van Landbouw slechts noode voor 's Ministers dwang ge bukt heeft. Nadat tot de artikelsgewijze behandeling was overgegaan, worden alle wijzigingen goedgekeurd met- uitzondering van de wij ziging van art. 6 waarin onder de erfelijke gebreken geschrapt worden, op voorstel van den heer Fruijtier„te groote on evenredigheid in den vorm of in het been- derstelsel" en op voorstel van den heer Hennequin„onvoldoende gangen (stap en draf) en standen". Dusdanige gebreken hingen volgens beide voorstellers te veel van persoonlijke opvattingen der keurders af en konden dus allicht eene bron van kwelling worden voor de paardenfokkers. Voorstel geldleening ad f200000. Gedeputeerde Staten hebben het voorstel gedaan om uit die leening te kunnen be strijden lo aankoop nieuwe boot f 130000 2o. aankoop hui» bibliotheek f 30000 3o. Uerstelling steiger Catsche Veer; 4o. ren- telooze voorschotten voor wegsverbeteriug aan de gemeente Zuiddorpe, aan den Isa bella polder en aan den Margaretha polder, respectievelijk ten bedrage van f 12872.50, f8795 en f3380. In de afdeelingen zgn big kens het al gemeen verslag, waarvan de heer Fruijtier rapport uitbracht, geen bijzondere aan merkingen op het voorstel gevallen, dat thans ook zonder discussie ofstemming wordt goedgekeurd. Toelage aan een eervol ontslagen ambtenaar. De heer A. J. de Nood, sedert 1 October 1875 ambtenaar ter griffie en sedert 1 Maart 1895 adjunct commies der 2e klasse, heeft om gezondheidsredenen zich genood zaakt gezien een eervol ontslag te vragen, dat hem dan ook tegen 1 Augustus a. s. verleend is. Genoemde ambtenaa-, steeds ijverig en bekwaam, heeft nu aanspraak op een pen sioen van f346 uit 's Rijks kas, maar, in aanmerking genomen de omstandigheden waarin hg verkeert, oordeelen Ged. Staten die som onvoldoende om in zijn levens onderhoud te voorzien, en doen zij een voorstel om dit bedrag uit de Provinciale fondsen tot f 500 aan te vullen. Dit voorstel, niet in de afdeelingen ter behandeling geweest, wordt bij acclamatie goedgekeurd. oor stel tot wijziging der Provinciale begrooting voor 1898. De wijziging door Gedeputeerde Staten voorgesteld, had in de afdeelingen, waarvan het algemeen verslag werd uitgebracht door den rapporteur Maas, geen verzet uitgelokt, zoodat de vergadering er ook thans zonder discussie of stemming er hare sanctie aan hechtte. Jaarwedden van de ambtenaren en be dienden ter Provinciale Griffie. Van Gedeputeerde Staten is een voor stel ingekomen om een adres te richten tot Hare Majesteit de Koningin-Weduwe Regentes, tot verhooging van genoemde jaarwedden, en een afdruk van het adres te zenden aan den Minister van Binnenl. Zaken en aan elk der leden van de Staten Generaal. Blijkens het algemeen verslag der afdee lingen, juitgebracht door den rapporteur de Veer, had het voorstel een gunstig ont haal gevonden en wordt het ook thans zonder beraadslaging of stemming aange nomen. Rekening 1896. Die rekening in ontvang f 471389.72, in uitgaaf f 360392.68 en [aldus sluitende met een goed slot van f 110927.04, is door de Algemeene Rekenkamer reeds accoord bevonden en ondervond geen verzet in de afdeelingen blijkens het algemeen verslag uitgebracht door den rapporteur J. A. Bolle. Zij wordt ook nu zonder aanmerkingen op bovengenoemde cijfers vastgesteld. Begrooting 1899 van het Provinciaal Bestuur voor zooveel het Rijksbestuur is. Big kens het algemeen verslag der afdee lingen, uitgebracht door den rapporteur Hammacher, bestonden tegen de voorge dragen posten ten bedrage van f 103450 geene bedenkingen en wordt ook nu die begrooting tot gezegd bedrag goedgekeurd. Begrooting 1899 der enkele Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven. Die begrooting, in ontvang en uitgaaf gesteld op f 455385.95' had in de afdee lingen, blijkens het algemeen verslag uit gebracht door den rapporteur Hammacher, geene aanmerkingen uitgelokt die op de cgfers van invloed waren en gaat vergezeld van een voorstel om aan de Koningin Weduwe Regentes