NIEUWSBLAD VOOR ZEELAND. CHRISTELIJK- HISTORISCH Ho. 121. 1898. DoniMaj) 14 luft. froaaCfiie laargang, VERSCHIJNT G. M. KLEMKERK, te Goes F. P. D'HUIJ, te Middelburg. PRIJS DER ADVERTENTIËN De Inzwering van President Kruger. Buitenlandsch Overzicht. Santiago heeft zich overge geven KERKNIEUWS. elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Prijs per drie maanden franco p. p0,95. Enkele nummers0,02®. UITGAVE VAN en van 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent. Familieberichten van 1 5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. In de eerste kamer had de afgevaardig de voor Zeeland, jhr. v. Asch v. Wijck de volgende motie voorgesteld „De kamer, de wenschelijkheid uitspre" kende, dat voor toelating tot het examen voor opleiding van adspirant-administrateur bij de K. N. M. niet gevorderd worde het met goed gevolg afgelegd eind-examen van de H. B. S. met 5 jarigen cursus, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie was noodzakelijk, dewijl de minister van marine, ondanks 't wettelijk voorschrift dat 't privilege der hoogere bnrgerschool verbiedt, dreigde alleen die genen tot de Koninklijke Nederlandsche Marine te zullen toelaten, die aan het eind examen der B. B. S. hebben voldaan. Wijl deze minister dit blijkbaar zonder erg gedaan had en de minister van binnen- landsche zaken niet tegenwoordig was be sloot de Kamer de behandeling der motie uit te stellen. Gisteren zou zij in behandeling komen docli 't bleek niet noodig dewijl de regee- ring de toezegging deed dat nimmer uit sluitend met de bovenbedoelde eindexamens zou worden gerekend, maar ook met andere in de wet genoemde examens. De heer Van Asch v. Wijck, die hier mede zijn doel bereikt achtte, trok hierop zijn motie in, na eene rede, die wij op 't oogenblik niet kunnen releveeren, doch waarop wij later hopen terug te komen. Het voorloopig verslag der twee de kamer over het wetsontwerp op den Leerplicht is verschenen. Wij hebben't voorloopig eensdoorgeloopen. Wij weten 't niet, maar zijn niet onge neigd te zeggen dat de minister een kluifje zal hebben aan dit verslag. Wij zijn nieuwsgierig naar zijne memorie van beantwoording. Wij hebben herhaaldelijk gezegd dat wij den leerdwang in den vorm als zij ons door den minister wordt aangeboden, on mogelijk kunnen aanvaarden. i Wij zagen daartoe veel te goede uit werking van de bestrijding van 't school verzuim in onze omgeving. Aanmoediging van getrouw schoolbezoek gaat bij ons boven schooldwang. In dienzelfden zin protesteeren wij ook FEUILLETON. Voor de vierde maal heeft Paul Kruger het bestuur aanvaard over de Republiek, die in Zuid-Afrika als getuige voortleeft van den moed en den ondernemingsgeest van het Hollandsche element. En ondanks de voortdurende pogingen van EDgelsche zij de aangewend om het land aan gene zijde van de Vaalrivier in te lijven bij het Engelsehe gebied, is de Z.-A. Republiek die in baar tegenwoordi- gen vorm bijna geheel als het maaksel van President Krnger te beschouwen is, dank zij dezen Staatspresident, een krachtige en bloeiende Staat, die een waardige plaats inneemt onder de Zuid-Afrikaansche ge- Wöfitöll Daartoe komt lof toe aan de taaie, onverzettelijke geestkracht van de Trans- vaalsche Boeren maar bovenal aan Paul Kruger en aan zijn raadslieden. In de eerste tijden toeh van Kruger's presidentschap sluimerde de nationale geest nog van het Transvaalsche volk. Wat nu de Z.-A. Republiek is, was.in den strijd toen de vaderen van het huidige geslacht nog in de kracht van hun leven stonden, een onsamenhangende gemeenschap van onderling naijverige familiehoofden en par tijleiders. In 1854 stonden Potgieter en Pretorius dagen lang te Rustenburg tegen over elkander en scheen het, dat hunne volgelingen eer gezind waren elkander te tegen den vaccinedwang. Ook met dit dwangstelsel dient gebroken. Wil de Overheid een premie stellen op elke goed gelukte vaccinatie, dat zou nog kunnen. Maar de vaccinedwang is daar juist het tegenovergestelde van. En evenals in 't ontwerp leerplicht ge bruikt zij, of liever misbruikt zij er den schoolmeester als duivelstoejager van den vaccinateur bij. Daarom blijft ook ons protest tegen