voor te dragen de hef fing van 28 opcenten, 32 opcenten en 27 opcenten respectievelijk op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde eigendommen, der belasting op de ongebouwde eigendom men en der personeele belasting. De cijfers der begrooting lokten geen verzet alleen diende de heer Heijse een voorstel in om in plaats van 32 opcenten 36 op ongebouwde eigendommen en in plaats van 27 opcenten 21 op de personeele be lasting te heffen, kunnende dan het hieruit ontstaande kleine verschil uit „Onvoorzien" gevonden worden. Na een kort debat, waaraan deelnamen de voorstelleren de heeren van Waesberghe Janssens, de Veer en Lucasse wordt het voorstel aangenomen. Tegen stemden de heeren van Waesberghe Janssens, Siegers, Fruijtier, de Casem broot, van Rompu, Moerdijk, IJsebaert, Vader van 's Graven polder, M. Bolle, Kakebeeke, van Teylingen, Hollestelle, Moes, de Jonge en Lucasse. Daarna wordt de begrooting, aldus geamen deerd vastgesteld. Belasting der vroonen. Door den beer Heijse was eene wijziging voorgesteld van art. 102 van het Algemeen Reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland, terwgl de heer Hollestelle eene nota van bedenkingen tegen het voorstel had ingezonden. In de afdeelingen had het voorstel nog al bestrijders gevonden blijkenshet algemeen verslag uitgebracht door den rapporteur de Veer. De heer Fokker ving andermaal aan het voorstel te bestrijden en werd door den heer Heijse beantwoord, waarop de heer de Jonge de vraag deed of het voorstel reeds een punt van onderzoek had uitge maakt bij het Gedeputeerd college. De heer de Casembroot antwoordt, (lat hiervoor de tijd ontbroken heeft; welzijn inlichtingen gevraagd en nog steeds komen antwoorden in van besturen van polders en waterschappen, doch een bepaald punt van onderzoek bij Gedeputeerden heeft het voorstel niet uitgemaakt. Dan stel ik voor, zegt de heer de Jonge, aanhouding tot de najaarsvergaderi g, welk voorstel met algemeene bijvalsbetuigingen wordt goedgekeurd. Hierna wordt de zitting in naam der Koningin door den Voorzitter opgeheven. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Scherpenisse door dhr. F. C. Unger cand. te Utrecht. Beroepen te Alfen aan den Rrjn (toez.) ds. J. H. Wensinck te Nijkerk te Warns d Hoekstra te Achlum. Woensdag is te Schiedam overleden ten huize van zijn schoonzoon ds. C. de Wilde, in den ouderdom van ruim 90 jaren de emiritus-predikaut de heer J. H. Gra- venstein. Geref. Kerken. Bedankt voor Murmerwoude c. a. door ds. J. vsn Haringen te Genderen voor Balk en Wij kei door ds. J. Baljema te Randwijk e. a. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Amsterdam H. Jansen cand. te Tholen. Badankt voor Harlingen door ds. G. A. Gezelle Meerburg te Almelo. Middelburg;. Gymnasium. Bij de gehouden overgangsexamens werden be vorderd tot kl. IIS. M. P. Heijse, L. J. Jillisma en C. J. de Kruijter, voorwaardelijk twee, niet bevorderd éen kl. Ill B. de Ligt, J. N. Seulijn en A. A. Scharp de Visser kl. IV. J. Bolle, J. J. W. Harent en J. Heijse kl. V J. J. Boasson, J. C. W. N. de Bruijn, K. J. Frederiks, B. Meijer, H. J. van Noppen, B. J. C. Rijnders, B. ter Haar Romeny, A. Schippers en J. P. Scholte voorwaardelijk éen; kl. VI: J. H. Mulock Houwer, W. A. J. Snouck Hurgrooje, W. J. Jansen, B. M. de Jonge van Eliemeet, H. F. Lants- heer, A. J. A. Scholte, R. van Woelderen, J. C. Broekema en C. de Waardvoor waardetijk één. Nog werd (behalve de reeds door ons ge melde) toegelatentot de IV kl. J. P. L de Vos; éen aspirantlid voor de zesde kl. werd voorwaardelijk toegelaten en een voor de tweede kl. algewezen. De heer J. W. Adriaansen te Mid delburg is benoemd tot tweeden onderwijzer in het smeden aan de ambachtsschool aldaar, M. C. Overgangsexamens der H. B. S. te Goes. Van de Voorbereidingsklasse tot de le klasse zgn bevorderd: Met den len graad H. de Jonge, met den 2en graad R. Elzinga en J. P. van der Meulen, met den 3en graad F. Kosters, J. van Beek en J. Oele Afgewezen 4. Van de le tot de 2de klasseMet den len graad C. van Daalen, A. Nieuwen- hnijze, H. M. Markusse, Martha Oele en Neeltje lsebre Moens, met den 2en graad P. van Hove, J. C. v. d. Burght, G. de Ridder, en C. Spaan, met den 3en graad S. de Jonge Mulock Houwer Az., C. van Melle, A. Nicolaï, J. C. Paul, W. N. Pelle, Daan Roskes en C. Peman Kake beeke. Voorwaardelijk toegelaten P. Oele en A. Neter met herexamen Wiskunde. Af gewezen 6. Van de 2e tot de 3e klasse Met den len graad A. W. Mulock Houwer, P. Nieuwenhuijze, J. v. d. Brugge, Carolina Bannet, Marie lsebre Moens en Louise Prins, met den 2en graad W. Fopma en F. de Roo, m t den 3en graad A. van Ysendijke. Voorwaardelijk J. Krijger, met herexamen Nederl. Afgewezen 5. Van de 3de tot de 4de klasse: Met den len graad L. van Dalen, met den 2en graad L. Smit, D. Vermet en M. (Juist Jz., met den 3en graad J. Mulder, W. Klos, S. de Jonge Mulock Houwer Sz. en A. de Koning. Voorwaardelijk B. Quist Bz. met her examen Wiskunde, W. Ochtman id. Na tuurkunde, en J. Swart id. Wis- en Natuur kunde. Afgewezen 3. Van de 4de tot de 5de klasse: Met den len graad L. Haringman, J. Tazelaar, en M. A. Hollestelle, met den 2en graad J. van Kalmthont, E. Frank, A. van Rgn, A. van Renesse van Dnivenbode, met den 3en graad P. de Ridder, J. van den Berg, P. Hoogesteger J. Ochtman, A. van Deinse, Anna Fopma, en W. Temperman. Voorwaardelijk J. Kakebeeke met her examen Engelsch en Henriëtte van Noppen id. Werktuigkunde. Afgewezen 1. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling D. v. B., 16 j., arbeider, Arnemniden, tot 3 m., en M. 't G., 29 j., werkman, Axel, tot f7 b. s. 7 d. h. diefstalJ. M., 22 j., werkman, Vlis- singen, tot 1 m. gev. straf; wederspannigheidA. d. G., 22 j., land bouwersknecht, Retranchement, tot 14 d. gev. strat beschadiging en vernieling A. J. M., 19 j., schipper, en P. S., 26 j., werkman, be den Hontenisse, ieder tot 14 d. gev. straf beleediying P. S., voornoemd, tot 7 d. gev. straf huisvredebreukG. N., 47 j., werkman, Yzendijke, tot f 5 b. s. 5 d. h., en oplichtingA. W., 10 j., Middelburg, tot 14 d. gev. straf. Woensdag werd door de leden van het Ned. Rundveestamboek, Afdeeling Zeeland, hare gewone zomervergadering gehouden, in het café Bos te Viissingen, die door ongeveer 60 leden werd bijgewoond. Door verhindering van den voorzitter Baron Collot d'Escury, werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter L. J. Dorst van Stavenisse. Door den Secretaris den heer W. Kakebeeke werden de uitgebreide en zaakrijke notulen der vorige vergadering gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Het verslag werd vroeger aan al de leden rondgezonden, en alzoo voorlezing onnoo- dig geacht.. Onder de ingekomen stukken was eene missive van den Minister, dat de rekening over het afgeloopen jaar door hem was goedgekeurd. De begrooting voor 1899 door het bestuur opgemaakt werd met algemeene stemmen goedgekeurd op eene ontvangst en uitgaaf van f1735. Ook werd met algemeene stemmen besloten om uit de kas der vereeniging f 35 be schikbaar te stellen om die op het volgende jaar te honden tentoonstelling der Zeeuw sche Maatschappij van Landbouw, aan de eerste prijzen der stieren toe te voegen, mits zij ingeschreven zgn of worden, in het Ned. Rundveestamboek en in Zeeland ter dekking blijven. Als leden der Com missie tot het nazien der rekening werden benoemd de heeren H. A. Hanken, C. Zuijdweg en J. J. Mol. De aftredende bestuursleden M. Kostense en B. Giljam, werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, en namen de benoeming aan. Voor de aanstaande voorjaarsvergadering werd Goes aangewezen. Door den heer J. Wagtho uit Tholen werd voorgesteld om al de bekroonde stieren te laten photogra- pheeren, en die in het archief te bewaren het bestuur zal onderzoek doen naar de kosten, en zien of de kas der vereeniging dit kan dragen. Goes. Onder begunstiging van heerlijk zomerweer maakten de kinderen der open bare scholen, voor zoover zij