den vaccinedwang. Dien dwang hebben wij over 't algemeen veel te zoetsappig aanvaard. Op, op tegen den vaccinedwang Twee ronde verklaringen van liberale bladen. De eerste is van de Middelburgschs Crt. Zij zegt„Dat een partij die over de meerderheid, klein of groot, beschikken kan, eigen partijgenooten tot Gedeputeer den kiest, spreekt van zelf.11 De tweede is van de Groningsche Crt. Zy zegtDe liberale partij zou zich aan struisvogelbedryf schuldig maken als zij niet rondweg erkende dat de Statenverkie zingen hare verwachtingen hebben teleur gesteld en geen rekening ging houden met de teekenen die daarby aan den dag zijn gekomen. Het is te voorzien dat het laatstge noemde blad het, uit een oogpunt van biliykheid en zelfbehoud, met met de eerste verklaring, en 't eerstgenoemde blad het na zyn optimistische napleiting over den uitslag, niet met de tweede verklaring eens zal zyn. Beide verklaringen verklaren nochtans veel en geven te denken. Zie de Midd. Crt. van 9 Juli. Wij cursiveerden. Ons is verweten dat wij de uitdrukking „Een zwarte bende", van den heer Dooren- bos hebben geëxploiteerd by de verkiezingen. Wy toonden aan dat wy niet geëxploi teerd, maar overeenkomstig ons recht gepro testeerd hebben. Maar wat hebt gij, liberalen, met name in Middelburg, in '88 en '91 anders gedaan dan woorden van staatkundige tegenstan ders op schandelijke wijze verdraaien en nit hun verband rnkken, tentoonstellen en exploiteeren? lijf te gaan, dan tezamen te strijden voor het gemeenschappelijk vaderland. Zoo ging het tot den vrijheidsoorlog toe. Het was niet te verwonderen, dat Sir Theo- philus Shepstone weinig weerstand vond de onderlinge verdeeldheid had het land tot onmacht gedoemd. Maar door het optreden van het drie manschap Kruger-Joubert-Pretorius werd de geest vaardig over de Transvaler?. Paul Kruger, de man die al den smaad, al de vernedering, al de onderdrukking van het gemeentebest had mede geleefd en mede geleden, was ook de man om door zyn optreden de gemoederen op te beuren en zyn landgenooten den strijd voor de vrij heid te doen aanvaarden. De vryheidsoorlog deed de talenten van elk der leiders uitkomen. En onmidde llijk was het duidelijk. dat Krugers groote kracht schuilde in zyn eigenschappen als staatsman. Hij verstaat de knnst niet alleen goed na te denkenen zyn adviezen zyn daardoor wel doordacht, ernstig overwo gen. De woorden die hy spreekt, zyn niet rijk aan verrassende wendingen, niet oratorisch, maar eenvoudig en treffend, en daardoor indrukwekkender dan menig schitterend en sprankelend woordvuurwerk. Zyn adviezen ziju die van het gezond ver stand, zyn oordeel is eenvoudig maar dege lijk, zyn beslissing afdoende. Het is dan ook niet te verwonderen, dat Paul Kruger een populair man gewor den is. Het Transvaalsche volk ziet in hem neg steeds den besten man om de lei ding der staatszaken op zich te nemen. Men Lokman had volgen? deze eerlijke be strijders der antirevolutionairen gezegd al moest 't vaderland ten verderve. Heemskerk had gezegdde liberalen brengen 't tot een godsdienstoorlogen God straft ons dat de aanstaande koningin geen jongen is. Denk ook aan Fabius' gevleugeld woord Dat geeft my rust1 En zoovele anderen. Of men aan die zijde ook geweten heeft dat men verzon of zin verdraaide Zeker is dat ervaren werd dat van den laster altijd iets hangen blijft; en dat deze al verbrandt hy niet, toch zwart maakt. Een radicaal weekblad Vooruitgang vertelt dat in de Zuid-Hollandsche liberale statenclub de radicale leden gestemd hadden voor 't open stellen van een plaats in 't gedeputeerd college voor de antirevolutio nairen. De Midd. Crt. „verbaast (zich) over deze mededeeling omtrent het voorgeval lene in een vergadering die toch een be sloten karakter droeg" 1 Alsof zy nooit zich aan dergelijke zonde had schuldig gemaakt Heeft zy dan indertijd niet zelfs uit de „besloten vergadering" der aandeelhouders van „het te Goes verschijnend antirevolu tionaire blad" geklapt Yoorts vertelt zy, die van meening is dat de liberalen zoo zy de meerderheid hebben, alle zetels in 't gedeputeerd college moeten bezetten, dat de „Kuyperianen" by de jongste stemming voor leden van ge deputeerden, niet „de rechtvaardigheid hielpen meebetrachten" maar op den „ultra antirevolutionair" De Jonge gestemd hebben. Aangenomen dat zy 't weet en gelijk heeft, dan merken wy haar op dat zy in dit geval de stembriefjes heeft gezien of zich door iemand die deze briefjes kent, deed inlichten. En dan vragen wij of haar verwijt aan 't adres van Vooruitgang niet op haar zelve terugvalt. Of wat zy doet niet [nog erger is dan hetgeen dit radicale weekblad bestond o, Splinter en balk Ditmaal slechts [een weinigje oorlogs nieuws. kent hem door en doormen kent zyn verleden, zijn zwakheden en fouten, maar ook -ijn deugden en groote eigenschappen. In het Transvaalsche land zijn vele goede burgers, die niet schromen om Kruger de waarheid te zeggen in 's lands belang. Maar de volksvereering telt de fouten en gebreken van den President licht, te genover de vele goede en groote hoeda nigheden, tegenover de tallooze verdiensten van Paul Kruger. Er was een tijd, dat men in de Z. A. Republiek minachting neerzag op Kruger, als op een man die niet meer paste in de lijst van den nieuweren tijd. Maar toen de nood steeg en gevaar dreigde van binnen en van buiten, toen bleek Kruger (nog steeds de rechte man op de rechte plaats te zijn. En toen voor eenige maanden de ver- kiezing(van een Staatspresident moest plaats hebben, toen vereenigden de Transvalers zich in grooten getale op de keuze van den aftredenden President. Generaal Jou bert en de heer Schalk Burger, diej als zyn tegencandidaten optraden, kregen slechts weinig stemmen. De „bulk" was voor President Kruger. In 1883 en 1888 was President Kruger zonder veel tegenstand tot President gekozen. In 1893 was de stryd zeer scherp en werd slechts met groote moeite de overwinning door de aanhangers van Krnger bevochten. Toen traden met Paul Kruger in het strijdperk de heeren Joubert, generaal-commandant, en Kotzé, toen hoofdreehter. Paul Kruger werd herkozen met 7854 stemmen,generaal De Amerikaansche oorlogsschepen heb ben 't bombardement van Santiago hervat. Alle bommen misten 't doel. Alleen de laatste trof de kerk waar vele ontplofbare stoffen bewaard werden. Het gebouw vloog in de lucht. De ramp stak eenige er om heen staande gebouwen aan. Generaal Miles is met versterkingen aangekomen en had een onderhoud met Sampson en Shafter. Geruchteu omtrent door Amerika ge stelde vredesvoorwaarden zyn gebleken onjuist te zyn, zoodat wij er maar geen melding van maken. Het Spaansche kabinet moet zyn ont slag hebben aangeboden. Uit Iloilo (Philippynen) verneemt men dat zeven hoofden en 2000 Philippijnsche opstandelingen verklaard hebben zich te willen onderwerpen. De Spanjaarden in Santiago hebben de witte vlag geheschen. De ellende onder de vluchtelingen van daar is zeer groot. Alle wegen tot de stad zyn door Ameri kanen bezet. Inzake Dreyfus verneemt men dat de minister van oorlog een klacht zai indienen tegen kolonel Picquardt en Leblois wegens 't openbaar maken van stukken welke op de buiten landsche veiligheid van den Staat betrekking hebben. Een huiszoeking heeft bij Picqnart plaats gehad. De magistraat nam de gevonden papieren mee. De heer Hamord, onder-chef van den veiligheids dienst, kwam gisterenavond llVt uur het gebouw der prefectuur van politie binnen, met zich voerende Esterhazy en zyn bijzit, madame Pays, die beiden gearresteerd werden. 13 Juli '98. By kon. besluit is benoemd tot burge meester van Sluis J. A. flenneqnin. Verder zyn benoemd tot dijkgraaf voor den ITowdcpolder J. van Wijck; tot dijk graaf voor den Plersmspolder J. de Feyter tot plaatsvervangend dijkgraaf voor den NieuwerhavenpoWer Th. Wijffels en tot gezworen voor het waterschap Baarland c. a., J. Steketee Andrieszoon. Door den heer A. van der Weyde, burgemeester van Eikerzee en Ellemeet, is eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Jonbert verkreeg er 7009, rechter Kotzé 81. Het is bekend, dat in 1998 de aanhang van Jonbert nog aanmerkelijk verminderd was in vergelijking met vijf jaar geleden. Toen Paul Kruger voor de eerste maal te Pretoria den eed aflegde als Staats president was de huidige groote residen tiestad nog een dorp van zeer bescheiden afmetingen. De huizen waren breed en laag, wijd nit elkander gelegen, en mee- rendeels van een zeer landelijke type, met strooidaken gedekt en gewoonlijk met een mestvaalt in de nabijheid, die den geur van de hoofdplaats der Republiek nu niet direct veraangenaamde. Het Regeeringsgebonw was toen een laag huis, met een stroodaker naast was een soort schuur, die voor postkan toor dienst deed. De Kerkstraat was een dorpstraat, en onder den rook van Pretoria waren groote moerassen, waar de jonge Boeren Zaterdags eenden en snippen gin gen schieten. Wat is er in die vijftien jaren veranderd in de Z.