daartoe in aanmerking kwamen, een tochtje naar Viis singen. Te half een trok de stoet, uit ruim 500 kinderen bestaande, onder geleide van het comité tot wering van schoolverzuim en de onderwijzers uit Goes. De kinderen werden aan het stedelijk badhuis aldaar onthaald op broodjes en melk. Te achtuur kwamen de kinderen weder allen voldaan alhier terug. Het muziekgezelsch. Euphonia luisterde den tocht op. St. Maartensdijk. In de alhier ge houden vergadering van den Gemeenteraad werd de rekening der gemeente aangeboden als ook die van het weezen-armbestuur over het jaar 1897. De gameenterekening gaf aan in ontvang f 20732.046, en in uit gaaf f 19239.83. Voor de weezen-armen- rekening bedroegen die cijfers respect. f5562,64 en f5333,30. Verder werd een suppl. kohier voor den hoofdei, omslag vastgesteld en eene reclame behandeld tegen den aanslag in dien omslag. De ingekomen stukken bevatten o. a.a. een schrijven van het bestuur der inrichting voor doof stommenonderwijs te Rotterdam, inhoudende dat het derde doofstomme kind van Joh. de Viet met 1 Sept. a. s. op dezelfde voor waarden ten laste der gemeente kan opge nomen worden als de twee andere b. Een schrijven van Ged. Staten, behelzende dat ten behoeve van C. Knuist, verpleegde in een geneeskundig gesticht voor krankzin nigen, zoolang die verpleging duurt, eene subsidie van rijkswege zal worden verleend ad f40, en van wege de Provincie ad f 75 c. Een schrijven van de commistie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Bergen op Zoom, inhoudende het verzoek om adhesie te hechten aan een door ge noemde commissie aan den minister gericht adres, waarvan de strekking is de H. B. school met 3-jarigen cursus aldaar te ver anderen in een met 5-jarigen cursus. Na toelichting van den voorzitter wordt met algem. stemmen besloten aan het verzoek der commissie te voldoen. Als een bewijs van goede verstand houding tusschen verpachters en pachters in onze provincie, gewerd ons dezer dagen de volgende, zeker zeer eigenaardige mede- deeling. In 1748 verpachtte de ambachts heer van Popkensburg, later St. Lanrens genaamd, naar den heilige aan wien de kerk was gewijd, de hofstede Klein Pops- kenburg aldaar aan J. Gideonse, schout van die ambachtsheerlijkheid, en thans, nadat die pacht onafgebroken gedurende 150 jaren van vader op zoon is overge- t gaan, bewoont dien schout de: van den ambac familie Van Ci getransporteerd raad gesteld te Met inga tement van de bendijke met bracht op 162 Waarde, is de heer Kin dijke verplaats Waalwijk. Een hom het uitbreken oorlog bevond gezelschap var Zij waren een een zaal, aan marek stond t van het gespi man te kyken Rusland zich Opeens ston Alexander, dit wandelde rech hem staan, kv de hand. Toen klonk stem van den C zijn hond had „Ziet ge wel van zgn meet Bismarck telde „Ik was een histq politiek". Het spa naar het alge 1897 aanzienl dit jaar de g stateerd te millioen fr. voortdurend 30 jaar na dq millioen. In sel wordt cir spaard. In h een comité ge rene een spaa eerste stortin) de ouders aan sparen voor 1 Te Sofia schijnsel voor, kan verschiji zoo herhaalde worden gezet, Swoboda. Ht maar kan de dat er geen r krijgen is. D stad door om worden, maai Borsele Vos ten verz Velde publie! 51.85.20 H. en weiland i per dhr. L. d Benevens f 9( of 7 gem. 15 dhr. J. v. Ac 3.80.00 Heet en weiland dhr. J. van f200, voor Biczelini Notaris Liet M. Nieuwenh verkocht Rof en Tarwe a f 629,75. Biezelin Calamiteuzen Juli aanbeet onderhoud ti aarde-, kram- van de wate polder. Hiervoor heeren J. t singen f 44(X f3949, C. d J. Jansen, T id. f3867, I f3725, P. D Heden i Gewest. Best „Het maken dediging van lichttoren te van het eilan Inschrijver Kleppe, Scl Tholen. f168' f16710; J- I H. de Kluiv Burgh, f1551 f15300: C. Vink, Noord Duivendijke, Middelt Vergenoegin' geveildlo den Kortede! J. A. Melse| een buiq kooper burg voor 1 erf in de B op 1900 4< singsche siD Broerie, te 2o. 52,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 2