-A. RepubliekPretoria is thans een groote stad, die een geheel|Europeesch grootsteedsch aanzien heeft. Ook de intocht geeft een verbazing wekkend verschil te zien, met den eersten intocht voor de eedsaflegging, vijftien jaar geleden. Toen een eenvoudige cavalca de, Kruger te paard, omringd door de bekend geworden legeraanvoerders Jou bert, Nikolaas Smit en Pretorius, en ge volgd door een afdeeling Boeren in hun Benoemd tot kommies 4e klaBse bij 's rijksbelastingen I. M. Looy te Brui- nisse, A. Boddery te Sluis en J. van Goethem te St. Jansteen, die resp. te Hontenisse, IJzendijke en Sas van Gent zullen worden gestationeerd. De eerste kamer heeft de rij wielenwet met 30 tegen 12 stemmen aangenomen. Te Leiden is Maandagmiddag in den ouderdom van 65 jaren geheel onverwacht in het Botanisch Laboratorium der Rijks universiteit overleden de professor in de botanie aldaardr. W. F. R. Suringar. Uit Atjeh. Kolonel Van Heutsz is met het 14e bataljon, het korps marechaussee en de landingsdivisie naar Edi vertrokken om daar 14 dagen te blijven. Ook van Kola Radja zyn 300 man naar Edi gedirigeerd. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Sas van Gent door Joh. Visser cand. te Delft. Beroepen te Oude Niedorp ds. A. de Pecker Jr. te Spykenissete Ureterp M. Tinga cand. te Hengeloo te Marico en Luchten- bnrg(Transv.) ds. J.Beij er te Eemnes Binnen te Wezepe C. H. Haas cand. te Utrecht. Aangenomen naar Egmond aan Zee door Joh. Visser cand. te Delft. Bedankt voor Assendelft door ds. W. H. Roobol te Oostvoorne voor Berkel en voor Ingen door dr. E. J. W. Posthu mus Meijjes te Heinenoord voor Bles- kensgraaf en Moerkapelle door J. Haring cand. te Utrecht; voor Muntendam door M. Tinga cand. te Hengeloo. Geref. Kerken. Drietal te Harderwijk ds. J. J. Berends te St. Annaparochie, ds. W. H. Gispen te Breukelen en ds. P. Warmenhoven te Alblasserdam. Beroepen te St. Jacobi Parochie ds. S. Tromp te Hijlaardte Sleeuwyk ds. A. H. Nieboer te Aalten te Gent jsociété evangélique) ds. J. H. Laatsman j.e 's Gravenmoer. Aangenomen naar Steenwijk door dr. J. Hania te Oosterbierum. Bedankt voor Sneek B door dr. J. Hania traditioneel rustiek gewaad, den grooten vilthoed op, de patroongordel over den schouder, het nooit missende geweer op den rug, zittende op hun kleine, lang harige, doch taaie paarden. Thans een indrukwekkende stoet, waarvan de nieuwe staatsiekoets van Jden President, opzettelijk voor deze gelegen heid gemaakt, het middenpunt uitmaakt. Het rijtuig, werd den President door een vurig vereerder ten geschenke aangebo den Kruger echter weigerde zulk een kostbaar geschenk te aanvaarden, waarop het door den Staat van den eigenaar werd gekocht. Het is van binnen met licht blauwe zyde bekleed, en van buiten ryk versierd met zware zilveren Transvaalsche wapen schilden, waarop de aloude zinspreuk „Eendragt maakt magt" zeer duidelijk te lezen is. De lantaarns zyn eveneens in. gedreven zilver uitgevoerd, met het Trans vaalsche wapen en worden jbekroond door gedreven zilveren adelaars. Op de kap staan vier zilveren adelaars op voetstukken, die het geheele rijtuig een prachtig aanzien geven. Een ooggetuige schrijft „Er kan geen meeningsverschil bestaan dat dit rijtuig eenig is in Zuid Afrika, en de harmonie zoowel als de teekening en de uitvoering bewijzen, dat niets is gespaard om het ideaal nabij te komen. „De er by behoorende tnigen voor vier paarden zyn even eens bewonderenswaar dig; zij zijn opgelegd met zware zilveren Wapenschilden, en een beschouwing ten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1898 | | pagina 1